Hlkmaarsche Courant. ™'»a Rechtszaken Radionieuws Seuitleiou 1 Honderd drie en dertigste Jaargang. Vrüdas IS September DAROL FARQUHAR's NACHTWANDELING. Naar buiten op een (Wordt vervolgd). *•.220 Zaterdag 19 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 6.45—7 en 7.30—7.45 Gymnastiekles o. 1. v. G. Kleerekoper. 8.— Gramofoonpl. 10.— V.P.R.O.-Morgenwijding. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continubedrijven. Het V.A R A.- orkest o. 1. v. Hugo de Groot Het Groot Volkstooneel en H. J. v. Braambeek, toe spraak. 12.Concert door het V.A.R A- septet en gramofoonplaten. 1.45 Pauze. 2. Operette-programma. Friedl. Dotza, Elly Krasser, Alb. May, H. Weissbach, allen zang en Ziegler, piano. Leden van het Fritz Hirsch Ensemble. 4.L. N. Palar: liets over de Indonesische nationalistische beweging". 4.25 Concert V.A.R.A.-Man- doline-Ensemble o. 1. v. Joh. B. Kok. 4.40 In stituut voor Arb. Ontwikkeling. 4.55 Con cert (vervolg). 5.05 Otto v. Tussenbroek: Reizen en trekken. 5.35 Vervolg concert. 5.50 S D A P.-kwartiertje. 0.05 Oom Keesje ver telt voor de kinderen. 7.15 Viola d'amore recital door C. Kint Vleugel: Joh. Jong. 7 45 VAR A.-Varia. 7.50 Bestuursmededee- lingen door A. de Vries. 8.— De Wijze uit het Oosten. 8.30 Concert door het V.A.R.A.- orkest onder leiding van Hugo de Groot. Tulius Hagenaar, xylofoon, klokkenspel, ce lesta en marimba. 9.— Teun de Klepperman. 9.15 J. de Wolf: „Iets over het leven en de organisatie van particuliere chauffeurs". 9.30 Vervolg concert. 10.Vaz Dias. 10.15 Zang en piano door Henry Oostra en Joh. Jong- 10.45 Vervolg concert. 11.3012. öramofoonplatenccncert. Huizen, 298 M. (Uitsluitend K.R.O 8.9.15 Gramofoonpl. 9 3011.30 Uitz. voor Arb. in het Continubedrijven. R. E. T.- koor onder leiding van W. F. Kools. 11.30 12.— Godsd. halfuurtje door pater Lector J Dito O. P. 12— Politieber. 12.15—1.45 K.R.O.-sextet o. L v. P. Lustenhouwer. 1.45 Postduivenberichten. 1.503.Gramofoon platen. 3.4.30 Kinderuur. 5.-6.Con cert door het K. R. O.-Kunstensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 6.Sportoverzicht S. P J. Borsten. 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35 Vervolg concert. 7.Dr. P. J. A. M. Kouwenhoven: „Maansverduis teringen". 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoon platen. 8.11.Populair concert door het K.R.O. Salon-orkest o. 1. v. M. van 't Woud 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding, 11.05 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3 50 Concert. Militair orkest. T. Kinniburgh, bas 5.05 Orgelspel door F. Foort. 5.35 Kinder tiurtje. 6.20 Nieuwsber. 6.50 Zang door Eve- lyn Arden en George Parker. 7.10 Lezing 7 30 Lezing. 7.50 Koorzang. 8.20 Concert. M. Teyte, sopraan. A. Fear, bariton. Marie Hall, viool. Orkest. 10.Berichten. 10.15 Berichten. 10.20 Lezing door Senatore Mar chese G. Marconi. 10.5012.20 Dansmu ziek. Parijs Radio-Paris?', 1725 M. 8.05, 12.50, 6.50 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.05 Humor, teekenaar en gramofoonpl 9.50 Gramofoon platen. Langenberg, 473 M. 7.20-8.20, 10.35— 1105 en 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. 2.553 45 Gramofoonplaten 5.20—6.20 Concert. Orkest en bas. 8.20 Vroolijke avond. Daarna berichten en tot 11.50 Orkestconcert. 11.501.20 Gramo foonplaten Dansmuziek?. Kalundborg, 1153 M. 12.25—2.20 Orkest concert. 2.50—3.20 Gramofoonpl. 3.505.50 Orkestconcert en viool-soli 8.209.30 Or kestconcert en zang. 9.309.50 Cello-recital. 10.35—10.50 Saxofoon-soli. 10.50—11.10 Liedjes bij de luit. 11.1012-35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M 5 20 Orkestconcert. 9.20 Vaudeville. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert en solisten. Zeesen, 1635 M. 7.7.50 Gramofoonpl. 10 5512.20 Berichten. 12.25 Schooluitzen- ding. 1.15—2.20 Berichten. 2.20 Gramo foonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Avond concert. 9.20 Berichten. 9.30 „lm Funk und auf der Bühne" m. m. v. orkest. 10.50 Ber. en daarna tot 12.50 Dansmuziek. DE VERDWENEN TASCH MET 13000. l va& het vorige jaar werd een toen 15-jarige loopjongen te Amsterdam op zee*geheimzinnige wijze van 13000 be roofd. Hij was in dienst van een effecten- firma daar ter stede en hij had dien dag bij een tweetal banken 13 mille geïnd. Toen hij bi] zijn firma terug kwam, bleek de som spoorloos uit zijn actentasch te zijn verdwe- w' u- iongra«nsch vermoedde, dat hem het geld; in een fietsenstalling afhandig was gemaakt. Hij had daar n.1. zijn rijwiel een oogenblik in bewaring gegeven. De eigenaar van de stalling had hem toen verzocht even een fleschje melk te halen en gedurende dien tijd het de jongen zijn tasch onbeheerd aan zijn fiets hangen. De fietsenhandelaar en twee vermoedelijke medeplichtigen werden uiua Se^>eurde gearresteerd. Door de rechtbank werd de rijwielstaller S. veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Conform den eisch. De beide andere verdachten wer den vrijgesproken, terwijl het O.M. Wi jaar gevangenisstraf had geëischt. S. ging in hoo ger beroep, terwijl het O.M. tegen verd. K. hooger beroep aanteekende. Heden stonden de rijwielherstellers S. en K. voor het hof terecht resp. voor diefstal en heling. Er wa ren 18 getuigen gedagvaard, waarvan er 15 waren verschenen. Verd. S. werd verdedigd ioor mrLoeb en K. door mr. Kokoski. Het tof werd gepresideerd door mr. Jolles. De publieke tribune was tot op de laatste plaats bezet. Als eerste getuige werd de beroofde loopjongen gehoord. Deze deed een verhaal, wat er alzoo voor en na de stalling gebeurd was. Op kantoor teruggekomen, had get. zijn tasch een oogenblik neergelegd om zijn jas uit te trekken, hij had zijn tasch slechts een kort oogenblik uit het oog verloren. Bij den kassier gekomen, zag de loopjongen, dat het geld uit zijn tasch verdwenen was. Zonder iets te zeggen was de jongen weggeloopen; hij was direct naar verd. S. gegaan, omdat hij dacht, dat deze het eiligheidshalve had opgeborgen. Bij S. hoorde hij echter, dat deze het nier had. Get. had al eens eerder S. in zijn tasch laten kijken. Pres.: „Dat is toch gevaarlijk, is alles wel waar wat je zegt, het komt tegen woordig wel eens voor, dat loopjongens zich laten bestelen. Verdachte gaf toe, dat de jongen, die dikwijls in de stalling kwam, hem eens had getoond, dat hij veel geld bij zich had. Doch dien bewusten dag was er over geld niet gesproken. De loopjongen, die aan een zeer uit voerig verhoor werd onderworpen, kon zich niet voorstellen, dat verd. S. de da der was. Een politieman verklaarde, dat de broer van verd. S. ongevraagd aan hem voor zijn broer zéér bezwarende verkla ringen had afgelegd. Aan dezen recher cheur had ook. een thans gedetineerde, die met de verdachten in relatie had ge stdan, zeer uitvoerige bijzonderheden medegedeeld over het verdwenen geld. Een scherp vraaggesprek ontspon zich tusschen mr. Kokosky en den recher cheur. Mr. Kokosky kon niet aannemen, dat de gedetineerde de fijne bijzonder heden uit zich zelf wist en meende, dat de politie hem geholpen had die zich te herinneren, hetgeen de rechercheur ont kende. Intusschen bleek dat de broer van den rijwielhandelaar, als getuige opgeroepen voor de rechtbank had deze getuige van zijn recht van verschooning gebruik gemaakt niet was verschenen. Het Hof dagvaarde dezen getui o opnieuw tegen 's middags 2 uur, met bevel tot medebrenging. Mr. Leb, de verdediger van den fietsen- staller S., voerde aan, dat S. onmogelijk tijd kan hebben gehad om het geld uit de acte- tasch te halen. Van een complot om den jon gen te berooven kan geen sprake zijn, want oorspronkelijk was de loopjongen zonder fiets gekomen, daar het regende, men ver wachtte hem dus niet terug. Zat het geld in de tasch, toen hij in de stalling kwam, aldus vroeg pl. De handelin gen van S. na den dag, waarop het geld werd gestolen, zijn niet bijzonder. Met be perkte middelen is verd. zijn tweede fietsen- zaak begonnen. Met klem drong pleiter aan op vrijspraak subs. op eén voorwaardelijke veroordeeling, mede in verband met zijn blanco strafregis ter en zijn huiselijke omstandigheden. Plei ter vroeg verd.'s onmiddellijke invrijheidstel- verdediger van K., mr. Kokosky, was van oordeel, dat het vrijsprekend vonnis dient te worden bevestigd. Mededaderschap is hier onmogelijk te bewijzen. Hij was dien dag niet in de Hartenstraat geweest, een af spraak heeft S. niet met K. kunnen maken, daar hij niet wist, dat de jongen, dien dag zou komen met zijn fiets. Wat er is aange voerd ten laste van K. is bijna alles weer legd en pleiter wil dan ook zeer kort zijn en zijn pleidooi, daar hij vertrouwt, dat het Hof het vrijsprekend vonnis tegenover van K. zal bevestigen en mede zal gaan met het requisitoir van den procureur-generaal. Na in raadkamer te zijn geweest, wees het Hof het verzoek tot invrijheidstelling van S. af. De eisch was be^stiging van het vonnis. Arrest: 1 October. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 50) HOOFDSTUK XXVII. Slaapwandelaar. Farquhar kon dien bijna gefluisterden uitroep niet gehoord hebben. Maar had hij haar ook niet gezien? De nacht was haast zoo helder als den dag. Zij had zich op haar balcon voorover ge bogen, terwijl zij haar oogen niet afhield van den man, die behoedzaam met vlugge, katachti ge bewegingen over zijn balcon was geklommen en nu zich omlaag liet zakken. En intusschen keek hij met wijd opengesperde oogen, die het maanlicht weerkaatsten, recht naar haar toe, blijkbaar zonder haar te zienl Zonder een kik te geven trad Sheila ijlings terug van haar balcon, snelde naar de deur, die op den gang uitkwam en holde een verdieping hooger, waar zij aan een deur klopte. Mevrouw Power, riep zij zacht met drin gende stem, slaapt u al? Neen. Wie is daar? Lieve hemelt Jij, Sheila? Kom binnen! Wat is er aan de hand? Mevrouw Power ngig rechtop in haar bed zit ten, haar zilverwit haar door kammetjes opge stoken en een nauwsluitend kanten mutsje om sloten. Wat is er kind, ben je ziek? Neen, ik niet, maar ik geloof dat een an der dit wel is. Ik keek daarnet uit mijn raam, mevrouw, en ik zag, hoe kapitein Farquhar be zig was uit zijn raam te klimmen. Ik ben bang, dat hij een ongeluk zal krijgen Mevrouw Power sprong uit bed en trok een peignoir aan. Maak je niet al te ongerust, snoes, ga met me mede. We doen het best den graaf te roe pen; zijn kamer is hier vlak tegenover. Zij klopten den jongen Franschman op. Er is iets niet in orde met kapitein Far quhar? Kom ons even te hulp, maar gauw! Een oogenblik Met sneeuwschoenen en een leeren jas aan en met ongekamde haren voegde de Fransch man zich bij hen in den gang. Loopt de lift niet? Dan maar gauw de trap af! De portier zal wel kunnen helpen. In de voorhal vonden zij den gemoedelijken nachtportier half slapend in zijn hokje. Knip- oogend keek hij met verwondering naar dat nachtelijk bezoek. In drie talen werd zijn hulp gevraagd; hij haalde zijn bos sleutels voor den dag, deed de ketting van de deur en op verzoek van den Franschman ging hij met dezen mee naar buiten. U blijft binnen, dames! Wacht maar hier, het komt alles in orde. De graaf en de portier stapten samen de kou de nachtlucht in. Een toovfac^t,éfn." 0D leverde de verlichting van het landsc^.p Terwijl de volle maan haar zi vcre" ^ec|. over uitgoot, contrasteerde daar.rne. piet tweetal mennen hadIe:h I6^ voor, zij «P°edd*» hote, en daar zagen zij den vo"^®*Ujk gedaante in een pyama bloot- ~u"bML k" °m"'s kl!ümikndenk, dat hij op zijn tocht een of andere hinderpaal heeft ontmoet. Hij heeft zeker op get. AFDREIGING. Ten huize van den Deenschen gezant. Een 23-jarig jongmensehen uit Den Haag werd 14 Juli j.1. door de Haagsche recht- bankveroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, conform den eisch van den officier van justitie, terzake afdreigng ten huze van den Deenschen gezant, wiens echt- genoote hij had gedwongen tot afgifte van ongeveer 150, in den nacht van 9 op 10 April, nadat hij door de tuindeur de woning was ingeslopen, gemaskerd en met een alarm pistool in de hand. Verdachte was van dit vonnis in hooger beroep gekomen en stond gisteren voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht. De procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, mr. J. P. de Visser, achtte het gepleegde feit in de eerste plaats een goede incorrectheid tegenover den Deenschen gezant en trok uit het gebeurde de conclusie, dat ver dachte door deze daad blijk heeft gegeven van een misdadige mentaliteit. Spr. requireerde bevestiging van het von nis. Mr. H. Parfumeur, raadsman van ver dachte, vroeg een voorwaardelijke straf van bijv. een jaar. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen. DIEFSTAL DOOR INKLIMMING. Door een Pool, die Nederland ge moedelijk vindt. Voor de rechtbank te Almelo is Dinsda weer de zaak tegen den 33-jarigen Pool K. behandeld, die op 10 Maart j.1. terecht heeft gestaan wegens diefstal door inklim ming in het kleedingmagazijn van Gebrs. Oostvogel te Almelo. Hij zeide toen, nadat de officier van justitie 4 jaar gevangenisstraf tegen hem had geëischt, dat deze straf hem zeer welkom zou zijn, en hij een straf van dezen duur liever wenschte dan in de maat schappij terug te keeren, waarin hij niets dan ellende had meegemaakt. De rechtbank gelastte toen een onderzoek, welke straffen verdachte in Nederland en in het buitenland had ondergaan, en overleg ging van alle op deze strafzaken betrekking hebbende stukken. Als getuige werd gisteren alleen gehoord dr. D. J. Beek, zenuwarts te Enschede, die een psychiatrisch rapport heeft uitgebracht. Het bleek, dat verd. 5 jaar in opvoedings gestichten heeft gezeten, 12 H jaar in gevan genissen en 16 maanden in krankzinnigenge stichten. Ook hier te lande heeft hij eens krankzinnigheid gesimuleerd, hij is toen in een gesticht opgenomen, doch later daaruit ontvlucht. Eveneens in Polen. De president vroeg aan verdachte, die zeer goed Nederlandsch spreekt: Maar waarom komt u steeds weer in Nederland? Verdachte: Omdat de menschen hier zoo gemoedelijk zijn In Polen was ik te dom om te stelen, en als ik toch stelen moet, ga ik liever naar het gemoedelijke Holland. Als ik daar in de gevangenis kom, krijg ik ook nog een uitgaanskas en in Polen niet. Dr. Beek zeide, dat verdachte een buitenge woon persoon is. Hij toont veel activiteit. Als verdachte Nederlander was, zou get. hem voor reclasseering voordragen, want de man heeft nog nooit een kans gehad De gevan genisstraffen hebben bij verd. niet veel goeds uitgewerkt, en als hij nu veroordeeld wordt tot een gevangenisstraf, dan zal hij na zijn ontslag toch weer opnieuw beginnen. Als een der balcons stil gehouden op zoek naar iets, anders zou hij allang den beganen grond hebben bereikt, dacht Jean. Zij zagen, hoe hij, als 'n schooljongen op n nachtelijke escapade uit de slaapzaal wegge slopen, zich langs een der pilaren naar beneden liet glijden. En dat in een pyama in die bittere koude! Zijn lichaam scheen daarvoor geen ge voel te hebben. Het had er evengoed een zoele Juninacht voor kunnen zijn! Nu beroerden zijn voeten den besneeuwden grond. Maar zijn voet zolen schenen daarvan niets te bemerken. On bewust van de werkelijkheid stond hij op en richtte zijn schreden naar de beide mannen. Hij wendde zijn gelaat naar hen toe, zijn donkere wenkbrauwen waren smartelijk samengetrokken boven de oogen, die niets zagen, al scheen het volle maanlicht er ook in. Maak hem in s hemels naam niet wakker, meneer, fluisterde de portier. Hij is maanziek; het zou gevaarlijk zijn hem te wekken! Jawel, dat weet ik. Kom niet dichter bij, laat mij maar begaan. Zijn geest is elders. Darol draaide zich nu om, schreed voort in de richting van het ijzeren hek, dat den voortuin van het hotel scheidde van den openbaren weg. Behoedzaam volgde Jean hem. £n ik die dacht hem zoo goed als mezel- ven te kennen, bepeinsde hij, voorzichtig achter hem aansluipend, ik die dacht van zijn aard en gesteldheid tot in bijzonderheden op de hoogte te zijn. Al dadelijk gevoelden wij ons tot elkaar aangetrokken en hij werd een boezemvriend van meweken achtereen verbleef hij bij ons op het kasteel en van 's morgens vroeg tot des avonds laat heb ik dat gelaat kunnen bestudee- ren, maar ik had zelfs geen vermoeden, dat hij er zoo rampzalig en somber zoukunnen uitzien. Wat kwelt hem toch? Hij wordt door smart verteerd maar waarom? Ik mag geen woord verd. gevangenisstraf krijgt, dan acht celstraf voor hem het best. Verd. (die tijdens het uitbrengen van dit rapport niet ki de zaal aanwezig was) zeide ook, liever alleen te zitten dan met anderen samen. President: En als je weer vrij komt, zou je dan willen werken? Verd.: Graag, wel voor de helft van het loonmaar als ik tot nu toe om werk vroeg, liep het steeds spaak, wanneer men hoorde, dat ik met de justitie in aanraking was ge weest. Verd. zeide verder, dat zijn verblijf in op voedingsgestichten hem slechter gemaakt had; daar had hij het verkeerde geieerd. De officier eischte Wi jaar gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechte nis, en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. Verd.: Van welke regeering? President: Van de Nederlandsche. Verd.: Dat vind ik goed! Vonnis over een week. Verlaagde prijzen Stokvis fabrikaat dagen weder tot 5.80 per 100 K.G. De laag ste noteering liep niet lager dan 5.10. De gele drielingen van uien zijn in deze week verkocht voor 1.40 tot 280 en de gele uien voor 2.80 tot 3.80 per 100 K.G. In totaal werd aangevoerd 17975 K.G. tegen 3210 K.G. in de vorige week. Dus dit was ook al minder. Bieten. De aanvoerde bieten zijn verkocht voor 1.70 tot 2.50 per 100 K.G. In deze week werd aangevoerd 700 K.G. tegen 900 K.G. in de vorige week. Snijboonen. De meest gangbare snijboonen zijn in deze week verkocht voor 12 tot 13.40 per 100 K.G. Een uitlooper vond nog een kooper voor 6 per 100 K.G. Deze aanvoer bedroeg 115 K.G. tegen 195 K.G. in de vorige week. WARMENHUIZEN. met Overzicht „C.WiV. van 7 tot en 12 Sept. 1931. Naarmate de maand September verloopt, wordt de aanvoer van schotsche muizen min der. Slechts op 4 veilingdagen van deze week was er aanvoer van dit product. Thans is het reeds te bezien, dat over enkele we'-en niet noemenswaard meer is. De prijzen hiel den zich heel goed. Op een enkele leelijke partij na, werden de meeste verkocht boven de 7 per 100 K.G. De hoogste noteering in deze week bedroeg 7.50. De laatste we ken is het bijna steeds dat men voor de drie lingen schotsche muizen evenveel betaalt als voor de gewone muizen. Voor de drielingen schotsche muizen werd in deze week betaald van 6.80 tot 7.40 per 100 K.G. Eigenheimers. Ook de blanke eigenheimers komen thans meer en meer op den achter grond. Men zou denken, dat bij een geringer aanvoer de prijzen iets de hoogte in zouden gaan. Dit is echter niet het geval. Zelfs werd in deze week niet boven de 5 per 100 K.G. betaald en in de vorige veilingweek wei. De algemeene noteering van de blanke eigen heimers bedroeg in deze week van 3.90 tot 4.90 per 100 K.G. Blauwe aardappelen. Met de prijzen van de blauwe ging het beter. Slechts op de drie voornaamste veilingdagen werden blauwe aardappelen aangevoerd. De noteering hier van tedroeg bijna steeds van de 5 tot de ruim 6 per 100 K.G. Op Zaterdag j.1. gaf men voor den minder mooie partij zelfs nog 4 per 100 K.G. De totale aanvoer van aard appelen bedroeg in deze week 39075 K.G. te gen 83350 K.G. in de vorige week. Slaboonen. In het vorig overzicht moest gezegd worden, dat de prijs van de slaboo nen na Donderdag 3 Sept. j.1. achteruit ge gaan zijn. Gelukkig nam die daling wederom een keer en zijn de prijzen zelfs boven de 20 geloopen. De noteering van de slaboo nen op Zaterdag 12 September bedroeg zelfs van 12.80 tot 20.30 per 100 K.G. Deze aanvoer bedroeg in deze week 4778 K.G. te gen 4105 K.G. Roode kool. 5100 K.G. roode kool is in deze week verkocht voor 0.60 tot 0.70 per 100 K.G. De vorige week was het verkochte gedeelte zelfs nog minder. Witte kool. Gaarne had men gezien, dat de prijzen van 0.90 gehandhaafd bleven. Op Dinsdag ging het nog wel goed. De no teering op dien dag bedroeg nog 0.90. Daags daarna was het al minder. Op de overige dagen betaalde men ten hoogste 0.70 en ten laagste de minimumprijs. Aan gevoerd werd in totaal 51700 K.G. tegen 35200 K.G. in de vorige week. Gele nep, drielingen en uien. Op de notee ring van die vorige week werd deze week aangevangen. De noteering op Dinsdag j.1. bedroeg van 5.70 tot 5.80. Nadat men voor de gele nep op Donderdag nog ten hoogste 6.30 kon bedingen daalde de hoog ste noteering van de nep op de laatste twee tegen hem zeggen, heet het, en als ik het nu toch eens deed? Zacht noemde hij hem bij zijn naam: Darol. De slaapwandelaar gaf geen antwoord. Zou Farquhar dus zoo min iets hooren als zien bui ten wat hij droomde. Hij liep voort in zijn droo- menwat zou hij droomen? Behoedzaam slopen zijn bloote voeten over het sneeuwdek van het pad, dat liep van den ingang van het hotel naar het hek. Een vastberaden trek was op zijn gelaat te lezen, alsof hij na deugdelijk beraad een wanhopig plan ten uitvoer bracht. Zon hij op een misdaad een ontvluchting? Hij naderde het ijzeren hek, half achter de met sneeuw beladen struiken. Tastend strekte hij een hand uit en zijn vingers beroerden de spij len. Bij de aanraking daarvan voer hem zicht baar een rilling door de leden. Zijn gelaat ver anderde, zijn wenkbrauwen trokken zich samen, zijn handen omklemden de spijlen en hij schud de ze heen en weer als een gevangene, die tracht de tralies van zijn cel los te rukken. Aan zijn lippen ontsnapte een gekreun van wanhoop, zacht maar hartverscheurend om aan te hooren. Maar nu moest opgetreden worden! Zijn vriend ging naast hem staan en zacht maar be slist legde de jonge Franschman een hand om den gespierden arm onder de dunne zijden pya ma. Darol, waar wil je heen? vroeg hij op den gewoonsten toon ter wereld, waaruit niettemin iets klonk van de vriendschap die hem ver vulde. Ga toch terug, kerel! Ga maar met mij me de, met je ouden vriend Jeanl Farquhar hoorde die woorden niet, maar wel gevoelde hij blijkbaar den vriendelijken greep van Jean's hand en instinctmatig liet hij zich er door beïnvloeden. Hij liet de spijlen los, wend de zich af van het hek. Zijn gelaat werd min der gespannen en roerloos bleef hij staan, alsof KENNEMERLAND. De aanvoer aan de veilingen was niet zoo groot als de voorgaande weken, terwijl de kwaliteit beter was. Zou men er eindelijk eens toe komen om het waardelooze of na genoeg waardelooze product thuis te hou den Het zou zonder twijfel den naam der veilingen en den handel ten goede komen, want aan kooplieden die in dien rommel han delen, heeft men niets, terwijl het voor den tuinder weinig of niets in het laadje brengt. Zooals we opmerkten leek de kwaliteit be duidend beter, waartoe het weder zal hebben bijgedragen. Wat de prijzen betreft dient men rekening te houden met prima kwaliteit en wat daar beneden gaat, doch mooie kwa liteit was in trek en werd vrij goed betaald, terwijl afwijkende en ongesorteerde groente veel van den prijs moest inboeten Dan valt op de tamelijk groote aanvoer van kasproducten. Blijkbaar hebben vele tuin ders van de vrijwel mislukte tomatencultuur genoeg gehad en hun kassen en warenuhizen met groente bezet, wat dagelijks aan de markten te zien is. Kasgroente is mooi en duur en het is voor den tuinder een meeval ler dat de prijs zoo hoog is. Opmerkelijk groot is de aanvoer van snij- en spercieboonen, grootendeels uit de natuur en veel van elders aangevoerd. Ook de afge bogen week bleven de boonen duur en ook kasboonen waren enorm duur. De aanvoer van kool was niet zoo groot en er was een vlugge handel, wat wel ver klaarbaar is, daar bij schrale aanvoer de prijs omhoog gaat en bloemkool le soort was duur. Doppers, raspers, capucijners, blauwdop- pers 18—33, raspers 25—68, capu cijners (bruine) 22—45, id. (witte) 30 50, bliss abbandance 2436, schok kers 3644 per 100 Kg. De boonenhan- del was levendig en de noteering als volgt: Sijnboonen (natuurb.) 22—40, id. (kas boonen) 3650, Stamsnijboonen 18— 27, dubbele boonen 1426, enkele boonen z. dr. 2433, id. met dr 15— 23, trosboonen 22—35, alles per 100 kilogram. De noteering der koolsoorten loopt nog al uiteen, een gevolg van meer of minder vraag en niet van kwaliteit in de eerste plaats. De noteering was: bloemkool le soort 14 21, id. 2e soort 6.50—8.50, id. 3e soort 24, groene kool 4.506.50, roode kool 34 en gele kool 3.50— 6.50 per 100 stuks. De aanvoer van bospeen was niet groot, de kwaliteit niet bepaald mooi, de prijzen liepen uiteen, daar mooie fijne peen duur was. De noteering was 6.5019 per 100 bos. De aanvoer in tomaten zakt af en de prijzen kelderen eiken dag. De noteering was in doorsnee 816.50 per 100 Kg. Aan de fruitmarkt was een slappe handel en al leen le soort tafelperen en pruimen waren duur, de overige aanvoer gold 1/3 lager dan de vorige week. De restant van den aanvoer was onveranderd. Ook in de prijzen kwam geen noemenswaardige wijziging. ALKMAARSCHE EXPORTVEILINO. De veiling stond de afgeloopen week in het teeken van geen overweldigende aanvoer, doch er was grootendeels mooie kwaliteit en vlugge handel. Kool was beduidend duur der dan de vorige week, doch men moet hier aan geen te groote waarde hechten omdat een beperkte aanvoer altijd een vlugge han del geeft. De kwaliteit bloemkool was goed, hij afwachtte wat er verder met hem zou ge beuren. Ga met mij mede, zei Jean en hem steeds bij den arm houdend, liep deze met hem over het besneeuwde pad tusschen de struiken door naar het hotel terug. Met wijd open oogen liet Farquhar zich gehoorzaam leiden. Zij kwamen tenslotte weer bij den nachtportier, die roer loos was blijven staan. Hij deed een pas naar voren en bood zijn arm aan. Maar de Fransch man knikte van neen, terwijl hij met zijn vrije hand een afwijzend gebaar maakte. Intusschen bleef hij Darol vast houden ze waren nog niet alle moeilijkheden te boven, gevoelde hij. Met langzame schreden bleef de portier echter de achterhoede vormen. De stoep op, Darol, moedigde Jean hem vriendelijk aan. Zij gingen de stoep op, betra den de vestibule, waar ski's en toboggans opge stapeld lagen, kwamen zoo in de half verlichte voorhal, waar 2 gedaanten hen opwachtten: mevr. Power, die als een markiezin met haar grijze haren, haar mutsje, haar breed golvenden japon en haar muiltjes zoo weggeloopen scheet van een achttiendeeuwsche gravure, en naast haar stond Sheila, wier had zij omklemd hield. Zij had die steeds vastgehouden en in spanning wachtten zij den terugkeer der beide mannen af. Jean liep, steeds nog Farquhar geleidend, naar hen toe, en legde een vinger op zijn lippen om hen 't zwijgen op te leggen. Roerloos ble ven ze staan, maar Sheila had haar oogen onaf gewend gericht op den slaapwandelaar. Darol weifelde even, trachtte zich los te maken uit de hand van zijn vriend. Zou hij niet verder mee willen? Inderdaad bleef hij staan en keek Sheil* aan.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5