Alkmaarsche Courant. HET GEHEIM VAN OE HEIDE. {Radionieuws leuiMeiott Stad en Omgeving Jieck School Honderd drie en dertigste laargang. Wordt vervólgd. 1931 Ho. 231 Donderdag 1 October Vrijdag 2 October. Hilversum, 298 Af. (6-45—l2-—, tn 11/12 V.A R A., 12.—4— A.V.RU. en de V P RO. van 8.-41 "ur)- 6.45— 7 en 7 30—7 45 Lichaamoefeningen o. 1. v G Kleerekoper. 8.- Gramofoonplaten. 10— V P.R.O.-Morgcnwijding. 10.15 Voor dracht door mevr. Minny Erfmann 10 30 Concert door het V.A R A.Sep et o. L v. Is. £V1 iiVoordracht 11.2012.Vervolg concert 12.— Concert Omroeporkest o. 1. v. N Treep. 2 School uitzending. A. Elfers: Hoe komen de foto's in de krant. 2.30 Gra mofoonplaten. 3.-4.— Aansluiting Hotel Terminus Utrecht. Kwartetconcert o. 1. v. A. Nooteboom. 4.— Gramofoonpl. (Dansen der Volkeren). 4.40 Voor de kinderen. 5.40 Con cert door het VA. RA.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot en Gramofoonplaten. 6.45 Actueel Al- flerlei door het N. V. V. 7.8.Vervolg con cert. Als Intermezzo: Vioolrecital door Nap de Klijn. Vleugelbegeleiding: D. Wins. 8. Mej. Dr. N. A Bruining: „Begin van ^en nieuwen tijd in de 16de eeuw". 8 30 Concert. Haydn-kwartet. 9.Dr. Herman Wolf: „Goethe". 9.30 Vervolg concert. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Ds. E. D. Spelberg: Achtergronden van he- dendaagsche religieuse cultuur". 10.45 Gra mofoonplaten. 11.—12.— Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma fe verzorgen door de N.C.R.V.) 8.Schrift lezing. 8.15—9.45 Morgenconcert. 10.30 Ziekendienst. 11.- -12 Gramofoonpl. 12.— Politieberichten. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert. H. Hermann. viool. T. G. v. d. Haar, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 2 Gramofoonplaten. 3.— Concert. Mevr. G. de Knegt—ter Haar, zang. L. de Ruyter viool. Mej. R. Beute, piano. 4.30—4.45 Gramo foonplaten. 5.— H J. Steinvoort: „Een doos, beplakt met cretonne". 5.30 Orgelconcert A P Varel. 6.30 Radio-dokter. 7.— Causerie door A J. Herwig. 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonplaten. 8.— Herdenkingssamen komst der Vereen. „Bijbel en Oranje" en „Bijbel Oranje en Nederland". M. m. v. Jongenskoor o. 1 v. P. Pul en solisten, so praan, bas-bariton, fluit, cello en orgel. 10.10 Vaz Dias. 10.10—11.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. Elsie Owen, viool. Kathleen Thomson, piano. 1.— Orgel concert door W. S. Vale. 1.45 Berichten I.50 Gramofoonplaten. 2.45 Schooluitzen- ding. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Concert. Strijkkwartet. Yvonne Arnaud. 7.10 Lezing. 7.30 Lezing. 8 20 Radio-tooneel. 10.Berichten. 10.15 Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Orkestcon- cert. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris", 1725 M. 8.05, 12.50, II.25 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest concert. 9.05 Concert. Viool en orkest. 9 50 Vocaal concert. Langenberg, 473 Af. 7.25—8.20, 11.— 11.35 en 12.20 Gramofoonplaten 1.25—2.50 Orkestconcert 5.20—6.20 Concert. Orkest en viool. 8.359.05 Orkestconcert. 8.35 Vocaal concert 10.25 Berichten en tot 11.20 Con cert. 11.20—12.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 Af. 12.25—1.35 Orkest concert. 3.20—5.20 Concert. Orkest en cello 8.30—8.45 Piano-soli. 8.459.10 Radio- tooneel. 9.10—10.10 Orkestconcert. 10.45— 11 25 Orkestconcert en zang. Brussel, 508.5 en 338.2 Af. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. .9.25 Vervolg concert. 9.35 Solisten-concert. 338.2 M.: 5.20 Orkestcon cert 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en viool. 9.05 Voorlezing. Daarna: Vervolg concert. Zeesen, 1635 Af. Ca. 7.7.50 Gramofoon platen. 9.35 Congres-uitzending v. b. Bund entschiedener Scnulreformer. 10.5512.20 Berichten. Hierna gramofoonplaten. 1.15 2.20 Berichten. 2.20 Gramofoonplaten. 3.20 —4.50 Lezingen. 5.508 20 Lezingen 8.20 „Wovon man in Amerika spricht lezing door K. G. Sell. 8.35 Koorconcert m. m. v. orkest en solisten. 9.Feest ter gelegenheid van den 84sten geboortedag van Von Hin denburg. 10.20 Berichten en vervolgens Dansmuziek. Hierna concert door orkest van werklooze musici. AMROH BANDFILTERBOEKJE. Van de AMROH ontving enwij een der be kende bandfilterboekjes. Op duidelijke wijze wordt hierin voor de zelfbouwer de samen stelling van het bij de hedendaagsche ora- roepmisere zoo belangrijk geworden bandfil ter uiteengezet. Aan de hand van eenige tee- keningen en foto's, terwijl tevens een bouw- beschrijving op ware groote is bijgevoegd De practische samenstelling van dit als voorzet apparaat uitgevoe.de toestelletje kan voor niemand meer moeilijkheden opleveren. Uit het Engelsch van MORICE GERARD door W. v. E.—v. R. 6) Na eenige minuten stilte ging Adam voort: Het is niets dan jalouzie van uw zuster. Zij denkt, dat ik tusschen haar en George ben gekomen. Dat is toch waar, veronderstel ik! Ik ben een goed vriend voor hem. Ik heb hem geleerd, hoe hij zooveel geld kan ver dienen, als niemand hierooit kan. Ik dacht, dat zij het vrij goed konden doen Vrij goed, zeide hij spottend. Een dun nen scheidsmuur tusschen hen en het arm huis, dat was alles wat zij hadden of schenen te hebben, voordat ik mij over George ont fermde. Het is te hopen, zei Della scherper dan zij wilde, dat u dat op eerlijke wijze doet, mijnheer Ducros. Een galoppeerend paard rent soms tegen een steenen wal of valt ip een afgrond. Ik weet niet, of ik voor mij niet de voorkeur geeft aan de oude sukkeldraf. U bekijkt de zaken met vrouwenoogen, evenals uw zuster. Mannen zijn niet zoo angstvallig- Ik geloof, dat vrouwen een veel scherper blik hebben, en als de mannen naar ons luis terden, zouden zij veel minder fouten maken Als dat zoo is, juffrouw Della, is het de VERKOOP DOOR MIDDEL VAN AUTOMATEN. Gecombineerde vergadering van de Kamer van Koophandel met vertegenwoordigers van midden- standsvereenigingen in haar district. Tegen gistermiddag had de K. v. K. hare leden en vertegenwoordigers van midden- standsvereenigingen bijeengeroepen voor een gecombineerde vergadering ten stadhuize. Verschillende organisaties uit het district der Kamer hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, van de leden der Kamer was nie mand opgekomen. Alleen de voorzitter, de heer S. W. Arntz, en de secretaris, de heer D. J. Scheffel, waren ervan aanwezig. De heer Arntz opende de bijeenkomst met een ernstig woord in verband met de hui dige crisis. Eiken dag komen nieuwe ongun stige berichten uit ons land en andere lan den, zei spr., en de algemeene gedachte is, dat we nog niet aan het einde zijn en dus 1932 nog moeilijker jaar zal worden. Alleen door het hoofd bij de zaken te houden zal men boven kunnen blijven. Spr. hoopte, dat men zal trachten zijn best te doen om de moeilijk heden te overwinnen. De K. v. K. harerzijds spant alle krachten in om die te verlichten en de kosten der bedrijven te beperken (tarie ven gas en electriciteit en water.) Spr. heette de aanwezigen welkom, spe ciaal den spreker, den heer dr. G. J. Otten, secretaris van de Friesche Kamer, die een causerie zou houden over het onderwerp: „Verkoop door middel van automaten". Deze automaten kunnen misschien een concurrent zijn, misschien ook een welkom middel om den strijd om het bestaan te verlichten, nu die door de crisis en allerlei wetten (sociale las ten en winkelsluiting) verzwaard is en nog steeds meer verzwaard dreigt te worden. Hierna was het woord aan den heer O t- t e n. Hij constateerde, dat het vraagstuk van de automaten zeer urgent is, een kwestie, waarmede ook de wetgever te maken zal krij gen, omdat immers de automaat een toestel is om machinaal verkoopshandelingen te verrichten voornamelijk in tijden dat de win kel gesloten zal zijn. Door verbeteringen, die in den loop der laatste paar jaren zijn aan gebracht, is de toepassingsmogelijkheid in vele bedrijven verhoogd, zoodat het aantal geplaatste automaten steeds toeneemt, voor al in die landen waar een winkelsluitings wet bestaat of, zooals in Amerika, waar een zeer korte werktijd bestaat en alles zooveel mogelijk mechanisch wordt verricht. Waar nu ook in Nederland de vrijheid van werken voor den winkelier door de sluitingswet en de verplichting van een halven dag vrij voor het personeel per week zeer aan banden wordt gelegd, zal de automaat ook hier een rol gaan spelen in het distributieproces. De voor- en nadeelen van verkoop door middel van een automaat werden door spr. opgesomd. Voordeelen: aan de behoeften van den consument kan geregeld worden voldaan en dit beteekent een mogelijkheid om den om zet te vergrooten, omdat niet alle behoeften die op een gegeven oogenblik bestaan ook den volgenden dag als de winkel weer ge opend is, nog om vervulling vragen; lang wachten op kleine artikelen wordt voorko men; de winkelier kan inmiddels andere klanten helpen; de hygiène wordt bevorderd doordat alleen verpakte artikelen door een automaat worden afgeleverd. Als nadeelen werd van verschillende kan ten genoemd: dure aanschaffing; vergroo ting concurrentie-mogelijkheid en van de beunhazerij; de vorming van groote maat schappijen die allerwege automaten zullen oprichten tot schade van de winkeliers; door verkeerd gebruik schade aan de te verkootvm artikelen. Nu is het de moeilijkheid om de nadeelen te ondervangen en de voordeelen toch te ge nieten. Spr. ging na hoe men in het buiten land de kwestie der automaten heeft meenen te moeten regelen. In Amerika is het gebruik geheel vrij. In Duitschland is bepaald, dat verkoop door automaten moet eindigen zoo- plicht van iedere vrouw, zich over zoo'n ar men drommel te ontfermen. Zoudt u het voor beeld niet willen geven en het zelf doen? Dat weet ik niet. Dat hangt van den man af. Ducros zocht even in zijn vestzak en haalde er-i^eil PaR]e "it, in zacht wit vloeipapier ge wikkeld. Della keek er nieuwsgierig naar; naar hart klopte tweemaal zoo vlug als ge woonlijk. Zij voelde dat er iets ging gebeuren, en wist niet, welke houding zij moest aan nemen Bedaard maakte Adam het pakje open. Eindelijk kwam er een massief gouden ring uit, waarin drie of vier diamanten waren gezet, die zóó groot waren, dat een kenner en ?aP 'lun rchtheid getwijfeld zou hebben. Hierin zou hij echter ongelijk heb ben gehad; inderdaad maakten de diamanten deel uit van den schat welke Adam uit de Kaap had meegebracht, en waarvan we niet nader zullen onderzoeken, op welke wijze hij was verkregen. Het meisje kon een kreet van verrassing niet onderdrukken. Ducros had haar gadege slagen en een zweem van voldoening, die ook half spottend was, kwam in zijn oogen. Een van zijn theorieën luidde, dat iedere vrouw te koop was. Ik ben blij, dat u hem mooi vindt, juf frouw Della. Ik heb nooit zoo iets prachtigs gezien! antwoordde zij. De gewezen mijnwerker hield de ring zoo, dat het wegstervende licht dat door de heg scheen, de steenen op hun voordeeligst deed uitkomen. Probeer eens, of hij past, opperde hij Oh neen, dat kan ik niet doen, weer- dra de winkel gesloten wordt. Geen van deze twee regelingen kon spr. bekoren. Het beste achtte hij een regeling, zooals die geldt in Denemarken, waar de automaten des win ters de eerste vijf dagen der week om 6 uur gesloten moeten worden, des Vrijdags om 7 uur en des Zaterdags om 9 uur De plaat sing van een automaat is aan poütievoor- schriften gehouden. Er mogen niet anders worden verkocht dan artikelen, die ook in den winkel verkocht plegen te worden In Nederland is de verkoop door middel van automaten vrij gelaten. Enkele gemeen ten namen bepalingen, meestal ten aanzien van een verbod van verkoop van rookartike len aan kinderen. Amersfoort en Zaandam waren het strengst, laatstgenoemde stad ver biedt den verkoop door automaten na winkel sluitingstijd, Amersfoort liet dien nog vrij voor de stations-automaten. Het eenige wat de minster hier te lande duidelijk heeft gezegd, is, dat de verkoop door automaten wordt ontrokken aan de winkel sluitingswet en de zoogenaamde verkoop over het hekje niet van toepassing is op de automaten. Verschillende amendementen in de Tweede Kamer voorgesteld, werden 'door spr. naar voren gebracht. Zij werden alle verworpen, zoodat op het oogenblik in Neder land de verkoop door automaten geheel vrij is en de regeling plaatselijk wordt overge laten aan de gemeentebesturen. Een verbod van verkoop van rookartikelen aan kinderen achtte spr. niet op zijn plaats, air. men het rooken door kinderen wil tegen gaan, moet men dit rechtstreeks verbieden. Het argument, dat de automaten te duur zijn voor middelmatige zaken, gaat niet op, want men ziet ze reeds wel degelijk ook voor deze zaken geplaatst. Aan het gezegde dat b.v. een rooker maar moet zorgen zijn behoefte aan materiaal vóór sluitingstijd te dekken, ontzegde spr. alle kracht, want de ervaring heeft geleerd, dat men daar niet op moet vertrouwen. Vaak zal een rooker dus minder rooken als hij geen tabak e.d. meer kan krij gen. Het bezwaar, dat groote maatschappijen zouden worden opgericht met het doei om overal automaten te plaatsen, telde spr. ook niet zwaar, want er zullen zich daartegen vele bezwaren voordoen: zij zullen een spe- cialen dienst moeten organiseeren voor vul ling en controle van de automaten en de vraag is of die zal rendeeren, want er zal in vele automaten ook vaak wat bederven door te geringen verkoop. Voor het Duitsche stel sel voelde spr. niets en nog minder voor een algeheel verbod van automaten, want dit zou zijn een wegwerpen van het kind met het badwater. Alleen het Deensche stelsel achtte spr. voor ons land mogelijk, hier en daar naar plaatselijke behoeften gewijzigd. De gemeen ten zijn wel bevoegd voorschriften in dezen te geven, daarop wijzen arresten van den Hoogen Raad. Spr. wilde de automaten niet propageeren, maar alleen aanvaarden als de consequentie van gewijzigde factoren ten aanzien van het winkeliersbedrijf. Hij meen de, dat voorgeschreven moest worden, dat de automaten vast aan de gevels der winkels moeten zijn verbonden en dat er niet anders mag worden verkocht dan artikelen die ook in dien winkel verkocht plegen te worden, waar door dan voorkomen wordt, dat iemand komt op het terrein van anderen. Immers zal b.v een bloemenverkooper geen verlof krijgen tot het plaatsen van een sigaren-automaat. Spr. besloot, dat de automaat een vloek kan worden voor den winkelstand, maar ook een zegen, echter, als zij méér wordt ingevoerd, dient men haar met gerustheid te ontvangen, omdat men van te voren maatregelen heeft kunnen nemen om de te vreezen nadeelen te ondervangen. Gedachtenwisseling. De heer G r e e u w (Heiloo) vreesde, dat door de automaat het contact tusschen ver- kooper en consument zal worden verbroken ten koste van eerstgenoemde, die zijn waren niet tegen ongemotiveerde concurrentie kan verdedigen, zooals dat mondeling zou kun nen geschieden. In automaten zag hij ge legenheidswinkels, die men overal kan op richten. Hij was ook bevreesd voor ingebruik neming van verplaatsbare automaten, die men op denzelfden dag naar verschillende plaatsen brengt, waar veel publiek bijeen zal komen. Als de plaatsing van automaten ge heel vrij blijft, zal men er gauw „den nek over breken". De heer Rentenaar (Alkmaar) voer de als bezwaar aan, dat er tegenwoordig in dezelfde winkels te veel soorten artikelen wor den verkocht om voorschriften te geven voor wat automaten mogen verkoopen. De heer Burger (Alkmaar) deelde mede, dat de Alkm. Vereeniging voor den handeldrijvenden en industrieëelen midden stand aan B. en W. verzocht heeft om het Deensche stelsel te bestudeeren en daarop ant streefde zij. Waarom niet? Maar ze kon slechts herhalen: Dat kan ik niet doen! Hij zal wel aan den derden vinger van uw linkerhand passen, zeide hij. Ik heb hem daarvoor laten maken. U schijnt wel zeker van uw zaak, mijn heer Ducros. Ik krijg gewoonlijk wat ik wil hebben Ik weet mijn tijd af te wachten ziet u! Ik geloof, dat het in dit geval mijn tijd is, dien u hebt af te wachten Dat zal wel op hetzelfde neerkomen Alles bij elkaar genomen, juffrouw Della voudt u niets beters kunnen doen. Ik ben oud genoeg om te weten wat ik doe, en toch niet te oud om een goed echtgenoot te zijn voor een jonge vrouw als u. Ik heb meer geld dan do zijnen jongelieden hier in het dorp, en ik weet hoe ik dat nog moet vermeerderen op een wijze, die u zou verbazen. Dat kan wel zijn. Maar ik verlang meer van een echtgenoot. Bij mijn opvoeding be hoorde het naar de kerk gaan en gebeden op zeggen. Men zegt, mijnheer Ducros, dat u nooit een kerk binnentreedt en bovendien scheldt op eiken godsdienst. Ducros lachte. Ik mag dan de gewoonte om naar de kerk te gaan verleerd hebben, zooals ik vele goede dingen daarginds verleerde, maar ik geloof, dat ik een gewillig leerling zou zijn, als ik een lieve jonge vrouw had ,aie me les gaf. Welnu dan, juffrouw Della, wilt u den ring niet passen? Hij hield hem haar voor. Met blijkbaren tegenzin nam zij hem aan, maar onmiddel- woord heeft ontvangen, dat alleen verlof tot plaatsing van een automaat gegeven wordt als daar een artikel zal worden verkocht, dat ook in den winkel te koop is. Desecretaris was het niet eens met den heer Greeuw. De winkelier vervult een rol in de distributie en als hij die kan dienen ook na sluitingstijd, is dat zijn goed recht en zijn plicht, anders staat de distributie stil. Het bezwaar van groote maatschappijen telde spr. zwaarder dan de inleider dit deed. Spr. stelde de vraag of het niet mogelijk zou zijn de plaatsing van automaten door men- schen van buiten een gemeente te verbieden als aangetoond wordt, dat de plaatselijke winkeliers voldoende in de distributie voor zien. Devoorzitter zeide in antwoord op een opmerking van den heer Greeuw, dat er in het buitenland wel winkels zijn, die uitslui tend uit automaten bestaan. De groote on dernemingen voor het plaatsen van die in strumenten zullen zeker veel kwaad kunnen doen. De heer Otten was ook voor persoonlijk contact tusschen consument en kooper, de automaten mogen dan ook niet anders zijn dan noodmaatregelen. Bij het Deensche stel sel zouden alle bezwaren van den heer Greeuw zijn ondervangen, zooals spr. aan toonde. De heer Zeeman was het eens met den heer Rentenaar en zei, dat men dan voor den zelfden winkel wel eens vele automaten zou kunnen krijgen. Zou er geen maatregel zijn te nemen om dat te beletten? Overigens had spr. het liefst het Duitsche stelsel; want hij vreesde, dat de eene winkelier een automaat zal plaatsen, omdat zijn buurman er ook een heeft, waardoor dan weer een nieuwe last op de winkeliers wordt gelegd. De heer Otten betoogde, dat alleen die winkeliers een automaat zullen plaatsen, die uit hun calculatie kunnen opmaken, dat de verkoop per automaat zal rendeeren. Overi gens zal de breedte van den gevel wel paal en perk stellen aan' het aantal automaten. De heer G o e s (Hanze, Alkmaar) vroeg wat de heer Otten dacht over automaten in den zin van rechtvaardigheid, waarmede spr. bedoelde te zeggen, dat z. i. het toestaan van verkoop door middel van automaten den eenen winkelier bevoorrecht boven den ander, omdat diens artikelen niet geschikt zijn voor dien verkoop. De heer Otten antwoordde hierop, dat de heer Goes z. i. winkels met elkaar verge leek, die in het geheel niet daarvoor in aan merking komen, b.v. een bakkerij met een meubelwinkel. Bureau van advies. De secretaris deelde mede, dat aan het einde van het jaar weder aan de aange sloten vereenigingen een overzicht zal wor den gezonden. Intusschen kon spr. wel zeg gen, dat het aantal deelnemers zich uitbreidt en dat de kosten niet meer hebben bedragen dan tien cent per aangesloten lid, waardoor elke vereeniging recht heeft op gratis rechts kundigen bijstand voor hare leden. Voorschotten. De s e c r e t a r i s liet een ernstige waar schuwing hooren tegen 't ingaan op aanbie dingen van personen, die als adres slechts opgeven „Postbus zooveel" en dan vaak als voorwaarde voor hulp stellen het sluiten van een verzekering. Spr. verbaasde zich erover, dat er nog altijd weer zooveel menschen zijn die hun zuurverdiende geld zoo weggooien Laat men toch even om advies vragen bij het handelsregister aan de K. v. K. of informa- ti-s inwinnen bij het bureau van den Armen raad. De heer Greeuw wilde ook waarschu wen tegen sommige advocaten, die er ook zwendel-practijken op na houden. De heer Zeeman sprak nog over zwen del met obligatiestukken, waarvoor vaak niet de officieele stukken worden afgegeven, ook niet na volkomen afbetaling. Devoorzitter en de secretaris spraken er hun verbazing over uit, dat mid denstanders er nog steeds weer invliegen en gaven staaltjes van wat zij' lichtgelovigheid noemden. Rondvraag. De heer Greeuw vroeg medewerking der K. v. K. voor verkrijging van buurtver- keer-tarief op de spoorlijn AlkmaarHaar lem. De voorzitter antwoordde, dat daar al eenige keeren aan gewerkt is, maar steeds zonder succes. Spr. geloofde ook niet dat het eigenlijk in het belang van de kleine plaatsen zou zijn, maar als men invoering wenscht, wil de K. v. K. wel steunen. De heer Rentenaar vroeg adhaesie der K. v. K. aan het adres der middenstands- vereenigingen aan den gemeenteraad tegen lijk daarop legde zij hem weer in zijn hand terug. Neen, zeide zij, ik moet er over denken. Heel goed, misschien vraag ik het u weer, misschien ook niet. Blijkbaar vernederd pakte Ducros den ring weer in en deed hem in zijn vestzak terug. Daarna drukte hij Della de hand ten af scheid. Zij zag den blos op zijn gebronsde wangen en werd zachter gestemd. Bent u boos op mij, mijnheer Ducros? Dat niet precies, ik dacht alleen, dat u een meisje met meer verstand was. Gij mannen hebt altijd zoo'n haast! Hoe meer haast wij maken hoe meer gij vrouwen terugkrabbelt. Soms verliest gij daardoor al uw kansen. Het is beter uit te kijken, voor men den sprong waagt, anders zou men wel eens in een diepen greppel terecht kunnen komen. Heel goed, beste meid. Ik moet nu gaan. Hij liep langs de heg naar het tuin poortje. Della was in huis teruggegaan. Voordat Ducros de heg verliet, die hem vanaf den weg aan de andere zijde onzicht baar maakte, hoorde hij daar twee mannen praten. Uit het hoefgetrappel maakte hij op, dat de eene te paard was en de andere liep. De ruiter zeide: Ge moet vooral vannacht goed opletten. Ik weet zeker, dat er iets gebeurt, dat niet in den haak is. Maar ik weet niet wat, en ik kan het ook niet gissen. De andere stem antwoordde: Laat dat maar aan mij over, mijnheer! Ik garandeer, dat ik het raadsel heel gauw zal hebben opgelost. Ducros kende de eene stem heel goed; het was die van Squire Jack Myddleton .De an- het verzoek van het winkelpersoneel om de winkels een vasten middag per week te ver plichten tot sluiting. Devoorzitter geloofde niet, dat de raad op dat verzoek zal ingaan na wat de minister onlangs heeft gezegd in verband met de sfluitingswet. De voorzitter sloot hierna de verga dering met woorden van dank voor de op komst en voor de aandacht waarmede men had geluisterd naar de inleiding, voor het houden waarvan hij den heer Otten hartelijk dankte. DE ARBEIDERSPERS. In het Gulden Vlies werd gisteravond een vergadering gehouden van de soc.-dem., waarop de heer G. Ch. Cramer zou spreken over de Arbeiderspers. Voordat de heer Cramer echter het woord verkreeg, trad de heer Ru Mulder uit Am sterdam op en droeg eenige socialistische ge dichten voor op een mooie en beschaafde wijze. Hij besloot deze voordrachten met een humoristisch stukje, dat geweldig insloeg. Daarna sprak de heer Cramer. die de actie van de soc. krant inluidde met een rede voering. In deze rede zette de spr. uiteen, waarom een soc.-democraat zijn eigen krant moet lezen en niet een ander blad, zelfs niet als tweede krant. Het eigen blad toch gaf volgens spr. weer, wat er in de w-ereid alzoo gebeurt, wat de oorzaken zijn van de economische crisis, van de werkloosheid, enz. En diezelfde krant vertelt meteen ook, hoe een einde kan worden gemaakt aan dezen chaos, hoe de werkloos heid kan verdwijnen Men moet die krant be schouwen als een goede vriend, die redding brengt in dezen tijd van nood, van kommer en ellende, als een vriend, die helpen wil. Verder moet men van het blad eischen, dat het de groote vraagstukken behandelt, op economisch gebied, over de nieuwe cultuur, e.d. Men moet kennis kunnen nemen van die vraagstukken en die krijgt men niet, aldus spr., als men een burgerlijk blad ieest. Echter, niet alle soc.-dem. zijn abonné op „Het Volk". En toch is het gewenscht, dat het blad in breedere kringen wordt gelezen, opdat elke stemmer op rood ook soc.-demo craat wordt in zijn denken. Het nieuwe orgaan zal aan alle mogelijke verlangens trachten te voldoen. Het zal lec tuur brengen voor het huisgezin, het zal plaatselijk nieuws geven, kortom het zal elke andere krant vervangen. En bovendien, het zal een goede krant worden, een krant, die aan den spits staat van de Nederlandsche dagbladen. Het aantal abonné's is echter nog lang niet groot genoeg. Daarom moet er thans hard gewerkt worden, opdat het aantal wordt ver hoogd tot 200 a 300.000. Spr. eindigde met het verzoek, om dit doel te steunen. De heer v. d. Vall sprak daarna nog een kort opwekkingswoord, om elkander straks te helpen met het verspreiden van propa- ganda-materiaal, omdat wij straks hier zul len krijgen een orgaan, een wapen, waarmee men zal kunnen vechten tegen de geniepig heden, en waarmee men zich zal kunnen verdedigen tegen de funeste burgerlijke pers met haar koffie-kletspraatjes. Aldus de beer v. d. Vall. De avond werd verder gevuld met decla matie van Ru Mulder en pianospel. NEDERLANDSCHE ZONDAGS SCHOOL VEREENIGING. 65e Algemeene Vergadering te Alkmaar, in de Harmonie. (Vervolg). Wijziging statuten en huis houdelijk reglement. Deze wijziging betrof slechts eenige re dactie-veranderingen en werd zonder hoofde lijke stemmen goedgekeurd. Hierbij werd tevens besloten wederom voor den tijd van 29 jaren de koninklijke goedkeu ring aan te vragen. Aan het bestuur werd machtiging verleend de daarvoor noodige veranderjngen in de statuten aan te brengen. De voorgestelde wijzigingen van het huis houdelijk reglement werden zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. Plaats voor de volgende vergadering. Door Meppel was gevraagd die vergade ring aldaar te houden. De afgevaardigde van Utrecht vroeg ook om de eer. In Mei van dit jaar was besloten dit te vragen. Andere leden van Utrecht, en dere stem, die schel ep snerpend klonk, was hem vreemd. HOOFDSTUK IV. Vermoedens. Je bent natuurlijk al te oud, Della, dan dat ik mij er mee zou bemoeien, maar ik ver trouw,, dat ik te verstandig bent geweest om naar dien man te luisteren. Kijk hem daar nu een staan! Zoo sprok mrs. Gunton. Hij is al weg, antwoordde Della kortaf. Hoewel zij voor zich zelf nog niet wist, hoe zij eigenlijk over Adam Ducros dacht en wat haar gevoelens voor hem waren, was zij toch febelgd over het oordeel van haar familie ij waren allen tegen hem. Hij is niet weg, zei mrs. Gunton snel. Vanaf de plaats, waar zij zat, had zij het volle gezicht op den tuin en het poortje. Haar dochter liep naar het venster en keek naar buiten. Ducros stond nog altijd bij de heg een beetje voorovergebogen, alsof hij vanaf den weg niet gezien wilde worden. Zijn geheele houding drukte uit, luisterde en zich kennelijk verborg. Ik zou wel eens willen weten, hij wacht, merkte Della op. Dat zal ik je zeggen, zeide mrs. Gunton bedaard. Hij luistert naar iemand op den weg. Misschien is het hier wel: wie luistert aan den wand, hoort zijn eigen schand V an niemand heb de ooit nog iets goeds gehoord over mijnheer Ducros, mengde Li aan, Del la's jongste zusje, zich vrijpostig in het gesprek. Ze noemen hem in het dorp de zwarte kraai" dat hi) waarop 9 O 5 O i

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5