Mkmaarsche Courant. 1'Buitenland RHEUM ATIEK, i TOGAL Honderd drie en dertigste laargang. Vrijdag 25 September In vijf dagen naar New-York. DE VEILIGHEID VAN ITALIË. Zware straffen voor anti fascisten. GEEN COMMUNISTISCHE BURGE MEESTER IN SCHWERIN! Geneeskundige brieven 1931. No. 226 Het leven aan boord van een Oceaan-paleis. Nog altijd geldt een reis naar Amerika als yen heele onderneming. Schijnbaar een on bereikbaar doelwit voor de meeste Europea nen vanwege de kosten in de eerste plaats en ook door den tijd welke er mede gemoeid is. De steeds sneller wordende scheepsverbin dingen en de toenemende behoefte aan pas sagiers tengevolge van de groeiende concur rentie onder de vele Atlantische stoomvaart lijnen hebben echter sinds kort mogelijkheden dopend welke in afzienbaren tijd er toe zul len leiden dat een tocht van Europa naar Amerika een even gewone gebeurtenis wordt gevonden als een reisje naar Parijs of Zwit- serland. Toen Columbus in 1492 zi]n vermaarde ontdekkingsreis ondernam en na twee maan den dobberen op de groote plas eindelijk land ontdekte, zal hij, hoe groot zijn fantasie voor dien tijd ook was, vermoedelijk niet ge droomd hebben, dat na eenige eeuwen zich zulk een scheepvaartverkeer tusschen beide werelddeelen ontwikkeld zou hebben en de uit- en thuisreis waar hij met zijn zeilsche pen een maand of vier over deed nog eens m 10 dagen mogelijk zou worden. Zoover heeft de schitterende techniek van dezen tijd het reeds gebracht dat het de snelvarendste schepen van de Norddeutscher Lloyd, de „Brmen" en de „Europa" men in vijf dagen fijds den overtocht kan maken. Het gevolg van deze snelle overtochten is dat het nu voor toeristen met vacanties van drie weken mogelijk is geworden Amerika in hun reisplan op tenemen, temeer waar juist voor deze Vacantietochten voor de toeristen klasse veel billijker tarieven zijn vastgesteld geworden. „Drie wereldsteden in drie weken" is de leus geworden waarmede de groote Atlanti sche stoomvaartmaatschappijen in den afge- loopen zomer reclame hebben gemaakt in Europa. Niet alleen het verblijf in de grootste en drukste stad ter wereld New-York met zijn imposante skyscrapers is een attractie, ook het leven aan boord van de drijvende hotel- paleizen van de Norddeutscher Lloyd eens van nabij mee te maken leek ons minstens even interessant. Met „Drie wereldsteden in drie weken" heeft men Parijs, New-York en Londen op het oog. En wel één vollen dag in de Fran- sche en één vollen dag in de Engelsche hoofdstad, vijf dagen in New-York en dertien dagen op zee. Men maakt één reis met de expresse-stoo- mers de „Bremen" of de „Europa" in vijf dagen en een met de andere Lloyd-stoomers die er 8 dagen over doen. Alles inbegrepen, verblijf in de driewereld steden, hotels, gidsen, stoomschepen enz. komt het vanuit Nederland via Parijs, Cher- bourg, New-York, Southampton, Londen," te rug op circa 700 per persoon, toeristen 3e klasse. Men kan het ook zoo uitzoeken dat men met de Bremen en de Europa de heen- en te rugreis maakt, waardoor men 3 dagen uit wint en deze reis op 10 dagen terugbrengt. Hierdoor is het mogelijk 3 dagen langer in Amerika te vertoeven. Dit verhoogt de reissom echter met circr 50, waarbij voor het langer verblijf in New-York op 12 50 per dag gerekend is, de berekening van de Norddeutscher Lloyd voor volledigen pensionprijs per dag in zijn New-Yorksche hotels. Aangezien men te New-York veel uitgaat, naar theaters en an dere vermakelijkheden, wat niet in den prijs zit, begrijpt en dat het genoemde bedrag nog wel wat stijgt. Zou men de bootreis in de le klasse wil- lep maken heen en terug dan komt er zeker in totaal nog een 1000 bij daar de le klas se in de Expresse-stoomers ruim 750 en kele reis kost tegen 400 2e klasse, terwijl in het zomerseizoen een retour toeristen 3e klas se op rond 575 komt, alleen de bootreis tot de Fransche havens. Voor millionnairs zijn ?r bovendien in de le klasse nog luxe-hutten met salons ter beschikking die 5000 enkele reis kosten en een verfijning en luxe bieden die geen enkel hotel op het vaste land kan bieden. Een drieweeksche tocht naar Amerika voor een kleine 700 uit en thuis Nederland, is dus wel heel billijk te noemen en is uit sluitend een gevolg van den steeds scherper wordende concurrentiestrijd tusschen de groote stoomvaartmaatschappijen. Welke klas men ook reist gedurende den geheelen overtocht is men er van den morgen tot den avond op uit om de passagiers zoo aangenaam mogelijk bezig te houden, te ver wennen met een keur van spijzen, welke in de eerste klasse zelfs levensgevaarlijke afme tingen aanneemt, maar ook in de toeristen derde klasse zoodanig is dat ze met een uit stekend eerste klas restaurant in Holland kan wedijveren. Om eenig denkbeeld te geven van de af metingen van de Bremen (51656 ton) en de Europa (51000 ton) de twee snelste oceaan- stoomers laten wij enkele cijfers volgen, ma ten voor beide schepen hetzelfde. Lengte van elk schip 286 Meter, breedte 31 Meter, hoog te van de kiel tot het zonnedek 35 M., hoogte van het zonnedek boven de waterlijn 25 M., lengte van den wandelweg om het bovenste promenadedek der le klasse 346 M. De com plete bemanning telt 1025 koppen, terwijl het maximum aantal passagiers 2240 be draagt, zoodat men als het schip „vol" is 3265 menschen aan boord heeft. De afstand Bremerhaven—New-York is 3760 zeemijlen. New-York—Cherbourg—Southampton 3309 zeemijlen. Een zeemijl is zooals en weet 1852 Meter. Volgens berekeningen bevaart onge veer 70 pCt. van de wereldhandelsvloot den Atlantischen oceaan. Om de veiligheid van het verkeer zooveel mogelijk te verzekeren hebben de groote Atlantische lijnen 'n onder linge afspraakroute vastgelegd volgens het principe van rechts houden. Vandaar dat van Europa naar New-York een noordelijker koers gevolgd wordt dan van New-York naar Europa. De afstand tusschen beide routen bedraagt circa 60 zeemijlen. Het resultaat is aat men slechts zelden een schip tegenkomt V? ocea,an- Als men eenmaal het drukke xanaal en de zuidkust van Engeland gepas- wm uZ!et, m£n 4 dagen niets dan zee en lucht. Met de Bremen was het eenige schip •■neesheeren op de mee»t afdoende wijze beztreden door Togaltablet- J ten. Tosal «chaad» noch Uw hart. noch Uw maa* en kan du* worden In- genomen door hen die andere '-*-1—ljm «lacht verdragen. Tosal hielp weer andere middelen seen beet brachten. Bij Apotk ét Dtog 10J0 3 uur thee of koffie met koek, en 's avonds j heid. Maar ongetwijfeld, zoo meent de „Vor- om half tien gaat men nog eens rond met I warts" heeft hij deze taal, die riekt naar den j "*vu,vu WOO U^l ccmgc SL111 p at wij op den oceaan zagen een groot jacht een. s Zomers wordt met het oog op de ijs- n. s Zomers wordtmet het oog op de ijs bergen die in deze periode in beweging ple- g n te komen de route Zuidelijker gekozen dan 's wmters. rnPt klasse hutten zijn buitengewoon comfortabel ingericht. Een prachtige badka mer bij de meeste, electrische ventilatoren om in de warme streken wat koelte te bren gen en andere gemakken die het verblijf ver aangenamen. In afwijking van de 2e en 3e klasse waar men de maaltijden tusschen be paalde uren moet nemen en meestal in twee groepen verdeeld heeft men in de eerste klasse alle vrijheid, 't Ontbijt kan men vanaf nalt acht nemen, de lunch vanaf half één en ,er va.naf 7 uur- voeding in de «deklas is uitmuntend. Reeds het menu voor het ontbijt bevat een schier oneindige reeks van schotels met een variatie in thee, koffie en chocolade-soorten met elkaar telden wij er een 15-tal zooals men die in het beste hotel niet zal vinden. De meest verwende lekkerbek zal aan boord van een Oceaan-paleis geslagen staan. De lunch en het diner brengen iedern dag opnieuw me nu's met een keus van gerechten waarvan de beschrijving op de menukaart ongeveer oO regels beslaat! Het diner is het hoogte punt van den dag in de le klasse. De dames wedijveren in een keur van schitterende toi letten waarbij de Amerikaanschen elkaar trachten te overtroeven met een uitstalling van de kostbaarste diamanten en juweelen terwijl de heeren allen in smoking verschij nen. Tusschen de maaltijden door wordt er omstreeks 11 uur bouillon rondgediend1 met sandwiches, 's middags na de lunch tijdens het dagelijksch concert van 4—5 uur in de luxueuse social hall thee met gebak. Tegen 6 uur kan men de gezellige bar en rook- salon gevuld vinden met cocktails drinkende dames en heeren, waarbij vooral de Ameri- kaansche ladies in het verwerken van een stevig aantal drinks niet voor de mannen onderdoen. Na het diner verzamelt men zich weer in de conversatiezaal, die een enorme opper vlakte heeft zoodat men behagelijk wegge doken in een clubfauteuil luisterend naar het fijne orkest geen moment het idee heeft mid den op den oceaan te zitten. Want van bewe ging van het schip bemerkt men zoo goed als niets des zomers. In de herfst- en winter maanden moet het wel eens anders zijn doch in het reisseizoen ligt het drijvend pa leis zoo rustig als wat, zoodat van zeeziekte niemand last heeft. Van tien tot twaalf uur 's avonds is er ge regeld bal in een speciale balzaal. Tot de dagelijksche vermaken behoort ver der een bioscoopvoorstelling van 56 uur en van 3—4 uur paardenrennen. Met houten paarden. Men gooit met drie dobbel steenen en telkens gaan drie paarden die ge worpen zijn één schrede vooruit, tot één het einddoel heeft bereikt. Van te voren heeft men kaartjes kunnen koopen voor 1 dollar per stuk met het num mer van het paard dat men denkt dat zal winnen en na afloop van iedere rit wordt het ingezette geld onder de winnaars verdeeld minus 10 procent voor het personeelfonds. Een aardig vermaakt dat zeer in den smaak valt vanwege de vele verrassingen welke het soms brengt. Om de slanke lijn tengevolge van de overvloedige spijziging niet te ver liezen is het zaak druk aan deksport te doen. Men kan op het zonnedek tennissen golven, shuffle, jawat al niet beoefenen en als men daar niet van houdt een schitterend voorziene bibliotheek staat vrij ter ieders be schikking. De kinderen hebben een eigen speelzaal, de ouderen kunnen zich in een gymnastieklokaal naast het weelderige zwembad in alle takken van sport beoefenen. Er is letterlijk aan alles gedacht. De radiodienst zorgt dat men van het we reldgebeuren op de hoogte blijft al zit men op den Oceaan en iederen morgen II uur wordt de Lloyd-Pcst rondgebracht met de laatste telegrammen er in uit Amerika en Europa. In een goed geoutilleerde drukkerij met een zetmachine is de krant 's nachts gezet geworden. Men begrijpt dat op deze wijze het leven aan boord omvliegt. Er zijn verschillende winkels aan boord, waar men versche bloemen, sigaren, souve nirs, photo's etc. etc. kan koopen. De vijf dagen zijn nu als een sprookje. Hoe is nu de toeristen-derde klasse? Het ligt voor de hand dat men hier niet die luxe en overdaad op allerlei gebied mee maakt als in de le klasse. Maar de verzor ging van de passagiers kan ook hier in alle opzichten uitstekend genoemd worden. Alles is veel gemoedelijker ook de verhouding on der de passagiers en eerlijk gezegd voelt men zich als toerist veel gauwer thuis in de toe ristenklasse dan in de eerste, waar tenslotte alles veel vormeiijker toegaat. De hutten zijn kleiner doch geriefelijk, men heeft tweepersoonhutten voor echtparen en vierpersoons voor de overigen. Er zijn vol- dende badkamers om ieder in de gelegenheid te stellen geregeld een bad te nemen, waar toe men verstandig doet op den eers e g van de reis direct op <karvoor gere - gende lijsten zijn naam in te vu uur waarop men geregeld een bad w.l ne- men. Het ontbijt is heel goed met een over vloed van vruchten, meel- en 1ete PI koude spijzen met brood en koff.e. melk of thee zooials men het s ellig in een eerste thee zooals men het stellig De lunch is nog ui gebreMer en het diner eeeft soep, visch, vleesch, groenten en aar* appelen, pudding, ijs, vruchten en koffie, al les smakelijk klaargemaakt. Ok in de toeristenklasse 's morgens om 11 uur bouillon met sandwiches, s middags «n sandwiches en thee. De voeding en verzor ging in deze klasse is niet zoo overdadig als in de eerste klasse doch kan een vergelij king met ieder hotel-restaurant in Europa weerstaan. Ook hier wordt het amusement niet vergeten en het trof ons hoe de scheeps- leiding er op uit is het de passagiers ook in de toeristenklasse zoo prettig mogelijk te maken. Om elf uur komt de scheepskapel op het promenadedek een concert geven dat onge veer een half uur duurt, 's Middags bij de thee is er klein strijkje en tegen kwart voor vier beginnen hier de paardenrennen, op de zelfde wijze georganiseerd als in de eerste, alleen de inzet is hier een halve dollar per ticket, 's Avonds wordt er een bal georgani seerd en twee avonden, w.o. de voorlaatste als er tevens een afscheidsdiner plaats vindt, een speciale feestavond gegeven, waarbij men allerlei feestartikelen cadeau krijgt om de vroolijkheid er in te houden. Hoewel men hier niet die ruimte heeft als in de eerste klasse, heeft men toch 2 dekken om wat bewe ging te nemen. Op het bovenste dek kan men diverse spelen beoefenen en in een turnzaal van 4—5 de stijve ledematen wat oefenen. Men vindt ook hier een bibliotheek. Behalve de ruime eetzaal, waar men als de toeristen- dase vol is, in twee ploegen eet, hebben de passagiers de beschikking over een gezellige conversatiezaal en een groote rooksalon met bar. De prijzen voor dranken en rookmate- riaal zijn aan boord zeer billijk omdat er geen belasting opzit. Tegen het eind van de reis krijgt men gelegenheid onder geleide van een steward het geheele schip te bezich tigen wat natuurlijk een bijzondere attractie is. Zoowel de Bremen als de Europa nemen iedere reis een vliegtuig mede aan boord wat een 600 K.M. voor men New-York of Southampton bereikt van het bovenste dek met een katapult wordt afgeschoten. Deze vliegtuigen dienen uitsluitend voor postver voer waardoor een bespoediging van twee dagen wordt verkregen. tijd van Erzberger en Rathenau, met geheel zonder bedoeling gekozen. Voor de bizondere rechtbank ter be scherming van den Italiaanschen staat is een aantal processen begonnen. Te recht zullen staan 6 groepen beklaagden, die er van beschuldigd worden, gedu rende de afgeloopen jaren in de provin cie Emilia een communistische agitatie te hebben gevoerd. Van de eerste groep zijn Donderdag 9 beklaagden tot gevan genisstraffen van 2 tot 7 jaren veroor deeld. Het vonnis in het proces tegen de tweede groep van 14 beklaagden wordt vandaag verwacht worden. Een Fin, die een groot bedrag aan geld kwijt was geraakt, heeft, om dit weer terug te krijgen, op aanraden van een „wijze manhet lijk van zijn kort tevoren overle den zoontje opgegraven en het hoofd en een hand er af gesneden. Op een ander kerkhof heeft de man een ander kinderlijk eveneens van eenige ledematen beroofd en daarna al les op een plek in een bosch begraven. Hij is later gearresteerd. De dominee acht het zeer wel mogelijk, dat men thans met een soortgelijk geval van bijgeloof te doen heeft. Docent Hammerström houdt aan zijn theorie omtrent de herkomst van de lijkdee- len vast. Hij acht het van veel belang, dat de ring, die in de bron gevonden is, doorge sneden was. Volgens hem zou men hier, on der den rook van de hoofdstad, met een of ferplaats van zigeuners te doen hebben. De gemeenteraad van Boizenburg Duitschland) heeft het voorstel om de verkiezing van den communistischen advocaat tot burgemeester ongeldig te verklaren, met 8 tegen 7 stemmen aan genomen. Dr. Alexander had, zooals bekend, een groot communistisch bestuursprogram opgesteld, dat hij bij de aanvaarding van zijn ambt zou uitvoeren. Zijn verkiezing was echter door de regeering niet goed gekeurd. Voor het voorstel-tot ongeldig verklaring s'-mden thans, de burgelijke leden en de nat. socialisten; de commu nisten en de soc.-democraten stemden tegen. EEN HOFFELIJK INBREKER. Mej. Marion Gilbey, een inwoonster van Beaconsfield, werd den 8sten Juli 's nachts wakker doordat zij iets hoorde in haar slaap kamer. Toen zij opkeek kwam er een man met een zaklantaarntje op haar toe, die zeide: „Handen omhoog. Als gij u stil houdt, is het in orde, als gij u beweegt zal ik schieten1". De man nam haar bijouteriedoos weg en verdwenen. Later werd hij in hechtenis ge nomen en men vond bij hem een brief aan mej. Gilbey welke reeds van een postzegel voorzien was en als volgt luidde: „Sta mij toe, mijn verontschuldigingen aan te bieden voor het binnendringen in uw kamer en het stelen. Ik hoop van harte, dat ik u niet te zeer verrast of verschrikt heb. Ik kan mij uw gevoelens voorstellen, door op zoo'n on mogelijk uur gewekt te worden en dan in een revolver te moeten kijken. U waart zoo rus tig en kalm, dat u mijn oprechte bewonde ring heb gewekt. Er behoorde groote koel bloedigheid toe om dapper te zijn oilder het oog van een onbekend gevaar. Ik moet u be danken voor de gelegenheid die u mij bood, toen u mij liet ontsnappen. U hebt mij vijf minuten voorsprong gegeven en dat was voldoende om twee menschen gelukkig te maken. Ik ben thans verloofd met het liefste meisje ter wereld". De brief was onderteekend: Jack Raffles. De man bleek echter een 27-jarig zeeman, Darratt genaamd te zijn. De juweelen had den, volgens de N.R.Crt., een waarde van 6000 gulden. KNOEIERIJ MET WERKLOOZEN. Wij lezen in de N.R.Crt.: Een timmerman te Londen, die vast werk had, en drie pond, dertien shilling, vier stui ver per week verdiende, had kans gezien toch nog een pond, negentien shilling werkloos heidssteun te trekken. Zijn bedrog was ech ter uitgekomen en gisteren stond hij terecht. De rechter wees erop dat de werkloozensteun het land groote lasten oplegt en dat het daarom een ernstig misdrijf is om steun in ontvangst te nemen, als men daartoe niet ge rechtigd is. De man verdedigde zich met te zeggen, dat hij geruimen tijd zonder werk was geweest en dientengevolge schulden had Ook wist hij niet of zijn huidig werk wel van blijvenden aard zou zijn. FRICK DREIGT DRUENING. In verband met de politieke moor den. De oud-minister van politie in Thüringen, dr. Frick, heeft namens de nat.-soc. rijksdag fractie aan den rijkskanselier een telegram gezonden, waarin erop wordt gewezen dat de moorden door gewapende Marxisten op weerlooze nat.-soc. op schrikbarende wijze toenemen. Bestraffing volgt geregeld niet. In een rechtsstaat is ten slotte de regeering verantwoordelijk voor de veiligheid van het volk. Daarom verklaren wij, aldus heet het aan het slot, dat wij voor onvoldoende be scherming van onzep artijgenooten de leden van de huidige regeering verantwoordelijk stellen en eventueel ter verantwoording zul len roepen. De „Vorwarts", die op deze bedreiging volgens het Hbld. commentaar levert en o.a. betoogt, dat voor de politieke moorden twee hoofdschuldigen zijn aan te wijzen n.1. de communistische partij en de nat.-soc. partij meent ten slotte in het telegram van dr Frick een gevaarlijke politieke actie te moeten zien tegen de rijksregeering, welke des te meer de aandacht verdient, betoogt het soc. orgaan, daar de gebezigde bewoordingen opzettelijk dubbelzinnig zijn. Natuurlijk zal Frick eventueel met veront waardiging zich verdedigen tegen de ver denking dat hij met de woorden „verant woordelijk stellen" iets anders zou hebben bedoeld als parlementaire verantwoordeliik- DE GRUWELIJKE VONDST BIJ HELSINGFORS. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Crt.: In een moeras bij Helsingfors zijn Vrij dag, zooals wij reeds meldden, deelen van lijken, namelijk afgesneden handen en voe ten, een vrouwenhoofd en tien, met een touw tje bijeengebonden, vingers gevonden. Het moeras is nogal berucht, omdat er zich 's zomers altijd zwervers en zigeuners ophou den. De plaats, waar de gruwelijke vondst werd gedaan, ligt op ongeveer vijftig meter van den grooten weg naar Borga. Het bron netje, waarin de lijkdeelen lagen, is niet groot, maar het is, naar eenige jaren geleden bij een boschbrand bleek, onmogelijk leeg te oompen. In Augustus van het vorige jaar is in dezelfde bron een afgesneden vrouwen hand gevonden. Het is echter absoluut uit gesloten, dat de lijkdeelen, die nu gevonden zijn, toen reeds in het water lagen. De per sonen, van wie de nu gevonden ledematen afkomstig zijn, kunnen ten hoogste eenige maanden geleden overleden zijn. De politie staat hier voor een zeer moei lijk geval. De lichaamsdeelen zijn van ten minste negen personen afkomstig, en het is niet bekend, dat den laatsten tijd in Finland zooveel personen verdwenen zijn. Deskundi gen zijn Zaterdag met het onderzoek der vondsten begonnen. Misschien kan dit eenige aanwijzing voor de politie opleveren. Het wordt uitgesloten geacht, dat de lijkdeelen van een kerkhof afkomstig zouden zijn. Eeni ge jaren geleden is een doodgraver te Hel singfors op weerzinwekkende wijze te werk gegaan bij het begraven van lijken van arm lastigen en gevangenen, die in een gemeen schappelijk graf begraven worden. Daarom is het toezicht op de kerkhoven aanmerkelijk verscherpt, en de controle is nog scherper geworden sedert men het vorige jaar in het moeras een vrouwenhand vond. Er zal voor alle zekerheid toch 'n onderzoek op de kerk hoven ingesteld worden. Aan een der gevonden vingers zat een gladde ring. Er staan geen initialen in, alleen een fabrieksmerk: een hond en de letters E. E.W., en voorts „prima doublé". De politie heeft een sterk vergroote foto van den ring aan de bladen gezonden benevens een be schrijving van hetvoorwerp, in de hoop, dat men hierdoor een spoor in handen zal krij gen. Een jonge Finsche geleerde, Hammer ström, docent in de klassieke filologie aan de universiteit te Helsingfors is van meening, dat de gevonden lijkdeelen afkomstig zijn van zigeuners. Hij heeft er op gewezen, dat verschillende op een laag cultureel peil staande volken op verschillende manieren hun dooden willen verhinderen „terug te ko men". Soms tracht men dit te bereiken, door de dooden te verminken, door de voeten en handen af te snijden en die in water te laten zinken. Omdat niet zelden zigeuners in het moeras verblijven acht Hammerström het zeer wel mogelijk, dat dit ook hier het geval is geweest. De politie hecht er echter niet te veel waarde aan deze theorie. Zij zet het on derzoek in verschillende richtingen voort, maar wil daarover, zooals te begrijpen is, niets mededeelen. Nader meldt men an het blad De politie heeft Maandag het onderzoek in de buurt van het bronnetje, waarin de lijkdeelen gevonden werden, voortgezet. Uit de bron is een aantal groote steenen opge haald die er het vorige jaar, toen de bron nauwkeurig onderzocht werd in verband met het vinden van een afgesneden vrouwenhand, nog niet in voorkwamen. Nieuwe vondsten zijn echter niet meer gedaan. De politie zal het geheele moeras, dat ongeveer 20 H.A. groot is nauwkeurig onderzoeken. Door anthropologisch onderzode hoopt men vast te kunnen stellen, hoe groot de per sonen waren van wie de gevonden ledematen afkomstig zijn, tot welk ras zij behoorden, welk geslacht zij hadden en mogelijk ook, welk soort werk zij verricht hebben. Thans staat reeds vast dat het vrouwenhoofd, dat in de bron gevonden is, niet van een zigeu nerin kan zijn, en dat de ledematen van ten minste negen personen afkomstig zijn. Een dominee heeft aan de politie een sferk staaltje van bijgeloof medegedeeld, dat hem ALS REVOLVERBANDIET AANGEHOUDEN. Onaangenaam avontnnr van een Kopenhaagsch dansleeraar. Een bekend dansleeraar uit Kopenhagen, de heer Carlsen, heeft te New-York, waar hij zich op een studiereis bevond, een onaange naam avontuur beleefd, zegt het Hbld. Begin dezer maand was hij op straat getuige van een bandietenoverval en door een misver stand werd hij als een der hoofddaders ge arresteerd. Ondanks het protest van den Deenschen consul-generaal handhaafde de politie de arrestatie en totdusver is er nog geen bericht dat hij losgelaten is. Ook het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken is in dit geval gemoeid. In een brief uit de gevangenis aan zijn te Kopenhagen vertoevende "vrouw, vertelt Carlsen, naar „Politiken" meldt, dat hij op straat wandelde toen een bende bandieten op enkele meters van hem af een „hold-up" organiseerde. Revolverschoten knalden en Carlsen zocht een goed heenkomen. Hij liep wat hij loopen kon, maar voelde zich plotse ling onwel en ging op een stoep zitten. Het volgende oogenblik werd hij door recher cheurs gegrepen, die hem voor een der ban dieten aanzagen. Men hield hem in arrest op grond van het feit dat hij 'n bos sleutels, een looper, een lijst van de groote hotels van New-York en eenhoefijzer in zijn zak had, dat men voor een moordwerktuig schijnt te hebben aangezien, ofschdbn hij het juist als iets dat geluk aanbrengt bij zich had. Intusschen waren ook de andere voorwer pen van onschuldigen aard: de sleutels wa ren die van zijn vele koffers, den looper ge bruikte hij omdat het slot van een dier kof fers stuk was gegaan, en de lijst van de ho tels had hij gemaakt om zijn vrienden en be kenden te kunnen vertellen waar hij geweest was. Tot zijn ongeluk was ook zijn pas verloo- pen daar hij langer had moeten blijven dan aanvankelijk zijn plan was. De politie zou hem, naar hij schreef, met stokken hebben geslagen om hem te dwingen te bekennen, daar zij meende een goedé vangst te hebben gedaan. Het kankervraagstuk en dr. Bendien. In de laatste weken kan men geen krant ift handen nemen of men vindt er een of ander in over bovenstaand vraagstuk. Ik hoop aan te kunnen toonen, dat het beter ware geweest, wanneer die publicaties waren achterwege ge bleven, zoodat ook het schrijven van dezen brief overbodig zou zijn geweest. Maar nu om zoo te zeggen zoowat ieder zich voor de kwestie is gaan interesseeren, is een enkele nuchtere opmerking daarover niet misplaatst. Over kanker schreef ik reeds vroeger. Het ligt voor de hand, dat deze ziekte, die zoo dik wijls voorkomt en waaraan nog steeds nog zoo vele menschen te gronde gaan, de volle belangstelling van het publiek heeft. Natuur lijk ook vas de wetenschappelijke wereld. Tal van onderzoekers geven hun tijd en krachten voor de bestudeering van deze kwaadaardige ziekte, groote instituten zijn uitsluitend voor dit doel gesticht, zooals hier te lande het kan ker-instituut in het Anthony van Leeuwen hoek-huis te Amsterdam. Men zoekt daat ijverig naar de oorzaak der ziekte, waarom trent nog lang geen zekerheid bestaat, men tracht daar tevens en gelukkig niet zonder succes genezing voor de kwaal te vinden. In dit laatste opzicht staat thans wel vast, dat de genezingskansen het grootst zijn in het allereerste begin der ziekte. Vele volledige genezingen kon men reeds boeken. Naarmate het proces verder voortgeschreden is op het oogenbük dat de behandeling begint, wordt de kans op volledig herstel in toenemende mate geringer, al blijft het ook dan nog mo gelijk, groote verbetering aan te brengen en het leven niet alleen te verlengen, maar ook dragelijker te maken. Het groote publiek volgt met begrijpelijke belangstelling alles wat over deze zaak ge- publiceerd wordt. Voor zoover dat mededee- lingen betreft in den geest van de hierboven genoemde is dat alleszins nuttig. Het kan er toe medewerken, dat de lijders zoo spoedig mogelijk doelmatige hulp zoeken en dat zij feen kostbaren tijd laten verloren gaan door et eerst nog eens met kwakzalversmiddelen te probeeren, dikwijls uit angst voor een ope ratie. Daarom is het evenzeer nuttig, dat men wete, dat bij vroegtijdige herkenning meermalen juist geen operatief ingrijpen noodig is, en indien dit dan wel het geval mocht zijn, dat dan een eenvoudige ingreep meestal voldoende is, terwijl in verwaarloos de gevallen soms alleen nog een zeer ingrij pende operatie redding of verlichting kan brengen. Daartegenover is het lofwaardig, dat het zuiver wetenschappelijk onderzoek binnen de muren van het laboratorium blijft. Wat daar door de rustelooze werkers wordt gedaan ligt boven de bevatting van den leek. Nam hij er kennis van, hij zou het niet be grijpen of - en dat zou erger zijn - geheel valschegevolgtrekkingen gaan maken. Welke nadeelen uit de voortijdige publica tie van wetenschapjselijke vondsten kunnen JBHNHPMMvoortspruiten, weten zij, die zich nog herinne- veertig jaar geleden te Ulaborg bekend is j?e-i ring, dat in de grootste .pers de ontdekking

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9