fllkmaarsche Courant. (Radionieuws 9Xechtszaken ZeuilCetoa (Buitenland Honderd drie en dertigste Jaargang. Woensdag September DAROL FARQUHAR's NACHTWANDELING. 42) DE FRANSCH-RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN. DE DUITSCHE NOODVERORDE NINGEN. De eischen van de soc.-dem. rijks dagfractie. 65 COMMUNISTEN TE GOTHA GEARRESTEERD. DE TWAALFDE VOLKENBONDS VERGADERING. Rede van minister Beelaerfs. Een Duitsche nota inzake den stand der bewapening. fo. 212 1931 Donderdag 10 September. Hilversum, 1875 Af. (Uitsluitend A.V.R O.) 8.10.Gramofoonplaten. 10.Morgen wijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.3011. Lezing. 11.-12.Aansl. met de Zendings kapel Amsterdam. Orgelconcert door Fr. (Hasselaar, m. m. v. Mej. Heijderijk, zang. <12.2.Kovacs Lajos en zijn orkest. In ae ipauze gramofoonplaten. 2.Zenderverzor ging. 2 304.A.V.R.O-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 4.5.Ziekenuur. 5.Gra mofoonplaten. 5.306.Omroeporkest o. 1. 'y. N. Treep. 8.— Sportpraatje door H. Hol lander. 6.30—7.— Omroeporkest, vervolg. 7G. Kleerekoper: „De piano-studie in de opvoeding". 7.45—8.30 Vervolg Omroep orkest. 8.30—9.— Lezing. 9.—10.— Gramo foonplaten. 10.— Vaz Dias. 10.15—11.15 Aansluiting Hotel Brittannia Vlissingen. Dansmuziek door John van Broeck en his Boys. 11.1512.Gramofoonplaten. Huizen, 298 Af. (8.—10.— en 11.—2.— KRO., 10.11-en 2.11.30 NCRV.) 8—9.15 en 10.10.15 Gramofoonplaten. 1015 Ziekendienst. 10.45—11.30 Gramo foonplaten. 11.3012.Godsd. halfuurtje door pastoor Perquin. 12.— Politieber. 12.15 -145 Concert K.R.O.-Trio o. 1. v. P. Lus- tehhouwer. 1.45 Gramofoonplaten. 2.— Handwerkcursus. 3.-3.45 Vrouwenhalfuur- tje 4 —5.— Ziekenuurtje. 5.Cursus Han denarbeid voor de jeugd. 5.45—6 45 Har moniumconcert door Tom Brandes. 6.45 Gra mofoonplaten. 7.— Vragenhalfuurtje. 7.30 Politieber. 7.45—9.— Concert. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v. d Horst—Bleekrode, piano. 9.—9.15 Gramo foonplaten. 9.15—9.45 V. Gleerdin: „Iets over de historie van Noord-Brabant". 9.45 Gramofoonplaten. 10.— Vaz Dias. 10.15— i .50 Concert door de Philips-harmonie o. 1. v' K. v. d. Weyden. Doveritry,,1^54.4 Af. 10.35 Morgenwijding. d i. Lozing. 12.20 Orgelspel door R- Foort. 1.20 Orkestconcert. 2.20—2.50 uramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dans muziek. 4.50 Concert. Orkest. 5.35 Kinder- uurtje 6.20 Berichten. 6.50 Piano-duetten door Ethel Bartlett en Rae Robertson. 7.10 ,7 AP Lezing. 7.50 Lezing. 8.20 Con- wrt. Orkest. H. Heyner, bariton. T. Jones, !5nor- L^Lertis, viola. A. Morrison, piano. Koor. 10.Berichten. 1015 Ber. 10.20 Le zing. 10.40 Dansmuziek. 11.50-12.20 Dans muziek. 12.2012.25 Televisie. pfr'is „Radio-Paris", 1725 Af. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonpl. 4.50 Concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-tooneel. 9.50 Con cert. Strijkkwartet en solisten. Langenberg, 473 Af. 7.25—8.20 Gramo foonpl. 10.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.20 Concert, Orkest en solisten. 8.20 9.05 Orkestconcert. 9.05 Concert. Orkest en solisten. Daarna bericht enen tot 11.20: Or kestconcert. 11.20—12.20 Dansmuziek. (Gramofoonplaten). Kalundborg, U53 Af. 12.25—2.20 Or- kestconcrt. 3.205.20 Orkestconcert. 8.20 10.35 Concert. Orkest en solisten. 9.35 1035 Vervolg concert. 10.50—12.50 Dans muziek. Brussel, 508.5 en 338.2 Af. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Lezing. 9.20 Vervolg concert. 338.2 M.; 5 20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. 9.20 Orkest concert. Zeesen, 1635 M. Ca. 7.7.50 Gramofoon platen. 105512.20 Berichten. 12.20 Gra mofoonplaten. 1.15—2.20 Berichten. 2.20— 3.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Oud-Berlijnsche Dansavond. 9.10 „Dubbele Zelfmoord", spel in 3 acten van L. Anzengruber. 10.40 Berichten en vervolgens Orkestconcert. VOOR DEN POLITIERECHTER TE1 ALKMAAR. Strafzitting van Maandag 7 September. Politierechter Mr. Ledeboer. EEN ONBETROUWBARE EN WISPELTURIGE KLANT. De boerenknecht Hendrik de J-, een jam merlijk mislukte reclassant, maakte zich aan allerlei misdrijven schuldig in onderscheidene deelen des lands. Op zijn zwerftochten had Lij ook de gastvrijheid genoten van den landbouwer Dirk de Graaf te Koegras. Bij een broeder van den heer de Graaf was ver dachte, die onder toezicht stond der reclas- seering, werkzaam geweest en vandaar weg- geloopen. Thans was hem tenlaste gelegd landlooperij, maar de persoon in kwestie was niet verschenen, aangezien hij elders was gedetineerd als verdacht van diefstal met braak en dergelijke onschuldige liefheb berijtjes. De heer Dirk de Graaf verklaarde, dat ver dachte, toen hij bij hem werkzaam was. zeer goed voldeed. In afwachting van hetgeen andere recht banken over de J zouden beslissen, werd deze zaak tot nader order geschorst. DE SNOEPLUSTIGE TUINDER. De 20-jarige tuinder Andr. Petr. Sch te Limmen had zich te verantwoorden wegens diefstal van eenige doozen bonbons uit den winkel van den aldaar wonenden heer N. de Groot. Er was tusschen verdachte en eenige kameraden een afspraak gemaakt om zich van kootelooze snoeperijtjes te voorzien en nu werd verdachte uitgekozen deze vinger vlugheid ten uitvoer te brengen. Het feit was gepleegd in den avond van 26 April j.1. Bijzonder goed waren de heeren over de houding van verdachte niet te spreken, ook de heer Wiggers niet. Besloten werd de verdere behandeling twee maanden aan te houden, dit is tot 9 Nov. PALINGVISSCHERS OP HET DROGE. Een drietal 19 jarige tuinders uit HeemS' kerk, Theodorus K., Anth. de W. en Louren- tius Gijsbertus F. stonden en corps terecht wegens diefstal van gerookte paling ten na- deele van den Koopman Job de Vry, die tij dens de kermis te Egmond aan Zee aldaar net een kraampje stond. De heer Theodorus was belast met de uitvoering van het hel lenstuk en de twee anderen zouden de aan- Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. Dat zou me wat moois zijn! berispte zij zich zelve, terwijl zij uit bed glipte. Ik wil van mijn vacantie ten volle genieten, alsof er niets was gebeurd. En er is ook niets gebeurd! Zou ik de koffie in mijn kamer willen bestellen? Ik denk er niet aan. Ik hol zoo gauw mogelijk naar beneden en bestel het ontbijt zoo vroeg mogelijk om nieuwe krachten op te doen vóór al de anderen om mij heen zijn. Een half uur later verscheen Sheila, kant en klaar om uit te gaan, met een extra wollen trui en een paar wollen handschoenen onder den arm in de zaal. Het was vroeger dan zij had gedacht. Blijkbaar was haar horloge niet in or de. Misschien ook had zij, verdiept in haar ge dachten, gauwer dan anders voortgemaakt. Toen zij de zaal betrad, stond op alle tafels het ontbijt gereed, maar de zon goot er hare gouden stralen nog niet overheen, daar het dal nog in schemer was gehuld en slechts de bergtoppen teekenden zich hel verlicht tegen den blauwen hemel af. Zij dacht de eerste gast te zijn, die kwam ontbijten en dacht dat de zaal geheel le dig was. Maar neen! Gezeten aan een tafel tus schen de hare en de deur was daar die ke rel bezig zich van koffie te bedienen! Hij was ^°or zijn ochtendwerk op de ijsbaan gekleed, roeg de zwartwollen tricotbroek, welke alle dacht van den argeloozen palinghandelaar, in het burgerleven een schoenmaker, afleiden. De officier scheerde het piendere stelletje over één kam en requireerde tegen ieder f 25 boete of 25 dagen hechtenis Vonnis K. en F. ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis en de W. tot diep leedwezen van den politie rechter vrijgesproken. De heeren waren blijkbaar zeer voldaan over dit vonnis. EEN ONVRIENDELIJKE BEGROETING. In deze zaak, waarin mr. Krabbe het politierechtersambt waarnam, stond de 27- jarige Zuiderzeearbeider Adolf K. terecht op grond van het feit, dat hij zekere P. Rotgans met een stok op het hoofd had gemept, welke mishandeling was gepleegd te Wierin- gen op 27 Juni. Volgens relaas van ver dachte werd hij hevig geplaagd en maakte hij zich toen driftig. De getroffene heer Rot gans was nog steeds ongesteld en kon dus niet als getuige worden gehoord. Duidelijk kwam echter naar voren, dat verdachte ge heel onnoodig werd „gepest". Daarom onthield de officier zich gevange nisstraf te vorderen en requireerde 35 boete of 35 dagen hechtenis. Uitspraak: f 35 boete of 35 dagen hecht. EEN BESTELLER DIE NIET UITBLONK DOOR EERLIJKHEID. De niet verschenen en thans ontslagen ambtenaar der Posterijen, Klaas K„ voor heen te Beets, had zich in November 1930 en Januari 1931 schuldig gemaakt aan verduis- tering van eenige kleine bedragen, die hem door inwoners van Beets ter verzending waren toevertrouwd. Zoo had onder meer in Nov. 1930 mej. A Westraten hem een bedrag van 2.50 ter ver zending medegegeven en de heer Cornelis de Ruiter, winkelier, hem een som van f 4, be stemd voor Den Haag, ter hand gesteld, welke bedragen de geadresseerden niet had den bereikt. De heer Flemming, kantoorhou der te Oosthuizen, werd, na bovengenoemde belanghebbenden, eveneens gehoord als ge tuige. Verdachte werd door dezen heer Flem ming geprezen als de beste besteller, die onder zijn kantoor ressorteerde. De gelde lijke schade is vergoed. De officier bleek echter niet bijzonder ge porteerd te zijn voor verdachte, omdat deze den geboden kans tot kwijtschelding van straf niet had aangegrepen en den officier had bedrogen. Gevorderd werd alsnu 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Ledeboer ge lastte aanhouding der zaak en voor geleiding van verdachte op de zitting van Maandag 21 September. beroepsrijders dragen, en zijn voeten waren ge stoken in sneeuwschoenen, welke hij straks zou verwisselen voor halfhooge schaatsenrijders schoenen. Zijn donkerblauwe trui, gelijkende op die, welke de werklui dragen, sloot tot aan zijn hals en een riem, die deed vermoeden, dat hij dikwijls had dienst gedaan om bagage bijeen te houden, had hij dubbel om zijn middel gesla gen. Hij keek op zijn polshorloge, nadat hij de koffiekan had neergezet. Vandaag had hij een zeer vroege les te geven, een, die hij wilde af doen vóór zijn dagprogramma aanving. Hij had gehoopt, dat hij daardoor zijn hotel zou hebben verlaten vóór de drukte van de gasten, die doorgaans nogal langslapers waren. Toen Sheila met haar rood mutsje en haar witte trui de zaal binnenkwam, sloeg hij in ge spannen verwachting een blik op haar. Den vo- rigen avond was zij, toen zij wegging om te dan sen, hem gepasseerd met een uitdagend lachje, dat zeker had kunnen bevorderen, dat het ijs tusschen hen smolt, en dat juist door zijn uitda gend karakter had verraden, dat zij hem vrien delijk gezind was, dat zij zich heimelijk tot hem aangetrokken gevoelde. Maar dat was den avond te voren geweest, toen die vrouw nog niet Maar dezen morgen had Sheila niets meer voor hem over dan een stijf knikje, dat evenals haar „goeden morgen", dat zij er bij liet hooren, nog liever achterwege had moeten blijven. Na dezen groet dacht Sheila, zou het wel alleron waarschijnlijkst zijn, dat hij het in zijn hoofd kreeg haar weder aan te spreken. Intusschen zat zij nauwelijks aan haar tafel en had aan de Fraulein een persoon koffie met brood en boter besteld, of Farquhar stond op en stapte regel recht door de zaal op haar af. Hij bleef bij haar tafel staan en zeidei Och, juffrouw Curtis.,,, 1DE GESJOCHTEN SCHELPENPACHTER IN VOLLE ACTIE. De 21 jarige Jac. D. te Enkhuizen beschikte in den loop van het vorige jaar niet aan over vloed van contanten en probeerde toen door handige trucjes dit tekort aan te vullen. Hij maakte verschillende liefdadige ingezetenen wijs, dat hij een schelpenpachter was en niet bij machte zijn pacht te voldoen. Op deze wijze, in de dagvaarding listiglijk en bedrie- gelijk genoemd, wist hij mej. de wed. Le Coultre 15, den heer W. Ie Coultre ook 15, de heer H. Kouwenhoven 10 en den heer M. A. van Leeuwen f 15 uit den zak te kloppen. Tot eindelijk de politie een einde maakte aan deze oneerlijke bron van inkomsten. Het bleek thans, dat de vader van dit vin dingrijke jongmensch, die zich over het ge drag van zijn zoon de oogen uit het hoofd schaamde, de benadeelden had schadeloos gesteld. Niet het minst vreeselijke was, dat ver dachte na zijn ontslag uit de voorloopige hechtenis, dienzelfden dag nog de kermis te Enkhuizen bezocht. Op grond van zijn afkeuringswaardige ge dragingen op velerlei gebied toonde de oifi- cier zich allerminst ingenomen met verdachte en vorderde 2 maanden gevangenisstraf. Mr. Dwars van Hoorn, wien de eer was te beurt gevallen verdachte te verdedigen, kon zich niet vereenigen met de dagvaarding en was de meening toegedaan dat hier "geen strafbare oplichting was gepleegd, omdat hier het samenweefsel van verdichting ont brak. Overigens verzette pleiter zich tegen de gevorderde straf, die naar het oordeel van den verdediger te zwaar was. Voorts zette pleiter uiteen, wat de reden was, waarom ver dachte zich aan de hem telaste gelegde ma- chinatiën had schuldig gemaakt. Ten slotte concludeerde pleiter tot het op leggen van een voorw. geldboete, indien de politierechter niet tot ontslag van rechtsver volging kon besluiten. De officier repliceerde op een geestige ma nier en persisteerde bij zijn requisitoir. Na dupliek van verdediger wees mr. Ledeboer vonnis en veroordeelde den pseudo schelpen pachter tot een onvoorwaardelijke gevange nisstraf voor den tijd van twee maanden Daarna sluiting. DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT TE DEN HAAG. Acht jaar gevangenisstraf geeischt. In den nacht van 15 op 16 Juni j.1. is in de Wagenstraat 'bij Scala hevig gevochten tus schen twee in staat van dronkenschap ver- keerende personen, een chauffeur en een bur ger. Op een gegeven oogenblik liep de chauf feur weg. Even daarna zakte de andere man ineen en toen bleek dat hij met een mes in de borst was gestoken. Spoedig daarop is de man overleden. Niemand van de omstanders had een mes gezien of een stekende beweging waargenomen. Eenige dagen later werd de chauffeur gear resteerd als verdacht van moord. Voor de Haagsche rechtbank heeft hij terecht gestaan Er was voor deze zaak veel belangstelling Het O.M. eischte acht jaren gevangenis straf. KNOEIERIJEN MET EEN TRAVELLER- CHEQUE. Tegen twee vreemdelingen wegens valschheid in geschrifte en heling zware straffen geeischt voor de Amsterd. Rechtbank. De op 11 Augustus 1.1. door de Vacantie- kamer der Amsterdamsche rechtbank ge schorste behandeling van de zaak tegen den 41-jarigen te Weenen geboren opticien F. S. en den 33-jarigen te Boekarest geboren reiziger J. G., beiden zonder vaste woon plaats en thans in het huis van bewaring in de hoofdstad gedetineerd, is gistermiddag voortgezet. Volgens de dagvaarding had de opticien een z.g. travellercheque valschelijk ondertee kend en daarna ter verzilvering aangeboden, hetgeen dus valschheid in geschrifte uit maakt; zijn compagnon den reiziger was heling ten laste gelegd. Zondag 27 September had S. den kassier van het Victoria Hotel te Amsterdam een z.g. travellercheque van de American Express Company ten bedrage van 100 dollars ter verzilvering aangeboden. De cheque was onderteekend met den naam H. M. Coolidge S. had den kassier daarbij medegedeeld, dat hij zich tot hem wendde, omdat de banken gesloten waren. De kassier betaalde daarop deels in zilver, deels in bankpapier een be drag van 243 uit. Van dit geld zou S. zijn Hij zeide dit op haastigen toon en het scheen wel alsof hij moeite had uit zijn woorden te ko men. Hij zag er bleek en vermoeid uit, Goeden morgen, herhaalde Sheila op nog droger toon dan zoo straks. Goeden morgen, juffrouw Curtis. Zou het mogelijk zijn dat u me een enkel oogenblik te woord stond? Sheila, die blaakte van ijverzucht, die eerst in den afgeloopen nacht had geleerd welk leed een vrouw kan gevoelen, koesterde dezelfde be hoefte, welke men bij vele vrouwen aantreft om dat weer te endosseeren aan 'n ander. Sheila gevoelde zeer sterk dit verlangen om den man voor het hoofd te stooten, die haar afgod en te vens haar beul was. Zij keek hem eens aan en zij begreep, dat hij leed, om harentwille. Dat vervulde haar met grenzenloos medelijden, maar gaf haar tevens de kracht en lust om hem met wreedheid te bejegenen. Zij kon dit thans doen. Haar hoofd even opheffend, beantwoord de zij zijn verzoek met een spottend: Zoo? Wat is er nu weer aan de hand, ka pitein? U ziet, dat ik nog altijd in dit hotel zit. Komt u me nogmaals waarschuwen, dat ik ver standig zou doen om zoo gauw mogelijk te ver dwijnen? Zijn er misschien nog meer speurders in het hotel gekomen? Neen, daarover wil ik het niet hebben, viel Farquhar haar in de rede, terwijl hij zijn tengere handen tot een vuist balde en neerkeek op dat uitdagende en toch zoo boven alles be koorlijke meisje. Hij had heelemaal niet meer gedacht aan die waarschuwing, waarop zij nu ironisch zinspeelde. Evenmin dacht hij op dat oogenblik aan de gestolen parels of aan Win- kley. Hij was op dat oogenblik vergeten, dat hij haar ooit tot dievegge had uitgemaakt. Hij dacht enkel en alleen aan wat Lij nu gi"g compagnon 240 in bewaring hebben ge geven Toen de vreemdeling vertrokken was, ontdekte de kassier dat er bedrog in het spel was, waarop onmiddellijk de andere hotels gewaarschuwd werden. Toen S. zich dan ook in Hotel de 1' Europe vervoegde en daar het zelfde stukje trachtte uit te halen, liet men hem eerst een cheque teekenen, om hem ver volgens aan de politie over te leveren. Ook G., die buiten stond te wachten, werd ge arresteerd. Van veel belang in verband met de ten- laste legging was de op de terechtzitting af gelegde verklaring van S. dat hij geen hana- teekening onder ae cheques geplaatst had in het bijzijn van anderen. Getuigen hadden nd. medegedeeld, dat zij gezien hadden dat-S. dit wel had gedaan. S. beweerde echter, dat hij met een snelle beweging steeds een twee de cheque, die al geteekend was, uit het che queboek had gescheurd, waardoor het zeer goed mogelijk werd dat men den indruk heeft gekregen, dat het de bovenste cheque was, die hij uit het chequeboek scheurde. G. had verklaard, dat hij den opticien nog maar kort kende en dat hij als secretaris bij hem in dienst was gekomen. Van het geld, dat hij van S., toen deze uit het Victoria Ho tel kwam, ontvangen had, wist hij geen her komst, volgens zijn bewering had hij met de geheele zaak niets te maken. In de zitting van gister werden nog een paar nieuwe getuigen gehoord. Na het voortgezette verhoor zeide het O. M. in zijn requisitoir aan te nemen, dat S. wel degelijk de handteekening zelf heeft ge plaatst, waar een der getuigen zulks zelf gezien heeft. Spr. achtte beide verdachten even schuldig en eischte voor ieder hunner twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mr. Kokosky en mr. Elias. bepleitten clementie. Naar in politieke kringen te Parijs ver luidt, zou de Fransche regeering nogmaals aan de Russische regeering te kennen hebben gegeven, dat het afsluiten van een non-agres siepact slechts dan mogelijk is, wanneer een gelijksoortige overeenkomst tusschen Moscou en Warschau zal getroffen worden. Een bevestiging, als zou een non-agressie pact reeds van de baan zijn, was niet te ver krijgen. Te Parijs is men echter meer van meening, dat de onderhandelingen ondanks alle moeilijkheden zullen worden voortgezet, waarbij men echter niet op een spoedig re sultaat behoeft te rekenen. De zitting van de soc.-dem. rijksdagfractie, die gistermorgen is begonnen, heeft tot laat in den avond geduurd. In het over de beraadslagingen uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de fractie met genoegdoening kennis er van heeft genomen, dat de rijksregeering toezeg ging heeft gedaan eenige hardheden uit de noodverordening van 5 Juni te verzachten. Na langdurige debatten heeft de fractie een uitvoerige motie aangenomen, waarin o.a. gezegd wordtDe buitengewone scherpte van de crisis in het wereldzakenleven door het geschokt zijn van de credietorganisa- ties en de daardoor ontstane gevaren maken de handhaving en verzekering van de levens houding van het Duitsche volk tot de belang rijkste taak van de politiek. Hierdoor wordt een buitenlandsche politiek noodzakelijk in welker middelpunt de Duitsch-Fransche ver zoening moet staan en waarin gestreefd moet worden naar een duurzame samenwerking. Een buitenlandsche en economische politiek, welker doel vertrouwensvolle samenwerking is met de andere staten, is de voorwaarde voor het herstellen van het Duitsche crediet. De sociaal democratische rijksdagfractie eischt de instelling van een bureau voor bankpoli- tiek, dat voorzien is van alle mogelijke vol machten tot het verkrijgen van informaties over de particulier banken en tot ingrijpen in het belang van het volkshuishouden. De frac tie herhaalt den eisch tot inrichting van een kartelbureau en eischt de hervorming van het aandeelenrecht. Verder wordt geëischt het verhinderen van iedere verdere loonsverlaging. De fractie verwacht van de rijksregeering, dat zij eindelijk de noodzakelijke wettige gen. Ik wilde u alleen spreken over het ge beurde van vannacht. U liep door de gang op het oogenblik, dat een vrouw mijn kamer ver liet. U zag dat Neen maar prevelde een zacht stem metje. Op het meisjesgelaat onder het roode mutsje verscheen het glimlachje van de vrouw, die zeer goed weet, wat er in de wereld omgaat. Hare groote oogen keken omhoog, recht voor zich uit, maar zij waren niet op Farquhar's gelaat ge richt, doch keken over zijn schouder naar het raam, waardoor een blik werd gegund op het Zwitsersche landschap met zijn hooge bergen en smetteloos blauwe lucht. Natuurlijk zag zij er niets van en kreeg zij alleen voor oogen de gestalte van die koningin van Sjeba, die in een opzichtig négligé op muiltjes tegen middernacht de kamer van een jongen man had verlaten. Neen maar! riep Sheila met een glim lachje uit, met een gezicht alsof zij best de zon in het water kon zien schijnen. Waarom zou u zich bij mij verontschul digen? Ja, waarom praat u er eigenlijk met mij over? Omdat ik behoefte gevoel eenige toelich ting op het geval te geven, ging hij voort, denkende aan het onbewogen, ijskoude ge laat, dat hij-zag, toen zij nogmaals een blik naar hen tweeen had geworpen. Daarin had hij duidelijk meenen te lezen, hoe het meisje dacht over wat zij had waargenomen. Hij vond de gedachte onverdraaglijk, dat juist zij wat leelijks van hem zou denken. Dat moest niet mogelijk zijn en daarom moest hij haar den toestand duidelijk maken. Natuurlijk be- maatregelen zal nemen tot doOTvoering van de 40-urige werkweek. Zij wijst ieder stre- 1 naar rfphefinfi van de werkl»renverrek«, ring en tot verdere vermindering der uitbe talingen af en streeft naar in overeenstem-, ming brengen van de verschillende vormen van werkloozensteun. Met het °P h groeiende aantal langdurig werkloozen en den groeienden nood onder breede v°.^s'a§, is hulp voor den winter onontbeerlijk. Be halve uitkeeringen in geld moet een aanvul" lende uitkeering in natura, aardappelen en kolen, verstrekt worden. Ondragelijker dan ooit zal in dezen winter de stijgende nood en de massale armoede zijn naast de overmatig hooge inkomens. Derhalve eischt de soc.-dem. fractie dan ook verlaging van de hooge pen sioenen en salarissen. Het was den in de omgeving van Walters- hausen gelegen gendarmes bekend gewor den, dat leden van communistische organisa ties militaire oefeningen hielden. Reeds tw#- maal kon de politie met succes ingrijpen en belangrijk materiaal in beslag nemen, terwijl de leiders der troepen konden worden gear resteerd. Dinsdag was het, naar de politie te Gotha mededeelt, bekend geworden, dat een communistische afdeeling in weiden nabij Waltershausen—Langenhain een terrein-oefe ning hield. Men zond onmiddellijk een sterk commando Schutzpolizei en crimineele poli tie naar het terrein, waar de oefeningen wer den gehouden. 65 personen werden op het schietterrein aangetroffen, zij werden allen gearresteerd. Vastgesteld werd, dat de be trokken personen op die plaats aanwezig waren om militaire oefeningen te houden. Zij waren lid van een arbeidersorganisatie te Waltershausen. Uit het in beslag genomen materiaal kon worden vastgesteld, dat zij le den waren van communistische organisaties, die o.m. behooren tot den strijdhond tegen het fascisme. In de gistermiddag gehouden zitting van de Volkenbondsvergadering bracht een En gelsch voorstel om een internationale hulp actie te organiseeren ten gunste van de door de overstroomingscatastrophe zwaar geteis- terde Chineesche provincies sympathie-betui gingen voor China teweeg. Een resolutie, waarin een dergelijke actie bepleit wordt, werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werden de debatten inzake de werk zaamheden van den Volkenbond in het afge- loopen jaar voortgezet. De Nederlandsche minister voor buiten landsche zaken, jhr. Beelaerts van Blokland wees er op, dat het noodzakelijk is in ver band met de wereldcrisis de noodige maat regelen te overwegen. Spr. stelde vast, dat de gemeenschappelijke nood de naties dwong tot meerdere samenwerking. Minister Bee laerts van Blokland gaf toe, dat de toestand ernstig is, doch hij is geenszins hopeloos. De Volkenbond heeft de taak er voor te zorgen, dat alle maatregelen genomen worden, die verlichting in den toestand kunnen brengen. Ten aanzien van de komende Ontwapenings- conferentie vroeg minister Beelaerts onvoor waardelijk positieve resultaten, daar anders het prestige van den Volkenbond ernstig ge schaad zal worden. De gedelegeerde van Esthland Pusta, dien de een ontwerp-resolutie in, waarin gezegd wordt, dat de Europeesche studiecommissie thans onverwijld moet aanvangen met de constitueerende werkzaamheden van een ontwerp voor een toekomstige Europeesche statenunie. De minister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, heeft het volgende schrijven gezon den aan den secretaris-generaal van den Volkenbond: De Duitsche regeering heeft besloten de haar gevraagde opgaven inzake den stand der bewapening in Duitschland op te stel len volgens het door den Raad van den Vol kenbond op 23 Mei 1.1. aangenomen schema, ofschoon de stand der bewapening van Duitschland door de in deel V van het Ver drag van Versailles vervatte ontwapenings bepalingen, reeds in alle bijzonderheden ia vastgelegd en bekend is. De tabellen, aldus dr. Curtius, laten zien, hoe gering de bewapening van Duitschland is in vergelijking met andere landen met zoo was. Toen u haar uit mijn kamer zag ko men op zulk een laat uur Is het werkelijk wel noodig dat u dat zegt? Noemt u daar niet iemand, die u er liever buiten moest laten? Maar ik behoef haar er niet buiten te laten! Ik wil de zaak bij u tot klaarheid brem gen en dat is wenschelijk voor iedereen, ooi voor haar. Wat u heeft opgemerkt, moet u een geheel verkeerden indruk hebben gegeven van de werkelijkheid. Er is wezenlijk niets ge beurd en van wat u vermoedt, juffrouw Cur tis. Ik vermoed heelemaal niets, viel Sheila hem in de rede. Ik vind, dat een heer voor zich zei ven moet weten, wie hij op zijn kamer ontvangt en wanneer hij het daarvoor den besten tijd acht. Ik heb een oogenblik zocht zij naar het juiste woord en vond het een prachtuitvinding door te gaan met de verzekering: ik heb altijd een zeer breede op vatting omtrent dergelijke zaken gehuldigd. Lieve hemel! toornde Farquhar inwen dig, hoe komt zij er toe de zaak dien kant op te sturen? Begrijp dus goed, wat ik u bidden mag, dat er niet de minste noodzaak bestaat om mij' iets over het gebeurde mede te deelen. Hoe ter wereld komt u eigenlijk daartoe? Ik moet dat doen. Kijk eens hier. Ik wil u mededeelen, dat Op dit oogenblik bracht het meisje, dat in de zaal bediende, het blad met de koffie en zette het ontbijt van „das gnadige Fraulein" klaar. Sheila nam de koffiekan in de eene hand, het kannetje met warme melk in de andere en daarboven uit richtte zij een glim lachje tot Farquhar, dat duidelijk genoeg grijp ik zeer wel, hoe het kon opgevat worden, zcide, dat zij hem gaarne zijn afscheid gaf rnr.r.r ia wil u tc:.i verzekeren, dat het nicj, L-' (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5