Alkmaarsclte Courant. Amsterdqm-Batavig door de lucht. Radionieuws KINADRUPPELS ReuiMeton HET GEHEIM VAN DE HEIDE. Rechtszaken Honderd drie en dertigste laargang. Woensdag 30 September Dr H.NANNING'S ONZE WAKKERE K.L.M.! No. 230 1931 Een tienduizend-koppige menigte is getuige geweest van de opening van den wehelijkschen luchtdienst op Ned. Indië. Donderdag 1 October. Hilversum, 298 Af. (Uitsluitend A.V R O.) 8.10.Gramofoonpl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Twee recepten door F. N. Odinot, kok. 11.— Or gelconcert door P. v. Egmond. Kees Hart- velt, viool. 12.2Kovacs Lajos en zijn orkest. Intermezzi: Draaiorgelmuziek en gramofoonplaten. 2.— J. Z. Kannegieter: Het bezoek van H. M. de koningin aan Am sterdam. Een historische beschouwing. 2.30 Rustpoos. 3.4.Gramofoonplaten. 4. 5.Ziekenuurtje. 5.— Piano-voordracht door Egbert Veen. 5.30 Sportpraatje door H. Hollander. 6.Uitzending als waardeering voor den arbeid der Spoorweg-Onthouders- Vereeniging en met haar medewerking tot stand gekomen. Het Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 7.„Trein 333", radioschets in 2 tafreelen door H. Halewijn O. 1. v. Kommer Kleijn. 7.30 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. G. Dumont, levensliedjes. 8.Ir. F. A. Brandt: Veiligeheid een eisch des tijds". 8.15 10.15 Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre 'Monteux. A. Thi'cau;1, viool. 10.15 Vaz Dias. 10.3012.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 Af. (8.—9.30 en 11.—2.— K.R.O., 10—11.— en 2—11.30 N.C.R V.) 89.30 en 1010.15 Gramofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.45—11.30 Gramofoonpla ten. 11.30 Godsd. Halfuurtje door pastoor Perquin. 12.Politieber. 12.15 Concert door het K.R.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. 2— Handwerkcursus. 3.Vrouwenhalfuurtje 4.Ziekenuurtje. 5.Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Concert. M. Snijders, zang. E. Lopes Salzedo, viool. A. de Ridder, piano. 6.45 Knipcursus. 7— Vragenhalf- uurtje. 7.30 Politieber. 7.45 Ned. Chr. Pers bureau. 8.Concert Symph. orkest der N. C R.V. o. 1. v. F. Schuurman. 9.Ds. A. K. Straatsma: „Het boek „Svizzero" van N. Bo't. Ca 10.Vaz Dias en tot 11.30 Gra- mofoonplatenconcert. Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwijding. '11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Berichten. 2.25 Schooluitz. 4.30 Dansmuziek. 4.50 Orkest' concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten 6.50 Concert. Strijkkwartet Yvonne Arnaud, 7.10 Duitsche les. 7.50 Lezing. 8.20 Con cert. Orkest. P. Jones, tenor. Thelma Reiss Smith, cello. 10.Berichten. 10.15 Berich ten. 10.20 Lezing. 10.40—12.20 Dansmuziek 12.20—12.25 Televisie. Parijs „Radio-Paris"1725 Af. 8 05, 12.50 1.25 en 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Radio- tooneel. 9.50 Concert. Piano, zang en strijk kwartet. Langenberg, 473 Af. 7.258.20 en 10.35 11.35 Gramofoonpl. 11.4012.20 Muziek- uitz. voor scholen. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert en zang. 5.20 6.20 Concert. Strijkkwartet. 8.20 Orkestcon eert. Intermezzo: Das Alter spricht. 10.20 Berichten en tot 11.20 Concert. 11.2012.20 Dansmuziek. (Gramofoonplaten). Kalundborg, 1153 Af. 12.25—2.20 Orkest concert. 3.50—5.20 Orkestconcert. 830— 10.35 Concert. Orkest en solisten. 10.55 12.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 Af. 5.20 Orkest concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Orkest en piano. 9.30 Operettefragm Orkest en gramofoonplaten. 338.2 M.: 5 20 Orkest concert. 6.35 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Godsdienstig concert. Lezing. Zeesen, 1635 At. Ca. 7—7.50 Gramofoon platen. 10.55 en 12.20 Berichten. Hierna gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten 2.20 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen 4 50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Opera- en operetteconcert. In de pauze: „Der alte Spricht". 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. EETIUST-OPWEKKEHD. ƒ130 p.f1. Uit het Engelsch van MORICE GERARD door W. v. E.v. R, 4) De heer Myddleton en Mildred reden zij aan zij voort. Square Jack scheen zeer in ge dachten verdiep t,zoodat het gesprek ver flauwde. Telkens keek hij over de heide, die links van den weg zich uitstrekte. Eindelijk vroeg hij plotseling: Bent U tot aan den vuurtoren gereden f Ja, ik heb mrs. Manson opgezocht. Zij is een oude vriendin van mij. Was haar man thuis? Neen, hij was in de baai aan het makreel-visschen. Ik ben blij, dat hij met zoo'n goed werk bezig was, merkte Squire Jack op. Als U er eens toe in de gelegenheid bent, juffrouw Keigwin, hoop ik, dat P mrs. Manson zeg gen wilt, dat zij haar man wat meer in het ook moet houden dan zij in den laatsten tijd gedaan heeft. Dat is beter voor hem en ten slotte ook voor haar! Is dat gemakkelijk voor een vrouw? De heer Myddeleton keek haar aan. Dat weet ik niet, zeide hij lachend, ik ben geen vrouwDenkt U, dat ik een gemak kelijk echtgenoot zou zijn? Mildred had groote lust om even schert send te antwoorden, maar zij bedwong zich. Zij voelde, dat zij ich op gevaarlijk terrein bevond. Daarom antwoordde zij: Wenscht U, dat ik er George Manson zelf over spreek? in"!lpn* on2eveer 12 jaar geleden 't was i e *Tr van .1919 - was een groot ter- dam bfn ^eTlde van het u te Amster- lan Jfpi, centrum der publieke be- een lnrhT^' J?aar werd op ^et E'taterrein dmzPnHÏ„ fartlent00nstellinS gehouden, die uizenden toeschouwers trok. De oorlog was snaniina]aar,uan, 1918 geëind'gd en de ont- /*ng> *elke vrede bracht, was buiten- ooS we,lkon)- In Plaats van te werken aan f materialen kon men zich thans overal snnlri ggen op Pro<luctieven arbeid, en vrij ripn Jg 7,aren de ergste herinneringen aan den wereldoorlog verdwenen. mpc J?eele wereld was in een soort feest roes. Overal voelde men behoefte aan feest vieren en.... overal werd feest gevierd. foru 6 °°dog heeft' ondanks alle ellende, n°g iets groots gebracht: het vliegwe- zen ging in dien betrekkelijk korten tijd met reuzenschreden vooruit, omdat de luchtoor log steeds meer eischte. En op het laatst van en oorlog had men reeds vrij veilige toe stellen, die eenige uren lang in de lucht kon- en blijven, die eenige uren lang met groote snelheid door het luchtruim ijlden en veel verderf uitstortten op de aarde. Toen het vrede was, zat men overal met een massa legervliegtuigen, waar men eigenlijk geen raad mee wist. Vooral Duitsch- land zat vol, vol met Fokkertjes, die deels uitgeleverd moesten worden, deels vernietigd werden. Maar een groot deel wist onze landgenoot rokker over de Nederlandsche grens te bren gen, zoodat Nederland weldra in het bezit was van een groot aantal toestellen. De militaire operaties moesten in Nov. 1918 plaats maken voor meer menschelijke werkzaamheden en het vliegwezen moest trachten, zich bij de burgerij populair te ma ken. Met andere woorden: er moest met den tijd een verkeers-vliegwezen worden ge vormd. o In ons land zat men niet stil. Vooraan staande banken brachten groote sommen gelds bij elkaar en richtten een maatschappij op, een Nederlandsche Luchtvaart Maat schappij. Zij deden dit, omdat zij juist gezien had den, hoe daar aan de overzijde van het IJ groote vliegdemonstraties de massa hadden getrokken. Zij deden dit, omdat zij in de toe komst zagen, hoe het luchtverkeer zich enorm zc:: ontwikkelen. De Nederlandsche Luchtvaartmaatschap pij werd opgericht en verkreeg vrijwel dade lijk het preaicaat „Koninklijk?'. En vanaf den 7en October 1919 kennen wij dan ook de K.L.M. o Wij zullen hier niet trachten weer te ge ven, hoe de K.L.M. zich ontwikkeld heeft van een niets-beduidende maatschappij tot een der grootste, die de wereld kent. Daarvoor ontbreekt ons de ruimte en de tijd. Maar ter wijl tegenwoordig eiken dag de K.L.M.-vlieg- tuigen door het luchtruim snellen en niemand eigenlijk meer denkt aan „het gevaar", ter wijl men thans plaats neemt op een gemak kelijke stoel in een op temperatuur gehouden cabine, moest men in de kinderjaren der K.L.M. genoegen nemen met een zitplaats in de openlucht. Men kreeg een dikke leeren jas en een warme vliegkap, men nam roerend afscheid van zijn familie en vertrok met het een-motorige toestel, dat dan ongeveer „af geladen" was. Welk een enorme sprong heeft de lucht vaart dus niet gemaakt! Naar alle belangrij ke hoofdsteden kan men thans per vliegtuig gaan, en niemand vindt het tegenwoordig nog zoo heel erg belangrijk, als hij kan zeg gen, „dat-ie-gevlogen heeft". 't Is alledaagsch werk geworden o De K.L.M. groeide. En men dacht reeds vroeg aan het Indië, dat zooveel duizenden kilometers van ons af ligt Een groote prijs werd beschikbaar ge steld voor hem, die het eerst naar Inaië vloog. En die groote prijs trok de aandacht van zeer vele vliegers. Maar de moeilijkheden bleven moeilijk en pas 1 October 1924 werd O, neen, laat hem zijn gang maar gaan. Hij is bezig zijn eigen bedje te sprei den en als ik hem te pakken krijg, zal hij er in moeten liggen. Het zal dan misschien een plank blijken te zijn! Squire Jack reed haar een eindje vooruit. Mildred keek naar zijn vierkante schou ders en naar de vastberaden houding van zijn hoofd. Zij beefde. Zijn moed was ontwij felbaar, zijn kracht duidelijk zichtbaar, zijn eerlijkheid boven alle verdenking, maar barmhartigheid, ach, die was misschien ver te zoeken! Als we allemaal ons verdiende loon kre gen begon ze. Ik stel me tevreden met het mijne! Juist toen zij mevrouw Keigwin's huis be reikten, kwam een man uit een zijpad te voorschijn. Zijn verschijning was zoo onver wacht, dat de pony een zijsprong maakte. Mildred merkte op, dat de heer Myddleton niet verrast scheen. De nieuw-aangekomene was een vreemde ling in het district en zijn uiterlijk stond Mildred niet aan. Hij had een klein hoofd, dat op een dik lichaam rustte. Zijn cogen hadden die eigenaardige uitdrukking, die voortdurend wantrouwen aan een gelaat ik verwachtte U reeds eerder, merkte Squire Jack op. Hij scheen zich te ergeren. Mildred boog als afscheid en verdween door de open poort. Ik geloof, dat die man een detective is! dacht Mildred bij zichzelf. HOOFDSTUK III. Een diamanten ring. Mrs. Gunton keek op. Een schaduw van bezorgdheid trok over haar gelaat. Zij was een knappe oude vrouw met roode wangen, voor het eerst gestart naar Batavia v. d. Hoop en de zijnen vertrokken met een Fok- ker-eenpitter en.... strandden op den Bal kan. Doch dank zij de bereidwilligheid van „Het Levenkreeg men een nieuwen motor en vertrok opnieuw, om dagen later in Indië te arriveeren! De eerste tocht was vol bracht! In 1927 vertrok wijlen van Lear Black met Geysendorffer en Schol te naar Indië en ging eveneens weer door de lucht terug. De eerste vlucht heen en terug! En toen, 1 Oct 1927, vertrok luitenant Koppen met „De Postduif" en volbracht met een drie-motorig vliegtuig de reis heen en te rug naar Indië. Toen kwamen de eerste proefvluchten van de K.L.M. zelf. Een kleine serie vluchten werden in 1928 gemaakt, een tweede serie volgde in 1929 en toen het Oct 1930 was, werden de eigenlijke postvluchten naar Indië een feit o Thans is er weer een jaar voorbij gegaan. En de K.L.M. en de P.T.T. hebben ingezien, dat veertiendaagsche vluchten niet voldoende waren, vooral niet, omdat onze Indië-post in gesteld is op een wekelijksche verzending. En men heeft het aangedurfd, om elke week een vliegtuig naar Inaië te zenden. Vanaf mor gen kan men dus zijn post elke week per K.L.M. op snelle en veilige wijze verzen den! Het was voor die gelegenheid, dat men gisteren op Schiphol, de Amsterdamsche luchthaven, feestvierde. En nu begint ons eigenlijke verhaal. Duizenden en duizenden menschen trokken naar Schiphol, waar een ongekende drukte heerschte. Op het gereserveerde gedeelte kwa men de officieele personen samen, kopstuk ken uit de vliegwereld, hooge autoriteiten, en anderen. Op de publieke rangen werden de riL.i steeds grooter, steeds dikker. Ook de pers was uitgenoodigd en zoo wa ren wij in de gelegenheid, om onder leiding van den heer Plesman, directeur der K.L.M., de nieuwste Fokkers te bewonderen. Op de betonnen vloer stonden de trotsche vogels ge reed. Acht drie-motorige monsters, die straks regelmatig naar Indië zullen vliegen. En in een der allernieuwste namen wij een kijkje. En zagen Een ruime cabine, smaakvol aangekleed, is aangebracht, om het de passagiers zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Gemakkelijk zittende stoeltjes, uitschuifbaar tot een soort ruststoel, staan klaar, om de passagiers te ontvangen. Een radio-installatie en een kaar- tentafel zijn in de voorste hoek opgesteld en de bestuurdersplaatsen zijn weer ruim als steeds. De heer Plesman wees ons op iets nieuws, de z.g. driftmeter, een instrument, waarmee men zijn goede richting houdt en dat voor treffelijk voldoet. Maar wat er ook allemaal te zien is, de algemeene indruk van dit nieu we toestel is overweldigend. „En hier zijn de spullen, die wij meene men naar Indië", aldus de heer Aler, en hij bracht«ons naar een groote tafel, waarop een verzameling van instrumenten, van on derdeden enz. stond. Maar daarnaast zagen wij maar eventjes 16 kaarten, kaarsen, zak lantaarns, een zaag, een hamer, nijptang, eenpak lucifers en tenslotte een flesch cognac. "'t Is allemaal voor als wij eens ergens moeten landen midden in een onbewoonde wereld", vertelde Aler, maar 't meeste komt geheel ongeschonden mee terug, omdat er feitelijk geen ongelukken gebeuren. Wij hebben nog veel meer gezien en zou den nog veel meer gezien hebben, als niet de luidspreker ons naar het stationsplein had geroepen, omdat een gedenknaald onthuld zou worden. Een groote menschenmenigte was daar sa mengestroomd en terwijl de vele filmtoestellen zacht tikten, werden de redevoeringen uit gesproken, waarvan die van minister Reijmer in zooverre de belanrijkste was, omdat de mi nister de gedenknaald zou onthullen. De mi nister sprak: Ik acht het een zeer gelukkige gedachte van het bestuur der gemeente Amsterdam om er toe mede te werken, dat de herinnering aan de voorbereiding en de totstandkoming omlijst door zacht wit haar. Della Gunton was in een hoek van de huiskamer aan een borduurraam bezig ge weest. Nu stond zij op en ging vlak langs haar moeders stoel voorbij. Doe geen overijlde beloften, kind. Je moet eerst geheel zeker zijn van jezelf, voor dat je „ja" of wat dan ook zegt. Het meisje lachte. Goed moeder. Het is heusch niet zoo ernstig. Nog niet tenminste. Della verliet het huis en sloot de deur achter zich. Zij had niet zoo'n lang en forsch figuur als haar oudere zuster Margaret. Maar ove rigens leek zij wel op haar. Zij had echter een zwakke lijn om haar mond en kin. Mar garet nam gewoonlijk zelf een besluit, Della echter liet meestal een sterkere wil dan de hare beslissen. Buiten stond Adam Ducros te wachten Hij had niet geklopt, maar door het venster van de kamer waar de Guntons zaten te werken, hadden zij hem zien voorbijgaan, 't Was ook mogelijk, dat Della hem ver wachtte. Hij keek met blijkbaar welgevallen naar het frissche gelaat en het figuur van het meisje, dat een met heldere kleuren bedrukt japonnetje droeg. Goeden avond, juffrouw Della. U ziet er zoo frisch uit als een pas ontloken viooltje. Ik hoop dat u het niet te druk hebt om mij eenige oogenblikken te schenken. O, een beetje frissche lucht zal mij geen kwaad doen. Ik heb twee uur achter elkaar zitten werken. Gaat u mee een wandelingetje maken. Neen, lachte ze. Als men U en mij te zamen zou zien wandelen, zouden wij binnen vijf seconden het onderwerp van het gesprek van een geregelde luchtverbinding tusschen Nederland en NederlandschIndië ook bij het nageslacht levendig zal worden gehou den door de oprichting van een gedenktee- ken. Daarvoor kon ook bezwaarlijk een be tere plaats worden gekozen dan de ingang tot het luchtvaartterrein, van waaruit de luchtreizen worden ondernomen, van waaruit de zoo goed geslaagde serie proefvluchten van de K.L.M. aanvingen, het luchtvaartter rein ook, dat het uitgangspunt vormde van de in het vorige jaar aangevangen geregelde veertiendaagsche verbinding met Ned.-Indië, en ook nu weer van den te openen wekelijk- schen dienst. Deze daad van Amsterdam sluit volkomen aan bij het uitstekende werk, dat de hoofd stad van ons Rijk heeft verricht, opdat het luchtvaartterrein Schiphol, dat aan zeer hoo ge eischen voldoet, en waarop geheel ons land terecht trotsch mag zijn, ook technisch in staat zal zijn om mede te werken aan de te verwachten ontwikkeling van ons interna tionale luchtverkeer. Deze daad strookt ook geheel met de groo te beteekenis, welke deze verbinding heeft, niet alleen voor Amsterdam zelf, maar voor geheel Nederland en Nederlandsch-Indië. Ik wensch het bestuur der gemeente met hare goede gedachte van harte geluk, en spreek de verwachting uit, dat deze zuil niet alleen een herinneringsteeken zal zijn, doch tevens een symbool zal blijken te wezen voor de toe nemende bloei van het luchtvaartterrein van Amsterdam. Ik prijs mij gelukkig thans te kunnen vol doen aan het verlangen van het gemeentebe stuur van Amsterdam om het gedenkteeken te onthullen. Langzaam zakte het doek, dat de naald verborgen hield en toen zagen wij een fraai gedenkteeken verrijzen, een gedenknaald, aangebracht ter eere van de plechtige ope ning van den wekelijkschen luchtvaartdienst op Ned.-Indië. Nadat de heer Fokker vervolgens een fraaie gedenkplaat had aangeboden, was dit officieele gedeelte achter den rug en begon nen de passagiersvluchten. o 't Werd druk in de lucht. K.L.M.-toestel len schoten de lucht in, de gewone dienst- vliegtuigen kwamen en startten en terwijl het motorengeronk niet van de lucht was, kwa men andere toestellen aanvliegen, om straks deel te nemen aan de vliegdemonstraties. Daar kwamen de Pandertjes van de Na tionale Luchtvaartschool aan. Hoog in de lucht zweefden de kleine toestelletjes en met een sierlijken zwaai kwamen ze beneden. Doch nauwelijks stonden ze stil, of Schmidt Crans klom naar boven en gingen „stunten". Een looping was niks voor hem, een „feuille morte" was een kleinigheid. Maar wat de heer SchmidtCrans ook deed, instructeur de Mul deed niet voor hem onder en vloog de meest vreemde figuren. Totdat v. Graft kwam en ging demon- streeren, hoe men niet moet vliegen. Adem benemende toeren werden door hem uitge voerd en de sensatie bereikte haar hoogte punt, toen v. Graft hoog in de lucht de mo tor stop zette en met stilstaande propeller naar beneden tuimelde enop één wiel landde. Ondertusschen waren onder donderend ge weld de vijf vliegers van kapitein Versteegh uit Soesterberg boven Schiphol verschenen. Volkomen regelmatig vloog het vijftal hoog boven den duizendkoppige menigte, om plot seling uiteen te spatten en kopjeduikelende en loopings draaiende naar beneden te ko men, spoedig gevolgd door de marine-esca drille uit de Kooy onder commando van lui tenant ter zee le klasse Tetenburg. o Opeens het Wilhelmus. En alles gaat staan en rekt de halzen. Daar komt de koninklijke familie aan, hartelijk toegejuicht door het publiek. Na een korte toespraak van wethou der Abrahams begint de wandeling langs de vele toestellen en de koninklijke familie toont groote belangstelling voor de trotsche toestellen der K.L.M. en voor de vele andere vliegtuigen, die alle keurig opgesteld ston den. Nadat de hooge gasten daarna hadden p'aats genomen op het platvorm nam ir. Wurflain, voorzitter van den Raad van be stuur der K.L.M. het woord, die een over zicht gaf van de levensgeschiedenis der K.L. M. En even later was de wekelijksche lucht vaartdienst op Ned-Indië geopend. o ;Natuurlijk wilde dat alles niet zeggen, dat nu het heele feest voorbij was. Integendeel, in het dorp zijn. Laat ze praten. Wat geef ik daarom? U misschien niet, mijnheer Ducros. Mannen zijn anders. Tenminste iemand als u. Waarom juist iemand als ik? vroeg hij op scherpen toon. Ze waren nu voortgeslenterd tot aan de heg, die den tuin der Guntons omgaf. Wel u hebt kind noch kraai. Niemand aan wie u rekenschap hebt af te leggen.Met mij is dat anders. Iedereen hier kent mij. Er woont geen dame mijlen in het rond, voor wie wij geen kanten zakdoeken hebben ge maakt. Waarom zegt u dat? vroeg hij bijna ruw. U weet zeer goed, dat u alleen maar bang bent voor uw zuster. Welke zuster? Margaret Manson natuurlijk! Della schudde het hoofd. Ik ben niet bang voor haar of voor iemand anders. Maar ik heb het hoofd altijd hoog gehouden en dat zal ik blijven doen! Verlegen keek ze van onder haar lange wimpers naar hem op. Als ik dat niet had gedaan, zoudt u me nooit aangekeken hebben, mijnheer Ducros. U kijkt niet naar ieder meisje; dat weet het heele dorp. Begreep Della, dat zij tot de kern van de zaak was doorgedrongen? Waarom be schouwde zij een man, die twintig jaar of meer ouder was dan zij, als een mogelijke echtgenoot? Zeker niet om zijn knap uiter lijk, want dat bezat Ducros niet. Zijn sterk, zwaar, stevig lichaam had, als uiting van kracht de aandacht van een man kunnen trekken, maar in de oogen vn een vrouw was hij te lomp om haar bewondering op te wek ken. Wat ook de gevoelens van het meisje voor Adam waren* zij waren zeker versterkt de drukte nam nog toe en diverse vliegtui gen klommen de lucht in en brachten het tienduizendkoppige publiek steeds opnieuw in extase. Het was een en al geronk in de lucht Toe stellen scheerden over de grond, om plotseling weer snel op te stijgen, anderen maakten loo pings en stuntten op allerlei manieren, pas sagiersvluchten werden zonder ophouden uit gevoerd, kortom, het was een drukte van je welste. En lang nadat de kon. familie vertrokken was, ronkten nog de motoren der vliegtuigen. Totdat eindelijk de massa langzamerhand aftrok en zich naar Amsterdam begaf. Toen keerde de rust op Schiphol terug o Laat ons dit verhaaltje besluiten met een hulde te brengen aan de K.L.M., aan de P, T.T., aan de regeering, die alle tezamen ont zettend veel werk hebben gedaan, om onze luchtvaart tot een van den eersten rang te maken. De K.L.M. heeft een goeden naam, de Fokkers zijn wereldberoemd. En onze pilo ten' Welk land, hoe groot en rijk ook, kan zich er op beroemen, een dergelijke collectie te bezitten? Welk land heeft vliegtuigbestuur ders, zoo knap, maar tevens zoo voorzichtig als Nederland. Enwelk land heeft het aangedurfd, om een luchtlijn te openen, die duizenden kilometers lang is, een luchtlijn, die alles van de vliegers vergt, een luchtlijn, die alleen bevlogen kan worden met het allerbeste ma teriaal? Het kleine Nederland heeft dat aange durfd! Het heeft met zijn prachtige Fokkers en zijn uitstekende piloten bewezen, dat een klein land groot kan zijn. Het heeft weer eens de heele wereld versteld doen staan en gezorgd, dat andere landen een voorbeeld aan ons land kunnen nemen! Morgen begint de wekelijksche luchtver binding met Indië En vanaf morgen is ons Indië weer dichter bij het moederland gekomen, dank zij stoere Nederlanders, die alle moeilijkheden getrotseerd hebben. Mogen wij niet trotsch zijn, ons Neder landers te kunnen noemen? Welnu dan Nederlanders, toont, dat gij Ne derlander zijt. En helpt mee, door Uw post per K.L.M. te laten vervoeren. En als straks de toestellen „afgeladen" zijn, als straks de lijn zich zelf kan bedruipen, zorgt er dan voor, dat gij kunt zeggen, een steentje te heb ben gelegd bij het groote bouwwerk, dat zich K. L. M. noemt. Nogmaals: Verzendt Uw Indië-post per K. L. M. W. VOOR DEN POLITIERECHTER. Openbare strafzitting van Maandag 28 September. MENIG RECLASSANT DENKT DAT 'T EEN DROOM IS EN EEN VOORWAARDELIJKE VEROORDEE LING BOTERTJE TOT AAN DEN BOOM IS. Vele reclassanten zijn de meening toege daan, dat na het opleggen eener voorwaar delijke straf, de openstaande rekening met de geblinddoekte dame met de weegschaal weer volkomen is vereffend en zij hun oude ongebonden leventje weer ongestoord kunnen voortzetten. Niets is echter minder waar! De voorw. veroordeeling is een ernstig instituut en van te groote beteekenis om tot een be spotting van het recht te worden gedegra deerd. En als het toezicht over het alge meen wat scherper was en berustte in han' den van meer bevoegde personen, zouden de illusiën van nog heel wat meer gereclasseer- de veroordeelden leelijk verstoord worden* Scherpere maatregelen dienaangaande zul len dan ook zeer gewenscht worden geacht. Het zijn niet de reclassanten van goeden wil, bedeeld met eergevoel en moreele kracht, maar de twijfelachtige individuën, de onbe- teekenende zwakkelingen, die voortdurend toezicht, hulp en steun noodig hebben. Ook de 24-jarige tuinder Jan v. d. K. te Heems kerk, op 3 November 1930, wegens verduis tering van een rijwiel veroordeeld tot li maand gev. voorwaardelijk en met 2 proefja ren, bleek tot laatstgemelde categorie te be- hooren en er werd met gesloten deuren be- raaslaagd over de al dan niet ten uitvoerleg ging der voorwaardelijk opgelegde straf te gen v. d. K., die momenteel in de strafgevan genis te Haarlem was gelogeerd. Het vonnis werd daarop bij heropening der deuren ge- executeerd, mede op grond van de overtre ding der bij z. voorwaarden. door de wetenschap, dat de man haar zonder eenige aarzeling uit alle meisjes van het dorp had uitverkoren. Daarbij legde natuurlijk zijn aanzienlijke rijkdom wel eenig gewicht in de schaol bij iemand, die altijd van nabij ar moede had gekend, of in elk geval hard had moeten werken om het thuis gezellig en pret tig te kunnen hebben. Ge zult wel gelijk hebben, antwoordde hij. Ik heb zoo lang in de wereld rondge zworven en de keerzijde van de meeste din gen gezien. Ik heb met allerlei menschen te doen gehad: goede slechte en gewone. Als een man geen „groen" meer is, zooals we een nieuweling in de mijnen noemen, leert hij wel uit zijn oogen kijken. Alleen in het waarde volle goud zonder te veel kwarts zet hij zijn houweel. Ik ben bang, dat er niet veel goud aan mij is, lachte Della. Al zit het niet aan uw handen of In uw zak, dan is het toch in uw haar. Terwijl hij sprak, boog hij zich voorover, alsof hij haar wilde liefkozen, maar zij ging opzij en haar oogen schoten vuur. Nu lijk je op Margaret, zeide hij, met een toornigen klank in zijn stem. Ik denk, dat ik wel op een slechte? iemand had kunnen lijken. Dat weet ik zoo niet. In elk geval wensch ik in één opzicht niet, dat gij mij aan haar herinnert, juffrouw Della. Zij veraf schuwt mij. Della zweeg. Zij kon niet ontkennen, dat er een onmiskenbare waarheid aan de woor den van den gewezen mijnwerker omtrent haar zusteris gevoelens ten grondslag lag. Margaret had haar meer dan eens tegen Du cros gewaarschuwd. y" Wordt vervoisd,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5