Alkmaarsche Courant. ^Buitenland tBiiwwland Honderd drie en dertigste Jaargang. italjaansch voorstel inzake een bewapenings-vacantie voor een jaar. staatsschulden van het relletje op de engelsche vloot. een merkwaardige begrafenis. geheimzinnige verdwijning van een duitsch-korporaal. uitgestelde huwelijken in verband met de belastingverhooging in engeland. No. 223 0jn«f1aff 22 Sep^mber De debatten te Genève. In de derde commissie van de Volkenbonds- Assemblée begonnen gister de discussies over bet vqorstel der neutrale mogendheden inzake het invoeren van een bewapenings-vacantie tot na het einde van de Internationale Ont wapeningsconferentie. Het voorstel stuit op sterk Fransch verbet, aangezien Frankrijk er een poging tot vorming van een Italiaansch- Angelsaksisch-Scandinavich front tegen Frankrijk inzake de ontwapeningskwestie in ziet. Omtrent de diplomatieke voorbesprekingen is thans bekend geworden, dat het denkbeeld om de Vereenigde Staten, Sovjet-Rusland en Turkije bij deze besprekingen uit te noodigen, gewekt is door een Engelsch initiatief, en in het geheim ter kennis van den Amerikaan- schen Staatssecretaris Stimson is gebracht, die er zijn instemming mee betuigde. Vervol gens werd het voorstel door den secretaris generaal van den Volkenbond aan den voor zitter van de ontwapeningscommissie over handigd met het verzoek, het voorstel wereld kundig te willen maken. De voorbesprekingen tusschen de Engelsche en de Amerikaansche regeering zouden voor de Fransche regeering 6treng geheim zijn gehouden, en de Fransche regeering zou er eerst kort voor het bekend ■worden van het voorstel van op de hoogte zijn gesteld door een telegram van den Fran- schen ambassadeur te Washington, terwijl de Duitsche delegatie door een toeval een me- dedeeling erover ontving. Van Fransche zijde was men ten zeerste verontwaardigd, dat Frankrijk niet eerder ingelicht was en trachtte men het betrekken van de drie staten, die geen deel van den Volkenbond uitmaken, tegen te houden. Men slaagde hierin echter niet, omdat het presidium van de Vo'ken- bonds-Assemblée ertoe besloot. Aangezien Amerika reeds heeft toegestemd in deelneming aan de besprekingen werden de onderhandelingen van vandaag bijge woond door den Amerikaansche gezant te Bern, Hugh R. Wilson. De Noorsche gedelegeerde Colban zette kort het standpunt der neutrale mogendhe den uiteen en lichtte het voorstel toe. Namens de Italiaansche regeering gaf ge neraal De Marinis een toelichting op het door minister Grandi in de Assemblee gedane voorstel, dat hetzelfde doel nastreeft als he< voorstel der neutrale mogendheden, doch dit doel langs een anderen weg wil bereiken De Marinis verdedigde het sluiten van een gentle mens agreement tusschen alle bij het ont- wapeningsvraagstuk betrokken staten, waar bij deze zich verp'ichteh, gedurende een jaar geen nieuwe credielen toe te staan voor hun landlegers, buiten de reeds toegestane cre- dieten Verder zul'en geen nieuwe oorlogs schepen op stapel worden gezet en zullen geen nieuwe vliegtuigen worden gebouwd Door een dergelijken wapenstilstand in het uitbreiden van de bewapening te land, ter zee en in de lucht za! de atmosfeer gezuiverd worden en zal een toestand van vertrouwen en kalmte ontstaan, die door de voorberei dende onderhandelingen voor de Ontwape ningsconferentie niet geschapen kon worden Om langdurige onderhandelingen over dit voorstel te vermijc'en stelde De Marinis na mens de Italiaansche regeering voor, dat alle regeeringen zich in één enkel formulier ver- p'ichten om tot aan de komende Ontwape ningsconferentie deze richtlijnen te volgen Namens de Scandinavische mogendheden, Nederlane en Zwitserland verklaarde de Noor Colban, dat deze mogendheden het Italiaansche voorstel steunen, omdat daar door de voor de Ontwapeningsconferentie noodige atmosfeer van rust en veiligheid wordt geschapen, die een wezenlijke vooruit gang beteekent op den weg der moreele ont wapening. Turkye en Rusland nemen de uitnoodiging aan. Het Anatolisch Telegraaf Agentschap deelt mede, dat de Turksche regeering heeft beslo ten, deel te nemen aan de beraadslagingen van de Volkenbondscommissie tot voorberei ding van de Ontwapeningsconferentie. Tot vertegenwoordiger van Turkije is de Turk sche gezant te Bern benoemd. Sovjet-Rusland accoord met de Italiaansche voorstellen. De Russische Volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken Litwinof heeft verklaard, in een gisteren aan het Volkenbondssecreta riaat gezonden telegram, dat de Sovjet-regee ring bereid is een vertegenwoordiger te zen den naar de Volkenbondscommissie tot voor bereiding der Internationale Ontwapenings conferentie. Voorts is de Sovjet-regeering be reid, haar medewerking te verleenen aan de voorstellen van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Grandi. DE CHINEESCH-JAPANSCHE STRUBBELINGEN. Ernstige gevechten in Mantsjoerije In de nabijheid van Tsjan Tsjoen zijn nieuwe gevechten uitgebroken, die nog niet beëindigd zijn. De Japansche generaal Hayashi heeft zon- ber daartoe verlof van de Japansche regee- Jing te hebben gevraagd zijn troepen in Korea bevel gegeven de Kirinprovincie bin- nen te dringen. De Keizer riep een kabinetsraad bijeen, waarin men tot het besluit kwam dat de kt-neraai onjuist gehandeld heeft, doch dat "et te iaat was om de troepen terug te foepen. T Dt Chineezen hebben de stad Loeng Tsien si" gebombardeerd Japansche minister voor Buitenland- sche Zaken Yoshisawa heeft verklaard, dat de militaire operaties in Mantsjoerije geen inbreuk maken op het Kellog-pact, daar deze geschieden als zelfverdediging en tot be- scherming van de verkeersverbindingen en tot bescherming van de rechten van het ver drag. Chineesche boycott van Ja pansche goederen. Volgens een bericht uit Peking heeft een aantal Chineesche nationale bonden een pro clamatie tot het volk gericht, waarin de ooy- cott van Japansche goederen geëischt wordt. Uok dienen de Japansche schepen niet meer, ^3- te worden. De boycott zou vanaf 26 September in geheel China worden ingevoerd. Japansche troepen in Tientsin? Volgens een bericht uit Tokio zouden gis te^11 JaPansche troepen te Tientsin geland zijn. Otficieele bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. De opperbevelhebber der Japansche troe pen te Moekden heelt de Chineesche stads wijk bezet, omdat daar op Japansche sol daten zou zijn geschoten. Chineesche troepen ontruimen Kirin. Uit Shanghai wordt gemeld, dat Chinee sche troepen gisteren de stad Kirin hebben ontruimd, aangezien Japansche cava'lerie op de stad aanrukt en de Chineesche autoriteiten bloedvergieten wilen vermijden Nieuwe gevechten aan den gang. Ernstige plunderin gen verwacht. In Peitaying, een voorstad van Moekden, zijn nieuwe gevechten aan den gang De Kirintroepen. die den Japanners bij Tshang- schun heftigen tegenstand hebben geboden, zijn verdreven en hebben zich verder Ooste lijk verschanst. Men vreest, dat de Chineezen zich in de landelijke districten aan geweld daden tegenover Japanners en Koreanen te buiten zullen gaan. De telefoonlijnen zijn verbroken. De Japanners hebben als voorzorgsmaat regel troepen naar het Noorden gezonden. Volgens mededeelingen van ooggetuigen is in Moekden alles rustig. De Japanners hebben de strategische punten der stad be zet. Op het land, behaive in de door de Ja panners bezette gebieden, verkeert de open bare orde voortdurend in gevaar. Bandieten kunnen ongehinderd hun nlundertochten houden. De vreemdelingen hebben het ver zoek ontvangen, zich niet buiten het door de Japanners bezette gebied te begeven. Velen zijn naar Moekcien gevlucht. Nog meer strijd te verwachten? De Japansche marine-officieren hebben volgens Engelsche berichten toegegeven, dat in de marinehaven van Sascho twee divisies en een groot antal schepen gereed worden gehouden, om zoo noodig onmiddellijk naar Zuid-China te worden gezonden. Japansche officieren zouden volgens deze berichten zelfs spreken over de mogelijkheid van de bezetting van Peking en Tientsin. In Tokio veroorzaakt de toenemende vijan digheid der Russen in Noord-Mantsjoerije tegen de Japanners 'groote bezorgdheid. De kwestie in de Volkenbonds vergadering. De raad van den Volkenbond is heden in buitengewone zitting bijeen gekomen, ter be handeling van de Chineesche nota, waarin maatregelen tegen Japan in verband met de gebeurtenissen in Mantsjoerije geeischt wor den. De leider van de Chineesche delegatie, dr. Alfred Sze, heeft voor een overvolle zaal op gematigde, doch nadrukkelijke wijze den eisch van China toegejuicht. Hij gaf een don ker beeld van de Japansche gewelddaden en van de bezetting van verdere gebieden van Mantsjoerije en van de stad Moekden.. Hij kwam, evenals de nota, die gisteren aan den Volkenbond is gezonden, tot de conclusie, dat de raad onmiddellijk maatregelen moet nemen, welke het stopzetten van de mili taire operaties van Japan ten gevolge zullen hebben en te gelijkertijd China schadever goeding voor de geleden schade zullen ver zekeren. ven, waardoor de explosies gehad. hebben plaats HEVIGE AARDBEVING IN JAPAN. Negen dooden, honderden ge wonden. Een ernstige aardbeving heeft te Konoso en te Kumagae groote schade aangericht en honderden huizen vernield. In totaal zouden, voor zoover tot dus bekend is, negen per sonen zijn gedood en vele honderden ge wond. Ook te Tokio heeft de aardbeving eenige schade aangericht, doch de uit werking in de hoofdstad was slechts gering. EXPLOSIE OP EEN SKANDINAVISCH SMOKKELSCHIP. Zaterdagavond j.1. om half 11 vond op de motorboot „Karoe* uit Reval een explosie plaats. Het schip, dat 20 ton benzine aan boord had, was op weg naar de spiritussmok- kelvloot, welke voor de Finsche kust lag- Door de ontploffing zonk de „Karoe" onmid dellijk. Vijf opvarenden verdwenen met het schip in ae diepte. De kapitein werd in zee geslingerd en kon door een Zweedsche stoom schip, dat ijlings ter hulp was gekomen, ge red worden, nadat hij twee uren in het water had gelegen. Zondagmiddag voer de kapi tein, de beruchte Zweedsche smokkelaar Karl Malmberg met de motorboot „Colon naar de plaats, waar het ongeval had plaats ge had. Aldaar gearriveerd vond ook op ae „Colon" een explosie plaats. Op versc'j?' 5" plaatsen ontstond brand. Malmberg, d e vorigen dag op zoo gelukkige wijze werd, moest ditmaal met %..an^e j! nen over boord springen. Zij y€r/^\nn.-n(T de diepte. De andere leden van de bem .jj waren in staat het vuur te blusschen, ,J zij naderhand door visschers wer<^ Te Helsingfors vermoedt men, dat heHt bter een wraakneming betreft yan and P smokkelaars. Van jpdere pmiinen drii we erd, dat in den FinschenBocht mijnen dru BUITENLANDSCHE BRAZILIË. Alle betalingen gestaakt. Tot uitbreiding van het kortelings afge kondigde gedeeltelijke moratorium omtrent de buitenlandsche schulden, heeft de Brazili- aansche regeering medegedeeld, alle betalin gen te staken, zoolang nog geen overeen stemming is bereikt met de schuldeischers. Het besluit der regeering is een gevolg van den onbevredigenden toestand in Brazilië en heeft de bedoeling verderen druk op den wis selkoers te voorkomen. Zooals bekend had de regeering eenigen tijd geleden een uitstel van de aflossingen aangekondigd op de buitenlandsche leenin gen met uitzondering der koffie-leening 1922 en de funding-leeningen 18981914. Het onderzoek begonnen. In de haven van Devonport, Chatham en Portmouth is Maandag het onderzoek be gonnen naar de klachten van de bemannin gen der Atlantische vloot in verband met de vermindering der gag&s- Door de mededee- ling van de regeering, dat de totale vermin dering niet meer dan 10 mag bedragen en dat de toelagen onveranderd blijven, is een nieuwe toestand geschapen, waardoor reeds aan de meeste klachten der bemanningen is tegemoet gekomen. Volgens ontvangen mede deelingen wordt op de oorlogsschepen weer gewoon dienst gedaan en zijn alle bemannin gen zonder incidenten van de verloven terug gekeerd. Van prins Friedrich Leopold van Pruisen. Prins Friedrich Leopold van Pruisen is Zaterdag op eigenaardige wijze begraven in het park van zijn kasteel te Klein Glienicke bij Potsdam, zegt de N. R. Crt. Om 5 uur 's middags werd het stoffelijk overschot van den prins van de kapel Nikolskoe naar het park gebracht. Niet een van de prinsen van het huis Hohenzollern woonde de plechtig heid bij. Achter de lijkkist 6tapten alleen de weduwe en de laatste, nog levende zoon van den prins. Deze had den wensch uitgespro ken niet aan de zijde van zijn kinderen te rusten. Hij wilde daarom ook niet op het kerkhof in het park worden begraven en daarom heeft men Vrijdagochtend een graf gedolven tegen den muur van het kerkhof, toen de kleine stoot het graf naderde, ston den daar twee boschwachters met de lieve lingshonden van den ontslapene. De bosch wachters lieten de lijkkist in het graf zinken, in het bosch speelde intusschen een blaas- orkest een paar koralen en tenslotte een ja- gersmarsch. De korporaal Ernst Walk van een Rijks- weerbataljon te Wuerzburg, had drie weken van zijn vacantie bij zijn ouders te Zwei- bruecken in het Saargebied doorgebracht. Bij zijn vertrek wilde hij, alvorens naar zijn bataljon terug te keeren, familie te Saar- bruecken bezoeken. Hij is echter noch bij zijn familie geweest, noch in zijn garnizoen teruggekeerd. Men vermoedt, dat hij in het bosch het slachtoffer is geworden van een misdaad of in handen is gevallen van wer vers voor het Fransche vreemdelingenlegioen DE RELLETJES OP DEN KURFURSTENDAMM. Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Crt.: Toen Zaterdag in het proces tegen de anti- semieten die verleden week Zaterdag den Kurfürstendamm in rep en roer hebben ge zet, de getuigen werden opgeroepen, bleek dat advocaat dr. Möhring,^ die zeer ernstig werd mishandeld en geen jood is, niet kon verschijnen, daar hij nog steeds het bed moet houden. De eerste getuige was de 65-jange tandarts dr. Hecht, die, toen hij met zijn vrouw op den Kurfüstendamm wandelde door vijf krachtige jonge kerels werd aange rand Dr Hecht vluchtte een portaal binnen, werd echter achtervolgd en kreeg met een knuppel een slag op het hoofd, zoodat het bloed uit zijn oogen liep. Getuige, die geen jood is, kan niet met zekerheid z.eggen of een der aanranders zich onder de beklaagden bevindt. Een andere getuige wandelde met zijn 70-jarige moeder over den Kuriursten- damm, toen hij plotseling aangevallen mis handeld en neergeslagen werd. Deze getuige had den indruk gekregen, dat men hier met goed georganiseerde relletjes te doen had, Oo het bureau van politie heeft hij twee der beklaagden herkend. De officier van justitie stelt de vraag of getuige misschien onder de aanwezigen in de zaal nog meer personen ziet, die aan de opstootjes hebben deelgeno men. De voorzitter vindt dit een gevaarlijk systeem, want als getuige inderdaad iemand herkent, loopt hij zeker gevaar opnieuw te worden afgeranseld. Getuige kijkt deson danks de zaal rond, kan echter niemand her kennen. Als nu de agenten aan de beurt komen die de beklaagden hebben ingerekend, tracht de verdediging steeds weer vast te stellen, dat de politie op willekeurige wijze tot de arrestaties is overgegaan. Ze hebben in ze kere mate gelijk, daar de agenten, zooals be kend is, pas ter plaatse zijn verschenen toen alles eigenlijk al voorbij was. Een andere getuige, alweer geen jood, wil de net met een dame een bioscoop binnen gaan, toen hij aangevallen werd door een man die hem mishandelde. Hetzelfde lot on derging een Armeensch student, die zich met een vriend op weg bevond naar een vergade ring. De vriend werd zoo toegetakeld, dat hij nog in het ziekenhuis ligt. De eigenaar van het café Reimann vertelt nu, dat toen hij ontdekte wat er op den Kur fürstendamm aan den gang was, hij zijn gasten die buiten zaten, den raad heeft ge geven naar binnen te gaan. Een oogenblik later stonden er 25 jongelieden voor het kof fiehuis. Zij grepen stoelen en tafels en wier- jen die door ae ruiten, daarna drongen zij iet lokaal binnen om het tenslotte op bevel van een der hunnen te verlaten. Getuige was van meening, dat de aanval op zijn lokaal was voorbereid. Hij heeft gezien dat de na- tionaal-socialisten na zijn lokaal te hebben verlaten op straat voorbijgangers hebben aangerand. De nieuwe belastingmaatregelen in Enge land en de daarmee gepaarde" belastingver- oging zijn, zooals de N. r. Crt. vertelt, aanleiding geweest, dat verscheidene perso nen, die reeds waren ondertrouwd of aan gifte van hun voergenomen huwelijk hadden gedaan, tengevolge van de f inanciëele positie, waarin zij door deze maatregelen geraakt zijn, van hun huwelijk voorloopig moeten afzien. In de afgeloopen week zijn te Londen en in de provincie ruim 100 huwelijken, waarvan reeds aangifte was gedaan, uitge steld. Verschillende candidaat-echtgenocten hebben de bij het doen der aangifte gestorte gelden weer opgevraagd. DUÏTSCHE ZEILBOOT VERGAAN? Vrees voor verdrinking van 12 personen. In de avonduren van Maandag bevond zich een zeilboot van den directeur van bad-Borkum, „Specht" met 18 personen aan boord op weg van Junt naar Borkum. De zeilboot is volgens ontvangen berichten, door het stormachtige weer vol water gesla gen en omgeslagen. Een der opvarenden heeft hedenmorgen tegen half vijf het tus schen Borkum en Jurst gelegen eiland Mam- mert zwemmend bereikt. Hij verklaarde, dat zich nog vijf of zes personen in de boot be vinden. Men vreest, dat de overige 12 perso nen zijn verdronken. De opvarenden van de zeilboot waren le den van de turnvereeniging van Borkum. Nog twee geredden. Omtrent het ongeval met de zeilboot aan de kust van de Noordzee wordt gemeld, dat tot dusver de redding van twee opvarenden vast staat. Behalve diegene, die naar Mem- mert zwom, werd nog een andere opvarende door een visscher opgepikt en naar 't eiland Juist gebracht. De directeur van bad-Bor kum, die zich aan boord bevond, wordt nog vermist Veertien slachtoffers. Naar thans met zekerheid schijnt vast te staan, heeft de ramp met de zeilboot veer tien slachtoffers geëischt. Vier personen wer den gered. De reddingsbooten zijn met de geredden naar Borkum teruggekeerd. Aan het zoeken naar de schipbreukelingen heeft ook een vliegtuig uit Nordernij deelge nomen. Men heeft de hoop, dat van de ove rige 14 personen nog iemand zal worden ge vonden, opgegeven. VALSCHE MUNTERS IN ZUID- AMERIKA. Een complete installatie in be slag genomen. Naar uit Buenos Ayres wordt gemeld, zijn daar drie Duitsche lithographen gearres teerd wegens valsche munterij. De politie heeft bij hen een volledige installatie voor 't vervaardigen van valsche bankbiljetten en een groot aantal dezer biljetten in beslag genomen. VERPLICHTE AANSPRAKELIJKHEIDS VERZEKERING. De A. N. W. B. heeft zich in zake de in voering eener verplichte wettelijke aanspra kelijkheidsverzekering voor automobilisten tot Z.Exc. den Minister van Waterstaat gericht met het volgende adres: Excellentie Het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, ver oorlooft zich het volgende onder de aan dacht van Uwe Excellentie te brengen. Sedert langen tijd hebben wij de vraag be studeerd of het invoeren eener verplichte wet telijke aansprakelijkheidsverzekering voor automobilisten (indien wij van automobilis ten spreken, bedoelen wij daarmede tevens berijders van allerlei soort motorrijtuigen'; al dan niet wenschelijk moet worden geacht Na ampele besprekingen in den boezem van ons Dagelijksch Bestuur in het einde van 1930 en begin 1931, hebben wij in April van dit jaar een Commissie benoemd bestaande uit drie leden (een jurist, een in genieur en een assuradeur), welke Commis sie van deze materie een onderwerp van ern stig onderzoek heeft gemaakt. Het door be doelde Commissie uitgebrachte rapport leidt ons er toe, onze zienswijze als volgt ter ken nis van Uwe Excellentie te brengen. Het voortdurend toenemend gebruik van motorvoertuigen stelt nieuwe eischen, niet alleen aan de wegen, doch ook aan de wet telijke voorschriften, die verband houden met het verkeer op de wegen Dat dit ook hier te lande is en wordt ge voeld blijkt o.a. uit Art. 25 Motor- en Rij- wielwet, waar in lid 1 van de bestaande re geling omtrent de bewijsleer ■yordt afge weken, terwijl het 2e lid een afwijking ver toont van Art. 1403 en volgende van het Burgerlijk Wetboek. Dit was dan ook de reden, dat voor een bepaalde categorie van personen (de automo bilisten) een afwijkende regeling is gemaakt; de eischen van het toenemende verkeer brachten de Regeering er toe in het Art. 25 der Motor- en Rijwielwet, de z.g. „Omge keerde Bewijslast" voor te schrijven. Zoo komt men langzamerhand tot het in voeren van andere wettelijke voorschriften een noodzakelijkheid, die ook in andere lan den is gevoeld en waarvoor men daar rege lingen heeft vastgesteld in wettelijken vorm. De algemeene regel van Art, 1401 B. W., FIETSEN OP 63-JARIGEN LEEFTIJD. Hoe zij dit doet? „Ik heb groot vertrouwen in Kruschen" schrijft een 63-jarige vrouw. „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik geen enkele keer overgeslagen 's mor gens bij het ontbijt een klein beetje te nemen, de flesch staat altijd op trfel. Ik weet zeker dat ik het aan Kruschen te danken heb dat ik op 63-jarigen leeftijd nog zoo levendig en flink ben, zoowel naar lichaam als geest. Ik fietr en rijd veel auto en veel van mijn vrienden vragen mij het recept, waardoor ik mijn goede gezondheid en enereie heb. Ik zeg altijd: ..Kruschen Salts en werk". Mevr. J. H. W. Kruschen is een combinatie van de zes zouten die het lichaam noodig heeft om het gezond en flink te houden. ïi'3n klein beetje iederen morgen in den eersten kop thee of koffie spoort lever en niereu aan tot krachtiger werking. Zóó inge nomen is Kruschen smaakloos. U be merkt geen enkel verschil in den smaak van TTw thee. maar na een nnar keer be merkt U wel een aanmerkelijke verbete ring in Uw gewondheid. U-v oogen wor den helderder, de kleur komt op Uw wangen terug, elke functie van Uw lichaam wordt krachtiger uitgevoerd en hoofdpijnen en moeheid verdwijnen. Kruschen Salts maakt U „fit" en houdt U „fit". Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten 0 90 en 1 60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts pro- beeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proef- flacon gebruiken zonder de gewone flesch Kruschen te openen En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flesch terug brengen bij den winkelier waar U haar kocht en hij zal U Uw 1.60 (Uw geheele uit gave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proef flacon alleen verpakt is bij de groote maat van 1.60 en dan nog slechts voor en beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of dro gist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. Hollandsche verpakking waarborgt echtheid. waarin is bepaald, dat hij, die aan een ander door zijn schuld schade berokkent, die schade zal hebben te vergoeden, is logisch en rede lijk, doch waar blijft de compensatie voor hem, aan wien schade is berokkend, als de- geen, aan wiens schuld die schade is te wijten, niet bij machte blijkt tot het geven van de schadevergoeding? Deze vraag dringt zich hoe langer hoe meer op bij het tegenwoordig gebruik van motorvoertuigen. Was vroeger het motorvoertuig vrijwel uitsluitend in handen van den zéér kapitaal krachtige, die zijn machine bovendien slechts gebruikte in de meest ideale omstandig heden (mooi weer, op voor zoover aan wezig goede wegen en overdag) lang zamerhand is het motorvoertuig in handen gekomen van den minder- of niet kapitaal krachtige, is het gebruiksvoorwerp ge worden en verleent het zijn diensten ook in de minst gunstige omstandigheden, bij nacht en ontij en zelfs op de minst voor autoge bruik geschikte wegen. De minst kapitaalkrachtige kan voor een luttel bedrag voor een paar uur een autc „huren zonder chauffeur". Een gevolg van dit een en ander is, dai hoe langer hoe meer, in geval van schade, veroorzaakt door het gebruik van een auto, hij die schade heeft geleden niet in staat is de schade op hem, aan wiens schuld de schade is te wijten (met inachtneming van Art. 25 Motor- en Rijwielwet), te herhalen, temeer nog, daar veelal de minder kapitaalkrachtige motorrijtuiggebruiker nalaat zich tegen de kwade kansen te verzekeren. Degeen, die schade heeft geleden wordt dus de dupe van de zich gewijzigd hebbende omstandigheden, omdat de veroorzaker van de schade öf niet kapitaalkrachtig genoeg is om zelf de 6chade te vergoeden öf heeft na gelaten zich te verzekeren. Maar ook als de motorgebruiker zich wèl heeft verzekerd, loopt hij, die de schade on dervond de kans, verstoken te blijven van de schadevergoeding, waarop hij volgens de wet aanspraak heeft. Het kan toch voorkomen en komt herhaal delijk voor, dat de Maatschappij, bij welke de motorrijtuiggebruiker zich heeft ver zekerd, zich ontslagen acht van de verplich ting om aangerichte schade te vergoeden, omdat de motorrijtuiggebruiker bepalingen van de poliswaarden heeft overtreden, b.v. heeft gereden, terwijl hij tot rijden onbe kwaam was. Wij denken hierbij o.a. aan dronkenschap. Hij, die uit het autoverkeer schade onder vond, staat dus in vele gevallen machteloos; hij heeft krachtens 1401 B. W. wèl aanspra ken, wel rechten, doch kan die rechten niet uitoefenen, niet de schade op hem, die ze heeft veroorzaakt, verhalen. Vandaar dan ook, dat hier te lande wordt aangedrongen op „wettelijke verzekerings plicht" voor den auto- of motorgebruiker, tegen W. A. Alvorens wij tot het besluit zijn gekomen Uwe Excellentie te adviseeren, gelijk wij bij dezen de eer hebben te doen, heeft het in ons midden een zeer belangrijk punt van dis cussie gevormd, of het wel op den weg van den Toeristenbond voor Nederland lag, maatregelen voor te stellen, welke door sommigen zouden beschouwd kunnen wor den als te zijn een nieuwe belasting, welke op aanstichting van een Toeristenbond op de schouders van het toerisme wordt ge legd. Wij zijn daarbij evenwel tot de conclusie gekomen, dat een verplichte W. A.-verzeke- ring eigenlijk geen nieuwe last is voor het meerendeel der motorrijtuiggebruikers, om dat zonder twijfel verreweg het grootste aan-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9