Quie JCoianiëu de mislukte staatsgreep in oostenrijk. OPENING DER STATEN-GENERAAL. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS. OE SPOORWEG AANSLAG BIJ V BOEDAPEST. Op zoek naar de daders. Oe opsporing van de daders van den spoor- «e^aanslag van Bia Torbagy uit Boedapest blijltt groote moeilijkheden op te leveren. Men jjeeft geen vingerafdrukken gevonden. De^poütie is van meening, dat drie perso nen den aansiag hebben gepleegd, waarvan dan één de Hongaarsche vertrouwensman van een buitenlandscche communistische ben de zou zijn. De daders zouden in auto's ter plaatse zijn gekomen en ook weer per auto zjin vertrokken. 'De rechter van instructie gaf als zijn mee- ïiing te kennen, dat de daders speciaal een internationalen trein hadden gekozen, in de hoop, dat zich onder de slachtoffers personen van allerlei nationaliteit zouden bevinden, waardoor in de buitenlandsche pers uitvoerig over de zaak zou worden geschreven Belooning uitgeloofd. De directie der Hongaarsche staatsspoor wegen heeft voor het aanhouden der daders van den spoorwegaanslag een belooning van 15.000 pengö uitgeloofd. De toestand van vier in het ziekenhuis ver pleegde zwaargewonden is nog steeds levens gevaarlijk. Bijzetting der slachtoffers De begrafenis der 25 bij den aanslag bij Bia Torbagy omgekomen personen heeft Donderdagmiddag plaats. Het zal een dag zij van algemeenen nationalen rouw. Aan de teraardebestelling nemen, behalve de autoriteiten, delegaties uit het geheele land deel. Ook ir. Rauter gearresteerd. Uit Gratz wordt gemeld, dat in den loop van gistermorgen ook ir. Rauter, de leider van Pfriemers staf. in zijn woning is gearres teerd. Dr. Prfiemer zelf is tot nog toe niet gevonden. Omtrent de arrestatie van Starhemberg wordt nog medegedeeld, dat de landsregee- ring van Opper-Oostenrijk Zondag consta teerde, dat hij de bewegingen der burger wachten telefonisch leidde uit zijn slot Hoch- scharten bij Weissenkirchen. Een verzoek van Starhemberg om een vrij geleide is afgewezen. Bij Weenen is een heimwehrafdeeling van driehonderd man aangehouden Er werden duizend scherpe patronen en een aantal ge weren in beslag genomen. Uit financierskringen wordt medegedeeld, dat de staatsgreep op de beurs geen ongun- stigen invloed heeft gehad. Pfrieraer gevlucht. In geheel Oostenrijk is de rust volkomen hersteld. Gisteren zijn ettelijke leiders der opstan dige beweging gearresteerd, een groote hoe veelheid wapens is in beslag genomen Dr. Pfriemer is Zondagnacht naar de frens gevlucht; zijn verblijfplaats is niet be- end. Zijn gezin is uit zijn woonplaats Ju- denburg vertrokken. De gendarmerie heeft op verschillende plaatsen wapenvoorraden gevonden Zij heeft vele samenscholingen van com munisten uiteengejaagd. Twee personen, die Zondag zwaar ge kwetst werden, zijn overleden. Houding soc.-dem. partijbestuur goedgekeurd. In een soc.-dem. vergadering van vertrou wensmannen werd een motie aangenomen, waarin de houding van de besturen der partij en van het vakverbond gedurende de gebeur tenissen van gisteren wordt goedgekeurd en meedoogenloos optreden, met name ontbin ding der Heimwehren en gerechtelijke ver volging van alle schuldigen, worden geëischt. De rol van Starhemberg. Dr. Pfriemer nog voortvluchtig. Vice-kanselier Schober heeft g'steren tij dens een bijeenkomst van in het buitenland wonende Oostem ijkers, die op het oogenblik te Weenen bijeengekomen zijn, stelling tot de laatste gebeurtenissen genomen. De dag van Zondag, aldus Schober, is v. ia-een ePls°de> hoewel een niet te veront- scnu digen episode Deze kan daardoor wor den verKlaard, dat het land bij de vredesver dragen slecht behandeld en van vele hulp bronnen beroofd is. Deze onberaden experi menten zijn een svmptoom van de ziekte die verklaard wordt door de vredesverdragen cn de versnippering van het oude fixootc rijk. De minister van justitie, dr. Schurff, noem de het optreden der Stiermarksche Heimweh ren een misdaad van den allereersten rang. Tégen de schuldigen en raddraaiers die dezen politieken waanzin tot stand hebben ge bracht, zai met alle strengheid worden opge treden. 30 leiders gearresteerd. Van de leiders en chefs zijn tot dusverre ongeveer 30 gearresteerd. Verschillende be ambten die op een of andere wijze in de ge beurtenissen verwikkeld waren, zijn uit hun functies ontheven. Vorst Starhemberg en zijn gastheer graaf Coreth zijn naar Linz over gebracht. waar zij ter beschikking werden ge steld. Het schijnt dat tegen Starhemberg het be wijsmateriaal bijeengebracht is tijdens huis zoekingen in zijn kasteel te Eferding en de kanselarijen van den Heimatschutzbund te Weenen en Giaz, waarbij gebleken zou zijn dat hij betrokken is geweest bii de voorbe reiding van een dergelijke putsch als Zondag is uitgevoerd. Tot Maandagavond laat heeft men Pfriemer nog niet kunnen arresteeren. land en wel tachtig procent van hun salaris gedurende het eerste kwartaal en zestig procent gedurende de volgende drie kwartalen. V°^r,dlt..voorstel bestaat nogal ani mo. Ook bij residenten die nog niet on- klaanf" ongeschikt zijn ver- SPONTANE KOLONISATIE Sim?nt?Qal!lSe heeft ter 0°8tkust van h»i zeer belangrijk gevolg ge- i toekomst ver strekkende beteekenis kan hebben. Er heeft zich in Simeloengoen spontaan een Javaan se nederzetting gevormd, waarvan de „Lieii ort den omvang schat op niet minder dan 20.000 personen (gewezen contractanten van andere immigranten) aie buiten de overheidskolonisaties in de onderafdeeling een plaats hebben gevonden. Het bestuur heeft zich nog geen vast gedragslijn gevormd, maar de hoofd zaak is toch wel het volgende. Getracht zal worden, om die Javaansche kolonis ten, die zich nog niet tot de Overheid hebben gewend om voorlichting en steun, alsnog meer vasten voet te geven. Hun zullen dezelfde rechten als de autotochtone bevolking bezit, worden gewaarborgd, voor zoover dit mogelijk is en strookt met de plaatselijke adat. ur *nPassing van deze immigranten in het adatverband zal worden gestreefd daarbij mag echter niet worden ver goten, dat in het algemeen de Javaan- scne cultuur van ouderen datum is en *ich niet door de Bataksche adat zai la ten verdringen. Een compromis tusschen Javaan en Batak op het gebied van gewoonten en geb'-uiken zal op den duur wel bereikt worden voor den Javaanschen immi grant is echter hoofdzaak: verkrijging van dezelfde grondrechten welke de autochtone inheemsche bevolking kent. Deze grondrechten bestaan op het oogenblik in hoofdzaak nog uit indivi dueel erfelijke gebruiksrechten voor droge'gronden (ladangs en tuinen). Het individueele bezitsrecht werd door kunstmatig bevloeide sawah's reeds in prinipe aangenomen in het sawahreg- lement der Simeloengoensche zelfbe sturen. De Javaansche immigranten beschou wen intusschen hunne grondrechten reeds als individueel en erfelijk bezit. Hiertegen bestaan in de practijk geen bezwaren. De Hobaneezen, Maleiers, Mandailin- girs, enz., die zich in Simeloengoen eveneens als „kolonist" gevestigd heb ben, hebben adatrechtelijk bijna in ge heel Simeloengoen reeds dezelfde grond rechten als de oorspronkelijke inheem sche bevolking, maar deze maakt wel onderscheid bij de aanspraken voor Maleirs en Javanen. Het is. ook met het oog hierop een feit, dat de Javaansche kolonist meer be hoefte heeft aan steun en bijstand van bestuurswege, dan de andere immigran ten. BEPERKING AANTAL B. B.- AMBTENAREN. Vanwege het departement B B. wordt thans een onderzoek Ingesteld om na te kaan, welke residenten met een salaris Van 1500.— bereid zijn den dienst te verlaten op de basis van ','n regeling, baarbij zij behalve vrijen overtocht Paar Nederland, zullen genieten één jaar nonactiviteitstractem&nt in Neder Hedenmiddag heeft de Iraditioneele plech tigheid plaats gehad van de opening van het nieuwe parlementaire zittingsjaar door de Koningin. In tegenstelling met verleden jaar woonde de Koningin-Moeder ditmaal de plechtigheid niet bij. Overigens was de Koninklijke Stoet op dezelfde wijze samengesteld als ten vorigen jare, toen deze voor het eerst na den mobili satietijd de vroegere uitgebreidheid had ver kregen Als steeds op Staten-Generaaldag bood de binnenstad der Residentie een levendigen aanblik. Vooral in de omgeving van het Koninklijke Paleis aan het Noordeinde en langs den door den Koninklijken stoet te volgen weg naar de Ridderzaal op het Bin nenhof was een zeer talrijke menigte op de been. Precies ten 1 ure vertrok de Stoet, waar bij de Koningin, de Prins en Prinses Juliana gezeten waren in den met 8 paarden bespan nen prachtigen gouden karos, van het Paleis, waar stond opgesteld een eerewacht Jagers met de Koninklijke Militaire Kapel. Onder voortdurende toejuichingen van de aan weerszijden van den door militairen van verschillende korpsen afgezetten weg opgehoopte menschenmassa's reed de schit terende stoet naar het Binnenhof, waar bij aankomst van de Vorstelijke Personen een eerewacht van de Koloniale Reserve de mili- taiie eerbewijzen bracht, terwijl het muziek corps het Oude Wilhelmus speelde onder de tonen van welk lied de Koningin, Prins en Prinses het bordes bestegen dat leidt naar den ingang der Ridderzaal, waar onze Vorstin op de gebruikelijke wijze door Hof- dignitarissen en door een commissie van leden uit de beide Kamers der Staten-Generaal werd ontvangen. Rechts van de Koningin nam de Prins en links van Haar Prinses Juliana plaats op de troonzetels, terwijl de leden van het gevolg achter en ter zijde van den troon hun plaatsen innamen. Onmiddellijk daarop nam de Koningin het woord tot het uitspreken van de Troonrede. Te ruim half twee nadat de plechtigheid in de zaal was beëindigd, werd met hetzelfde eerbetoon door de eerewacht de terugtocht naar het Paleis aanvaard, waar de Konink lijke Familie met dezelfde miiitaire eerbe wijzen werd ontvangen als bij het vertrek. Opening van de zitting der Staten- Generaal. De heer Mr. W. L. Baren de Vos van Steen wijk, die het kleedt, opende, nadat de leden der Generaal zich in de Ridderzaal op h n en hof vereenigd hadden, des namiddags te half een uur de vergadering en deed den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit van 5 September 1931 No. 17, houdende zijn benoeming tot voor zitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden zal aanvangen. E>e voorzitter benoemde een com missie, die Hare Majesteit in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Hij wees daartoe aan de Eerste Kamer leden de heeren mr. P. E. Briët, jhr. M. G A. H. Michiels van Kesseneck, J. Westerdijk. S. van den Bergh Jr. en jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman en de Tweede Kamerleden mr. H. P. Marchant. L. F. Duyxnaer van Twist, mr. P. J- M. Aalberse, mr. E. J. Beu- mer, dr. S. E. B. Bierama, dr. H. J. Lovink, dr C. W. Th. baron van Boetzelaar van Dubbeldam. T. F. M. Schaepman, E. T. Lockefeer en mr. J. A. G. M. v. Hellenberg Hubar. Voorzitter der commissie van mr. P. E. Briët. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, en de leden van den Raad- van State vereenigden zich te één uur des na middags mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden. Hertog van Mecklenburg, en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. kort daarna in de Ridderzaal aange komen, werd door de Commissie in de ver gadering binnengeleid, nam plaats op den troon en hield, terwijl ter rediterzijde van Hare Majesteit Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden en ter linkerzijde Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden plaats namen, de volgende Troonrede (zie elders in dit nummer). Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en voorafgegaan door de Commissie, verliet de vergaderzaal. De voorzitter sloot, nadat de Com missie in de zaal was teruggekeerd, de ver- eenigde vergadering. HET TEKORT OP DE STAATS- BEGROOTING. 75 millioen gulden. Invoering benzinebelasting van 3 cent per liter. Gevraagd naar de juistheid van het in een der bladen vermelde bericht dat de rijksbe- grooting voor 1932 een tekort van 50 mil lioen vertoont, heeft de minister van Finan ciën aan het Ned. Corr. medegedeeld, dat het tekort grooter is. Uitsluitend rekening houdende met de daling van de Rijksmiddelen en van de op brengst van de gemeentefondsbelasting ook deze laatste daling komt ten laste van het rijk dus zonder in aanmerking ts nemen het normaal accres der uitgaven, ver toonde de begrooting voor 1932 een tekort van 75 millioen. De maatregelen, waardoor dit tekort overbrugd zal worden, konden ten deele reeds in de begrootingscijfer verwerkt worden en zullen voor de rest worden aange kondigd in de millioenennota. Dientengevolge is er bij de indiening van de begrooting op papier een tekort van 49 millioen. Maar dit cijfer is slechts toevallig en het resultaat van de omstandigheid, dat sommige maatregelen terstonden uitdrukking konden vinden in de cijfers en ten aanzien van andere om technische redenen en met een aankondiging moest worden volstaan. Alle maatregelen treden echter in werking op 1 Jan. 1932. En onder die, welke reeds in de begrootingscijfers verwerkt zijn, bevinden er zich eenige, die in de bladen genoemd zijn als bestemd om „het tekort van 50 millioen" te dekken. Op de vraag of het juist is, dat in het ta rief van invoerrechten het percentage van 8 op 12 zal worden gebracht, antwoordde de minister, dat dit zelfs geen oogenblik is over wogen. Is het niettemin juist, dat een wijziging van het tarief van invoerrechten en een nieu we benzinebelasting, zooals een der bladen meldde, tezamen 35 mill. zullen opbren gen? „Zoowel de 50 als de 35 millioen", aldus antwoordde de minister zijn fantasie. De op brengst der gezamenlijke nieuwe heffingen blijft er ver onder. Ten aanzien van de heffing van een ben zinebelasting (die inderdaad komt), zeide de minister, dat, indien eenige heffing in dezen tijd in dit land gemotiveerd is, het wel deze is. „Indien tengevolge van de malaise een bui tengewone middelenversterking noodig is en de fiscus zegt", van deze groote malaise- winst zullen wij, zoolang zij duurt, althans drie cetn per liter aan de algemeene midde len ten goede doen komen de heffing zal gedurende drie jaren gelden en zal bij een eventueel vroeger prijsherstel kunnen worden ingetrokken dan zou men hoogstens kun nen meenen, dat door sommigen zou worden opgemerk:t Gij komt daarmee wel wat laat. Maar het tegendeel geschiedt. Reeds voor de indiening verschijnt een noodkreet onder het opschrift: Gaat men de kip met de gouden eieren slachten, de kip, die den vorigen zo mer,, toen 1 liter benzine op 18 cent stond, vroolijk het leven behield? In dien noodkreet worden particuliere en publieke organen op geroepen om een groote reeks van belangen te redden, die bij het autoverkeer betrokken zijn, alsof die belangen bedreigd geweest zou den zijn, indien sedert den vorigerf zomer de prijs drie cent minder gedaald ware, dan tot 6 a 8 cent, waarop hij zich nu bevindt." Het is beschamend", aldus besloot de mi nister, „dat zelfs tegen dezen maatregelen waarschijnlijk de minst aanvechtbare van allen, thans reeds op deze wijze geageerd wordt. Er zijn landen, waar die anders gaat. Minister de Geer hield zich echter overtuigd, dat deze actie bij weinigen bijval zal vinder, en waarschijnlijk ook door hen, die haar voor barig voerden, spoedig zal worden betreurd. DE HUURDERSSTAKINGEN TE ROTTERDAM. Een vergadering van de C.P.H. Gisteravond heeft de Communistische Par tij Holland in de groote zaal van het Alge meen Verkooplokaal een demonstratieve ver gadering gehouden „tegen de politieterreur tijdens de huurdersstaking." In deze vergade ring, die onder leiding stond van den heer Frenay, hebben de heeren Struyk en L. de Visser het woord gevoerd. In hun redevoe ringen bespraken zij den politieken toestand in Duitschland en Engeland en slechts heel even is er sprake geweest van de huurders- actie en van den politieterreur. De echtgenoote van den tijdens de Donder dagavond plaats gehad hebbende ongeregeld heden in oe Tweeboschstraat gearresteerden havenarbeider H. heeft eveneens de vergade ring toegesproken, die ten slotte zich ver- eenigde met een motie, waarin geprotesteerd wordt tegen de arrestatie van H. en andere communisten, en waarin hun invrijheidsstel- ling wordt geëischt. Deze motie zou ter ken nis van den minister van justitie worden ge bracht. Na afloop der vergadering, die een rustig verloop had, trok een troep van omstreeks 200 man van den Goudschen Singel langs de Meent naar het parkeerterrein achter het postkantoor, waar de heer Reuderink nog enkele woorden tot de demonstranten sprak. Daarna verspreidden de menschen zich. NEDERLANDSCHE AUTO-DIEVEN IN BELG1E. De Hbl. correspondent te Brussel meldt: De politie te Gent heeft vier jonge Neder landers gearresteerd, die twee auto's hadden gestolen en deze te Gent aan den man tracht ten te brengen. Reeds waren twee hunner, zekere Hoogenrath en Slingerland, er in ge slaagd een wagen, door hen te Scheveningen buit gemaakt, tegen een spotprijs te ver- koopen, toen zij bij een poging om zich op dezelfde wijze van een auto, die te Nijmegen was gestolen, te ontdoen, werden gevat. Op hun aanwijzingen konden twee andere Ne derlanders, zekere Visser en Blonk, die zich in een der Gentsche voorseden schuil hiel den, kort daarop eveneens in verzekerde be waring worden gebracht. Aan de Neder- landsche justitie is mededeeüng gedaan van de arrestaties van de vier dieven, waarvan de jongste 18 en de oudste 20 jaar was. CONGRES CENTRALE BOND VAN NED. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOON PERSONEEL. Gister werd het congres van den Centralen Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Tele foonpersoneel (C. B. P. T. T.) te Utrecht ge opend. In zijn openingsrede deelde de voor zitter de heer H. M. Roos tevens lid van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken mede, dat de Posrbond thans ruim 8500 leden telt en sedert het vorige congres in 1929 met 26 in ledental is vooruitgegaan. De bonds- reserve is gestegen tot f 64.450. Spr. memoreerde een aantal gevoerde ac ties en kon daarbij wijzen op verschillende verkregen resultaten, al bleven onderscheiden wenschen nog onvervuld. De nadruk werd hierbij sterk gelegd op de noodzakelijkheid om bij de P. T. T. te geraken tot een ver korting van den arbeidstijd. Gestreefd moet worden naar meerdere medezeggingschap in het bedrijf Na de openingsrede werd een aantal huis houdelijke zaken afgehandeld. Het congres wordt vandaag en morgen voortgezet. PROTESTVERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Tegen de begrotingsvoorstellen van B. en W. van Amsterdam. Gisteravond hield de afdeeling Amsterdam van de Liberale Staatspartij De Vrijheids bond een protestvergadering in de groote zaal van het American Hotel te Amsterdam, waar als sprekers het woord voerden de heeren Walrave Boissevain, lid van den gemeenteraad, mr. J. Rutgers. partijsecreta ris en oud-raadslid en dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer en van den gemeente raad. De vergadering die zeer druk bezocht was. was belegd naar aanleiding van de versche nen begrootingsvocrstellen van B. en W. der hoofdstad en het program, waarop de het college van B. en W. vormende partijen zijn in zee gegaan. WEER EEN KRANTENLOOPERSSrAKING TE DEN HAAG. Gisteren is weer een staking onder couran- tenloopers uitgebroken, thans bij de avond post en de Nieuwsbron. Van werknemerszijde wordt meegedeeld dat de loonen op het oogen blik varieeren van 5.74 tot 6 voor "be zorging van ochtend- en avondblad met bij- behoorende modebladen enz. Geëischt wordt 7.50 voor ochtend- en avondloop dus 3 ct. pér courant voor ieder exemplaar boven de honderd en 0.75 per week vergoeding voor gebruik voor rijwiel. De courantenloojrers zijn georganiseerd in de vereeniging Streven naar Verbetering. Het bestuur dier vereeniging deelt mee, dat de directie van de Avondpost weigert, het te ont vangen ter bespreking van de gestelde eischen. Daarom is men gisteren in staking gegaan. Naar aanleiding van de mededeeling van werknemerszijde, deelt de directie van de Avondpost mee, dat zij een minimumloon van 7 aan de bezorgers betaalt. EEN PARK TE KROMMENIE. Daden van goeden burgerzin. Zaterdag opende de burgemeester van Krommenie, de heer H. Klerk, het „Park". Voor dit park schonk in 1926 de fabrikant B. J. Baars 3000 aan de gemeente en in 1930 de fabrikant P. H. Kaars Sijpesteijn 43.000 De aanleg geschiedde door de Ned. Heide Mij. DRENKELINGEN GERED. Een portefeuille zoek. Op het Nieuwe Meer bij Amsterdam is Zondagmiddag, tengevolge van een rukwind, een zeilbootje omgeslagen waarin twee dames en een heer zaten. De drenkelingen konden niet zwemmen en klemden zich aan het om geslagen bootje vast. Op hun hulpgeroep schoten eenige ersonen in een roeibootje toe; zij slaagden eriif de drenkelingen binnen boord te halen. Een der geredden bleek bij het te water geraken een portefeuille inhou dende ruim 250 te zijn kwijtgeraakt. BRAND. Boerderij afgebrand. Zaterdagavond is in den vierden pol der bij Den briel de groote bouwhoeve „Esterenberg" door onbekende oorzaak afgebrand. Het vuur greep snel om zich heen, daar het gretig voedsel vond in den in de schuur opgeslagen voorraad graan en hooi. De brandweer uit Den Briel werd te hulp geroepen en met vereende krach ten slaagde men erin het huis en een in de nabijheid staand wagenhuis te behou den, hoewel beiden toch veel brand- en waterschade kregen De meubelen kon den uit de woning in veiligheid gebracht worden. KORTE BERICHTEN. Zondag is te Amsterdam, 63 jaar oud. overleden mr. P. W. de Koning, bestuurslid dei Ned.-Z -Afrikaansche Vereeniging, voorz. der afd. Volksvoordrachten van de Mij. voor den Werkenden Stand, voorzitter der vereeni ging tege.'. cie kwakzaiverij, bekend kunstbe schermer en -beoefenaar. Prins Hendrik is Zondagochtend in de residentie teruggekeerd en heeft zijn intrek genomen in het Paleis Huis Ten Bosch. De prins is voornemens zich 18 September r.s naar Vlissingen te pegeven teneinde een gedeelte van het Landhuishoudkundig Con gres bij te wonen. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heelt in de vacature, ontstaan door het b-danken van den heer A. H. Gerhard (soc.-dcm.) als lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard tot lid dier Kamer, mej. A- de Jong, te Amsterdam. Zaterdagavond is de 80-jarige J. K., wonende aan de Graafschenweg te 's-Herto- genbosch, in de Zuidwillemsvaart geraakt en verdronken. Zijn lijk is opgehaald. De Katholieke Tweede Kamerclub heeft gisteren vergaderd ter verkiezing van een voorzitter in de vacature, ontstaan door het overlijden van mgr dr. Nolens Met bijna al gemeene stemmen werd tot voorzitter geko zen prof. mr. P. J M. Aalberse. Te Amersfoort heeft een rijpaard van eerste-luitenant W. Kist den milicien C. de onderlip afgebeten. C. is na in het hospitaal te Amersfoort verbonden te zijn, per militai ren ziekenauto naar Utrecht vervoerd. GEEN R.A.I.-TENTOONSTELLING IN 1932. In een dezer dagen gehouden vergadering van de afd. automobielen van de Vereeniging Rijwiel- en Automobiel Industrie is besloten in het voorjaar van 1932 geen tentoonstel ling te houden in verband met de minder gunstige tijden. MR. I. G. J. TUNTENHOOFD. f Te Brussel is overleden mr. I. G. J. Tun- tenhoofd, officier van justitie bij de rechtbank te Tiel. De naam van mr. Tuntenhoofd is des tijds naar voren gekomen, toen de Tielsche rechtbank in 1927 de zgn. Culemborgsche moordzaak behandelde, waarbij de twee ver dachten, tegen wie de officier levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld, een von nis dat het gerechtshof te Arnhem in hooger beroep vernietigde (de verdachten werden j toen vrijgesproken). 1 VERKEERSOifGaEWALLEII Auto van een begrafenisstoet aangereden. Een zevental ge- wondeu. Gistermiddag te omstreeks kwart over vier heeft op den Muiderstraatweg onder de ge meente Muiden nabij de Hakkelaarsbrug een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Op dat oogenblik reed daai ter plaatse een israëlietische begrafenisstoet op weg naar de begraafplaats te Muiderberg. Vèrmoedelijk tengvolge van een defect aan de stuurin richting weck de achterste auto plotseling naar links uit. De chauffeur kon niet voor komen, dat de wagen in botsing kwam met een uit de richting Buisura komenden luxe auto. Beide autos werden ernstig bescha digd. De drie inzittenden van den begrafenis- auto vlogen door de midden-ruit en werden allen door glasscherven aan het hoofd ge wend. De inzittenden van den anderen auto. de heer en mevrouw A. W Hoffman met hun twee dochtertjes, werden eveneens door glas scherven verwond. Mevr. H. bekwam bovendien een ernstige hoofdwonde en kneuzingen in de borst. De gewonden, die alieri uit Amsterdam afkom stig zijn. werden met een particulieren auto en een ziekenauto uit Weesp naar hun wo ning vervoerd. De vernielde auto's zijn dooi een kraan wagen weggesleept. Tegen een hek gereden. Hedenmorgen omstreeks 7 uur reed de aannemer B. Vlieger uit Rotterdam op zijn motorrijwiel, komende van de richting Lei den, op den Rijksstraatweg nabij Alphen aan den Rijn. Toen hij eenige familieleden tegenkwam, wilde hij plotseling stoppen, doch door een verkeerde beweging gaf hij meer gas, met het gevolg, dat de motor door schoot. Na ra kelings een auto te zijn gepasseerd, reed hij met volle vaart tegen een ijzeren hek op, ter wijl de bestuurder er werd afgeslingerd. Na door een geneesheer voorloopig te zijn be handeld. werd V. per auto naar een zieken huis te Rotteidam overgebracht. De gewonde heeft ernstige inwendige kwetsuren opge- loopen, zijn motorrijwiel werd ernstig be schadigd. Een wielrijder geslipt en op de plaats dood gebleven. Zondagavond omstreeks 11 uur slipte op het Zieken te Den Haag een 43-jarige man, wonende in de Molenaarstraat, tengevolge van gladheid van den weg, met zijn rijwiel. Hij overleed, vermoedelijk door hartverlam ming, ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd door den Geneeskundigen Dienst naar liet ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7