Alkmaarscbe Courant. De Millioenennota voor1932. {Buitenland, £uchtuaaet Konden) drie en dertigste laargang. iVoensda^ 16 September een drievoudige moord. Een begrooting met 59 millioen lagere inkomsten. De salarissen der Rijksambtenaren worden met 5 verminderd. - De invoerrechten worden van 8 op 10 °|o gebracht. - De Zuiderzee-inpolderingen worden voorloopig stop gezet. M.KATER Uit de Pers jso- 218 1931. Gisternacht is in het kleine landbouwdorp Bruenen, tiaar uit Wezel aan de N.R.Crt. wordt gemeld, een verschrikkelijk drama ge beurd. In een boschje vond men gistermorgen de fiets van den kleermaker Behling. Toen men de eigenaar hiervan op de hoogte wilde stel den, kwam men tot de ontdekking, dat vrouw penling en haar twee zoons van 18 en 15 jaar, vermoord in hun bed lagen. Op tafel lag een briefje met de woorden: „Het is drie uur, mijn man is nog niet terug"'. De politie zoekt naarstig naar het verblijf ERNSTIG ONGELUK TIJDENS WIELRENNEN TE KREFELD. ié 1 nwuioug naai liet VX71U11J1 De wielerwedstrijden van gisteravond i van den kleermaker, die een goede reputatie werden onderbroken door een ernstig geniet en het goed met zijn familie kon vin- ongeluk- Toen een der renners met zijn den. Hij had gisteravond zijn woning verla- eangmaker een ander wilde passeeren, ten om een buurman te bezoeken. Van dit kwam hij te hoog in den bocht te liggen, bezoek is hij niet teruggekeerd, sloeg door de omheining heen en vloog tussehen het publiek De renner, de gangmaker en 6 toeschouwers werden ernstig gewond. GEEN COMMUNISTISCHE EXPERIMENTEN. De regeering van Mecklenburg Schwerin heeft, volgens een bericht in de Berlijnsche bladen, op grond van de noodverordening var. de rijkspresident bepaald, dat de vorige burgemeester van Boizenburg voorloopig tot 1 April 193- zijn functie zal blijven vervullen. Daar door is de verkiezing van den commu- nistischen burgemeester Viktor Ale™n; der voorloopig zonder effect en kan het door hem aangekondigde radicale en kostbare program niet worden uitge voerd. EEN DANSSCHOOL ALS COMMUNISTISCHE CENTRALE. In een school voor moderne dansen te War schau beeft de politieke politie een commu nistische agitatiecentrale ontdekt, waarin uit sluitend studenten van beiderlei kunne waren georganiseerd Onder het voorwendsel, dat zij een feest avond orgasiseerden, kwamen Zondag j.1. een 80 communisten in de dansschool bijeen De politie drong de zaal binnen en arresteer de alle deelnemers. 48 studenten werden na derhand weer vrijgelaten, terwijl 32 anderen in voorloopig hechtenis zijn gesteld. In den school werd een hoeveel communistisch," literatuur in beslag genomen. GEHEIMZINNIGE DREIGEMENTEN TEGEN EEN NIEUWE FILM. Eenigen tijd geleden verkreeg de Ameri- kaansche filmregisseur Howard Hughes de rechten voor de verfilming van het boek „Queer People", een boek, dat in Hollywood groote sensatie verwekte door dat het naar men zeide, berustte op de werkelijke feiten omtrent de politiek, die in en buiten de studio's in de filmwereld werd gevoerd en onthullin gen deed omtrent corruptieve gebeurtenissen zoowel in de filmwereld als in de politiek en de misdadigerswereld. Totnogtoe is Hughes er echter niet in geslaagd acteurs te vinden die in zijn film willen optreden. Enkelen die reeds toezeggingen voor hun contract hadden gedaan, trokken zich terug nadat zii op ge heimzinnige wijze dreigbrieven hadden ont vangen om zich niet voor deze film beschik baar te stellen. Ook Howard Hughes zelf ont ving kort nadat hij de rechten tot verfilming van „Queer People" had verkregen, dreig brieven met de mededeeling, dat de film nooit gedraaid zou worden. DE DUIZENDSTE IN VIJF JAAR TIJDS. Men schrijft uit Boedapest aan de N.R.Crt. Dezer dagen werd hier een vrouw uit den Donau gered, die volgens de door den red- dings-waakdienst van den Donau bijgehou den statistiek de duizendste zelfmoordenares bleek te zijn, die door gencemden dienst se dert diens oprichting in het begin September 1926, uit den Donau is opgehaald. 0 CRÏTIEK OP DE NIEUWE PRUISI SCHE NOODVERORDENING. Wat Duitsche bladen er van zeggen, Tal van Duitsche bladen geven commen taren op den inhoud en de gevolgen van de noodverordening der Pruisische regeering. Zoo schrijft de „Voss. Ztg.": Pruisen heeft thans het zijne gedaan, het Rijk zal nu de rest moeten doen. Iets deugdelijks zal echter eerst kunnen worden gedaan, als wij den fa talen cirkel van verminderde inkomsten en verlaging der salarissen, en dientengevolge wederom verminderde inkomsten ontkomen zijn. Als wij inzien, dat het probleem der saneering van Duitschlands begrooting door schrappingen alleen niet meer op te lossen is". De „Deutsche Alg. Ztg." is van oordeel, dat de noodverordening geen groote ge zichtspunten opent. Het blad stelt de vraag, of de noodverordening van het Rijk, die over eenige dagen zal worden gepubliceerd, ook slechts alleen fiscale maatregelen zal bevat ten om het deficit tebestrijden, of zal men daarin eindelijk economisch-politieke denk beelden aan de hand deen? De „Deutsche Tageszeitung" en de „Deut sche Zeitung" kenschetsen beide de noodver ordening als stukwerk. De bevolking krijgt steeds weer nieuwe lasten te dragen en de wanhoop neemt toe. De laatste sluitpost moet het vertrouwen op een betere toe komst zijn. Wij hebben gister, bij het bespreken van de Troonrede al eenige sombere voorspellin gen gedaan over de millioenennota, die heden door onzen minister van Financiën zou worden ingediend. Nu die nota verschenen is, blijkt onze vrees alleszins gerechtvaardigd. Immers, de regeering staat voor zeer groote tekorten en er zijn allerlei drastische voorstellen noodig geweest om in dezen noodtoestand tot een sluitende Rijksbegrooting te kunnen komen. De thans ingediende begrooting wijst, wat de nieuwe begrooting ten goede te doen ko men. De regeering meent, dat het te verant woorden is het voordeelig saldo over 1929 alsmede straks dat over 1930 althans gedeeltelijk ten goede te doen komen aan de uijbehoorende dienstjaren 1932 en 1933. Dit sluit uiteraard in, dat alsdan ook het, op dit oogenblik reeds vaststaande, tekort over 1931 behoort te drukken op het dienstjaar 1934. De keus van het jaar 1934 is op zich zelf natuurlijk willekeurig, maar vindt haar rechtvaardiging in de omstandigheid, dat men, aldus handelend, ook het teKortjaar in de berekening opneemt. Het ware niet rede lijk, van de overschotten te proeven, zonder tegelijk de tekortpil in te nemen. Bovendien j bestrijken deze drie jaren 1932 tot 1934 alk maar MIENT2¥ In 1932 zullen de automatische centrales voor Enschede, Wageningen, Sneek, Breda, de bloembollenstreek tusschen Haarlem en Leiden, Hilversum, Bussum, Almelo, Olden- zaal en Hengelo, met een automatische cen trale voor interlocaal verkeer van Twente ge reed moeten komen. De toestand van 's lands financiën laat niet toe de subsidieregeling voor orkesten uit te breiden. - A\nT,oi. T JI A*;aiiiji\cu ulzc uiic idicii ivoz. lui betreft den gewo bedrag aan ongeveer den termijn, waarop naar men RODY EN JOHANNSEN NOG STEEDS VERMIST. Leger- en marinevliegtuigen en tien kust- stoomers zoeken nog steeds naar de Duit sche oceaanvliegers Rody en Johanssen. Men hoopt thans nog alleen dat de vliegers ten gevolge van gebrek aan brandstof ergens in Canada een noodlanding hebben moeten maken. De bezorgdheid neemt toe. De bezorgdheid voor de Duitsche Oceaan- Vliegers Rody en Johannsen neemt van uur tot uur toe. De buitengewoon ongunstige weerberichten van de Noordelijke kunsten van den Atlantischen Oceaan maken mel ding van onweer en mistbanken. Met talrijke vliegtuigen wordt de kust afgezocht. De ge zagvoerders van schepen hebben opdracht ontvangen te laten uitzien naar de vermiste vliegers. WATERVLIEGTUIG OP HOTEL GEVALLEN. Te Nieuw Phaleron is een Grieksch water vliegtuig op het hotel Miramare gestort. De drie inzittenden werden zwaar gewond. Het vliegtuig werd volkomen vernield. COMMUNISTISCH DAGBLAD VERBODEN. De eerste president der Rijn-provincie heeft, naar officieel wordt medegedeeld de Keulsche communistische „Socialistische Republiek opnieuw voor den tijd van 4 weken verboden. Aanleiding tot dit verbod was de voortgezette campagne van het blad tegen d, politie en in het bijzonder tegen een met name genoemd politie-officier. Het blad was den 14den Augustus wegens soortgelijke aanvallen tegen de politie ge waarschuwd. ALCOHOLVERGIFTIGING BIJ BEGRAFENISMAAL. 13 personen in levensgevaar. In het dorp Mozejki (in de omgeving van Wilna) is een rijke boer overleden. Na afloop der begrafenis richtte de weduwe een maaltijd aan, waar de flesch met sterke drank rijkelijk rondging. De gevolgen zijn ontzettend. Eter- den boeren moesten nog voor de beëindiging van den maaltijd wegens ernstige alcoholver- «iftiging in het ziekenhuis worden opgeno men. Voor hun leven wordt gevreesd. De ster ke drank was gefabriceerd in een geheime distilleerderij. De politie heeft drie „distilla teurs" aangehouden. EEN GRIELIGE VONTST. Op den weg van Aix naar Marseille, op eenige kilometers van de eerstgenoemde plaats heeftm evrouw Daussant, die haar vacantie doorbrengt op de Clos des Frères Gris onder Luynes Zondagochtend een kof fer en een valies gevonden, die daar mei be doeling schenen neergezet. Zij waarschuwde den dorpsveldwachter, die dadelijk hulp ging halen van de gendarmerie te Aix. Deze open de den koffer die het lijk van een man bleek tc bevatten, een Aziaat, wien den schedel was ingeslagen. Het valies bevatte een servet gemerkt R. r., twee servetjes, die waarschijn lijk van een of ander restaurant afkomstig waren, een grijze deken met roode ankers in de hoeken, ongetwijfeld afkomstig van de marine, de rest van een tros druiven en een moker, gelijk steenhouwers er gebruiken, waarschijnlijk het wapen waarmee de mis daad gepleegd is. Men vraagt zich af hoe het ogelijk is, dat die twee koffers ongemerkt op dat stuk land zijn neergezet, daar er op den weg hier een zeer druk verkeer heerscht. De dorpsveldwachter herinnert zich den vo- rigen dag op de markt te Aix een Aziaat ge zien te hebben, die snuisterijen verkocht, wel ke geborgen waren in een koffer; hij kon den man niet in het slachtoffer herkennen, maar meende vrij stellig te kunnen zeggen, dat het dezelfde koffer was. Voorts heeft een taxi chauffeur te Marseille meegedeeld, dat hij Zondagochtend drie Annamieten naar de Frères Gris gebracht had. Men schijnt dus wel te mogen aannemen, aldus de N.R.Crt., dat het slachtoffer door landgenooten is ver moord. uitgaven aan van 593.656.079 en van in komsten ad 544.268.092, zoodat er een na- deelig saldo is van 49.3S7.987. Van 1924—1930 is er in totaal een over schot van 325.200.000 geweest. Het na- deelig saldo begint dit jaar en wordt ge raamd op f 26.000.000. Evenwel hebben deze cijfers slechts for- meele waarde. Het werkelijke tekort op de nieuwe begrooting bedroeg 75.OOO.O0O, dat thans door allerlei voorstellen en voorge nomen bezuinigingen tot 2.500.000 terug gebracht zal worden. „De geheele middelenraming blijft voor het aanstaande jaar ruim 63 millioen achter bij die voor 1931. zooals deze luidde na de verhooging van den gedistilleerdaccijns. Daar bovendien de begrooting voor 1931, na de verhooging van dien accijns, sloot met een geraamd tekort van 5 millioen, stond de Regeering bij het opmaken van de be grooting voor 1932, bij gelijkblijvende uit gaven, voor een tekort van 68 millioen. Het is echter duidelijk zoo betoogt de minister dat de uitgaven niet gelijk kon den blijven. Immers naast de opbrengst van 's Rijks middelen moest ook die van de Ge meentefondsbelasting lager worden uitge trokken. Hierdoor steeg de Rijksuitkeering aan bet Gemeentefonds met 7.5 millioen Alleen reeds ten gevolge van het terug- loopen der gezamenlijke inkomsten ontstond derhalve een tekort van rond 75 millioen. Met het normaal accres der uitgaven ten gevolge van de bevolkingstoeneming is hier bij nog niet gerekend. Het wordt gewoonlijk geschat op iO millioen 's jaars, en heeft natuurlijk ook dit jaar gewerkt, doch wordt wegens de onzekerheid van het bedrag hier verder buiten beschouwing gelaten. Tal van uitgaven moesten verlaagd worden ROOVERS IN CHINA. Onderwijzers ontvoer?, om los geld te krijgen. Een troep roovers heeft Vrijdag de stad Soemingkoe in Noord-Kiangsoe overvallen. Nadat de inwoners van alles waren be roofd, verdwenen de roovers. Zij ontvoerden echter ongeveer honderd schooljongens en i hun onderwijzers om losgeld te kunnen af persen. EERST SCHIETEN DAN VRAGEN. In Greenwich Village, een wijk van New- York, probeerden Maandagochtend, zooals we in de N.R.Crt. lezen, twee jeugdige scha vuiten de lade te lichten in een clandestiene drankgelegenheid. De bandieten hadden de bezoekers en het personeel van de kroeg, die in een achterkamer werd gedreven, tegen den muur gezet; maar de tapjuffrouw begon te gillen en door deze kreten geleid, kwam een brigadier van politie het vertrek binnenstor en zonder echter zijn revolver paraat te heb ben. De boeven schoten dus het eerst en de vermetele brigadier werd gedood. De bandieten namen nu de vlucht en daar bij schoten zij nog op een politie-agent en wondden hem ernstig. Wel zijn er arrestaties gedaan, maar of men de werkelijke schuldigen te pakken heelt is de vraag. Murphy, de vermoorde brigadier van po litie is reeds de zesde politiebeambte die ent jaar' te New-York werd doodgeschoten door bandieten. De meeste van deze schietpartijen vonden hun oorsprong in incidenten bij den clandestienen drankhandel. Door verlaging van uitgaven is het gelukt alle hoofdstukken der Rijksbegrooting bene den de eindcijfers'Van het loopende jaar te houden, slechts het hoofdstuk Financiën maakte een uitzondering door de verplichte hoogere uitkeering aan de gemeenten, wat een gevolg is van de lagere raming van de opbrengst der gemeente-fondsbelasting. De begrooting van Arbeid heeft een lager eind cijfer gekregen door een tijdelijk reductie van de bijdrage aan het Invaliditeitsfonds, waarvoor een afzonderlijk wetsontwerp is in gediend. Bij Defensie wordt de nieuwbouw voor de vloot vertraagd, bij Waterstaat is besloten tot opschorting van de verdere Zui- derzee-inpolderingswerken, welke ook overi gens wenschelijk genoemd wordt. Deze opschorting maakt het mogelijk de afschrijving van het verlies op de tot dusver tot stand gekomen werken in een langzamer tempo te doen geschieden dan aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen. Door deze beperkingen kon het gezamen lijk eindcijfer ongeveer 19.000.000 lager worden geraamd dan dat van het loopende jaar en werd het tekort van 75.000.000 teruggebracht tot 49.000.000. Wat de inkomsten betreft, men rekent daarbij eerder op tegenvallers dan op mee vallers. Waar, voornamelijk met het oog op de onrustbarende stijging der buiten de be grooting gehouden „crisisuitgaven" het be waren van het financieel evenwicht op den normalen dienst meer dan ooit geboden is, moest de regeering wel tot andere maatre gelen overgaan. Tijdelijke salarisverlaging; van Rijksambtenaren. De regeering heeft het voornemen, voor den tijd van hoogstens drie jaar, een korting van 5 pCt. toe te passen op de salarissen der Rijksambtenaren. Van de eerste 2000 woidt slechts 2V, gekort en van de volgende 1000 van alle jaarwedden van gehuwden eveneens 2 'A De pensioengrondslag blijft ongewijzigd en de kindertoeslagen blijven op dezelfde hoogte Daardoor kan de regeering net tekort tot f 42.000.000 terugbrengen. Invoerrechten worden verhoogd. Er zijn twee wetsontwerpen ingediend, een strekkende tot een fiscale verhooging van het bestaande tarief van invoerrechten waar bij het normale percentage van 8 op 10 wordt gebracht, benevens een wetsontwerp tot invoering van een tijdelijke benzine-belas- ting, ingaande 1 Januari a s. welke een hef fing van 4 per 100 K.G. is, wat een verhoo- ging van den Literprijs nut ongeveer 3 cent per Liter beteekent. Ook deze heffing wordt hoogstens voor 3 jaren vastgesteld. De ver hooging der invoerrechten brengt 11 milli oen gulden op, die der benzinebelasting 10.500.000, zoodat er daarna nog een te kort van ongeveer 20.000 000 overblijft. Een deel van het overschot van het dienstjaar 1929 wordt gebruikt. De regeering heeft het plan een zoodanig deel van het overschot op het dienstjaar 1929 als financieel te verantwoorden is, aan schelijke berekening de huidige crisis, welken loop zij ook verder neemt en op welk niveau het evenwicht zal hervonden worden, zich in elk geval zwaar zal doen gevoelen. Hoe de toestanden zich tegen na 1934 zullen ontwik keld hebben, valt nog met geen mogelijkheid te voorzien. Op de aangeduide basis komt men tot het volgend resultaat. Van het overschot van 58 millioen over 1929 mag 18 millioen gebruikt worden als sluitpost voor 1932. Deze sluit post moet er dan mede zijn voor 1933. Daar er nog 40 millioen over is van 1929, en hier bij 22 millioen komt van 1930, zijn de 18 millioen voor 1933 beschikbaar, met een restant van 44 millioen. Deze laatste 44 mil lioen zijn voldoende om den sluitpost ad 18 millioen te leveren voor 1934 en in datzelfde jaar het tekort van 26 millioen (over 1931) in te halen. Men heeft hierbij verondersteld, dat de in komsten en de uitgaven in de betrokken drie iaren gelijk blijven, resp. een gelijk accres of decres vertoonen. Erg voorzichtig is deze on derstelling niet, maar tocht meent minister de Geer, dat deze opzet thans kan worden aan vaard, want, zegt hij, eenig vertrouwen op een betere toekomst moet in het huidig tijdsgewricht wel de onmisbare laatste sluit post blijven. De regeering zal in deze moei lijke jaren krachtig streven naar verdere re organisatie van den Staatsdienst. Zware lasten van den crisisdienst. De crisisuitgavén welke buiten de normale begrooting zijn gehouden, dreigen een om vang aan te nemen die vér uitgaat boven wat 't vorig jaar geraamd is als opbrengst van de nieuwe hiervoor ingestelde heffing. Dit jaar er volgen nog suppletoire begrootingen zullen zij plus minus 17.000.000 be dragen, maar in 1932 zal dit bedrag nog wel worden overschreden. Inmiddels, zoo zegt de regeering, werkt de oorzaak van die uitgaven in ongetemperde kracht voort. Hoe langer zij1 werkt, des te breeder en dieper zullen haar fiscale gevolgen zich afteekenen. Vergeten behoort niet te worden, dat ook die crisisuit gaven moeten worden betaald, al komen zij op een afzonderlijke rekening. Het westelijk nabuurland heeft niet het minst door uitga ven van dien aard een oogenblik in zóó ha chelijke financiëele positie verkeerd, dat groote offers, ook van politieken aard, noodig zijn geweest om een onheil af te wenden Welke hoogte de uitgaven, waaraan hier ge dacht wordt, in ons land zullen bereiken, is thans nog niet te zeggen, maar vast staat wel, dat zonder pijnlijke ingetogenheid en offerzin bij het voorzien in normale behoeften, zij ook hier een bedreiging zouden kunnen gaan vormen voor 's lands financiëele kracht. De regeering vergelijkt ten slotte de situatie met die uit de ëerste maanden van den wereldoorlog, maar wijst er daarbij op, dat thans de reddende oorlogswinstbelasting geheel ontbreekt. Dat maakt een ernstig ge meenschappelijk streven om de normale uit gaven binnen de engst mogelijke grenzen te rug te voeren, dringend noodzakelijk. Een greep uit verschillende uit getrokken posten. Voor het herstel van het Koninklijk paleis te Amsterdam wordt wederom 50.000 uit getrokken. De raming voor het Binnenlandsch Bestuur en de afd. 'Statistiek is te zamen bijna 576.000 lager. Ten behoeve van den landbouw wordt voor subsidie van tien nieuwe lagere land- en tuin bouwscholen 50.000 uitgetrokken, voor een nieuwe bijzondere tuinbouwwinterschooi 15.000, voor den consulentendienst ƒ20.000 voor een nieuwe boschwachterij te Grollo 24.000 en voor algemeene landbouwbelan gen 39.500. Op de materieele uitgaven voor de Rijks universiteiten wordt in bet geheel ƒ1.151.000 bezuinigd, waarvan 386.000 voor de Leid- sche en 548.000 voor de Utrechtsche Uni versiteit. Echter wordt 175.000 gevraagd voor de de afwerking van de chirurgische af- deeling van het nieuwe academische zieken huis te Leiden, 140.000 voor den nieuwen vleugel van het geologisch laboratorium al daar, 150.000 als eerste termijn voor de uit voering van noodzakelijke vernieuwingen van het Alg. Prov. Stads- en Acad. Ziekenhuis te Groningen. Voorloopig is afgezien van verlaging van de minima-getallen leerlingen per klasse aan de middelbare handelsscholen. Voor nieuwe gymnasia, lycea, hoogere burgerscholen, han delsscholen en cursussen worden geen subsi dies aangevraagd. Voor het lager onderwijs moet 1.376 000 meer worden aangevraagd, hoofdzakelijk in verband met het accres der leerlingen. De kunstverzameling-Hofstede de Groot zal zuinigheidshalve in drie vertrekken in een rijksgebouw te 's-Gravenhage worden onder gebracht Op het Staatsbedrijf der P.T.T., wordt een exploitatie-saldo van pl.m. vier millioen gul den geraamd. Aan het einde van dit jaar zal de automati seering gereed zijn van de telefoonnetten van Dordrecht, Deventer. Apeldoorn en Zaandam DE TROONREDE. Het Hbld (lib.) zegt o.m.: Het meest op merkelijke van deze Troonrede dunkt ons de stilte er van, het zwijgen over wat de regeering denkt te doen. Deze Troonrede is, uiteraard, somber van toon maar voorts ook vooral verontrustend stil. N. R. Ct. (lib.): Het besef van den ernst van den tijd komt er terdege in uit al blijft hier en daar ruimte voor de vraag, of de regeering zich in alle onderdeden den toestand geheel ge realiseerd heeft. Zoo trekt het b.v. de aan dacht, dat de regeering noch in den aanvang, waar zij de takken van volkswelvaart opsomt, die het zwaars? van de crisis hebben te lij den, noch ook verder in de Troonrede, ook maar eenmaal het woord Scheepvaart ge bruikt. Indien wij de „buitengewone ingetogen heid" aldus mogen verstaan, dat nu einde lijk ook in regeeringskring zich de overtui ging gevestigd heeft, dat voor alles naar vereenvoudiging van het overheidsbestuur, inkrimping van omslachtige administratie, zeer sterke bezuiniging op alle terrein, waar op de overheid zich beweegt, en naar beper king van dat terrein zelf, gestreefd worden moet, dan hebben wij van de eenigszins on gewone uitdrukking met genoegen kennis ge nomen. ...Waarvan thans eer dan ooit afstand moet worden gedaan is de partijpolitiek, de ge noegdoening van partijverlangens, partij stokpaardjes, die wel misschien in een be ginsel zoo wat ingepast kunnen worden, doch die toch overigens weinig of niets principieels hebben. Terecht wordt de bindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst ter zijde geschoven; was nu echter daartegen over aankondiging van de wenschelijkheid eener wettelijke bedrijfsorganisatie noodza kelijk? Wij zien er slechts een aanduiding in, dat de regeering niet stevig in de schoe nen der eensgezindheid staat. De Tel. (neutraal): Een kolom vol desillusie, langer dan ge woonlijk, ondiep als gebruikelijk. Wanneer het Nederlandsche volk „zijn verleden getrouw" zal zijn, gelijk de Troon rede hoopt, de regeering zal het roemrijk ver leden van vele harer voorgangers in gapende Ijewondering nastaren tot navolgen buiten staat. De Standaard (a. r.) heeft in zijn artikel in hoofdzaak een paraphrase op de troon rede. Zij legt den nadruk op het beroep van de koningin op de natie en teekent daarbij aan: „Inderdaad, het moet het zijn. Meer dan ooit behoort ons volk, behooren de leiders van het volk te beseffen, dat het nationaal be lang in den eerstvolgenden tijd domineeren moet. Dat behoeft aan de critiek niet het zwijgen op te leggen, maar het moet wel den parlementairen strijd beheerschen". „Men zou deze sombere Troonrede even goed een crisis-rede kunnen noemen", meent De Tijd (r.-k.) en verder: „de allerzwartste schriftuur van deze troonrede is op de depar tementen wel met Chineeschen inkt geschre ven". Zeker beteekent deze troonrede, dat de nieuw geld vragende sociale wetgeving stop wordt gezet, zonder dat echter de bestaande wordt afgebroken. Een „dorre troonrede", schrijft Het Volk (soe.-dem.) „De omstandigheid, dat de regeering thans het staatshoofd niet veel meer dan wat hol len klinkklank in den mond gelegd heeft en zij haar belangrijkste plannen weg laat uit het staatsstuk, dat zij de koningin laat voor dragen, geeft geen hoogen dunk van de in nerlijke achting die zij heeft voor het monar chale stelsel, dat zij zoo gaarne in hoogge stemde taal pleegt te belijden. Evenmin geeft de thans gekozen methode een indruk van veel respect bij de regeering voor het parle mentaire stelsel, voor de gekozenen des volks. Dezen en de openbare meening hebben er recht op in het stuk, dat ter inleiding van het parlementaire jaar dient, een aaneengescha keld en zoo volledig mogelijk overzicht van de regeeringsvoornemens te ontvangen. Zoo als het thans gaat, zou men, nadat de Twee de Kamer het adres van antwoord op de troonrede heeft afgeschaft, ook de heele troonrede zelf wel kunnen afschaffen". Slechts dit kan het soc.-dem. orgaan uit de Troonrede opmaken, dat financiën meer dan' ooit de leiding heeft. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. Morgen vertrek het K. L. M.-vliegtuig „Da Reiger" van Amsterdam naar Ba tavia. Eerste bestuurder is Q. Tepas, tweede bestuurder J. van Onlangs, boordwerktuigkundige Blok, terwijl Dik de reis als radio-telegrafist mede zal maken. NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Gistermiddag te omstreeks 2 uur was de tweede luitenant Simiema van Soes- terberg* genoodzaakt op den terugtocht van Groningen naar Soesterberg met het door hem bestuurde militaire c'ieg- tuig 112 tengevolge van gebrek aan ben zine te Lemmer een noodlanding te maken. Door het militaire vliegtuig 120 van Soesterberg werd zijn toestel van benzine voorzien, waarna te half viif de reis werd vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5