DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET DRESDENER KREUZCHOR IN ALKMAAR. QageÜiksch OveczicfU ^Buitenland Mo. 231 DOXDEHDAO 1 OCTOHKK 1»3I HooIdred,cie„,; Tj. N. ADEMA. De menschelijke stem in haar ontroerendste uiting. .t li88ea- ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet gebeele Rijk 2,50» Losse nummers 5 cents. llfe PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/1l HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 133e leergang Dit nummer bestaat uit drie bladJn. Maandag 12 October zal in de Groote Kerk te dezer stede het Dresdener Kreuzchor optreden, hetzelfde koor, dat zich hier ook een viertal jaren geleden heeft laten hooren en welks uitvoering toen door niet minder dan 1300 belangstellenden is bijgewoond. Dat wijst er reeds op, dat het iets bijzon ders is, dat men de liefhebbers van koorzang in onze stad en omgeving nog eens wil laten genieten van het beste wat er op dit gebied gepresteerd kan worden. Er heeft zich een comité gevormd, niet al leen om het den jeugdigen zangers en hun leiders hier zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken, maar ook om propaganda te maken voor deze uitvoering, waarvan de baten aan de Nederlandsche en buitenlandsche jeugd ten goede zullen komen. f Heeft een uit jongens gevormd koor in den regel een heel kort verleden, met het Dresde ner Kreuzchor is juist het tegenovergestelde bet geval, het is een der oudste ensembles ■welke in de muziekgeschiedenis bekend zijn, want het dateert al van het jaar 1200 toen de stad waarnaar het genoemd is nog niets anders was dan een verzameling visschers- huisjes op den linkeroever van de Elbe waar bij een kerkje gebouwd was, dat den naam „Zu unsrer lieben Frauen" heeft gedragen. Er was een kapelletje op het Marktplein waarin Constantia van Oostenrijk, de echtge- noote van Hendrik den Doorluchtigen, een splinter van het kruis van Christus liet over brengen, waarna vele pelgrims deze kapel be zochten, welke voortaan den naam „Zum hei ligen Kreus" zou dragen. Uit deze kapel is de groote Kreuzkirche gegroeid, een kerk met 28 altaren, waarin missen gelezen, gezongen en gereciteerd werd. 1 Er werd een koor gevormd uit jongens, die latijn moesten kennen, die musicaal waren en, die een goede stem moesten hebben en voor hun ontwikkeling werd een opleidings school gesticht waarvan de leider geen sala ris ontving maar in zijn levensonderhoud moest voorzien door het koor op straat te la ten zingen, waarbij de knapen allerzonder lingst gekleed gingen, soms in Spaansche dracht met een dolk, dan weer in rok of met een pruik en een hoogen hoed. Toen in 1539 de parochiaalschool een La- tijnsche stadsschool werd, benoemde men een speciale cantor als musicaal leider dezer jeugdige zangersgroen, die een salaris ont ving van ongeveer 50 per jaar, een vergoe ding waarvoor tegenwoordig geen enkele di rigent meer een dorpszangkoor zou willen leiden maar dat in die jaren blijkbaar tot de betrekkelijk groote inkomens werd gerekend. Deze school voor de Crucianer, de zooge naamde Kreuzschüller, trok in den loop der .jaren de belangstelling van velen, die op mu sicaal gebied een grooten naam hadden en het koor heeft zich in den loop der eeuwen tot een ensemble van buitengewone capaciteit weten op te werken. I Natuurlijk stond het koor in het teeken der kerkzang en die knapen, die de Godsdienst oefeningen in de Lieve Vrouwekerk moesten opluisteren, zongen eveneens in de Kreuz kerk. Men zong in den beginne slechts éénstem mige liederen, maar toen in de veertiende eeuw de meerstemmige muziek gebruikelijk «werd is ook dit koor met de studie daarvan begonnen en omdat het tot in de 19e eeuw ;aan vrouwen verboden was om in de kerken jte zingen werden ook de sopraan en altpar tijen door de knapen gezongen. Uit oude mu- ziekgeschriften blijkt wel wat dit koor in .vroegere eeuwen reeds gepresteerd heeft. Het js trotsch op zijn verleden en verschillende in stellingen en benamingen herinneren nog aan den ouden organisatie-vorm. Het is nog altijd ingedeeld in 32 zoogenaamde Alumnen en 34 Kurrendaner, waarvan eerstgenoemde de knapen zijn, die in de school zelf gehuisvest zijn en daar kosteloos worden gevoed, ge leed en onderwezen. Ook in het burgerlijk leven trad het Kreuz chor vroeger op. In de opera en bij familie feesten en gastmalen deden de jongens hun liederen hooren. Zooals gezegd traden zij meermalen in de straten op waar zij aan de huizen geld en eetwaren in ontvangst namen en de jongens in langen zwarten mantel, met groote ges pen op hun schoenen, leerden hierdoor aan de bevolking de kerkelijke gezangen en wek ten in breeden kring de liefde voor de ge wijde muziek. Thans dragen de jongens donkere pakken met lichte vesten en blauwe mutsen, hun school is vernieuwd en ook aan de meer mo derne muziek wordt groote aandacht geschon ken. De tijdsomstandigheden, die juist in Duitschland tot zoo groote soberheid nood zaakten, zijn ook aan dit koor niet voorbij- f' h 'egaan en vele oudere jongens werken voor iun levensonderhoud in de mijnen. Toch is dit koor voor de plaats zijner in woning nog altijd van zeer groote beteekenis. Het zingt op alle Zon- en feestdagen in de Kreuzkirche en eiken Zaterdagavond bij de Vesper waarbij iedereen vrijen toegang heeft en duizenden bezoekers soms aandachtig zit ten te luisteren. De beroemde oratoria wor den voor de Christelijke feestdagen bewaard en een der grootste momenten voor het koor is de zang in den Nieuwjaarsnacht als alle ramen van de Kreuzkirche wijd open gezet worden en de op het kerkplein samenge stroomde menigte in diep zwijgen naar de frissche jonge stemmen luistert. Bij de 8- tot 9-jarige jongens, die in het koor worden opgenomen wordt niet alleen op de lichamelijke gesteldheid gelet, maar ook op hun begaafdheid. Zij moeten minder moei lijke motetten van het blad kunnen zingen en eenvoudige sonaten op piano of viool kunnen spelen. Niemand minder dan Richard Wagner heeft in dit koor zijn opleiding ontvangen, vele bekende musici hebben er in meegezon gen en dank zij het eenvoudige leven en het strenge regime waaraan zij als Crusianer on derworpen waren, zijn zij allen harde en doel bewuste werkers geworden. Het koor, dat uit 70 jongens bestaat waar van er 33 van 10 tot 12 jaar zijn en de meesten nog geen 17 jaren tellen, maakt van 21 September tot 17 October een rondreis door ons land en is o.a. reeds in Utrecht, Den Haag en Leiden met groot succes opgetre den. Het is de vijfde maal, dat het koor in Ne derland optreedt en voor het laatst was dit het geval in 1927 toen ook in Alkmaar in de Groote Kerk een uitvoering werd gegeven. Thans staan de jongens onder leiding van Rudolf Mauersberger, zij geven hoofdzakelijk muziek van Bach, maar ook nieuwere zooals van Bruch, Brahms, Mendelssohn, Grabner, Wolf en Thomas, waarbij de organist Piekct Weeserik als solist optreedt. Wat het optreden in Alkmaar betreft kan medegedeeld worden, dat de jeugdige zangers en hun leiders in den middag van 12 October in het Gebouw De Unie ontvangen worden, waar de pleegouders der knapen dan gele genheid hebben den hun toevertrouwden disci pel af te halen. Men heeft namelijk een beroep gedaan of zal nog een beroep doen op ingezetenen, die bereid zijn een of meer dezer jongens een maaltijd te verstrekken en hun in den nacht van 12 op 13 October logies te verschaffen. Dat kan er toe meewerken de onkosten voor dit optreden zoo gering mogelijk te maken en daardoor het batig saldo, dat voor een alles zins goed doel bestemd is, zoo groot mogelijk te doen zijn. Na de geschiedenis van dit knapenkoor moet natuurlijk iets gezegd worden van de or ganisatie waarvoor de geldelijke opbrengst van het concert bestemd is en wij zullen trachten, dit zoo kort mogelijk uiteen te zet ten. Mevrouw Nieuwenhuisvon Uexküll te Leiden, die tijdens den oorlog reeds de trans porten van buitenlandsche kinderen naar ons land organiseerde, had reeds jaren het plan om onze Nederlandsche jeugd door middel van correspondentie en uitwisseling met jon gelui uit andere landen in contact te brengen, maar hoewel er in het buitenland verschei dene bureaux voor dergelijke doeleinden wer den opgericht, slaagde zij er niet in een goe de verbinding met de Nederlandsche jeugd te verkrijgen omdat men nu eenmaal van de gedachte uitging, dat onze taal voor buiten landers vrijwel waardeloos is. Men verklaar de zich in het buitenland hoogstens bereid wat jongelui in de vacantie om te wisselen, maar nu langzamerhand alle Europeesche staten in het teeken van het vredeswerk staan en de algemeene verbroederingsgedachte veld wint heeft men ook in het buitenland begre pen, dat er bij een internationale jeugd-cor- respondentie nog andere belangen gemoeid zij dan alleen het aanleeren van een taal. Thans ondervindt zij van al dergelijke or ganisaties in het buitenland de grootste moge lijke medewerking en men heeft daar blijk baar ook begrepen hoe goed het is de jeugd, ook wat ons land betreft, te doen opgroeien in de kennis van menschen en toestanden door een rechtstreeksch contact waarbij elke gedachte aan propaganda voor een bepaal de politieke of godsdienstige richting is uit gesloten. Er is een vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer gesticht, die zich een drieledig doel gesteld heeft, namelijk het bevorderen van de briefwisseling van de Nederlandsche jeugd met die van het buitenland, het Ulfw'?" selen van Nederlandsche leerlingen met die van andere landen, individueel of in groepen en het bevorderen in het algemeen van een vriendschappelijk verkeer tusschen de Neder landsche en de buitenlandsche jeugd. De le den betalen een jaarlijksche contributie van 0.50 en de scholen en vereenigingen van 5 waarbij zij 75 adressen van buitenlandsche jongelieden krijgen en de vereeniging er voor zorgt, dat zij die elkaar schrijven ongeveer van denzelfden leeftijd en dezelfde ontwikke ling en levensbeschouwing zijn. Op tal van scholen heeft men reeds begre pen hoe goed deze correspondentie is, niet al leen wat de internationale toenadering be treft, maar ook voor het taalonderricht. Vele buitenlanders sturen de brieven welke zij van Nederlandsche leerlingen krijgen gecorri geerd terug en de pradijk heeft al bewezen, dat deze correcties veel beter worden onthou den dan die welke de leeraar op school aan brengt. Ook in Frankrijk, waar de jeugd vrij afgescheiden en afgezonderd opgroeide, heeft dit practische vredeswerk een groote uitbrei ding ondergaan en hebben het laatste jaar 50.000 jongelui direct contact met de jeugd uit andere landen gekregen. Via de Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer wordt steun verleend aan der gelijke bemiddel ingsbureaux in het buiten land, in dit geval, waar de gelden door het optreden van het Kreuzchor worden, verkre gen, speciaal in Duitschland. De genoemde organisatie is sinds i9 Sep' tember j.1. een voortzetting van het Neder- landsch Bureau voor Internationale School- correspondentie, welke voor het middelbaar en gymnasiaal onderwijs van zeer groote be teekenis is geworden. Sinds de oprichting van dat bureau in Januari' 1930 zijn hier te lande ongeveer 9000 leerlingen van plus minus 250 scholen met een of meer buitenlandsche jon geren aangesloten. Er zijn heel wat scholen waar de leearen in de vreemde talen geen op stellen meer laten maken omdat de geheele klas correspondeert en ook op onze Alkmaar- sche scholen zijn de meeste leerlingen der hoogere klassen voor hun schriftelijk werk in de vreemde talen op de correspondentie met buitenlandsche jongeren aangewezen, waar onder niet alleen scholieren, maar ook onder wijzers, studenten, technici enz. worden be grepen. Daarnaast is de opbrengst van het concert bestemd voor steun aan de noodlijdende buitenlandsche jeugd, in dit geval in het bij zonder in het Roergebied en in het Rijnland. Na deze noodzakelijke uiteenzettingen mo ge ten slotte nog een kort woord over de be teekenis van deze uitvoering volgen. Het comité hier ter stede, waarvan de bur gemeester het eere-voorzitterschap aanvaard heeft en waarvan de heer C. J. Struyk Komlaan 17 te Bergen (N.-H.) de ver dienstelijke secretaris is, heeft door het hier laten optreden van het Dresdener Kreuzchor den liefhebbers van koorzang een zeer groo ten dienst bewezen. Alkmaar telt heel wat belangstellenden in zang en muziek en de vereenigingen welke hier optreden vinden steeds een aandachtig en dankbaar gehoor, zoodat wij wel durven voorspellen, dat het Dresdener koor, onder zijn eminenten dirigent, het koor, dat bij zijn eerste optreden in Nederland reeds zooveel geestdrift wekte, zeer vele belangstellenden zal trekken. Van den tijd van aanvang en de zakelijke bijzonderheden van het concert wordt elders in dit blad melding gemaakt. Wij willen er hier nog slechts op wijzen, dat het koor overal waar het tot dusver in ons land is opgetreden een buitengewoon waar- deerende critiek heeft gekregen. Wij hebben kort geleden een recensie van de N.R.Crt. over het optreden in de Utrecht- sche Domkerk gepubliceerd en men heeft daaruit kunnen lezen, dat deze reine en ont roerende jongenszang van een aangrijpende schoonheid en een vlekkelooze gaafheid is. Niemand minder dan Richard Wagner achtte het koor waardig om er muziek voor te componeeren, het heeft een wereldvermaard heid, een schat van documentaire gegevens en dus een rijkdom aan litteratuur waarop menig koor jaloersch kan zijn. Het heeft de geheele ontwikkeling der vocale muziek mee gemaakt en er een werkzaam aandeel in ge had. Geen vrouwenstem, zoo heeft de recen sent van de N.R.Crt geschreven, hoe ge schoold en belangrijk ook, is in staat de mu ziek zoo oprecht en zoo musicaal, zoo onge kunsteld en zuiver te dienen en te beleven als deze jongens dit vermogen. Zang van zoo hoog gehalte zal ook in Alk maar weer honderden naar het kerkgebouw doen komen om er de ontroering door de men schelijke stem in hare schoonste uiting te ondergaan. DE CHINEESCH—JAPANSCHE STRUBBELINGEN. o De kwestie in den Volkenbondsraad behandeld. Een verdagingsresolutie. o Toen de Chineesch-Japansche botsingen eenige dagen aan den gang waren en het conflict een zeer ernstig karakter aannam, richtte de Ghineesche regeering zich tot den Volkenbond met het verzoek, dat dit lichaam, dat juist in vergadering bijeen was, zich met de kwestie zou bemoeien. De Volkenbondsraad heeft dat gedaan en beide landen hebben gelegenheid gekregen, om de kwestie uiteen te zetten en beide lan den gooiden natuurlijk de schuld op elkaar. Enfin, de zaak werd in zoover „geregeld", dat Japan beloofde, zijn troepen te zullen te rugtrekken. Deze belofte heeft Japan met gehouden. Zijn troepen staan nog steeds in Mantsjoe- rije en al zijn de botsingen de laatste paar dagen geleidelijk verminderd, de toestand zelf blijft nog steeds précair. En vormen zich groepen, die zich voor of tegen een be paalde partij verklaren, er hebben anti-Ja- pansche betoogingen plaats in China, kort om de bevolking van China bemoeit zich op 't óogenblik zelf met de kwestie. Dat kan heel gevaarlijk worden, vooral, omdat men in China steeds kans heeft op pogingen, om een machtspositie te veroveren. Vandaar de steeds weer opnieuw voorkomende onderlin ge botsingen. We schreven hierboven, dat de Volken- bondsraad in de kwestie gemengd is De Raad werd eenige dagen geleden gesloten, maar de gedelegeerden bleven nog bijeen, om de Chineesch-Japansche kwestie nader onder de oogen te zien. Gisteren is deze bijeen komst gesloten en is een resolutie aangeno men waarbij de kwestie zelf voorloopig in den Volkenbond afgehandeld is. Voorloopig, want men zal de volgende maand nogmaals bijeen komen, om de zaak te behandelen. In die resolutie neemt de Volkenbondsraad o m kennis van de verklaring der Japan- sche regeering, dat zij geenerlei territoriaal doel in Mantsjoerije nastreeft en met ïnacht- ming van de veiligheid voor leven en eigen dom der Japanners haar troepen binnen de spoorwegzöne zal terugtrekken Voorts neemt de Raad er kennis van dat de Ghineesche re geering de verantwoordelijkheid voor de vei ligheid der Japanners en hun eigendom in het ontruimde deel overneemt en dat China en Japan de noodzakelijke maatregelen zul len toepassen om een verscherping van den toestand te voorkomen. Bij punt zes worden beide partijen ver zocht onverwijld het herstel der normale be trekkingen in te leiden en de bovenvermelde verplichtingen door te voeren. Vervolgens werd besloten voor het geval een vervroegde bijeenroeping van den Raad noodzakelijk zou zijn, den 14 October a.s. te Genève opnieuw in zitting bijeen te komen ter bespreking van den dan bestaanden toe stand. Deze zitting kan vervallen indien de over den toestand ontvangen inlichtingen de bijeenkomst overbodig zouden maken. De Raadspresident verklaarde vervolgens dat de Raad na den oproep van China j slechts verplicht was maatregelen te nemen ter handhaving van den vrede onder de na ties. Voor de terugtrekking der troepen moet Japan een zekere termijn worden toegestaan. De Japansche vertegenwoordiger verklaarde niet accoord te kunnen gaan met punt 7, aangezien het niet noodig is opnieuw mede- deelingen aan den Raad te verstrekken. Er zijn andere mogelijkheden voor de raadsle den om zich op de hoogte te houden van de ontwikkeling van den toestand. De Chineesche vertegenwoordiger consta teerde dat het voor den Raad noodzakelijk is zich voortdurend op de hoogte te houden van den toestand in het Verre Oosten. De Raad heeft onvoorwaardelijk te waken voor de te rugtrekking der Japansche troef>en en het herstel van status quo. Tot de Raadszitting van 14 Ocober moet de status quo worden hersteld, anders moet de Raad opnieuw de mogelijkheden nagaan. China zal dan van alle rechten welke het Volkenbondsstatuut biedt gebruik maken om de noodzakelijke re paraties te verkrijgen. Slechts onder dit voorbehoud zou hij de resolutie kunnen aan nemen. De Japansche vertegenwoordiger verwierp deze interpretatie van de Raadsresolutie door den Chineeschen vertegenwoordiger. In welingelichte kringen twijfelt men er aan of den 14 October de Raad opnieuw zal bijeenkomen. NOODVERORDENING INZAKE DE MIJNINDUSTRIE IN ROERGEBIED. De Rijksregeering heeft Woensdag de volgende „tweede verordening inzake de bij legging van bemiddelingsmoeilijkheden" op rond van artikel 48 der Rijksgrondwet: ar. I: De Rijksminister van Arbeid wordt gemachtigd bij de bindendverklaring van ar bitrale uitspraken die op grond van de veror dening van den Rijkspresident inzake de bij legging van de bemiddelingsmoeilijkheden van openbaar belang d.d. 27 September en bij de arbitrale uitspraak vastgestelden duur der regeling zonder toestemming der paHU^1 te wijzigen. Par. II: De Rijksregeering wordt ge"1" tigd de arbeiders in de steenkolenmijnen het Roergebied en hun werkgevers met 'n" gang van 1 October 1931 tot 30 Noveffl^ 1931 te ontheffen van de bijdrage aan instituut voor arbeidsbemiddeling en loozenverzekering. De ontheffing kan 00 periode tot na 30 November kan worden ver» Iengd. Het Rijk zal het vrijgestelde bedrag Mt passen in de kas van het instituut. Par. III. Deze verordening treedt met gang van heden in werking. BLOEDIGE GEVECHTEN IN NICARAGUA. Meer dan 25 doodw. Bij Jinetoga in Nicaragua zijn opnieuw hevige gevechten ontstaan tusschen opstan delingen en soldaten van de Nationale Oar- de, waarbij 25 man van de Nationale Garde, waaronder eenige officieren, werden gedood. Ook de opstandelingen leden ernstige verlie zen. DE DUITSCHE PERS EN DE PERSNOODVERORDENINO. De Reischsarbeitgenjeinschaft van de Duit» sche pers heeft een telegram gezonden aan den Rijkskanselier en den betrokken mi nisters, waarin opnieuw wordt verzocht de persnoodverordening op te heffen. Voorts wordt erop gewezen, dat tijdens besprekingen tusschen den minister van binnenlandsche za ke met vertegenwoordigers van de Reichsar- beitgemeinschaft de ondragelijke belasting voor de Duitsche bladen door de persnood verordening, zoowel in idieel als materieel opzicht, ter sprake is gebracht, terwijl bij die gelegenheid in het bijzonder de nadruk is gelegd op de onafzienbare gevolgen en ge varen, die in een verdere doorvoering van het verbod voor de orde en de openbare rust voor de bladen en voor het algemeen belang KOREAANSCHE BOEREN DOOR CHINEESCHE SOLDATEN NEERGEVELD? Volgens een bericht uit Tokio zouden ten Zuiden van Moekden 3000 Chineesche solda ten 400 Koreaansche farmers hebben neerge legd. Uit Mantsjoerije zouden Japansche troe pen zijn gezonden om hulp te bieden. HET PROCES-SKLAREK. Op 13 October a.s. zal het proces-Sklarek voor een bijzondere af deeling van de Sche penrechtbank te Berlijn-Mi'dden beginnen, zegt de N.R.Crt. President zal zijn dr. Kress- ner. Het Openb. Min. zal in dit proces worden waargenomen door baron von Steinaecker, dr. Weissenberg en assessor Jaeger. De gebr. Max, Leo en Willi Sklarek wor den beschuldigd de gemeente Berlijn dooi bedriegelijke machinaties voor 10 millioen mark te hebben opgelicht. Voorts worden zii verdacht van vervalsching van aden, oplich ting van de Dresdener Bank, van de Oost- bank, van de Berliner Anschaffungsgesell- schaft, die voor 200.000 Mk. is benadeeld en van de stad Berlijn. Verder worden zij bg. schuldigd van balansvervalsching, van g©. meenschappelijke omkooping op groote schaal in drie gevallen. Voorts zullen terecht staan de boekhouder Friedrich Lehman en Siegbert Tuch, als ver dacht van' medeplichtigheid aan oplichterij in vier gevallen, terwijl Lehman zich tenslot te nog te verantwoorden zal hebben wegens medeplichtigheid aan de acte van verval sching ten nadeel e van de Stadtbank. In de beklaagdenbank zullen zich boven dien nog bevinden twee Berlijnsche directetü ren van de Stadtbank, Frans Schmitt en Erniï Hoffman. Voorts burgemeester Kohl en <u ambtenaar Sokolofski, de vroegere commu nistische wethouders Gabel en Degenet d« vroegere soc.-dem. burgemeester Fritz Schef! ner en de koopman Luding. Zij' worden schuldigd van passieve omkooping, meenn®. len gepleegd, burgemeester Kohl boven^uvr nog van medeplichtigheid aan meermalen JZ pleegde fraude. In een Dinsdag gehouden bespreking a.| schen den president, de verdedigers en j den van de rechtbank zette dr. Kessner plan inzake de behandeling der venschin de zaken uiteen. Alle aangelegenheden len slechts éénmaal, maar dan ook .«7 gaand, besproken worden, opdat ondank, gecompliceerdheid van de stof het ovei-w r® van een en ander niet verloren zal J 1 Voorloopig zal het proces op 4 weekj 1Ul- worden behandeld. Woensdag en Zate,!*1 zullen geen zittingen plaats vinden. De president hoopt, dat het proces v het einde van dit jaar zal zijn geëindirJ zijn 520 getuigen gedagvaard. Of Max rek, die ernstig ziek is, de zittingen kan a* wonen, is nog niet zeker. a «p 9 3 3 3 n i- te iO )e r: 30 •ol 30 •er in- 10 6 len [en lij nt; —9 30 -22 ïm- ct.; -10 -85 >40

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1