DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. B&iïXiïras» DE FINANCIEELE CRISIS IN ENGELAND. S. KROM. De gevechten in Mantsjoerije. Stoomerij - Ververij Dxtadijksch Oueczicht {Buitenland No. 222 MA1IDAO 21 SEPTEJlBEIt 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. De goud-afgifte van de Barik of Engtand tijdelijk gestaakt en het disconto verhoogd van 4 tot 6 Verschillen de beurzen gestoten Laat thans Uw winter- mantel verven. Het bespaart U een nieuwen COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2 franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nu du mei bestaat alt 2 bladen. ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S, VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJ NENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. de DIBErTIE ERNSTIGE ONEENIGHEID TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. o Botsingen in Mantsjoerije. o Wie is begonnen?! o In het begin van deze eeuw hebben wij twee oorlogen gehad in het verre Oosten, n.1. den Chineesch—Japansdien oorlog en kort daarop den RussischJapanschen oorlog De strijd tusschen Japan en China was voor de Chineezen volkomen hopeloos. Japan toch had zijn leger en vloot op Westersche wijze geschoold en in China leefde men als 't ware nog in den tijd der middeleeuwen Het was dan ook voor Japan een peulschilletje, om groote veroveringen te maken in China en een zeer voordeeligen vrede te sluiten. Echter, toen kwam Rusland. Dit groote wereldrijk zag zich in het Oosten ernstig be dreigd door het sfeeds sterker wordende Ja pan en kon heelemaal niet dulden, dat Japan vasten grond op Chineesch gebied kreeg. En dus duurde het niet heel lang of Rusland en Japan waren in oorlog met elkaar en de ver wachting was, dat Rusland den strijd zou winnen. Het rijk der tsaren toch had een {geweldige vloot en een niet minder sterk èger. Doch ziet, het leger werd verslagen en de vloot kreeg eveneens van het „kleine" Japan op z'n kop. En weer kon Japan een voordeelige vrede En weer kon Japan een voordeeligen vrede o— Sindsdien heeft Japan een hartig woordje mee kunnen spreken in het Oosten en vooral in Mantsjoerije wist het steeds meer in te dringen En al kon Japan misschien niet precies doen, wat het allemaal wel wilde, het veroverde in den loop der jaren eigenlijk een belangrijk deel van Zuid-Mantsjoerije. Ja- Paü ie kolonies werden er gevormd, Japan sche handelshuizen verrezen in de steden, kortom, Japan kreeg groote economische" be hangen in dit deel der provincie Mantsjoerije. En om die belangen te kunnen verdedigen tegen eiken vijand, werd een vrij sterke mili taire bezetting belast met de veiligheid der Japansche onderdanen en hun bezittingen. ,5el>ezettmg was een doorn in het oog van China, dat echter teveel door inwendige twisten bezig gehouden werd, om krachtda dig te kunnen optreden. Maar toch was er voortdurend gevaar voor botsingen tusschen China en Japan. Die botsing is nu gekomen. Een paar maanden geleden werd een Ja- pansch kapitein van de militaire bezetting in Zuid-Mantsjoerije door Chineezen gevangen genomen en gedood. Japan protesteerde scherp tegen deze gebeurtenis en eischte vol komen genoegdoening en strenge bestraffing van hen, die den dood van den kapitein op hun geweten hadden. Wat er echter gebeurde, de Chineescbe regeering liet niets van zich hooren. En ter wijl de buitenwereld eigenlijk nog steeds wachtte op het Chineesche antwoord, komt daar plotseling de tijding, dat de Chineesche en Japansche troepen met elkaar slaags ge raakt zijn! o Hoe die botsingen eigenlijk gekomen zijn, is nog niet recht duidelijk. Een Japansche lezing zegt, dat ongeveer 200 man Chinee sche troepen Vrijdagavond laat onverwachts een aanval deden op de Japansche soldaten bij Peitaying, een voorstad van Moekden, ter wijl zij tevens trachtten de brug van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg Hapansch bezit) te vernielen. De Japanners sloegen de Chineezen terug, die versterking kregen, waarop een ernstige botsing ontstond. De Japanners deden daarop een aanval op het garnizoen van Peitaying, veroverden het dis trict van dien naam en dreven de Chineezen naar het Noorden terug. De Chineezen beweren eigenlijk precies het tegenovergestelde en doen het voorkomen, dat Japan de botsingen heeft uitgelokt. Men ziet dus al weer, dat niemand aan valler wil zijn! Hoe het echter ook zij, de strijd is ontbrand en voorloopig kunnen we nog niet zeggen, hoe het verder zal gaan. Misschien blijft het bij deze botsingen, misschien echter wordt de toestand ernstiger. Aanval op den vestinggordel van Moekden. Een N.T.A.-bericht uit Tokio meldt, dat folgens een mededeel ing van de Japansche militaire overheid de Japansche troepen Za terdag een aanval hebben ondernomen op den vestinggordel der stad Moekden. Zij zijn de stad binnengedrongen na het Chineesche kamp benoorden de stad te hebben bezet. In de stad zelf kwam het tot eenige schermut selingen tusschen Japansche en Mandsjoerij- sche troepen. Met het oog op den ernstigen toestand werd besloten het hoofdkwartier van het Ja pansche Koeang-Toeng leger van Dairen naar Moekden te verleggen. Bij Koean-Tsjang-Tse, ten noorden van Tsjang-Tsjoen hebben eveneens botsingen plaats gehad. De Japansche troepen namen de stad in, nadat eerst een bombardement had plaats gehad. Volgens een nog niet bevestigd bericht uit Moekden zou de stad Peitaying door het bombardement grootendeels verwoest zijn, en zouden honderden slachtoffers te betreu ren zijn. Een ander bericht over de beschie ting van Peitaying houdt evenwel in, dat de 'japanners slechts enkele schoten hebben af gevuurd. De toestand te Moekden. Volgens Russische berichten ligt het ge heele leven te Moekden stil. De stad wordt door Japansche troepen bewaakt. Niet slechts de militaire gebouwen, maar ook de banken en andere openbare gebouwen staan onder bescherming. Hoeveel dooden er tij dens debeschieting gevalen zijn, staat nog niet geheel vast. Terwijl de Japanners zeer kleine getallen noemen, schat men het aantal dooden te Moekden zelf thans zelfs op 120. De Chineesche pers maakt melding van sterke troepentransporten in de richting van Moekden. Maarschalk Tsjang Sjoe-liang, die te Peking vertoeft, heeft zijn regeering t* Moekden medegedeeld, dat de Japansche be zetting de geheele verantwoordelijkheid draagt voor het gebeurde. Het JaDansche leger in Korea gemobiliseerd Volgens een V.D.-bericht heeft het opper commando van het Japansche leger in Ko rea het bevel uitgevaardigd tot mobilisatie van alle Japansche troepen in Korea. De commandant van het Japansche leger in Kwantung, luitenant-generaal Honjo, is met zijn staf en 700 man infanterie naar Moek den vertrokkei» De toestand te Sjanghai. De Japansche militaire overheid te Sjang hai heeft een plan uitgewerkt ter bescher ming van de aldaar wonende Japansche on derdanen, voor het geval, dat de Chineesche bevolking tot wraakneming zou willen over gaan. Een Chineesch oorlogsschip „doet niet mee'. Uit Seoel wordt gemeld, dat een Chinee sche kanonneerboot, die zich in de monding der Jaloe-rivier ophield, door de Japanners gesommeerd werd, de wapens uit te leveren. En de bemanning leverde alle wapenen en schietvoorraad uit, w.o. twaalf machinege weren. Bezetting van heel Mantsjoerije het doel? In politieke kringen te Sjanghai beschouwt men de bezetting van Moekden door de Ja panners als het resultaat van een door de Japansche militairen gevoerde heftige pro paganda voor een flinker optreden tegen China. Men neemt aan, dat de Japanners de bedoeling hebben geheel Mandsjoerije te be zetten. Tsingtau door de Japanners bezet. Volgens berichten uit Peking is Zaterdag morgen een flotille Japansche kanonneer- booten te Tsingtau aangekomen, die troepen aan land hebben gezet. De Chineesche overheid stelt pogingen in het werk om de opgewonden massa te kal- meeren en botsingen met de Japansche troe pen te verhinderen. Verschillende steden bezet. De Japanners hebben, behalve Moekden, waar zij verscheidene duizenden soldaten hebben geconcentreerd, ook nog Newchang aan de rivier Liao doen bezetten. De verbin ding tusschen Sjanghai en Moekden is ver broken. Bovenstaand bericht heeft te Sjanghai groote opwinding veroorzaakt. De Japansche militaire overheid te Sjanghai heeft een plan uitgewerkt ter bescherming van de aldaa wonende Japansche onderdanen, voor het ge val, dat de Chineesche bevolking tot wraak neming zou willen overgaan. De lanansche kolonie heeft, volgens bericht uit Tokio, last gekregen zich binnen de Zuid-Mandsjoerijsche SP°£™^Z0, houden. Voortdurend versterken de Japan ners hun garnizoen te Moe^en„ Dok ten Noorden van Tscnanscnun, n m^n "Nab^n^ardl 1 riJ^schiltin/bfz'e"ten de de stad Petaying op ongeveer 5 K.M. van Moekden, verwoest Moekden door de Chineezen heroverd?; Tokio vreest Ame- rikaansche interventie. Volgens de laatste berichten uit Tokio zijn de Japanners te Moekden op hevigen tegen stand gestuit. Een strijdmacht van 10.000 Chineezen zou de kazernes weer heroverd hebben, welke door de Japanners waren bezet. De Chineesche kanonneerboot „Chinghai", die in de monding van de Yalu- rivier voor anker lag, zou op verlangen van de Japanners al zijn wapenen, met inbegrip van 12 machinegeweren hebben uitgeleverd. Het bevel van den Japanschen minister van oorlog om voorloopig af te zien van het zenden van verdere troepen is, naar „Central News" meldt, uitgevaardigd onder druk van de overige ministers, die vreesden dat de door den minister van oorlog verlangde maatre gelen tot ernstige complicaties zouden kun nen leiden. Te Tokio vreest men een even- tueele interventie van Amerika. Japansche troepen ter sterkte van 900 man zijn, volgens verdere Engelsche berichten, te Moekden overgegaan tot een tegenaanval, teneinde de kazernes te heroveren. 800 Ja panners, die pogingen deden om Taiping op ongeveer 380 K.M. ten N.O. van Moekden te bezetten, zijn door de Chineezen omsin geld. Bij een poging om de kust van Chang Chun te bezetten, zijn 10 Japanners gedood en 40 gewond. Staat van beleg te Sjantoeng. Volgens een bhricht uit Sjanghai heeft de Nankingregeering den staat van beleg in de provincie Sjantceng afgekondigd. Alle Chi neesche troepen hebben zich bij de spoorwe gen geconcentreerd om de orde te handha ven. Verscheidene duizenden Japanners ver laten per trein de Sjantoengprovincie om naar Japan terug te keeren. Op Korea zou den Japansche troepen onder de wapenen zijn geroepen vpor het geval van uitbrei ding der militaire operaties in Noord- Mandsjoerije. Verscheidene Japansche oor logsschepen zijn uit Woensan vertrokken om zich naar de Chineesche havens te begeven. Het Chineesche gezantschap te Tokio heeft de Chineesche prote^tnota inzake de militaire operaties van Japan aan den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken overhan digd. Nader wordt nog gemeld uit Londen: Tijdens de gevechten in de nabijheid van Tsjang-Tsjoen, N.O. van Moekden, hebben de Japanners volgens hun eigen opgave 35 dooden verloren, terwijl 90 soldaten gewond werden. Een hoogere officier werd ernstig gewond. Van 'n Chineesch bataljon werden alle manschappen gedood. In geheel Mand sjoerije stuiten de Japanners op sterken te genstand. Een vertegenwoordiger van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, Mo- rishima, is naar Mandsjoerije gezonden om de militaire autoriteiten aldaar opdracht te geven geen verdere stappen te doen, die den toestand kunnen verergeren. Als gevolg van het optreden van Japan in Mandsjoerije heeft de Noord-Chineesche regeering voorgesteld den burgeroorlog in China te beëindigen en gezamenlijk front te maken tegenover Japan. Zij heeft zich tele grafisch tot de Kantonregeering gewend met het voorstel om een wapenstilstand te slui- tene. tot dBb D eraeko/e wijenijenijenijen ten. Tsjang-Hsoe Liang heeft verklaard, dat China onder geen enkele omstandigheid een oorlog wil. De Chineesche officier, die door de Japanners verantwoordelijk is gesteld voor den moord op Nakamoera, is naar Moekden overgebracht. Betreffende de ge beurtenis zouden diplomatieke besprekingen zijn aangevangen met de bedoeling om als nog een vriendschappelijke regeling te tref fen. In geen geval zou deze gebeurtenis aan leiding lot een oorlog mogen zijn. Tsjang Hsoe Liang over het op treden van Japan. Het Chineesche dagblad „Dagoen Bao" van Zondag publiceert een interview met maarschalk Tsjang Hsoe Liang over den hui- digen politieken toestand in China. De maar schalk gaf als zijn meening te kennen, dat de militaire actie der Japanners reeds gerui- men tijd van te voren was voorbereid. De Chineesche troepen boden geen weerstand. De poging der Japansche autoriteiten om het gebeurde op rekening te schuiven van het incident, waarbij de Japansche overste Naka moera vermoord werd, achtte Tsjang Hsoe Liang al heel ongelukkig. De Chineesche autoriteiten hebben de elf personen, die bij den moord op den overste betrokken zijn, ge arresteerd en zij zullen hun gerechte straf krijgen. Het feit, dat de Chineesche troepen geen weerstand bieden staat in verband met de reorganisatie van het leger, waardoor groote troependeelen op het oogenblik zonder wapens zijn. De maarschalk ziet in de ge heele Japansche actie een poging, om de Chi neesche eenheid te doen springen. De Chineesche regeering eischt onmiddellijke ontruiming van Moekden. De Chineesche Nationalistische regee ring heeft in een tweede nota aan de Japansche regeering een onmiddellijke ontruiming van de bezette gebieden ge- eischt De algemeene toestand ernstig. Ofschoon op het oogenblik in Man tsjoerije in het door de Japansche troe pen bezette gebied alles rustig is, bedrei gen de Chineesche inwoners van de pro vincie Chientao, waar noch Japansche noc" Chineesche troepen zijn, volgens ontvangen berichten, het leven der Ja panners en Koreanezen. Van Korea is politie derwaarts gezonden, terwijl 1000 man van de Japansche garnizoenen van Korea eveneens op weg zijn naar Chientao. Dreigende demonstranties tegen de Japanners hebben ook plaats gehad te Harbin, Tsitsikar, Anda, Manchuli en andere plaatsen. In verband met de stappen der Chi neesche regeering heeft de eerste minis ter, Shidehara besprekingen gehad met den minister van Oorlog en buitenland sche zaken over de beste wijze om aan den huidigen toestand een einde te ma- keu. Intusschen onthouden de buiten- landöcf.c mogendheden zich van oeniT* actie en verwachten van Japan, dat dit land een bevredigende oplossing tot stand zal brengen. Het pond sterling moet gered worden. De wet op de goudenstandaard van 1925 wordt buiten werking gesteld. De Engelsche regeering is tot het besluit gekomen na overleg te hebben gepleegd met de Bank of England, dat het voor het oogen blik noodzakelijk is geworden om de wet op de gouden-standaard van 1925, die bepaalt, dat de Bank oi England goud tegen een vast- gestelden prijs moet verkoopen, buiten wer king te stellen. Een desbetreffend wetsontwerp zal heden bij het parlement worden ingediend, terwijl de effectenbeurs te Londen zal worden ge sloten. De gebeurtenissen van de laatste 48 uur. Gedurende de verrassend snelle ontwikke ling der gebeurtenissen in het afgeloopen week-end is de Eerste minister, Ramsay Mac Donald, voortdurend in het nauwste contact met zijn adviseurs geweest. In de verwach ting dat de gebeurtenissen normaal zouden verloopen, begaf MacDonald zich Vrijdag middag naar Chequers om het week-end daar door te brengen. Kort nadat hij Londen had verlaten, werden te Londen echter berichten ontvangen omtrent de gebeurtenissen in an dere Europeesche hoofdsteden, en de, mede onder invloed van deze onthulling ontstane situatie, noopte hem ertoe, terstond naar Lon den terug te keeren. Zaterdag en ook Zondag waren de leden van het kabinet, hoewel dat niet in offirieele zitting bijeen was, voortdu rend in het nauwste contact met Downing- street. De Prins vhn Wales, die Zondag per vlieg tuig uit Parijs van zijn vacantie te Windsor teruggekeerde, gebruikte Zondag de lunch met den Eersten minister om van den toe stand op de hoogte te worden gesteld. In ver band met de huidige situatie besloot de Prins om niet, zooals in zijn voornemen lag, naar Schotland te vertrekken, maar in Londen te blijven. De pol. gevolgen van de crisis; vermoedelijk omvorming van het kabinet; de Liberalen uit de regeer ing? In politieke kringen acht men het thans vrijwel zeker, dat nieuwe verkiezingen voor loopig van de baan zijn. Dit is een gevolg van de financieele besluiten, die de regeering Zon dagavond heeft moeten nemen en waardoor de partijen een duidelijk beeld krijgen van den toestand, zooals deze op hef oogenblik is. Algemeen verwacht men, dat het kabinet zoo spoedig mogelijk zal overgaan tot invoering van een tarief, doch om dit mogelijk te ma ken, zullen ingrijpende veranderingen in het kabinet noodig zijn en men verwacht dan ook, dat Sir Herbert Samuel en de andere liberale ministers aan dit besluit ten offer zullen val len. MacDonald hoopt, dat een deel der libe ralen de regeering zal steunen bij haar maat regelen tot invoering van een tarief, doch zelfs indien zulks niet het geval is. hoopt de regeering over de middelen te bescnikken, om haar besluit uit te voeren. Reeds geruimen tijd zijn pogingen in gang om leden van de parlementaire fractie der Arbeiderspartij te winnen voor een tariefpolitiek. Verkooping van het invoerrecht fabrikaten? De regeering zou voornemens zijn om, ten einde de begrooting in evenwicht te brengen en de handelsbalans te verbeteren, op fabri katen een invoerrecht te heffen tusschen de 20 en 33 1/3 percent. Voorts wordt uitvoe ring van Snowden's plan tot converteering der oorlogsleeningen overwogen. Men weet nog niet, of ook een douanetarief ter bescher ming van landbouwproducten in de regee- rmgsmaatregel zal worden opgenomen. In de conservatieve „Observer" heeft Gar- vin Zondagmorgen op den achteruitgang van den Engelschen landbouw gewezen sedert het begin van de economische moeilijkheden in Engeland. Hij acht het herstel van den land bouw dringend noodzakelijk voor een gunsti ge ontwikkeling van de Engelsche handels balans, en hij eischt dan ook dat de regeering onverwijld maatregelen ter bescherming van den landbouw invoert Dr. Schacht over de opheffing van de Engelsche Gouden Stan- daardwet De vroegere president van de Duitsche Rijksbank gaf reeds Zondagavond in een interview met den Berlijnschen vertegenwoor diger van de Universal News Service zijn meening te kennen over de maatregelen van de Engelsche regeering. Hij verklaarde, dat Engeland altijd het financieele centrum was geweest voor de geheele wereld en Londen was de basis voor de geheele internationale gouden standaard geweest. Als Engeland er thans zoo voor stond, dan was dit een be wijs van de onmogelijke economische struc tuur van de geheele wereld, en dit was mede een gevolg van de internationale schulden regeling, die dringend herziening behoeft. Dr. Scnacht sprak de hoop uit, dat het resultaat van de Engelsche maatregelen gunstig voor Duitschland zou mogen zijn. De indruk in Duitschland. In Duitschland is men diep onder den in druk van de maatregelen, die de Engelsche regeering heeft moeten nemen om de koers van het Pond Sterling te redden en die eenig zijn in de geschiedenis van het Britsche geld wezen. Men is van meening, dat de gebeurte nissen in Engeland geenszins verheugend zijn voor Duitschland. Men acht de crisis in Engeland eigenlijk pas thans ingetreden, Men spreekt de hoop uit, dat Frankrijk zal in zien, dat Europa inderdaad hard op weg is naar den afgrond. Indien Frankrijk niet de hegemonie in Europa nastreeft ten koste van wat dan ook, dat moet het uit deze gebeur* tenissen de conclusie trekken, dat een wijzi ging van de tot nog toe gevoerde Fransche politiek dringend noodzakelijk is. Staking van goudverkoop; de Londensche beurs vandaag ge sloten. Na Zaterdag en Zondag langdurig te heb ben beraadslaagd over de demoralisatie op de internationale geldmarkt en over den toe stand, ontstaan door het onttrekken van nieuwe, groote bedragen aan de Londensche banken, heeft het Engelsche kabinet gister avond een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de regeering na overleg met de Bank van Engeland als haar meening heeft uitgesproken, dat het noodzakelijk is, om tijdelijk het tweede lid van artikel één van de Gouden Standaard Wet van 1925, bepa lende dat de Bank desgewenscht tegen een vastgestelden prijs goud moet verkoopen, bui ten werking te stellen. Tot dit doel zal on middellijk een wetsontwerp worden ingediend en het ligt in de bedoeling der regeering, het Parlement te verzoeken, dit wetsontwerp mor gen in alle instanties en lezingen te willen behandelen. Inmiddels wordt de Bank van Engeland gemachtigd om in overeenstem ming met de besluiten van het Lagerhuis de noodige maatregelen te nemen. Verder wordt nog gemeld, dat de gewone bankaffaires niet onderbroken zullen worden De banken zullen als gewoonlijk ten behoeve van hun cliënten geoped zijn en er is geen enkele reden, waardoor de gewone transacties op eenigerlei wijze door deze maatregelen be- invloed zouden worden. De effectenbeurs zal vandaag, den dag dat het parlement de noodige wetgevende maat regelen zal treffen, niet geopend zijn, maar alle loopende zaken zullen als gewoonlijk kunnen worden afgewikkeld. Er is voor de regeering geen enkele reden om aan te nemen, dat de huidige moeilijk heden zijn veroorzaakt door het in eenigszins groote mate buitenslands brengen van kapi- taal door Britsche onderdanen. Ongetwijfeld

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 3