Mkmaarsche Courant. De nood in den Tuinbouw. süafisstïM Jladionieiuvs feuilleton Honderd drie en dertigste laargang. Een belangrijke vergadering ie Alkmaar van ver tegenwoordigers uit land- en tuinbouwkringen, om te beraadslagen over maatregelen van overheids wege daartegen. Critiek op de centrale organisaties. DAROL FARQUHAR's NACHTWANDELING. (Wordt vervolgd). N». 223 1931 Dinsdag Mepdiiiber Woensdag 23 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A Ó.457.en 7.307.45 Gymnastiekles 0. 1. v. G. Kleerekoper. 8.— Gramofoonplaten. 10V.P.R.O.-Morgenwijding. 10.15 P. J. Kers: Onze keuken 11.Gramofoonplaten. 11.15 Mevr. H. Straalman—Kremer: „Vrou wen van dezen tijd" 11.45 Gramofoonplaten. 12.Concert door het V.A.R.A.-Septet 0. 1. v. Is. Eyl en gramofoonplaten. 1.45 Pauze. 2.15 K. de Boer: Een winter van arbeid". 2 30 Voor de kinderen. 3.30 Maak het zelf door mevr. C. Schaake—Verkozen. 4.25 Gra mofoonplaten. 4.30 Voor ck kinderen. 6.— Concert door het V.A R.A.-Mandoline- Ensemble 0.1. v. J. B. Kok. 6.45 D. J. Fruin: Het bouwen van ontvangtoestellen 7 Gra mofoonplaten. 7.15 Joodsch uurtje m. m. v mevr. T. Stokvis, sopraan. M. Cobets, tenor Amsterd. Joodsch koor 0. 1. v. S. H. Ënglan- der. (Tevens begeleiding). 8.30 „Het hoofd in den strop". Engelsch avontuur in 3 bedrij ven door J. v. Bradley. N.V. Vereen. Rott Hofstad Tooneel, dir. C. v. d. Lugt Melsert. 10 Vaz Dias. 10.10 Concert door het VAR A.-orkest 0. 1. v. Hugo de Groot. 10 45 Gramofoonplaten. 11.— Vervolg concert. 11.30 Gramofoonplaten. Huizen, 298 M- (Uitsluitend N C.R.V.) 88.15 Schriftlezing. 8.15—9.45 GraS°" foonplaten. 10.— Zang door N.C.R V Da meskoor. 10.30 Ziekendienst 11.—12 Harmoniumspel door M. F. Jurjaanz. Zang door Mei. C. de Jager, sopraan en mevr. R. Mijnhout, alt. 12.— Politieberichten 12.15 Gramofoonpl. 12.30—2.— Concert. Mevr. C. RavenzwaayMöllenkamp. zang. H. Her- mann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello en mevr R. A. v. d. Horst—Bleekrode, piano. 2.— Gramofoonplaten. 2.303.Lezen van Chr. Lectuur door mej. Wentink. 3.— Con cert. J. Bierma, sopraan. J. Stroomenbergh, bas. J. Bresser, cello. Mej. A. Baartscheer, piano. 4.30—4.45 Gramofoonplaten. 5.6. Kinderuurtje. 6.C. Vink: Zuivelbereiding op de boerderij". 7.Gramofoonplaten. 7.15 J. F. v. d. Sloot: Inleiding op de a.s. Engel- sche cursussen. 7.10 Politieber. 7.45 Persber. Ned. Chr. Persbureau. 8.— Concert door N. C.R.V.-orkest onder leiding van F. Schuur man. 9.Dr. E. L. Smit: „Een reisje door Spanje". Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonplaten Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door Q. Maclean. 1.05 Gramofoonplaten. 2.05 Con cert. M Tatham, mezzo. A Strong, tenor. W Gaskell, fluit. 2.45 Schooluitz 2 50 Lezing. 3.50 Orkestconcert. 4.30 Piano-recital door Jessie Cormack. 4.50 Opening van de Fara- day-ttentoonstelling. 5.35 Kinderuurtje 6 20 Berichten. 6.50 Piano-recital door E. Isaacs 7.10, 7.30 en 7 50 Lezing. 8.20 Vaudeville. 9 20 Lezing door Generaal Smuts 10 20 Be richten. 10.25 Concert. Orkest. M. Licetto, sopraan. J. Morel, bariton. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 Af. 8.05, 12 50, 1.25, 6 50, 9.05 en 9.50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.25—1,35 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert en zang. 5.20—5.50 Gramofoonplaten 8.20—9.10 Drkestconcert. 9.109.30 Cembalo-soli. 10.15— 11.20 Orkestconcert en zang. 11 20 12.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 Af. 508.5 M. 5.20 6.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Harp- soli. 8.50 Gramofoonplaten. 9.20 Radio-too- neel. 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Militair concert. 9.25 Vioolrecital. 9.50 Vervolg militair concert. Langenberg, 473 Af. 7.25, 11.12.05 en 12.20 Gramofoonplaten. 1.25 Orkestconcert. 5.20 Operetteconcert. 8.20 Marschen en wal sen. Werag-orkest. 9.05 Symphonieconcert, Werag-orkest. Hr. Mittmann, viool. Hr. Feldin, cello. Daarna gramofoonplaten. 11.35 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 Af. Ca. 7.7.50 Gramofoon platen. 9.20—9.45 en 10.30—10.55 Uitz v. scholen. 10.55 en 12.20 Berichten. 12.20 Gramofoonplaten. 1.15—2.20 Berichten. 2 20 —3.20 Gramofoonp'aten. 3.20—4.50 Lezin gen. 4.50—5.50 Concert. 5.50—8.20 Lezin gen. 8.20 „Ueberall her aus der Welt", revue van R. Seitz. Muziek van A. Ecklefce. 9.20 „Zweierlei Masz" blijspel van W. Shakes- ?:are. 10.50 Berichten en daarna tot 12.20 ziganermuziek. W«i" Utltnv^R1,nK_,Van de v€reeniging est te Koedijk, die onlangs tot bijeenroe ping van een groote vergadering besloot, wamen gister in het Landbouwhuis een -t.a' vertegenwoordigers van verschillende lana- en tuinbouwvereenigingen bijeen, om te bespreken de wegen, die de regeering zou Kunnen volgen om den steeds stijgenden nood in land- en tuinbouw te lenigen. Onder de aanwezigen bemerkten wij o.a. den heer P. Kikkert, burgemeester van Koedijk en de heeren W. van de Vall en P Zeeman, leden v?.n r0v- Staten, alsmede ir. J. G. Hazeloop, njkstuinuouwconsulent, allen te Alirmaar. De vergadering werd gepresideerd door w in S Visser, voorzitter van „De westdie de aanwezigen welkom heette, zijn genoegen erover uitsprekend, dat zoo- velen aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven. Spr. zette uiteen, dat hulp voor den tuinbouw roodig is en dat het als nood zakelijk kan worden beschouwd dat de tuin ders gezamenlijk de hoofden bijeen steken en een groote vergadering beleggen in Amster dam, van waaruit dan pressie op de regee- ring moet worden uitgeoefend. Er wordt wel wat voor de tuinders gedaan door de provincie, maar dat is niet genoeg. Spr. her innerde eraan, dat tijdens den grooten oor log de regeering de tuinders we! kon vinden en hen opdroeg om tegen maximumprijzen te :everen, waaraan toen voldaan werd, maar thans moet de regeering zich ook het bestaan van de tuinders herinneren. Spr. besloot zijn openingswoord met het uitspreken van de hoop, dat de tuinderij weer moge opleven. De secretaris van „De West" las hierop de namen van de vereenigingen, die blijken van sympathie gaven en steun toe zegden voor het streven van genoemde ver- eeniging. De provinciale commissie meende, dat steun harerzijds niet gemotiveerd was, omdat de constellatie dezer vergadering niet zou vaststaan. De voorzitter zette uiteen, dat het noodzakelijk is, dat de Noordhollandsche tuinders in al hun geledingen vertegenwoor digd zijn op de te Amsterdam te houden ver gadering. Daarvoor moeten thans de noo- dige punten worden aangegeven. Noodig vond spr., dat een commissie daarvoor wordt aangewezen. Eigenlijk zou 't het beste zijn den tuinbouw uit heel Nederland bijeen te krijgen, maar dat zou wel niet gelukken. De heer Slot (Warmenhuizen) vroeg waarom juist in Amsterdam moet worden vergaderd. De voorzitter antwoordde, dat in Alkmaar allicht geen zaal groot genoeg zou zijn. De heer Kramer (Zuid-Scharwoude) wilde eerst algemeene beschouwingen doen houden over den toestand in de tuinderij. De daarna te benoemen commissie zou dan weten, wat er onder de tuinders leeft. De heer Groen (Zuid-Scharwoude) her innerde eraan, dat de L. T B. reeds een jaar geleden had aangedrongen op het houden van een demonstratieve vergadering, waar tegen spr. zich had verzet. Hij achtte het wel mogelijk, dat er een paar honderd tuinders zullen bijeenkomen, maar dat is niet wat men noemt een demonstratieve bijeenkomst, want die dient bezocht te worden door een paar duizend mensehen. De kosten zullen vele weerhouden. Voorts meende spr., dat een dergelijke demonstratieve vergadering moet uitgaan van de centrale organisaties gezamenlijk. De minister van landbouw heeft zich al meer malen uitgelaten op een wijze, die doet ver moeden, dat hij alleen acht zal slaan op ver zoeken van groote centrale organisaties. Den v 0 r z i 11 e r kon het niet schelen hoe de beoogde vergadering in Amsterdam er komt, het is voldoende als zij er maar komt. Intusschen wilde spr. wel de meening der vergadering hooren over de vraag of men de zaak zou overdragen aan de organisaties na de voorloopige besprekingen van thans. De heer J. O 01 j e r s (Noordscharwoude) geloofde dat alleen door samenmerking tus- schen de groote organisaties op land- en tuin bouwgebied succes zal kunnen worden be reikt. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 531 Haar toon kalmeerde hem, zijn gelaat werd weer vriendelijker en van den gunstigen indruk gauw gebruik makende, zeide zij: Ik zal er nooit weer over praten, maar als je me wilde mededeelen Nu, ik wil je het antwoord niet schul dig blijven. Ga door. Mag ik dan vragen hoe vaak je dat overkomen is? Niet meer dan tweemaal, antwoordde hij haastig, met tegenzin en met een afwij zend gebaar. Eens toen ik nog een klein kind was. Toen mijn moeder gestorven was heeft men mij, die tot nog toe altijd op haar kamer had geslapen, een andere kamer ge geven. Op een nacht heeft men mij op de trap gevonden, blijkbaar wilde ik probeeren naar moeders kamer te gaan maar ik her inner me er niets van. Men heeft melater verteld, wat er met mij was gebeurd. Ik vind dat heel belangrijk, Darol. Maar ik blijf verder vragen. Wanneer is het de tweede keer gebeurd? Toen ik krijgsgevangene was in Duitschland. Ik was, zooals ik je heb mede gedeeld, vervuld met de ged«?'11 te te ontsnap pen. Het was een obcessie voor me! Niemand De heer De Weerd (Nederhorst-den- Berg) vond den weg, dien De West insloeg wel goed. De vraag of de regeering de tuin bouwers zou zijn vergeten, beantwoordde spr. ontkennend. Zij vergeet hen niet, maar wil niet helpen. Het zal niet geven of men al ver zoeken aan de regeering doet toekomen, noo dig is actie te voeren en de handen ineen te slaan. De groote organisaties hebben ge toond niets te geven om de nooden der tuin ders. Het optreden van het Centraal Bureau, ook in het zoogenaamde „Groene Front" is daarvan het bewijs. Het C. B. deed niets voor den tuinbouw. De Prov. Commissie deed niets anders dan ijveren voor de provinciale subsi die, die spr. een strop noemde. Hij 2ou de poging van De West, die een uitbarsting is van wat er leeft onder de tuinders, van harte wil'en steunen en de te voeren actie niet wenschte te zien opgedragen aan de groote organisaties. De voorzitter constateerde, dat reeds nu bleek, dat onder de tuinders geen eenheid heerscht. De heer H. Mulder (Koedijk) wilde zien uitgemaakt of de veilingen vakvereeni- gingen zijn en zoo ja, dan zou men in het schuitje van den heer de Weerd komen. Credieten helpen ons nog verder in den put, zei spr. Verlaging van belasting en van pacht moet er komen, de daartoe reeds gedane pogingen moeten herhaald en ge steund wordfii. De speculatie met tuinbouw producten moet eindigen. Ondanks slechte prijzen voor de kweekers heeft de handel in tuinbouwproducten immers verleden jaar veel verdiend. Er moet gestreefd worden naar pre- mievrij pensioen ook voor de tuinders en hun ne vrouwen, alsmede voor verlaging van kunstmestprijzen en hypotheekrenten en voor afschaffing van opcenten op de grondbelas ting. Spr. noemde nog meer wenscheliikhe- den, welker verwezenlijking men moet nastre ven. Voorzichtigheid is echter noodig, dat hebben de rabarberbouw en de teelt van bloembollen wel bewezen. De studie-com missie voor den tuinbouw heeft hier volop werk. De vernietiging van groenten die op de veilingen geen minimumprijzen kunnen op brengen, keurde spr. af. Beter is de groente te geven aan de werkloozen. De regeering zou een toeslag moeten geven op de prijzen, daarmee zou men export kunnen bevorderen. De voorzitter zou gaarne allereerst willen zien uitgemaakt wie de groote te Am sterdam te houden vergadering zal organi- seeren. De heer Zwagerman (N.-Niedorp) meende dat de tuinders zelve die vergadering moeten bijeenroepen. „Wij likken toch de han den niet die ons slaan" zei spr. De heer K e n n e d ij (Beemster) was van oordeel, dat er niets is gedaan door de offi- ciëele instellingen, die thans zelfs waarschu wen tegen het luisteren naar de klachten van de ontevredenen. En diezelfde officiëele per sonen zeggen nog wql, dat zij zoo gaarne in ons midden verkeereri, omdat „wij zoo ijverig en zoo zuinig zijn". Spr. was er van over tuigd, dat alleen zelf-help kan baten, de tuin ders moeten zelve hun stem laten hooren daarom moet de vergadering te Amsterdam worden georganiseerd door de tuinders zelve en niet door de officiëele organisaties. De heer Kramer (Zuid-Scharwoude) zei, dat het juist is, dat de arbeiders veel hebben bereikt, maar daar moet aan worden toegevoegd, dat 't toch geschiedde langs or ganisatorischen weg. Spr. wilde toegeven, dat het wel eens noodig is de officieele instel lingen aan te sporen, maar dan moet men dat ook döèn en niet den organisatorischen weg verlaten. De heer De Vries (St. Pancras) zei, dat er iets moét gebeuren. De tuinbouw is als een drenkeling, die bewusteloos is. Volgens spr. moet geijverd worden voor een toeslag op den grond, hij zou willen aandringen op 10 per snees. De heer van den Wielen, hoofdbe stuurder van den Ned. Bond van arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf te Haarlem, was het eens met den heer Groen, dat men niet met een klein groepje moet komen, maar met groote drommen, en dan langs organisa torischen weg. Niet juist vond spr. de bewering van den heer De Weerd, dat alleen de werkers in den land- en tuinbouw de nooden dier menschen was er tot nog toe in geslaagd weg te ko men In mijn slaap wandelde ik op een nacht uit een der barakken, waarin we waren gehuisvest. Toen ik wakker werd, stond ik met mijn neus tegen het prikkeldraad, terwijl de punt van de bajonet van den schildwacht me in mijn lenden prikte. Ik heb nooit gewe ten, hoe ik daar was gekomen. Dat was de tweede keer. En nu de derde keer, zei Sheila met een lachje op haar trillende lippen. Voor zoover ik weet, is het ook een der de maal gebeurd! Dat begrijp ik niet! Laat ik je dan iets mededeelen, dat je nog niet weet. Je hebt in den afgeloopen nacht ook geslaapwandeld, Darol. Wat heb ik nu aan de hand? Nu deelde zij hem het gebeurde mede; haastig beschreef zij hem, hoe zij hem had zien verschijnen 00 zijn balcon, hoe ze me vrouw Power en de anderen te hulp had ge roepen en wat er tenslotte in den tuin voor het hotel was gebeurd. Je vriend bracht je tenslotte in de hal terug, en met je open oogen zag je blijkb niets8 Alleen toen je voort.,om kwaamt, zag je even iets, je zag mij. Je bleef aj keek me recht in het gezicht en bang, dat je wakker zou worden! M^ar neen, je ging weer verder. Je vriend ver van' adt je je den volgenden morgen zoudt herinneren, misschien zo J Vaü BijSn-ih FarouC Peinzend,' bij wat zij dacht Lieve hemel!, zei hij met blijkbare op luchting, zou ie denken Ja, wat bedoel je? Of ik denk Vermoed je misschien, dat mijn slaap' wandelen iets te maken heeft met die parels, die mijn oom heeft teruggekregen? O, Darol!, zei ze ontroerd, ik weet wer kelijk niet, wat ik er van denken moet. Maar zou jij dat niet een oplossing achten? Wacht eens, kind, dat is een idee! Maar we weten nog niet eens waar de duivelsche parels zijn gevonden Ik wilde je juist vragen Zeg, laat je het me weten, zoo gauw je zekerheid hebt? Ik zal je mijn adres geven Daar kom ik niet in! Hoor eens, Sheila, zoo gauw we uit den trein zijn gestapt, moet je aan je zuster een telegram zenden, dat ze ontvangt vóór ze van boord gaat. Je kunt haar nu onmogelijk gaan afhalen. Maar Neen, dat gaat niet. Je gaat met mij naar Londen. Je moet meehelpen de zaak tot klaarheid te brengen. Je gaat met me mee naar mijn oom. Destijds heeft hij je ver dacht Nu> je behoeft dat niet op zoo n toon van verontwaardiging te zeggen! Hij was niet het eenige lid van je familie, dat me ver- dacht Sheila wees in vroolijken overmoed schijn baar verontwaardigd met den vinger naar hem: Kapitein Farquhar, vergeet niet, dat U mij op straat heeft gezet! Juffrouw Curtis, vergeet niet, dat ik de misdaad, waarvan U beticht werd, voor mijn rekening heb genomen' zouden kennen. Even onjuist achtte hij de meening, dat de regeering geen steun zou willen geven; die meening is gevaarlijk. De tuinders kunnen volkomen rekenen op de medewerking van de bonden op hun terrein De heer S. d e Boer (Zuid-scharwoude) vond den gang der vergadering onjuist, waar het gaat over de vraag wie de vergadering te Amsterdam zal bijeen roepen. Wij moeten hier geen organisaties afkammen, zei spr. De heer P. Z e e m a n (Alkmaar) spoor de aan tot het blijven staan achter de orga nisaties, al wilde hij de houding van deze niet in alle opzichten goedkeuren. Vast staat echter, dat de leden zelf schuldig zijn aan de laksheid der leiders. Spr. stelde een motie voor, waarin de ver gadering zich uitspreekt voor een organisa torische behandeling van de zaak, de vrij heid voorbehoudende om de agenda voor de Amsterdamsche vergadering vast te stellen. De voorzitter constateerde dat de meerderheid de zaak zal willen overdragen aan of de Prov. Comm. zal de kwestie zeker voor de uitgesproken tuindersbelangen op te komen, dan zijn wij er toch zelf ook nog en dan heeft zij afgedaan, zei spr. Als er actie zal moeten worden gevoerd, zal die van on der-af moeten komen. Spr. twijfelde er niet aan of de Prov. Comm. zal de kwesstie zeker wil'en ter hand nemen. De heer K e n n e d ij noemde zich voor zitter van den Alg. Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers. Als besloten mocht wor den de zaak over te dragen aan de organi saties, dan zou spr. constateeren, dat „wij hier zijn op onze eigen begrafenis". Wij zul len dus de actie zelf mceten ter hand nemen. De tarwewdt, tot stand gekomen mee door de officieele organisaties, noemde spr. een schandaal. (De voorzitter hamerde.) De heer A. V e 11 r 0 p (Beemster), een jonge tuinder, wist bij ervaring wat het zeg gen wil moeite te hebben 't hoofd boven wa ter te houden. De jongeren hebben geen jaren van hoogconjunctuur gehad en moeten werken bij dood en leven af Spr. schilderde de ar moede vooral onder de jonge tuinders en be toogde uitvoerig, dat er door de officieele organisaties niets ten bate van de tuinders wordt gedaan. Spr. wekte op de zaak niet uit handen te geven, maar zelve de actie te voe ren. De heer Rozelaar te Hoorn meende, dat het mogelijk is, dat de Prov. Commissie niet weet wat er leeft onder de tuinders, im mers deze zijn zeer laks in 't uiten van grie ven en wenschen. Daarom zou hij die com missie niet willen passeeren en hij beval daarom aan de motie-Zeeman te steunen. De officieele organisaties hebben al veel ge daan, maar of zij ook de eischen van dezen tijd verstaan, wist spr. nog niet. Zoo zij die eischen niet begrijpen, zal er wat anders op moeten worden gevonden om actie te voeren voor de belangen der tuinders, die tusschen het kapitaal en den arbeid zullen worden plat gedrukt. De heer Rustenburg (Opperdoes) be pleitte uitvoerig, dat het noodig is de afge vaardigden naar de Tweede Kamer te over tuigen van den nood der tuinders. De v 0 0 r z. las de motie van den heer Zeeman nog eens voor, waarin de uitdruk king van het vast stellen van de agenda werd gewijzigd innoemen van die punten. De heer Rozelaar wilde die clausule weglaten en de zaak zonder meer overdra gen aan de Prov. Commissie. De heer Zeeman (Alkaar) kon hier niet mee instemmen, want de Prov. Commissie heeft wel eens noodig te hooren wat er leeft onder de tuinders. De heer Groen (Zuidscharwoude) ver zekerde, dat de L.T.B. al jaren ijvert voor verbetering van den toestand onder de tuin ders. De leiders der organisaties kennen we! degelijk de nooden, maar zoo heel spoedig kan men geen resultaten bereiken. De heer P. Kikkert (burgemeester van Koedijk) stelde een redactiewijziging voor in de motie, zoodat de gewraakte clausule zou luiden: „brengt de punten die zij behandeld wil zien, ter kennis van de Prov. Commis sie". De heer Koolhaas (Andijk) wilde de zaak overdragen aan de organisaties en dan zoonoodig in die vereenigingen ageeren voor de eischen van den land- 'en tuinbouw. De heer K e n n e d ij had gemeend, dat de zaak reeds organisatorisch was opgezet en behandeld. De motie werd bij zitten en op staan met groote meerderheid aangenomen. De heer Alb. Bakker (Beemster) consta teerde, dat de zaak nu verder organisatorisch zal worden behandeld en dat de tuinders dienen te beseffen, dat de bestuurders wel Wat zeg je daar? Voor jouw rekening? Wat bedoel je? Och niets bijzonders, antwoordde hij, boos op zichzelven, dat hij dit er zoo had uitgeflapt. Neen, neen, ik moet het weten! Wil je zeggen, dat je aan je oom verteld hebt, dat jij het collier hadt gestolen? Dat is niet erg waarschijnlijk. Wat dan? Och, dat doet er toch niet toe, nu Jawel, voor mij doet het er verschrikke lijk veel toe! Maar als ik het je vertel, wil je dan beloven direct met mij mede te gaan naar mijn oom? Het is van het hoogste belang. Je mag het niet laten, Sheila. Je bent het aan ons beiden verschuldigd. We zullen seinen. Ik zal het aan die zuster van jou wel duide lijk maken Arme Chloc, die reeds verlangde naar het oogenblik dat zij haar jongste zuster Sheila aan haar hart zou drukken! Maar voor de eerste maal in de geschiede nis van het geslacht Curtis moest het gevoel van familiesaamhoorigheid zwijgen tegen over een buitengewone gewichtige familie aangelegenheid. Nu goed, ik ga mee, maar dan moet je me ook vertellen, wat zooeven op je lippen lag. Och, eenvoudig, dat mijn oom me ge daan gaf op den morgen, dat ik hem mede deelde. dat de parels waren verdwenen! Maar daar kon hij je toch niet voor wegzenden Niet? Nu heb je toch een te goeden Junk van den man. Hij zette me de deur uit bekend zijn met de nooden der tuinders, al zullen zij zeker wel eens falen. Wat men wenschelijk acht voor land en tuinbouw. De voorzitter gaf nu gelegenheid punten naar voren te brengen voor de groote Amsterdamsche vergadering. De heer G a y a a r d (Nieuwe-Niedorp) be val aan het pleiten voor steun aan tuinders, die aardappelen hebben verbouwd. Verder zou hij van regeeringswege willen in het le ven zien geroejïen minimum-prijzen voor het binnenland voor de stapelproducten op den voet zooals in de oorlogsjaren gedaan werd ten aanzien van minimumprijzen. De vakor ganisaties zouden betere distributie moeten trachten te bereiken, misschien door uitscha keling van den tusschenhandel, de prijzen zouden dan zeker niet hoog worden. Op eiken wagon uitgevoerde producten zou 'n toeslag door de regeering moeten worden gegeven. Thans wordt 180 invoerrecht gegeven, welk bedrag den tuinders toekomt. De grond belasting op de zwaarst verhypotheekte be drijven moet verdwijnen. Voorts zijn er aller lei andere lasten: banne, wegenonderhoud, hoogheemraadschap, e.d., die alle verlaagd dienen te worden. De heer De Vries (St. Pancras) consta teerde, dat de tuinders niet verder meer kun* nen. Het land is waardeloos. Zij hebben et recht op, dat zij thans gesteund worden, na dat zij tijdens de oorlogsjaren het overige Nederlandsche volk hebben voorzien van le vensmiddelen. Spr. beval aan, dat er moet opgericht worden een Staatshypotheek-bank, die een rente zou vragen van hoogstens drie procent. De heer Ham (Wijdenes) meende, dat voorkomen moet worden, dat de hypotheek banken de hypotheken opzeggen, als de men schen de rente en aflossing niet meer kunnen betalen. Spr. noemde een voorbeeld, dat il* lustreerde, hoe door die opzeggingen de be drijven worden vermoord en de menschen te gronde gericht. Een noodwetje zou in dezen veel goed doen. Spr. wees er op, dat slechts 2 pCt. van de uitgaven der staatsbegrooting wordt bestemd ten bate van den tuinbouw. De heer Zeeman wenschte een algemeen moratorium voor de bedrijven, en daarbij zou de steun van alle politieke partijen noo dig zijn, zulks om faillissementen te voor komen. Voorts moet gezorgd worden, dat de gemeenten er bij de regeering op aandrin gen, flinke bedragen te voteeren voor steun aan land- en tuinbouw en het op peil houden van de bedrijven. Verkeerd noemde spr. het stopzetten van de Zuiderzeewerken, omdat dit beteekent het missen van veel arbeids loon. De hypotheekschulden moeten door den staat worden overgenomen als eerste stap tot het opheffen van privaatbezit en het komen tot nationalisatie van den grond. De heer Kramer (Zuidscharwoude) vond de uitdrukking „nood in den tuinbouw" al tamelijk afgezaagd. De algemeene verar ming neemt toe. Volgens spr. moet in studie worden genomen het coöperatief inrichten van den tuinbouw met hulp van staat en provincie. Noodig is te onderzoeken hoe in het bui tenland de land- en tuinbouworganisaties zijn ingericht en hoe ze werken. Er moet verandering komen, anders gaan we te gronde. De heer Hoogland (St. Pancras) wilde de pachtprijzen zien gebracht op de basis van het oogenblik, d.w.z. dat zij die nog huur hebben aan land, niet méér behoeven te betalen dan zij die thans zouden huren. Door bezuiniging op bemesting en verlaging van arbeidsloon zal dan worden bereikt, dat er nog wel brood kan worden verdiend. De heer Van de Vall (Alkmaar), lid van de Prov. Staten, zei, dat hij niet meer zou willen meewerken aan nieuwe credieten van overheidswege. Spr. was diep getroffen door den vorm van steun in sommige ge meenten, waar men aan arme werkers even als aan de grootste dronkaards, bons geeft voor levensmiddelen, wat spr. een deprimee- rende wijze van steunverleening noemde. Er moet niet met bons gesteund worden, maar met geld. De voorzitter betuigde hiermee in stemming. De heer Rozelaar zou willen zien on derzocht of het niet mogelijk is den tuinders een minimum-inkomen van 1000 te garan deeren van staatswege, zooals immers ook bij de steunverleening voor werkloozen ge schiedt. De heer De Weerd vreesde, dat uit de discussie geen scherp omlijnde eischen naar voren zullen komen. Hii las de eischen van 't Nederlandsche Boerencomiténiet-terugbe- Dat was dus de oorzaak, dat ik je op het ijs aantrof? Precies. Ik was daardoor gedwongen zulke baantjes op me te nemen. Sheila zuchttevan geluk. We hebben elkaar dus heel wat te ver» geven? Farquhar met een stalen gezicht: Jij hebt mij toch zeker niets te vergeven! Ik niets? En wie is dan de schuld, dat ik op staande voet werd ontslagen? Waardoor je onmiddellijk in het bezit kwam van een fortuin van tweeduizend Pond! gaf den chauffeur het adres van zijn oom op. Voor de tweede maal in één etmaal be schreef Sheila het gebeurde te Zauberberg. Maar ik Och wat, jij had koerier kunnen wor den van een schatrijke dame! Zoo zaten ze elkaar te plagen gedurende de gansche reis naar Parijs. Eens zei hij bij vergissing: malligheid, snoes! Zij beweerde dat snoes gehoord te hebbes en hij verzekerde het niet te hebben gezegd. Dit was het slot van een volmaakt gelukki gen dag. Dien avond bracht Farquhar haar in een ander hotel dan het zijne en den anderen ochtend kwam hij haar halen. Op de boot babbelden ze nog allergezelligst, maar toen ze Londen naderden, werden ze beiden op merkelijk stil. Aan het Victoria-station ga ven zij hun bagage aan de garderobe te be waren en namen onmiddellijk een taxi. Darol gaf den chauffeur het adres van zijn oom op

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5