jlikmaarsche Courant. grieven uit het hooge noorden. Jküv üi ciaal Tlieurn £ucMaaact Otize JCoiwim Honderd drie en dertigste Jaargang. Vrü<la? September tFphp^^'k k dr°gen had gehangen, de ziekte overbracht, wanneer men er in ander voor te callantsoog. egmqnd aan zee. akersloot. schagerbrug. oudkarspel. castricum. bergen. schermerhorn. schagen. venhuizen. bovenkarspel. zuid- en noordschermer. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. De Raaf. De Ooievaar. GEEN PRIJSVERLAGING VOOR DE LUCHTVAART? De K.L.M. weet van niets. 1931. No. 214 De kreeftentijd. Augustus. Windstil en een beetje hitte golf. Snikheet in de half-verlaten, zon over goten stad, waar 't asfalt gloeit en 't felle jicht ketst tegen de vale gevels. Druk van zonnebadende jongens en. meisjes langs de grijze, rotsige oevers van 't Malar meer en zijn ontelbare baaien en inhammen en uitloo* pers. Volle booten naar den scheren-archipel en de koele kusten van de Oostzee. Maar dan betrekt de lucht. En in den nacht stroom de regen neer, hij spoelt de we gen schoon, knakt in den tuin al 't ijle zo- mcrsche gebloemte, richt verwoestingen aan in de met zooveel zorg onderhouden rotspar tijtjes. De lijsterbessen hangen met volle roode trossen te pronken, er komen roestige vlekken in den wingerd, de rozen zien er ver waaid uit en in het ijle berkenloof plekt al wat geel. Nu staan de luchten niet meer stralend en hoog boven de bosschen en de velden, nu zijn de avonden kil en vochtig en grauw en 's morgens hangen teer-grijze ndjf' flarden tusschen de oude denenkruinen. Fn je constateert „dat we don zomer gehad heb ben". Heel wat men noemt geciviliseerd Zweden staat nu in het teeken van den kreeft Figuurlijk en letterlijk. Gisteravond hadden mijn buren zooals alle zich-zelf respectee- rehde Zweden in deze maand van komenden herfst „kraftkalas", kreeftenfuif, op hun open veranda. Achter de zwiepende, natte takken der dennen gloeiden roode en blauwe paarse en groene lampjes, een bonte lampi on, zoo groot als een regenton, bungelde bo ven de tafel, champagnekurken knalden, er werd gezongen en gebruld van 't lachen en tot over tweeën probeerde men de heele buurt uit den slaap te houden door de gramofoon maar 't eene lied na het andere af te laten draaien. De kreeft neemt een zeer belangrijke plaats In 't Zweedsche zomersche leven in, of beter: de kreeftenfuif. Daar draait in de eerste we ken van Augustus alles om. De bladen zet ten, enkele dagen voor het seizoen begint, met koeien van letters op hun bulletins, dat de kreeften wéér duurder zullen zijn dan het vorige jaar, zij interviewen oude kreeftenvis schers over de vooruitzichten van de vangst zij hebben kolommen-lange artikelen over „de voorvaderen van den kreeft", over „het con sumeeren van kreeft in den loop der tijden" over „de kreeft in de kunst", over de kreeft dit en de kreeft dat. En een eindje verderop in de kranten zijn de advertenties, waarin het woord kreeft voorkomt, niet te tellen. Daar deelen allerlei restaurants mee, dat zij eiken dag versche kreeften hebben, dat het heele etablissement versierd is ter gelegenheid van de kreeftenmaand. Een buitenrestaurant pro beert gasten te lokken met de verklaring „uw vader en uw grootvader aten hun kreef ten met jonge aardappels onder de bloeiende linden in onzen tuin", een andere gelegenheic verkondigt met gotische letters, dat een luit- zanger oude en nieuwe kreeftenwijsjes zal zingen en dat er vetpotjes in de boomen ge hangen zijn. Een en ander vergezeld van plaatjes met dansende, borrelende," luitspelen- de kreeften. Ook de etalages van vele winkels staan in het teeken van den kreeft Letterlijk. Een meu- melzaak voorziet de prijskaartjes van vuur- roode kartonnetjes, die de grillige contouren van een kreeft hebben en soms zelfs in relief geperst zijn. Een bloemenwinkel, een mode zaak, een sigarenhandel, een banketbakkerij doen evenzoo. En zetten borden in de etalage met bijvoorbeeld: „koopt een nieuw costuum voor bij de kreeftenfuif" of „extra-fijne siga ren voor na de kreeft", enz. Een verband is altijd wel te vinden. De groote warenhuizen hebben alle een meer of minder uitgebreiden disch voor een kreeftenfuif achter de spiegelruiten der etala ges staan. Want kreeften behoor je te eten van een speciaal servies, dat met roode kreeft- jes gedecoreerd is, de traditioneele „nubbe" behoor je eigenlijk niet te drinken uit een ge woon brandewijnglas, maar uit een eveneens met kreeften en ranken van groen beschil derd glaasje; het tafelgoed mag een gewoon linnen zijn, maar moet bestaan uit fijn da mast met kreeften als hoodfmotief. Je behoort er aparte kreeftenmessen met vuurrood heft bij te gebruiken, de kaarsen moeten ook al rood, liefst in den vorm van een kreeft, zijn, en als je alles zóó wilt hebben, dat de gasten er werkelijk opgetogen over raken en dat is immers de bedoeling dan moeten ook de aschbakjes, de lucifersdoosjes, de naamkaart jes naast de borden, de menu's meer of min der kwistig met kreeftmotieven versierd zijn. Men is geneigd van een kreeftencultus te spreken, een cultus die vele, zeer vele aan hangers heeft, want men moet al heel weinig Zweedsch zijn en al bitter weinig verdienen of al erg ver buiten de bewoonde wereld leven om in Augustusmaand niet toch één keer een kreeftenmaal te verorberen. De Zweedsche kreeften kosten ongeveer een daalder a twee gulden de twintig, maar het zijn dan ook kleine neefjes en nichtjes van de groote zwart-bruine monsters met beweeg lijke voelsprieten en geweldige met ijzerdraad geboeide scharen, die bij ons soms in de eta lages der vischwinkels te pronk liggen. De Zweedsche kreeften zijn maar klein, ik meen dat een centimeter of tien, twaalf de gemid delde lengte is en in alle geval worden ze niet grooter dan vijf- en-twintig centimeter. Tot voor een jaar of tien werden overal in Mdden- en Zuid-Zweden kreeften gevangen. Maar een ernstige besmettelijke ziekte houdr ans hevig huis onder deze vreemde dieren, visschers hebben een handje mee gehol- l^n en bij voorbeeld in het dal van het Ma ter-meer komen tegenwoordig zoo goed als pm kreeften meer voor. Die ziekte, de kreef- tenPest, breidt zich onrustbarend snel uit en a: laren lang zijn eenige assisten van het visscherijonderzoek bezig, uit te knobelen hoe «je ziekte verspreid wordt en hoe zij mis- scnien bestreden kan worden, net eerste weet men thans vrij zeker Het 33 namelijk gebleken, dat in een meer, S eene jaar alle kreeften nog kernge- der mogeiiikV31 °F geenerIei wiJze me* an- stond hit Si 7 water in verbinding sStoffers JW6 73r de ziekte reeds vele «ai rn maakte. En soms was dit het ge- M- liJhMhl^en'adlu tientallen kilometers van TV y "aiuuriijite overbrenging van de af of menXSl°Hten Sc,heen' vroe£ men zich pJn nfTna ziekte misschien op de een keer W'JZe overbrachten. Toen men mepr Pf f W3S' dUUrde het niet Mng Hot i'n hpsmpt- 37 €r achter> dat vischtuig, it i'x water was gebruikt, zeer ge makkelijk en zelfs nadat het dagen lang In tpnHp" visschen. Er zijn nu verschil lende wettelijke bepalingen, die het vervoer van besmet vischtuig streng verbieden, maar vischstroopers trekken zich daar al bitter weinig van aan, bekommeren zich niet om de gevolgen en zorgen er voor, dat de kreeften- pest zich nog steeds meer sterk uitbreidt. En dit jaar is nu ook het Erken-meer, waar de lekkerste, de Erken-kreeften vandaan komen en dat zeer streng bewaakt werd, besmet ver klaard moeten worden. Behalve de maatregelen ter bestrijding van de kreeftenpest heeft men nog een heel serie andere bepalingen omdat, indien men de visschers hun gang liet gaan, de kreeften al, spoedig vrijwel geheel uitgeroeid zouden zijn en omdat de vangst nu velen een lang niet onaardige bijverdienste oplevert. Zoo mogen de kreeften niet voor den 31sten Juli na zonsondergang gevangen worden, en ge kunt er van op aan, dat de echte oude kreef- tenvisschers dan al een uur van te voren klaar liggen met hun plattebooten, de fijn- geknoopte netten, de flambouwen of licht bakken en al het andere dat noodig is om de Zweedsche Augustus-lekkernij par excellence uit het donkere water naar de nauwe karen te laten verhuizen. Daar de Zweedsche kreeftenstand bij lange na niet toereikend is, worden uit Finland en Estland duizenden kreeften, 'k zou haast zeggen bij scheepsladingen tegelijk, naar de overzij der Oostzee gezonden. Vroeger kwa men de eerste zendingen al in 't midden van Juli, maar omdat toen heel vaak Zweedsche kreeften van nationaliteit verwisselden en in hun geboorteland als import verkocht en dus ook gevangen werden, vóór ze gevischt moch ten worden, heeft men thans ook den invoer van kreeften voor den eersten Augustus ver boden. Met het gevolg, dat de gepantserde buitenlanders nu na 1 Augustus met hun Zweedsche soort- en lotgenooten om de gunst van het publiek moeten wedijveren, hetgeen verkoopers van Finsche en Estlandsche kreef ten er niet zelden toe brengt, hun waar ook maar te herdoopen, nu tot Zweedsche kreef ten,, wijl alles wat Zweedsch is of heet, beter geacht wordt dan de rest, en dus ook beter betaald wordt. Hoeveel kreeften zoo per seizoen verkocht en verorberd worden, is met geen mogelijk heid te zeggen. Maar het moeten er wel vele tienduizenden, twintigduizenden zijn, te oor- deelen naar de tallooze in 't teeken van den kreeft staande etalages, naar de hoeveelheden vuurwerk, die je 's avonds bij de „kraftkalas sen" hoort fluiten, knetteren en knallen en ziet schitteren en vlammen tegen de donkere lucht, en natuurlijk in de eerste plaats te oor- deelen naar de hoeveelheden kreeften die je zoo langs den weg te zien krijgt. Je ziet ze krioelen en kruipen als oen vuile, glanzige, zwartblauwe massa in de kisten op de mark ten, in groote zinken bakken in de markt hallen, in bassins in vischwinkels. Soms draait er een zijn licht-staalbruine buik naar boven, probeert een andere over zijn roerlooze kornuiten in den hoek van een kist heen te klauteren, wordt een derde, die net buiten de kist is aangeland, door een onbarmhartige vischvrouw weer midden op den grooten hoop van donkere kiioelende monstertjes ge worpen. En een eindje verder liggen hun gekookte, vuurroode soort- en lotgenooten op wit pa pier met uitgestanste kanten randjes, keurig op rijtjes, netjes de scharen gestrekt, de staarten in eikaars verlengde. Stockholm. BERTIL. voor 17.700; D. Eriks te Burgerbnitr I8.0OO; J. de Graaf P. Wardenaar Moerbeek voor 18.600. Begrooting architect 15.000. De gunning volgt. Voor den verbouw van de O.L. school al hier waren 10 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was de heer Jb. de Graaf en P. Wardenaar te Moerbeek en Haringhuizen voor 9517. Gunning is aangehouden. Voor het nieuw te bouwen armenhuis waren 8 bil jetten ingekomen. Laagste inschrijver C. Dek ker te Schagerbrug voor 4863. Gunning is aangehouden. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagnamid dag van 12 tot 6 uur zullen velen ondervon den hebben, dat Egmond zonder electrischen stroom is geweest. De oorzaak hiervan was de werkzaamheden aan het bovengrondsche hoogspanningsnet, buiten de gemeente. Men verzocht ons er hier de aandacht op te vestigen dat Ds. Hak niet om 2 uur te Akersloot zal preken maar des morgens om 10 uur. Namens het bestuur der.Coöp. Boerenl een- jank te Schagerbrug werd Donderdag te Schagerbrug door den architect D. S. de Boer te Alkmaar aanbesteed liet bouwen van een kantoorgebouw met woning, waarop als volgt werd ingeschreven: ,4070- K. Wester te St. Pancras voor 4.^> v. Eekeren te Schagerbrug voor 1. Doorn te Oudesluis voor f 1.1». fenselmans te Limmen voor J y Veeter te Schagerbrug voor Rjjp M„n Mij. voor lb.535, Doeuens -teger. Zand voor 16.161, 2oO: A. K.. Pik te hoek te Alkmaar voor 7 p gujs Barsitigerhorn voor fa 'Bruin Blom Oudorp voor f j Kuiper te Alk maar ^voo/ /H.óóO, N. Holten te Alkmaar Onze plaatsgenoot, de heer J. Eecen Az is in Amsterdam geslaagd voor het politie- diploma. In verband met de uitvoering van de bouwverordening waarop Gedeputeerde Staten van Noord-Holland sterk hebben aan gedrongen, is door de politie alhier tegen een aantal personen proces-verbaal opge maakt wegens niet nakoming van den plicht tot aansluiting over te gaan, zonder dat vooraf ontheffing is aangevraagd en ver kregen. Als teeken van opbloei der woning bouw kunnen we mededeelen, dat deze week door B. en W. vergunningen zijn afgegeven voor den bouw van elf woonhuizen. Het is gelukkig dat eenige opleving is te bespeuren, omdat den laatsten tijd voor bouwvakarbeiders weinig emplooi is te vinden. Door de besturen van de afdeelingen Bergen van den Algem. Nederl Bouwvak- bond, van den R.K. Bouwvakbond en van den R.K. Land- en Tuinbouwbond, is aan den Raad een adres ingediend, houdende verzoek tot het scheppen van productieve werkgele genheid, als wegverbeteringen en rioleering en voorts waar zulks niet mogelijk is, tot bestrijding der werkloosheid, te besluiten tot een steunregeling op den grondslag van de weikloosheidsverzekering, volgens welke aan uitgetrokken werkloozen wordt uitge keerd 15 per week met kindertoeslag, aan verzekerde werkloozen boven hun werkloos- heidsuitkeering een kindertoeslag, en de uit- keering te doen plaats hebben door bemidde ling van de respectievelijke penningmeesters der organisatie's. De gemeente-rekening, dienst 1930, zoo als die door B. en W. den Raad aangeboden is. wijst de navolgende cijfers aan: Gewone dienst' Ontvangsten 350.244.77, uitg. 335.027.48 K, batig slot 15.217,28^. Kapitaaldienst Ontv. f 560863.5314, uit gaven 541.222.52, batig slot 19.641.015. Floraliafeesten. De laatste dag van de feesten was gewijd aan de volksspelen, waarvoor zich veel deel nemers hadden aangegeven, zoodat ondanks het min gunstige weer toch een groote men- schenmassa op de been was. De volksspelen bestonden uit: Blindroeien: le pr. M. de Wit, 2e pr. C. Breg, 3e pr. P. Kluft. Kopjjensnellenle pr. H. Jonk Hzn., 2e pr J. Kluft, 3e pr. N. Molenaar. Ringfietsen: le pr. F. van Leijen, 2e pr. mej. S. Klippel, 3e pr. A. Lakeman. De uitslag van het raden naar het gewicht van de 10 dames van de bestuursleden, totaal 1484 pond en 4 ons; 1485 als dichtstbijzijnd waren H. Jonk Nzn., N. van Leijen en mej. C. Plas. Bij loting gewonnen door H. Jonk Nzn. De uitslag van.de bestelde brieven van den brievenbesteller was 343 brieven. Dit geval was geraden door P. Treiture en H. Bosga Bij loting gewonnen door P. Treiture. De uitslag van de voetbalmatch was 64 voor de veteranen. De feestavond van Floralia was op Woens dagavond. De groote tooneelzaal van den heer Schreuder, benevens de aangrenzende gelagkamer waren tjokvol. Te 8 uur werd de avond geopend met een inleiding van den eere-voorzitter, den heer B. Meindersma. Spr. memoreerde het driedaagsche feest, waarvoor zooveel belangstelling was, dat het geheel uitstekend geslaagd mag heeten. Den heer en mevr. Schreuder bracht spr. hartelijk dank voor de groote medewerking van hun onder vonden. Als aandenken overhandigde hij hun een fraaie mand bloemen en een kistje siga ren. Ook de verschillede jury-leden werd dank gebracht, benevens de commissieleden voor de volksspelen, den heer S. Kan, welke ook altijd belangeloos hulp biedt, de geefsters en gevers van de cadeaux en het geheele bestuur, dat hun onvermoeide krachten aan alles had gegeven en wel in het bijzonder de voorzitter en de secretaris, de heeren Klippel en Bosga. Het volgend jaar zal het 10-jarig bestaan worden gevierd, waarvoor reeds nu voorbe reidende werkzaamheden worden gedaan. Spr memoreerde ook nog de goed geslaag de voetbalmatch en zeide dat deze veteranen nog wel eens in het Stadion terecht zouden k°Door mevr. G. de Wit—Kluft werd vervol trens een gedicht voorgedragen door haar zelf vervaardigd en het geheele feest weer gevende. De keurige manier, waarop zij dit declameerde, bezorgde haar een daverend ^Na^ièt gemeenschappelijk zingen van het openingslied, een floralied, betrad de familie Hofmann uit Amsterdam het podium. Na een inleiding van dit zoo zeer bekende gezel- schap werden gezongen: „hen lied van de 4 jaargetijden van een menschenleven" „Voor heen en thans", Alles draait op de dubbeltje C ^Hierna had de gratis-verloting plaats van de inzenders van de planten en bouquetten. Voor inzending planten werd de prijs gewon nen door J. Jonk; voor bouquetten door V. Otjes te Beemster. Het letterraadsel door den heer L. Fran kenberg gemaakt, was geraden door 85 per sonen Het antwoord was: „Van de slechte tijden Mag Floralia niet lijden?. Zeer aar dige antwoorden, waaraan een gedicht ver bonden, waren binnengekomen. Bij loting viel de prijs ten deel aan den heer J. van Sassen te Noordervaart, Scher- merhorn. Bij de firma H. Wübbe en Co. te Schermer- horn was dezer dagen iedere kooper van 1 dé gelegenheid te raden naar een naam, waar voor deze firma als winner een zijden deken beschikbaar stelde. Het aantal bij de firma ingeleverde namen was 1097. De naam Gonda, 33 maal. Bii loting viel deze prijs ten deel aan den heer C. Haster te Beemster. Bij den heer Boon kon geraden worden naar den inhoud van een flesch. Hiervan was winner de heer H. Lenting te Ursem. Nadat door de familie Hofmann weder eenige gedichten werden gedeclameerd, werd de groote verloting gehouden. De le prijs, een rijwiel, werd gewonnen door den heer Stam te Ursem. In het geheel werden 25 prijzen uitgeloot. Na de pauze trad het gezelschap Hofmann op in hun vroolijke Volendammer-scènes en werd door de jonge dames Hofmann een mooi stuk ten beste gegeven met viool en har monica. In zijn slotwoord bracht de eere-voorzitter dit gezelschap dan ook zijn dank namens de aanwezigen voor hunne medewerking voor dezen zoo goed geslaagden avond. Dat dit gezelschap zoo uitstekend voldaan heeft, be wees ook wel het applaus dat hun ten deel viel. Gedurende dezen avond werd door de fir ma H. Wiibbe en Co. gesprenkeld en gespo ten met de beroemde Eau de Cologne en ge parfumeerde Eau de Cologe - Ma fleur Cherrie de Limago, Paris, waarvan deze firma in de omgeving den alleenverkoop heeft, zoodat het in de zaal fijn rook. Vergadering van landhuurders. In een alhier gehouden vergadering van huurders van landerijen in deze gemeente is besloten aan de diverse corporaties te verzoe ken de huurprijs der landerijen te verlagen met 15 van de huren welke zijn vastge steld voor 1 Januari 1930 en van 10 van huren, welke na 1 Januari 1930 zijn vastge steld. De financieele uitkomsten van de landge- bruikers zijn zoo slecht, dat de huren, welke zijn vastgesteld in betere tijden niet kunnen worden opgebracht en de toch reeds groote verliezen nog worden vermeerderd met te hooge huren. Niet aanwezige huurders zullen worden verzocht het verzoek te steunen. Overgeplaatst. De heeren D. in 't Veld, L. van Gastel, Chr. Tijken. J. Vrieswijk en C. Grootss, ma chinist Ned. Spoorwegen en P. Westerveld, J. Oudhuizen en N. Boon, leerling machinist worden 4 October a.s. overgeplaatst naar Den Helder. Omtrent het overige personeel is nog geen verplaatsingsbeschikking afgekomen. Tot klerk op het kantoor van den Ont vanger der Registratie en Domeinen te Scha- gen is benoemd de heer J. Struijf te Burger- brug. De heer E., wonende te Heiloo, die zich hedenmorgen per auto naar Enkhuizen be gaf, is in een kromming van den weg in De Hout tegen een boom gereden. De auto, die een matigen gang had, werd in elkaar ge drukt. Wonder boven wonder kwam de eige naar er met enkele ontvellingen aan gelaat en handen nog goed af. De gehavende „wagen" werd door de firma Mastenbroek naar Enkhuizen gesleept. Op de ochtendveiling van de veilingsver- eeniging „Westfriesland" werd van het „plantgoed" niet zooveel opgehouden als de vorige week. Op de middagveiling werd bijna al het aangevoerde verkocht. Alleen de partijen met het zoogenaamde „zaaizaad" er in, voorna melijk van de goedkoopere soorten, konden geen koopers vinden. Overigens was de han del iets vlugger. De Vereeniging voor Wijkverpleging Zuid en Noord-Schermer en omgeving heeft met ingang van 16 September a.s. benoemd tot wijikverpleegster-huisbezoekster zuster Cor- nelia Tiemstra, thans werkzaam in het Aca demisch ziekenhuis te Groningen. Zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan zuster G. Ruiter, wegens huwelijk, verleend eervol ontslag op verzoek. In den dienst wordt thans tijdelijk voorzien door zuster H. de Zouge van het Witte Kruis te Amsterdam. Mond- en klauwzeer. Onder den veestapel van den heer M. Stolp te Groot-Schermer is mond- en klauw zeer geconstateerd. De ziekte is inmiddels weer geweken onder het vee van R. E. Scher- merhorn a. d. Oostdijk in de Schermer. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de Raaf gister om 5.54 van uit Karatsji is ver trokken en met een tusschenlanding van 10.39 tot 11.39 uur in Djask om 16.24 in Boesjir is aangekomen. Het uitgaande postvliegtuig De Ooievaar zou nog een dag te Allahabad blijven, in ver band met de gesteldheid van het terrein, EEN VLIEGVELD BIJ ZWOLLE. De gemeente Zwolle, die in de buurtschap Berkum-Brinkhorst een grondbezit heeft van circa 30 H.A., heeft plannen daar een vlieg veld in te richten. Er worden onderhandelin gen gevoerd over den aankoop van nog 20 hectare grond, die benoodigd zijn om te ko men tot een vliegveld van voldoende opper vlakte. Indien deze onderhandelingen geen succes hebben, zal tot eigening dezer gronden voor genoemd doel worden overgegaan. Naar aanleiding van het Wolff-bericht uit Boedapest, dat op het Internationaal Lucht vaart Congres is besloten tot een algemeene MAANDENLANG EEN STIJVE KNIE. „Voelde me nooit zoo goed als nu." Trappen loopen met een trekkend been. Deze man was een hopeloos slachtoffer van heumatiek. Het leek of hij er nooit meer af zou komen, want hij was al 59 jaar. Wat kon hem in dezen toestand nog helpen Natuurlijk alleen Kruschen Salts. Twee flacons van deze beroemde zouten waren voldoende om hem weer op de been te helpen. In den volgenden brief schrijft hij ons over zijn succes met Kruschen Salts: „Het doet me pleizier U te kunnen schrij ven, dat ik nadat ik twee groote fles- schen Kruschen Salts gebruikt had mijn linkerknie, die maanden lang stijf was door rheumatiek, nu weer .;an bui gen en geen pijn meer heb. Als ik de trap op moest, sleepte ik één been achter mij aan en als ik mijn voet maar even tjes stootte, schreeuwde ik van pijn. Sinds in Kruschen Salts nam, voelde ik me direct veel beter en zal het daarom steeds blijven gebruiken. Ik ben 59 jaar en voelde me nooit zoo goed als tegen woordig." A. E. te R. Het is algemeen bekend, dat rheuma tiek samengaat met een overvloed van urinezuur in het lichaam. Dit urinezuur bestaat uit naaldscherpe kristallen en de rheumatische pijnen worden veroor zaakt doordat deze „naalden" zich neste len in Uw gewrichten, spieren en pezen. Kruschen nu zaï deze pijnlijke kristallen oplossen. Het verwijdert spoedig de scherpe kanten ervan en verdrijft ze dan ereheel uit het lichaam. Uw pijnen verminderen, gezwellen verdwijnen, stijve gewrichten komen weer los. Daar na zal „de kleine dagelijksche dosis" de werking van lever en nieren verbeteren, zoodat U inwendig van alle onzuiver heden bevrijd blijft en het kwaadaar dige urinezuur zal zich nooit meer in Uw lichaam kunnen vormen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echtheid. prijsverlaging met 10 pCt., hebben wij de directied er K.L.M. gevraagd welke gevolgen dit besluit voor Nederland zal kunnen heb ben, meldt de Tel. Men deelde toen mede van een verlaging der tarieven met 10 pCt. niets te weten. Het is mogelijk, dat de Nederland- sche vertegenwoordiger op het congres met voorstellen zal terugkeeren, maar een be sluit van het congres is voor Nederland nief bindend. MISLUKTE TOCHT OVER DEN STILLEN OCEAAN? Geen bericht van Allen en Moyle. Reuter seint uit Tokio, dat er geen hoop meer bestaat op het behoud van de vliegers. Allen en Moyle, die over den Stillen Oceaan zouden vliegen. Men gelooft, dat ze in den Oceaan verloren zijn gegaan. VLIEGTUIGONGELUK WARNEMUNDE. TE Twee doodeit. Gisteravond is een vliegtuig van den Aero- Club op het vliegveld Warnemunde neerge stort. Twee personen werden gedood. De machine was om 17 uur 45 opgestegen voor een rondvlucht boven Warnemunde. Kort na den start ontstond een motordefect, zoodat de piloot een noodlanding moest maken. Hij slaagde er echter niet meer in het vliegtuig veilig op den grond te zetten Het toestel sloeg over den kop en viel in zee. De piloot kon zich nog in veiligheid brengen, de beide passagiers echter kwamen om. Het vliegtuig is zwaar beschadigd. AFSCHEID GOUVERNEUR- GENERAAL. In de zitting van den Volksraad is afscheid genomen van den gouverneur-generaal. DE MERAPI. Een op de helling van den Merapi geplaat-' ste assistent-wedana rapporteerd dat de Merapi weer rommelt en werking der solfa toren aantoont. Echter is van den Merapi geen zwaardere inwendige werking geconsta teerd ofschoon nog steeds, toevloed van lava plaats vindt en de afstortingen van lava regelmatig voortgaan. SCHROMELIJKE MISSTAND: De „Locomotief geeft onderstaand staaltje van verspilling in den Indischen staatsdienst. Het Semarangsche blad hekelt de inkoop-po litiek van de intendance en betoogt, dat an dere groote landsdiensten véél goedkooper inkoopen dan het leger. Het blad schrijft dan: „Om nu ten slotte op voor ieder duidelijke wijze aan te toonen; hoe ernstig deze mis stand is, laten wij hier eens een prijslijst vol gen van de artikelen, zooals die voor de gar nizoenen Semarang, Ambarawa, Magelang en Poerworedjo worden geleverd. Wij zetten dan naast elkaar den prijs, dien de Inten dance betaalt (en vermoedelijk mooi vindt!) en den marktprijs. Beras ketan 20 ct., 10 ct. per K.G., bruine boonen 50 ct., 35 ct. per K.G., gez. eenden eieren 4% ct., 2lA ct. per st., koffieboonen 80 ct. 45 ct. j>er K.G., suiker 15 ct. 10 ct. per K.G., vleesch met 25 been 50 ct. 40 ct. per K.G., melk „Helena" 40 ct. 22 54 ct per blik Een wanneer wij nu vermelden, dat het contract voor deze leveranties niet is aange gaan voor één jaar, maar voor drie jaar .en dat het loopt tot 1 Januari 1934, dan zal men wel met ons van meening zijn, dat hier een schromelijke misstand heerscht. KORTE BERICHTEN. Woensdagnacht zijn uit een weide van den landbouwer d. L. te Zevenbergen twee koeien gestolen. Als vermoedelijke daders zijn op de Bossche veemarkt aangehouden A. v. M. en A. K. die naar Zevenbergen zijn overgebracht en opgesloteo-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9