tBüinmtand stelling te Alkmaai medegewerkt en hij hoopte dit nog vele jaren te mogen doen. De heer Smit van Goeree en Qverflakkee besprak de uitvoer van pootaardappelen naar het buitenland. Hij herinnerde aan de mededeelingen van den rijksconsulent te Parijs de heer Se ven- ster, gedaan in de vergadering van de Frie- sche Mij. van Landbouw en oordeelde de kwestie van belang voor alle akkerbouwers. Doordat de afzet buitengewoon slecht is ge organiseerd, wordt er een funeste invloed op den prijs uitgeoefend. Samenwerking in deze tusschen de ver schillende maatschappijen van landbouw en den handel om te komen tot een verkoop bureau oordeelde spr. noodlg. De secreta ris deelde mede, dat de centrale landbouworganisaties hierovei bin nen enkele dagen op het departement een bespreking met de regeering zullen hebben Als de landbouwuitvoerwet er komt, moet z.i. de afzet geregeld worden door de coöpe ratieve afzetvereenigingen in Nederland en spr. wekte op zich daarbij aan te sluiten. De heer Barendrecht (Houtrijk en Polanen) verklaarde nog, dat hij van oordeel was, dat het ten aanzien van de maatregelen, die men van de regeering wenscht, niet mag blijven bij verzoener,. Namens zijn afdeeling wees spr. het H. B. op de maatregelen, ge nomen door het U. C. B. Hij meende, dat rekening gehouden moest worden met de ieelers zelf en wees op de laksheid, die er beerscht bij de controle op den uitvoer, waardoor veel geld velorer, gaat. Ook oor deelde hij controle op maanzaad noodig. De (handel voert nu buitenlandsch zaad in. mengt dit met Ho'.landsch zaad, om dit zaad daarna als Hollandsch zaad uit te voeren. Controle hierop oordeelt hij beter dan con trole op zuiver Nederlandsche artikelen. Het toon voor dt bedrijfsleider.- in den Zuider zeepolder, groot 40, voor menschen, die 500 H.A. onder hun beheer hebben, en vaak 16 uur per dag werken, onderwierp hij aan scherpe critiek. Een putjesschepper in Amsterdam krijgt nog 45. en hiermede is z.i. de classificatie voor de waarde van den arbeid van den Nederlandschen iandbouwe; voldoende gety peerd. De Commissaris der Koningin sprak hierna nog een vriendelijk woord mede namens de regeeringsvertegenwoordi- ger en den burgemeester van Hoorn en ein digde met den wensch. dat ook liet Prov Belang de voortdurende belangstelling zal hebben van de Landbouw De voorzitter schorste hierop de ver gadering tot des middags Uitvoering der Tarwewet. In de middagvergadering hield de regee- ringscommissatis, de heer Ir: Louwes, een rede over de uitvoering der Tarwewet. Na een uitvoerige beschouwing over het begin sel, waarop deze niet is gebaseerd, betoogde 'hij, dat het doel van de wet niet anders is dan de landbouwers voor hun tarwe een loonen- den prijs te geven. Een gevaar, hieraan ver bonden. is, dat de landbouwers indien de prijs van de inlandsche tarvve vrij veel hoo- ger is dan die vooi de Buitenlandsche tarwe, zonder trachten deze tarwe als binnenland se! v- te leveren. Naast het bereiken van het doel moet de uitvoering er dan ook op de eerste plaats op gericht zijn. hier fraude te voorkomen. Een derde eisch is. dat de belangen van anderen zoo weinig mogelijk worden geschaad Om de kosten voor de individueele con trole op de bedrijven laag te houden, moe ten de landbouwers deze controle grooten- deels zelf uitoefenen. Voor controle op den verbouw zijn tarwe-organisaties gesticht en vijf rijkscontroleurs aangesteld. Ten naaste bij is bekend, hoeveel iedere landbouwer in 1930 aan tarwe kan leveren. Fraude kan doordoor vrijwel afdoende worden voorkomen. De tarwebouwers, die van de wet willen profiteeren, moeten in één organisatie zijn vereenigd. Daardoor is er maar één verkoo- per: de Centrale tarweorganisatie. Ook is er maar één kooper. De regeerings- invloed kon bij het bepalen van den prijs niet worden uitgesloten. Op voorstel van de commissie van advies is deze bepaald op 12.50 per 11 K.G., af boerderij. In het algemeen zijn de tarweboeren over dien prijs niet ontevreden. De bloem-importeurs, die in hooge mate benadeeld dreigden te worden, krijgen een zekere tegemoetkoming, zoodat ook zij hun zaak gaande kunnen houden. Aandacht wordt geschonken aan de belangen van an dere groepen, die door de wet in moeilijkhe den gekomen zijn, doch het zal niet gemak kelijk zijn daarvoor een oplossing te vin den. Tegenover de bakkers is spr. steeds te gemoetkomend opgetreden. Hoe goed dit is gezien, toonde spr. aan. Het was hem bekend, dat het in Augustus met de afname in orde moest komen. In het begin van Augustus bleek, dat de fabrieken weer volop konden draaien. Spr. heeft z'n invloed aangewend, om te bereiken, dat de boeren de tarwe niet de vol le 12 maanden behoeven te bewaren; maar als gemeenschap moeten de boeren wèl ge durende 12 maanden regelmatig ongeveer dezelfde hoeveelheid tarwe per maand leve ren. Meer uitvoerig besprak spr. hierna de in wendige organisatie, waarbij hij er op wees, dat in Nederland zonder invoerrechten be reikt is, wat men in andere landen met in voerrechten niet kon bereiken. In Nederland behoeft men niet bang te zijn, dat men de richtprijs niet kan halen. Om zooveel moge lijk de bestaande belangen te sparen is in de verschillende provincies aan den handel nog een eenigszins zelfstandige rol bij de uitvoering van de Tarwewet toegekend. Dit kan aanleiding zijn tot het gevaar dat de landbouwer, om spoedig aan geld te komen, zijn tarwe afgeeft tegen een prijs, die te 'aag is. Door de tarwe-organisaties wordt er streng op toegezien, dat dergelijke praktijken n'€t kunnen voorkomen. Maatregelen zijn in J^rweging, om door credietverleening de vormd, die den landbouwers tegen te gerin gen prijs de tarwe zouden afnemen. Komende tot de praktische uitvoering. A7^\nSPr' er °P' dat er van den °°gst-1930, *arwe °ver was. Deze oogst stond bekend, als van slechte kwaliteit, maar toch kon daarvan nog 39000 ton voor bloem-- en meelbereiding worden gebruikt. "°f ,e" met September was de toestand, ?r! 33836 ton, afgeleverd 27036 ton. Uit deze cijfers blijkt, dat de oogst-1930, wat dt afkeuringen betreft, buitengewoon is meegevalen en dlat deze voor 18 October zal kunnen zijn afgeleverd. Volgens de tarweorganisaties is voor 1931 verbouwd 70,000 bunder graan, hen schatting van de Tarwe-organisaties geeft gemiddeld aan een opbrengst van 3000 K.u. per H.A. Na aftrek van het benoodigde zaaizaad blijft er over 195.500 ton. Bij 25 Smn 187.500 ton. De schatting van 3000 K.G. per H.A. wordt op grond van de dorsch-resultaten te groot geoordeeld, waar om op het oogenblik de beschikbare hoeveel heid op 175.000 ton is getaxeerd en men het maalpercentage niet op 25 pCt. heeft durven stellen. De groote ongesteunde hoeveelheid tarwe berust dus, om het vriendelijk te zeggen, op een vergissing. Voor 1932 ziet het er droeviger uit. In dat jaar verwacht spr. een zeer aanzienlijke uit breiding van de tarweteelt, tenzij er een steun komt van andere gewassen, die de uit breiding van de tarweteelt tegengehouden. Voor 1932 schat spr. de oppervlakte tarwe op 100.000 H.A. Het eenige middel, dat dit oppervlakte klei ner zal worden is, dat er een afdoende bie- tensteun komt. Spr. meent erop te moeten wij zen, dat volgens de Tarwewet zelf bij de meest rigoureuse uitvoering niet meer dan ongeveer 200.000 ton, hoogstens 210.000 ton zal worden verwerkt, en dat bij een opper vlakte van 100.000 H.A. zeker 250 tot 260 duizend ton bij een niet-beste oogst en bij een beste oogst 280.000 ton ter beschikking komt. Spr. wil deze gelegenheid dan ook benutten, om erop te wijzen, dat bij een onveranderde Tarwewet de mogelijkheid bestaat, dat wel eens een zekere hoeveelheid tarwe - en in het ergste geval 1/3 van de hoeveelheid tar we van den oogst 1932 ongesteund zal moe ten blijven. Onzerzijds aldus spr. zullen wij alle pogingen 'doen om dit percentage, voorzoover de wet het toelaat, zoo gering mogelijk te doen zijn, doch we zijn gebonden aan de 25 pCt. Spr. eindigde met den wensch, dat de steun aan de bietenteelt en die van de fabrieks aardappelen te groote uitbreiding van de tar weteelt zal voorkomen. landbouwers, die direct voor hun tarwe geld boeten hebben, te helpen. Komende tot de critiek, noemde spr. het fen dwaasheid te veronderstellen, dat er hee- e co®binaties zouden kunnen worden ge- Na afloop van de lezing, die groote in stemming verwierf, voerden nog eenige spre kers het woord. De heer Barendrecht (Haarlemmer meer), vond de bezwaren van het „Handels blad" te onzinnig om er groote aandacht aan te wijden. Spr. stelde de vraag, of het niet mogelijk was ook een wet te krijgen voor erwten, karwei, enz., aangezien men anders met ver liezen blijft werken. De heer Louwes achtte de mogelijkheid er wel, om de karwei in één hand te krijgen, maar dat gaat niet vrijwillig. Met den heer Barendrecht is hij ervan overtuigd, dat een tarwewet alleen het Boerenbedrijf niet in stand kan houden. De heer Van Reeuw ij k Jr. (Haarlem mermeer). besprak nog het urgentieprogram en meende, dat dit den landbouw niet over het doode punt heenbrengt. Voor de Nederlandsche boeren vindt spr. de resultaten van de dumping tot aan de bietenwet, beschamend. Hij vraagt zich af, of het politieke gif, dat in Nederland nog dagelijks wordt rondgestrooid, zoover voort gewoekerd is, dat de economische armoede ons niet meer tot elkander kon brengen. De heer Bieshoven verzekerde den heer Louwes, dat de Ned. Akkerbouwers in zake de uitvoering van de tarwewet achter hem staat. De voorzitter sloot met een woord van dank aan den heer Louwes, den wensch uitsprekende hem het volgend jaar weer in de vergadering aanwezig te zien, om aan te toonen, dat het met de Tarwewet toch wer kelijk goed gegaan is. Aan de akkerbouwcommissie gaf spr. in overweging de punten, door den heer Ba rendrecht genoemd ernstig onder de oogen 'te zien. Bekroningen fokveedagen te Hoorn De volgende bekroningen werden toege kend: Afdeeling Rundvee. Rubriek I. Groepen van 4 stierkalveren uit een fokvereeniging. Ie prijs Groep 2 van de vereeniging Uit geestAssum, de tweede prijs was voor de groep BlokkerWestwoud. De andere groep van BlokkerWestwoud, n.1. groep 3, werd ook als No. 3 geplaatst. Rubriek 3. Hokkelingen lichte grond. In deze goede rubriek werden 2 eerste prij zen toegekend, n.1. de eerste prijs A.A. groep 19 St. Maartensbrug, lb aan groep 17 Stom- petoren. De 2de orijs A was voor groep 14 van Assendelft. De vereen, van Wognum kreeg de 2e prijs B. Heer-Hugowaard en Schaper-brug bekwamen ieder een 3de prijs. Individueel kwam no. 1 A. Kieft 22 eigen Kramer Glijnis, Stompetoren, 1B Betsy III vas J. E. J. Kramer te Burgerbrug. 2A Mina XX F. IJff Assendelft, 2B Trien 5 van K. Eriks, Zuid-Zijpe. 3e prijzen bekwa men Pietertje VI, A. Helder, Wognum, Aafje II, S. Kalverboer, Stomnetoren en Corrie 27 van P. K. Jongeian te Assendelft Rubriek IV. Groepen Melkvaarzen, lichte grond. De eerste prijs werd toegekend aan groep 29 van de vereen. Assendelft. De 2e prijs was voor de vereen, te St. Maartensbrug. Individueel werd de le prijs toegekend aan Christina II van J. Eriks te Burgerburg. 2e prijs Pietertje 24 van F. I Hf te Assendelft, 3e prijs Corrie 25 van P. K. Jongejans uit dezelfde vereeniging. Rubriek 7. Eenjarige stieren In deze goede rubriek was Dina s Woaan Firma Ruvter te Blokker-Beemster IA. 1B prijs. A. Francis te Schagen behaalde met Frans Max 62 de 2A prijs, terwijl Ex cellent van de Rundveefokvereen. Oostwoud 2B werd De derde prijs werd toegekend aan Wodan Meine van D. Kaan e.a. te Wierin- gerwaard. Rubriek 6. Groepen Oudere Melkkoeien lichte grond. le prijs Fokvereeniging Assum-Uitgeest, 2A prijs Vereen, te Wognum, 2 B prijs groep 58 te St. Maartensbrug, 3e prijs Stompe toren, 4e prijs groep 57 te St. Maartensbrug Individueel bekwamen de navolgende die ren de achter hun naam genoemde prijzen: Neeltje II, eig. K. Feeke te Krommeniedijk JA; Neeltje V, eig. P. Korver te Wognum 1B, Nelly III, eig. K. Feeke te Krommenie dijk IC; Bakker VI, eig. A. Kooi te Uitgeest 2A, Mina II, eig. A. IJff te Krommenie, 2B; Sophie, eig. J. Eriks te Zuid-Zijpe 2C; Blaauw 13, eig. E. Dz. Govers te Alkmaar 3; Betje 2, eig. Joh. Visser te Burgerbrug 3; Booi 6, eig. Jn. van Berkel te Wognum 4; Dora, eig. G. Appel te Burgerbrug 4. Rubriek 8. 2-Jarige stieren. Deze rubriek kon zeer goed genoemd wor den. IA pr. Meine 23 van C. P. Hartog te Beemster, 1B Wodan Jan V, eig. Fonds tot verbetering der rundveefokkerij in Nederland, station Wieringerwaard. 2A prijs Boys Wodan, eig. Jn. van Berkel te Wognum. 2B prijs Jane's Wodan, eig. Gebr. Ruyter te Blokker-Beemster; 3A Frans 152, eig. P. Schuitemaker e.a. te Berkhout; 4A Jonge Meine, eig. Gebr. Ruyter, Blokker- Beemster; 4B Frans 151, eig. F. A. F. Grone- man te Wieringerwaard. Rubriek 2. Groepen Kuikalveren uit een vereeniging. le prijs groep 13, van de vereen. Barsin- gerhorn-Schagen; 2e pr. groep 8, vereen, te Hauwert; 3A prijs groep 7, vereen. Assum- Uitgeest; 3B prijs groep 9, van de vereen Blokker-Westwoud; 4A prijs was voor groep 12 van de vereen, te Wieringerwaard en 4B prijs groep 10 van de vereen. Blokker-West woud. Rubriek 9. Oudere stieren. le prijs Frans 126, eig. Stierencombinatie Tb. Kaan en Co te Wieringewaard; 2A prijs Willem, eig. Jan van Twuyver e.a. te Uit geest; 2B Dirk, eig. Fonds tot bevordering der rundveefokkerij in Nederland, station Stompetoren; 3e prijs Blok Max B 8, eig. Jacob Posch e.a. te Stompetoren; 4e prijs Wodan Jan II, eig. P. Otjes Mz. te Beemster. Rubriek 5. Twinters lichte grond. De eenigste inzending in- deze rubriek was wel evenredig maar wat arm gespierd, aan haar werd een 2e prijs toegekend. Individueel was de le prijs voor Neeltje 10, eig. W. Jim- mink Jbzn. te Schagerbrug; 2e prijs Jansie 18 van dezelfde eigenaar; 3e prijs Aaltje 15 van W. Jimmink te 't Zand. Rubriek 3. Groepen Hokkelingen zware grond. 'n Rubriek eerste klas, waarin 3 eerste prij zen konden worden toegekend. IA was voor de vereen Blokker-Westwoud; 1B was voor de veren. Hoogkarspel; IC prijs was voor Wieringerwaard. De 2A prijs was voorde groep Beemster; de 2B prijs kwam aan de vereen. Hauwert. Schagen wist de 3A prijs te behalen. Venhuizen sleepte de 3B prijs in de wacht. Rubriekl4. Melkvaarzen zware grond. In deze rubriek waren 4 excellente groepen. De la prijs behoorde aan de vereen, te Beem ster. De lb prijs kwam aan Wieringerwaard Blokker Westwoud legde beslag op de 2a pr. (Groep 33). Groep 34 van deze vereen, welke de 2B prijs behaalde. De 3e prijs behaalde Barsingerhorn Schagen. De la prijs was Jantjes Adema van de fa. Ruyter te Blokker Beemster; 1B prijs Aafje 21, eigenaar de heer W. Koelemey te Beem- ter. Matje 18 van F. A. F. Groneman te Wie ringerwaard behaalde de 2A prijs. Pel Klaas je van R. L. Waiboer te Anna Paulowna was 2B. 3e prijzen in deze rubriek werden aan Dora 3 van P. Waal te Beemster, Vel 8 van Gm. Dekker te Ooster-Blokker, Rika 10 van W. Kool te Hauwert en Dora 102 van F. A. F. Groneman te Wieringerwaard, toegekend. Eervol werd nog Dina 8 van de fa. Ruyter te Blokker-Beemster. De individueele keuring van de hokkelin gen zware grond had den navolgenden uit slag 5 le prijzen aan prima beesten, welke een schitterend kopstuk vormden, het waren: Trijntje 12, eig. J. J. Bakker te Venhuizen; Dora 8, eig. fa. Ruyter te Blokker-Beemster; Sophie 23 en Johanna 20 en Ariana 6 van dezelfde eigenares. 7 iets grootere doch goed- soortigebeesten behaalden een 2e prijs. Het waren: Plas 12, Dina 12 en Jane 16 van de overbekende fa. Ruyter; Charlotte 20 en Dora 14 van C. Stapel Pzn. te Hoogkarspel; Lean 4 en Kroontje 38 van F. A. F. Groneman te Wieringerwaard. Nog werden toegekend 5 derde prijzen aan: Muis 14, van D. Ruiter te Nibbixwoud, Blok 73 en Blok 75 van C. Sta pel Pzn. te Hoogkarspel; Wijntje 34 van K. Peereboom van Hoogkarspel en Prinses 18 van de fa. Ruyter te Blokker-Beemster. Tot slot drie 4e prijzen voor Ada 17 van A. Rot te Wieringerwaard; Friesje 29 van Jb. J. Bakker te Venhuizen en Rika 12 van W. Kool te Hauwert. Rubriek 10. Drachtige Schotten. IA prijs was voor Kosje 6 van gebrs. Com mandeur te Ooster-Blokker. Friesje 28 van Jb. J. Bakker te Venhuizen kreeg de 1B prijs. De 2A prijs was voor Alida 5 van D. Hoog land te Schagerwaard. De tweeling Fokje 6 van H. Mus te Wijdenes was 2B. Greta 23 van R. Vader te Dirkshorn en Nellij 3 van P. Waal te Beemster kreeg een 3e en Aaltje 36 van C. R. Blaauboer een 4e prijs. Rubriek 11. Niet afgewisselde drachtige koeien. Een kleine goede klasse, waarin de le prijs werd toegekend aan Grietje 4 van G. Appel te Burgerbrug. De 2e prijs, Greta 26 van W. IJff te Assendelft. De goed typische tweeling van P. Wagenaar te Binnenwijzend behaalde de 3e prijs, terwijl Purmerend 32 van C. Posch te Binnenwijzend 4e werd. Rubriek 12. Afgewisselde drachtige koeien. In deze uitmuntende klasse werden 3 eer ste prijzen toegekend, resp. Rika van de fa. Ruyter te Blokker-Beemster; Grietje 83 van P. Konijn te Venhuizen en Zwarte Meinsje 9 van C. Posch te Binnenwijzend; 3 derde prijzen kwamen aan Marie 2 van Jb. J. Bak ker te Venhuizen; Nelly 12 van A. Bloem te Ooster-Blokker; Aaltje 26 van C. R. Blaau- den Dezelfde fa. behaalde met Miga's' Mejine de boer te Wieringerwaard .Zwarte Meinsje .12 van C. Posch te Binnenwijzend, kreeg een 3C Rubriek 6. Groepen melkkoeien van zwaren grond. Het groote succesnummer van dezen dag was wel deze rubriek, waarvan de nog al critisch aangelegde jury getuigde zelden een dergelijke collectie te hebben mogen keuren. Haar tevredenheid bleek wel uit het toe kennen vhn 5 eerste prijzen, welke werden be^ haald door de groepen 73 en 74 beide uit Beemster, groep 75 van Blokker Westwoud, groep 64 van Nieuwe Niedorp en groep 71 van Twisk. Daarnaast kwamen 4 tweede prijzen welke werden toegekend aan de ver- eenigingen te Hoogkarspel, Wieringerwaard, BarsingerhornSchagen en Oost woud. Tot de derde prijswinners behoorden de groepen 76 en 77 van Blokker—Westwoud en groep 66 van Venhuizen en ten slotte nog 4 vierde prijzen aan de groepen 59 van Berkhout, 63 van N. Niedorp, 67 van Venhuizen en 70 van Twisk. Rubriek 5. Groepen melktwenters zware grond. Ook deze rubriek was een groot succesnum mer, IA prijs was voor de vereen. Beemster, met zeer ruime edele dieren. Een goede 1B prijs vormde de groep 42b. van de vereen. BlokkerWestwoud, groep 52 van de vereen. Wieringerwaard behaalde de 2A prijs, die van Hoogkarspel de 2B prijs. Als 3e prijs volgde groep 41 van de vereen. Beemster en 51 de vereen, te Venhuizen, tenslotte de groe pen 43 van de vere .enBlokker Westwoud en 42a van diezelfde vereen, benevens groep 48 van Oostwoud zich met een 4e prijs tevreden moesten stellen. Individueel tellen wij 4 eerste prijzen, n.!. Nelly 17 van P. Zeeman te Beemster, Neel tje 3 van firma Ruyter te Blokker Beemster, Geertje 18 van S. Slot te Westwoud en Kroontje 26 vaa F. A. F. Groneman te Wie ringerwaard. Tweede prijzen werden toegekend aan Cor- nelia 13 van P. Focker te Beemster, Bertha 12 van K. v. d. Meer tet Westwoud en Over 18 van P. Koeman te Westwoud. Nog volgen 3 derde prijzen voor Kasina 9 van P. Zeeman te Beemster, Wilhelmina 17 van K. v. d. Meer te Westwoud en Sophietje van P. Koeman te Westwoud. Vierde prijzen behaalden Pietje 14 van F. A. F. Groeneman te Wieringerwaard, Ma thilda 7 van K. Schenk te Wieringerwaard en Bouman 10 van C- Stapel Gz., Hoogkarspel. Kampioenstier. Als kampioen werd uitgeroepen de 3-jarige stier Frans 126 van de st-erencombinatie Jb. Kaan e.a. te Wieringerwaard, die de zilveren beker van de stad Hoorn verwierf. Als reserve daarvoor werd" de 2-jarige Meine 23 van C. P. Hartog aangewezen. De individueele heoordeeling der melkkoeien vorderde van de jury groote inspanning, waarbij 26'prijzen werden uitgereikt, waar van de 6 eerste in volgorde worden opgege ven de 9 daarop volgende 2e prijzen en 11 3e prijzen in volgorde der catalogus; 1ste prijzen: Comeüa 7 van P. Focker te Beem ster; Wilhelmina 16 van firma Ruyter te Blokker Beemster; Dieuwertje 8 van P. Don ker te Hoogwoud; Kroontje 21 en Kroontje 22 van F. A. F. Groneman te Wieringer waard; Kok 3 van de firma Ruyter te Blok ker Beemster. 2e prijzen: Emma 25 van P. Stam te Oostwoud; Zwartje 7 van C. Bakker te Oostwoud; Texel 27 van G. Blokker te Op perdoes; Blok 35 van C. Stapel Pz. te Hoog- karspel; Ariana 3, Johanna 19, Jeltje 2, Do ra 7 en Betje 6 allen van firma Ruyter te Blokker Beemster. 3e prijzen: Melkbron 20 van P. Stam te Oostwoud; Aagje 13 van P. Donker te Hoogwoud; Cornelisje 5 van de zelfde; Geertje 5 van K. Metselaar te Twisk; Cato 6 van P. Wijdenes te Twisk; Blok 55 van C. Stapel Pz. te Hoogkarspel; Augusta van firma Ruyter te Blokker Beemster; Julia- na 12 van W. Zilver te Binnenwijzend; Ef Hernia 9 van gebr. Commandeur te Ooster Blokker; Dina 5 en Geertje 41 van de firma Ruyter te Blokker Beemster. Kampioen. Tot kampioen-koe werd uitge roepen de Twenter Neeltje 3 van firma Ruyter te B'okker Beemster, terwijl de reser ve werd Cornelia 7 van P Focker te Beem ster. Afdeeling Schapen. Oudere Rammen In deze niet bijzonder uitmuntende rubriek werd de eerste prijs toegekend aan P. Kooiman te Wognum; 2e pr. P. Wijdenes Cz. te Twisk; 3e pr. C. Wijdenes Pz. te Sijbekar- spel. 2H-jarige rammen. In deze goede rubriek werd de le prijs behaald door de goed ge sloten ram van D. Schoenmaker te Hoog karspel. de 2e prijs was voor L. van Reuwijk te Hoofddorp, wiens wolvacht uitmuntte; 3e pr. was voor P. Stapel Pz. te Hoogkarspel, zware ram met iets open vacht. 114-jarige Rammen/Deze collectie was uitmuntend le prijs A was voor de Wed. H. Langedijk, Weere, Abbekerk; 1 B-prijs voor M. Kant te Schagen; 2e prijs voor L. van Reuwijk te Hoofddorp; 2B-prijs voor H. J. E. van Hoorn te Wieringerwaard; 3e prijs P. Konijn te Venhuizen. Schapen met 2 lammeren. De 1 A-prijs werd toegekend aan K. Bregman Jz. te Nrd Beemster. Dit magnefieke stel verwierf tevens den Zilveren beker. De 1B prijs was voor A. Dekker Kz. te Oterleek. De 2 A prijs behaalde J. van Berkel te Wognum, terwijl D. Schoenmaker te Hoog karspel de 2 B prijs kreeg en de wed. H. Langedijk te Weere-Abbekerk de 3e prijs kreeg. Deze geheele rubriek kon best ge noemd worden, met prachtige wolvacht. 4-ta!len ooilammeren. IA prijs K. Breg man Jz. te Noord-Beemster, zware dieren van best type. 1B prijs D. Schoenmaker te Hoogkarspel, goed geblokte dieren. De 2A prijs van W. Kool, te Hauwert. De uniformi teit van de 2 B prijs, eigenaar A. Dekker Kz. te Oterleek. Nog werden toegekend 3 A prijs aan J. Wagemaker te Weere, Abbekerk, 3 B prijs aan Jb. Sluis te Hem. Een ware show-rubriek was het 4-tal een jarige ooien, waarvan de IA. prijs werd toe gekend aan J. Bregman te Noord Beemster, welke dieren gemiddeld meer dan 13 pond wol produceerden. De 1B. prijs was voor H. J. E. van Hoorn te Wieringerwaard, de 2A prijs behaalde G. Glas te Hoogwoud, de 2B prijs behaalde P Konijn te Venhuizen P. Wijdenes Czte Twisk en C. Stapel Pz. te Hoogkarspel moes ten zich ieder met een 3e prijs tevreden stel len. Minder sterk was de rubriek 4-tal 2- jarige ooien. Wederom was het K. Bregman te Noord Beemster, die de 1ste pr. behaalde. Een goede 2e was L. van Reuwijk te Hoold- Aan de inzendingen van J. Stapel te Sijbe- karspel en wed. H. Langedijk te Weere Abbe kerk werden 2e prijzen toegekend. De imponeerende oudere ooien van L. vau Reuwijk te Hoofddorp gingen met een le pr. strijken. In deze rubriek was K, Bregman te Noord Beemster 2e, door iets minder unifor miteit, terwijl de 3e prijs van Wed Lange dijk te Weere Abbekerk het in de koppen iets lieten zitten. Het oordeel der iury. Het oordcel der jury over de rubriek oudere melkkoeien, luidde aldus; Lichte grond, over het geheel wel een goe de klasse met aan het hoofd een collectie cor recte en melkrijke koeien in matige robust- heid. De dieren van de twee daarop volgende groepen zijn ruim voldoende diep, doch niet zoo correct van bouw en minder uniform van type. Bij de individueele keuring staat een zeer mooi type, iets kleine melkkoe aan het hoofd. De daarop volgende is iets robuster maar 't type is niet zoo fraai. Zware grond, bescheiden klasse melkkoe, die bij de bovenaanstaande collectiën en die ren ruimte en diepte aan sterkte en melkrijk- heid paren. De daarop volgende dieren hebben in 't algemeen zeer goede melkteekenen en goeden bovenbouw doch komen bij de lager ge plaatsten soms wat in diepte en robustheid te kort. De tentoonstelling geopend. De eerste dag van de Provinciale Folcvee- keuring en de tentoonstelling „Stad Hoorn" is uitstekend geslaagd. Om half 11 's morgens werd in de Groote Sociëteit alhier de tentoonstelling geopend door den Commissaris der Koningin in Noordholland, terwijl om 11 uur een aan vang werd gemaakt met de algemeene verga dering van de Hollandsche Mij van Land bouw. Omtrent een en ander wordt den lezet elders in dit blad een uitvoerig verslag aan geboden. Reeds in den loop van den dag kwamen zeer veel bezoekers in de stad, van heinde en ver; ook buitenlanders waren tegenwoor dig. 'Onder een concert van de muziekvereeni- ging „Crescendo" werd in „den Ring" op de Turfhaven een demonstratie gegeven van het bekroonde vee, waarvoor veel belang stelling bestond. Het Comité „Stad Hoorn" had reeds dezen eersten dag gezorgd voor bijzondere attrac ties. Groote Reclame-optocht. Te half drie werd begonnen met de opstel ling van een greoten rec'r me-optocht, bege leid door de muziek van „Apollo" en „Cres cendo". Vanaf het Stationsplein werd een omme gang door de stad gemaakt. Verschillende winkeliers hadden gezorgd voor pakkende reclame, welke uitstekend tot haar recht kwam. Niet te verwonderen, dat de bonte stoet zeer veel toeschouwers lokte. Sommige wa gens waren wel bijzonder orginieel bedacht. Vooral trok veel bekijks de aardig bedachte groep van de Nieuwland-zakenmenschen. Ongeveer om 8 uur 's avonds baadde de stad weer in een zee van licht. De galerij-versie ring, waardoor de winkelstraten van boven afgedekt zijn, voldoet uitstekend. Smaakvol komen hieronder de winkel-etalages uit. Concerten. Om 8 uur werd door de muziekvereni ging „Apollo" een concert op het Breed aan geboden. De R. K. Zangvereniging „Viri- bus Unitus" concerteerde op de Kaasmarkt. „Kunst na Arbeid" gaf ten slotte een concert op de Turfhaven. De dag werd besloten met een grootsch vuurwerk op het Baadland, tegenover de Doelenkade, hetwelk door duizenden toe schouwers werd bijgewoond De eerste tentoonstellingsdag is een groot succes geworden. DE HUURDERSSTAKING TE ROTTERDAM. In de Beverstraat 22 woningen ontruimd. De deuren waren dicht- gespijkerd en de trappen met zeep besmeerd. Gistermorgen in alle vroegte is zooals wij in ons vorig nummer reeds in het kort ge meld hebben, men begonnen de woningen in de Beverstraat, waar 22 gezinnenwonen, die in huurstaking zijn, te ontruimen. Aan het Handelsblad ontieenen wij daarover nog de volgende bijzonderheden Om 7 uur ver schenen vier autobussen, waarin ongeveer 100 politiemannen, drie deurwaarders, onge veer 15 rijksveldwachters en een aant3l deurwaarders-helpers gezeten waren. Zoodra de politie in de omgeving van de Beverstraat kwam, werd daar een ruime afzetting gefor meerd en een aantal agenten, rechercheurs en inspecteurs begaven zich naar de Bever straat, waar onmiddellijk gelast werd de ramen te sluiten. Zoodra de politie versche nen was, hebben de bewoners de deuren van hun woningen dichtgespijkerd, zoodat de deurwaarders de deuren moesten laten openhakken ten einde binnen te komen. Er verschenen inmiddels tien vrachtauto's van den gem. reinigingsdienst, ten einde daarmee evtl. het huisraad te doen vervoeren. Terwijl de politie, de rijksveldwachters en de deur waarders de woningen binnengingen, waar verschillende deuren waren dichtgespijkerd en de trappen met zeep waren besmeerd, riep men uit ramen der woningen den agenten en chauffeurs van de auto's toe solidair te zijn en niet te helpen de arbeiders op straat te zetten. Inmiddels was men begonnen het huisraad op straat te brengen en toen begonnen de mannen de politie toe te roepen, Jat er niets op de auto's mocht worden geladen, omdat zij wel zouden zorgen, dat hun boeltje weg kwam. Inderdaad verschenen er eenige hand wagens; het huisraad werd opgeladen ga

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7