'Jiitiwimws FOKKER IN NEDERLAND. Een interview met den rroofen BLEEKGEZICHTEN VECHTEN OM ROODHUIDEN! oarrasani, die uit Utrecht naar Amster dam komt, om ook daar eenige dagen te spe len, heeft een dezer dagen weer een troep echte Noord-Amerikaansche Indianen gekre gen, die met het stoomschip Albert Ballin naar Europa kwamen. De voorgeschiedenis van het Indianentransport is zeer interes sant. Sarrasani heeft sedert meer dan 20 ja ren een Indianenmonopool. Hij is de eenige Europeeër, aan wien de regeering te Washington toestaat, echte Indianen, die in U.S.A. als etbnographische kostbaarheden zorgvuldig beschermd worden, over den At- lantischen Oceaan naar Europa te brengen. In ieder geval kost dit monopolie Sarrasani zeer veel moeilijke verplichtingen. Voor iede- ren Indiaan moet Sarrasani eerst een hooge cautie betalen, verder heen- en terugtran- sport, vrije woning, goede kost en last not least goede gage geven Ditmaal heeft Sarra sani zijn Cow-boys direkt naar het Indianen territorium van Oklahoma gestuurd, om den honderdjarigen hoofdman Black Corn te ha len, die in 1929 met zijn krijgers bij Sarra sani was. Black Corn had den president Coolidge, die zijn vacantie in 't Indianenge- bied doorbracht, met trotsch de eere-geschen- ken getoond, die hij tijdens zijn Sarrasanitijd van den opperburgemeester van Berlijn, Dresden, Frankfurt am Main en Londen ge kregen had. Hij wilde gaarne weer naar zijn vriend Sarrasani komen, maar door intriges van bepaalde concurrenten, gelukte het, Black Corn van de reis naar Europa terug te houden. Sarrasani's cow-boys trokken dus naar andere Indianengebieden en kwamen tenslotte na lange moeilijke ritten door sneeuw en storm naar Zuid-Dakota, waar in het gebied Pine-Ridge de jachtgebieden van het Opperhoofd White Buffalo liggen, die in 1913 bij Sarrasani was. White Buffalo heeft groote landerijen, een geheel modern ingerichte farm en is heerscher over 1200 Roodhuiden. Tegelijkertijd nam hij het be sluit met een troep van zijn mannen- aan de uitnoodiging van Sarrasani gevolg te geven. Maar ook hij stootte bij de verwerkelijking van zijn wegreizen op tegenwerking, die men Sarrasani in alle stilte gespannen had. In het Bureau voor emigratie der U.S.A. ont stond een stille, maar zeer heftigen en taaien strijd der Bleekgezichten tegen de Roodhui den. Tenslotte hakte White Buffalo naar ech ten heldenaard den Gordiaanschen knoop der intriges door. Hij verklaarde, „als men hem en zijn menschen niet naar Sarrasani lieten reizen, zou hij al zijn bezittingen en al zijn vee verkoopen en de opbrengst ervan zonder mankeeren verdrinken". Deze verkla ring had in het alcoholvrije Amerika een sensationeele uitwerking. White Buffalo kon met zijn krijgers, medicijnmannen, dansers, vrouwen en kinderen naar Europa trekken. En zoo kwam Sarrasani aan zijn Indianen, die hij nu in alle voorstellingen in een groote Wild-West pantomime laat optreden. hage en Rotterdam naar Hoek van Holland. Een zijtak tot aansluiting van het w estland aan het havengebied te Rotterdam komt tege moet aan reeds herhaaldelijk geuite wen- schcn. De vermoedelijk in 1932 te voltooien af sluitdijk van de Zuiderzee maakt mogelijk aan de verbindingen van Amsterdam en Noord- Holland toe te voegen goede aansluiting met Friesland en Groningen. In de verbindingen Amsterdam en Utrecht oostwaarts in de richting Zwolle, Apeldoorn en Arnhem zijn belangrijke verbeteringen kwamen, dat J. als levenloos ineenzeeg. De marechaussée passeerde dadelijk daarna ae onheilsplek en heeft Albert gearresteerd, ue te hulp geroepen geneesheer achtte overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk, rer auto is J. naar het academisch ziekenhuis re Groningen vervoerd. Zijn toestand is ern- stig. A. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Voor de wed. V. is dit een zware slag, daar ze plotseling haar beide zoons mist. De toestand van het slachtoffer is nog steeds zorgelijk. aangebracht. De verbinding van Rotterdam naar net £>rëiq7 BELANGRIJKE OPDRACHT NIEUWE WEGEN EN BRUGGEN. In 25 jaar gereed. Hoe de finan ciering geschiedt. De regeering meent, wanneer zij de eerste periode van vijf jaren overziet, dat er geen plaats is voor het verwijt, dat de wegenver- be etering niet snel genoeg werde aangevat. Tegenover een totaal aan inkomsten van ruim 101.7 millioen, staat een totaal aan uit gaven van bijna 113.9 millioen, terwijl de schuld van het fonds dan is opgeloopen tot iets meer dan 12.1 millioen. Voor onderhoud en verbetering van Rijkswegen zal zijn uitge geven ongeveer 76 millioen en voor belang rijke overbruggingen bijnaó millioen, te za- men rond 82 millioen. Het gemiddelde aan Rijkswegen en brug gen besteed bedraagt per jaar, gerekend over de geheele periode, rond 16.4 millioen. In het Rijkswegenplan 1932 wordt veel van het plan 1927 teruggevonden, zij het in anderen vorm en aangevuld. Een bestudee ring van het verkeer bracht aan het licht, dat belangrijker dan het internationale verkeer het locale verkeer op niet te grooten afstand is. Met dit algemeene inzicht is rekening ge houden bij het opstellen van het Rijkswegen plan. De groote centra zijn als knooppunten aangenomen, waarvan de verschillende wegen uitgaan. In het centrum van het land komen weer voor de rechtstreeksche verbindingen tusschen Amsterdam—'s-Gravenhage—Rotterdam en Utrecht met die van Amsterdam en 's-Gra venhage naar Haarlem en die van 's-Graven- Oosten en het Zuiden is vereenvoudigd. Als belangrijke aanvullingen vallen nog te vermelden in Limburg een verbinding jfan het centrum van het mijngebied in de nchting Maastricht, in de provinciën Gronngen, Drente en Overijssel, in het oostelijk gedeelte een paar wegen, rechtstreeks voerende naar de veenkoloniën, en in Friesland een verbin ding van Heerenveen in de richting Sneek en Zurig naar den afsluitdijk in de Zuiderzee. Kosten. Naar globale schatting, gegrond op de prijzen van begin 1930, kost de voltooiing van het wegennet volgens het Rijkswegen plan 1932 ongeveer 435 millioen gulden. Verdeeld over verschillende hoofonderdee- lèn is de raming voor de groote rivierover bruggingen 66.7 millioen, voor de nieuwe ver bindingen in het centrum en het westen van het land 137.4 mllioen, voor de andere voor naamste verbindingen 176 millioen en voor minckr belangrijke wegen 54.9 millioen. Wordt aangenomen een tijdperk van 25 jaar, dan kunnen de inkomsten over dat tijd perk geraamd worden op 882.5 millioen, te verdeelen als volgt: 775 millioen opbrengst motorrijtuigen- en rijwielbelasting, 100 mil lioen bijdrage van het IXde Hoofdstuk. (Wa terstaat) en 7.5 millioen andere inkomsten. Voor de wegen- en rijwielbelasting is daar bij uitgegaan van een opbrengst in 1932 van 19 millioen, terwijl aangenomen wordt, dat elk volgend jaar telkens een millioen meer zal opbrengen dan het onmiddellijk vooraf gaande, zoodat na 25 jaar een bedrag van 43 millioen zal zijn bereikt. De uitgaven tezamen bedragen in de ge dachte 25-jarige periode 460 millioen, de in komsten waren voor de periode geraamd op 88.5 millioen, zoodat 422.5 millioen zou overblijven voor uitvoering van het eigenlijke veibeteringswerk, dat op 435 millioen is ge schat. Deze becijfering geeft grond tot het trek ken van de conclusie, dat het Rijkswegenplan 1932, zooals het hiervoren is gedacht, in een ieriode van 25 jaren uit de vermoedelijke in- omsten van het Wegenfonds kan worden ver wezenlijkt. De regeering is bereid in de eerstvolgende werkperiode versnelde afwerking van de wegenverbetering te blijven bevorderen. Zij meent, dat zoo mogelijk, de meest dringende groote werken van het Wegenplan 1932 groo- tendeels voltooid kunnen worden. Hiertoe worden gerekend alle groote revieroverbrug- gingen en een groot gedeelte van de nieuwe en te verbeteren wegen, welke de centra in het hart van het land onderling en deze met de overige landsdeelen verbinden. In de naaste toekomst waarop deze begroo ting betrekking heeft en welke toekomst het tweede 5-jaarlijksche werkplan omvat, meent de minister behalve bijna 34 millioen voor de overbruggingen nog te kunnen beschikken over rond 90 millioen voor verdere wegenver- betering. Het ligt in het voornemen de brug- en de gen te Zaltbommel^ Nijmegen, Arnhem Vianen in deze periode te voltooien en brug te Moerdijk te beginnen. Het eindcijfers van de begrooting is 33.050.000 'tegen 30.740.000 voor de be grooting van 1931. OPDRACHT TOT SCHEEPSBOUW VERLOREN TE GAAN? Een gevaar voor werkloosheidbe st rijding. Zooals gemeld, heeft de scheepswerf Moer- dijk's Welvaren van de firma gebr. H. en u de Korte te Moerdijk van de regeering van Paraguay opdracht gekregen tot den bouw van 5 groote rivier-motorschepen. De finan ciering van dezen bouw zal geschieden door de Amsterdamsche bank. terwijl de regee ring de noodige waarborgen zal verstrekken. Naar ons thans wordt medegedeeld, zal deze opdracht misschien voor genoemde werf en daarmede voor ons land verloren gaan. Wan neer met betrekking tot genoemde waar borgen niet spoedig een beslissing wordt genomen, zal de genoemde opdracht aan een Engelsche werf worden gegeven. Daar de uitvoering van dezen bouw aan eenige honderden arbeiders werk zal ver schaffen gedurende 2 jaar, hoopt men, dat een spoedige beslissing tot stand zal komen. Verder deelt men ons mede, dat door deze uitvoering van dezen bouw ongeveer 1 mil lioen aan werkloozenuitkeering zal worden bespaard. DE I.ANDARBEIDERSSTAKING. In de beide Exloirmortden opge heven. Men meldt ons, dat de staking in de beide Exloërmonden is opgeheven. De loonsver laging voor stukwerk is teruggebracht tot 6 VALSOH.E TRAVELLEROHEQUES. Eerste te Haarlem verzilverd. Woensdag heeft een vreemdeling bij drie bankinstellingen te Haarlem, n.1. H. Oyens Co., Petrie Co. en De Spaarnebank, eenige travellercheques van 50 dollar aange boden, afkomstig van de American Express Co. De totale bedragen waren onderscheiden lijk 2500, 1250 en 1250. De man ver toonde een pas op naam Martin Kollee, met welken naar hij ook teekende. Vermoedelijk heeft men te doen met een Roemeen, wiens naam is Jorgu Sterian, meent het H'bld. Daarna te Leiden en Den Haag. Aan het bijkantoor Leiden van de Twent- sche Bank werd Donderdag door iemand, die zich noemde J. Khester Gibson en die in het bezit was van legimitatiepapieren, op dien naam, bankcheques van 1000 dollar aange boden. Daar alle papieren in orde waren, be taalde de bank hem 2000 uit. Achteraf is echter gebleken, dat de cheques afkomstig waren van diefstal ten nadeele van de Ame rican Express Co. te Parijs. Van diezelfden diefstal afkomstig werden twintig cheues van 50 dallor bij een bank in Den Haag verzilverd. Men blijkt hier te doen te hebben met een internationalen oplichter, wiens identiteit aan de politie echter bekend is. oorlogsschepon in Australische havens in September en October 1930 „zich aan boord niet nader te beschrijven toonee- len hebben afgespeeld", „dronken vrou wen door de Australische politie van een Ned. oorlogsschip moesten worden ver wijderd" en dat een en ander in pers en parlement aldaar tot voor ons land be schamende besprekingen geleid zou heb ben? Is het den Minister bekend, dat voor vallen, in de Australische pers en ln openbare vergaderingen inderdaad be sproken zijn met uitdrukingen als „Warship liquor", „girls disgustingly drunk on the Dutch warships", „utterly disgraceful", ,young women of Ade- laïde in a hopelessly intodxiated state", „the tragedy of the Dutch warboats", „scandals", e. d. m.? Alsmede dat, even eens blijkens mededeelingen in de pers, een genootschap voor drankbestrijding na het gebeurde te Port Adelaïdi het zijn plicht heeft geacht, waarschuwende telegrammen te zenden aan de vrouwe lijke politie in havens, waar het Ned. eskader nog verwacht werd? Is het den Minister eveneens bekend: dat deze gebeurtenissen ter sprake zijn gebi-cLt in ten minste drie vergaderin gen van het Huis van Afgevaardigden van Zuid-Australië, te weten die van 30 Sept., 7 en 14 Oct. 1930; dat de Eerste Ministe de beschuldi gingen heeft doen onderzoeken en uit voerige politierapporten aan het Huis heeft overgelegd, welke inderdaad ver scheidene voor den naam van ons land zeer pijnlijke bijzonderheden bevatten; dat genoemde Minister op grond dier rapporten dan ook heeft verklaard dat zij tot zijn leedwezen een aantal der ge geven uitspraken in grooten omvang bevestigen dat dezelfde bewindsman ten slotte heeft medegedeeld, dat de Australische autoriteiten zich thans voorgenomen hebben, bij volgende vlootbezoeken alles te zullen beproeven om dergelijke on verkwikkelijke ervaringen te voor komen? Is de Minister niet van oordeel, dat de Ned. Regeering, zoolang zij met het op bezoek zenden van oorlogsschepen voortgaat, veeleer harerzijds de maatre gelen behoort te nemen, welke bijzonde re voorzorgen der bezochte Regeeringen overbodig maken, en zoo ja, welke maat regelen dit zullen zijn? Heeft de Minister na het verschijnen der bovenbedoelde mededeelingen, een onderzoek doen instellen en, zoo ja, op welke wijze en met welke uitkomsten? Indien deze uitkomsten voor ons land aanmerkelijk minder ongunstig zouden zijn dan de bevindingen der Australi sche politieambtenaren, is de Minister dan bereid, enkele exemplaren van laatstbedoelde rapporten bij de Regee ring van Zuid-Australië aan te vragen ter overlegging aan de Staten-Generaal? Wordt de door hem op 9 December J.I. aan de Tweede Kamer geschreven mee ning: „Van de beteekenis, welke aan vlagver toon moet worden gehecht, is ook hij ten volle overtuigd en deze gelegenheid heeft steeds zijn volle aandacht, zooals o.a. moge blijken uit de vlagvertoonreis, die nu onlangs door een eskader naar Au stralië gemaakt is" oen De jury bestond uit de heer en Her», Poort, letterkundige te Oroningen B H *>n Graaff, tooneelachrijver te Groningen en p F. W. Brinkman, directeur van het Instituut DE OCHTEND-PATROUILLE. Een z.g. oorlogsfilm in de Cinema Américain. In dezen na-oorlogschen tijd krijgen we loo nu en dan iets te lezen of iets te zien, dat ons de wreede en onmenschelijke jaren van 1914—1918 weer voor den geest doet brengen. Wij hebben o.a. gehad het beroem de boek van Remarque „Van het Westelijk front geen nieuws", wij hebben kennis ge maakt met „De weg terug" van denzelfden schrijver; wij hebben het eerste boek op de film kunnen volgen, welnu, wij kunnen deze week een andere oorlogsfilm op het witte doek „bewonderen". Inderdaad, de Ochtend-patrouille is een oorlogsfilm en is geheel ontleend aan den grooten wereldoorlog. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ze in den oorlog zelf ge maakt is, maar men heeft getracht, de wer kelijkheid zoo goed mogelijk weer te geven. En daarin is men verschillende keeren goed geslaagd. De Ochtend-patrouille geeft het leven en iet werk weer van een groep Engelsche vlie- jers, die de gevaarlijkste karwijtjes moeten jpknappen en die dan ook dag in dag uit verliezen hjdt. Deze verliezen worden aange vuld met reserves, die totaal geen routine hebben en die de lucht ingaan met bijna de makem eid' d*< hun laatste'lTucht Men ziet dan ook voortdurend gevechten tusschen deze vliegers en hun DuiUche vijan den, terwijl men daarnaast kennis maakt met het leven der vliegeniers in hun vrijen tijd Men krijgt een beeld van de wreedheid van DROEVIG EIND VAN EEN FEEST. Ernstige vechtpartij tusschen twee broeders. Een Woensdagavond te Zorgvlied (Dr.) gehouden feest heeft een droeve nasleep ge kregen. Op het terrein waren aanwezig de gebr. J. en A. V. Eerstgenoemde is doof stom, maakt op dergelijke gelegenheden mis bruik van sterken drank en is dan lastig. Ook nu was dit het geval. De politie achtte het dan ook gewenscht, dat J. naar huis ging. Zijn broer A. zou hem huiswaarts brengen en werd daarbij een eindweegs ver gezeld door den rijksveldwachter. Toen deze zich verwijderd had, zijn de beide broers aan het vechten geraakt. A. heeft J. een viertal messteken toegebracht, welke zoodanig aan- den oorlog, als des avonds de appellijst weer een paar verliezen toont. Dan is alles even stil, doch even later is de cantine weer een en al vroolijkheid. Het leven schijnt geen kostbaar bezit meer te zijn. De oorlogsvlie gers weten, dat elk oogenblik de dood kan komen. Ze zijn daaraan gewend geraakt en berusten vrij gemakkelijk in hun lot. Wij zullen hier niet trachten, het verhaal zelf weer te geven. Wij willen er alleen op wijzen, dat deze rolprent een tamelijk een- vouddgen inhoud heeft, die zonder moeite te volgen is. Maar voortdurend wordt men be zig gehouden door de actie, die de film geeft. En even vaak wordt men herinnerd aan de wreedheid van den oorlog. Deze film is dan ook uitermate geschikt voor propaganda-doeleinden, ook al is er hier en daar iets, dat te fel geschilderd is, om waar te kunnen wezen. In dezen tijd ech ter, waar men van ontwapening spreekt, waar Nederland zijn petitionnement met 2M millioen handteekeningen aan de Volken bondsvergadering heeft overhandigd, in de zen tijd is die film echter geheel op haar plaats. Zij zal de menscheid nog dichter bij het besef brengen, dat ontwapening zoo spoedig mogelijk moet komen. En daarom ook kunnen wij het publiek aanraden, dit werk van de First National te gaan zien. Opdat men zelf oordeele! HET TEKORT BIJ DE FIRMA SIEGERS EN ZOON TE VLISSINGEN. Ongeveer f 270.000. Naar verluidt, bedraagt de schuldenlast der firma P. J. Siegers en Zoon te Vlissingen, aan wie voorloopige surséance van betaling is verleend, ongeveer 1.778.040 en het ver moedelijke tekort ongeveer 270.000 of ruim 15.18 PIJNLIJKE TOONEELEN AAN BOORD VAN NED. OORLOGSBODEMS. Het Eerste Kamerlid Van Embden heeft de volgende vragen gericht aan den Minister van Defensie: Heeft de Minister van Defensie inder tijd kennis genomen van het artikel in „De Telegraaf" van 30 Januari j.1., waar in werd medegedeeld, dat ter gelegen heid van het vlagvertoon van den krui ser „Java" en een of meer andere Ned. spelen van een ondergeschikte rol en weet meteen voor zijn vriendin een plaats aan het tooneel los te krijgen, een van de hoofdrol len wordt haar toebedeeld, en zij speelt die boven verwachting. Zóó zelfs, dat haar partner ernst maakt van de liefdesscène op het tooneel, wat natuurlijk jaloezie van haar jeugdvriend opwekt. Deze besluit den nieu wen vriend, dien hij met een „tooneelschot" moet „dooden", te treffen met een echten ko gel, maar door een samenloop van omstan digheden moet hij den ander vervangen en wordt dan zelf doodelijk getroffen. Stervend bekend hij wat hij had willen doen: „Alleen wie rechtvaardig door het leven gaan, mo gen leven". Het andere hoofdnummer brengt een jong chemicus uit San Francisco op het doek, die een gifgas heeft uitgevonden, waarmee heele volken kunnen worden verdelgd. Chineezen met duistere bedoelingen vernemen dit en hun hoofdman Wu Fang geeft orders het gas en de formule voor de samenstelling ervan te stelen. Dit mislukt en dan wordt op een andere wijze gepoogd het doel te bereiken. Immers Meredith, de uitvinder, heeft kennis aan een jonge weduwe met een alleraardigst kindje. Dit knaapje nu wordt gestolen en dan wordt de moeder naar zijn verblijfplaats ge lokt, waar zij haar kind kan zien en haar EEN ONEERLIJKE BOEKHOUDER. Betrapt op verduistering Te Rotterdam is in bewaring gesteld een dertigjarige boekhouder, die ten nadeele van een drukkerij aldaar eenige duizenden gul dens heeft verduisterd. Zijn patroon ver klaart, dat er in totaal 1Ó.OOO zou zijn ont vreemd. De verdachte echter zegt, dat het minder is. Hij heeft de verduisteringen gedu rende de laatste vier jaren gepleegd door ontvangen posten niet te verantwoorden en het op aeze wijze verduisterde geld voor eigen bate aan te wenden. SENSATIE EN DRAMATIEK. In het A. B. T. Ziedaar, wat de twee hoofdnummers van deze nieuwe filmweek in het A.B.T. bieden Het dramatische wordt gegeven in „Wan- een flhn Ult de tooneelwereld ten talentvol jong, werkloos artist neemt na eenig aarzelen een engagement aan voor het wordt gezegd, dat zij Bobby terug kan krij gen, mits zij zorgt dat Wu rang het begeer de gas krijgt. En dan komt er een heele aaneenschake ling van verwikkelingen: vechtpartijtjes, ach tervolging, een huis der Chineezen met gehei me deuren enz., totdat we den jongen uit vinder opgesloten zien bij zijn vriendin en haar baby. Het slot is dan, dat zij redding 1 vinden door revolverkogels en een buis gif gas, dat oorzaak is van den dood der Chi- DE PRIJSVRAAG VOOR EEN TOONEELSTUK IN GRONINSCH DIALECT. De vereeniging „Grönneger Spraok" heeft in het begin van dit jaar een wedstrijd uit- geschreven voor schrijvers van tooneelstuk- ken in het Groningsch dialect. J^_h£t_geheel kwamen tien stukken bin- neesche bende. In beide films is uitstekend spel te zien, dat met den inhoud der stukken, de minnaars van dramatiek en sensatie gevangen houdt. -?1 door Baa-Kreuznach in Duitschland-^ met bezoek aan de bronnen en veel ander bezienswaardigs opent het pro gramma, waarop dan nog aan de hoofdnum mers voorafgaan een film „Appeloogst in Cahforme" en een twee-acter „6e held van het poloveld", om welke klucht meermalen hartelijk gelachen wordt. SALTO MORTALE. Dupon's groote werk in het Victoria Theater. De groote regisseur Dupont heeft het ge- jeven voor zijn film Salto Mortale weer ont leend aan het zoo rijk aan afwisseling zijnde circusleven. En het is hem er vooral om te doen geweest om de zoo bonte circuswereld in groote draaiende afwisseling voor oogen te stellen. Prachtige opnamen en verrassen de kieken trokken de aandacht. In dit milieu laat Dupont weer het verhaal spelen van de mooie paardrijdster en trapezewerkster en de twee mannen, die op haar verliefd zijn. De circuszaken gaan niet best. De direc teur ziet wel in, dat alleen een geweldig in slaand nummer de zaak kan redden. En dan komt het sensationeele salto mortale num mer van de oude Grimmer (mooi getypeerd door Kurt Gerron) weer onder de aandacht. Maar wie zullen de artisten zijn die het uit- voeren. Niemand durft, tot Marina, de paardrijd ster zich bereid verklaart en Jim niet achter durft te blijven. Hij vormt weldra met Ma rina het beroemde paar van de salto mortale, terwijl de vriend Robby assisteert. Jim komt ongelukkig te vallen. De sensationeele at- „As toene bluit"; tweede prijs f 175 B h Broekema te Warffum voor „De olie vrii gezel"; derde prijs 75 mevr. Hamstra—Vos te Hilversum voor „Tine": vierde prijs f 75 W. J. Eelsema te Nieuw Scheemda met het tooneelstuk „Botsingn". DE BOUW VAN HET TWEEDE NEDERLANDSCHE PAVILJOEN OP DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING Thans ruim 51.600 ontvangen. Volgens de jongste publicatie van het steuncomité te Parijs werd tot en met 12 dezer ontvangen 51.637.63. Aan de Nederland- sche Handel Maatschappij werd overgemaakt 48.000 ter crediteering van de rekening van het Uitvoerend Comité voor de Nederlandschr deelneming aan de tentoonstelling te Parija HUMOR OP DE VELUWE Station locaal spoorweg Studenten, die een vacantie-oord hadden verlaten, om huiswaarts te keeren. zingen, op het perron geschaard, hunne liederen. Gaudeamus igitur daarna „Io vivat". De laatste klanken, Nostrorum sanitas, sterven weg. Stationsbeambte verschijnt haastig op het perron, boven het hoofd zwaaiend een ge vulde tasch. „Dames en Heeren! Hier werd zooeven gezongen van een tas(ch)! Heeft iemand van U z'n tasch misschien bij het lo- ket laten staan?" En de grap sloeg in! vliegtuigbouwer. De heer A. H. G. Fokker, die eenige maan den in Europa zal blijven om daarna weer naar Amerika terug te keeren, is gistermor gen in de hoofdstad aangekomen. Ondanks net feit, dat hij ten zeerste door allerlei be slommeringen in beslag werd genomen, heb ben we, zoo vertelt het Hbld., gistermorgen met den bekenden vlieger-constructeur, die o.a. in Engeland de Schneider Cup-race bij gewoond heeft, een kort onderhoud gehad. Fokker zal wel eenigen tijd in Nederland blijven, maar voor de vlootschouw van de K.L.M. plaats vindt op 29 September a.s., bij welke schouw, zooals wij reeds bericht heb ben, H. M. de koningin en prinses Juliana tegenwoordig zullen zijn, gaat de heer Fokker nog een bezoek aan Duitschland brengen om daarna aan de uitnoodiging van de K.L.M. gevolg te geven tegenwoordig te zijn op den dag vóór de opening van den wekelijkschen dienst op Indië. Hebt u sterke indrukken medegenomen van de race om den Schneider-beker, vroe gen we. Och, het schouwspel is natuurlijk heel interessant, antwoordde Fokker, die intus- schen z'n Amerikaansche post zat door te bladeren, maar je ziet er feitelijk niet veel van. Drie-en-halve mijl een zwart stipte en dan dondert de machine je voorbij. Neen, dan vond ik de proefvluchten voor de race veel belangwekkender. Maar ik heb zoo den indruk gekregen, dat de industrie in Engejand feitelijk heel verheugd is, dat deze Schneider- trophee nu definitief in het bezit van Groot- Brittannië is gekomen. Men ziet het nut van deze race niet in naar verhouding tot de kos ten. En hoe is het in Amerika? Ondanks de heerschende malaise is het personenvervoer op alle luchtlijnen steeds toegenomen. Wanneer de tijdsomstandig heden beter worden gaat de Amerikaansche luchtvaart een groote toekomst tegemoet. De regelmatige uurdienst tusschen Washington en New York heeft in één maand 10.000 pas sagiers vervoerd. Zijn in Amerika alle Fokkers weer de lucht in? Fokker maakt een bevestigend gebaar. Loopt dan weer eens naar de telefoon om nieuwe afspraken te maken en gaat vervol gens voort: Och, ja, dat is een intrige geweest om een ongeluk te camoufleeren, dat enkel en alleen te wijten is geweest aan nalatigheid Er is ook wel beweerd, dat het boek van mij „The flying Dutchman" daarmee iets te ma ken heeft gehad, maar dat is bezijden dg tractie is weg. Marine trouwt Jim uit mede lijden. Het nummer moet weer terugkomen en Robby neemt de plaats van Jim in, die weldra cüe rol van helper overneemt. Marina en Robby voelen veel voor elkaar en als Jim dat merkt, verslapt een oogenblik zijn aan dacht als helper. Bijna waren Marina en Robby doodgevallen. Maar als door een wonder weet de laatste Marina te redden met het te raden gevolg. Een geweldig spannende film, die alles van de toeschouwers eischt. De Russische actrice Anna Sten blijkt een uitstekende aan winst en ook de beide rollen van Jim e® Robby worden mooi gespeeld. De sensatie neele opnamen doen de toeschouwers adem loos toezien. Het voorprogramma bracht City-nieuws, Paramount Journaal, Holl. geluidsfilm Poly goon met o.a. de zwemwedstrijden te Tilburg en een sprekende en zingende teekenfilm, d* heel amusant was. -iV*v CINEMA EN THEATER. Meer dan eena heeft men in C. en Th. P01* tret van de bekende zangeres Jeanne Bacilek opgenomen; nu heeft men haar afgebeeld pleegzuster van de Joodtche Invalide. Het op stel over Chopin heeft als ondertitel lo*ea van angst en lijden". Prachtige photo's versie- ren het artikel over den schilder C. M. Gar®»' Paul Morgan laat zich interviewen. Eric Wm''' «preekt over Frankly, den balletmeeste» bl> Bouwmeester'* revue; L. E. Kos geeft een kort» bespreking van „de Wonderdancing", «P®1 ul' het nachtleven, opgevoerd door het gezel«cb*P van Cor v. d. Lugt MeUert. Het nummer d<*« week munt weer uit door prachtig uitgevo*<^ photo's, en sluit met het liedje „Wimpi*8 iaarscadeau", tekst en muziek van Daan Nie"' wenhuyzen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 10