DE FOKVEEDAGEN IN HOORN. iBimmdaiid Tot s,eun«:» en Door rationeel fokken de productie het exterieur vooruit gebracht. De fokveedagen het centrum van de Hoorn- sche feestweek, die de belangstelling geniet van geheel West-Friesland. Feestelijkheden van de Prov. Fokveekeuring. Spr. dankte voorts alle organisaties, die KOEDIJK. Bij den gemeentelijken correspondent der Arbeidsbemiddeling, den heer N. Koedijker, zjjn Maandag dertig arbeiders ingeschreven. Door denzelfden correspondent zijn aan 25 werkgevers kaarten uitgereikt, waarbij den werkgevers gevraagd wordt om bij de Ar beidsbemiddeling personeel te vragen. PROVINCIALE STATEN. Tweede zitting Dinsdag 20 October. De leden van de Provinciale Staten van Noordholland zijn opgeroepen voor de twee de gewone zitting op Dinsdag, 20 October a.s. De openbare behandeling van de begroo tingen en rekeningen met de daaromtrent iuit tebrengen verslagen van het onderzoek ;jn de afdeelingen en de memoriën van ant woord van Ged. Staten zal geschieden op 'Dinsdag, 1 December a.s. i Na afloop van de behandeling der begroo tingen en rekeningen c.a. zal de zitting wor den verdaagd tot Dinsdag, 8 December d.a.v. Daarna zal de zitting worden verdaagd tot Dinsdag, 22 December d.a.v. UITGEEST. Succes Fanfarecorps Onderlinge Oefening. Op het Zondag te Frankendaal gehouden fedartief concours, heeft het fanfarecorps Onderlinge Oefening" alhier wederom een succes kunnen boeken. Het kwam uit in de derde afdeeling en behaalde met 51 punten den eersten prijs. Zooals men weet is de be oordeeling bij een federatief concours veel scherper dan bij andere concoursen, zoodat dit succes niet van geringe beteekenis is, te meer niet omdat deze eerste prijs behaald werd o.a. met het stuk genaamd Idylle ViUa- geoise (fantasie) van L. Blémant, bekend om de vele moeilijke passages. Bekroond. Ter bevordering van het Zeevaartkundig Onderwijs stelt de Vereeniging Zeemanshoop jaarlijks een zeevaartkundig instrument be- j schikbaar voor den leerling die van alle SINederlandsche zeevaartscholen op het examen het hoogste aantal punten behaalt. Onze plaatsgenoot, de heer Jan Kramer, leerling van de Zeevaartschool te Texel kreeg Maandag bericht dat hem voor het examen 1931 den eersten prijs is toegekend. I Circus-misère. I Het circus Charles Mark, dat sedert Zater dag alhier zijn voorstellingen geeft, onder vindt ook al den nood der slechte tijden. Was in de voorafgaande plaatsen, waar het circus zijn voorstellingen gaf, de toe loop van het publiek niet al te groot, hier ter plaatse is dit al evenmin het geval, on danks het feit dat de directie toch waarlijk wel een behoorlijk programma biedt. Maar maast de gevolgen van dezen moeilijken tijd j werd het circus dezer dagen nog door ande- |re slagen getroffen. Door den stevigen wind ;van Zaterdag begon het zeildoek der tent te scheuren en wel zoodanig dat het de Directie onmogelijk was Zondag daarop een voor stelling te geven, zoodat zoowel de gewone voorstelling als de kindervoorstelling afge last moesten worden. Maar naast deze strop .volgde Maandags daarop een nog grootere. j iTwee der beste paarden van het circus waren de laatste dagen niet goed in orde, en of schoon naar het schijnt dat een der dieren jweer opknapt, is het andere gestorven. Het is de Directie nu niet mogelijk verder te reizen, alvorens zij het gestorven paard door 1 een ander heeft vervangen. Om hiertoe in staat gesteld te worden zal de Directie een 1 beroep doen op de offervaardigheid van het publiek. Zij is n.1. voornemens bij de goed gesitueerden dezer plaats een lijst aan te bieden ter inteekening, in de hoop genoeg gelden bij elkaar te verkrijgen om tot aan koop van een ander paard te kunnen over gaan. Van harte hopen we dat men hierin zal slagen. Zilveren bruidspaar. Dinsdag herdacht het echtpaar N. Sclieer- manRes den dag, waarop het voor 25 jaar in het huwelijk werd verbonden. Het heeft hen dien dag zeker niet aan belangstelling ontbroken. Aan al de huizen in de buurt wapperde de driekleur ter eere van het zilveren paar. Als bijzonderheid deelen we mede, dat de H. Mis in de R.K. kerk werd opgedragen met mede werking van den zoon Frater H. Scheerman. doove, samen MULTATUL I-PR IJSVRA AG. De Vereeniging „Het Multatuli-Museum", secretariaat: Brederodestraat 101 te Amster dam (W.), heeft een prijsvraag uitgeschreven voor één werkje van ongeveer 8 vel druks ge wijd over Multatuli als mensch, als hervor mer, als schrijver en als denker. Zijn werken en ideeën moeten uitgebeeld en verklaard worden in de belichting van dezen tijd. Het werkje moet spreken tot de jongeren, en hen den invloed van Multatuli op de moderne samenleving en beschaving leeren verstaan. Voor de bekroonde inzending stelt genoem de vereeniging een bedrag van 300 be schikbaar. De jury is samengesteld uit prof. mr. dr. Leo Polak, dr. P. H. Ritter Jr„ en A. H. Ge hard. Voorts nemen zitting in de jury-com missie de heer A. Rünckel, uitgever, en het be stuur van de vereeniging „Het Multatuli- Museum", waarvan voorzitter is deheerJ.G Götze. Inzendingen moeten uiterlijk 1 Maart 1932 aan het secretariaat der vereeniging aan wezig zijn en voorzien van een motto. Alle in zendingen, ook de niet bekroonde, blijven het eigendom van de vereenigig en zullen met den naam van den auteur in het Multatuli- Museum blijvend worden tentoongesteld. Het bestuur behoudt het recht voor, één of meer anderen dan het bekroonde te doen uit geven. aandeel in de opbrengst der f hmdspostzegels en prentbriefkaarten keerd misdeclde kind over 1930/31 uitge- Tv>nv^ld 8ver de vier verschillende groe pen kon worden uitgekeerd: 7waw;„9 ins!*llingen voor idiote- achterlijke, l f^lnderen samen 10.5222; <Wn ;KnSle ll"gen voor 2'eke en zwakke kin- °^nJheïst5llingsoorden, vacantie-kolonies etc.) samen 26.426; kindi!-»23*) instellingen voor verwaarloosde Vinr!ni ^PVöedingsgestichten, kinderzorg, dwilJL1 insteHingen voor blinde, doofstomme, gebrekkige kinderen kJanmt(^aal J37 632- Dit geheele bedrag S -en goede aan de Nederlandsche mis deelde jeugd tot den leeftijd van 18 jaar. STATEN-GEN'ERAAL. Vereenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer ter sluiting van tegenwoordige zitting. De minister van binnenl. zaken en land- 1S ,door de koningin gemachtig a.s. Za- ppnifd namiddags drie uur in een ver- nigde vergadering der beide Kamers de tegenwoordige zitting van de Staten-Gene- raai te sluiten. Voorzitter Eerste Kamer. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk is weder benoemd voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zitting, welke op den derden Dinsdag van deze maand zal aanvangen. Vacature-Nolens in de Tweede Kamer. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Twee de Kamer in de vacature-dr. W. H. Nolens, den heer J. H. Maenen te Heerlen. De heer_Maenen, die 43 jaar oud is, is lid van Ged. Staten van Limburg, voorzitter van den Limburgschen r.k. werkliedenbond St. VwSeP>- J van hoofdbestuur van het r.k. Werkliedenverbond in Nederland en commis saris van de Stroomverkoop Mij. der Neder landsche mijnen. BRANDEN. Te Oude-Pekela (Gr.) is een huis, bewoond door de gezinnen U. Kok en M. Meyer en toe- behoorende aan den landbouwer G. Wortel- boer afgebrand. Alles was verzekerd. Te Noordbroek (Gr.) is afgebrand de wo ning van den melkventer R. Mulder. Ook de inboedel ging verloren. Oorzaak onbekend. Verzkering dekt de schade. Wagenmakerij te Landsmeer uitge brand. Gisteravond kort na 9 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de carosseriefabriek en wagenmakerij van den heer J. v. d. Veen te Landsmeer. Eenige carosserieën en auto's verbrandden, terwijl de geheel van hout opgetrokken werkplaats eveneens een prooi der vlammen is geworden De brandweer, die met veel materiaal ter plaatse was, kon tegen de vuurzee niet uit richten en bepaalde zich in hoofdzaak tot het beperken van den brand. Een naast de wa genmakerij gelegen boerderij kon behouden blijven. Er bestond gevaar dat een benzine pomp zou worden aangetast, doch de brand weer mocht er in slagen het gevaar af te wen den. Het is te begrijpen ,dat deze brand in de onder zoo rustige gemeente veel belangstel ling trok. DE JAARBEURS-VEREENIGING. Bij den aanvang van de vergadering van der Nederlandsche het algemeen bestuur Jaarbeurs deelde de burgemeester van Utrecht mede, dat de koningin aan de Ver eeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland het praedicaat „koninklijke" heeft verleend. OPHEFFING TWEEDE STORM- SCHOOL. Naar het Hbld. verneemt, zal de tweede Stormschool, welke op de Leusderheide nabij Amersfoort is gevestigd, worden opgeheven DE BOAZ-BANK TE LEIDEN. 49 leden aangesproken tot betaling ieder van 4372. Eenige jaren geleden bestond te Leiden de Coöperatieve Vereeniging „Coöperatieve Middenstands-, Spaar- en Voorschotbank „Boaz". de leden waren vrijwel alle kleine middenstanders uit christelijke kringen. Op gericht den 22sten October 1926, bleek reed» na een tweetal jaren, dat deze bank het niet lang zou kunnen bolwerken. De wijze van be heer en eveneens de wijze, waarop credieten werden verstrekt brachten deze bank in het begin van 1929 in déconfiture, waarom in April van dat jaar tot ontbinding werd be sloten. Tot liquidateuren werden benoemd mr. R. H. Nierstrasz, te Amsterdam en mr. Kunkler te 's-Gravenhage. Deze zijn thans tot de slotsom gekomen, dat het voorloopig tekort 142.823 bedraagt, welk bedrag door 49 leden der bank moet worden gedekt, bijna allen woonachtig te Leiden of in de naaste omgeving. Ieder hunner zal voor zijn aandeel in dit tekort dus hebben te betalen 2914. Daarmede zijn zij er echter nog niet, want liquidateuren hebben het noodig geacht in gevolge de bepalingen der statuten dit bedrag te verhoogen met 50 pCt. oftewel 1457, zoodat ieder der 49 leden te betalen zal heb ben 4372. Het heeft langen tijd geduurd voordat lipuidateuren er toe overgegaan deze 49 over gebleven leden in rechten tot betaling aan te spreken, thans hebben zij daarmede een begin gemaakt. Tegen Dinsdag 15 dezer zijn, om te beginnen, verschillende leden voor de Haagsche rechtbank gedagvaard tot betaling van 4372 en zoo noodig tot betaling van een nog hooger bedrag, indien dit tot dekking van het tekort later mocht noodig blijken. Dit laatste zal vrij zeker het geval zijn, aange zien onder de overblijvende 49 leden zich ver schillende bevinden, op wie, ook al zouden zij tot betaling worden veroordeeld, niets of wei nig valt te verhalen, zoodat dan de andere leden, indien op hen dan nog wel iets te ver halen valt, in verhouding tot hun aantal ieder boven deze 4372 nog een belangrijk bedrag zullen hebben te betalen. Voor velen dezer middenstanders zou deze procedure wel tegelijk hun ondergang kun nen beteekenen. KORTE BERICHTEN. Gister is te Venlo het negende r.k. middenstandscongres begonnen. Op vermoeden van fraude, waarmee een bedrag van enkele duizenden guldens gemoeid zou zijn, is het postagentschap in de Bleekstraat te Eindhoven dezer dagen opge heven. De vrachtrijder J. Marmentloo reed gistermiddag op den Rijksstraatweg Voorst —Apeldoorn met een dorschmachine, bespan nen met twee paarden. Doordat de paarden op hol sloegen, geraakte B. onder de dorsch machine. Hij was bijna onmiddellijk dood. Het aantal tot het werkloosheidsbesluit 1917 toegetreden gemeenten bedraagt thans 995; 82 gemeenten zijn nog niet toegetreden, waarvan behooren tot: Limburg 19, Gelder land 13, Zeeland 12, Zuid-Holland 12, Noord-Brabant 11, Noord-Holland 8, Utrecht 6, Overijsel 1. In deze 82 niet-toege- treden gemeenten wonen ongeveer 765 ver zekerden. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Voor het misdeelde kind. rb^Ze[ dagen heeft de Ned. Bond tot Kin 'bescherming aan alle instellingen, die voor in aanmerking kwamen, het aan Dinsdagavond zijn de feestelijkheden be gonnen ter eere van de Prov. Fokveekeuring op 9 en 10 Sept. a.s. De stad heeft een bijzonder feestelijk aan zien, waarvoor het Comité „Stad Hoorn", samengesteld uit de beide Middenstands- vereenigingen, de Kamer van Koophandel, de V. V. V. en de afd. Hoorn van de Holl. Mij. van Landbouw, kosten noch moeite heeft ontzien. Bij deze versiering, ontworpen door den heer Cramer, architect, is uitgegaan van de gedachte, dat Hoornsche winkels feitelijk allen te zamen stands uitmaken van één groote tentoonstelling. Alle hoofdstraten zijn overdekt met doeken van diverse kleuren in coulissevorm opgehangen, waaronder een fraaie verlichting is aangebracht. De bezoe kers wandelen feitelijk onder een verlicht bal dakijn, waarlangs de winkelstands pronken. Een en ander geeft een bijzonder fraai effect. De muziekvereeniging „Apollo" maakte een omgang en gaf daarna een concert in de tent bij de Groote Sociëteit. Een bijzonder aardige attractie is de zoo genaamde „stadsdam", leuke wagentjes door een tractor voortbewogen. Bij iedere rit zat het moderne vervoermiddel door de fraaie straten reeds op den eersten avond tjokvol. Behalve de uniforme versiering der hoofd straten hebben verschillende buurtverenigin gen voor schitterende versiering en illumina tie gezorgd. De inzet van deze feestweek js dan ook in alle opzichten uitstekend geslaagd. Officiëele ontvangst. Dinsdagavond heeft ten Stadhuize te Hoorn ontvangst plaats gevonden van genoo- digden in verband met de Provinciale Fok veekeuring, georganiseerd door den Prov. Fokveekeuring, georganiseerd door den Prov. Bond van Rundveefokvereenigingen in Noord-Holland, in samenwerking met het Noord-Holl. Groot Yorkshire Varkensstam boek, het Texelsch Schapenstamboek in Nrd.- Bond van Geitenfok- Holland en den Prov. verenigingen. De schitterend verlichte Raadzaal was bij na geheel gevuld. De burgemeester, mr. G. J. Bisschop, heette allen namens het Gemeentebestuur van harte welkom in deze historische zaal van West friesland's hoofdstad. Spr. wees er op, dat de twee komende dagen van groot gewicht zijn voor de veeteelt en niet minder voor de oude stede in Westfriesland. Spr. dankte in het bijzonder de besturen der organisaties die bij het bepalen van de plaats der buitengewoon belangrijke exposi tie, hun keus op Hoorn hebben doen vallen. Spr. wees op het groote gewicht der orga nisaties, welke zich ten doel stellen de veeteelt door rationeele teeltkeus op het hoogste plan te brengen. Het feit, dat deze belangrijke tentoonstel ling te Hoorn wordt gehouden is van groote beteekenis; het bewijst, dat er een innige samenwerking bestaat tusschen Westfries- lands hoofdstad? en de plattelandsbevolking. Vervolgens richtte spr. zich tot den heer Lovink, voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw, in zijn kwaliteit als vooraan staande persoonlijkheid op 't gebied van den landbouw, eveneens door persoonlijke herin neringen uit hun loopbaan in Indië. Ook den heer D. de Boer te Stompetoren bracht spr. woorden van hulde. Spr. vond het een belangrijke gebeurtenis, dat tijdens deze beroemde Fokveedagen, ook de Holl. Mij. van Landbouw hier ter stede haar algemeene vergadering houdt. Hoewel de agenda niet groot is, komt hierop toch een zeer belangrijk punt voor met betrekking tot de Tarwewet. Ook de beide Zuivelbonden, die het besluit namen tot een kaaskeuring, zegde spr. in het bijzonder dank. Een en ander zal bijdragen om het beroemde Noordhollandsche product nog meerdere bekendheid te doen verkrijgen. Spr. deed hierbij een beroep op steun aan de Hoornsche kaasmarkt. hun krachtige medewerking hebben verleend, in het bijzonder de beicfe Hoornsche Midden- standsvereenigingen, de Kamer van Koop handel, de V. V. V. en de afd. Hoorn van de Holl. Mij. van landbouw, waaruit geboren is het comité „Stad Hoorn". Alle elementen zijn aanwezig om deze dagen uitstekend te doen slagen, als het weer slechts meewerkt. Spr. hoopte dat congressisten en alle be zoekers de aangenaamste herinneringen aan Westfriesland's hoofdstad zullen meedragen. De heer J. Blaauboer Kz. te Schagen dankte als voorzitter van de Prov. Bond van Rundveefokvereenigingen voor deze officiëele en schitterende ontvangst. Spr. heeft diep den indruk ontvangen, dat Hoorn in alle op zichten meeleeft met het plateland, dat de stad en haar bestuur ten zeerste doordrongen zijn van het nauwe verband tusschen stad en de produceerende boerenbevolking. Hartelijk dankte spr. namens het bestuur voor de fi- nanciëele medewerking van het gemeentebe stuur ondervonden, waardoor de uitvoering dezer a.s. keuring mogelijk werd. Spr hoopte, dat de bond tusschen'Hoorn en het omliggen de platteland steeds hechter moge worden, mede ten zegen van Westfriesland's hoofd stad. Spr. besloot met den wensch, dat het Hoorn in alle opzichten wel moge gaan. De heer dr. Lovink dankte als voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw voor de prettige ontvangst. Deze schitterende Raad zaal wekt persoonlijke herinneringen aan Indië. Spr. kreeg onmiddellijk hier in Hoorn den indruk zich „thuis" te gevoelen. De Holl. Mij. van Landbouw en de Prov. Bond zijn twee verschillende lichamen, doch de leden van den Prov. Bond zijn in de H. M. v. L. vereenigd. Hier spreekt een gevoel van saamhoorigheid, van samenwerking. Spr. achtte het van groote beteekenis, dat hier in Westfriesland's hoofdstad, waar rondom een keur van Holland's vee wordt gevonden, de Bond zijn keuring organiseert en de Holl. Mij. haar jaarvergadering houdt De agenda der vergadering is beknopt ge houden, opdat de leden tijd kunnen vinden hun kennis te verrijken, veel te leeren in deze dagen. Deze Fokvee-keuring is vooral van groot gewicht in deze tijden, waar de concur rentie hoog oplaait. Laat de Bond in kracht toenemen en hare organisatie steeds op hoo ger plan brengen, opdat de uitstekende naam van het Hollandsche vee hoog blijft gehou: den. Niet alleen echter het vee, ook de stad Hoorn moet de belangstelling der bezoekers hebben, opdat Hoorn den gunstigen terug slag ondervindt van de komende zeer belang rijke dagen, welke van de grootste beteeke nis zijn voor de veeteelt in het bijzonder en den landbouw in 't algemeen. Spr. zeide nog maals het gemeentebestuur van Hoorn dank en met een persoonlijk woord tot den Burge meester, hoopte spr., dat deze met zijn beken de vitaliteit en werklust nog lange jaren aan Hoorn's bloei moge medewerken. De heer Stumpel sprak namens het Comité „Stad Hoorn". Spr. getuigde, dat er door de verschillende Comité's, vereenigingen en burgers in 't algemeen reusachtig is gewerkt om deze belangrijke gebeurtenis te doen sla gen. Niets is Hoorn te veel geweest om allen hier deze dagen zoo goed mogelijk te ontvan gen. De Hoornsche middenstand begreep haar taak ten volle. Belangrijke financieele offers zijn gebracht, doch door krachtige sa menwerking is een schoon geheel gekregen Hoorn roep U het welkom toe; zij stelt er een eer in met uwe groote organisaties op het ge bied van den landbouw te mogen samenwer ken. De heer L. Groot te Alkmaar dankte als voorzitter van den Prov. Bond van Geiten- fokvereenigingen voor deze ontvangst. Spr. dankte voorts het gemeentebestuur voor de krachtige medewerking, niet het minst door een fraaien beker beschikbaar te stellen. Spr. wees er voorts op van welk groot belang het is, dat ook deze Bond op den steun van ge meentebesturen kan rekenen. Op het binnenplein van het Stadhuis was het muziekgezleschap „Apollo" opgesteld, dat onder de kranige leiding van den heer L. Koning na iedere toespraak zijn fanfares deed hporen. Nadat thee en ververschingen waren rond gediend, vereenigden allen zich nog enkele uren in de Groote Sociëteit, waarbij door „Apollo" een concert werd gegeven, aange boden door het gemeentebestuur. De eerste dag. Heden is het de eerste dag van de Fok- vee-tentoonstelling te Hoorn, georganiseerd door den Prov. Bond van Rundveefokveree nigingen in N.-Holland, in samenwerking met het N. Holl. Groot Yorkshire varkens stamboek, het Texelsche schapenstamboek in N. Holl. en de Geitenfokveteeniging in N.- Holland. De Prov. Bond van Rundveefokvereen. nam voor het houden van de beide fokveeda gen het initiatief, aangespoord door het groo te succes, dat in 1928 het N. Holl. fokvee op de nationale tentoonstelling in Den Haag behaalde. Aanvankelijk zouden deze dagen het vorige jaar zijn gehouden. Geheel Hoorn maakte zich op om op grootsche wijze zijn ingenomenheid te betuigen met het feit, dat deze bizondere dagen zouden plaats hebben. De Bond begreep terecht, dat deze dagen, waar men in Hoorn het puikje van het Hol landsche rundvee zou toonen, van groote be teekenis waren om de afzet van het N.-Holl. vee te bevorderen. In het binnen- en buiten land werd een grootsch opgezette reclame campagne op touw gezet om de aandacht van de afnemers van het fokvee te trekken. Ten gevolge van het mond- en klauwzeer zag men zich evenwel genoodzaakt, ter elfder ure de expositie af te gelasten. Voor Hoorn was dit een niet geringe te leurstelling, doch ook- de Bond zag zich daardoor geweldig in zijn plannen gedwars boomd. En ondanks de ook voor de veehou ders minder gunstige tijdsomstandigheden, werd dit voorjaar in de algemeene vergade ring van den Bond op voorstel van den des kundigen en zeer ijverigen secretaris, den heer Koster, het besluit genomen om dit jaar de fokveedagen in Hoorn te laten doorgaan, overtuigd als men was, dat de het vorige jaar gemaakte reclame dan nog zijn uitwerking kon hebben. De West-Friezen, die reeds vóór onze jaar telling de veeteelt beoefenden, en in de mid deleeuwen dit vee reeds in de hoofdstad van West-Friesland afzetten, werkten allen mede, om de dagen voor de veeteelt, in het geheele gewest, tot een succes te doen worden, met het resultaat, dat voor den eersten dag een inzending van ruim 500 stuks rundvee en voor den tweeden een inzending van 400 stuks werd verkregeen, waardoor men in staat is gesteld, de resultaten van het fokken in N. Holl. te bewonderen. Wie met de veefokkerij op de hoogte is, weet, dat de verschillende vereenigingen stamboeken hebben ingericht, contrölevereeni- gingen in het leven hebben geroepen en aan de hand van de leer van Mendel de verschil lende eigenschappen van het ras hebben ver sterkt, gesteund door de wetenschap, dat de overerving van verschillende eigenschappen volgens bepaalde regels plaats heeft. De Prov. Fokvereen. in N.-Holl. heeft daarbij, steunende op de ervaring, vaak te-, gen de meer naar voren dringende stroo mingen, in eigen wegen gevolgd, die ook thans door de mannen van wetenschap niet meer zoo verwerpelijk worden geoordeeld. De N.-Holl. fokkers gevoelen ook daarom de behoefte, de resultaten van hun werk aan de geheele wereld te toonen en het bestuur smaakte dan ook de voldoening, voor de beide dagen de medewerking van de fokkeers te verkrijgen. Ook die van de varkens, scha pen- en geitenfokkers werd verkregen, waar door de expositie ook omvat een 180 scha pen, een 100 varkens en een 140 geiten. Langzamerhand plaatste de geheele ge organiseerde landbouw in N.-Holl. zich ach ter de zaak, waardoor ook een kaaskeuring mogelijk werd, met een deelname van 20 fa brieken en een boterkeuring met een deelname van 44 fabrieken. De gemeente Hoorn en de bewoners van Hoorn begrepen het groote belang, dat er aan is verbonden om voor de geheele wereld als het centrum van het N Holl. fokvee te staan. En zoo groot was dan ook de mede werking. dat in Hoorn een geheele feestweek met de fokdagen werd ingeluid. Schitterende versieringen werden in de hoofdstraten aan gebracht, de winkeliers zetten hun beste been tje voor en gisteravond werden de feeste lijkheden. die tot 14 Sept. duren, geopend met een feestelijke verlichting en concerten van een drietal muziekcorpsen. Het program ma voor heden vermelde voorts een groote reclame-optocht, die Vrijdag wordt herhaald en een schiterend vuurwerk, terwijl Zaterdag een cano-wedstrijd plaats heeft. Zondag wordt een festival georganiseerd, terwijl de laatste dag, a.s. Maandag, met een groote harddraveerij wordt besloten. De belangstelling voor de fokveedagen bleek zóó groot, dat de Holl. Maatsch. van Landbouw besloot, de algemeene vergade ring in Hoorn te houden, terwijl de Commis saris der Koningin zich bereid verklaarde, de tentoonstelling te openen. Tegenwoordig telt N. Holl. reeds 34 fok- vereenigingen met een 700 leden Het aantal veehouders, niet aangesloten bij een fokver- eeniging, is oneindig grooter en het lag voor de hand, dat ook deze vol belangstelling wa ren om te zien, wat de georganiseerde fokke rij bereikte. Toen wij hedenmorgen ie oude West-Frie- sche hoofdstad binnenreden, heerschte er een groote drukte en deed niets bevroeden, dat men in één van de doode steden om de Zui derzee was. Een stad, waar de bevolking zoo veel belangstelling weet te trekken, wordt o.i. ten onrechte een doode stad genoemd. Het moge waar zijn. dat tal van groote patriciërs woningen en pakhuizen in Hoorn er getui genis van afleggen, dat in vervlogen tijden Hoorn een groote koopmansstad moet zijn geweest, het is evenzeer waar, dat de thans nijvere middenstand zijn zaken zóó heeft we ten in te richten, dat Hoorn voor een groot deel van West-Friesland het centrale punt is, waar alles wordt betrokken, wat het Hoorn- omringende platteland noodig heeft. Wie daaraan twiifelt, stelle zich maar eens op de hoogte van het groote aantal autobus- en vrachtautodiensten op Hoorn. Alles wijst er op, dat men thans in Hoorn de zaken beter aanoakt dan vcór een 10-tal jaren, toen het in de vergetelheid dreigde te verzinken. Men begrijpt thans, dat men door samenwerking meer kan bereiken dan los naast elkander werkende, mogelük is. De rundvee-fokdagen zijn voor Hoorn den schitterenden inzet van een feestweek, die lang in het geheugen zal blijven. Onze verslaggever telefoneerde heden morgen: De officieele opening. De officieele opening had hedenmorgen te ongeveer half elf plaats in de „Groote So ciëteit". De voorzitter van den Provincialen Bond van rundveefokvereenigingen in Noord-Hol land, de heer J. Blaauboer Kzn. te Schagen, heette in het bijzonder welkom den Commis saris der Koningin in Noordholland, jhr. mr. Rcëll. „Wij weten het, en zijn er dankbaar voor, aldus spr., dat het Dag. bestuur van onze provincie veel voor de rundveefokkerij voelt. In dit verband wees spr. op hetgeen de provincie doet voor de t. b. c.-bestrijding onder het rundvee tot rationalisatie van de fokkerij, waarvan de resultaten heden gede monstreerd kunnen worden. Ook voor de toe komst, met het oog op meerdere rationalisa tie van het bedrijf, die controle op de voedsel voorziening van het vee noodig maakt, hoop te spr. op den financieelen steun van de pro vincie. Steun van de overheid ter bevorde ring van de rationalisatie noemde spr. een daadwerkelijken steun. Bizonder welkom heette spr. vervolgens den burgemeester van Hoorn, mr. G J. Bis schop, er op wijzende, dat het gemeentebe stuur van Hoorn het mogelijk heeft gemaakt, om deze fokveedagen te kunnen houden. Voorts heette spr. welkom dr. Lovink, .Pij van Landbouw, wien hij zijn erkentelijkheid voorzitter van e spr de H ollandsche Maatschappij betuigde, om de algemeene vergadering te Hoorn te houden. Ook had spr. een woord van welkom voor den vertegenwoordiger van de Directie van den Landbouw. Ten opzichte van de tentoonstelling merk te spr. op, dat deze een prikkel zou mogen zijn, om te komen tot het hoogste kunnen en om te demonstreeren, in welke richting ver der moest worden gefokt. Ook geeft het den kooper een beeld van ons vee en zal, aldus spr., de tentoonstelling tot leering strekken van de veehouders, die zich nog afzijdig hou den van rationale teelt. Vooral in dezen tijd moet gelet worden op de dieren, die verlies opbrengen, omdat deze de onkosten niet dek ken. Spr. hoopte, dat de demonstratie zal bij dragen tot verbetering van den veestapel tot heil van ons land.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7