Alkmaarsche Courant. Radionieuws Jxuilletou RUmenland Honderd drie en dertigste laargang. Vrijdag 25 September DAROL FARQUHAR's NACHTWANDELING. Nieuws uit België. Ke. 226 1931 Zaterdag 26 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R A.) 6.457.en 7.30—7.45 Gymnastiek o. 1. v. G. Kleerekoper. 8.Gramofoonplaten. 10. Morgenwijding. 10.15 Voor arbeiders in de Continubedrijven. W. van-Cappellen, voor dracht en het V.A.R.A.-Mandoline-Ensemble o. 1. v. J. B. Kok. 12.Concert door het v.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl en gramofoon platen. 1.30 Pauze. 2.K. de Boer: Het Instituut voor Arb Ontw. in Amsterdam". 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Voor de kinde ren. 3-„De drie kleine kaboutertjes" van v. Tussenbroek door „De Kleine Stem" uit Bilthoven o. 1. v. G. M. Berendsen. 4. Concert door het V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl en gramofoonplaten. 5.S.D A.P.- kwartiertje. 5.15 Lied en Dans in Spanje. Gramofoonplaten met toelichting door W. Ziesemer. 6.15 Orgelspel door Joh. Jong (Standaart-Orgel. Schiedam). 6.45 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 Beoefe ning der Huismuziek. Samenwerking tus schen huiskamer en studio. 7.30 Y. G. v. d. Veen: Naar de 200.000. 7.45 Bestuursmede delingen en V.A.R.A.-Varia. 8.— Concert door het V.A.R.A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 8.30 „De arrestatie", frag menten uit de avonturen van den braven sol daat Schwejk" van Jaroslav Hasek, bewerkt door J. Lemaire Sr. Opvoering door het Groot Volkstooneei. 8.55 Cello-recital door L Schuyver (met pianobegel.) 9.15 Bij de Pomp, door Teun de Klepperman. 9.30 Ver volg concert. 10.— Vaz Dias. 10.10 Voor dracht door W. v. Cappellen. 10.30 Slot con cert. li.—12.— Gramofoonplatenconcert. Huizen, 298 M. (Uitsluitend K.R.O) 8—9.15 en 10.11.30 Gramofoonplaten. 11.30—12.Godsd. Halfuurtje door Pater Lector J. Dito O. P. 12.— Politieber. 12.15— 1.45 Concert door het K.R.O.-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 Postduivenberichten. 1.50—3.Gramofoonplaten. 3.4.30 Kin deruur. 5.6.K. R. O.-Kunstensemble o. I. v. P. Lustenhouwer. 6.Esperantoberich- ten door P. Heilker. 6.15 Journ. Weekover zicht door P. de Waart. 6.357.Vervolg Kunstensemble. 7.Is. J. C. de Vries: Bul garije". 7.20 Jodelmuziek. 7.30 Politieberich- ten. 7.45 Sportpraatje door de R. K. F. 8. 11 Concert door het K.R.O.-Salon orkest o 1. v. M. van 't Woud. A. A. L. Graumans, declamatie, 11.—12.— Gramofoonplatencon cert. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. Militair Orkest. R. West, tenor. C. Russell, bariton. 5.05 Orgelspel door R. Foort. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten 6 50 Piano-recital door E. Isaacs. 7.10 Le zing. 7.30 Lezing. 7.50 Gramofoonplaten. S.20 „De Barbier van Sevilla". Opera van Rossini. (Eerste bedrijf). 9 „Crickey" Re vue van A. de Boer. 10— Berichten. 10.15 •Berichten. 10.20 Lezing. 10.5012.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8 05, 12 50 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. 9.05 Gramofoonplaten. 9.50 Soiree aan boord van het a.s. „L'Atlantique". Ralundborg, 1153 M. 12.252.20 Orkest concert. 2 50—3.20 Gramofoonplaten. 3.50 —5.50 Orkestconcert en zang. 8.20—9 20 „Der Zarewitsch". Operette van Fr. Lehar. 9.45—10— Zang. 10.—10.20 Cello-recital. 10.35—1105 Balalaika-soli. 11.05—12.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 8 50 Zang. 9.20 Dansmuziek. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Concert met toelichting. Langenberg, 473 M. 7.25, 10 35 en 12 30 Gramofoonplaten 1.25 Orkestconcert. 2 55 Gramofoonplaten 5.206.20 Orkestconcert. 8.20 Vroolijke avond. 10.35 Reportage van de Weerdienst voor Vliegtuigen. Hierna tot 11.50 Concert en van 11.50—1.20 Dansmu ziek en gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. Ca. 7.—7 50 Gramofoon platen. 10.55 en 12.20 Berichten. 12.25 Uitz voor scholen. i,152.20 Berichten. 2.20 310 Gramofoonplaten. 3.104.50 Lezingen 4.50—5.50 Concert. 5.508.20 Lezingen 8.20 Vroolijke avond. 10.20 Berichten en hierna tot 12.50 Dansmuziek. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 56) Nijdig hief de oude heer zijn grijze hoofd op terwijl hij zijn vermagerde hand naar zijn te wijd geworden boord ophief om de dasspeld, de bekende zwarte parel, de re clame voor zijn zaak, wat steviger te beves tigen. Kijk eens, Darol, je hebt in den eenigen brief, dien ik van je uit Frankrijk mocht ont vangen, geschreven, wat je positie was Maar je kunt mij niet wijs maken dat daar eenige toekomst in zou zitten! Dat hangt er nog van af, oom, ant woordde Darol met eenigen nadruk. Je doet toch verstandiger terug te ko men. bromde de oude heer norsch. Nu ik wat krukkig ben geworden, zou je meer vrijheid hebben in je doen en laten In de eerste plaats zou ik belangrijk meer geld willen verdienen, antwoordde Darol. Na een oogenblik zwijgen vervolgde de ander zij het ook met eenigen tegenzin: Misschien neem je er genoeg mede te weten, dat je in de toekomst de heele zaak krijgt, wanneer ik zal zijn uitgestapt. Je bent het laatste mannelijk lid van ons geslacht. Daar ben ik voor het oogenblik niet (Van onzen correspondent.) Nadeelen van sensatiezucht. Naar aanleiding van een misdaad. Reeds voor het proces wordt de uitvoering van een eventueel doodvonnis geëischt. Verregaande edelmoedigheid ten opzichte van misdadigers. Bekend dat het Belgische publiek, ie „li T? ransche, op eigenaardige wijze „Jr °P wat men sensationeele lectuur «J** kan, lectuur die de haren te berge j n doet Dit heeft zijn goede en zijn slech- z'Jde, maar vooral een slechte. De goede ït I» j een of andere misdaad, de be- ngsteihng van de groote massa naar de ge eurtenis gaat en de politie hierdoor een zekeremedewerking krijgt welke soms goede resultaten oplevert. De slechte ligt in den aara zelf van deze belangstelling welke es sentieel ongezond is en er toe leidt dat de suggestie van de verhalen welke worden op- gedischt, en het geestelijk voedsel vormen van een massa menschen, voor zwakke na turen zeer gevaarlijk is, terwijl bovendien de zucht naar sensatie niemand spaart. Wie de gebeurtenissen soms vergelijkend nagaat wordt verdacht, diens naam weldra in volle letters in de kranten wordt afgedrukt. In dit opzicht wordt niets ontzien. Hier te lande zal men het nooit beleven, zooals in Neder land, dat in een moordzaak zooals in de zaak-Lans, tijdens het vooronderzoek en tij dens de behandeling in eerste en hoogste in stantie, het publiek geen enkelen keer en in geen enkel blad den naam te lezen krijgt van den beklaagde, zelfs dan niet wanneer hij is veroordeeld in eerste instantie. Sommige bladen verbergen het niet dat, volgens hun opvatting, een bericht waardeloos wordt, wanneer de naam van den bij het geval be trokken persoon niet mag worden genoemd. Voor velen moet dit tot pijnlijke toestanden leiden. Zoo heeft zich pas enkele dagen gele den een geval voorgedaan in de tot de Brus- selsche agglomeratie behoorende gemeente St. Lambrechts-Woluwe. Hier was een vrouw vermoord, in den namiddag, korten tijd na het vertrek van haar echtgenoot. Het bleek dat een slotenmaker om half vier aan het appartement was gezien en andere getuigen hadden den man, of meenden met stelligheid te kunnen verzekeren, dat zij den man het huis om half vijf hadden zien verlaten. De slotenmaker werd gearresteerd en dadelijk stond zijn naam in alle kranten. De open bare opinie werd tegen hem ingenomen. In- tusschen werd het onderzoek voortgezet en alhoewel er een gaping was van een uur, waarover de verdachte geen uitleg wist te geven, dan te verklaren, dat de getuigen die hem om halfvijf meenden gezien te hebben zich vergisten, daar hij om halfvier naar de woning van het slachtoffer was gegaan, om onmiddellijk terug te keeren omdat hij geen antwoord kreeg, moest hij na zes dagen op nieuw worden vrij gelaten. Het parket had inderdaad wetenschappelijke gegevens ver zameld waaruit alle getuigenissen, die den verdachte bezwaarden, werden vernietigd. De man moest een week later opnieuw de marteling ondergaan van weer naar het huis van de misdaad te worden gebracht en daar nogmaals alle mogelijke inlichtingen te ge ven, gedurende acht uren, ten aanzien van gansch de bevolking uit de buurt. En weer stond zijn naam in alle bladen. Er werd niets beslissend tegen hem gevonden. Aan een journalist gaf hij te kennen dat hij, door deze omstandigheid, zijn werk was kwijt ge raakt en hij een winter tegemoet ging, waar in het hem onmogelijk worden zou zijn vrouw en twee kinderen te voeden. Maar dit leidt ons af. Waar wij u willen op wijzen is, dat er thans in België een ware reactie tegen de misdadigheid is waar te ne men. Wij hebben u vroeger geschreven over de ontzettende wijze, waarop deze misdadig heid in de hand werd gewerkt door den ver koop van zoogenaamde politielectuur, uit Parijs ingevoerd, en die een cursus voor die ven en moordenaars beteekende. De autori teiten zijn hiertegen gelukkig ingegaan en hiermee werd1 dan toch bereikt, dat de uit stalling van deze schandelijke lectuur niet meer mogelijk werd en ook het vervoer door de spoorwegen niet meer werd toegelaten. De maatregelen hebben de aandacht op ge heel het probleem gevestigd en nu zich weer enkele wraakroepende misdaden hebben voorgedaan gaan er stemmen op om meer dan ooit streng op te treden, in zooverre zelfs dat in sommige bladen wordt gepleit voor de uitvoering van de doodstraf. Deze laatste eisch wordt gesteld naar aan leiding van een vreeselijke nflsdaad waarvan een knaapje te Luik het slachtoffer werd. Het kind werd op een Zondagnamiddag door een zekeren Brocka meegelokt naar de kaze matten van de oude citadel en daar op sadis tische wijze vermoord. Zoolang de moorde naar niet was ontdekt, stond de stad in de grootste beroering, want er was een golf van verontwaardiging opgegaan over de ontzettende daad. De kerel werd te Brussel gearresteerd en toen de politie met den da der tot een wedersamenstelling van het dra ma overging, moest een macht van bereden gendarmen, politie en zelfs troepen te been worden gebracht om het volk, dat den kerel wou lynchen, in bedwang te houden. In werkelijkheid is de doodstraf in België niet opgeheven. Men kan zich nog altijd ter dood laten veroordeelen, maar sedert 1 Juli 1861 is practisch de uitvoering van de dood straf geschorst en stelselmatig wordt door den koning genade verleent. In het geval van Luik zou de koning alleen van het gena- derecht geen gebruik hebben te maken en automatisch zou de straf moeten uitge voerd worden, want in het wetboek van straf recht staat nog steeds bepaald, dat „eiken ter doodveroordeelde het hoofd zal worden afgesneden". De eenige moeilijkheid waarmee men zou moeten afrekenen is deze van den beul, want sedert een paar jaren is de laatste beul, die officieel in functie was, alhoewel er geen werk meer verschaft werd, overleden en, uit bezuiniging, heeft er geen nieuwe be noeming meer plaats gehad, afgezien van de vraag of er gegadigden waren. De eisch tot uitvoering van de doodstraf, welke ongetwij feld door de jury op Brocka zal worden toe gepast, toont voldoende aan hoe de openbare meening een verscherpte strengheid tegen over de misdadigers eischt, waardoor zij in gaat tegen de hier in strafzaken overheer- schende neiging om misdadigers meer als zieken, als ongelukkigen te beschouwen. Al leen in België wordt er sedert een jaar een wet toegepast, zoogenaamd voor sociale ver dediging, en waardoor een misdadiger, die door een psychiater, abnormaal wordt be schouwd, in dien zin dat hij geacht werd op het oogenblik der feiten niet in staat te zijn geweest zijn daden te beheerschen, gewoon door de onderzoeksjuridictie, in casu de raad kamer, dus niet door een regelmatige recht bank, voor ten minste vijf en ten hoogste vijftien jaar kan worden geïnterneerd in een gevangenis-asyl voor abnormalen. Hij wordt dan niet gestraft maar verpleegd. Na een jaar toepassing heeft deze wet tot zooveel scherpe kritiek aanleiding gegeven, dat het de vraag blijft of zij nog lang zal van kracht blijven. De Belgische wetgever heeft overigens ook een groote bezorgdheid aan den dag gelegd om de misdadigen niet te hard te treffen. Volgens de huidige wetgeving kan een moor denaar door de omstandigheid alleen, dat hij voor het feit te zijnen laste nooit werd ver oordeeld, tot een minimum van drie jaren gevangenisstraf worden gestraft. Practisch wordt hij dan na een derde van zijn straf te hebben uitgezeten in vrijheid gesteld Het parlement heeft nu evenwel in zijn jongsten zittijd een wet aangenomen, waardoor 't mogelijk wordt voor de rechtbank, om ook een proeftijd toe te staan voor straffen tot ten hoogste drie jaar gevangenisstraf. Waar uit voortvloeit dat een moordenaar als Brocka, wanneer hij een behendig en knap advocaat heeft, zich tot drie jaar kan laten veroordeelen en hij ook nog van een proef tijd zou kunnen genieten, en dus geen enke len dag gevangenisstraf, zou doen, als hij gedurende den proeftijd wel geen andere misdaad zou willen plegen! Het is een debat, dat door juristen dient gevoerd, maar te oordeelen naar wat men links en rechts te hooren en te lezen krijgt, heeft het publiek er gaandeweg genoeg van gekregen dat er meer gedacht wordt aan de „belangen" van de misdadigers dan aan de belangen, de eerbiedwaardige belangen van de eerlijke menschen. mede geholpen, verklaarde Darol. die zes maanden geleden door zijn kamer in Chelsea had geijsbeerd, piekerende over de vraag, hoe hij behoorlijk rond zou kunnen komen. Darol wierp een blik naar het jonge meisje, waaraan hij zich nu voor zijn gansche ieven had verbonden en wendde zich tot zijn oom: Ik moet nu dadelijk over ruimer in komsten kunnen beschikken. Weer een oogenblik zwijgen, onderwijl de oude koopman streed met zijn afgod Mam mon. Nu goed, bromde hij, je kun! tegen hooger salaris bij mij terugkeeren- We zui len het daar later verder over hebben. In ieder geval wil je nu wel dadelijk de zeven duizend Pond terughebben, die je als ver goeding voor de parels hebt betaald. Of heb je liever de parels? Liever de parels, verklaarde Darol middellijk. vr Zoo heb je die liever? Nu. mij goed, zijn je eigendom. Als je maar.^jknkt d je er meer dan zevenduizend maken zult. Mag ik ze hebben? Ze zijn van jou. Wel bedankt, oom. Nu dan tot morgen! Darol begreep dien wenk en zich om keerend zij hij enkel: Goeden middag oom. Maar toen kwam toch een beter-ik bij ouden man boven. Hij wendde zich tot hem met een smeekend gebaar als van een Z„ die huip vraagt. Ziekte hadden ziin stuurschheid gebroken, uog Mammon was niet meer de alleenheerscher DE AUTO-PARKEER-KWESTIE IN GRONINGEN. Een autobestuurder weigerde onlangs te voldoen aan het bevel van een agent van politie te Groningen om zijn auto, die hij aan den openbaren weg had neergezet, naar een parkeerterrein over te brengen. De autobe stuurder kreeg een bekeuring, maar de kan tonrechter sprak hem vrij, omdat de politie geen bevoegdheid heeft op grond van art. 23 van de Motor- en Rijwielwet min of meer offic'eele parkeerterreinen in het leven te roe per dat kan alleen de gemeente-verordening in zijn hart en hij herinnerde zich dat Darol de eenige spruit was van zijn bloedeigen broeder, den onstuimigen verkwister, die alles er voor over had gehad, zelfs een huwelijk, om een toevallig ontmoete danseres de zijne te kunnen noemen. Zij waren antipoden ge weest, maar wellicht was één kiem gemeen schappelijk bij hen geweest en deze bracht een ommekeer in zijn denken. En met haast vrien delijke stem zei de oude man: Nu, tot ziens, mijn jongen, terwijl hij daarbij Darols hand greep en deze hartelijk drukte. Beste oom! riep de jonge man opgewekt uit, terwijl hij den handdruk beantwoordde. Tusschen de beide mannen ontstond nu iets, dat hun tot nog toe vreemd was geweest, een gevoel van wederzijdsche sympathie. Edoch, daar bleef het niet bij. De oude Kei wendde zich tot zijn vroegere kantoorjuf frouw en met een vriendelijken, haast vader lijken blik op haar vriendelijk glimlachend gezichtje zei hij Nu, beste kind, tot spoedig. Toen Sheila van haar verbazing was beko men, stond zij in het benedenvoorportaal van het oude huis, waarin een marmeren borst beeld stond van den grootvader, die eenmaa eigenaar was geweest van de mooien lesse naar met het geheime laadje. Een slordig uitziende dienstbode van onge veer zestig jaar dook uit een of anderen hoek op om ze uit te laten, maar Darol haastte zich te zeggen: Niet noodig, Simmons, we zullen er we uitkomen, waarop de vrouw weer verdween Een oogenblik Sheila, hier heb je het ding, en alsof het een stuk speelgoed was die nog niet bestaat. Deze beslissing kan voor houders van autobussen en vrachtauto's aanleiding zijn om ook maar ergens in de ge meente te gaan stationneeren en niet op het parkeerterrein, dat hun was aangewezen, na dat de Hooge Raad had besloten, dat het ge meentebestuur van Groningen hun niet mag verbieden, de binnenstad binnen te rijden. SCHEEPVAARTDRUKTE IN SCHIEDAM. Ondanks malaise. Wie Woensdag de Wilhelminahaven ge passeerd is, schrijft de „Schied. Crt", zal niet den indruk gekregen hebben, dat er in de wereld nog zoo iets bestaat als malaise. De haven lag geheel vol met schepen. Men kwam zelfs ligplaats te kort en daarom vroeg en kreeg de havendienst toestemming om een schip bij de N.V. Schieveem en een bij de Scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg te meren. De meeste schepen kwamen om stuk goederen te lossen of bij te laden; een schip was geladen met erts. Dinsdagavond en den daaropvolgendeu nacht en ochtend zijn reeds weer eenige sche pen vertrokken. Het zijn voor een havenbedrijf de beste klanten die spoedig weer verdwijnen! Want dan maken ze plaats voor andere sche pen, die opnieuw betalen! INBRAKEN TE HAARLEM. Vier in dezelfde straal. Woensdagnacht is in vier huizen aan de Kleverlaan te Haarlem ingebroken. Geld, sie raden en kleedingstukken zijn gestolen. Toen de inbreker in een vijfde huis binnendrong, werd hij gesnapt. Er werd alarm gemaakt, maar de man wist intusschen te ontkomen DE ZUIDERZEEWERKEN. De kosten beneden de jongste raming. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt: De stand van de onderhanden zijnde Zui derzeewerken is thans zoo ver gevorderd, dat, zooals ook de zoo juist verschenen be grooting van het Zuiderzeefonds voor 1932 zegt, „aangenomen kan worden, dat de jongste raming niet zal worden overschre den De belangrijke overschrijvingen welke in den' loop der jaren bij de uitvoering der Zuiderzeewerken zijn voorgekomen, zouden intusschen de vrees eenigszins wettigen, dat men ook in 1932 niet met de toegestane cre- dieten zou uitkomen. Wanneer men echter de begrooting iets nauwkeuriger bekijkt, dan kan men constateeren dat niet alleen de ra ming niet zal worden overschreden, maar dat men zelfs onder de raming zal blijven. Dat gaat niet alleen op voor den afsluitdijk maar dat geldt ook voor de nog resteerende werken van den Wieringermeerpolder. Practisch gesproken bestaat er dus op het oogenblik geen kans, dat men "voor onaange name financieele verrassingen komt te staan De werken, welke thans onderhanden zijn, lieten trouwens een vrij nauwkeurige raming toe. En nu we toch het kostenvraagstuk in ver band met de begrooting voor 1932 bespreken, moge ook even gewezen worden op de gevol gen van de door den Minister van Water staat voorgestelde en door de Staten-Gene- raal te nemen beslissing over een tijdelijke opschorting, welke besloten ligt in de thans ingediende begrooting. De overeenkomst van het rijk met de M. U. Z. loopt volgens de daarin vervatte bepa lingen af met het beëindigen van de werken aan den dijk MedemblikDen Oever en den afsluitdijk, met daarbij behoorende kunstwer ken. Theoretisch verandert dus bij opschor ting der verdere uitvoering van de werken ten aanzien van de verhouding tus schen het Rijk en de M.U.Z. niets. Iets an ders is, dat uiteraard bij opschorting der werken een belangrijke vermeerdering der werkloosheid is te verwachten. Niet alleen ten opzichte van de arbeiders, werkzaam bij de Zuiderzeewerken zelf, maar ook van arbei ders werkzaam in tal van bedrijven, die ma teriaal voor de Zuiderzeewerken leveren, zoo als machinefabrieken en constructiewerk plaatsen. De beteekenis van de principieele beslis sing der opschorting moet aldus worden uitgelegd, dat men in ieder geval, ook al veranderen de economische omstandigheden (spoedig) ten goede, toch een hiaat in de uitvoering der werken mag verwachten. Weliswaar is op de begrooting voor '32 een bedrag uitgetrokken voor een voortgezet on derzoek inzake de N.O.-inpoldering, maar dat beteekent slechts, dat er kosten zullen worden gemaakt voor bestudeering der plannen inzake deze inpoldering en voor het overleg, dat zal geschieden tusschen de verschillende adviseerende lichamen. Omdat zelfs voorloopig geen gelden zijn uitgetrok ken voor voortzetting der werken na 1932, ontstaat automatisch een tijdelijke stopzet' ting, ook al zou het mogelijk rijn verder te werken. Men krijgt n.1. een zelfde soort verschijnsel als in 1926. in welk jaar het be sluit tot versnelde uitvoering werd geno men, maar waarin m.*t de uitvoering zelf geen begin meer werd gemaakt Een belangrijke factor ten slotte is het kos tenvraagstuk voor de toekomst. Daarbij moet gewezen worden op de „hoog-conjunc tuur" ten tijde van de uitvoering der wer ken, welke thans gereed zijn of hun voltooi- ting naderen. De uitvoering der werken heeft in de jaren, welke onmiddellijk achter ons lig gen, zeer groote sommen verslonden Hierop is in de toekomst evenwel niet te rekenen. Men verzekerde ons, van uiterst deskundige zijde, dat de kosten van gelijkwaardige wer ken in de toekomst vele tientallen millioenen bij die van thans ten achter zullen blijven. Hirmede dient wel ernstig rekening te worden gehouden bij het nemen van een be slissing ten opzichte van opschorting der Zui derzeewerken. i KOLENINVOERBEPERKING IN BELGIE. Met ingang van 1 October, De medewerker G. Nypels van het Hbld. seinde gister: Juist terwijl de vertegenwoordigers van onze mijnen zich opmaken voor de tweede be spreking met hun Fransche collega's, welke hedenmorgen plaats vindt te Parijs, bereikt hun de Jobstijding, dat de onlangs aangekon digde invoerbeperking in België, waarover men sindsdien niets meer vernomen had, 1 October a.s. in werking zal treden. Er zullen licenties gegeven worden voor 75 van den invoer van elke mijn in 1930, een jaar, dat niet bijzonder gunstig geweest is voor onzen koleninvoer in België, zoodat de beperking, ge nomen over onzen tegenwoordigen invoer, veel meer bedraagt dan 25 Men had eigenlijk een stille hoop gehad, dat deze nieuwe slag voor onze kolenmijnen nog eenigen tijd was uitgebleven, omdat de Belgische mijnen op het oogenblik niet in staat zijn zelfs aan de vraag naar huisbrand te voldoen zooals men weet, vallen hoog oven-cokes voor de Belgische ijzerindustne en bunkerkolen ten behoeve van de havens Antwerpen en Gent buiten deze restrictie zoodat de Nederlandsche mijnen de laatste weken overstroomd worden met orders uit België, waaraan zij echter ook slechts gedeel telijk konden voldoen. Als eerste natuurlijk en onvermijdelijk gevolg van dezen protectionistischen maat regel van België verwacht men in kolenkrin- gen aldaar dus een stijgen van de prijzen voor huisbrand. Zooals men weet, beteekent deze slag voor onze mijnen en dus ook voor onze handels balans met België, welk land immers zelf de laatste maanden zijn koleninvoer bij ons zeer aanzienlijk wist te verhoogen een vermin dering van den invoer met ongeveer een half millioen ton per jaar. Ongeveer evenveel als de gedwongen invoerbeperking in Frankrijk. Te zamen zullen wij dus naar deze beide lan de ee millioeen ton, ongeveer één maand pro ductie van al onze mijnen samen, minder kunnen uitvoeren. haalde hij nonchalant het kostelijk snoer parels uit zijn binnenzak. Sheila, mag ik je dit geven? Heel graag, antwoordde Sheila op een voudigen toon. Een oogenblik, had hij gezegd, en dit was 't gewichtige oogenblik in hun leven. Zij, die nooit had gezegd wat zij niet meende, zou niet graag dat oogenblik door onwaar heid of malle preutschheid hebben willen be derven. Vandaar dat eenvoudige antwoord Maar hij wilde beloond worden! Mag ik nu het plezier heben je het om te doen? Graag, Darol. Die bontkraag zit met in den weg Hij maakte de kraag los, zoodat haar hals vrij kwam. En bij Sheila kwam de herinne ring op aan de voorspelling van de juffrouw, die haar den mantel van luipaardbond had verkocht, dat die mantel haar geluk aan zou brengen. Een glimlach van gelukzaligheid vertoonde zich op haar gelaat, terwijl zijn vingers het collier om haar hals legden en het slot er van dichtdrukten. Toen trok hij haar dichter naar zich toe, zacht drukte zijn hand haar hoofd achterover boven de parels, die zijn bruids geschenk vormden, en zijn mannelijk hoofd over haar heen buigend, drukte hij een kus op haar roze mond. In een oogenblik van alles vergetende verrukking bleven ze zoo staan, maar ten slotte verbrak hij het zwijgen, bracht hij hen tot de werkelijkheid terug. Hou je een beetje van me? Ik ben bang, dat je me nogal een haric hebt gevonden. Dat ben ik ook wel een beetje, ten minste tegenover jou ben ik dat altijd geweest. Maag DE VEILIGHEID OP DEN WEG. Deskundig politie-toezicht gevraagd door den A.N.W.B. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land heeft zich tot den minister van Justitie gericht met een adres, waarin de Bond er op aandringt, dat op de groote verkeerswegen buiten de kommen der gemeenten meer aan tot nu toe het geval is, deskundig politie-toe- zicht worde uitgeoefend. Het toenemend snelverkeer langs de Neder landsche wegen brengt een stijgend aantal ongevallen met zich, waarvan ook de voor zichtige weggebruiker, de bedachtzame toerist en eveneens de wielrijder en de voetganger het slachtoffer worden. Een zeer groot deel der verkeersongevallen wordt veroorzaakt door roekeloos of onoordeelkundig optreden van sommige deelnemers aan het snelverkeer, die daarbij meermalen blijk geven de regels van den weg óf niet te kennen of er geen rekening mede te houden. Het bestuur van den A.N.W.B. meent te moeten aandringen op ter zake kundig poli-' tie-toezicht. Weliswaar verrichten de verschil lende vrijwillige verkeer-inspecties zeer goed werk, doch zij geven den betrokken politie beambten toch niet die zelfstandigheid van oordeelen en die practische ervaring, welke hoor eens, jeugdige schoone, ik ga nu veran deren, nu ik bij je ben. Hoor eens lieveling, hou je va nmij Antwoord zij, zooals het on der pareldieven gebruik is, eerlijk en oprecht, voor we weggaan om thee te drinken Twee personen thee? viel Sheila hem in de reden, terugdenkend aan een middag met Peg Woffington. Natuurlijk twee personen thee. Maar hoor eens, hou je heusch een beetje van me?. Toe, zeg het eens! En ondeugend maar toch ietwat aarzelend antwoordde Sheila: Maar zeg, geloof je me als ik ja zeg? Als ik er mijn woord van eer op geef? U is vrij om heen te gaan, zei Darol, daarmede herinnerde aan het donkerste oogenblik in hun beider leven. Maar zij vond dat alleraardigst van hem en zij hernam: Zal ik eens iets in het geheim vertellen? Graag! 4 Nu, ik ga liever niet heen! Een kus beloonde haar daarvoor, en haaf. daarop op armslengte van zich af houdende^ terwijl zijn oogen haar als 't ware verslonden,' vroeg hij: Op je woord van eer? En lachend, wel overtuigd, dat zij geen van beiden ooit zouden denken elkander te very laten, antwoordde zij: J Op mijn woord van eer, zooals hel iemand, die parels steelt, betaamt! EINDE, 4

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5