DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 100! WINKELIERS WINKELBEDIENDEN. CURSUS Directeur: C. KRAK. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. "DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een rede van Grandi en een voorstel van hem. DE A.S. PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN OOSTENRI JK. Miklas candidaat voor het Bonds presidentschap. HET BEZOEK VAN LAVAL EN BRIAND AAN BERLI JN. SELDTE EN DUSTERBERG KLAGEN PRUISEN AAN. DE VERKIEZING VAN EEN NIEUWEN AARTSBISSCHOP. TREINONGELUK IN RUSLAND. Elf wagons vernield; twee doo- den en acht gewonden. DE REIS VAN GANDHI NAAR LONDEN. Morgen te Marseille verwacht. AARTSHERTOGIN ISABELLA. EEN COMMISSARIS VAN POLITIE VERMOORD. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Het Duitsche standpunt. PROF. BRENTANO OVERLEDEN. NOODLOTTIG EXPERIMENT. Medicus doodt zich zelf met een gasmasker. DE NIEUWE ENGELSCHE BEGROOTINGSVOORSTELLEN. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN LITVINOF EN DEN FRANSCHEN MINISTER VAN HANDEL. HET EINDE VAN DE PSEUDO- GROOTVORSTIN. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ao. 213 DOXDEKIMG IO SEPTEMBER 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. fiagetii&sdi Oveczicht o De Italiaansche minister van buitenland- èche zaken Grandi heeft in de voorlaatste zit ting van de Volkenbondsvergadering een lange rede gehouden, waarin hij de vraag stukken betreffende de ontwapening en scha devergoeding en den groni.slag van de sa menwerking tusschen de mogendheden uit voeriger behandelde. In deze lange rede verklaarde Grandi o.m. het volgende: Het afzien van oorlog en de vermindering van de militaire strijdkrachten tot een zoo klein mogelijke macht zijn de dringendste eischen van dezen tijd. De groote financieele offers, die men thans in alle staten den volken oplegt, mogen niet tot nieuwe uitbreiding der bewapening leiden. Grandi wees verder op het groote vraag stuk van den voortgezetten tariefoorlog. De machtige staten moeten de minder machtigen het gevoel van algemeene vrijheid geven De economische isolementen zullen dan vanzelf verdwijnen Wanneer eerst de militaire bewa pening is verdwenen, zal ook de economische oorlog ophouden. Aan het slot van zijn rede deed Grandi een voorstel, om ter voorbereiding van de ontwa peningsconferentie tusschen de regeeringen verschil'ende besprekingen te openen over een stilstand in de bewapening. Dit zou dan den volken een eerste voorbeeld van den goeden wil der regeeringen toonen en zou verder voor de ontwapeningsconferentie een eerlijke en betrouwbare politieke, zoowel als psycho logische sfeer scheppen, die meer dan welke principiëele verklaring ook, zou bijdragen tot het slagen van de a.s. ontwapeningsconferen tie van het volgend jaar. —o t In de kringen van de Italiaansche delega tie staat men ten aanzien van dit voorstel van Grandi (n.1. om tot een stilstand der bewapening te komen tot aan de ontwape ningsconferentie) op het standpunt, dat in de eerste plaats moet worden afgewacht, hoe dit voorstel door de andere regeeringen, in het bizonder door de groote Europeesche mo gendheden, zal worden ontvangen. Het ligt niet in de bedoeling, om reeds di rect met een practisch voorstel te komen. Be slissend zal zijn, welk standpunt de ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk en Duitschland, alsmede de vertegenwoordiger van de Britsche regeering ten aanzien van dit plan zullen innemen. Naar verluidt, zou het in de bedoeling lig gen van de drie Scandinvaische landen Zwe den, Noorwegen en Denemarken, om het Ita liaansche voorste! in de Ontwapeningscom missie van de Volkenbondsvergadering ter sprake te brengen o Intusschen heeft de rede van Grandi reeds de noodige aandacht getrokken in het buiten land. Zoo wordt uit Washington gemeld, dat in het Amerikaansche staatsdepartement er de nadruk op gelegd wordt, dat de Ameri kaansche regeering iederen stap begroet, die gelijk het voorstel van Grandi klaarblijkelijk bedoelt, de moeilijke Geneefsche onderhande lingen in het volgende jaar vergemakkelijkt Een bewapeningsrustdag zou de atmosfeer bij de conferentie te Genève aanzien'ijk ver beteren en de Amerikaansche regeering ver wacht met belangstelling de details van het Italiaansche plan. j&MÜwiatid DE WATERSNOOD IN CHINA. O. M. Green, een voormalig redacteur van cm Nortli China Daily News, schrijft in de Daily Telegraph over den waters node! in China, zegt de N*R. Ct. Het geen hij over den toestand mee" deelt is gewoonweg vreeselijk. Op grond van medsdeelingen en beschrijvingen van ooggetuigen blijkt de verwoesting voorbeeldeloos. Het heeft in de Jangtse- vallei geregend zooals zelden te voren. Dikwijls nam de regen het karakter aan van een wolkbreuk. Indien de Jang tse het in haar hoofd krijgt van bedding te veranderen, dan is niets ter wereld dat dit kan beletten. In Augustus was de rivier aangezwollen tot een zee, met hier en daar kleine eilanden waarop de vluchtelingen bij duizenden op elkaar gepakt zaten te wachten als dieren die weten dat er voor hen geen redding meer is Deze menschen zaten daar, zonder zich te bewegen, zonder te spreken, zonder voedsel. Weinig minder hartverscheurend was 'm; te zien hoe op enkele vierkante me ters saamgedrongen het vee opeenge pakt stond Reeds lang tevoren was het laa'tste gras verteerd en zoo stonden zij daar met de groote gehoornde koppen gebogen op enkele honderden meters verwijderd van de hongerende men schen. Te Hankou stonden hier en daar ue straten vijf meter diep onder water. De gewone Chineesche huizen waren natuurlijk volkomen overstroomd. Vele grootere van steen gebouwd zijn inge stort en honderden menschen dit op de daken een wijkplaats hadden gezocht moesten reddeloos verdrinken. Tot over maat van ellende kwam op '26 Augustus uit het Zuiden een orkaan die het water tot een i azende zee opzweepte. Nog tal van huizen gingen er nu aan en ettelijke bootjes, boordevol vluchtelingen vergin gen. Uitdrukkingen als „honderdduizen den" en „millioenen" zijn in verband met de verliezen aan menschenlevens en bezittingen niet te onpas gebruikt De bevolkingsdichtheid in de Jang-tse vallei is onbegrijpelijk groot. De gemid delde Chinees is vader voor hij nog 20 is en hóe groot ook de kindersterft zij, krijgt hij toch een talrijk gezin. Hij woont in een hutje en zijn leven gaat voorbij in een onafgebi-oken strijd met de natuur. Over hulpmiddelen beschikt hij absoluut niet. Komt er een ramp, dan blijft hulp dagenlang uit of wel zij komt in het geheel niet. Reeds zijn in Hankou allerlei ziekten uitgebroken. De provin cies Hoepei en Hoenan zijn bedekt met een warnet van dijken, die in normale tijden -een beveiliging vormen tegen de wateren van de Jang-tse, maar thans nu het water over die' dijken is heengegolfd, vormen zijn een gesloten reservoirkom- mengebied, waarin het water blijft staan totdat de dijken worden doorgestoken om het te laten wegvloeien. In Hoepei en Hoenan staan 55.000 vierkante Engelsche mijl blank: een ge bied ongeveer even groot als Engeland en Waies te sa.nen. In d>. provincie Kiang-S.oe zijp 9000 vierkante Engelsche mijl .overstroomd, waaronder 3600 van het beste land dat China oplevert. In deze «treek zijn er 200 000 menschen ver- dronken-. Dan- hebben wij nog de Gele Rivier, dikwijls „China's leed" genoemd Het Water van dezen stroom heeft groote gebieden in de provincies Honan en Sjantoeng blank gezet. Men mag zonder overdrijving verklaren dat door verdrin king, ziekte en honger bij deze rampen van 5 tot j millioen menschen het leven hebben verloren. Voeg daar nog bij dat de opstand der Mohammedanen in Kan- soe, welke zijn aanvang nam in 1928 en 18 maanden geduurd heeft, op zijn minst een millioen menschen heeft doen ster ven Een eertijds welvarend stadje in die provincie werd door een Europeaan be zocht, die bevond dat alle leven er uit was verdwenen. De Mohammedanen hadden alle mannen, vrouwen en kinde ren vermoord en alle huizen verbrand. De .hongersnood in Sjensi heeft gedu rende de laatste twee jaren, matig ge raamd, 2 millioen dooder opgeleverd. Het vreeselijke van al deze dingen en er is nog heel wat onvermeld gebleven, zooals er trouwens nog heel wat van de recente rampen in China onbekend is gebleven is, dat daardoor China een weltoebereide bodem is geworden voor communistische propaganda en dat de burgeroorlog het volk onmachtig heeft gemaakt om zich, al ware het maar slapjes, te verdedigen tegen de natuur rampen die het over zich uitgestort ziet. De partijraad der Christelijk-Socialen heeft gister te Weenen beraadslaagd inzake de a.s. verkiezingen voor het bondspresident schap. Als candidaat hiervoor stelt de partij raad den tegen woord igen president W. Mi- klas. Bemerkenswaard is, dat het hier in de eerste plaats ging tusschen Miklas en dr. Sei- pel voor een candidatuur van bondspresi dent. De beslissing schijnt met groote meer derheid te zijn uitgevallen ten gunste van Miklas. Tenslotte kan worden opgemerkt, dat men een candidaat gekozen heeft, waarop een compromis met de andere meerderheids partijen mogelijk is. In de kringen der Fransche delegatie te Genève wordt ten aanzien van de in de pers besproken kwestie uf het bezoek van Laval en Briand niet te Berlijn doch wellicht te Baden zal plaats vinden, verklaard, dat in de tot nutoe geevoerde besprekingen het denkbeeld om in plaats van te Berlijn in een andere stad samen te komen, niet is aangeroerd. Men is in Fransche kringen veel eer van meening. dat voor een bezoek van den Fran- ®chen ministerpresident en van den minister van buitenlandsche zaken s echts de Duitsche hoofdstad in aanmerking kan komen, daar de Duitsche rijkskanselier en de Duitsche minis ter voor buitenlandsche zaken eveneens in de Fransche hoofdstad een bezoek bij de Fran sche regeering hebben afgelegd. Het pro gram der te Berlijn te voeren besprekingen is reeds gedurende het bezoek van rijkskanselier Bruening en dr. Curtius te Parijs in groote lijnen vastgesteld, en omvat alle actueele de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch land rakende kwesties als ook de definitieve regeling inzake de Saarkwestie. In hoeverre de Duitsche vraagstukken ten aanzien van het Oosten gedurende het a.s. bezoek ter sprake zullen komen is nog niet definitief be slist. Definitief tot in alle bijzonderheden zal het program worden opgesteld bij de mo menteel plaats hebbende uitwisseling van ge dachten tusschen Laval en Bruening en ge durende de besprekingen te Genève tusschen den Franschen en Duitschen minister vah buitenlandsche zaken waarbij echter in het laatste geval hoofdzakelijk de technische bijzonderheden van het bezoek ter sprake zullen worden gebracht. Naar de advocaat dr. Everling mededeelt, heeft hij in opdracht van den bondsleider Seldte en van Dusterberg in verband met talrijke beweringen in den door de Pruisische regeering aan de dagbladen op grond van de" noodverordening kort voor den Volksent- scheid toegezonden oproep wegens daarin vervatte formeele beleedigingen aanklachten ingediend. Doorvoering van deze zaak in een officieel proces zal worden geëischt, daar erkende leiders van het nationale Duitsch land zich een overal verbreide benaming „ge wetenloos" evenmin behoeven te laten welge vallen als het verdachtmaken van hunne poli tieke doeleinden. Dinsdag vonden te Upsala (Zweden) be sprekingen plaats voor de in October a.s. plaats vindende verkiezing van een nieuwen aartsbisschop. Op deze bijeenkomst waren 150 geestelijken der aartsbisdommen verte genwoordigd. In de andere bisdommen zul len eveneens soortgelijke voorverkiezingen worden gehouden. Te Upsala werden hoofd zakelijk drie namen genoemd: Bisschop Sta- dener, de huidige minister voor kerken en scholen, Tor Andriae, prof. in de theologie en Brilioth, domproost te Upsala, schoonzoon en medewerker van den overleden aartsbis schop Soederblom. De bisschoppen Rhode te Lund en Billing te Vadteras hebben verklaard dat zij niet ge kozen wenschten te worden. Men hoopt hen echter nog van standpunt te doen verande ren. In de nabijheid van Newesibirsk zijn twee treinen met elkaar in botsing gekoen, waar door elf wagons werden vernield. Twee be ambten werden gedood en acht personen min of meer ernstig gewond. De oorzaak van het ongeval is nog vastgesteld. Gandhi wordt op zijn reis naar Londen Vrijdagmorgen te Marseille verwacht, waar hij door een delegatie van Indische studen ten zal worden ontvangen. Waarschijnlijk zal zich via Parijs naar Londen begeven, De correspondent van het Hbld. te Boedapest meldt: Aartshertogin Isabella, die dezer da gen te Boedapest is overleden, was eene zeer talentvolle en energieke vrouw. Van eerzucht was ze ook niet vrij. Dochter uit het huwelijk van een prins Groy Dülmen en een prinses de Ligne stam de zij uit een geslacht, dat zijn stam boom terugvoert tot koning Andreas III uit het oorspronkelijke nationale Hon- gr.arsche koningshuis der Arpaden. De eerste maal, dat de aartsher.ogin eer zuchtige droomen droomde, was toen de toenmalige troonopvolger der machtige Oo tenrijksch-Hongaarsche monarchie, aartshertog Franz Ferdinand opvallend veel haar huis bezocht, en een ieder ver wachtte, dat >«e aartshertog am de hand van de oudste dochter van het aartsher togelijk paar zou vragen. Achteraf ble ken de bezoeken van Franz Ferdinand do hofdame van aartshertogin Isabella: gravin Sophie Chotek te gelden, die dan ook later als hertogir van Hoheberg de echtgenoote van den troonopvolger werd. De tweede maal, dat de aartshertogin koningsdroomen droomde, was toen voor enkele jaren eene machtige partij in Hongarije den Habsburger, tevens af stammeling uit het huis der Arpaden: aartshertog Albrecht, den eenigen zoon der aartshertogin, op den troon wilde plaatsen. Het morganatisch huwelijk van den aartshertog maakte ook aan dezen droom zijner moeder een einde. Te Bernardsville, in den staat New- Jersey, heeft, zooals de N. R Ct. vertelt, een bandiet, die zich had verstopt in een boschje op het plein in het midden v.an de stad, den commissaris van politie doodgeschoten. De dader is ontkomen De politie gelooft, dat de commissaris het slachtoffer is geworden van zijn ijver in het optreden tegen personen, die ervan verdacht worden de drankver- bodswet te overtreden. De commissaris had zelfs zijn eigen broer op die verden king in hechtenis laten nemen. Volgens een andere lezing van het ge val was de toedracht aldus geweest: De commissaris van politie, John Ca- vanaugh, werd op den drempel van zijn eigen woning doodgeschoten. De boeven hadden een huis tegenover het zijne in brand gestoken om den commissaris naar buiten te lokken. Zoodra de man in de deuropening verscheen werd hij doodgeschoten. Cavanaugh voerde een krachtige cam pagne tegen de drankwet-overtreders. Hij had zijn gemeente vrijwel geheel ge zuiverd van. clandestiene drankli&ndela- rem Alle pogingen der dranksmokke laars en houders van geheime kroegen om het met een commissaris op een accoordje te gooien waren tevergeefs ge- bl'ken. Nu namen de gangsters een nóg verwerpelijker middel te baat. Graaf Bernstorff heeft aan een vertegen woordiger van een Engelsch blad een onder houd toegestaan, waarin hij het standpunt van de Duitsche regeering t.o.v. de ontwape ningskwestie uiteen zette. De ontwapenings kwestie, verklaarde hij, is da sleutel van alle internationale vraagstukken. Van moreel standpunt gezien is de ontwapening de grondslag om elke ontspanning en van poli tiek standpunt beteekent zij de opheffing van alle ongelijkheden. Economisch beschouwd zou de ontwapening de oplossing van vele moeilijkhedenmogelijk maken. Wanneer de Duitsche regeering het ontwapeningsplan niet kon goedkeuren, dan geschiedde dit, om dat dit plan niet heet beginsel erkent van ge lijkstelling van Duitschland met andere sta ten. Op de vraag, waarom Duitschland niet het beginsel van een internationale centrale heeft erkend, verklaarde graaf Bernstorff, dat ze ker een aanvaardbare formule zou kunnen worden bevonden. Men moet dan echter be grijpen, dat een algemeene ontwapening moet worden gecontroleerd en dat die con trole zich niet alleen tot Duitschland kan be perken. Gistermiddag is te München de bekende econonoom, sociaal-politicus en gedurende vele jaren docent aan de Universiteit te Mün chen Geheimraad Prof. dr. Lujo Brentano in den ouderdom van 87 jaren gestorven. Prof. Brentano werd 18 December 1844 te Aschaffenburg geboren. Hij studeerde rechts wetenschappen aan de Universiteiten te Münster, München, Heidelberg, Würzburg en te Dunblin. Brentano publiceerde als resul- staat van een studie reis voor een onderzoek naar de arbeidsverhoudingen in Engeland een boek getiteld „De ontwikkeling der ar beidersjeugd in den tegenwoordigen tijd", waarin hoofdzakelijk de Britsche Vakbonden worden behandeld. Van 1891 tot 1916 was hij hoogleeraar aan de Universiteit te Mün chen. In de laatste jaren heeft hij nog een vier-deelig werk uitgegeven over de Economi sche Ontwikkeling in Engeland. Brentano was een groot voorstander der vrijhandels- theorie. Dr. Gilbert Blurton een medicus te Nottingham die zich bezig hield met proefnemingen op het gebied der gifgas sen, is het slachtoffer geworden van zijn experimenten, aldus het Hbl. Toen Maandagavond het dienstmeisje zijn werkkamer betrad om de luiken te sluiten, zag zij den dokter in zijn stoel zitten met een gasmasker voor. Zij ver ontschuldigde zich te zijn binnen geko men, doch had niet geweten dat haar meester zich in de kamer bevond. Deze gaf weliswaar geen antwoord, doch het meisje verwachtte dit ook niet. Toen zij na eenige uren niets hoorde in het vertrek, ging zij naar boven en trof den medicus in precies dezelfde houding aan. Het bleek bij onderzoek dat dr. Blurton dood was. Hij ha<~ een nieuw ~oort gasmasker, dat hij Zondagavond De aangifte voor den winter- cursus is opengesteld. Inlich tingen en aangifte bij het secretariaatOUDEGRACHT 182, tusschen 9—12 en 2—5 uur. had ontvangen, willen exDerimenteeren, met het fatale gevolg dat hij zichzelf het leven benam. Dr. Blurton, die slechts negen-en-der tig jaar oud is geworden, had in den oorlog bij de marine gediend. Hij nam aan den slag van Jutland deel op een torpedojager, die tot zinken werd ge bracht. Na eenige uren op wrakhout te hebben rondgezwalkt, werd hij door een Nederlandsch visschersvaartuig opge pikt. Het Engelsche kabinet kwam gister bijeen om de nieuwe begrootingsvoorstellen defini tief te formuleeren. De Kanselier van de Schatkist, Snowden, zal hedenmiddag in een rede, welke een uur zal duren, de voorstel len aan het Lagerhuis voorleggen, waarna de politieke besprekingen zullen worden voortgezet. De Britsche pers meent te weten, dat de Kanselier van de Schatkist het Lager huis belastingvoorstellen zal voorleggen, welke 60 tot 70 millioen pond sterling meer zullen opbrengen. Principieel zal Snowden, wellicht met uitzondering op de hooge in komens, aan het tegenwoordig stelsel der directe belastingen vasthouden. Voorts ver moeden de Londensche bladen dat de tabaks belasting, alsmedede bier-, suiker- en thee accijns zullen worden verhoogd, terwijl te vens verwacht wordt, dat de belasting op de vermakelijkheden als theater en hondenren- nen alsmede de radiobijdragen zullen wor den verhoogd. Van Fransche zijde wordt medegedeeld, dat de Russissche Commissaris voor Buiten landsche Zaken Litvinof vlak voor zijn ver trek uit Genève, 'n onderhoud had m d. Fran schen minister van handel, welk onderhour drie uren duurde. Tijdens dit onderhoud zijn uitsluitend de Fransch-Russische onder handelingen inzake een handelsverdrag ter sprake gekomen. De onderhandelingen zullen langs diplomatieken weg verder worden ge voerd. Politieke besprekingen tusschen Litvi nof en Briand hebben, naar gemeld wordt, niet plaats gehad. Zooals de lezer zich wellicht zal her inneren, verscheen eenige jaren geleden te Berlijn een vrouw, Anastasia Tsjaaj- kowsky genaamd, die beweerde groot vorstin Anastasia Nokalajewna, een der dochters van Nicolaas II, te zijn. Na vele wederwaardigheden is de onbekende (haar werkelijke naam is tot nu toe on bekend gebleven; Tsjajkowsky was de naam van een man, met wien zij beweer de gehuwd te zijn geweest) naar Ameri ka vertrokken, waar grootvorstin Xenia haar in huis nam. Na eenigen tijd zag deze echtei in met een bedriegster te doen te hebben en zij zette Tsjajkowskj het huis uit. Deze werd toen opgenomen door een rijke Amerikaansche vrouw, die van plan was haar te adopteeren om op deze wijze aan „de dochter van keizer Nicolaas II een veilig en luxueus be staan te verzekeren. De Amerikaansche overheid deelde echter de opvatting van dj goede vrouw niet en besloot de avon turierster uit het land te zetten. Intus schen begon de onbekende jonge vrouw zich op een vreemde wijze te gedragen. Zij eischte, dat iedereen voor haar neer knielde en haar hand kuste, verklaarde, dat alleen de prins van Wales het recht heeft met haar te dansen enz. Het werd steeds duidelijker, dat zij niet geheel normaal was. Haar geestestoestand werd met den dag ernstiger. Zij beweerde, dat haar vijanden van plan waren haar te vergiftigen en durfde daarom niets eten. Volgens de „Roelj" werd zij ten slotte in een krankzinnigengesticht opgesloten, waar zij zich ook nu bevindt. De artsen verklaren haar toestand als hopeloos.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1