DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. 133e Jaargang. middenpartijen en de duitsche regeering. Kans op onaangename verassin gen. bezuinigingsmaatregelen voorbereid in diverse duitsche landen. wijziging in de poolsche regeering? schuren in brand gestoken. de werkloosheid in oostenrijk. 600 finnen naar rusland. Zonder pas over de grens. verduistering van 160.000 kronen. de verduisteringen bij het. reichsambt fuer landes- aufnahme. geleende veeren. VERDUISTERINGEN BIJ EEN DUITSCH ZIEKENFONDS. op de grens van leven en dood. SPORT EN WREEDHEID. Een dramatische gebeurtenis en een treffende plechtigheid. een nieuw fransch oorlogs schip? GESPANNEN VERHOUDING TUSSCHEN JAPAN EN MOEKDEN. Ophitsende pamfetten in het legef. EEN MOEILIJKHEID VOOR GANDHI. EEN GELDHUWELIJK. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. N». 214 Directeur: C. KRAK. VRIJDAG 44 SKI'TENBKII 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. (Dxxgetijhsch OjueczkfU HET BEZUINIGINGSPROGRAM DER ENGELSCHE REGEERING. Een belangrijke rede van Snowden. Bezuinigingen en nieuwe belastingen. De belangstelling in het doen en laten der nieuwe Engelsche regeering blijft nog steeds zeer groot. De publieke tribunes zijn steeds tot de laatste plaats bezet en de zetels der afgevaardigden worden ook nog allemaal ingenomen door de rechtmatige bezetters er van De belangstelling der afgevaardigden is zelfs zoo groot, dat de heeren bij wijlen genoegen moeten nemen met een trapje, om dat geen stoel meer vrij is. Ook gistermiddag was het gebouw van het Lagerhuis weer „uitverkocht'' en deze maal was die geweldige belangstelling wel te verklaren: Snowden, de kanselier van de schatkist zou een redevoering houden, waar in het bezuinigingsprogram der regeering behandeld zou worden. En deze redevoering was het, die de gemoederen al dagen lang bezig hield en die het publiek in zoo'n groo- ten getale naar het parlementsgebouw trok. Nadat eerst eenige loopende kwesties door het Lagerhuis waren behandeld, nam Snow den het woord. De minister van financiën verklaarde allereerst, dat het voor hem geen genoegen was, het volk nieuwe belastingen op te leggen, doch dat een niet sluitende be grooting het teeken is van onbestendigheid en derhalve een ernstige kwestie voor het land. Daarom is het voor zijn bewoners noodzakelijk, den financieelen toestand zelf weer in het reine te brengen. Het is een vast staand feit dat Engeland sinds geruimen tijd boven zij stand heeft geleefd en grootendeels de uitgaven uit zijn kapitaal heeft bekostigd. Deze misstand moet worden opgeheven en wel of door bezuiniging op de uitgaven of door verhooging der inkomsten of door een combinatie dezer maatregelen. Het ministerie van financiën zal zich in het loopende be- grootingsjaar geplaatst zien voor een aan zienlijken achteruitgang van belastingin komsten. Het tekort op de begrooting zal 74.7 millioen bedragen. Het voor het vol gende begrootingsjaar te verwachten deficit wordt op 170 millioen geschat. Bezuinigingen op grooten schaal zijn even noodzakelijk als een drastische verhooging der belasting. Negen tienden der bezuini gingsvoorstellen zijn, aldus Snowden, reeds door de vorige regeering goedgekeurd. Aan zienlijke bezuinigingen op de defensie en bij ce civiele departementen, zoomede vermin dering van werkloozenondersteuningen en besparingen uit het wegenfonds zullen in den loop van het volgend jaar tot een uitgaven- vermindering ten bedrage van ongeveer 70 millioen leiden. De jaarlijksche amorti satie der binnenlandsche schulden, die be paald was op 50 millioen, wordt verlaagd tot 30'A millioen. Ten aanzien van de belastingverhoogingen verklaarde Snowden, dat de inkomstenbelas ting met 2 /t pCt. zal worden verhoogd. In verband met de voorgestelde bezuiniging moet door extrabelasting een bedrag van 39 millioen voor het loopende en van 80 millioen voor het volgend begrootings jaar worden opgebracht. Snowden stelt voor de industrie voor on geveer hetzelfde bedrag te ontlasten, als waarmede de inkomstenbelasting verhoogd is, ten einde de industrie in de gelegenheid te stellen een overeenkomstig hooger bedrag af te schrijven op de installaties en machf- nes. De grens, waar beneden vrijstelling van belasting wordt genoten, wordt voor vrijge zellen teruggebracht van 135 tot 100 en voor gehuwden van 225 tot 150. De kinderaftrek zal verlaagd worden van 60 tot 50 voor het eerste kind en van 50 tot 40 voor ieder volgend kind. Daarvoor zal evenwel aan het einde van het jaar het bedrag waarop tot nu toe slechts /2/ per inkomstenbelasting werd betaald, en welke op een zesde van het netto-inkomen wordt berekend, op de basis van een vijfde van het netto-inkomen worden gecalculeerd. Behalve deze verhooging van de inkomsten belasting, zal de bizondere belasting op groote inkomens met 10 pCt. moeten worden verhoogd. De verhooging der bierbelasting met 1 d per liter zal met ingang van morgen ingaan De opbrengst dezer extra-heffing wordt ge schat op 4'A millioen voor het loopend begrootingsjaar en op 10 millioen voor het volgend jaar. De tabaksbelasting zal verhoogd worden met 10 pCt. De opbrengst van deze heffing Wordt geraamd op 2% millioen voor dit jaar en op 4 millioen voor het volgend jaar. De benzinebelastsing wordt met 8 d per gal joen per jaar, in dit jaar nog 1 millioen) 71A millioen). Met ingang van de maand November zal de vermakelijkheidsbelasting worden ver hoogd tot 16 2/3 pCt. (opbrengt 2X mil lioen per jaar, in dit jaar nog 1 millioen. Het surplus wordt geraamd op 1% mil lioen. De begrootingswet zal de mogelijkheid openen de 5 pCt. oorlogsleeningen te conver- teeren. De minister van financiën gaf in zijn rede voering geen bijzonderheden over de te ne men bezuinigingsmaatregelen, doch zegde toe eheden (Vrijdag) over deze geheele aan gelegenheid een wetsontwerp in te dienen. o Na Snowden voerde als eerste spreker der oppositie de vroegere minister van handel, Graham, het woord, die als zijn meening te kennen gaf, dat het rapport der commissie- May Engeland in het buitenland zeer ge schaad heeft. Spr. gaf toe, dat de belasting voorstellen der regeering schijnbaar zeer ver gaan. Men kan zich evenwel nog geen defi nitief oordeel vormen. Indien de nieuwe be lastingen reeds eerder waren uitgevoerd, zou het misschien niet noodig geweest zijn, dat er een andere regeering aan het bewind was gekomen. Men ziet, de eerste critiek is nogal gema tigd. Wellicht komt de storm straks nog wel los en zal Snowden heel wat aanvallen moe ten afslaan! !Bxdtm£and De houding van de Landvolkpartij, blij kend uit de dezer dagen aangenomen motie, waarin zij uitspreekt, dat gezien de gebeur tenissen in Geneve, dr. Curtius niet langer lid der rijksregeering kan blijven, is niet zon der beteekenis. En wel omdat er gevaar be staat, dat in den Rijksdag een meerderheid voor het aannemen van een motie van wan trouwen gevonden zal worden. Dé Landvolkpartij beschikt over 21 man daten, een niet gering aantal in de oppositie tegen dr. Curtius, maar haar invloed achter de coulissen is nog aanzienlijk grooter. Het „Berl. Tag." wijst er volgens het Hbl. in dit verband op de beteekenis van hetgeen heden in de fractievergadering der Duitsche Volkspartij besloten zal worden. De fractie zal waarschijnlijk haar besluit voorzichtig formuleeren en het is ook niet zeker, dat zij haar besluit onmiddellijk zal publiceeren. Het is te verwachten, dat zij eerst de rijksre geering van haar besluit in kennis zal stel len, en dan eerst tot publicatie van haar be sluit zal overgaan. Toch is de toestand van dien aard, dat zoowel de regeering als de andere partijen, volgens het oordeel van het „Berl. Tag.", nauwkeurig zal moeten toezien, om te voor komen, dat bij de heropening van den Rijks dag zich onaangename verrassingen zullen voordoen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeldDe regeeringen van Beieren, Saksen, Baden, Hessen en Wurtemberg hebben Donderdag in een der zalen van het Wurtembergsche ministerie van Staat beraadslaagd over de bezuinigingsmaatregelen die genomen kun nen worden om de begrootingen der landen en gemeenten in evenwicht te brengen. Volgens tot nu toe nog niet bevestigde ge ruchten zal binnenkort het Poolsche ministe rie F er gewijzigd worden. De huidige minister van handel, Zarzycki, zal aftreden De plaatsvervangende voorzitter van den centralen bond van Poolsche industrieelen, de Sejmafgevaardigde Holinski, is voor deze portefeuille aangezocht, doch heeft bedankt. De naam van den plaatsvervangenden mi nister van binnenlandsche zaken, overste Stamyrowski, wordt genoemd in verband met den pest van Wopewode in Pommerellen. Zijn post zou worden overgenomen door den vroegeren commandant van de militaire strafgevangenis te Brest, overste Kostek Biernacki. Nadat voor eenigen tijd in het p'aatsje Arensch de schuren van een H^rgsch l11! ZlCL:CtJn huis te Cuxhafen eveneens laten z v|ammen zou worden. Voorts brandde° in den afgeloopen nacht te Lünen- hnrlr de groote schuur van den werktuig kundige Schroder geheel af. Een belangrijke hoeveelheid van de oogst ging verloren, als mede eenige landbouwmachines. Tijdens het blusschingswerk werden eenige brandweer lieden gewond. Een arbeider werd door een gebroken draad der electrische geleiding ge troffen en ernstig gewond. Brandstichting wordt vermoed. Volgens een officieele mededeeling bedroeg het aantal werkloozen in Oostenrijk, dat on dersteuning genoot, eind Augustus 196.321. In vergelijking met de vorige telling is het aantal werkloozen toegenomen met 290. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Crt. Deze dagen heeft de kustwacht bij Björ- kö in de Finsche Golf drie motorbooten aan gehouden, waarin zich achttien mannen, vier vrouwen en twee kinderen bevonden, die van plan waren naar Rusland te gaan. Aan de politie deelden zij mede, door de radio ge hoord te hebben, dat reeds 12000 personen uit Finland zich zonder pas naar Rusland hadden begeven en dat men in de Sowjet- Unie 30.000 Finsche werkkrachten noodig had. Volgens Hufondstadsbladet is het eer ste getal zeer sterk overdreven, men neemt aan, dat de laatste maanden ten hoogste 600 personen, vooral uit de omstreken van Kotka en Kymmene, zich zonder pas over de grens begeven hebben. De Finsche vluchtelingen zouden werk krijgen in de gecollectiviseerde landbouwbedrijven, waarvan de vroegere eigenaars verdreven zijn, omdat zij zich niet aan de collectivisatie wilden onderwerpen. Hufondstadsbladet (Helsingfors) acht het niet uitgesloten, dat een Russisch agent in Finland reist om werkkrachten te werven. De nu bij Björkö aangehouden personen ver klaarden dat zij, als zij weer in vrijheid ge steld zijn, opnieuw zullen probeeren over de grens te komen. Geld voor een pas en een visum hebben zij niet en in Finland is het, volgens hun zeggen, niet uit te houden. Uit Stockholm wordt aan de N.R.Crt. ge meld, dat de directrice van het bijkantoor van Sydsvenska Banken te Stöllet in Noord- Varmland is Dinsdag gearresteerd wegens verduistering van ruim 160.000 kronen. De verduistering was reeds in Mei door een in specteur van de bank ontdekt, omdat men de directrice in de gelegenheid wilde stellen het bedrag terug te betalen. De laatste weken deden"echter allerlei geruchten de ronde en dit gaf de plaatselijke politie aanleiding een onderzoek in te stellen. Het is gebleken, dat een vrouwelijke kantoorbediende medeplich tig is, al heeft zij nimmer eenig bedrag voor haar hulp ontvangen. De directrice moet reeds in 1924 met de verduisteringen begon nen zijn. De twee vrouwen hielden er een aparte, uitgebreide boekhouding op na om te zorgen, dat de boekhouding van de bank steeds 'klopte. De directrice heeft groote be dragen aan verschillende personen uit het dorp, die hun schulden niet konden betalen, geschonken. Doch ook een belangrijk bedrag heeft zij besteed aan haar huishouden, aan boeken en vacantiereizen. Haar echtgenoot is sedert 1924 zonder betrekking. De mede plichtige is aangehouden; waarschijnlijk zullen ook de echtgenoot van de directrice en verschillende andere personen aangehouden worden. Gisteren ving voor de rechtbank te Ber lijn het proces aan in verband met de be langrijke verduisteringen, die gepleegd zijn bij het Reichsambt fuer Landesaufnahme. De beklaagden zijn de regeeringssecretarissen Bar en Wenck van het Rijksministerie voor Binnenlandsche Zaken. Beklaagden worden er van beschuldigd gedurende de laatste 7 jaren bijna 350.000 R.M. te hebben verduis terd De beklaagden worden verdedigd door de advocaten Wrinker en Löwenthal. Presi dent van de rechtbank is de heer Rosemann. De eerste dag van hetp roces was hoofdza kelijk gewijd aan het voorlezen van de rap porten der deskundigen. Vermakelijk intermezzo in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft zich, naar het N.T. A. aan de N.R.Crt. meldt, een grappig voor- aan ul irr-o val afgespeeld. Het is regel dat een afge vaardigde, wanneer hij tijdens het debat een vraag aan den speaker wil richten, zijn hoed opzet. Een arbeidersafgevaardigde, die een vraag wou stellen, kon echter op hetbeslis- sende oogenblik zijn hoed niet vinden. Hier op gaf mevr. Manning, vrouwelijk afgevaar digde voor Oost Inlington, haar mannelijken collega haar hoed te leen, die weliswaar naar de nieuwe mode op eeo bolhoed geleek, doch met twee groote veeren versierd was. Een ander hulpvaardig lid zette den spreker den dameshoed op het hoofd. Toen deze merkte, dat hij met vreemdeveeren getooid was, ruk te hij zich den hoed van het hoofd. Zijn par- tijgenooten begonnen hierop een wilde jacht naar den hoed, die eindelijk weer in het be zit van zijn eigenares kwam, maar vrijwel onherkenbaar was geworden en zijn veeren- tooi had verloren. Bij een plotselinge controle der boeken van de Werdohler Allgemeine krankenkasse te Hagen (Westfalen) werd geconstateerd dat de zakelijke leider Lindemann aanzienlijke bedragen had verduisterd, tot een totaal van ongeveer 20.000 R.M. De man is onmid dellijk uit zijn functie ontheven en gearres teerd. Een dokter te Portsmouth heeft bij de ge rechtelijke lijkschouwing, ter vaststelling van de doodsoorzaak bij een kind van zeven jaar een wel belangwekkende mededeeling ge daan. Het kind was door hem in een hospi taal onder narcose gebracht voor een opera tie. Terwijl men daarmee bezig was, bemerk te de dokter dat het kind niet langer adem haalde. Toen andere pogingen, om de adem haling weer aan den gang te krijgen, had den gefaald ook het hart sloeg niet eer maakte de dokter een opening in buik wand en middenrif en begon het hart te mas- seeren. Na een paar minuten begon het opnieuw te kloppen hetgeen dus zou beteekenen dat het kind eigenlijk reeds dood geweest was, maar door mechanisch ingrijpen weer tot le ven was gewekt. Ook de adehaling herstelde zich. Men bracht het knaapje weer naar de ziekenzaal waar het echter 12M uur later stierf. Volgens den dokter zou het kind na den eersten stilstand van het hart weer vol doende levend zijn geworden om de moeder te kunnen herkennen. Na de mededeeling van den dokter te heb ben gehoord, besloot de jury, naar de N.R Crt. vertelt, dat het kind „door een ongeval was om het leven gekomen". Zaterdagavond 1.1. werd John Thomson, de 23-jarige doelverdediger van de „Celtic"- voetbalclub, een bekende speler in interna tionale matches, bij een match tegen de „Ran- gers" te Glacgow dusdanig gewond, dat hij spoedig overleed. Dinsdag heeft de uitvaart van den ongelukkigen jongen man plaats ge had, waarbij wederom is gebleken welk een belangrijke plaats het voetbalspel bij de En- gelschen inneemt. Honderden en honderden menschen waren naar Trinity Church getrok ken om er den dienst bij te wonen. Uren tevo ren stonden ze opgepakt voor de kerkdeuren en toen deze opengingen, was het gedrang zoo hevig dat vele vrouwen het te kwaad kregen. Verscheiden kerkelijke autoriteiten en de leden der elftallen, die hun kameraad de laatste eer zouden bewijzen, konden de kerk niet binnen. De politie moest met geweld orde scheppen in den chaos. De dienst werd, zooals we thans in het Hbld. lezen, geleid door Rev. McCelland, zelf een hartstochtelijk voetballer. Na hulde gebracht te hebben aan Thomsons groote sportkwaliteiten, sprak hij een hartig woord tot de voetballers in het algemeen. De dood van Thomson noemde hij een groot verlies voor de Britsche voetbalsport in het alge meen, doch wellicht zal hij nog tot iets die nen. Want wanneer de onnadenkende menig te, die zich zelf supporters van „Celtic" of „Rangers" noemt, zich achter de goals harer resp. favorieten bevinden en zich schol schreeuwt wanneer een lid van het tegen overgesteld elftal ligt te krimpen van pijn, zich door deze tragische gebeurtenis bewust wordt van de wreedheid van haar houding, zal John Thomson zijn leven niet voor niets hebben gegeven. Weet zij dat haar schaam teloos gejoel de laatste klanken waren, welke tot den stervenden Thomson zijn doorgedron gen? Wanneer de dood van Thomson een eind zal maken aan het demonisch gejuich over gevallen tegenstanders, zal hij met zijn laatste daad veel meer hebben verricht dan het redden van een bedreigde goal. De medewerker van marine-aangelegenhe den van de Daily Telegraph weet, volgens de N.R.Crt., mede te deelen, dat de aanbouw van een gevechtskruiser van 23.330 ton, wel ken de Kamer in Juni niet heeft willen vo- teeren, naar alle waarschijnlijkheid in de volgende parlementaire zittingsperiode, wel ke over ongeveer twee maanden wordt ge opend, zal worden goedgekeurd. Bij het op 18 Juni in de Kamer gevoerde debat is het wetsontwerp voornamelijk be streden op grond van de overweging, dat de Kamer over de technische kwesties betreffen de het voorgestelde schip te zeer onkundig was gelaten. Aan dit bezwaar van de Kamer schijnt tegemoet te zijn gekomen, daar des kundigen van het ministerie van marine, naar de medewerker der Daily Telegraph meldt, een nota hebben opgesteld ter inlich ting van het parlement. Het nieuwe schip moet ongeveer 66 millioen gulden kosten. Worden de kredieten voor den aanbouw goedgekeurd, dan is het uit met de „slag- schip-vacantie", die ongeveer negen jaar heeft geduurd. Sedert December 1922 toch, toen er een begin is gemaakt met den bouw van de Nelson en de Rodney, is er voor geen enkele marine een schip op stapel gezet. De medewerker van het Engelsche blad maakt nog de opmerking, dat voor Frankrijk de aanleiding om te antwoorden op de kleine Duitsche slagschepen is versterkt nu er te Wilhelmshafen een zusterschip van de Deutschland, die in het voorjaar te Kiel te water is gelaten, is op stapel gezet. Het is blijkbaar Duitschlands bedoeling een eska der van vier Deutschlands te vormen, elk van 10.000 ton, bewapend met 11 kanonnen van 27.5 c.m., met Diesel-motoren berekend op een snelheid van 26 knoopen en met een enorm gebied van actie. Frankrijk heeft op het oogenblik niets om het machtsevenwicht te herstellen, daar zijn bestaande gepantser de schepen veel te langzaam zijn om een Deutschland te achterhalen. Het Hbld. meldt, dat er eenige wrijving is ontstaan tusschen China en Japan naar aan leiding van den moord op kapitein Maka- moera, een officier van den Japanschen gene- ralen staf, die in Juni 1.1., toe hij met den Chi- neeschen Oosterspoorweg naar Mongolië reisde, door soldaten van het leger van Moek- den werd gedood. De Japansche regeering richtte een nota tot de regeering van Moek- den, waarop deze echter nog niet antwoordde. Uit Tokio wordt nu aan de „Times" ge meld, dat de gebeurtenis sterke agitatie in Japan heeft gewekt. Zes Japansche leger vliegtuigen, die dezer dagen oefeningen ver richten, hebben pamfletten naar beneden ge worpen, waarin de natie wordt aangespoord „te ontwaken" met het oog op de gevaren, die haar rechten in Mantsjocrije bedreigen. Op de pamfletten is een Cnineesche hand afge beeld, die zich naar Mantsjoerije uitstrekt. Op de kaart van Mantsjoerije staat1 met dikke letters geschreven: „Kosten van den Russisch-Japansche oorlog: twee milliardi yen"; „Japansche kapitaalsbeleggingen in Mantsjoerije: 1.700 millioen yen"; „Onze landgenooten, die er stierven: 200.000". Yosjizawa, de Japansche gedelegeerde in den Volkenbond, heeft ter kennis van den Bond gebracht dat de bescherming van Japans speciale rechten en belangen in China een bijzondere aangelegenheid vormen, welke iet valt onder het Kellogg Pact. f~ i Volgens een bericht van de Rajputana, dat de N.R.Crt. aantrof in de Morning Post, heeft de verdaging van de bijeenkomst van de commissie voor de federale structuur van Britsch-Indië van de rondetafel-conferentie tot Maandag Gandhi eenige bezorgdheid in geboezemd. Dit wordt een gewichtige dag voor de rondetafel-conferentie, daar 't de eer ste maal zal zijn, dat Gandhi aan een zitting deelneemt. Maandag is echter ook Gandhi's dag van stilzwijgen en slechts in zeer buiten gewone gevallen wijkt hij van zijn stelregel af. „Als de bijeenkomst werkelijk op Maandag gehouden wordt, zal ik in een zeer moeilijke positie komen te verkeeren", zeide Gandhi. „Toen ik mijn eed aflegde, om steeds op Maandag te zwijgen, heb ik drie uitzonderin gen gemaakt: le wanneer ik in nood verkeer en slechts hulp kan verkrijgen door te spre ken; 2e wanneer iemand anders in nood ver keert en deze slechts hulp kan krijgen, wan neer ik spreek; 3e wanneer er zich buitenge wone omstandigheden voordoen, zooals een onverwachte oproep van den onderkoning of een of anderen hoogen ambtenaar, dien ik moet toespreken in het belang van onze be weging. „Mijn verschijning in de commissie op Maandag kan alleen onder de derde uitzon dering gebracht worden, maar alleen door de beteekenis daarvan wel heel erg ruim te nemen, daar het geen onverwachte, plotse linge oproep is. In andere dergelijke gevallen is men mij zeer welwillend tegemoet gekomen. Hoe het te Londen zal gaan, weet ik niet." Gandhi zei verder nog, dat hij zijn stilte dag ook niet kan verzetten op Zondag, omdat hij dan particuliere besprekingen met de hoogste regeeringspersonen kan verwachten, en evenmin op Dinsdag of een lateren dag, omdat de commissie de heele week vergaderen zal. De bankier Elisha Hubbard is te New* York in het huwelijk getreden met mej. Mu- riel McCormick. Deze was een der rijkste erf dochters ter wereld, hetgeeo gemakkelijk ver-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1