DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE FIONC1EEIE CRISIS ID ENGELAND. De Chineesch-Japansche botsingen. No. 224 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. SugdiiksdiOueczicht De internationale positie van Engeland is veilig gesteld, en het Pond Sterling zal zich steeds handhaven. ïBuUwCaitd De Foesjoen-kolenmijnen door de Japanners bezet i Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. - 77 Directeur: C. KRAK. Dit nummet bestaat uit 2 bladen. DE REDE VAN MINISTER SNOWDEN. Zooals wij gisteren gezien hebben, heeft zoowel het Britsche Lagerhuis als het Hoo- gerhuis de door de regeering ingediende wetsontwerpen betreffende de tijdelijke af schaffing van den gouden standaard, vrij wel zonder eenige discussie en met groote stemmenmeerderheid aangenomen. Dat is feitelijk het belangrijkste bericht ge weest, dat ons gisteren bereikte. Maar daar naast heeft de Engelsche kanselier van de schatkist, de heer Snowden, voor de radio een rede gehouden over de huidige crisis, en deze rede is belangrijk genoeg, om er op deze plaats aan te herinneren. Snowden dan zette allereerst uiteen, welke redenen de regeering er toe genoopt hadden, om den wet op den gouden standaard van 1925 tijdelijk buiten werking te stellen. Zoo wel de in- als de uitvoer van goud zou vrij blijven en de verplichtingen der regeering zouden strikt worden nagekomen. De regee ring zou alle maatregelen nemen, die haar positie zouden kunnen versterken. Sprekende over het algemeene aspect van den toestand, deelde Snowden mede, dat de verdeeling van de wereld-goudvoorraad reeds lang een punt van beraadslaging der Engel- sche regeering en van de Bank van Engeland had uitgemaakt, er dat reeds geruimen tijd naar middelen was gezocht om op dit gebied tot internationale samenwerking te komen. Tot een uitnoodiging aan andere regeeringen was het echter nooit gekomen, omdat het dui delijk was, dat dergelijke besprekingen in de huidige omstandigheden toch op een misluk king zouden moeten uitloopen. Misschien zal de huidige crisis voldoende druk uitoefenen op de betrokken mogendheden om tot samen werking te leiden. Sedert het einde van den oorlog heeft Engeland naar Amerika 322 millioen Pond goud geëxporteerd om aan zijn verplichtingen te voldoen. Volgens de overeenkomst inzake de oorlogsschulden aan Amerika heeft Engeland een bedrag van 280 millioen Pond Sterling of bijna 30 percent van de schuld betaald. Hoewel de Britsche oorlogsschuldeu slechts 41 percent uitmaak ten van het totaal bedrag aan oorlogsschul den, dat Amerika van de verschillende landen moet ontvangen, bedragen de Engelsche be talingen aan Amerika 83 percent van het totaal bedrag aan oorlogsschulden, dat de Vereenigde Staten in werkelijkheid ontvangen hebben. De Britsche oorlogsleening aan Frankrijk bedroeg 600 millioen Pond, waar voor de Britsche belastingbetaler 30 millioen Pond aan interest heeft moeten betalen. Frankrijk en Amerika hebben op het oogenblik ongeveer drie kwart gedeelte van de geheele wereld-goudvoorraad in hun bezit, dat voor het grootste gedeelte volkomen ste riel is, aangezien het niet gebruikt wordt ter bevordering van den internationalen handel De tijdelijke opheffing van den gouden standaard was dan ook niet noodig vanwege den internationalen toestand, maar vanwege den druk, die op de beurs werd uitgeoefend. Door het in evenwicht brengen der begroo ting was de internationale positie van Enge land veilig gesteld en zij, die vertrouwen in het Pond Sterling stelden, zouden niet teleur gesteld worden. Afgezien van eenige verkoo- pen, veroorzaakt door de nerveuze stemming, was er geen gevaar voor eenige depreciatie en van inflatie was geen sprake en zou geen sprake zijn. Snowden eindigde zijn reden met het her halen van de geruststellende woorden, die reeds eerder door de regeering waren gespro ken, dat de positie van Engeland met zijn reusachtige hulpmiddelen geen werkelijk ge vaar loopt, en dat men, wanneer men niet in paniekstemming raakt, rustig de middelen zal vinden om een spoedig herstel te be werken. o Deze rede was kennelijk bedoeld, om de on rust, die zich van de Engelsehen meester had gemaakt, te doen verdwijnen. En het is wel degelijk noodig gebleken, dat een dergelijke geruststellende verklaring kwam. In Parijs en op andere plaatsen in Frankrijk, waar talrijke Engelschen vertoefden, brak n.1. bij de eerste berichten over den crisis een ware paniek uit. In de groote hotels is het zelfs tot ♦en Britsche „volksverhuizing" gekomen. Vele Engelschen gaven er de voorkeur aan ten spoedigste naar huis terug te keeren en treinen naar Calais waren dan ook giste ren boordevol. Nog alarmeerender is de uitwerking van de crisis aan de Riviera geweest, waar de banken Maandag door honderden Engelsche reizigers werden belegerd De banken betaal den voor een Engelsch pond de somma van 85 francs (de laagste noteering gisteren was 102), en wisselden slechts tien pond tegelijk in. Slechts de groote hotels betaalden hun gasten bij wijze van tegemoetkoming 90 frs. Opmerkelijk is, dat reeds gedurende de laatste drie dagen aan de Riviera een toene mend wantrouwen tegen het pond viel op te merken en dat ponden slechts beneden den officiëelen wisselkoers werden verhandeld. deeling ontvangen dat ook Zweden, Grie kenland en Italië hun betalingen naar de goudpariteit hebben opgeheven. Geen bevestiging van dat bericht. Te Berlijn kon men ter bevoegder plaatse nog geen bevestiging krijgen van het bericht uit Genève, dat ook Zweden, Griekenland en Italië zouden hebben besloten, hun betalin gen op goudbasis stop te zetten en voor- loopig den gouden standaard *e verlaten. De Berlijnsche beurzen morgen weer geopend. De Duitsche beursbesturen zullen heden middag met vertegenwoordigers van het mi nisterie beraadslagen over de verdere maat regelen in verband met het beursvrkeer. Men meent in Berlijnsche bank- en beurskringen, dat het morgen mogelijk zal zijn de beurzen weer te openen. Dit zal echter a"hangen van het verloop van den betaaldag op heden en van de ontwikkeling der zaken op de Lon- densche beurs. HEROPENING VAN DE LONDENSCHE EFFECTENBEURS. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ef fectenbeurs vandaag weer geopend zal zijn. De Londensche goudmarkt. De prijs van het goud te Londen bedroeg gister nominaal 99 shilling en 7 pence ver geleken met 84 sh. 9 3/4 p. Maandag. Naar men verwacht zal de prijs vandaag 100 shilling bereiken. De uitwerking der Engelsche financieele crisis. Het Engelsche kabinet heeft zich in een gisteren gehouden buitengewone zitting op nieuw bezig gehouden met de financieele crisis. Het verluidt, dat krachtig zal worden opgetreden tegen hen die eventueele inflatie zullen misbruiken. Te dien einde is reeds een organisatie in het leven geroepen. Het ministerie van financiën heeft een decreet uitgevaardigd waarin tot nader or der de aankoop van deviezen of de gireering van saldi met het doel deviezen te verkrijgen, door Britsche onderdanen verboden wordt. De Southern Railways, een der vier groote Engelsche spoorwegmaatschappijen heeft be sloten de tarieven naar het Continent te ver- hoogen. In afzonderlijke deelen van het Britsche empire is een zekere ontevredenheid merk baar dat de 1 andsvaluta gekoppeld is aan het Engelsche pond In Egypte hebben de vertegenwoordigers de? banken hierover besprekingen gehad met de regeering. Te Caïro en Alexandrië blijven de beurzen ook vandaag gesloten. In kringen van de Britsch-Indische confe rentie wordt getracht bij de a.s. financieele onderhandelingen ook de kwestie te bespre ken of het niet doelmatig zou zijn de Indische valuta onafhankelijk te maken van de Engelsche. Optimisme van den Franschen minister van financiën. De algemeene stemming in de Fransche financieele en beurskringen was den tweeden dag van de Engelsche beurscrisis belangrijk rustiger dan Maandag. De verbetering van de NewYorksche beurs heeft een gunstige uitwerking gehad op de Parijsche beurs en er toe bijgedragen dat de groote internatio nale fondsen krachtig aantrokken. Het En gelsche pond werd ook heden niet officieel genoteerd. In het vrije verkeer werd 110 betaald, later van 106 tot 108 franken. De Fransche minister van Financiën, Flan- din, die zich Dinsdagavond naar Genève begaf, zal daar Woensdag of Donderdag een belangrijke redevoering houden, waarin hij zich voorstelt u'tvoerig de laatste ge beurtenissen te bespreken. In een verklaring welke Flandin gister middag tegenover Fransche journalisten heeft afgelegd, legde de minister van Finan ciën er den nadruk op, dat het van groot belang is, dat zoowel de New-Yorksche als de Parijsche beurs zich naar verhouden goed hebben gehouden. Bovendien kan men met satisfactie vast stellen dat de door de Engelsche regeering genomen maatregelen door de Engelsche publieke opinie in net algemeen met ingenomenheid zijn begroot. Men mag de huidige moeilijkheden noch on derschatten noch dramatiseeren. De were zal ook deze crisis wel te boven komen. Het in de Engelsche pers verspreide be- richt dat de Fransche regeering de Bank ot Engeland een crediet van ^2 mlli een aangeboden op voorwaarde dat wor(jt even groot bedrag zou f«ren, wordt Tprtf XDiX w«.r orier- handelmgen plaats gehad ^^ncKÊle" „ister van Financ.ejnWs perts. Omtrent het besprokene is nog medegedeeld. Griekenland en Italië tegen den gouden stand?ard? p. Financieele afdeeling van het Volken- boSsseadariS heeft Dmsdag de mede- Volgens een bericht uit Charbin hebben de Japansche troepen Maandag de kolenmijnen te Foesjoen bezet. De poging der communis ten de algemeene staking te proclameeren, werd verijdeld door het krachtig optreden der Japanners. Rust te Moekden. Volgens een bericht uit Sjanghai heerscht te Moekden volkomen rust. De Japansche troepen hebben ongeveer 20.000 Chineezen ontwapend. De provinciale regeering is in de gevangenis opgesloten. De stad is nog zonder verlichting. In de omgeving van Moekden is Maandag een Japansche brigade door twee Chineesche regimenten aangevallen. 5000 Chineesche soldaten zijn ontwapend. Ministerraad te Nanking. Uit Nanking wordt gemeld, dat generaal Tsjang Kai Sjek van zijn veldtocht te gen de communisten in de provincie Hoenan is teruggekeerd en direct een ministerraad heeft bijeengeroepen ten einde te beraadsla gen over den ernstigen toestand te Moekden. Wordt het conflict spoedig bijgelegd? Het Japansche kabinet heeft, naar gemeld wordt, de benoeming van een officier tot commandant van Moekden ingetrokken en bepaald dat deze functie door een civiele autoriteit zal worden bezet. Baron Sjidehara neemt alle mogelijke maat regelen ten einde een verdere uitbreiding der onlusten te voorkomen. Indien in de volgen de drie of vier dagen geen incidenten zullen passeeren, zal men op een spoedige bijleg ging van het conflict kunnen rekenen. Bomaanslagen op Japansche instellingen te Charbin? Uit Charbin wordt gemeld, dat aldaar bom aanslagen zouden zijn gepleegd op het Ja pansche consulaat-generaal, op het redactie gebouw van het Japansche dagblad „Nitsji- Nitsji" en op eenige Japansche banken, waar bij een aantal personen zou zijn gewond. Naar Japansche meening zouden de bom aanslagen door Chineezen zijn gepleegd. Japan aanvaardt een Chi- neescbJapansche conferentie. De Japansche regeering heeft de Chinee sche regeering medegedeeld, dat zij accoord gaat met het voorstel, een conferentie bijeen te roepen teneinde de Japansch-Chineesche betrekkingen te regelen. Het Japansche aanbod voor een commissie inzake het JapanschChineesche conflict. Omtrent het bericht uit Tokio, dat Japan bereid is het voorstel tot bijeenroepen van een conferentie ter behandeling van de verhou ding tusschen Japan en China te aanvaarden, wordt nader gemeld, dat Japan een gemeng de commissie voorstelt, bestaande uit drie Japansche en drie Chineesche leden, ver moedelijk met een neutralen voorzitter De ze commissie zal alle geschilpunten behan delen, o.a. ook het huidige conflict in Mand- De Japansche vloot vaart uit. Volgens een bericht van het officieele Rus sische telegraaf-agentschap uit Shanghai zijn Dinsdag te Nanking twee Japansche kruisers aangekomen. Verscheidene andere lapansche oorlogsschepen zijn Nanking ge passeerd in de richting van Hankau. In ver band met dit bericht wordt in Shanghai de aankomst van de Japansche vloot verwacht. In de Japansche consessie in Shanghai zijn machinegeweren opgesteld. LAVAL NAAR AMERIKA? Hoover noodigt Laval uit. De be- teekenis van het bezoek. Naar aanleiding van de financieele crisis in Engeland schrijft de „Matin": Het initia tief van de Ver. Staten, Laval tot een bezoek aan Washington uit te noodigen, versterkt de tusschen Frankrijk en de Ver. Staten be staande vriendschapsbanden en heeft in de tegenwoordige omstandigheden het even wicht der geheele wereld staat immers op het spel een bijzondere beteekenis. Het beteekent n.1. dat Amerika thans ook meer dan ooit de oplossing van alle ernstige problemen in een vooruitziende en op ver trouwen gebaseerde entente met Frankrijk ziet, nadat Frankrijk steeds verklaard' heeft dat een blijvende politieke en economische actie zonder Amerika niet mogelijk is. Vrijdag Lavals wachten. antwoord te De eerstvolgende ministerraad, na welken Laval officieel de uitnoodiging van Washing ton zal beantwoorden, wordt Vrijdag ge houden. Ofschoon de desbetreffende nota geen ge wag maakt van de formeele aanvaarding der uitnoodiging, hebben de bewoordingen, waarmee de voldoening daarover wordt te kennen gegeven, meer dan de beteekenis van een uitnoodiging in beginsel. Het initiatief van Hoover beduidt, dat de Ver. Staten zich in politiek opzicht wiilen aansluiten bij Frankrijk met het oog op bet consolideeren der algemeene orde, en ook, dat New York en Parijs de centra zijn gewor den voor de regeling van de internationale geldmarkt. Men mag hopen, dat het beroep van Ame rika op de samenwerking van Frankrijk, ge daan aan den vooravond van de reis der Fransche ministers naar Berlijn, speciaal ook het oog zal hebben op Duitschland. Indien hetgeen waarschijnlijk is het Elan van Hoover wordt verwezenlijkt, zal aval zich in den loop van October naar Washington begeven. De pers dringt op aanneming der uitnoodiging aan. De Fransche minister-president Laval heeft aan de journalisten verklaard, dat hij de uitnoodiging van president Hoover nog niet definitief heeft aangenomen, omdat hij geen besluit wil nemen zonder dat hij met zijn collega's-ministers overleg heeft ge pleegd. Wanneer hij de uitnoodiging aan neemt, dan zal hij naar Amerika gaan in het tijdsbestek tusschen zijn reis naar Berlijn en de heropening van de Fransche Kamer. In de Parijsche ochtendbladen wordt er op aangedrongen, dat Laval de uitnoodiging van president Hoover zal aannemen De „Quotidien" verklaart, dat de sterkste finan cieele mogendheid der wereld, Amerika, door deze uitncodiging de op een na sterkste mo gendheid, Frankrijk, uitnoodigt gemeen schappelijk alle wereldvraagstukken aan een nauwkeurige studie te onderwerpen, daar zij alleen de werkelijke scheidsrechters zijn. GANDHI ONTVANGT DE JEUGD. Hij zoekt een andere woning. Zaterdagmiddag heeft Gandhi een hon derdtal schoolkinderen uit het East Fnd ontvangen, meerendeels kinderen uit zeer arme gezinnen. Zij mochten hem verscheide ne vragen stellen, waarop de Mahatma goed- moedig antwoordde Zoo vroeg een der kin deren hem welke taal hij eigenlijk sprak, een vraag, die Gandhi gebruikre om de over eenkomst tusschen de Engelsche taai en h;t Hindoesch uiteen te zetten. Het Engelsche „father" en het Hindoesche „pita" zijn, naar hij betoogde, beide verwant aan het Latijn- sche „pater". Eenige jongens, niet ouder dan twaalf jaar, erkenden dapper, dat zij „terugslaan als ze een klap krijgen". Gandhi gaf hen daarop een lesje in zijn theorie van geen- geweld, dus geen „oog om oog", enz., en de jongens beloofden voortaan goede vrienden te zullen zijn. Gandhi, die tot dusver naar men weet te Londen zijn intrek had genomen in Kingsley Hall in Hampstead, zoekt een flat in het West End. Hij acht het noodzakelijk wat dichter bij het centrum der stad te wonen, hetgeen hem de dagelijksche lange auto-rit ten door de Londensche straten en voorste den zou besparen. Ook het Hindoesche Te huis „Anand Bhawan" in Belsize Park, waar hij het tweede gedeelte van zijn ver blijf zijn intrek zou nemen, ligt te ver ver wijderd. Het Lagerhuislid Sir Charles Trevelyan heeft nu, zooals wij in het Hbld. le zen, Gandhi zijn Londensche woning in Great College Street, Westminster, aange boden, en het is waarschijnlijk, dat de Ma hatma spoedig zich daar zal vestigen. MACDONALD EN ZIJN ZOON Waarom hij zijn vader steunt. Gelijk bekend is Malcolm MacDonald, de zoon van den premier, onlangs als ondersecr. voor de Dominions tot de nationale regeering van zijn vader toegetreden. In de Labour- partij heeft men hem dit euvel geduid, zegt het Hbld., waarop Malcolm een brief aan zijn kiezers in het district Bassetlaw heeft geschreven om zijn houding te rechtvaardi gen. - *- Velen denken, zoo schrijft hij, dat ik dezen stap uitsluitend uit familie-loyauteit jegens mijn vader heb gedaan. Inderdaad, dat is één reden, en mij dunkt een goede. Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Gedurende de jongste weken heeft de eerste-minister zich een inspanning moeten getroosten gelijk geen enkel man sinds den oorlog. Ik zou te laken zijn geweest, indien ik niet iets had ge» daan om hem bij zijn moeilijkheden te heb pen. Doch deze overweging was niet mijn eenig motief. Ik steun de regeering wegens de mérites van den toestand, waaraan het land en het parlement het hoofd moeten bie» den. De noodzakelijkheid der regeeringspo- Iitiek is droevig, maar deze politiek is noo dig en onder de gegeven omstandigheden goed. HET VOORGENOMEN HUWELIJK VAN PRINS LENNART VAN ZWEDEN. Den laatsten tijd doen voortdurend geruch ten de ronde, dat Koning Gustaaf van Zwe den zijn verzet tegen de verloving van zijn 22-jarigen kleinzoon Prins Lennart, die zich verleden jaar tegen den wil van het Hof in verloofde met de 20-jarige Karin Nievandt, de dochter van een welgesteld koopman te Stockholm, zou opgeven. Prins Lennart heeft thans in een der beste wijken van Stockholm een flat gehuurd en men verwacht dat de jongelui, met of zonder de instemming des konings, binnenkort in het huwelijk zullen treden. BEZOEK VAN GRANDI AAN BERLIJN TEGEN EINDE OCTOBER. Na de te Genève gevoerde vertrouwelijke besprekingen tusschen den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, en den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, Grandi, wordt thans van Duitsclle zijde medegedeeld, dat Grandi einde October de Duitsche regeering zijn contra- bezoek zal brengen. Of en wanneer Musso- lini zelf een bezoek zal brengen aan Berlijn is nog niet beslist. MACDONALD MOET RUST HEBBEN. De Britsche premier MacDonald voelt dé vermoeidheid van de inspannende werkzaam heden, welke hij de laatste weken heeft ver richt. Op medisch advies is hij gisteravond uit Londen vertrokken om enkele dagen in het binnenland door te brengne. EEN DER MOORDENAARS DER POLITIE-OFFICIEREN f. GEARRESTEERD? f Einde vorige week werd te Saarbrücken zekere Heinrich Bloeser gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord op de politie-officieren op de Bulow» platz. De man heeft bekend den dag van den moord te ongeveer 10 uur op de Bulowplatz te zijn geweest en na een omzwerving van tien dagen in het Saargebied was gekomen, Ter nadere vaststelling zijner identiteit zijn inlichtingen te Berlijn ingewonnen. HET AANTAL WERKLOOZEN IN OOSTENRIJK. Volgens een officieele mededeeling bedroeg het aantal werkloozen in Oostenrijk dat steun ontvangt per 15 September 198.825. .Dit is 500 meer dan bij de laatste opgave. ONDERSTAATSSECRETARIS CASTLE OVER DEN HUIDIGEN TOESTAND. De Amerikaanche onderstaatssecretarh Castle heeft te Boston voor een vergadering van vooraanstaande industrieelen en finan ciers een rede gehouden over den buiten- landschen politieken toestand. Amerika heeft zoowel te lijden door de werelddepressie als door de droogte. Van de gevolgen van de de pressie zal Amerika zich slechts herstellen als de geheele wereld zich herstelt van de huidige depressie. Daarom heeft president Hoover dan ook zijn bekend moratorium- voorstel gedaan. Thans laat zich nog niet aanzien, of dit voorstel inderdaad de ge- wenschte verbetering brengt. Toch heeft het reeds zijn zegenrijke werking getoond, oa doordat het voorkomen heeft, dat Duitsch land ineenstortte. Door het instandhoriden van de Europeesche koopkracht heeft Hoover niet in de laatste plaats Amerika geholpen, en het verwijt, dat Hoover zich om de Ver eenigde Staten niet zou hebben bekommerd, is dan ook ongegrond Een verdere poging van Hoover om den toestand te verbeteren is zijn streven naar vermindering der bewape ning. Indien er pariteit tusschen de naties heerscht zijn groote vloten, legers en lucht machten overbodig. De wedstrijd in bewape ning is een hoon voor allen, die den vrede willen. Het volgende jaar zullen de naties te Genève gelegenheid krijgen om hun gezond verstand te toonen door de bewapeningen te verminderen. Niemand zal daar naar per soonlijke triomfen streven, maar slechts naar een betere .verstandhouding tusschen.de vol- keren,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1