LuxeVerhuurinrichting De schoonheid van Texe bedreigd. m li S ÉCU ÜP HP 13 Jfthaakuétiek j§ jjj i Ij m 88 ÜP vÉ 'éêi. ii JJ wm k tm Qcumiiêtiek NEDERLANDSCHE ZONDAGSSCHOOL VEREENIGING EN ZONDAGSSCHOOL „LAAT DE KINDERKENS TOT MIJ KOMEN". mm m. m wm y/m m (R u iii «F ken niet minder dan 500 verlangde en waarvoor bij particuliere verhuizers niet meer dan 50 behoefde te gorden be taald Hulde aan de betrokken afdeeling, welke het geld der gemeenschap met zakelijk beleid wist te besteden. Zoo zijn er tallooze voorbeelden uit het fitlancieele beheer der Gemeente aan te halen. En hier is nu eens geen sprake van geruchten. Kan het dan nog een wonder genoemd worden, dat de bom eens zou barsten? Niet alarmeeren is goed, doch zulke voorzorgsmaatregelen zijn zeker niet bedoeld, om onjuiste finan cieele politiek te verbloemen of te sanctionee- ren. In de tooneelwereld van Amsterdam schij nen de zaken evenmin naar wensch te gaan Ook daar spreekt men van tonnen tekort eu het vormt wel een schrille tegenstelling, dit bericht, met de verassing ons deze week door de „Koninklijke Vereeniging" bereid met de opvoering van Ferdinand Brückner s „Mis dadigers" in den Hollandschen Schouwburg Het is een evenement geworden op tooneel- febied in de hoofdstad, en wel hoogst zelden eeft het Amsterdamsche publiek een pre mière gehad, zoo subliem van spel en gaaf ,van regie, als dit door Van Dalsum geleide kijkspel in het bewonderenswaardige décor. Dit alleen al dwingt respect af, de primitieve ruimte in een Hollandschen Schouwburg als tooneel-accomodatie in aanmerking genomen. En welke bezwaren men ook tegen het stuk zelf zou willen aanvoeren, bezwaren welke er Inderdaad ook zijn, deze voorstelling onder de directie Saalborn en Verbeek is een ge beurtenis geworden aan het begin van het rijkelijk gevulde tooneelseizoen. Maar het zijn helaas niet uitsluitend de artistieke uit komsten, als „Misdadigers' ongetwijfeld wor- Iden zal, men zich niet kan ontveinzen, dat wel richt weldra ook de Amsterdamsche tooneelwereld voor een ernstige déconfiture zal staan. Zoodat ik maar zeggen wil, dat in deze dagen de conjunctuur in Amsterdam weinig optimisme toelaat en een koninklijk bezoek een beetje wrang aandoet. De stemming op den Dam is dan ook niet te miskennen en ook het traditioneele oranje-zonnetje schijnt flauw gestemd. Aan dit bezoek van H.M. de Koningin heeft toch blijkbaar een ingrijpen de verandering van décor voorafgegaan. Op vallend luid en langdurig vooral heeft de Btafmuziek moeten blazen om een lied van gansch andere strekking met het „Wilhel mus" te moeten overstemmen. De permanente afzetting toont een heel ander beeld. Een dunne haag van belangstellenden met daar achter groepen drukdebateerenden, onder streng politietoezicht. Op eiken rit, om de paar honderd meter surveilleei ende recher cheurs achter de afzettingen. In het oog loo- jpende voorzorgsmaatregelen, waar men gaat. De soberheid, bij een en ander betracht, ver dient zeker sympathie, en het ligt alles dui delijk in den geest van het geheele Ko ninklijke bezoek. Onze agentenhelmen, het plechtstatige hoofddeksel van den politieman in groot ternue, is verdwenen. Alleen nog de inspecteurs moeten gedrukt gaan onder het gewicht van den koperen hoed met den leeuw dn top en de model-sluitjas. Tot ook de In- specteursbond zich bezwaard gevoelt en wij den helm alleen nog maar in het Stedelijke Museum, aan onze kinderen zullen kunnen laten zien. En onze kinderen, die alleen nog jmaar politieagenten met alpino's of zonne- Ikapjes zullen kennen, zullen informeeren of de vroegere agenten dan niet altijd hoofd pijn hadden En hoe zal een Koninklijk bezoek er in Ihun tijd wel uit gaan zien, als nu al schreeu wende colporteurs, sectarisch verdeeld, zich niet ontzien elkaar, vóór het paleis, met grie vende uitdrukkingen in het openbaar te be kampen? Het mag dan de geest van dezen tijd zijn, maar het is er dan ook de tijd naar Zoo zal ook de traditie van het kijkspel uni formen en goud, van militairen en comman do's en van vorstelijke sprookjessfeer lang zamerhand uit de hoofdstad gebannen wor den en zullen wij alleen nog maar in staat zijn, om onze kinderen te verhalen en alle pracht en praal van zoo'n intocht over het Damrak. Immers, toch voor een groot dee van ons Amsterdammers, ja, voor het mee- rendeel, schept deze vertooning een sfeer en een bekoring, die aan droomen doen denken Zóó zijn wij van binnen. Maar aan den buitenkant toont de Amsterdammer van thans een opgezweept en valsch begrip van democratie, dat eigenlijk alleen maar van on opgevoedheid of onbeleefdheid getuigt. En dit opvatting moet een ieder, van welke poli tieke richting hij ook is, als weldenkenc mensch toch eigenlijk veroordeelen. VAN SIEGEN. is Men schrijft ons: Op Woensdag 30 Sept. a.s. zal alhier de 65ste jaarvergadering worden gehouden van de Nederlandsche Zondagsschoolvereeniging im het gebouw „Harmonie". De N.Z.V. werd in 1866 opgericht door de heeren T. M. Looman en Ds. C. A. Adama van Scheltema te Amsterdam en Dr. P. Hoedemaker, toen nog student te Utrecht, en 'Jhr. E. van Weede van Dijkveld. Na een jaar telde de vereeniging 106 leden. Er bestonden toen 247 Zondagsscholen in ons land met 729 onderwijzers, waaronder 509 dames De scholen telden ongeveer 25.000 leer lingen. Op dit tijdstip bestonden Zondags scholen ongeveer 30 jaar. Zoo was de aanvang. Thans telt de vereeniging ruim 2300 leden en geeft een eigen orgaan uit onder redactie van Dr. G. P. Marang en den heer H. A. de coer Azn. Haar Zondagsschoolrooster heeft t»0 enP'nUdlijfie De relat.es met het buitenland worden on derhouden door de buitenlandsche secreta resse Jkvr. C. Repelaer van Driel. Wat de toekomst aangaat, aan het einck- van haar arbeid is de Vereeniging zeker niet gekomen; integendeel, allerlei nieuwe zaken zijn in overweging en bewaren voor sleur. De N.V.Z. zal het zich een eer en een voorrecht rekenen haar leidende taak voor dezen arbeid in steeds toenemende mate te mogen volbrengen. Reeds in 1851 werd de Zondagsschool „Laat de herderkens tot Mij komen" te Alk maar opgericht door de heeren J. J. Schrie- ke, M. W. Houkoop en D. Pover en bestaat dus thans 80 jaar. Met een klein aantal kinderen werd be gonnen ten huize van den heer Schrieke in de Boterstraat. Toen het aantal grooter werd stelde ook de heer Houkoop zn zeilmakerij aan de Voormeer beschikbaar. Later werden de kinderen ook onderge bracht in de Algemeene Bewaarschool in de Doelenstraat, de bewaarschool van mej. Rin- gers in de Langestraat hoek Krebbesteeg en bet lokaal ter verbreiding van Waarheid aan den Koningsweg. Thans worden de leerlingen ontvangen in de Chr. school in 'de Doelenstraat, het cate chisatie-lokaal bij de Groote Kerk, het lokaal Nieuwpoortslaan No. 1 (daartoe belangloos afgestaan door den voorzitter der Z.S., den leer J. Ringers) en aan den Omval ten huize van den heer Bol. In 1869, nadat Ds. D. Rijnders de leiding kreeg, steeg het aantal kinderen tot ruim 400. Het spreekt van zelf dat de uitbreiding van personeel daarmede gelijken tred hield. Van den aanvang af berustte de leiding bij de oprichters en later bij Ds. Rijnders. Pas na diens vertrek in 1877, naar Mid delburg, werd een eigenlijke vereeniging op gericht en een bestuur gekozen. Het eerste bestuur bestond uit de heeren J. van de Wad ding, voorzitter; G. Krijt, secretaris; K. Wol zak Gzn., penningmeester; J. van de Poll, H. Houkoop en F. H. Ringers. Het hoogtepunt in het Zondagsschoolleven het Kerstfeest. De Kerstfeestvieringen, meestal in de Ka- lelkerk, mogen zich van jaar tot jaar ver- ïeugen in veler belangstelling. Elk jaar opnieuw stellen milddadige stad- genooten het bestuur in staat met de kinde ren het Kerstfeest te vieren Een enkele maal is in den loop der jaren ook wel feest gevierd om een andere reden. Zoo in 1872, de 300ste gedenkdag van de inneming van den Briel en 1873 ter gelegen heid van het 3e eeuwfeest van Alkmaar's ontzet. Beide keeren werd feest gevierd in de z.g.n. „ronde 0"laan. Ongeveer 500 kinderen namen hieraan deel. In 1872 werd, nadat de kinderen zich heel den dag met allerlei spelen hadden ver maakt, ook nog een luchtballon opgelaten op een weiland achter het huis van Jhr. van Foreest. Na twee dagen kwam bericht dat de ballon was neergedaald te Wij-naldum bij dadingen. Ook in 1880, eeuwfeest ter herdenking dat Robert Raikes in Engeland voor het eerst het Zondagsschoolwerk begon en in 1898, het Kroningjsaar, werd eveneens een buiten- feest georganiseerd, wederom in het bosch van Jhr. van Foreest. In 1926 toen de Zondagsschool alhier 75 jaar bestond werd een buitenfeest gegeven voor de oudere leerlingen te Bloemendaal (Kraantjelek). De jongere leerlingen werden in den Mu- ziektuin onthaald. Om den band tusschen ouders en perso neel te versterken werd, voor het eerst, in 1913 onder leiding van Ds de Ree een ouder avond gehouden, welke sinds dien door meerdere is gevolgd. Deze avonden worden door de bezoekers (stens) zeer op prijs gesteld. Jammer dat niet meerdere ouders van hun belangstelling doen blijken op zulke avonden. Het aantal kinderen dat onze Z.S. bezoekt is vrij stationnair n.1. plm. 400. Door een twintigtal dames en heeren bij^- gestaan door een gelijk aantal assistenten wordt van week tot week onderwijs gege ven. Het bestuur bestaat thans uit de heeren J. Ringers, voorzitter; C. Elles Jz., secreta ris; J. H. W. Lutjeharms, penningmeester; H. Wolzak Mzn. en Mej. A. Termaat. Eere-voorzitter der Z.S.-vereeniging is de heer N. A. C. Bijl. Na 35 jaar het werk der Zondagsschool gediend te hebben, waarvan 30 jaar als voorzitter der vereeniging, zag de heer Bijl zich om gezondheidsredenen verplicht te bedanken. De vereeniging die hem noode zag heengaan, eerde zijn uitne mende diensten aan de Z.S. bewezen door hem in 1926 als eere-voorzitter te benoemen Bovendien telt de vereeniging twee eere leden, n.1. de heer J. van de Poll, die in 1877 mede deel uitmaakte van het eerste lustrum en nu op 86-jarigen leeftijd, hoewel reeds lang non-actief, nog meeleeft met alles wat den Z.S. arbeid betreft en de heer N. van de Poll, die destijds om gezondheidsredenen moest bedanken. Aan het eind van dit stukje Zondagsschool geschiedenis gekomen, vragen we uw meer dere belangstelling voor dit werk, dat bijna onopgemerkt van week tot week wordt ver richt. Dat de Zondagsschool meer en meer in het midden der belangstelling komt van de Kerkelijke Gemeente als een van de geeste lijke opvoedingsmiddelen van de kinderen en als Evangelisatiemiddel voor de kinderen der van de kerk vervreemden. Aan den vooravond der jaarvergadering, Dinsdag 29 Sept., zullen het hoofdbestuur der N.Z.V. en de leden der afd. Alkmaar als ook de reeds aanwezige bezoekers van de jaarvergadering door het gemeentebestuur officieel worden ontvangen op het Stadhuis Autog-arag-e JAC'. TIKT. Teleioon 572 en 873. Alweer moet de noodvlag worden gehe schen. Het is wel eens vermoeiend voor schrijver en lezer beide misschien. En nu zou men zich een wereld of een land kunnen in denken, waar dat niet noodig was, waar een door een sterke publieke opinie gesteund en gedragen regeering waakte over de natuur schatten die dat land bezit, zonder dat voort durend allerlei bedreigingen moesten wor den afgewend en voor allerlei gevaren een garde van strijders in het geweer moest worden geroepen. Maar zoover zijn wij nog niet. En als we niet oppassen dan is het als we nog eens zoover komen, niet eens meer noodig, want dan behoeven we voor onze ongerepte dui nen, heide, moerassen, niet meer te waken, omdat ze dan wegbeboscht, wegontgonnen, weggeëgaliseerd en wegontwaterd als ze zijn, doodeenvoudig niet meer bestaan. Vergeef mij deze pessimistische boutade lezer. Waarlijk, er is eenige grond voor in dezen tijd bij iemand die ons oorspronkelijk Hollandsch landschap zoozeer bewondert en lief heeft. Nu wordt Texel's schoonheid weer be dreigd. U kent het eiland nietwaar, het groot ste en wat natuurschoon betreft meest veel zijdige van onze Waddeneilanden. Wie er zelf nog nooit geweest is, kent het toch uit beschrijvingen, uit Thijssen's album van Verkade, uit dagbladartikelen. Verleden jaar heb ik in deze rubriek, naar aanleiding van een uitstapje daarheen, een tweetal bijdragen aan dit schoone eiland gewijd. Texel is vogeleiland bij uitstek en als zoo danig wereldberoemd. En het rijkste vogel- gebied op Texel wordt gevormd door den polder Waalenburg, een terrein van onge- meene beteekenis voor bloemen en voor vo gels, een lage brakwaterpolder, zooals die Nederland hoe langer hoe schaarser wor den. Het is Waalenburg, zoo lezen wij in een circulaire waarin over deze bedreigde schoonheid wordt gesproken, waar de dui zenden die Texel bezochten, hebben genoten van de velden, bont van bloemen, doch niet minder van de ongeëvenaarde vogelbevol king. Waar elders vindt men op zulk een >eperkt gebied die aantallen kemphanen, duten, grutto's, tureluurs, scholeksters, kie viten, strandpidewietjes, vischdiefjes, zwar te sterns en nog veel meer, als juist daar Wie er niet geweest is, kan er zich geen voorstelling van maken. Ik zal nooit dien zonnigen Mei-avond vergeten, dat ik er was in deze heerlijke, vrije wereld met al die vo gelklanken om me heen, terwijl de bewaker met mij rond ging over de drassige velden en mij de nesten wees, die er zoo dicht bijeen lagen, als wel haast nergens anders. Het is dan ook te begrijpen, dat deze polder de aandacht en de belangstelling trekt van iederen natuurvriend in den lande, maar ook ver daarbuiten. Engelschen en Amerikanen vooral, reizen graag naar Texel om er de ongeëvenaarde vogelrijkdom te bewonderen. Nu wil men met één slag dit vogelparadijs vernietigen. Zooals zoovaak en zooveel is ge schied, en zooals zoo veel kostelijk natuur schoon al bedorven en geschonden is, zoo zal het ook hier gebeuren. In een tijd van overvloed aan cultuurland, wil men toch dit drassige hooiland door betere bemaling in bouwland, wellicht slecht bouwland, veran deren. De landbouwers op Texel zullen daar voor natuurlijk hun redenen hebben, die men op zich zelf wel respecteeren moet, maar het droevige is, dat de bestaansmogelijkheid voor de planten en de vogels met deze ingrijpen de veranderingen verloren gaat en dat Texel een van de voornaamste attracties en schoon heden zal gaan missen. Dat dit behalve het verlies van ideële waarde ook op economisch nadeel kan uitloopen, daar als men zoo door gaat, het vreemdelingenverkeer stellig zal af nemen, schijnt men zich niet voldoende te realiseeren. Maar hoe het zij, de plannen zijn er en ze zullen uitgevoerd worden ook, nog in den loop van dit jaar al. En we leven nog niet in een tijd, waarin zoozeer alge meen het ideële belang van het ongerept be staan van dergelijk gebied wordt ingezien dat van staatswege een dergelijk terrein in stand wordt gehouden. Wij moeten ons zelf dus helpen. De Ver' eeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten wil het belangrijkste deel van den pol der, een stuk van ongeveer 40 H.A. aankoo- pen en in den tegenwoordigen staat bewa ren. Te betreuren blijven de Texelsche plan nen evengoed, want veel zal helaas toch ver loren gaan, maar het zal toch prachtig zijn, als dit althans blijft. Voor 1 October moet deze zaak al beslist zijn en moet Natuurmo numenten over 30.000 gulden beschikken. Er is dus periculum in mora, de zaak is .uiterst dringend. Kleine en groote giften zijn wel kom (Heerengracht 340, Amsterdam, post giro 32391, Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten). Als dat bedrag er komt, en het moet er komen, daar hebben u en ik wel wat voor over nietwaar, dan bezitten wij natuur vrienden samen weer een prachtig stukje van mooi Nederland, waar de bloemen en de vo gels veilig zijn en waar ongeschonden schep pingsluister zich vrij kan ontplooien. A. L. B. Zw. 3 sch. op: 9,19, 24 en dam op 35. W. 6 sch. op: 18, 28, 30, 33, 34, 44. Wit speelt 40—34. Zwart slaat 35 49. Nu volgt van wit 28—231! zwart dwin gende tot 19 39, waarop 34 43 van wit, 49 13 van zwart en 30 8! van wit. Zeer mooi! Heel merkwaardig is ook om de ont leding en eindstand de volgende com positie van Weiss. Zw. 5 sch. op: 27, 28, 32, 36, 45 en twee dammen op 22 en 46. W. 6 sch. op: 10, 31, 37, 39, 40, 49 en twee dammen op 15 en 34. Oplossing. 1. 15—42 1. 32:41 2. 34—18 2. 22:47 3. 31 33 3. 45 43 4. 49 38 en zwart is verloren. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1192 van C. Th. Huizer, den Haag. Zw. 9 sch. op: 8 9, 14, 18, 21, 26, 34, 36, 40 en dam op 5. W. 10 sch. op: 28, 32, 33, 37, 38, 41, 42, io, 45, 48. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. OPLOSSING EINDSPEL 480. 1. a7 Tf5f (na Th8 volgt 2. Lf6) 2. Ke2 Te5.f 3. Kd2 Te8 4. Lf2f. Ke5 5. Lg3f. K speelt 6. Lb8 en wint, of 1. a7 Tf5 2. Ke2 Tf8 3. Lf6. Kc5 Le7 en wint OPLOSSING EINDSPEL 481. 1. d6 Kb8 (of b6) 2. Kcl Ld3 (e4) 3. d7 Kc7 4. Peóf Kd7 5. Pc7f en wint of .1..dó Kb8 (bó) 2. Kcl La2 3. Kb2 en wint. OPLOSSING TWEEZET 357. 1. Ph7 dreigt 2. Dd8 mat Pf5 2. Lg5 1. Pf3 3. Pg3 1. Tf4t 2. Df4 PROBLEEM 358. (S. Loyd). BIJ MAAG- EN DARMKWALEN, tegen- zin in eten, tragen stoelgang, opgebla zenheid, maagbranden, oprispen, be nauwdheden, pijn in 't voorhoofd, nei ging tot braken, bewerken 1—2 glazen natuurl ij k „Fr anz- J osef "-bitterwa ter grondige reiniging van het spijsverte ringskanaal. jBii apoth. en drog. verkr. abadefg£ Driezet! Eenvoudig! EINDSPEL 482. (Kubbel) a b c d e 1 g h Wit speelt en maakt remise. EINDSPEL 483. (R. A. L. K.) WW/, e i g h Wit speelt en wint. Hier volgt een partij uit 't meestertournooi le Bied, waarin Aljechine toont, dat Nimzo- nitsch, die meende een der meest ernstige candidaten te zijn naar den titel van wereld kampioen, voorloopig nog maar wat moét trainen, vóórdat hij den strijd met succes kan aanbinden. In 't heele tournooi toont Aijechine zich van een zijde, waarin men hem nog nooit zag. Hij speelt met een rustige ver zekerdheid, die in dit langademig tournooi aller eerbied afdwingt. Hij durft zich begeven op banen buiten de theorie, waar elke voor spelling ongegrond mag heeten, waar alleen koele berekenende naturen zich thuis voelen CaroKann opening: c4 có d5 cd5 Pf6 Pc6 Lg4 Pd5 Da5! dreigt Pc3 dekt alles maar tenkoste van een dubbe'pion. Nimzowitsch inrende hier ten onrechte beter te zullen staan komen Lf3 Pc3 Lc6f? bc6 Db7 Pd5f Ld2 Dbó! Ta8f Kd7! dreigt dameverlies O—O Had deze zet vroeger plaats gehad dan was wits plan in orde geweest Pc7 La5 komt dus één zet telaat Pa8 Lb6 Pb6 en zwart heeft paard en looper tegen Toren. Hoewel nog moeilijk, is 't voor Alje chine niet moeilijk hier te winnen te meer daar Nimzo- wi' sch toelaat dat een der Torens wordt afgeruild. Tfcl e6 Tc2 Le7 Tacl Lg5 Zwart moet afzien van 1 bezetten der c-Jijn met twee Torens Tb8 langs een omweg wil hij toch weer trachten te komen Pd5 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 15. 16. 16. 17. e4 ed5 d4 Pc3 Pf3 cd5 Lb5 Db3 gf3 18. 19. 20. 21. 22. Tdl Tc5 22. OOLlJiti; OKSTKHS Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1191 (auteur Kleute). Stand. Zw 13 sch. op: 3, 4, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 16, 18, 21, 26, 35. W. 13 sch. op: 23, 27, 28, 29, 31, 33, 34. 37, 41, 46, 47, 48, 49. Oplossing. i. 37—32 1. 26 37 2. 34—30 2. 35 24 3. 29: 9 3. 18 38 4. 9 18 4. 12 :23 5. 28 :19 5. 37 :28 6. 48-43 6. 21 32 7. 1913 7. 8 19 8. 41—37 8. 32 :41 9. 43 5! Een interessante eindstand. De volgende stand bewijst, dat soms op merkwaardige wijze kan nen. men win- 179. Ik zal jullie leeren hoe je een kampvuur maken moet, zegt Marinus, die van alle mark ten thuis is en de Oesterjongens volgen ge hoorzaam al zijn aanwijzingen. Hi, wa' is dat leuk als de eerste rookspiraaltjes omhoog gaan kronkelen. Straks kan er theewater gekookt worden. 180. En inmiddels dekken de zusjes J. tafel op het groene gras en pakken de le nijen uit de mandjes, er is brood in overvlo lekkere honing en snijkoek. Fijn, want i' ben allemaal trek gekregen en buiten sffl* alles nog eens zoo lekker als in de kameXi

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6