dagblad voor alkmaar en omstreken. Hit het Jïademeut DxigeÜiksch Omczicht föuitmCaud ^Binnenland URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 230 Directeur: C. KRAK. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1031 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Dit nnmraer bestaat nit 2 bladen. Den Haag, 29 September 1931. De Tweede Kamer is hedenmiddag korten tijd, nog geen half uur, bijeen geweest hoofd zakelijk voor de regeling van enkele werk zaamheden alvorens op 13 October voor goed aan den slag te gaan. Intusschen heeft zij ook nog een paar an dere punten afgehandeld. Zoo is mej. Alida de Jong, die in de plaats van den heer A. B. Kleerekoper (s.d.a.p.), die bedankt heeft, ver kozen is verklaard, hedenmiddag geïnstal leerd. De voorzitter had er zijn witte das voor aangedaan gelijk het protocol der Kamer voorschrift doch na aan het nieu we lid de voorgeschreven verklaringen te heb ben afgenomen, volstond hij met een enkel woord van gelukwensch zonder tot een toe spraak te vervallen. Den heer L. de Visser (comm.) is verlof verleend de regeering te interpelleeren over hare vreemdelingenpolitiek, met name tegen over een paar Chineesche vri ide vrienden van den aanstaanden interpellant, nadat de aanvra ger, op aandrang van den voorzitter, had goedgevonden, dat de revolutionnaire vorm, waarin hij zijn vragen had gesteld, wat be hoorlijker werd gemaakt. De heer Braat (plattel.) meende, dat die interpellatie best had kunnen wachten tot de Begrooting van Justitie, doch de voorzitter wees er op, dat de ni leer De Visser hem van de wenschelijkheid van spoed had overtuigd, zoodat hij van plan was haar reeds op 13 dezer aan de orde te setellen. Wat de Kamer best vond. Nadat de heer Van der Waerden (s.d.a.p.) had ver zocht een interpellatie te mogen houden be treffende het beheer van den wieringermeer- polder en dat der Zuiderzeegronden in het algemeen (waarover later zal beslist wor den), ging de Kamer in de afdeelingen. HET FRANSCHE BEZOEK AAN BERLIJN. Een verklaring van minister-president Laval. Gisteren is het Fransche bezoek aan Ber- lenn geëindigd. De Fransche delegatie is ver trokken en men kan thans de belans opmaken en eens berekenen, wat de resultaten zijn ge weest van deze besprekingen tusschen de Duitsche en Fransche ministers. Tijdens het oponthoud van den trein, waar mede de Fransche ministers Laval en Briand uit Berlijn naar Parijs terugkeerden, op het station Hamm, heeft zich een incident voor gedaan. De nationaal-socialistische Rijksdagaf gevaardigden Feller (Dusseldorp) en Karl Kaufmann (Hamburg) stapten in den op het andere spoor staanden trein naar Hamburg. Zij keken uit het coupéraam en interesseerden zich voor de politie-afzetting. waarvan de oorzaak niet bekend was. Bekten droegen het partijinsigne. Zij werden hierop door iemand met het woord „filou" uitgescholden. Feller stapte uit om den man ter verantwoording te roepen. Volgens de nationaal-socialisten werd hij toen door de politie mishandeld, in den trein teruggeduwd, er weer uitgehaald en naar het politiebureau overgebracht. Na dat hun identiteit was vastgesteld zijn beide afgevaardigden onder geleide van een 20-tal politiebeambten naar den trein terugge bracht. Het politierapport in deze zaak is nog niet gepubliceerd. Van de politie nastaande zijde wordt evenwel verklaard, dat de afgevaar digden, volgens een journalist, dezen door eenige hem toegevoegde woorden zouden heb ben beleedigd. O.m. zouden zij: „Zoo'n zwij- nebende" hebben gezegd. De journalist zou hierop gezegd hebben, niets met de menschen te maken willen heb ben, waarop de afgevaardigden zich op hem geworpen zouden hebben. De politie had evenwel ingegrepen om een vechtpartij te voorkomen en den Franschen het tooneel te besparen. De afgevaardigden zijn toen naar de stationswacht overgebracht, omdat zij be dreigingen hadden geuit. De autoriteiten te Arnsberg zijn van het gebeurde op de hoogte gesteld. Gelukkig is het bij dit incident gebleven en verliep de reis verder geheel volgens wensch. Toen de trein het station Aken na derde, vertoonde Briand zich direct aan zijn coupéraam, hartelijk begroet door zijn land- genooten. Laval verliet enkele oogenblikken den trein. Laval liet den persvertegenwoor digers door bemiddeling van den Franschen consul mededeelen, dat hij zich zeer ver heugde over de hartelijke ontvangst te Berlijn en dat hij er van overtuigd is, dat de reis zal bijdragen tot de toenadering der beide vol ken. Wij zullen, zeide hij, al het mogelijke doen om ook voor de toekomst de toenadering krachtig te bevorderen. Laval heeft in dezen zin een telegram ge zonden aan den Rijkskanselier en den mi nister van Buitenlandsche Zaken. Het telegram luidde aldus: Wij willen Duitschland niet verlaten al vorens onze dank te breng* a voor de ont vangst die u ons bereid hebt, alsook voor de ontvangst door de bevolking. Tijdens onze be sprekingen hebben wij gewerkt aan de toe nadering onzer beide landen. Wij willen het a, een leiden dat ons gemeenschappelijk werk door een succes wordt bekroond. van misschien meer belang dan dit tele- gram is de verklaring, die Laval heeft afge legd toen hij de Duitsche grens passeerde en net bezoek dus officieel geheel voorbij was. Toen zeide Laval: Wij hadden te Berlijn de moeilijkste taak te vervullen, waarvoor zich ooit een Fransch minister gesteld zag. Met het bezoek, dat wij bij den Rijkskanselier en bij den Rijksminister van Buitenlaudsche Zaken brachten, wilden wij de betrekkingen tusschen beide landen door een daad verbeteren. Ik heb bij Rijks kanselier Dr. Bruening de totstandkoming van een Fransch-Duitsche economische com missie aanhangig gemaakt. Dit plan kon in den loop van onze besprekingen verwezen lijkt worden. Er werd terstond een commis sie gevormd, die de problemen moet onder zoeken, waarbij dt twee landen belang heb ben Daardoor is een nieuwe methode toege past. Ten aanzien van de huidige moeilijk heden en van de op den voorgrond tredende vraagstukken mag dit alies misschien be scheiden lijken, doch men zal het bereikte pas door zijn resultaten kunnen beoordeelen. Thans kan men slechts de bedoeling appre- cieeren, die eraan ten grondslag ligt. Ai le maatregelen, die zijn ontworpen om hulp te brengen in de ellende, die op de wereld heerscht, zullen moeten bijdragen tot het ves tigen van den vrede. Wij hebben niets van de belangen van ons land geofferd, omdat wij steeds rekening hebben gehouden met elke mogelijkheid om deze beiangen in overeen stemming te bregen met de eischen der inter nationale solidariteit. Evenals gisteren te Berlijn zal ik binnenkort te Washington al het mogelijke doen om bij te dragen tot een op lossing van de moeilijkheden, die de wereld crisis alle regeering oplegt." De verklaring van Laval werd door de verzamelde bevolking ontvangen met den uit roep „Leve Frankrijk". Een aantal spoorweg employés, die lid waren van een frontstrij ders-organisatie, overhandigden den Minis ter-president een krans. Ook Briand legde daarna een korte verklaring af, waarin hij o.a. zei, dat men hem verraad aan de dooden en gewonden uit den wereldoorlog had ver weten, toen hij had besloten tot het voeren van zijn vredespolitiek. Niettetmin heeft hij zijn doel verder nagestreefd, aangezien hij ervan overtuigd was, dat de voormalige frontstrijders de eersten zouden zijn, die zich erover zouden verheugen, dat hun offers niet vergeefs waren gtv eest. De Franschen zijn te Berlijn geweest. De besprekingen werden vriendschappelijk daar gehouden. Vele punten zijn besproken. Met hem hopen wij, dat het bezoek straks zijn nut zal afwerpen. Tot heil van geheel Europa! BEZUINIGING BIJ DE AMERIKAANSCHE MARINE. Begrooting van 400 op 340 mill. gebracht. Toch 15 mill. meer voor nieuwen aanbouw. Van hooge regeeringszijde werd heden aangekondigd, dat de openbare uitgaven tot het minimum zouden worden beperkt, om zoo al het mogelijke te doen tot herstel van het evenwicht der begrooting. Zoo zal men de begrooting van het dept. van marine, die voor het. volgende jaar een bedrag van 400 mill. vordert, met 60 mill. korten en wel door bezuinigingen tenge volge van reorganisatie op de vloot en niet door het stopzetten van den nieuwen aan bouw, die op het oogenblik aan den gang is Men zal integendeel, om de werkloosheid bij de werven zooveel mogelijk te beperken, het scheepsbouwprogram met 15 mill. ver hoogen, maar de totaaluitgaven van het dept. van marine tot S 340 mill. beperken. Ook dan blijft de nieuwe aanbouw bij de marine nog aanzienlijk beneden de op de Londensche conferentie overeengekomen tonnage-cijfers. Scherpe afkeuring wordt in het dept. van marine uitgesproken over het optreden van vele marine-officieren, die in de vlootvereeni- ging en op andere plaatsen, op. in de pers, ageeren tegen Hoovers bezuinigingspolibek Et werd naar aanleiding daarvan verklaard, dat uitsluitend de regeering en het volk en niet de ambtenaren der departementen zeg genschap hebben over de uitgaven. STAKINGSONLUSTEN IN SPANJE. In verscheidene steden zijn in den loop van Dinsdag stakingsonlusten uitgebroken. Te Santiago ontstond een gevecht tusschen stakende en werkwillige spoorwegarbeiders, waarbij eenige schoten vielen en een ar beider werd gedood. Te Granada dreigt h. t spoorwegpersoneel met staking ingeval de looneischen niet worden ingewilligd Te Valencia ontstonden onlusten m verband met de kelnersstaking. Van verschillende café s werden de vensters ingeslagen. Te Manresa bij Barcelona veroorzaakten stakende ar beiders bij den telefoondienst op zestien verschillende plaatsen ontploffingen, waar door verscheidene telefoonverbindingen wer den vernield. Te Sevilla trachtten werkloozen verschil lende kramen op de weekmarkt in brand te steken en werden vijftig parkeerende auto's door het werpen van steenen ernstig be schadigd. Relletjes op verschillende plaatsen. Te Peraleda in de provincie Cacares eischten syndicalisten onder leiding van den burgemeester vrijlating van eenige gearres teerde syndicalistenleiders. Toen de politie weigerde hieraan te voldoen, werd zij nnt steenen bekogeld en ook werd op haar ge schoten. De politie maakte toen eveneens van haar vuurwapens gebruik en dreef de arbeiders terug, waarbij twee personen zwaar gewond werden. Alle telefoonverbin dingen werden door de syndicalisten door gesneden. Bij Camplona drongen syndica listen een landgoed binnen en slachtten een kudde van honderd schapen. Zoowel in de stad als in de geheele provin cie Salamanca is met het oog op de algemee- ne staking een groote troepenmacht gecon centreerd. In vele dorpen in de provincie Cordova is de algemeene staking afgekon digd. Aangezien onlusten gevreesd werden is overal de politie versterkt. ONLUSTEN IN DEN BELGISCHEN CONGO. Vijftien inboorlingen gedood. In de omgeving van het Leopold-meer in de Belgische Congo ontstond een gevecht tusschen koloniale troepen en ongeveer twee duizend inboorlingen. Hierbij werden vijftien inboorlingen gedood. BANDIETENOVERVAL TE NEW YORK Verscheidene gewonden, één aanhouding. De politie te New-York verraste eenige bandieten die in een als synagoge dienende zaal van New-York bezig waren de zakken te ledigen van een twaalftal zakenlieden. Er volgde een schietpartij tusschen de politie en de bandieten, waarbij verscheidene personen gewond werden. Een der bandieten werd aan gehouden. SCHOOLSTAKING IN BERLIJN. Als protest tegen de door het Berliinsche stadsbestuur op het gebied van het onderwijs doorgevoerde bezuinigingsmaatregelen zijn de leerlingen van twee scholen in staking ge gaan. Van de rond 1200 kinderen van de eene school zijn heden 1150 niet in de klassen verschenen, omdat twee klassen-kinderen in een ander schoolgebouw zouden worden on derzocht. Dan is er nog een staking aan een hulp- school in de Seestrasse, waarbij ongeveer 100 leerlingen zijn betrokken. Hier zouden drie jeugdige onderwijzers worden ontslagen ter wijl de kinderen naar een andere school zou den worden overgeplaatst. Er worden thans besprekingen gevoerd met de onderwijsautoriteiten om een einde te ma ken aan deze schoolstaking. EERSTE ZITTING VAN DEN POOLSCHEN SEJM. De agenda voor de eerste Sejmzitting, welke Donderdagmiddag a.s. om vier uur zal aanvangen, bevat o.m. de verkiezing van twee vice. Sejmmaarschalken in plaats van den onlangs overleden Domski en van den minister van Financiën Jan Pilsoedski, zoo mede de eerste lezig van 19 regeeringsvoor- stellen. Van deze voorstellen zijn in het bij zonder van belang die welke betrekking heb ben op nieuwe belasting- en werkloozenonder- steunmgsvoorstellen. Het verluidt dat in een der eerste zittingen van de Sejm de minister-president Prystor een rapport zal uitbrengen over den economi- schen toestand in Polen, zoomede over het regeeringsprogram ter bestrijding van de crisis. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Nog geen beslissing van de Engelsche regeering. De kabinetszitting van de Engelsche re- feering van gister duurde ongeveer ander- alf uur. Over het al of niet houden van nieuwe verkiezingen is nog geen definitieve beslissing genomen. Morgenochtend zal het kabinet de besprekingen voortzetten. In poli tieke kringen heeft zich het gevoel versterkt, dat de toestand zich ontwikkelt ten gunste van een spoedige nieuwe verkiezing, met als program der regeering een wederopbouw- program op een zoo breed mogelijke basis. Naar in welingelichte kringen verluidt, zou de koning zich in de audiëntie, die hij MacDonald gister verleende, tegen nieuwe verkiezingen onder de leus van een zuiver partij-politieke tariefpolitiek hebben ver klaard. Of de koning in het algemeen tegen nieuwe verkiezingen is, weet men echter niet. VERKLARING MUSSOLINI INZAKE DE LIRE. Mussolini heelt alle diplomatieke en con sulaire vertegenwoordigers met klem verzocht alle geruchten categorisch tegen te spreken, volgens welke de Italiaansche regeering voor nemens zou zijn de stabiliseeringkoers van de lire, vastgesteld bij de wet van December 1927, te wijzigen. (De koers bedroeg 92 lir). ARRESTATIE VAN EEN VERDACHTE BIJ DEN SPCX)R WEG AANSLAG BIJ IUETERBOG. De politie te Stendal heeft gister een 30- jarige schoenmaker, Lamprecht genaamd, gearresteerd wegens het stelen van een rijwiel. De man, die reeds eenige malen we gens delicten gestraft is, zou tegen beioo- ning van 300 mark hebben deelgenomen aan de voorbereiding van den spoorwegaanslag bij Jueterbog. 0.a. zou hij de buizen met springstof onder Je rails hebben geschoven. Een Berlijnsche commissaris van de recher che heeft zich naar Stendal begeven om een onderzoek in te stellen. Uit het feit, dat Lamprecht geld heeft ontvangen meent hij, niet te mogen afleiden dat hij inderdaad schuldig is. Tegen Lamrecht pleit echter het feit, dat hij de plaats van den aanslag tot in bijzonderheden kon beschrijven. De vrouw van Lamprecht bevestigt, dat haar man zich op den dag van den aanslag bij Jueterbog niet te Stendal heeft bevonden. Valsche zelfbeschuldiging van den verdachte? Het onderzoek van den Berlijnschen re cherche-ambtenaar, die naar Stendal werd verzonden in verband met de arrestatie van den schoenmaker Lamprecht, die was verdacht van medeplichtigheid bij den spoor wegaanslag bij Jueterbog, heeft uitgewezen, dat Lamprecht zich zelf had aangemeld en zich valsch beschuldigd had. Reeds vroeger heeft de man, die geestelijk niet geheel nor maal schijnt te zijn, zich beschuldigd van misdaden en overtredingen, die hij niet bleek te hebben begaan. WERKLOOZENDEMONSTRATIES VOOR HET LAGERHUIS. Gisteravond heeft een groote menigte werk loozen voor het Parlementsgebouw te West minster gedemonstreerd onder het zingen van communistische liederen. Eenige malen trachtten de demonstranten door het politie- cordon heen te breken en het Lagerhuis bin nen te dringen. Eenige honderden agenten en bereden politie versterkten de gewone po- Utie-bewaking, teneinde de menigte in be dwang te houden. Na eenigen tijd werd een delegatie van werkloozen tot het Lagerhuis toegelaten om een bespreking te hebben met eenige Lagerhuisleden. OPNIEUW BANKROOF TE BERLIJN. Dinsdagmiddag zijn twee gewapende mannen onder het geroep: „Haenae hoch" in de dépendance van de spaarbank te Lichter- velde binnengedrongen. Slechts de kassier en een volontair waren aanwezig. Toen de jon ge man door een achterdeur wilde verdwij nen om hulp te halen, losten de roovers twee schoten, waarvan een den jongen man in den rug trof. De daders roofden 1200 R.M. waar mede zij in de richting LichterfeldeZuid ontkwamen. Onder dezelfde omstandigheden zijn in het begin van dit jaar reeds 3000 R.M. uit hetzelfde filiaal gestolen. Het onderzoek naar de daders is in vollen gang. ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN FRANKRIJK. 9 zwaargewonden. Te Lyon heeft een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een groep kinderen trok in optocht met fakkellicht aoor de straten der stad, toen plotseling een vrachtwagen kwam aanrijden, die op de kinderen inreed. Een po litiebeambte en 8 kinderen werden tegen de straat geslingerd en overreden. Terwijl de woedende menigte den chauffeur aanviel en een poging deed den man te lynchen, werd eerste nulp geboden. De politieman en vier kinderen hebben zul ke ernstige wonden opgeloopen dat voor hun leven wordt gevreesd. Ook de overige vier kinderen bewamen ernstige kwetsuren en beenbreuken. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Een adres van de Centrale Com missie voor bezuiniging. De Centrale Commissie voor bezuiniging, ingesteld door de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel te Haarlem heeft zich in een adres tot den Raad van Mi nisters gewend, waarin gezegd wordt, dat dit jaar met bijzondere belangstelling kennis is genomen van het ontwerp voor de rijksbe- grooting voor dienstjaar 1932 en van de nota betreffende den toestand van 's Rijks finan- Tgemeene daling van het welvaarte den. De crisis zal naar de meening der com missie nog dieper doorwerken ook in het economisch leven van Nederland dan thans reeds gebleken is. Sedert de indiening der be grooting is de toestand reeds weer gewijzigd door de crisis in Engeland. Dit heeft den toe. stand ook voor Nederland weer zeer veel ern stiger gemaakt. Noodzakelijk zal zijn ook hier te landemet spoed die maatregelen te treffen, die een verergering van den toestand bijtijds zullen kunnen voorkomen Niet ver- geten mag worden, dat hoewel de commissie vertrouwen heeft in de gezonde basis van het economische leven van ons land, de noodzaak dwingend is om tijdig de financiëele politiek van het land te richten naar de wereldverhou dingen, die de economie in Nederland beheer- schen. De commissie betreurt, dat in de afgeloo- pen jaren niet krachtiger en sneller werk is gemaakt van een reorganisatie van de staats huishouding. Het evenwicht zal moeten wor den gevonden door aanzienlijke bezuiniging op alle hoofdstukken der begrooting De ge heele ontwikkeling doet een blijvende sterke verlaging van alle inkomsten verwachten en een alg peil. De commissie merkt ten aanzien van de in de begrooting vervatte maatregelen tot dek king van het geraamde tekort het volgende op: De verlaging van de salarissen der rijks ambtenaren acht de commissie een onbillijk heid tegenover hen, die intellectueel werk hebben te doen dat groote verantwoordelijk heid meebrengt en een bijzondere opleiding noodzakelijk maakt. Er is geen grond om al leen de rijksambtenaren te treffen met een speciale crisisbelasting, immers een dergelijks verlaging zou slechts te verdedigen zijn wan neer tegelijkertijd ook andere overeenkom stige vaste inkomens zouden worden getrof fen bijv. door een speciale crisisheffing. De voorgestelde verhooging van het tarief van invoerrechten heeft de commissie zeer teleurgesteld. Alles dient te worden verme den, wat de verhooging der kostprijzen hier te lande bevorderen kan. De weg om finan ciëele moeilijkheden, die als tijdelijk be schouwd worden te bestrijden met een blij* vende verhooging van lasten op den invoer, acht de commissie zeer bedenkelijk. Met de benzinebelasting kan de commissie zich vereenigen, daar deze desnoods zelfs eerder voor verdere verhooging in aanmer king zou komen dan de inkomende rechten. Behalve de rijksfinanciën baart ook het beleid van verschillende gemeenten op finan- ciëel gebied groote zorg. De commissie ach! het van groot belang, dat de regeering de colleges van Gedeputeerde Staten nogeens herinnert aan de groote verantwoordelijkheid, die inzake de verplichting van controle op de Gemeentebegrootingen op haar rust, en ove rigens ook harerzijds in voorkomende geval len deze controle effectief doet zijn. De commissie is doordrongen van de zeer moeilijke taak, welke de regeering te vervul len heeft. Dat door de noodzakelijke maat regelen vele bijzondere belangen getroffen zullen worden, zal onvermijdelijk zijn, doch door uitstel van krachtig ingrijpen kan de schade alleen ernstiger worden. Het is de taak der regeerin^ de productieve kracht van onze volksgemeenschap, waar mogelijk voor verzwakking te behoeden en te streven naar een billijke verdeeling der offers. Zoo zal door krachtig beleid het vertrouwen in den financieelen toestand van ons land behouden kunnen blijven. In een bijlage wijst de commissie op enkele punten, alhoewel het niet op haren weg ligt om uitgewerkte piannen aan te geven voor de noodige bezuiniging op 't geheele gebied der staatsuitgaven. De reorganisatie zal zeket ook moeten omvatten een doelmatige indee ling, werkwijze en bezetting van de departe menten van algemeen bestuur. In het algemeen dient het aantal ambt» naren niet te worden uitgebreid. Ten aanzien van eenige hoofdstukken der begrooting wordt inzake het hoofdstuk justitie nog opge merkt, dat thans spoedig de bezuini gingsvoorstellen van de regeering tot vermin dering van het aantal kantongerechten ea arrondissementsrechtbanken dienen te wor den doorgevoerd. Ook op het gebied van de rijkspolitie is een zeer belangrijke bezuiniging mogelijk om. door een regeling van de ver houding tusschen rijks- en gemeentepolitie. Met de stijging der uitgaven op onderwijs- ebied kan onmogelijk worden voortgegaan. 'e commissie heeft met instemming kennis genomen van liet voornemen tot samenvoe ging van de overheidsbemoeiing met land bouw, nijverheid en handel in een departe ment van economische zaken en arbeid Al leen stelt het haar teleur, dat aanzienlijke nieuwe posten op de begrooting zijn gebracht voor uitbreiding van het personeel, dat uk de bestaande departementen, die door de reorganisatie ontlast worden, dient te worden gerequireerd. Voorts zal door vereen vouding van de uitvoering der sociale verzekering zooals die is voorgesteld door de commiss» van IJsselstijn, kunnen worden bezuinigd DE SUCCESSIEWET. En de daling van effecten. Mevrouw van Itallie—Van Embden, lid v«ft de Tweede Kamer, heeft den ministtr financiën gevraagd: g

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1