Alkmaarsche Courant. Siad eti Omgeving. Bond v. led. Sriiilderspatnoiis falmnieMias 7>aterda£ <3 September sóchrijving van leerlingen voor de gemeentelijke avondschool voor nijver heidsonderwijs met voort gezette klassen te alkmaar. \ober 's avonds 61/» «ur- Inlichtingen bij Jen ^g^RUS de mismaakte en de verrader, Iwee sensationeele hoofdnummers in het A, B, T. Ten slotte vroeg spr. voor het hoofdbestuur machtiging, zich te assumeeren met ieder die voorstellen heeft te doen om de toestanden in het bedrijf te verbeteren. Die voorstellen zullen dan besproken worden en daarna zal, naar spr. hoopte binnen een half jaar, een nieuwe algemeene vergadering samengeroe pen worden ter bespreking van een en ander. Spr. wees er op, dat hetgeen dan besloten zal worden, door alle leden moet worden aanvaard en dat zij dan de verantwoordelijk heid gezamenlijk hebben te dragen. (Dave rend applaus). Verschillende voorstellen. Van het hoofdbestuur: meeende dat zij eer is voor een vergadering van Bedrijisongevallenrisico. - Comité voor regnlarisatie ea werkverruiming. Algemeene vergadering in 1932. Begrooting. Rondvraag. De wiskundige adviseur, de heer V a n R ij n, deed verschillende mededeelingen ten aan zien van de verzekering van patroons en hun zoons. In verband met een gestelde vraag, zei spr. uitkeering aan den zoon bij een ongeval te kunnen garandeeren. SItiitïnjBj, cinema en theater. 1931. No. 215 i n^erd drie en dertigste Jaargang. De inschrijving van leerlingen zal „laats hebben van MAANDAG 14 tot en Lt ZATERDAG 19 SEPTEMBER, des voorm. van 9—12, 's nam. van 2—4 en is avonds van 6X—9 nur in het gebouw der Ambachtsschool. De leerlingen moeten minstens 12 jaar oud zijn en voldoende lager onderwijs hebben genoten. Leerlingen die een dag school bezoeken worden niet toegelaten. Laatste RAPPORTCIJFERS moeten voor nieuwe leerlingen worden medege bracht. Leerlingen met einddiploma Am bachtsschool kunnen tot de 5e klasse worden toegelaten. Leerlingen met eind diploma Gem. Avondschool voor Nijver heidsonderwijs kunnen toegelaten wor den tot de voortgezette klassen. De school duurt 5 jaar. De voortgezette klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld, geregeld naar finan- tieele draagkracht der ouders en grootte van het gezin, is zeer laag gesteld. De leermiddelen worden door de school verstrekt. De cursus vangt aan Donderdag 1 Oc- Algemeene vergadering te Alkmaar D e r d e d a g. De vergadering van gister was minder druk bezocht dan die van de beide vorige dagen. De voorzitter heropende de ver gadering met een welkom en een verzoek om kortheid te betrachten met het oog op het vele dat nog te behandelen overbleef. De toestand in het schildersbedrijf. De bespreking over dit punt waarin men den tweeden dag was blijven steken, werd voortgezet. De heer Schut (Apeldoorn) had be zwaren tegen het Handelsregister, maar wilde toch niet vergelen, dat het een onder deel is van de Kamers van Koophandel, die voor de belangen van handel en industrie hebben te zorgen. Echter, er zijn ook vele andere organisaties, die voor de midden- standsbelangen opkomen. Het Handels register behartigt die belangen niet verder dan gevraagd wordt door belanghebbenden georganiseerd of ongeorganiseerd. Spr. zou wenschen dat de contributie voor !het Handelsregister werd gesplitst in een individueele en een organisatorische, d w z. dat de patroons, die zijn aangesloten bij een wettelijk erkende middenstandsvereeniging. een heel wat lagere contributie voor het Handelsregister zouden hebben te betalen fan de niet aldus georganiseerden. Spr (telde de verhouding op 1 50. Dergelijke («geling zou de organisatie ten goede ko men niet alleen, maar ook de patroons ont- asten van groote uitgaven, die zij zich om ïun middens landsbelang en getroosten. Een ander middel om den toestand in het schildersbedrijf te verbeteren, noemde spr. patioonscursussen, sociaal om onderricht te geven in pnjsberekenen. Spr. gaf het bestuur overweging te onderzoeken of in die richting iets is te bereiken. De heer V a n Haak (Noordwijk) meende dat de trekschuit-geest domineert in den Bond, de leden houden hun zakenleven bui ten den Bond. Spr. was voorstander van een anderen geest in den Bond, waaraan z.i. niet i.Ti 1S: Het met-mechanische van het schildersbedrijf is mede oorzaak van den slechten economischen toestand. Spr. wees er op, dat er geen plaats meer in den Bond is voor idealisme. De Bond moet groeien naar bedrijfsorganisatie, coöperatie, enz., waardoor de schilders meer maatschappelijk zullen worden. De bureaucratie van wetten en allerlei regelingen is een groote fout en moet hoe eeider hoe beter plaats maken voor rationa lisatie. De heer De Groot, secretaris, beant woordde de verschillende sprekers. Hij meende, dat het hoofdbestuur niet zal rnogen aarzelen om zoo noodig de resultaten van deze besprekingen in een afzonderlijke alge meene vergadering te behandelen. Spr. con- stateeide, dat de debaters verschillende, soms tegenstrijdige richtingen aangaven, b.v. ten aanzien van hulp door de regeering. Spr. meende, dat er groote laksheid bestaat bij de patroons ten aanzien van het zoeken of kweeken van bekwame menschm, die bereid zijn de belangen der patroons te dienen. Heel anders gaan in dezen de gezellenorganisaties op allerlei terrein ons voor. 1 en aanzien van het door den heer Arts den tweeden congresdag gevraagde verbod voor gezellen om zelfstandig schilderwerk te verrichten op straffe van intrekken van werk lozensteun, zei spr., dat men moet beden ken dat die uitkeeringen staan onder de over heid. Spr. wilde wel zeggen, dat hij een werk- looze het niet kwalijk neemt als hij poogt een werk opgedragen te krijgen en zich na af loop daarvan weer om steun meldt. Van den maatregel van verschillende con tributie voor het Handelsregister, aanbevolen door den heer Schut, verwachtte spr. niets Alleen van eenheid, samenwerking en goede trouw van de patroons zelve zal verbetering zijn te verwachten en die voorwaarden moeten toch te vervullen zijn, de Bond heeft toch nog wel fut. Door goede organisatie alleen is verbete ring van den toestand in het Schildersbedrijf te krijgen; dat bleek ook uit hetgeen de heer Kamhout e. a. Donderdag hebben betoogd. Spr. wees op verschillende patroonsorgani saties in andere branches, die verbetering van den toestand in die bedrijven hebben kunnen bewerken. Ieder die zich niet wenscht te onderwerpen aar. de regelingen en voor schriften van den Bond moet onmiddellijk worden geroyeerd. Het doel van den Bond moet en mag niet zijn alleen een poging om de premie voor de ongevallenwet te ver lagen e.d.. maar verbetering van de sociale positie der patroons Men moet den weg op. dat een schilaei trotsch is lid van den Bond te zijn. wat moet waarborgen: eerlijke, vakkundige en coulante behandeling. Meer coöperatie onder de schilders is noo- dig, waarmee spr. bedoelde coöperatieve samenwerking bij de uitvoaring van werk zaamheden. Ten aanzien van de bedrijfsvoe ring ontkende spr., dat de schilders nog leven in den trekschuit-geest. De productie is zeer sterk opgevoerd. WEARY RIVER (LEVENSSTROOMEN). Cinema Americain. Het gezegde, dat de grootste straf voor een veroordeelde pas begint na zijn ontslag uit de gevangenis, wordt in deze film op schitte rende wijze bewaarheid. Jerry Larrabee is een jonge dranksmokke- ri ai zooa^s blijkens vele berichten int het land van den dollar gebruikelijk is, overhoop ligt met een concurreerende bende, wier hoofd een gelegenheid vindt om zich voor eenïgen tijd te ontdoen van den tegen stander. Hi] forceert een ontmoeting van zijn bende met die van Jerry, waarbij een voorbij ganger, die voor dat doel was omgekocht ge troffen wordt. Dit brengt Jerry voor eenige jaren achter de tralies. Niet gemakkelijk had hij het daar den eersten tijd: zijn vrijheidszin bezorgde hem moeilijkheden, maar, mede dank zij gemoedelijke tegemoetkoming van den gevangenis-directeur, schikt hij zich in het onvermijdelijke en wordt lijdzamer. Zijn kennis van en gevoel voor muziek komt hem te hulp en hij vormt een orkest van mede-ver oordeelden, dat schitterend weet te musicee- ren, zoo zelfs, dat een concert per radio wordt uitgezonden. Grooten bijval is het loon en dan houdt de gevangenis-geestelijke een toe spraak, waarin hij zegt, dat het leven is als een stroom, van den een vloeit het woest en vernielend, van den ander kalm en gelijkma tig, maar hoe ook, zij eindigen alle in de zee Deze woorden maken indruk op den ex- smokkelaar en hij maakt naar aanleiding daarvan een gedicht, dat hij meermalen S-ingt, ook op de gevangenis-radio-concerten. Het lied wordt bekend en bij zijn ontslag uit de gevangenis wordt Jerry een plaats aange boden in een cabaret. Hij zal een mooie toe komst tegengaan. Maar dan komt de groote strijd. Hij hoort tot tweemaal toe zich een gewezen misdadi ger noemen en zijn wilskracht raakt verlo- fen. Van zijn lied gaat geen bekoring meer j"t en als hij dan daarna hoort van den toe- 'cg van zijn vroegeren concurrent en boven dien verneemt, dat die finaal met hem wil apekenen, is zijn besluit genomen: hij sluit 2lch weer aan bij de bende, nadat hij den ge- Vflngenis-directeur heeft geschreven hoe het is, op den goeden weg te blijven, "ij deelt zijn besluit mee aan Alice, het Reisje dat al die jaren op hem heeft gewacht ea uit zijn lied heeft gemeend te mogen opma ak1' dat hij een ander mensch was gewor- ,n: Ondanks opmerkingen gaat hij met zijn 'i nenden" mee> de slag zal beginnen. We .'or. hem te midden der bende in een café, als tens de gevangenis-directeur binnenkomt, om Jerry mee te nemen voor een concert, maar deze wil daar natuurlijk niet van weten. Dan plotseling verschijnt de bende van den tegenstander, een geweergevecht volgt en.... politie komt binnen, die alle aanwezigen wil meenemen, ook Jerry. Maar de overste Warden ontkent diens schuld aan den over val en den dood van den concurrent, zoodat Jerry niet gearresteerd wordt. Dan klinkt een telefoontje van Alice en even later zien we ferry langs de straten hollen naar haar toe. Een agent, die meent een vluchteling te zien, wil hem aanhouden, maar de gevangenis directeur zegt: „Laat hem, hij is op weg om zich voor levenslang te melden". Een film, die zeker een druk bezoek ver dient. Men zie hoe Richard Barthelmess de rol van Jerry speelt, hoe de verschillende ge waarwordingen. en stemmingen zich uitspre ken in zijn oogopslag, hoe hij verbeten woede en teleurstelling verkropt en men beluistere het stemmingsverschil in zijn lied. En daar naast Betty Compson als Alice! Twee spe lers, die toonen meesters te zijn in karakter- spel. Aan het hoofdnummer gaat vooraf een reisje door de oude steden aan de Main met tal van mooie bouwwerken, rijk voorzien van beeldhouwwerk; een klucht in twee acfen „Hij kon het niet helpen" en een concert van het Florentijnsche koor. Zij, die van films houden, die spelen te midden van dranksmokkelaars, politie- inspecteurs, juweelendiever. enz. kunnen thans in het A. B. T. hun hart ophalen, want de sensatie wordt hen niet ont houden. In de Mismaakte wordt do hoofd- en titelrol vervuld door Mitcheli Lewis, een machtig man in de onderwereld, 't Is een ruwe kerel, die geen spiegel in zijn groote zaak kan uitstaan, omdat deze hem zijn mismaakt gezicht doet zien. Toch heeft hij, die sarcastisch, „Mooie" wordt genoemd, nog een g voelig hart. Een blind meisje, stiaat viool speelt, wint zijn vo ver_ pathie. Hij neemt haar tot zich en zorgt haar uitstekend. MaaJ iot ieeren lijk blijft deMooien vijanden ont- van de blinde NoradZijnvrVJding voeren hft&i a riö man Hip. dat haar voeren haa/frf" "tVat ~aayde man, die De gevraagde machtiging werd zonder stemming verleend. De Bond betaalt aan alle leden bij een eventueel ongeval de uitkeering voor één een heid volgens het reglement van de patroons ongevallenverzekering, waarvoor de premie geacht wordt te zijn opgenomen in de Bonds contributie, echter met die beperking, dat voor firma's, die slechts één bondscontributie betalen, de oudste firmant voor de verzeke ring in aanmerking komt. Op voorstel van den secretaris kwam hierbij tegelijkertijd in behandeling een voor stel van de afdeeling Loppersum om de bondscontributie te verlagen van 7.50 op f 5- j Rotterdam amendeerde het hoofd bestuursvoorstel en stelde voor in plaats van „oudste firmant" te lezen „een der firman- ten". Het b e s t u u r nam dit voorstel over. Het hoofdbestuursvoorstel werd zonder stemming aangenomen, het amendement- Rotterdam inbegrepen. Het voorstel-Loppersum vond geen steun en werd verworpen. Van den Raad van Bestuur: In het reglement van de patroonsziekte verzekering op te nemen: Deelnemers, die vóór het bereiken van den leeftijd van vijf en-zestig jaar zonder onderbreking gedurende acht jaren aan de patroonsziekteverzekering hebben deelgenomen, vóór de wijziging van Januari 1930, kunnen de verzekering voortzetten. Tegelijkertijd werd in behandeling geno men het volgende voorstel van de afd. Haar lem en Omstreken: Het hoofdbestuur stelle zich in verbinding met den Raad van Be stuur, ten einde plannen te beramen, waar door ook onze vijf-en-zestig-jarige collega's in de gelegenheid worden gesteld aan de pa troonsziekteverzekering te kunnen deelnemen. De afd. Haarlem lichtte toe, dat het wenschelijk zal zijn de beperking van 8 jaren te laten vervallen. De wiskundige a d v i s e u r der ver- eeniging, de heer Van R ij n, verzette zich daartegen, omdat daarmee de basis der bere kening zou vervallen. Alleen kon spr. zich er mee vereenigen den datum 1 Jan. 1930 te schrappen. De patroons, die krachtens de geldende bepalingen waren afgeschreven, zullen weer als deelnemers kunnen worden beschouwd, als zij acht jaren hadden deel genomen. Vijf-en-zestig-jarigen kunnen zich wel aan sluiten, maar hebben geen rechten; zij kun nen dus alleen beschouwd worden als men- schen die steun bieden. Als velen nog toe treden, is het misschien wel mogelijk ver schillende bepalingen te verzachten en cou lant toe te passen. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. De afd. Dordrecht stelde de volgende vraag: Is het mogelijk, bij beëindiging van zaken of overlijden van een fondslid, hem of zijn nabestaanden een uitkeering te doen uil het fonds voor bedrijfsongevallenrisico? Rotterdam vroeg of deze vraag wel op deze vergadering thuis behoort. Spreker den n 1. den pianist. De ruwe café eigenaar voelt nu zelf dat hij te veel is. Mitcheli Lewis heeft de rol van den mismaakte sterk gespeeld. Alice Dav was zeer goed als het blinde meisje en Margaret Livingstone had weer een rol die haar uitstekend paste. Verleidelijk en coquet. Ook de Verrader bracht een spannend filmverhaal waarin Olive Borden en Charles Delaunay de hoofdrollen ver tolkten. De zoon van een lieve moeder speelt in deze film een gevaarlijk spel letje door aansluiting bij een bende, maar hij wordt nog op 't nippertje gered. Behalve een natuuropname ging aan de hoofdnummers nog vooraf een dol komische tweeacter: „Er kwam een ridder gevlogen", waarin Lupino Lane weer verbaasde door zijn buitengewoon acrobatisch optreden. DER BETTELSTUDENT. Een Aafa-operette in het Victoria Theater. Toen de geluidsfilm haar intrede deed, waren er zeer velen, die haar een kortston dig leven voorspelden. En onder die velen was een vrij groot aantal exploitanten van theaters, die meenden, dat de geluidsfilm niet meer of minder beteekende dan een achteruit gang Men vergeleek de „sprekende" film met die uit de allereerste periode, toen een zg explicateur noodig was, om te vertellen, wit er allemaal op het witte doek zich zou afspelen. De explicateur werd vervangen door de teksten en dat beteekende een geweldig succes. Doch ziet, daar kwam de „sprekende' film en de teksten verdwenen. De rust in de bioscoop was weg. 't Was natuurlijk een nieuwigheid die het publiek in dichte drommen naar de bioscoop trok Als men eenmaal gewend was aan oat soreken" wel, dan zou men al heel gauw terug verlangen naar het stille spel en de „sprekende" film had^afgedaan! Men vergat echter iets! Zeker,, de eerste film van de iongste periode was nu niet be paald bewonderingswaardig. Het geluid was allesbehalve fraai, de synchronisatie was maar zoo zoo. En... de films zelf, och, ze waren wel aardig, maar 't werd op den duur toch vervelend, om telkens maar weer revues te zien met een zeer rijke aankleeding, me! schitterende finales, met een .paar populaire liedjes, enz. Maar de techniek stond niet stil. De ge luidsopnames werden verbeterd, de weergave kwam beter tot haar recht, de films kregen anderen inhoud en in betrekkelijk korten tijd soa allé* zöp verüipi 4at.de zwügeade film Op voorstel van den voorzitter werd het punt van de agenda afgevoerd. De afd. Middelburg stelde voor een rechtskundig adviseur te benoemen. Het voorstel werd verworpen, nadat de voorzitter had gezegd, dat de verschil lende aangelegenheden dikwijls beter door menschen uit het bedrijf kunnen worden be handeld. Echter, als het noodig mocht zijn, zal rechtskundig advies worden gevraagd. Van de afd. Hoorn waren twee voor stellen ingekomen: a. De bond besluite een klein bondsinsigne beschikbaar te stellen en b.: De bond besluite voor het orgaan „De Schilder" jaarlijks éénmaal een prijsvraag uit te schrijven, zooals die voor de groote tentoonstelling is uitgeschreven, op het ge bied van reclame, enz. De heer Langereis lichtte punt a. na der toe en overhandigde het bestuur een mo del voor een insigne, zooals de afdeeling zich dat had voorgesteld. De secretaris was niet voor instel ling van een insigne, omdat, als eenheid on der vakgenooten enz. wordt beoogd, die be ter is te krijgen met daden i n den Bond. Spr. zag in het insigne alleen een herkenningstee- ken en niet een waarborg van juiste handel wijze als bondslid. De voorzitter steunde het voorstel- Hoorn en zei, dat, als het geval zich voor doet, dat een lid onwaardig is het insigne nog te dragen, deze persoon zal moeten wor den geroyeerd. In beginsel werd besloten tot instelling van het insigne, het hoofdbestuur zal de zaak verder afwikkelen. Ook het voorstel onder b. genoemd werd nader toegelicht door den heer Lange reis, die den nadruk legde op het door dit voorstel te bereiken contact met buiten staanders-belanghebbenden. De secretaris zag in het voorstel veel aanbevelenswaardigs. Het voorstel werd goedgekeurd. Van de afd. Hilversum: De algemee ne vergadering draagt het hoofdbestuur op propaganda voor het schildersbedrijf te ma ken buiten dep schilderskring, door in de groote pers en de provinciale bladen artike len te plaatsen of te doen opnemen ons be drijf rakende. Rotterdam bepleitte het zoeken van contact met notarissen en hypotheekbanken om gedaan te krijgen, dat in de koopacten voorschriften worden opgenomen ten aan zien van goed onderhoud der schilderwer ken. Daarnaast zou men kunnen pogen een radiorede over dit onderwerp te doen hou den. De secretaris ondersteunde dit idee en wees erop, dat het publiek belang heeft bij de zaak, omdat zij de werkloosheid1 kan verminderen en daardoor de voor steun noo- dige bedragen. Het bestuur zegde overweging van het voorstel toe. Van de afd. Middelburg: Het hoofd bestuur geve bij elk voorstel van den be schrijvingsbrief een prae-advies, om de ani mo voor het congres-bezoek te verhoogen en in het belang van de te voeren besprekin gen. De heer Van Puffelen (Middelburg) lichtte het voorstel nader toe. De secretaris bepleitte vrijheid van het hoofdbestuur om naar eigen inzicht al dan niet een prae-advies te geven; voor lang niet alle voorstellen zal een prae-advies noo dig zijn. In den geest van het idee van den secre taris werd besloten. De heer Doojewaard (Amsterdam) deelde mede, dat de gezellen-organisatie ge zwicht was voor den grooten aandrang en lid zal blijven van het comité. (Applaus.) Aangaande den financieelen toestand van het comité deelde spr. mede, dat de uitgaven tot heden hebben bedragen 4623.86, de in komsten 4798.16. Spr. bracht dank aan het secretariaat van het comité voor het vele, dat voor deze zaak was verricht en sprak zijn vreugde uit over het besluit der gezellen-organisatie. Er zijn thans 36 plaatselijke comité's aangesloten. Dit aantal zou grooter moeten en" kunnen zijn. Spr. was overtuigd, dat het regularisatie- comité succes heeft met zijn werk, dat dit in de toekomst nog grooter zal worden en dat het zoover zal komen, dat ieder ervan zal zijn doordrongen, dat ook in den winter kan en moet worden geschilderd. Het schildersbe drijf is geen vak alleen voor de zomermaan den. Verschillende sprekers voerden over de re gularisatie en werkverruiming nog het woord, waarbij o.m. ook ter sprake kwam het uitvoeren van werk in eigen beheer door gemeenten e.d., waartegen men zich niet a priori zal kunnen verzetten. Wel werd ge zegd, dat men moet pogen dat werk dan toch te doen uitvoeren door georganiseerde pa troons. De afd. Almelo vroeg om de volgende vergadering aldaar te houden. De voorzitter zei, dat het verzoek zal worden overwogen. In het belang van het congres is het, dat het niet te ver uit het centrum des lands worde gehouden. Vastgesteld werd de begrooting voor 1932 in ontvangsten en uitgaven op 20.000 en eveneens de begrooting 1932 voor het orgaan „De Schilder", sluitende op 5.700. De heer H e m m e r (Wognum) vroeg een uitspraak der vergadering inzake wettelijke regeling van het leerlingwezen, of, indien dit niet mogelijk is, aan te dringen op het steu- nen van het particulier initiatief in dezen, naar het voorbeeld van Westfriesland. Rotterdam vroeg over deze kwestie zoo spoedig mogelijk een prae-advies van het bestuur. De voorzitter zei, dat er in de nij- verheidswet art. 2 een regeling van het leer lingwezen ligt besloten. Het moet gaan over de vraag of het ontwerp, dat gereed ligt, zon der meer kan worden ingevoerd. Spr. meen de dat dit niet mogelijk is, omdat het lang niet zeker is, dat algemeene navolging is te verwachten. In afwijking van de bestaande wet zal de dir.-generaal van het nijverheids onderwijs doen wat mogelijk is voor de op leiding van 12—14 jarigen. De heer Koster (Alkmaar) sprak woor den van dank over het houden van het con gres aldaar en hoopte, dat de leden aange name herinneringen aan deze stad zullen be houden. De voorzitter bracht in zijn sluitings woord dank aan Alkmaar voor de ontvangst en stelde deze afdeeling als voorbeeld aan de andere. Hij wekte allen op om trouwe bondsleden te blijven. bijna werd vergeten. En nu mogen er nog menschen zijn, die een stille film prefereeren boven de geluidsfilm, de groote massa ver kiest de laatste. Daar is reden voor. De geluidsfilm heeft meer mogelijkheden, dan de stille film. Voor al nu! Want was een jaar geleden de came ra nog aan een vaste plaats gebonden, zoo dat men slechts een gering aantal „Einsstel- lungen" kon maken, tegenwoordig is men weer zoover, dat de oude opname-methode van de stille films geen enkel bezwaar meer oplevert voor de geluidsfilm. De camera be weegt zich weer vrijze gaat opwaarts, zij waarts, langs trappen, door zalen, zonder dat de geluidstechniek hiervan bezwaren on dervindt. Het gevolg van deze ver-doorge voerde perfectionneering der techniek is na tuurlijk geweest, dat men thans niet meer aan bepaalde soort films gebonden is, maar dat men weer alle mogelijke films kan ma ken, zooals dat ook vroeger, vlak voor de ge- luids-periode mogelijk was! o Hoewel niet een van de allernieuwste 7- de productie 1931'32 is nauwelijks uitge komen - behoort „De Bettelstudent' toch zeer zeker tot de meest geslaagde en meest succes volle geluidsfilms, en de bezoekers van het Victoria Theater, die gisteravond de pre mière van deze Aafa-film bijwoonden, zullen zich zeker wel best geamuseerd hebben Der Bettelstudent is een operette, en wat misschien nog meer zegt een Duitsche operetteDe inhoud er van is vrij eenvoudig, maar buitengewoon gezellig. Stel u voor een Duitsche vestingstad met haar garnizoen. Met een ongehuwd garnizoenscommandant, die al heeft hij dan ook grijzende haren een aardig meisje nog steeas weet te waardeeren en die waarachtig op een liefda digheidsbal het hof maakt aan een arme freule endoor deze in figuurlijken en let terlijken zin op de vingers getikt wordt. Het geen gezien wordt door andere officieren, die spoedig een heerlijk liedje gemaakt hebben op deze kleine geschiedenis. Tot groote erger nis van den overste. Om zich te redden, bedenkt de overste een list: Twee arrestanten, die In de garni zoensgevangenis zitten wegens anti-milita ristische neigingen, worden door den overste tijdelijk in vrijheid gesteld en gepromoveerd tot adellijke heeren, die op hun doorreis het garnizoen bezoeken. Op het feest, dat gege ven wordt tijdens dit „bezoek" moeten de hee ren de freule en haar zuster „veroveren". Dit lukt buitengewoon goed en de grap wordt langzamerhand ernst. Er vormen zich twee verliefde paartjes. Enfin, 't gevolg is, dat zich tal van moei lijkheden voordoen en dat de overste zich zelf tegen wil en dank verlooft met de moeder der jonge freules. Hoe die geschiedenis zich nu precies af speelt, doet hier weinig ter zake Men be grijpt, dat men tal van komische situaties ziet en hoort en reeds in het begin van het verhaal bedenkt men, dat het kazerneleven in deze stad heusch nog niet zoo slecht is en men waarachtig nog wel eens een paar keer „voor herhalingsoefeningen" zou willen op komen. Helaas is het in Nederland geen ge woonte, dat de schoonen der stad een ge zellig avondje doorbrengen binnen de murer van het regimentsgebouw!... 0 De film is dus gezellig en onderhoudend. En het aardige er van is misschien wel, dat „onze" Truus van Aalten er een zeer belang rijke rol in speelt. Zij is de jongste der freules en haar spel is heel knap en geestig Truus van Aalten is hier wel een echte brutale rak ker, een ondeugende jongedame, die het waar achtig niet helpen kan, dat een jongeman op haar verliefd wordt! De andere hoofdrollen zijn al evenzeer in goede handen, en al spelen de twee „B -ttel- studenten" ook een voorname rol in dit ver haal, de andere op den voorgrond komende typen zijn eveneens met zorg en met smaak gekozen. De weergave op de Tobis-Klangfilm is na tuurlijk uitstekend. Er mag dan misschien iets verloren gaan van de liedjes (dat is ooi! dikwijls het geval op het tooneel of in een ca baret), het geluid zelf is in orde. Zoodat wij dit filmwerk ten zeerste kunnen aanbevelen bij het bioscoopminnend publiek! 'n Magnifiek nummer, dat van deze week rijk geïllustreerd en van den volgenden in houd, wat de lectuur betreft: 'n Uurtje met Liane Haid, door Eric Winter. De rollen omgekeerd, 'n boeiend verhaal van d'Alva- rez, Dat, wat ge niet ziet, door Arnold van Raalte Jr., over het concertorgel in het Kur- haus te Scheveningen. Over Buffalo Bill wiens juiste naam William Cody was. Gra- mophoonnieuws. Nieuws uit de Studio's, enz. De portretten zijn van Henny Porten, Adolph Engers, in de nieuwe Ned. film „Terra No va", Mien van KerckhovenKling, Binnie Barnes, Liane Haid, Johan Heesters, Pierre Palla, Carel van Leeuwen—Boomkamp. Het muziekstukje is dit maal van Adolphe En gers en Margie Morris, uit de Wonderdan- cing en heet „Ik zag in je oogen". "t Is 'n Slow-Fox, en genomen uit 'n blijspel met zang, dans, enz. dat a.s. Dinsdag voor het eerst in Amsterdam wordt opgevoerd door het gezelschap van Cor v. d. Lugt Melseit

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9