DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Engeland's financieele crisis. Buitenland No. 223 1UMSIMG 22 SEPTKJIBEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. J)ug£Üiksch Omciicht Men zal goed doen, om den algemeenen toestand niet al te pessimistisch onder de oogen te zien. Van een paniekstemming is geen sprake. De maatregelen der Engelsche regeering. alkhaarsche courant Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTEZ ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 133e Jaargang. Uit nummer bestaat uit drie bladsn. Engeland heeft den gouden standaard prijs gegeven. Ziedaar het belangrijkste feit, dai gister morgen overheerschte; dat alle andere ge beurtenissen absoluut op den achtergrond plaatste. - Voor ingewijden is deze tijding wellicht niet geheel onverwachts gekomen, want zij hebben tenminste eenig idee kunnen krijgen van de moeilijkheden, waarin de financiën van Engeland zich bevonden. Maar veel meer dan een idee was het echter niet. En per slot van rekening werd Engeland zelf ook min of meer verrast door deze drastische maatregel. Sedert Juli is de eigenlijke gouduitvoer voor Engeland critiek geworden, en meer dan 200 millioen pond sterling werd aan Lon den onttrokken, waarvoor geen feitelijke dek king was. Toen nu de laatste dagen van de vorige week de Bank van Engeland weer groote sommen moest betalen en daardoor een verlies werd geleden van ruim 17 milli oen pond sterling, toen moesten wel bizonde- re maatregelen genomen worden En het was toen, dat MacDonald in haast van zijn week end-verblijf terugkeerde en na een korte re- geeringsconferentie besloot, dat de Bank van Engeland den gouden standaard buiten wer king zou stellen. o Deze tijding werd in Londen vrij kalm op genomen, tenminste in regeeringskringen Men beschouwde dezen maatregel als een voorzichtigheid en vooral ook als tijdelijk. De wereld verkeert momenteel, zoo zeide men in Londen, in een paniekstemming en de toe stand was voornamelijk toegespitst door een gebrek aan vertrouwen van de zijde van die landen, die gelden te Londen hadden uit staan, en in mindere mate ook van de sen- sationeele berichten, die in het buitenland over de onrust op de Engelsche vloot ver spreid werden. Ook buiten Engeland kan men niet spre ken van een bepaalde paniekstemming. Over al werd de onverwachte tijding vrij kalm op genomen, al nam men ook dadelijk de noodi ge maatregelen. Men heeft dan ook kunnen lezen in ons nummer van gisteren, hoe in verschillende landen de beurzen gesloten bleven. o Wij zullen ons niet wagen aan diepzinnige beschouwingen over deze crisis met de gevol gen, welke kunnen ontstaan. En evenmin zullen wij ons veel bezig houden met de oor zaken ervan. Slechts dit kunnen wij op deze plaats nog vermeldden: de Engelsche finan cieele crisis staat in nauw verband met de Duitsche. Maar terwijl men in Duitschland indertijd de banken sloot, om de mark te kun nen redden, liet men in Engeland het Pond los, om de banken te kunnen helpen Het is slechts de vraag, welke van die twee maatre gelen de beste (of de minst slechte) zal zijn1 Engeland is door de Duitsche crisis wel heel zwaar getroffen en mede door andere ongelukkige leeningen in het buitenland wera het vertrouwen in het Pond voortdurend on dermijnd. Het gevolg was, dat de buitenland sche schuldeischers hun saldi opvragen en zoodoende de goud-uitvoer uit Engeland on rustbarend steeg, en dat deze strenge maat- regel genomen moest worden. o De gevolgen? zal men vragen. Deze zijn moeilijk vooruit te bepalen. Men dient af te wachten, wat de eerstkomende dagen zal ge beuren. Toch moet men zich niet al te onge rust maken, als men het Hbld. mag gelooven, want dit zegt o.a. Toch meenen wij te moeten waarschuwen tegen een overdreven pessimisme. Het mag dan waar zijn, dat het niet de volle koop kracht heeft, welke de pariteit (dus t o.v. de gulden 12.10 3/4) aangeeft, zij ligt toch niet veel hieronder, zoodat een ernstige koers daling van het absoluut niet gerechtvaar digd is volgens de tegenwoordige werkelijke koopkracht-pariteit. Ongetwijfeld heeft ae vorige regeering en de Bank van Engeland zelf er de laatste jaren niet toe medegewerkt de innerlijke koopkracht van het te verhoo- gen wij herinenren b.v. aan den maatregel van Juli 1.1. om de ongedekte biljettencircu- latie van 260 millioen op 275 millioen te brengen maar dit heeft de werkelijke koopkracht van het toch niet aangetast. Evenwel is dit niet ten goede gekomen aan bet groot vertrouwen, hetwelk Londen als financieel centrum tot voor ongeveer een half jaar algemeen in de wereld genoot Zal het dit weten te herwinnen, of zal dit mans het einde zijn van Londens positie als bet voornaamste internationale financieele centrum? Gaan wij thans even de Engelsche pers beluisteren. De „Times" beweert, dat de fi nancieele crisis verdeeld kan worden in een nationale en een internationale, waarvan SI 3JS5jlljSuEIOq op SOMOJJOA OpUIOOUoSjSJEEJ De Daily Mail laat ongeveer eenzelfde ge- der regeering geen ernstige gevolgen zal hebben en zelfs voordeel kan brengen aan den Engelschen handel met het buitenland De Daily Mail laat ongeveer een zelfde ge luid hooren, terwijl de Daily Express zijde lings Amerika en Frankrijk een steek geeft. Het blad toch schrijft, dat die beide landen zooveel geld te Londen hadden uitstaan, dat ze elk oogenblik de Engelsche goud-reserve konden verstoren. In het algemeen kan men zeggen, dat de Engelsche bladen wel zeer zeker den ernst van den toestand onder de oogen zien, maar daarnaast niet wanhopen, doch integendeel een rustigen en vertrouwenden toon doen hooren. Dat kan niet anders dan heilzaam werken. En mogelijk, dat de algemeene toestand er een beetje rooskleuriger door uit gaan zien! Misschien!... DE NOODWETTEN DER REGEERING DOOR HET LAGERHUIS GOED GEKEURD. Met 275 tegen 112 stemmen. Het Lagerhuis heeft gisteravond de wet tot wijziging van de wet op den gouden stan daard van 1925 achter elkaar in beide lezin gen behandeld en vervolgens, na een korte discussie, het wetsontwerp aangenomen met 275 tegen 112 stemmen. Snowden in het Lagerhuis. De stemming in het Lagerhuis was zeer opgewonden, toen de Kanselier van de Schat kist Snowden gisteren in het Lagerhuis het wetsontwerp indiende inzake het buiten wer king stellen van de wet op de gouden stan daard van 1925. Alle leden van het Lagerhuis waren aan wezig. Ook de Prins van Wales was ver schenen. Snowden verklaarde in de eerste plaats, dat de in- en uitvoer van goud vrij zal blij ven. Sprekende over de ontwikkeling van de crisis wees hij op de scherpe critiek in het buitenland op de Britsche uitgaven voor de werkloozen en op de ontwikkeling van de Engelsche handelsbalans. Men had zoo sterk overdreven, dat een toestand was ontstaan, waarbij de Bank of England credieten heeft moeten opnemen, terwijl de regeering ge dwongen werd een leening in het buitenland te sluiten. De mededeelingen over de ongere geldheden op de vloot hadden de algemeene zenuwachtigheid nog vergroot, zoodat Za terdag j.1. de Bank of England der regee ring heeft verwittigd, dat de credieten zoo goed als waren opgebruikt, terwijl verzocht werd om den gouden standaard buiten wer king te stellen Snowden wees vervolgens op de ongelijke verdeeling van de goudvoorra den op de wereld. Snowden bracht den wensch van de Engel sche regeering naar voren om de huidige cri sis door een internationale actie te bestrij den. Men moet thans van de noodzakelijk heid eener gemeenschappelijke actie overtuigd zijn. Amerika en Frankrijk hebben drie kwart van den goudvoorraad der wereld in hun bezit, die voor den handel zoo goed als geen nut heeft. De huidige crisis zou den weg kunnen wijzen naar een betere interna tionale samenwerking. Voortgaande verklaarde Snowden, dat er geen reden is aan te nemen dat het pond voor langen tijd een aanzienlijke depreciatie zou ondervinden, voorop gezet echter, dat de Engelsche financiën met de noodige zorg zouden worden beheerd. Hij besloot zijn rede met een beroep op eenheid in het belang van de natie. Bij de voortzetting van zijn rede in het Lagerhuis zeide de Kanselier van de Schat kist o.a., dat de geheele crisis haar oor sprong had genomen in Oostenrijk. Hierop volgde de crisis in Duitschland, en de directe terugslag daarvan op de Londensche mar had de crisis in Engeland veroorzaakj- dag had de Engelsche regeering Amerika e" Frankrijk vertrouwelijk ervan op d j» gesteld, dat de door deze landen verstrekte credieten uitgeput waren en wercj ning gevraagd omtrent de mogelijkheid tot het verkrijgen van nieuwe credieten. echter Zaterdag de toestand zich verder ve scherpte en de bank van Engeland zich tot de Sgttring wendde, moest de regeering de Bank een schriftelijke machtiging geven om de verkoop van baar goud te beperken en moest vervolgens de beslissing worden ge nomen, den gouden standaard op te heffen. Het terugtrekken van credieten van de Lon densche markt komt, zooals reeds in de re- geeringsverklaring van Zondagavond gezegd werd, hoofdzakelijk voor rekening van het buitenland. Henderson aan het woord. Namens de oppositie voerde Henderson het woord. Hij verweet de regeering, dat men de ontwikkeling, die de zaken thans hadden ge volgd, reeds maanden van te voren had kun nen zien aankomen. Weliswaar was hij het met de regeering eens, dat er geen reden was voor een paniekstemming, en de oppositie zou dan ook alles vermijden, wat in binnen- of buitenland een paniek zou kunnen veroor zaken, doch Henderson stelde de vraag, of thans niet gebleken was, dat het program der nationale regeering een mislukking en een fout was geweest, en of de regeering daaruit niet de consequentie zou trekken, het program terug te trekken. Tegen de aanne ming van de thans voorgestelde wettelijke maatregelen zou de oppositie zich niet ver zetten. Ook goedgekeurd door het Hoo- gerhuis. Onmiddellijk nadat het regeeringsvoor-stel door het lagerhuis in derde lezing was goed gekeurd, werd het in het Hoogerhuis aan dc orde gesteld Er waren slechts twaalf Lords aanwezig en de geheele behandeling, de goedkeuring inbegrepen, duurde juist twee minuten. Door bemiddeling van een commis sie werd de goedkeuring des konings terstond verkregen, zoodat het wetsontwerp afgekon digd kan worden en in werking treden. Verklaring van Lord Reading in het Hoogerhuis. Tegelijk met het Lagerhuis werd gisteren in het Engelsche Hoogerhuis het regeerings- voorstel behandeld tot tijdelijke buiten wer king stelling van de wet op den gouden stan daard. Namens de regeering verklaarde lord Roading, dat de voorgestelde maatregelen geen invloed zouden hebben op den norma len gang van zaken. Het was te betreuren, dat de nationale regeering niet den steun had van alle partijen, aangezien door den tegenstand tegen de politiek der regeering d.e onzekerheid was ontstaan. Er bestond geen reden om aan te nemen, dat de toestand in Engeland niet weer weldra normaal zal zijn, vooropgesteld dat het financieele beheer me: groote zorgvuldigheid en voorzichtigheid geschiedt. De socialistische lord Parmoor noemde het belachelijk, aan te nemen, dat Engeland, met zijn reusachtige hulpbronnen, werkelij ke schade zou kunnen lijden door een aan gelegenheid, die ten slotte toch van tijdelij- ken aard is. Lord Reading sloot de discussie met de verzekering, dat de Engelsch regeering po gingen om een internationale conferentie over den gouden standaard bijeen te roepen, zou steunen. Het is duidelijk dat, waar de va luta's op den gouden standaard gebaseerd zijn, een uitweg gevonden moet worden om dezen standaard te kunnen handhaven. De bewering van Mosley, dat de regeering zich door de banken laat controleeren, moest Lord Reading afwijzen. Integendeel moest hij verklaren, dat de bankiers het land loyaal hadden gediend. De Lords onderbraken na afloop van deze discussies hun zitting om te wachten tot het Lagerhuis de nieuwe gouden standaardwet zou hebben aangenomen. PERSSTEMMEN OVER DE ENGELSCHE CRISIS. De Fransche pers over de Engel sche crisis. De „Temps" constateert, dat door een ge meenschappelijke Fransch—Amerikaansche actie nieuwe wegen zou kunnen openen om door wederzijdsche hulp het vertrouwen weer te herstellen. E>e „Paris Soir" merkt op, dat de Bank van Frankrijk thans nog aan liquide gelden en aan Engelsche schatkistbiljetten meer dan 200 millioen pond sterling of bijna 25 milliard frc. bezit. Vanzelfsprekend heeft dit bedrag ook van de depressie van het pond te lijden Het politieke gevolg van de crisis zal waarschijnlijk wel niet lang op zich laten wachten. De te verwachten internationale conferenties zullen een bespreking van het herstel- en schuldenprobleem niet kunnen vermijden. Het „Journal des Débats" werpt Engeland het verwijt voor de voeten, dat de na-oorlog- sche Britsche politiek zich heeft laten leiden door het valsche inzicht, dat geen der over winnende staten de overhand zou mogen krijgen. Overigens is het blad, evenals de andere Parijsche bladen, van meening, dat Frankrijk zijn bondgenoot uit den wereld oorlog zoo ver mogelijk tegemoet dient te ko men bij de hulpverleening. In Fransche financieele kringen slaat men de crisis in Engeland met groote oplettend heid gade. Men betreurt hri, dat de laatste Fransch—Amerikaansche hulpverleening aan Engeland niet in staat is gebleken, de crisis, die reeds twee maanden duurt, te overwin nen. Met ostentatief optimisme verklaart men steeds weer, dat de financieele positie van Frankrijk in geen enkel opzicht in gevaar is. Er bestaat volgens de opvatting in Parijs geen twijfel, dat Frankrijk en Amerika op nieuw hulp zullen verleenen met een groot crediet, op voorwaarden, waarvoor thans nog onderhandeld wordt. De Amerikaansche „World" over de Engelsche crisis. De „World'' is van meening, dat de Engel sche crisis eerder een kunstmatige is dan een reëele. Voor Engeland zou het niet moeilijk zijn met behulp van aanzienlijke bedragen par ticulier geld uit het buitenland tot den gou den standaard terug te keeren. De eigenlijk oorzaak van de crisis, aldus het blad, is de ondragelijke last der bewapeningsuitgaven en der betalingen der schulden. Zonder schrapping der herstel- en oorlogsschulden en zonder drastische verlaging der bewape- ningsuitgaven en afschaffing der tariefmu ren zal de maatschappij zich in den afgrond van een algemeen bankroet storten. Het blad verzoekt Hoover onverwijld aan het Congres te vragen om verlenging van het schulden- moratcrium, de stopzetting van den bouw der oorlogsschepen en de herziening van de toltarieven. Duitsche persstemmen. Alle Berlijnsche bladen bespreken uitvoe rig de financieele catastrophe in Engeland. De „Berliner Boersenzeitung" spreekt in zake de catastrophe van het Engelsche pond over een vuurzuil der wereldcrisis. Men zal nu tot het inzicht moeten komen, dat de bron van deze nieuwe zorgen het Verdrag van Versailles en de Herstelpolitiek is, terwijl bovendien Frankrijk nog gebruik maakt van deze beide instrumenten om zijn macht te versterken ten nadeele van Duitschland en alle andere mogendheden. De „Lokalanzeiger" vat de oorzaak der demoralisatie van den financieelen toestand in een zin tesaen: Duitschland heeft zijn onverwijld zijn verplichtingen inzake de oor logsschulden het buitenlandsch geleend geld betaald, waardoor ten gevolge van de inter nationale versleping een groot gat ontstaan is, dat alleen meegetrokken heeft, met uit- dering van Frankrijk, waar de milliarden tenslotte in hoofdzaak terecht zijn gekomen De „D.A.Z." schrijft eveneens, dat de En gelsche tragedie het gevolg is van de ont wrichting der wereldeconomie, welke door de oorlcgsschulden, het hyper-priectionism.- en de doellooze goudophooping in Amerika en in Frankrijk ontstaan is. De „Germania" verklaart, dat de wereld thans in verband met de voortdurende poli tieke spanningen en de economische verplich tingen inzake de herstel- en politieke schul den ook het pond niet meer vertrouwt. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Londensche beurs verschei dene dagen gesloten. In welingelichte kringen wordt met de mogelijkheid gerekend, dat de Londensche beurs verscheidene dagen gesloten blijft. Een beslissing is echter nog niet gevallen. New York optimistisch. De New-Yorksche beurs, die gisteren on danks aanvankelijke bezwaren zonder beper king opende, vertoonde door den invloed van de Engelsche crisis aanzienlijke koersdalin gen over de geheele linie. Het Engelsche pond werd genoteerd op 4.02, terwijl deze Zaterdag j.1. stond op 4.85. Het beursbestuur te New-York deelde de leden mede, dat ernstig gewaarschuwd wordt in verband met den noodtoestand te gen ongedekte verkoopen, terwijl de Baisse speculanten met uitsluiting worden be dreigd, indien zij hunnen ongedekte verkoo pen voortzetten. De toestand aan de Londensche beurs was in de vroeg ochtenduren het onderwerp van langdurige beraadslagingen onder de leiden de bankiers te New-York. In financieele krin gen heerscht een lichte optimistische stem ming, daar men er van overtuigd is, dat de actieve betalingsbalans van Engeland toe reikend iss om 'n spoedige terugkeer tot sta bieler verhoudingen te waarborgen. De Parijsche beurs. De Parijsche beurs opende gisteren in ver band met de Engelsche financieele crisis buitengewoon zenuwachtig. De noteering der eerste koersen was in verband met het aanzienlijke aanbod en de geringe vraag aan groote moeilijkheden onderhevig. De beurs sloot tenslotte op de laagste koersen met ongeveer 10 tot 15 procent ver lies van de waarde van bijna alle papieren. Het Engelsche pond werd officieel niet ge noteerd en zal ook niet, volgens een mede- deeling van den Franschen minister van fi nanciën, genoteerd worden. Niet-officieel werden koersen genoteerd van 110 tot 115 en tenslotte slechts 102 francs. Voorloopig is nog niet na te gaan, hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. De banken weigeren alle inlichtingen, doch men neemt algemeen aan, dat ook de Parijsche beurs gesloten zal moeten worden. De invloed van de Engelsche crisis in Spanje. Het Engelsche pond is gisteren te Madrid met ongeveer 15 percent gedaald. In verband hiermede heeft de Spaansche minister van fi nanciën alle douane- en belasting-ambtena ren geïnstrueerd, geen Engelsche ponden meer als betaalmiddel in ontvangst te ne- men, wat tot nog toe vrij veel voor kwam. Voorts wordt een tijdelijke sluiting van de beurs te Madrid overwogen. De beurs te Athene gesloten. Gisteren is de beurs te Athene voor vijf dagen gesloten. Vermoedelijk zal deze ter mijn nog verlengd worden. De verliezen zou den tot op heden meer dan 90 millioen drach men bedragen De Grieksche Staatsbank heeft haar totale gouddekking van Engelsche ponden in dollars omgezet. De Belgische beurs gesloten. ook heden Het besluit van het bestuur van de Ber lijnsche beurs, om ook buiten de beurs geen handel toe te staan of koersen te noemen, werd ook heden streng doorgevoerd In bank- kringen gelooft men, dat ook heden de beurs op dezelfde wijze als gister zal zijn geopend, zoodat dus geen notecringen zullen plaats vinden Het bestuur is om 10 uur in verga dering bijeengekomen. Te Berlijn heden en morgen geen noteeringen. Het bestuur van de Berlijnsche beurs heeft besloten, dat de bepalingen, die gister voor het beursverkeer zijn vastgesteld, ook zullen gelden voor heden en Woensdag. Er zullen dus vandaag en morgen geen noteeringen van koersen plaats hebben, terwijl ook het vrije verkeer niet is toegestaan. De diverse koersen zullen door de rijksbank worden vastgesteld. FRANSCHE STEUN AAN ENGELAND? Een stabilisatie-leening aan Enge land? De Fransche minister van financiën, Flan- din, die oorspronkelijk vanmorgen naar Geneve zou terugkeeren, heeft zijn vertrek uitgesteld om persoonlijk toezicht te kunnen houden op de maatregelen, die hij ter ver mijding van ongeoorloofde speculaties heeft genomen. Over de deelneming van Frankrijk aan de steunactie van Engeland bestaat geen twij fel. De onderhandelingen, die in den loop van Maandag tusschen den gouverneur van de Bank van Frankrijk, den minister van fi nanciën en den minister-president eenerzijds en den Britschen zaakgelastigde te Parijs anderzijds, plaats hebben gehad, zijn nog niet tot een tastbaar resultaat gekomen. Men betoogt slechts, dat het in het belang van Frankrijk is, dat d.e stabilisatie van het Pond zoo hoog mogelijk zal geschieden. De stabi lisatie-leening, aan welke door Frankrijk van 'n zoo groot mogelijk bedrag zai worden deelgenomen, zou volgens mededeelingen uit betrouwbare bron zoo hoog zijn. dat de En gelsche valuta, tegen alle manoeuvres uit binnen- en buitenland zal zijn beschermd. Pertinax vertelt In de Daily Telegraph meldt Pertinax, dat Laval Zaterdagochtend met den gouverneur van de Fransche Bank had afgesproken, dat een leening op langen termijn ten bedrage van 32 millioen pond sterling ten behoeve van Engeland op de Fransche markt zou worden gebracht. De invloed van de nieuwe Engelsche fi nancieele politiek is zeer ver-strekkend. Het zal thans veel moeilijker zijn een nieuwe regeling der schadevergoeding tot stand te brengen, daar het thans waar schijnlijk is, dat ook Duitschland en andere landen den gouden standaard moeten opge ven. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Vier dooden, twee zwaar gewonden. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg tusschen de stations Zeppernick en Loburg bij Maagdenburg een auto uit Leitz- kau met zeven vrouwelijke passagiers in bot sing gekomen met een personentrein. De auto werd geheel vernield. Twee vrouwen en twee kinderen werden gedood, terwijl twee vrouwen zwaar gewond werden. De zevende inzittende liep slechts eenige lichte kwetsuren op. DE BEVOLKING VAN BRITSCH- INDIE. 350 millioen. Volgens de jongste resultaten der volkstel ling in Britsch-Indië, bedraagt het zielental van Britsch-Indië ca. 350.000.000 zielen, waarvan 238.000.000 Hindoes en 77.800.000 Mohammedanen. Deze getallen zijn naar be neden afgerond, dat voor de Mohammedanen echter naar boven.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1