DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HEI HEBEBIMSEHE OKIWAPEHINESPEIITIDHIIEIIEHT. Hit hei Jkidement !Buitwtand Sxtgeéli&sdi Oveczicht Directeur: C. KRAK. VKIJDAtt 18 SEPTEJIBEK 193« Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. mmm Het meest concrete en schitterendste getuigenis van den wil van een volk om tot ontwapening te komen. De aanbieding van het petitionnement. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTE! ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ff». 220 Dit nummer bestaat uit drie bladan. ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJ NENDE NUMMERS FRANCO EN CRATIS. de DIRECTIE. Den Haag, 17 September. De Eerste Kamer is hedenmorgen een kwartiertje bijeen geweest ter behande ling van het Adres van Antwoord op de Troonrede. De paragrafen van het adres zijn stuk voor stuk door den voorzitter aan de orde gesteld en zonder dat er ook maar één woord over was gezegd zonder stemming goedgekeurd. Het lijkt ons overbodig den in houd van het adres volledig mede te deel en; er doet zich evenwel het anecdotische geval voor, dat van wege den voorzitter of ten minste van wege het Bureau der Kamer aan de Pers verzocht was het stuk niet te publi- ceeren omdatde Koningin het anders uit de krant zou lezen voordat het Hare Majesteit officieel door een Kamercommissie was aangeboden. Wij hadden er, evenals de meeste andere bladen, geen bezwaar tegen het volkomen onbeduidende stuk onvermeld te laten, maar het moet ons van het hart, dat men in de Eerste Kamer toch een onjuiste opvatting schijnt te hebben van de beteekenis van een dergelijk stuk. Het is niet een vrien delijk briefje van onzen Senaat aan koningin Wilhelmina, doch een staatsstuk, waarbij het hooge college aan de Regeering doet weten, hoe zijn oordeel is over de rede, wtarmede de zitting van de Staten-Generaal is geopend. De aanbieding van het Ant woord aan H. M is daarbij slechts een daad van formeelen aard en het zou vol komen in den haak zijn, zoo H.M. aan een der ministers opdroeg het Antwoord in ontvangst te nemen. In vorige jaren heeft dan ook het bureau der Kamer er geen oogenblik aan gedacht een dergelijk zonderling ver zoek aan de Pers te doen en we zullen ho pen dat men achteraf zal inzien, dat men er rich mede in de vingers heeft gesneden. In de hedenmiddag gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft Mr. Van Schaik het voorzitterschap aanvaard met een rede, waarin hij uiteenzette, dat de Kamer in moeilijke tijden over gewichtige volksbelangen zal hebben te beslissen. In verband hiermede schetste hij, hoe er wan verhoudingen zijn ontstaan tusschen pro ductie en distributie, tusschen werkgelegen heid en beschikbare arbeidskracht Dat de grenzen van het publiek recht ter wille van het gemeenschapsleven en het algemeen belang dientengevolge naar vele zijden moeten worden uitgezet, was z.i. nauwelijks voor betwisting vatbaar. De Kamer heeft hierop hare werkzaam heden aangevangen. De afdeelingen werden opnieuw samengesteld, voorzitters en onder voorzitters van de secties werden aange wezen, verschillende commissies werden ge kozen soms bij stemming, zooals de huis houdelijke commissies en de commissie voor de stenografie, veelmeer echter door den voorzitter benoemd met goedkeuring van de Kamer. Aan den heer Van den Tempel (s. d. a. p.) werd vergunning verleend om zijn interpellatie over de werkloosheid te houden en deze is alvast op de agenda ge plaatst van de reeks openbare vergaderingen, welke de Kamer, met 13 October te beginnen, zal houden. Den 13en October zal ook be slist worden over een interpellatie-aanvrage van den heer De Visser (Comm.) betref fende de behandeling van vreemdelingen, met name van een paar Chineezen. De volgende week vergadert de Kamer in de afdeelingen. DE MOEILIJKHEDEN IN ENGELAND, De onlusten op de Engelsche vloot. Algemeene verkiezingen aanstaande? Engeland maakt op het oogenblik wel een .eer moeilijken tijd door. Het heeft een nieuw ministerie gekregen, dat verschillende onaan gename maatregelen voor de bevolking heeft moeten.ireffen, om een kloppende begrooting te kunnen krijgen en het beleeft thans a's een der onmiddellijke gevolgen van deze maatregelen een zeemacht, die ontevreden is. De "salarissen van de matrozen moesten n.1. ook verminderd worden en hoewel men daardoor wellicht nog niet tot ernstige moei lijkheden was gekomen, gaf de wijze, waarop die salarisvermindering zou worden toege past, aanleiding tot de bekende onrust op de vloot. Het bleek toch, dat stokers maar even tjes een salariskorting zouden krijgen van 25 pet., terwijl daarentegen de hoofdofficie ren een veel kleiner percentage moesten af staan aan de schatkist. Dat leek dus heele- maal niet op progressieve maatregelen. Eer der het tegendeel! Hoe die vlootjesgeschiedenis tenslotte zal ailoopen, zullen wij hier niet nader nagaan, m^fr fouden wij ons nog even bezig willen houden met de nieuwe regeering. De coi respondent van de N.R.Crt. weet n.1. te vertellen, dat de conservatieve bladen in En geland verwachten, dat de verkiezingen van het Lagerhuis zeer nabij moeten zijn, en som mige hunner betoogen, dat, wanneer een Lagerhuisontbinding onvermijdelijk is ge worden, deze dan ook in het belang van de financieele positie zoo spoedig mogelijk moe ten plaats hebben. De Daily Mail beweert nog, dat de voor standers van een onmiddellijke verkiezing door de vloottroebelen in hun plannen ern stig gedwarsboomd zijn. In een geval met zooveel gevaren zou het volgens haar de plicht van iedereen zijn om de regeering te steunen, en elk gepraat over een algemeene verkiezing te laten vallen. Echter doet de manier, waarop de Mail er verder over schrijft, aannemen, dat het voorafgaande maar een dekking van den te rugtocht is. Met volledig gezag kan zij naar het schijnt mededeelen, dat de minister-presi dent ten aanzien van de positie geen twijfel kent. Volgens MacDonald zou een spoedige al gemeene verkiezing noodlottig zijn, en zal hij alles doen wat hij kan om deze te verhinde ren. Men zou daaruit afleiden dat MacDo nald dus, wanneer de conservatieven een al gemeene verkiezing eischen, éérder zou aftre den dan tot iets zoo noodlottigs medewer ken. Niet aldus, volgens de Daily Mail. Deze deelt mede, dat MacDonald bereid is om een algemeen tarief als deel van de politiek eener nationale regeering voor te stellen. Waneer dit enkel mogelijk zou wezen door verandering te brengen in de liberale verte genwoordiging in het kabinet, en wanneer Snowden door een anderen minister van fi nanciën vervangen zou moeten worden, zou MacDonald' ook tot deze verandering bereid zijn. Is dit juist dan ziet het er wel naar ui', of de sarcastische bewering toch juist was, volgens welke MacDonald de eerste-minister van Groot-Britannië en Baldwin de eerste- minister van MacDonald is. MacDonald zou volgens de Mail dus in een gewijzigd kabinet een algemeen tarief willen voorstellen. De Times en Telegraph de twee grootste conservatieve bladen, mee- nen echter dat dit in het tegenwoordige par lement niet mogelijk is, omdat dit geen man daat heeft, en zij wenschen een algemeene verkiezing. De politieke correspondent van de Tele graph zegt, dat hij gemachtigd is te schrij ven, dat de regeering, zooals bekend, de ar gumenten voor een spoedige verkiezing dwingend acht. De Telegraph en de Mail stemmen hierin overeen, dat wanneer er tot een algemeene verkiezing besloten mocht worden, het slechts dan mogelijk zou zijn om tot een algemeene nationale regeering te ko men, nadat men eerst een paar van haar li berale leden heeft laten schieten. Snowden heeft reeds te voren verklaard niet meer her kiesbaar te willen zijn en verdwijnt dus van zelf van het tooneel. Tusschen de overgescho ten liberalen met hun volgelingen in het La gerhuis eenerzijds en de conservatieven an derzijds zou dan een afspraak getroffen moe ten worden, al zou dit voor vele conservatie- vecandidaten, die sinds de vorige verkiezing in hun district propaganda gemaakt hebben, zeer onaangenaam zijn. De politieke implicatie van dit alles is dus dat er blijkbaar een scheuring in de Lager huispartij zal ontstaan, van welke een deel na het opgeven van het vrijhandelsbeginsel door de conservatieven opgeslokt zal worden, terwijl het andere deel zich met hand en tand tegen een tarief zal blijken te verzetten. De News Chronicle en de Manchester Guardian, de twee voornaamste liberale bladen, zullen op de hand van de laatsten blijven. Leest men dit alles, dan ziet men welk een gevaarlijken stap de liberale leiders eenige weken geleden gedaan hebben, en hoe wei nig zij de onvermijdelijkheid van een tarief- strijd als onmiddellijk gevolg van hun sa mengaan met èe conservatieven in een nood- regeering toen bevroed blijken te hebben. DE MISLUKTE „PUTSCH" IN OOSTENRIJK. Starhemberg op vrije voeten ge steld. Naar uit Linz gemeld wordt, zijn vorst Starhemberg en generaal Puchmayer gister avond op vrije voeten gesteld. Zes Heimwehrlieden te Marburg gearresteerd. Donderdag zijn 6 Heimwehrlieden in uni form te Marburg aangekomen. De mannen wilden zich naar de woning van dr. Pfriemer begeven. Zij zijn door de politie gearresteerd. Dat dr. Pfriemer de bedoeling zou hebben naar Oostenrijk terug te keeren, zooals ge- ruchtsgewijze te Weenen verluidt, is te Marburg niet bekend. Het onderzoek tegen de Heim- wehren gestaakt. Het onderzoek, dat ingesteld is tegen de leiders van de Opper-öostenrijksche Heim- wehren, vooral tegen vorst Starhemberg en generaal Puchmayr is gister gestaakt, daar uit het in beslag genomen materiaal geen be wijsmateriaal samengesteld kon worden voor hoogverraad of poging tot verwekken van oproer. In verband hiermede zijn beide boven genoemde leiders dan ook op vrij voeten ge- st- ld. Arrestaties und keine Ende. In Stiermarken zijn gister nog verschil lende personen gearresteerd o.a. de chef van de walserij van de firma Feiten en Guillau- me te Bruck, ingenieur Leibnitz, en een amb tenaar van het secretariaat der Boekler-fa- brieken, dr. Faulam. De secretaris van de Opper-Stiermarker-metaalfabrieken, dr. Wei- zer, werd weer op vrije voeten gesteld. Te gen den Beierschen baron Pranckh, den mi litairen adviseur van dr. Pfriemer, werd een arrestatiebevel uitgevaardigd. Te Loeben in Stiermarken ontstond gister een vechtpartij op straat, nadat in den ge meenteraad de soc.-democraten verwijdering eisditen van een aantal leden, die aan de Heimwehr-Putsch hadden meegedaan. De burgerlijke raadsleden verlieten de raads zaal, waarna op straat een vechtpartij ont stond. Naar verluidt, zou het ministerie van bin- nenlandsche zaken een bevel hebben uitge vaardigd, dat de plaatselijke polities zich heb ben te onthouden van elk optreden in ver band met de Putsch-poging van Zondag j.1. en dat zij noch arrestaties, noch huiszoekin gen in verband hiermede mogen verrichten. DE SOLDIJVERLAGING IN HET ENGELSCHE LEGER. Namens den minister van Oorlog is giste ren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de legerraad in een order het personeel der landmacht opwekt met bereidheid de door den staat geëischte offers te brengen. Deze offers moeten worden gebracht in een geest overeenkomstig de beste tradities van het leger. De legerraad heeft evenwel een sub commissie ingesteld die eventueele grieven welke bestaan zou kunnen onderzoeken. Verklaringen van Chamberlin en MacDonald. De Eerste Lord van de Admiraliteit Sir Austen Chamberlin bevestigde in het Lager huis zijn laatste meaedeeling betreffende de vloot, volgens welke de protesten der man schappen grondig zullen worden onderzocht, doch gevallen van inbreuk op de discipline streng zullen worden gestraft. Sir Austen voegde hieraan toe, dat hij bij de aanvaar ding van zijn functie reeds de aanwijzingen had aangetroffen inzake de soldij en salaris verlagingen. MacDonald zeide terzake, dat de admira liteit reeds de vorige regeering er van had in kennis gesteld, dat de manschappen der marine loyaal bekortingen op hun soldij zou den accepteeren, mits overeenkomstige salaris kortingen ook bij alle andere ambtenaren en beambten in rijks- en gemeentedienst zouden worden doorgevoerd, zoomede kortingen op de werkloozenuitkeeringen. Op andere eskaders heerscht rust. De commandanten der Engelsche marine bases zijn door de Admiraliteit ontboden om te zamen met de leden van het kabinet een plan uit te werken en na te gaan op welke wijze aan de door het personeel van de vloot geuite protesten zal kunnen worden tege moet gekomen. Te Devonport heeft de commandant van de manscahppen een protestschrijven ontvan gen dat aan de admiraliteit is doorgegeven. De chef van het Engelsche eskader in Oost- Azië meldt, dat zich op zijn bodems geen on regelmatigheden hebben voorgedaan, terwijl dergelijke berichten eveneens ontvangen zijn uit andere marinebases. Een Fransche persstem. De Parijsche bladen interesseeren zich ten zeerste voor de gebeurtenissen op de Engel sche vloot, welke men in Parijs ondanks het rustige verloop een openlijke muiterij noemt. De Temps legt er den nadruk op, dat dit bewijs'van gebrek aan discipline in de En- o-elsche vloot te verontrustender is, daar huist d° Engelsche marine voor de meest gedisci plineerde van de geheele wereld heeft gegol den en volkomen ver heeft gestaan van alle politieke invloeden. Hoe groot de wensch ook moge zijn de aangelegenheid niet te tragisch op te nemen, men mag zich toch geen ïllus- sies maken over den geheelen ernst van een dergelijke gebeurtenis. wanneer Engeland geen vertrouwen meer kan stellen in zijn vloot, dan moet men zich afvragen hoe dit land in de toekomst zijn macht in de wereld wil handhaven. Een muiterij in een land, waar traditie en patrio- tisme op den hoogsten trap staan, is een aan gelegenheid, die alle verwachtingen overtreft. Tenslotte stelt het blad de communistische propaganda verantwoordelijk voor deze in- 'De delegatie der Vereeniging „De Neder- landsche Dagbladers", bestaande uit de hee- ren Henny, Peereboom en Hr. Veenhoven, heeft gistermiddag den voorzitter van de Twaalfde Volkenbondsvergadering, Titu- lescu, het resultaat der ontwapeningspetitie aangeboden. De aanbieding der petitie geschiedde in de kamer van den secretaris-generaal van den Volkenbond. Behalve de voorzitter, Titulescu, waren aanwezig de voorzitter der Derde Commissie van de Volkenbondsvergadering, die de ont wapeningskwesties behandelt, Munch, mi nister van Buitenlandsche Zaken van Dene marken, Aghnides (Griekenland), directeur der Ontwapeningsafdeeling van het Volken bondssecretariaat, Comert (Frankrijk), direc teur der persafdeeling van het Volkenbonds secretariaat en vele Nederlanders, met mi nister Jhr. Beelaerts van Blokland aan het hoofd. Behalve ministers Beelaerts waren n.1. aan wezig professor Fran^is, directeur der Vol kenbondsafdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, alle Nederlandsche leden van het Volkenbondssecretariaat en alle vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers bij den Volkenbond. Minister Beelaerts van Blokland stelde de leden der Nederlandsche Dagbladpersdele gatie aan den heer Titulescu voor, waarna de neer Henny met duidelijke stem in goed Fransch een rede voorlas, die reeds in het be zit der Nederlandsche pers is, terwijl hij eer. fraaie oorkonde over het resultaat der petitie aan den heer Titulescu overhandigde. De voorzitter van de Volkenbondsvergade ring, Titulescu, sprak hierop de vlgende rede voering uit: Met diepe ontroering ontvang ik als voor zitter van de Twaalfde Volkenbondsvergade ring uit Uw handen het schitterendste en meest concrete getuigenis van den wil van een Volk om een einde te maken aan den bewape ningswedloop, opdat men in vrede en een dracht volkomen kan werken aan de verwe zenlijking van de menschenbestemming die is te scheppen en te leven en niet om te ver woesten en te sterven. Uw daad eert hoog Uw vaderland Uw beroep en de geheele mensch- heid. Sinds langen tijd is de naam van Uw vaderland gelijkluidend aan vredeswil en vredesorganisatie. Reeds voor den wereld oorlog kwam in Nederland de eerste confe rentie bijeen waar over ontwapening is ge sproken. Nederland kreeg toen ook de eerste organisatie van gerechtigheid, n.1. het Hof van Arbitrage. Na den wereldoorlog heeft men natuurlijk aan Nederland gedacht voor de huisvesting van het eerste permanente or gaan dat bestemd is om recht voor geweld in deplaats te stellen: het internationale ge rechtshof. In Nederland is in 1929 en 1930 de conferentie bijeengeweest voor de oplossing der meest verbitterende en ingewikkelde in ternationale strijdvragen dit tot dusverre hadden doen twijfelen of minlijke regeling wel mogelijk zou zijn. Ten slotte dankt de Volkenbond Neder land voor den herhaalden en zuiveren steun in iedere kwestie die voor vooruitgang is in het belang van den vrede. In dit opzicht is de naam van minster Beelaerts van van Blok land sinds langen tijd met gouden letters in het eere-boek van den Volkenbond ingeschre ven voor zijn grootmoedige en moedige ini tiatieven. De ontwapeningsconferentie zal haar ar« beid niet kunnen beginnen zonder diepe er kentelijkheid te betuigen jegens Jhr. Loudon, den Nederlandschen gezant te Parijs, die door zijn gezag, vertrouwen en beleid de voltooiing van de taak der voorbereidende ontwapeningscommissie mogelijk maakte. Waarom biedt Nederland een zoo gunstig tererin voor vredelievende gedachten en actie? Omdat Uw roemrijke geschiedenis gevuld is met lijden, waardoor gij afschuw hebt ge kregen van den oorlog. Omdat Nederland de haard is van vrijheid en democratie die een weldoende actie door de wereld verspreiden. Omdat dit Uw grootste verdienste en kracht van Uw ras is, hebt gij den vrede benut om den volkeren te toonen dat arbeid, energie en organisatie in staat zijn zedelijke en mate- rieele rijkdommen te scheppen, waartegen de resultaten van een vorige militaire verove ring van welken aard niet opwegen. Ik richt dus tot Uw vaderland en tot de verheven souvereine koningin Wilhelmina de verzeke ring van mijn diepen eerbied en groote, onbe perkte bewondering. Maar Uw daad eert ook de pers, die Gij met zooveel gezag vertegen woordigt. Op het oogenblik waarop sommi gen tegen de pers het onrechtvaardige verwijt richten de gemoederen op te hitsen en niet toe te staan dat eendracht in de ziel der vol keren neerdaalt, terwijl de dagbladen toch slechts de woorden van staatslieden registree- ren, die zij getrouw weergeven motten, komt Gij in Uw naam en in naam van Uw colle ga's van overai het doorslaandst dementi aan die onrechtvaardige critiek geven door te be wijzen dat de pers op de hoogte is van haar vooral thans zoo moeilijke taak. Gif hebt een ontwapeningspetitie georganiseerd en Gij zijt schitterend geslaagd. Gij hebt twee en een half millioen handteekeningcn verzameld Zij zijn hier levend en welsprekender dan alle redevoeringen die men houden kan. Maar daardoor hebt Gij U ook een bevoorrechte positie boven die der staatslieden veroverd, ook wanneer wij staatslieden, zij het ook met de grootste overtuiging en uit de diepte van ons hart verklaren dat de wereld den vrede wil. Dan toch vertolken wij slechts een ge voel, terwijl Gij Nederlandsche journalisten voortaan voor vrede en ontwapening arbeidt krachtens een geschreven en in goeden vorm opgemaakte machtiging van Uw volk. En daar niets wat menschelijk is, ons vreemd kan zijn hebt Gij door aldus Uw vaderlnad te eeren ook de geheele wereld geëerd Ik ge voel ten volle den ontróerenden ernst van de taak die Uw stap mij oplegt. Ik ben slechts de bewaarder van deze bevestiging van het geloof en den wil van het Nederlandsche volk. Ik moet haar aan den voorzitter van de Ontwapeningsconferentie overhandigen, die dan van den" eersten conferentiedag af aan zijn collega's zal kunnen verklaren dat in Uw werk de ontwapening reeds is goedge keurd door de volksstemming van een der edelste volkeren van Europa. Laat mij in naam van de Twaalfde Volkenbondsvergade ring en ook in mijn eigen naam U van gan- scher harte dank zeggen voor de bemoedi ging die Gij ons in onze moeilijke taak hebt gebracht. Natuurlijk werd deze prachtige rede van Titulescu door allen en vooral door alle Ne derlanders aangehoord. Nadat een foto geno men was, hebben Titulescu, minister Bee laerts van Blokland en minister Munch de oorkonde onderteekend, waarna minister Beelaerts in welgekozen woorden dankte voor Titulescu's hulde aan koningin en Ne derland en voor de ontvangst van de delega tie. cidenten en legt er den nadruk op, dat dit gevaar sedert het hervatten der betrekkingen tusschen Engeland en de Sowjet-Unie zeer is toegenomen. WAPENDEPOT DER HEIMWEHREN GEVONDEN. Bij een huiszoeking in een der clublokalen der Heimwehren te Weenen werden ongeveer 70 geweren en 25 revolvers gevonden. Uit Seegraben in Stiermarken wordt ge meld, dat aldaar een wagendepot der Heim wehren is gevonden met 141 militaire ge weren, 80 stalen helmen, 100 bajonetten en een groote hoeveelheid munitie. Gisteren zijn in Stiermarken nog 15 per sonen gearresteerd. Van de te Kloster-Neu- burg bij Weenen gearresteerde Heimwehr lieden werden 50 ter beschikking van de juistitie gesteld. DE „ROTE FAHNE" VOOR DEN TIJD VAN VIER WEKEN VERBODEN. De Berlijnsche politiepresident heeft de „Rote Fahne" met al zijn kopkranten voor den tijd van vier weken verboden, met ingang van heden. OPROER IN EEN AMERIKAANSCHE GEVANGENIS. Twee dooden en 20 gewonden. In de stad Midnapoer overvielen de ge vangenen van de gevangenis aldaar de be wakers, zoodat een gevecht ontstond, waarbij de bewakers van hun vuurwapens gebruik maakten. Twee gevangenen werden gedood en 20 gewond, terwijl drie politie-beambter eveneens werden gewond. DE AANSLAG OP DEN TREIN BIJ BOEDAPEST. Verdere arrestaties. Naar uit Erlau wordt gemeld, zijn aldaar twee Duitschers gearresteerd, aangezien zij zich zonder zich bij de politie te hebben ge meld in de stad ophielden. Hun passen zijn aan de grens niet gesigneerd. Wanneer de verdenking, dat zij betrokken kunnen zijn geweest bij den aanslag op den trein niet juist blijkt te zijn, zullen zij over de grens worden gezet. Naar uit Szegedin gemeld wordt, is daar eveneens een Duitseher gearresteerd, van wien men vermoedt, dat hij de dader is, die tusschen Bia Torbagy en Boedapest op een kar was gestapt en communistische dreige menten uitschreeuwde.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1