De voorzitter van het centrale stembureau TWEE NIEUWE FRANSCHE LANGE-AFSTANDSVLUCHTEN. DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. De beide inzittenden gedood. waarheid. De heele zaak was al aan toen het boek uitkwam. Ik denk, den dat rrang, IVCAl «VI v~w«w w*wm mijn succes een beetje gestoken heeft. Staan er nog nieuwe Fokkers op stapel? Het is nu geen tijd om nieuwe typen uit te brengen. Maar er wordt steeds hard ge werkt en geëxperimenteerd. De F. 32 zegt u? O die is al weer verouderd. Komt niet in Nederland ook. Het is veel practischer klei nere toestellen te bouwen met minder jïlaat- sen. Daar is veel meer vraag naar. De tijd is voor groote toestellen nog niet rijp. Ze kun nen niet rendeeren. Wat zegt u van den aanstaanden weke» lijkschen dienst op Indië? Ik heb de grootste fidutie in de post- vluchten op Indië en geloof, dat zij een blij vend succes zulles zijn. Het is een groote tijdsbesparing en daarom zal met den week- dienst nog veel meer post meegaan. Het grootste kwantum moet feitelijk in de toekomst per vliegtuig gaan. En blijft u nog lang in Nederland? Ik kom in den loop van den tijd af en toe in Nederland terug. Ga Europa door, naar Duitschland, Italië en Frankrijk om alle licensiefabrieken te bezoeken. Keer daarna weer terug naar Amerika, want er is in de V. S. nog veel te doen. Daarna keerde de heer Fokker de rolletjes van interviewer en geïnterviewde om en vroeg heel belangstellend naar den toestand op al lerlei o-ebied in Nederland, interesseerde zich voor de sportbeweging en keek verwonderd op. toen we hem vertelden, dat het oude Sta dion al reeds lang van den aardbodem was verdwenen. HET ONGEVAL MET BLAUWZUUR- GAS. Naar aanleiding van het ongeval in het tkfé aan den Katendrechtschen Lagedijk, waar ee narbeider ten gevolge van blauw zuurgasvergiftiging is overleden en twee an deren bewusteloos geraakten, is een onder zoek ingesteld door de politie, teneinde na te gaan in hoeverre er schuld bestaat bij deze arbeiders van den gemeentelijken ontsmet- 'tingsdienst. De mannen hadden in de Klaver- straat voor de gemeente een woning ontgast en het gas is doorgedrongen in den lucht koker van de W. C. in het café Het onderzoek heeft uitgewezen, dat alle voorzorgsmaat regelen zijn getroffen. Van nalatigheid is niets gebleken. Gistermiddag is een onderzoek ingesteld door autoriteiten en deskundigen, teneind: vast te stellen, hoe bet gas tot in den lucht koker heeft kunnen doordringen. AUTOBESTUURDER RIJDT DOOR NA EEN ONGELUK. Gistermiddag is te Hillegersberg de 16- jarige C. F. bij den spoorwegovergang vau iele lijn RotterdamDen Haag aan den Klei weg aangereden door een personenauto, die bij het dichtgaan van de boomen den overweg nog wilde passeeren, daardoor te veel vaart had en te onvoorzichting reed. C. F. werd van zijn rijwiel geslingerd en bleef eenige meters verder bewusteloos liggen. Hij is in een nabijzijnde woning binnengebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. De personenauto, die de aanrijding wel heeft moeten bemerken, is, naar dé Telg. meldt, zonder stopjoen in de richting Over- vchie doorgereden benoemde nu in de plaats van de drie niet zitting nemende raadsleden de nos. 5, 6 en 7 van dezelfdelijst. No. 5, de heer R. Kroon, nam deze benoeming aan, de nos. 6 en 7 be dankten. De drie raadsleden, die hun geloofsbrie- ven niet hadden ingezonden, gingen nu ech- ter bij Ged. Staten van Zuid-Holland in be- roep tegen de benoeming van den heer Kroon en mderdaad heeft dit college het be roep gerond verklaard. Volgens de nieuwe gemeentewet toch blijven de candidaten, die vor een benoeming niet in aanmerking wenschten te komen, op de lijst geplaatst en moet deze lijst bij eventueele vacatures, tel kens weer van boven af worden afgewerkt ij Scval te Rijnzaterwoude hadden dus met de nos. 5, 6 en 7 moeten worden be noemd, maar opnieuw de no6. 12 en 3. Deze nee ren zouden er dan zeker wel voor ge zorgd hebben, dat hun geloofsbrieven dit maal tijdig binnen waren. Intusschen heeft deze vergissing van den voorzitter van het centrale stembureau de burgemeester verklaarde ons in deze door de Prov. Griffie te zijn voorgelicht! voor de protestantsche raadsleden te Rijnzater woude zeer onaangename gevolgen gehad. Door de niet benoemd verklaring van drie hunner, n.1. werd de eerste raadsvergade ring, waarin de wethoudersbenoeming plaats had, slechts bijgewoond door vier leden, t.w. drie katholieken en één protestant. Het ge volg hiervan was, dat de katholieken beslag legden op beide wethouderszetels, zoodat zich hier thans het merkwaardige geval voor doet, dat in een overwegend protestantsche gemeente de meerderheid in het college van W. gevormd wordt door katholieken. Of deze onjuiste verhouding echter van langen duur zal zijn, staat te bezien, daar de drie aanvankelijk niet benoemde 'raadsle den, thans zeker ook aan Ged. Staten zullen verzoeken de wethoudersbenoeming, waarbij zij door een fout van het centraal stembu reau niet tegenwoordig konden zijn, ongel dig te verklaren. VADER NA VECHTPARTIJ MET ZIJN ZOON OVERLEDEN. In het gezin van den 54-jarigen J. M. in de buurtschap Setersche heide onder de gemeente Oosterhout heeft een nood lottige familietwist plaats gehad, waar van M. het slachtoffer is geworden. Om een onbeduidende reden was gisteren tusschen M. en zijn 21-jarigen zoon Ger- rit een vechtpartij ontstaan, waarbij de zoon zijn vader flink moet hebben afge rost. Aanvankelijk werd aan deze ruzi9 weinig gewicht gehecht. Toen echter na eenigen tijd vader M. over hevige pijnen klaagde ontbood men een geneesheer, die constateerde dat drie ribben gebro ken en in de ingewanden waren gedron gen, zoodat overbrenging naar het gast huis te Breda noodig werd geacht. Daar ging men over tot een operatie, aan wel ke M. is overleden. De zoon Gerrit, die een poging tot zelf moord heeft gedaan, is, naar de Telg. meldt, na onderzoek van het parket u't Breda gearresteerd en in het huis van bewaring te Breda opgesloten. M. laat een weduwe met twaalf kinderen na. KRAB GEEN PUISTJE OPEN! In het ziekenhuis te Winschoten is een 13-jarig meisje uit Blijham overleden, dat een puistje op haar gezicht had opengekrabd en daardoor een infectie had opgeloopen. EEN SPOED-RAADSVERGADERING, DIE NIET DOORGING. Een niet alledaagsch geval heeft zich Vrij dagavond bij de raad der gemeente Goor voorgedaan. In de vergadering van 1 Sept. j.1. verwonderde het den heer A. Lobstein, dat niet op de agenda waren geplaatst een adres van den centralen Ned. ambtenaren bond en eenige andere adressen, welke zijns inziens op spoedige afdoening wachtten. Spr. vond hierin aanleiding den voorzitter hierop opmerkzaam te maken en eischte dat bin nen 14 dagen een vergadering hiervoor bij een zou worden geroepen. Toen aan dit ver zoek door den burgemeester binnen den ge stelden termijn niet was voldaan, heeft de fractie, waartoe de heer Lobstein behoort, gebruik gemaakt van art. 46 der gemeente wet en een schriftelijke aanvrage ingediend tot het houden eener vergadering. In ver band hiermede werd door den burgemeester een vergadering uitgeschreven op gister avond. Behalve de voorzitter en de secreta ris waren van de 11 raadsleden slechts drie leden van de fractie-Lobstein aanwezig, zoo- dat de vergadering niet werd geopend. SURPRISES VAN DE NIEUWE GEMEENTEWET. De correspondent van de Tel. te Alphen ian den Rijn schrijft: Dat de nieuwe gemeentewet voor vele voorzitters van centrale stembureaux nog steeds moeilijkheden oplevert, blijkt uit de verschillendeberichten, welke den laatsten tijd gepubliceerd worden over het niet benoe men van raadsleden, welke bij de jongste verkiezingen werden gekozen. Een bijzonder geval doet zich op het oogenblik voor te Rijnzaterwoude. Wellicht, dat ambtenaren in andere gemeenten voorzoover ons bekend is, doen zich op het oogenblik dergelijke gevallen eveneens voor te Ter Aar, Zundert (N.B.) en Lekkerkerk hieruit leering kunnen trekken. Te Rijnzaterwoude werden voor de laatste verkiezingen slechts twee lijsten ingediend n.1. een protestantsche, waarop christelijke en liberale partijen samengingen en een katholieke. De protestanten behaalden even als in den ouden raad vier zetels, de katho lieken drie. Toen echter de daartoe in de wet gestelde termijn verstreken was, bleken de wie eerste candidaten van de protestantsche lijst hun geloofsbrieven niet te hebben inge zonden, zoodat zij geacht werden hun be noeming niet te hebben aangenomen. No. 4 had wel aan deze formaliteit voldaan en )°*eg dus zitting, evenals de drie katholie ken. behoeften en de financieele omstandigheden vast te stellen. Alvorens hierop verder in te gaan, geeft de minister eerst een overzicht van hetgeen tot nu toe is geschied en bereikt. De totale kosten van de afsluiting kunnen op ongeveer 160 a 170 millioen worden gesteld. Betreffende de kosten van den 2Q.000 H A groote Wieringermeerpolder wordt in herin nering ebracht, dat de raming der werken van 1924 beliep f 37.000.0^, terwif te 1928 die raming 60.000.000 bedroeg. De werken zijn thans zoover gevorderd, dat aangenomen kan worden dat de jongste raming niet zal worden overschreden. Met den rentelast meegerekend, mag worden aan- - -- Jni /Ia 4 BRAND. Varken uit een locomotief. Donderdagavond zijn onder Pietersbieruin (Fr.) huis en schuur van de weduwe J. S. Nauta afgebrand. Het rieten dak had vlam gevat door vonken uit een locomotief van een bij de dijksverzwaring rijdende lorrietrein voor het vervoer van materialen. Jkovincuud Tlieuws EGMOND AAN ZEE. Naar wij uit betrouwbare bron verne men is Vrijdagmorgen in een comité vergadering van den gemeenteraad al hier besloten de werkverschaffing met i; gang van Maandag 28 September stop te zetten. Het voorstel was om de stopzetting a s. Maandag reeds te doen plaats hebben wat echter de goedkeuring der meeste raadsleden niet kon weg dragen, zoodat het werd gewijzigd. Intusschen vernemen wij dat nog een deel der IJmuidensche trawlervloot stil ligt zoodat wij ons afvragen wat de ge meente verder denkt te doen. DE INPOLDERING VAN DE ZUIDERZEE. Opschorting in afwachting van een onderzoek in zake de N. O. inpoldering. Alleen Wieringermeer kost 100 mil lioen. De begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1932 beloopt: gewone dienst 31 milli oen 790 duizend gulden; kapitaalsdienst ni hil. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Bij de behandeling der begrooting van het Zuiderzeefonds van 1931 is de vraag ter sprake gekomen betreffende de voortzetting van de inpolderingswerken en de daarbij in acht te nemen volgorde van inpoldering. In herinnering wordt gebracht dat de re geering meende nog een mededeeling te kun nen doen omtrent de volgorde waarin en de tijdstippen waarop volgende inpolderingen dienden te worden ter hand genomen. Lij was echter van oordeel, dat voor zooveel de gegevens toen strekten aan, droogleg ging van de noordoostelijke 'npo'denng - der zou moeten worden gedacht dan van een der andere polders. Nu S&» <*wa het einde van 1932 de aisiuuu>j» terstaatkundige werken gllen zaamheden" in Verband met de économische rond j iuu.vw.^v --j- Deze kosten zijn aanzienlijk hooger dan de waarde van den grond, zelfs onder normale omstandig heden, is. Voortzetting van de inpoldering. De minister meent dat het niet juist zou zijn het beleid met betrekking tot de verdere inpolderingen eenzijdig te richten naar de te genwoordige crisis-omstandigheden. Wij moeten aannemen dat deze omstandigheden van voorbijgaanden aard zullen zijn en dat eerlang de behoefte aan nieuwe cultuurgron den zal herleven. Maar wel noopt de huidige financieele toe stand en de onzekerheid omtrent de ontwikke ling van onzen landbouw in de naaste toe komst er toe om het risico, dat bij een onmid dellijke voortzetting der werken geloopen wordt, zwaar te doen wegen. Onder meer wijl door de inzake den scheepvaartweg Amster damBovenrijn genomen beslissing het ver band van dit werk met de inpolderingen in de Zuiderzee verbroken is, is in den laatsten tijd het denkbeeld, dat de Zuidelijke polders het eerst aan de beurt moesten kómen, meer op den achtergrond gedrongen; en omdat van de nog in te polderen gedeelten der Zui derzee de zuidelijke polders gemiddeld niet zoo goede kwaliteit grond bevatten als de an dere, meent de regeering dat het maken der zuidelijke polders thans niet aan de orde moet worden gesteld. Er blijft dan slechts over de noordoostelijke inpoldering. De minister betoogt dat hij voortgezet on derzoek inzake de noord-oostelijke inpolde ring gewenscht acht. Voor dit onderzoek is een post op de be grooting uitgetrokken. De administratieve organisatie. In Mei 1931 is een voorstel ontvangen van de Unie van Waterschapsbonden betref fende de administratieve organisatie van de Zuiderzeegronden en in Juni en Juli 1931 een verslag van de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten over de vraag, welke maatregelen te bevorderen zouden zijn tot het treffen van een goede administratieve rege ling ten aanzien van de Wieringermeer. Deze beide voorstellen bevatten waardevolle be schouwingen, welke alsnog overweging ver dienen. De minister vertrouwt, dat eerlang de noo dig geachte voorstellen aanhangig kunnen worden gemaakt. Voltooiing der noodige werk zaamheden. Behalve op de gelden, noodig voor het af werken van de sluizen beoosten Wieringen en op het Kornwerderzand, is thans alleen gerekend op de verdere voltooiing van het dijkvak in het sluitgat van de Middelgron- den en den bouw van het laatste dijkvak in het sluitgat van den Vlieter, hetwelk in 1930 reeds van een beteugelingsdam is voorzien. Verder zullen in 1932 uitgevoerd worden de laatste werken tot verhooging van de water- keeringen buiten de afsluitingen in Friesland en Noord-Holland. Mede zullen de voorzie ningen in de haventoegangen langs de afge sloten Zuiderzee, zoover noodig bij het voor- loopig te handhaven peil van 0,13 meter -N.A.P., voltooid moeten worden. Ten einde het geregeld afwerken van het definitieve wegdek, dat na voldoende inklin king van het dijklichaam ten laste van het Wegenfonds op den afsluitdijk zal worden aangebracht, is een post van 150 000 uit getrokken. De Wieringermeerpolder. Het maken van werken binnen den Wierin germeerpolder zal in 1932 geregeld worden voortgezet, zoodanig dat verwacht zal wor den dat deze, althans voor zoover zij voor- loopig noodig zijn, in 1933 gereed zullen ko men. De gelden voor het Inzaaien van de opper vlakten van den Wieringermeerpolder, waar toe wegens het hooge zoutgehalte of om an dere redenen in 1932 nog niet kan worden overgegaan, benevens het verplegen van het gewas zullen worden aangevraagd op de be- grHetnstaatsboschbèheer verleent zijn mede werking voor het kweeken van het benoodig- de plantmateriaa! in en ten behoeve van den nolder De benoodigde gras- en klaverzaden zuilen zooveel mogelijk worden betrokken van de Nederlandsche landbouwers en kweekers. f 12.600.000 minder op de Staatsbegrooting. De post „Uitkeering aan het Zuider zeefonds voor den afsluitdijk" op de Staatsbeirrooting beliep voor den gewo nen dienst voor 1931 - 8.800.000, terwijl op den gewonen dienst voor 1932 is ge- raad f 800.000. Echter was op den kapi- taaldienst v. 1931 toegestaan 28.3074)00 te-wiil op den kapitaaldien-t voor 1932 is Beraamd 16.665 400. In totaal wordt dusg toegestaan voor 1931 39.1074XK) terwijl in totaal is geraamd voor 1932 f 17 465.000. De totale vermindering be loopt dus 12.642.000. het laatst in dit seizoen te bevechten! En daarom spreken wij af, dat wij Zondag 4 October naar ons Sportpark trekken, naar de vierde Alkmaarsche motorraces! Speet Motoren. De motorraces te Alkmaar. Er zijn nog steeds vele motorsportmin naars, die in de meening verkeeren, dat er morgen op de Alkmaarsche grasbarven races plaats vinden. Dit komt, omdat in diverse sportbladen week in week uit gepubliceerd stond, dat er op 20 Sept. grasbaanraces te Alkmaar waren. Dit nu is onjuist. Er zullen morgen geen motoren ronken op de grasbaan; er zullen geen motorrenners komen. Ze blijven thuis en wachten op den 4den October. Dan zullen ze hier naar Alkmaar komen, om elkaar voor JfuéCUxUies BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen ter algemeene kennis, dat zij den datum van inwerkingtreding van hun besluit van 9 September 1930 (ge meenteblad nr. 1182 sub. B), gelijk dat sedert is gewijzigd (gemeenteblad nr. 1209), tot indeeling van wegen in klas sen, overeenkomstie artikel 36 van het Motor- en Rijwielreglement, hebben be paald op 1 November 1931. Alkmaar, 19 September 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HINDERWET. Bij besluit van 18 Sept. 1931 is aan B. KOOMEN, alhier, vergunning ver leend tot het uitbreiden van een slagerij, door het bijplaatsen van een electro- motor van 1X P.K., tot aandrijving van een gehaktmolen in het perceel LAAT no. 142 alhier. Alkmaar, 19 September 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. JCeck School PREDIKBEURTEN, 20 September. Remonstrantsch-Gereformeerde Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. HEILOO, Evang. lokaal a. d. Kerklaan, 10 uur, de heer Joh. J. v. Kempen, van Haarlem. BIJZONDERE SCHOOL TE OPENDE. De kerkeraad der herv. gem. te Opende (Gr.) had tot den raad der gemeente Groote- gast het verzoek gericht, de noodige gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het stichten van een nieuw schoolge bouw in het dorp Opende. Dit verzoek heeft de gemeenteraad afgewezen na overweging, dat volgens een adres van meerderjarige in gezetenen uit het dorp Opënde bij het verza melen van handteekeningen op de zooge naamde ouderverklaring op minder correcte wijze zou zijn gehandeld en dat zeven ouders van kinderen, die deze verklaring hebben ge- teekend, hun handteekeningen hebben terug genomen en derhalve geen zekerheid bestaat, dat de ouderverklaring aan den eisch der wet voldoet. Tegen dit besluit heeft de kerkeraad bij Ged. Staten van Groningen beroep ingesteld. Donderdag werd daarop uitspraak gedaan. Met vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Grootegast hebben Ged. Staten verklaard, dat de gevraagde mede werking alsnog behoort te worden verleend, DE SCHOOLKWESTIE TE LEMMER. Zooals gemeld werd, is naar aanleiding van de kwestie-Schurer te Lemmer een nieu we schoolvereeniging gesticht, de z.g. Vrije school met den bijbel. Deze jonge vereenf- ging heeft voor eenigen tijd terug op haar statuten de koninklijke goedkeuring ontvan gen en bij het gemeentebestuur van Lemster- land d.d. 19 Juni verzocht om gelden voor een nieuwe school. Naderhand is dit verzoek in zooverre gewijzigd dat met verbouw van de voormalige openbare school genoegen zou worden genomen. Dit verzoek kwam in een Donderdagmiddag gehouden vergadering van den Raad in behandeling en het voorstel van B. en W. luiddeverbouw van deze voor malige school, beschikbaarstelling van eeni ge lokalen, inrichting van een speelplaats en inrichting van deze school. Aan de wettelijke voorschriften was vol daan en het aantal handteekeningen van ouders bedroeg 86. De heer Dijkman betwistte de betrouwbaar heid van de ingediende lijst en achtte een on derzoek door B. en W. gewenscht. Een breed voerige discussie ontstond hierover, waarbij verschillende leden van rechts de niet" nood zakelijkheid bepleitten, terwijl links aandrong op nieuwbouw, omdat inrichting van enkele lokalen voor dit onderwijs het daar tevens ondergebrachte openbaar U. L. O. onderwijs zou schaden, terwijl voor het Nijverheidson derwijs dan geen plaats meer zou zijn. Het voorstel-Dijkman om geen gelden beschik baar te stellen voor dat de juistheid van de ingekomen handteekeningen is gebleken, werd tenslotte aangenomen. Ongetwijfeld zal het betrokken schoolbe stuur in beroep gaan. Onze JCcicnim DE ERNST DER TIJDEN. Een deel der ambtenaren legt ziek neer bij een voorloopige salarisver laging. Het „Bat. Nieuwsblad" schrijft in een hoofdartikel, dat er langzaam maar zeker een kentering zich doet gevoelen in de ge moedsgesteldheid van de Ned.-Indiscbe amb tenaren. De berichten die uit Europa binnen komen omtrent de beurskoersen en de sta tistische cijfers die naar Ned.-Indië worden geseind, hebben thans het resultaat gehad dat een belangrijk gedeelte van het Indische ambtenarencorps overtuigd is geraakt van den ernst der tijden. Een heuglijk bewijs overigens van den terugkeer van een gezonde mentaliteit is te vinden in een artikel dat voorkomt in het Katholiek Schoolblad" en waarin het stand punt van de ambtenarenorganisaties, die zon der restrictie elke verlaging van salaris, ia welken vorm ook, geweigerd hebben, wordt gegispt en waarin er op wordt gewezen dat er geen enkele volksgroep is, welke niet door de malaise is getroffen, in verband waarmede de schrijver van dit artikel den raad geeft om de actie vooral te richten op de toekomst en wel in dier voege dat elke verlaging van sala ris tijdelijk zij en dat zij ruimte moet laten tot geheele of gedeeltelijke afschaffing, zoo dra een tijd aanbreekt, dat daarvoor voldoen de reden aanwezig zal zijn. Het „Bat. Nieuwsblad dat deze passage citeert, noemt dit gezonde praat en het blad acht het een gelukkig feit, dat deze inzichten en gedachteH thans beginnen veld te winnen in het ambtenarencorps. £ucfUvaact INTERNATIONAAL LUCHT VAARTCONGRES. Fokker-vliegtuig voor de liju AmsterdamMaimö. In verband met bet Internationaal Lucht vaartcongres, dat dezer dagen te Boedapest is gehouden, vernam het Nederl. Correspon dentie Bureau van den Nederlandschen ge delegeerde op dat Congres, den heer D. J. de Vries, chef buitendienst van de K. L. M., de volgende bijzonderheden: Het congres, dat slechts voor een ge deelte openbaar was en dat voor het overige m besloten zittingen werd gehouden, heeft allerlei zaken behandeld, welke ten doel hebben het internationale luchtvaartverkeer te bevorderen en punten van verschil tus schen de verschillende landen op te lossen. Juridische kwesties werden besproken, evenals het vraagstuk van de luchtpost en van de exploitatie der nachtluchtpostlijnen. Op het congres bleek, dat in de meeste landen overeenkomsten bestaan met de spoorwegen voor gecombineerd vervoer. Men kan in het buitenland op het kleinste stationnetje goederen afgeven, welke op één vrachtbrief gedeeltelijk per trein en gedeel telijk per vliegmachine vervoerd moeten worden. In Nederland bestaat echter zulk een overeenkomst met de spoorwegen nog niet. Pogingen zullen worden aangewend om ook hier te lande in dit opzicht iets te be reiken. Voorts vormden een zeer belangrijk element op het congres de besprekingen om bij de luchtvaart zooveel mogelijk tot nor malisatie te geraken. In verband met het steeds wisselende aspect, dat de jonge luchtvaart nog biedt, het steeds weer con» strueeren van nieuwe modellen, is normali satie hier evenwel bijzonder moeilijk; ern stige pogingen zullen daartoe echter worden aangewend. Te Berlijn zal eind Januari een dienstregelingsconferentie gehouden worden. De heer De Vries deelde vervolgens nog mede, dat hij juist op den dag van het ern stige spoorwegongeluk bij Boedapest via WeenenBerlijn naar Nederland is ge vlogen. Den avond vóór zijn vertrek waren de verschillende gedelegeerden nog bij el kaar, onder wie ook de heer Renard, de directeur der Belgische Luchtvaartmaat schappij. Deze gaf toen te kennen, dat hij den volgenden dag per trein naar Brussel zou vertrekken. De heer De Vries sprak er toen nog zijn verbazing over uit, dat de heer Renaud niet per vliegmachine terug keerde, in de eerste plaats, omdat dit zoo veel tijd uitspaarde en ook omdat in deze tijden het vliegen over de Midden-Euro- peesche landen veel veiliger geacht moet wbrden dan het reizen per trein. „Ze krijgen mij in een van die landen dan ook niet in een trein", verzekerde de heer De Vries. De heer De Vries werd ten slotte nog ge vraagd naar de bedrijfsuitkomsten van de K. L. M., in verband met de heerschende malaise. Daarop deelde hij mede dat, hoewel er in deze tijd veel minder gereisd wordt dan an ders, de luchtvaart daar geen hinder van ondervindt. Zoowel in het buitenland als bij onze eigen mij. blijven de bedrijfsuitkomsten niet beneden de verwachting. Ware er geen malaise, dan zouden de toestellen Onge twijfeld te klein zijn geworden. Ten slotte vernamen we nog, dat de Zweedsche Lucht vaart Mij., die met de K.L.M. samen den dienst AmsterdamMalmö vice-versa vliegt, besloten heeft de Junkers vliegtuigen, welke tot nu toe door die mij. gebruikt werden, te vervangen door Fokkers van het type F. XII, dat in luchtvaartkringen als het tegenwoor dige standaardtype wordt beschouwd. POOLSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Gisterennacht is bij Plock een militair vliegtuig neergestort. Het toestel verpletter de volkomen. De beide inzitenden, een eerste vliegerluitenant en een sergeant waren op slag dood. De oorzaak is onbekend. De beide Fransche aviateurs Bossoutrot en Rossi, die hun machine ter eere van den op de vlucht Parijs—Tokio gedooden metge zel van Doret „Le Brix" hebben gedoopt, zul len zich aan het einde dezer week naar Mar- seille begeven, van waaruit zij voornemens zijn een lange-afstandsvlucht te ondernemen naar Tokio of Zuid Amerika. De vliegers ho pen bij deze gelegenheid het door de Ameri kanen gevestigde wereldrecord lange-af standsvlucht te verbeteren. Codos en Robida, die hun eerste poging bij Dusseldorf moesten onderbreken en intus schen met de „Point d'Interrogation" naar Parijs teruggekeerd zijn, zullen binnen eeni ge dagen eveneens opnieuw starten. De vlie gers hebben evenwel de route gewijzigd en zullen thans een lange-afstandsvlucht naar Indië ondernemen. In de buurt van Wittingen (bij Geisslin- gen) is Vrijdagmorgen het sportvliegtuig D 1820 neergestort De beide inzittenden kwamen bij het ongeluk om het leven. De bestuurder had tengevolge van den dichten mist de koers verloren. Het toestql kwam met groote snelheid tegen den bosch- rand terecht. Het vliegtuig werd geheel ver nield De 34-jarige mecaniciën Steidle werd op slag gedood, terwijl de bestuurder-eige naar Stroehle kort daarna aan de gevolgen zijner wonden bezweek. Zij waren voorne mens geweest via Frankfurt naar Rotterdam te vliegen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1