LuxeVerhuurinrichting t JAC. MET. 572 en 873. ZU1DERZEE-VISSCHERIJRAAD. Den 25en en 26en September j.1. vergader de de Zuiderzee-visscherijraad te Enkhuizen onder voorzitterschap van het hoofd der vis- fccheriien in het 2e en 3e district. Voorname lijk kwam ter sprake, welke maatregelen noodig zijn met het oog op de a s. afsluiting der Zuiderzee. Aaugezien ^eiwach; wordt dat een even- tueele najaars- en vooriaarsharingvisscherij zich voornamelijk zal concentreren in het noordelijk gedeelte van de af te sluiten Zuiderzee en het bovendien w enschelijk is dat de eigenlijke Zuiderzeevisschers bij de laatste uitoefening van hun bedrijf zoo weinig mo gelijk belemmering ondervinden werd den voorzitter met algemeene stemmen besloten den minister van binnenlandsche zaken en landbouw te verzoeken zoo sooedig mogelijk te bepaler dat het verboden is de visscherij met deu wonderkuil of met de bordenkor uit te oefenen met vaartuigen die voortbewogen worden door middel van mechanische kracht. Tevens stemden alle leden voor een ver bod der wonderkuii visscherij. dus ook door zeilvaartuigen. zoodra de afsiuitdijk gedicht is of als het tijdstip van afsluiting tijdens de haringcampagne valt zoodra de voor- Jaars-harmgcampagne geëindigd is. Voorts bleek uit de gehouden besprekingen dat zich van de Zuiderzeevisschers een geest van ontevredenheid en verbittering meester maakt, omdat nog steeds niet verschenen zijn de uitvoeringsmaatregelen als bedoeld in art. 3 en art. 6a van de gewijzigde Zuider- zeesteunwet, niettegenstaande het thans bijna een jaar geleden is, dat de gewijzigde wet door de Tweede Kamer werd aangenomen en in de Memorie van Antwoord dato 2 Maart 1931 op het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs over het ont werp van wet tot wijziging de r Zuiderzee- steunwet (Eerste Kamer der Staten-Gene- raal) door den minister van waterstaat wordt medegedeeld „dat iti afwachting van en in vertrouwen van de beslissing van deze Kamer Ihet ontwerpen van den hierbedoelden alge- meenen maatregel reeds ter hand is genomer. en dat hij ter zake gaarne als diligent zou wenschen te worden beschouwd". Inderdaad is het zeer grievend voor de Zuiderzeevisschers. dat zij nog niet wrien hoe zij ervoor staan met de „waardev-rmin dering". Bovendien werkt deze onzekerheid zeer remmend op een vlot verloopende li quidatie van vele visschersbedrijven en houdt zij de zoo hoog noodige afvloeiing van vis- schers naar andere bedrijven terug Er werd besloten een deputatie af te vaar digen naar den minister van waterstaat om hem den ernst van den toestand me..i? te deelen en de zoo zeer noodige medewerking te verzoeken, opdat de bedoelde uitvoerings maatregelen op zeer korten termijn in het Staatsblad verschijnen. DE KLOMP ALS WAPEN. De vechtpartij te 's-Heerenberg. Omtrent de vechtpartij met doodelijken af loop te 's-Heerenberg wordt nog gemeld, dat het parket uit Arnhem gistermorgen ter plaatse vertoefde. Dr. Hulst uit Leiden ver richtte de sectie en stelde vast, dat een slag met een klomp als de doodsoorzaak moet worden beschouwd. Den 17-jarigen dader werd een verhoor afgenomen, waarbij deze een volledige bekentenis heeft afgelegd De justitie vond geen aanleiding den knaap gevangen te nemen. Het lijk van den vex- slagene is door de justitie weer vrij gegeven met verlof tot begraven. ZINGENDE COMMUNISTEN IN DEN NACHT UITEENGEJAAGD. Maandagavond omstreeks middernacht hebben enkele groepen communisten, te zamen ongeveer honderd man, die een ver gadering in de Beurs voor den Diamanthan del te Amsterdam hadden bijgewoond zich verzameld op den Vijgendam, waar zij de Internationale zongen. Een groot aantai po litieagenten onder leiding van inspecteur Stolp heeft de communisten met sabel en gummistok uit elkaar geslagen, voor zij den Dam konden bereiken. derlandsche industrie te kunnen krijgen op het gebied van scheepsbouw, metaal en s:achthu»artikelen ook de Nederlandsche regeenng verantwoordelijk gesteld moet werden voor de groote werkloosheid, die in Nederland m navolging van andere landen geconstateerd wordt, berwijl er bij de regee nng met kracht op aan gedrongen wordt, daar zi] in gebreke blijft het verstrekken van productief werk te bevorderen, de werk- ioozen in staat te stellen in het vollen onder houd van hun gezinnen te kunnen voorzien De motie werd gezonden aan den minister president. LANDELIJKE CONFERENTIE VAN POLDER- EN WATERSCHAPS- PERSONEEL. Onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer F. van Meurs, kwamen op Vrijdag en Zaterdag de vertegenwoordigers van de groep polder- en waterschapspersoneel, deel uitmakende van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst, bij een op het vacantie-oord van den bond „Avegoor' te Ellecom. De bijeenkomst was bezocht door ruim 50 afgevaardigden uit alle deelen van het land. Met het inwerkingtreden van de ambtena renwet. onder welke wet ook het polder- en waterschapspersoneel valt, is voor dit perso neel de vraag, op welke wijze het zich zoo doelmatig mogelijk kan organiseeren, een vraagstuk van de grootste beteekenis gewor den. In verband hiermede hield de heer F. van Meurs een inleiding over „De plaats van het waterschapspersoneel in een algemeene lan delijke organisatie van Overheidspersoneel". Spr. kwam daarbij tot de conclusie, dat er geen plaats is voor een organisatie-vorm on der het Overheidspersoneel naar groepeering van bepaalde groepen, doch dat zich uit deze verhouding onweerstaanbaar opdringt de noodzakelijkheid van een algemeene lande lijke organisatie van overheidspersonee' De afzonderlijke organisatie van bepaalde groe pen moet op grond hiervan zelfs als schade lijk voor een doelmatige behartiging der be langen van het polder- en waterschapsperso neel worden gezien. In verband met de toepassing van de amb tenarenwet voor het polder- en waterschaps personeel hield vervolgens de bondssecre- caris, de heer L. J. Bakker, een instructieve inleiding over „De grondslagen der rechts positie van het waterschapspersoneel", waar bij hij in zijn conclusie op den voorgrond stelde, dat naar een zoover mogelijk doorge voerde centralisatie bij de toepassing der wet dient te worden gestreefd. Aanvankelijk zou dit provinciaalsgewijze kunnen geschie den. Dit sluit ook volkomen aan bij de bepa lingen in de Ambtenarenwet. Gegeven het ontzaggelijk groote aantai polders en waterschappen, moet het doel matig heeten, dat niet iedere polder of ieder waterschap op eigen gelegenheid een rege ling der rechtspositie voor zijn personeel schept, doch dat de hoofdvoorwaarden in een provinciale regeling worden neergelegd. Ten slotte hield de heer D. Forrer, bestuur der van bovengenoemden bond, nog een inlei ding over „Wat de Bond van Personeel in Overheidsdienst reeds voor het Polderperso- neel met betrekking tot de regeling zijner arbeidsvoorwaarden heeft gedaan". Hierbij stelde hij in het licht, welke toestanden er in verschillende polders nog heerschen: lange arbeidstijden en lage loonen. De conferentie nam het besluit om met kracht voort te werken aan de verbetering van deze toestanden. Aulosrarase Tele.oon ZEVENDE JAARVERSLAG VAN DE STICHTINO „VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN" 1930—1931. BEZUINIGING IN EPE. Oeen voorstellen van B. en W. die geld zouden kosten. Door B. en W. der gemeente Epe (Geld.) la aan de raadsleden een schrijven gericht, verzoekende voor de a.s. begrooting geen voorstellen in te dienen, die uitgaven bevorde ren. De door B. en Wi gedane toezegging van herziening der salarissen van het secre tarie-personeel wordt door het college opge schort, hoewel zij zich ook met kracht zullen verzetten tegen verlaging. Niet uitgevoerd zullen worden de werken tot bouw van een arrestantenlokaal met eierhal en brandspui tenhuis te Oene, anrestantenlokaal te Ernst, sanitaire inrichtirgen in de openbare scho len, terwijl het invoeren der tandheelkundige verzorging en zwemonderricht op de scholen wordt afgelast. ONAFHANKELIJKE BEDRIJFS- FEDERATIE VAN WERKERS IN DE METAALINDUSTRIE. Algemeene staking bij dreiging van oorlog. In de dezer dagen te Amsterdam gehou den Algemeene Besturenvergadering van de Onafhankelijke Bedrijfs Federatie van Wer kers in de Metaalindustrie (O.B.W.M.) is een resolutie met algemeene stemmen aange nomen, waarin gezegd wordt, dat de O.B W.M. aangesloten bij het N.A.S. bij het uit breken van een oorlog of mobilisatie met alle haar ten dienste staande middelen elke aan maak van amunitie, het bewerken en fabri- ceeren van machines en producten voor oor logsdoeleinden in den ruimsten zin des woords zal trachten te beletten, en mede zal werken tot het uitroepen en organisee ren van een algemeen werkstaking en voor deze ideeën propaganda te maken onder de mttaal- en andere arbeiders. Voorts werd een motie aangenomen, waar in geconstateerd wordt, dat inzake de mede delingen omtrent de mogelijkheid zeer be- langrijke Russische bestellingen voor de Ne- HET LEID5CHE RAADHUIS. De minister dringt aan op be houd van den ouden gevel. De minister van Onderwijs, K. en W heeft een zeer uitvoerig schrijven gericht tot B. en W. van Leiden inzake den bouw van een nieuw raadhuis. De minister zegt in dit schrijven in de eerste plaats, dat het hem met zorg vervult, dat blijkens de redactie van de vooretellen betreffende het stadhuis de mogelijkheid blijft bestaan van opoffering van den ouden mo numentalen gevel. De minister vervolgt dan: Ik vertrouw, dat de meerderheid der Leidsche bevolking en haar vertegenwoordigers, nu haar uit de ramp van 12 Februari 1929 een zoo belang rijk en sprekend deel van haar raadhuis is overgebleven, dit gaarne definitief zal zien behouden en zoo luisterrijk mogelijk zal zien hersteld. Nu de uitvoerbaarheid hiervan is aangetoond, neem ik met stelligheid aan, dat uw gemeentebestuur de oplossing zal vinden en aanvaarden, die dit herstel waarborgt. De minister wijst er vervólgens op, dat de weg. welken de raad thans dreigt in.te slaan, zeer lang- zal worden, waardoor de oude gevel nog enkele winters onbeschermd zal blijven Éen dergelijk uitstel beteekent vol gens den minister naar alle waarschijnlijk heid het aan ondergang prijsgeven van het overblijfsel van zoo groote monumentale waarde en hij vervolgt: „Ik kom daarom tot de vraag. of. in het belang van het behoud hiervan, het oogenblik niet aangebroken is, om het vraagstuk tot eenvoudiger proporties terug te brengen en te besluiten dat het stadhuis met toepassing van den ouden gevel zal verrijzen op het oude terrein, zoo noodig uitgebreid tot de Koornbrugsteeg. Bij een dergelijke geperkte opdracht krijgt het monument zijn beste kans en zal over bodige, niettemin tijd en geld vereischence, arbeid uitgesloten worden Wanneer een uit monumentaal oogpunt uitermate belangrijk gemeente-eigendom op net spel staat rust op de regeering de plicht toe te zien dai het blijvend voortbestaan ervan zoo eenigszins mogelijk verzekerd zij. Nu de mogelijkheid in dit geval is aangetoond, voegt zich bij mijn overtuiging van de goede gezindheid van uw gemeentebestuur t.av. het behoud van den gevel nog deze. dat de regeenng be zwaarlijk zou kunnen berusten in eenige be slissing in anderen zin De minister zegt vervolgens dathi] gaarne zal nagaan, of er aanleiding is bij het ter stel en de consolideenng van dit waardevo monumentaal overblijfsel regeenng^teun h verleenen en dat hij eveneeus ^rel Ged. Staten van de provincie Zuid-Hollan- daaromtrent in overleg te treden. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Den HaagMarseille een half uur sneller. Ingaande 4 Oct. as. wordt te Rotterdam Llyod Rapide Den HaagMarseille gewij zigd en een half uur versneld. Deze trein, welke loopt in aansluiting aan de mailsche pen van den Rotterdamschen Lloyd, welke des Vrijdags om de 14 dagen van Marseille naar Indië vertrekken, zal van genoemden datum af inplaats van om 12 uur om 13.46 van Den Haag H.S.M. vertrekken. Het Fransche douane-onderzoek vindt In den vervolge gedurende den rit plaats tus- schen Feignies en Bussigny. De in aansluiting aan het motorschip „Sla mat" op 15 October van Den Haag H.S.M. vertrekkende Rapide zal de eerste Rapide zijn, welke in de nieuwe dienstregeling loopt. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Woensdag 14 October, des namiddags te 1 uur. Op de agenda staan de interpellatie-de Sa- vornin Lohman over den stand der Neder- landsch—Belgische onderhandelingen en het wetsvoorstel-van den Bergh betreffende wet telijke regeling van het geldschietersbedrijf. EEN „WEEKBLAD" MET EEN LUCHTJE. AJaar alle waarschijnlijkheid ettelijke personen voor duizenden gullens opgelicht. Dezer dagen is melding gemaakt van een aangifte, ter zake van oplichting, gedaan door iemand, die onder valsche voorwend sels was bewogen tot deelneming voor 5000 in een zaak, waar klaarblijkelijk een luchtje aan was. Naar het Hbl. thans verneemt, is hierop nog een'dergelijke aangifte gevolgd ten be drage van 2000. Het betreft hier een weekblad, dat zou worden opgericht door een niet te Amster dam, doch in het Zuiden des lands woonach tig persoon iemand, tegen wien meer dan eens door de politie is gewaarschuwd. Deze man heeft ettelijke lieden geëngageerd als „inspecteurs", „agenten" en „sub-agenten" voor het door hem op touw gezette weekblad, waarvan een kleine kans bestaat, dat het werkelijk zal worden opgericht. Deze perso nen hebben bedragen van twee-, drie- of vijf duizend gulden gestort, in de meening ge bracht, dat deze zouden dienen als „borg stelling" en naderhand zouden worden terug betaald. Bij nadere kennisneming van de con tracten blijkt nu echter, dat zij door den op richter (oplichter?) beschouwd worden, in de onderneming deel te nemen voor deze bedra gen, waarmede de ontwerper van het week blad een jaar lang zal mogen opereeren. Bovendien is aan het licht gekomen, dat deze persoon, ter aanbevelirig van zijn onder neming, zich bediend heeft van namen van bekende landgenooten, die bleken, niets van de zaak af te weten. Ook een persoon, wiens naam als die van den toekomstigen hoofdre dacteur was genoemd, verklaarde, niets met de zaak uitstaande te hebben. De politie zal een vervolging wegens op lichting tegen den ontwerper van net weel blad instellen. Eere-voorzitter: Mr. W. C. Wendelaar burgemeester van Alkmaar. Bestuursleden: Dr. C. I. Kruisheer, voor zitter; Jb. Cloeck, A. Dijkers, A. v. cL Élburg, penningmeester, mevr. T. Heringa—Schui ling (Schoorl), W. v. cL Vall, R. Wiarda (Bergen), G. H. Zoll, Mr. P. van Sonsbeek, secretaris, Nassaulaan 23. Leden van den Raad van Toezicht: J. Wes terhof, voorzitter; A. F. Thomsen, vice-voor- zitter; A. Koelma, secretaris; C. Daalder, Mr. P. Langeveld, J. Koopal, D. G. G. Mar- gadant, Mr. J. P. Bosman, Mej. A. N. H. W. v. d. Linden, C. de Groot Grootschermer), P. M. Bosscher, Mr. C. A. de Groot, L. den Das (Bergen), J. A. Zwarteveen, A. Kley- meer, S. Blom, Mevr. N. Hoorn—Raves, fl- J. Jonker, W. H. M. Pels, D. Dekker, K. Hu- man, R. G. C. Schröder, Mej. N. Carels, C. F. D. Kohnert, J. E. Schwantje, Dr. J. He melrijk (Bergen), Mej. J. S. Fanoy, P. Lom men (Castricuin), J. Nieuwenhuyzen (Lim- men), W. van Slooten (Heer-Hugowaard), P. Kikkert (Koedijk), Mej. J. F. J.uubois, Mej. M. Kaan, Dr. J. Postma, E. v. d. Laan, J. H. Massink, Tj. N. Adema, J. v. d. Molen. Contribueer ende vereenigingen: Nederl. Bond van Abstinent Studeerenden; Alcma- ria, Vereeniging tot Bevordering van Vreem delingenverkeer; Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbond; Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren; Alkmaarsche Bestuur- dersbond; Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond, afd. Alkmaar; idem af deeling Bergen; Volks bond tegen Drankmisbruik; Vrijzinnig Demo cratische Bond; Gymnastiek Vereeniging „De Halter"; Handeldrijvende en Industr Middenstand; Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen; Vereeniging van Hoogere Ge meente-ambtenaren; I. O. Odd Fellows; Ver eeniging van Rijksleeraren; Openbare Lees zaal en Boekerij; Loge van Vrij-Metselaren „De Noordstar"; Alg. Nederl. Bond van Meubelmakers, afdeeling Alkmaar; Depart. Alkmaar der Mij. tot Nut van het Algemeen; Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs; Bond van Nederland sche Onderwijzers; Volksonderwijs; Commis sie van Toezicht op het Lager Onderwijs; Bond van Post-, Telegr. en Telefoon-perso neel; Soc. Dem. Arbeiderspartij; Vereeniging van Staatsburgeressen; Algem. Ned. Typo grafenbond; Nat. Bond van Handels- en kantoorbedienden „Mercurius", afd. Alk maar; Plaatselijk Arbeidssecretariaat. Contribueerende gemeenten: Alkmaar, Hei- loo, Noord-Scharwoude, Oterleek, Oud karspel, De Rijp, Schoorl, Uitgeest, Zuid- Scharwoude, Zuid- en Noord-Schermer, War- menhuizen. Bergen, Castricum, Heerhugo- waard, Limmen, Koedijk, St. Pancras en Broek op Langendijk. Het aantal contribueerende gemeenten bleef constant. Begunstigers: Mr. W. C. Wendelaar, Prof Mr. Jb. Zeylemaker (Weltevreden, Nederl Indië). Contribuanten: Aantal 422. Een terugblik op het afgeloopen werkjaar heeft wederom de overtuiging geschonken dat de Volksuniversiteit voor Alkmaar en Omstreken in een behoefte voorziet en haar doelstelling niet ontrouw is geweest. Wel bleek dit niet uit een stijging van het aantal contribuanten, integendeel gaf dit een kleine daling te zien, doch de belangstelling in hetgeen op verschillend gebied geboden werd was over het algemeen toenemende. Een overzicht dier belangstelling moge hieronder volgen: EEN POSTZAK GEROOFD. Even na de sluiting van het bijpostkantoor Witte brug te 's-Gravenhage aan den v. Len- nepweg omstreeks half negen is gisteravond een postzak met geldswaarde geroofd. Op 1e voorgeschreven wijze hadden de met de over brenging van de waardestukken naar het hoofdkantoor belastte beambte en de chauf feur van de postauto de zakken afkomstig van het bijkantoor in den wagen ingeladen en deze afgesloten. Zij begaven zich toen naar hun plaats in de bestuurderscabine en waren op het punt te vertrekken, toen de chauffeur bemerkte, dat aan de achterzijde iemand klaarblijkelijk met een valsche sleutel de deur weder opende en in een ommezien een van de zakken uit de auto haalden om daarna het hazenpad te kiezen. Dat ging zoo snel in zijn werk, dat de chauffeur die inmiddels zijn ze tel had verlaten om te trachten eenige onge oorloofde manipulatie te verhinderen er zich slechts toe kon bepalen den vluchtenden dief na te rennen zonder zich den tijd te gunnen daartoe den wagen in beweging te brengen. Tot zijn verrassing moest de postchauffeur evenwel constateeren, dat de dief in een ge reedstaande auto sprong om zich met maxi male snelheid daarmee te verwijderen. Intus- schen gelukte het den chauffeur nog het num mer van de auto waarmee de dief de vlucht had genomen te noteeren. De politie, met het geval in kennis gesteld, deed onmiddellijk een uitgebreid onderzoek dat bereids tot het ver moedelijke spoor van de daders leidde. De waarde van het gestolene kon hedenochtend nog niet met zekerheid worden opgegeven Het bedraagt echter minstens eenige duizen den guldens. Aantal inschrijvers 94 34 Cursussen: Opvoedkunde, D. L. Daalder Drama en Tooneel, H. Poort Erfelijkheid en Verantwoordelijkheid, Ds. J. v. d. Spek67 Dierenleven in het Aquarium van Artis, A. F. J. Portielje39 Totaal Werkcursussen: Nederlandsche Taal, le jaar, J. Bark man Duitsche Taal, le jaar, C. Knaap Duilsche Taal, 2e jaar, J. Barkman Engelsche Taal, le jaar, J. Barkman Engelsche Taal, 2e jaar, Mej. J. F. J. Dubois Boekhouden, le jaar, M. J. Roggeveen Boekhouden, 2e jaar, J. H. de Groot 234 15 21 10 22 27 30 10 HUURSTAKERS IN DE STEINWSG- STRAAT. Eenige weken geleden zijn twee gezinnen van stakende huurders in de Steinwegstraat ►e Rotterdam met behulp van den deurwaar der uit hun woningm gezet. Er waren, zegt het Hbla., nog-tien gezinnen in deze straat waartegen door den kantonrechter vonnis was gewezen. Dezer dagen hebben deze menschen, zonder dat ingrijpen van hooger hand noodig was, hun woningen ontruimd. BRANDEN. Boerderijen afgebrand. Te Velddriel is door onbekende oorzaak taal afgebrand de boerderij van den heer 1. Pardoel. De geheele inboedel ging verlo- en. Vermoedelijk door het overslaan van von ken uit een buiten aangestoken vuur brak i brand uit in de landbouwschuur van P: de Totaal 135 Lezingen en voordrachten: Opgravingen in Palestina en Mesopo- tamië, Prof. Dr. F. M. Th. Böhl 88 Voordracht uit eigen werk, door René de Clercq64 De Javaansche Dans, Raden Mas en Raden Ayou Jodjana .161 Geheimzinnig Thibet, J. Dols 64 Nieuw Guinea, Dr. W. G. N. v. d. Sleen 72 Totaal 449 Film voorstellingen Borneo-film van J. F. Tillema, (3 avon den) 792 De Ontwakende Sfinx (Expeditie door Afrika) 263 De Wonderen van het Heelal (2 maal vertoond)647 Tropisch Toerisme 220 De Wonderwereld van de Blauwe Golf 263 Totaal 2185 De cursus Radio, te houden door J. F. Vorrtenburg, kon wegens te geringe belang stelling geen doorgang hebben, evenmin de werkcursussen Nederlandsche Taal, 2e jaar; Engelsche Taal, 3e jaar; Fransche Taal, le en 2e jaar, Esperanlo en Spreek- en voor drachtkunst. Het is te betreuren, dat voor deze cursus sen, waaronder zeer nuttige, zoo weinig ani mo bleek te bestaan, doch blijkbaar werd, gegeven het aantal personen dat hiervoor in Alkmaar en Omstreken in aanmerking kwam, te veel geboden in dit opzicht Het komt onnoodig voor om ten aanzien der gegeven cursussen, lezingen en voor drachten in bijzonderheden af te dalen. De cijfers spreken over het algemeen voor zich zelf. Toch verdienen enkele een nadere beschou wing. De cursus van den heer Daalder trok als steeds veel belangstelling, wat in verband met de behandelde onderwerpen geen ver wondering behoeft te baren. Ook de cursus van Ds. v. d. Spek, welke op verzoek van den leider door zijn drukke werkzaamheden moest worden gecompri meerd tot een van 3 avonden, gaf velen een inzicht in moeilijke en belangrijke problemen en heeft ontegenzeggelijk den blik verruimd. Tot slot van en in aansluiting op een cur sus van den heer Portielje, den bekenden in specteur van „Artis", werd onder diens lei ding een excursie gemaakt naar het aquarium van „Artis", waarvan jammer genoeg te wei nigen hebben geprofiteerd. De heer René de Clercq droeg op enthou siaste wijze voor uit eigen werk en had het gewenschte contact met zijn gehoor, terwijl de avond, door de Jodjana's met een partner ge wijd aan de Javaansche dans, weer evenals het vorige jaar een verfijnd kunstgenot bracht Speciaal dient nog melding gemaakt t« worden van de filmvertooningen. Zooals in het vorige jaarverslag werd me degedeeld deed de destijds reeds ondervonden belangstelling het Bestuur besluiten het vol gend jaar een proef te nemen met vertooning van films in een grootere zaal. Het was er in geslaagd voor dit doel beslag te leggen op de zaal van het Alkmaarscfi Bioscooptheater en het meent te mogen zeg gen, dat deze proef op grond van de cijfers als volkomen geslaagd moet worden be schouwd. In het bijzonder voor de Borneo-film van den heer A. F. Tillema, een documentaire film van groote waarde, en de film „De Won deren van het Heelal", was de toeloop van belangstellenden zeer groot, zoo zelfs dat de laatstgenoemde film op een tweeden avond moest worden vertoond. Deze groeiende belangstelling voor cultu- reele films is een verschijnsel, dat bliikens de jaarverslagen eveneens bij andere volksuni versiteiten is geconstateerd. Het bestuur zal trachten ook op dit gebied de belangstelling in goede banen te leiden. In dit verband moet de onlangs plaats ge had hebbende oprichting der Ned. Vereeni ging van Cultureele Films —er worden toe gejuicht. Bereids is hiermede contact ge zocht. Bestuurswisselingen. Gaven de werkzaamheden dus reden tot voldoening, in het bestuur viel een groot ver lies te betreuren door het overlijden van den voorzitter Ds. H. Westra op 11 December .1930. Eerst als secretaris, later als voorzitter heeft Ds. Westra zich zeer verdienstelijk ge maakt jegens de stichting. Met dankbaarheid Worde hier zijn arbeid voor het goede doel ge memoreerd. Dr. Kruisheer zag zich wegens andere drukke werkzaamheden genoodzaakt zijn functie als bestuurslid en secretaris neder te leggen- Hoewel het Bestuur de motieven voor dit besluit moest eerbiedigen, zag het den ijverigen en kundigen secretaris noode ver trekken. Een woord van erkentelijkheid voor de door hem bewezen diensten is hier zeker niet misplaatst. Ia zijn plaats werd door den Raad van Toezicht tot bestuurslid benoemd Mr. P. van Sonsbeek, die zich met het secretariaat be lastte. In de vacature van Ds. Westra werd later Dr. Kruisheer door den Raad van Toezicht benoemd en door het Bestuur als voorzitter gekozen. Financiën. Voorheen moest de toon bij dit onderwerp in mineur klinken, doch thans kan tot ons genoegen worden medegedeeld, dat de Raad der gemeente Alkmaar bij besluit van den 16 Januari 1931 de bestaande subsidie be langrijk heeft verhoogd. Onder de gegeven omstandigheden wordt deze tegemoetkoming bijzonder gewaardeerd, en kunnen wij hoopvoller de toekomst tege moet gaan, al moet de aandacht op eene ver dere versterking der geldmiddelen gericht blijven. Wij spreken daarom de hoop uit, dat dit voorbeeld navolging vindt. Het is een goede gewoonte, om aan het slot van dit verslag allen, die in het afge loopen jaar op verschillende wijze hunne medewerking verleenden, daarvoor dank te brengen. De docenten, de adjunct-secretaris, het per soneel van de openbare leeszaal, dat zich ge heel vrijwillig belastte met een groot deel van den kaartverkoop en de inschrijvingen op de cursussen in ontvangst nam, evenals de ver schillende boekhandelaren, zij allen hebben op prijzenswaardige wijze hunne medewer king verleend. De steun, dien wij op andere wijze van verschillende instellingen en personen moch ten ondervinden, werd eveneens dankbaar aanvaard. Tot besluit mag ook nu een aansporing aan een ieder, om door bezoek en/of door toe treding als contribuant het mooie werk onzer instelling te steunen, niet achterwege blijven. Visser te Vrouwepolder, aan den straatweg van Middelburg naar Veere. De schuur met landbouwerktuigen en landbouwproducten verbrandde. De levende have kon worden ge red. Verzekering dekt slechts ten deele de schade. Smederij uitgebrand. Maandagavond zijn de smederij en winkel van den heer Ezendam te Bekkum bij Hen gelo geheel uitgebrand. Uit een onderzoek is gebleken, dat zich op den zolder boven de smederij een p*.rtij hooi had bevonden en hier werd het eerst de brand ontdekt. Van den inboedel kon slechts weinig gered wor den. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk d« schade. VERKEERSONGEVALLEN. Auto in een sloot. Twee gewonden. Gisteren is een personenauto uit Gronin gen in het dorp Leegkerk, gemeente Hoog kerk, van den berm van den weg geraakt ed in een sloot gereden bij het uitwijken voor een paar wielrijders, die op het midden van den weg reden en geen acht gaven op de signalen van den naderenden auto. De be stuurder, de heer F. J. Wolters, werd, naar 't Hbld. meldt, aan het hoofd gevoed. De twee-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7