DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. lVAï£T"den 8rond Dxiqeliiksch Ojuevzicht ^Buitenland De beide middenstanders in onzen raad zijn voornemens een eigen partijtje te vormen, waarbij allereerst op de belangen der gemeente zal gelet worden. ZATERDAG 3 OCTOHEK t931 Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. 133e Jaargang. -Volgens een conservatief bla<J is dit cogj- CENTRUM HOTEL. ZONDAG EN 8 OCTOBER PRIMA STRIJKJE. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 233 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. De voorstellen over werkverschaffing verschaffen nog het meeste werk aan de niet-werhlooze journalisten. Het spreekwoord: „hoe meer zielen hoe meer vreugd" is niet van toepassing op den Alkmaarschen Raad, want hoewel het aan tal onzer Edelachtbaren sinds de vorige ver kiezing met een tweetal is vermeerderd, moet helaas geconstateerd worden, dat er iets ver broken schijnt in de vroeger onderling zoo Erettige verstandhouding en dat de bespre- ingen een beetje „zwaar op de hand" zijn geworden. De partijpolitiek komt meer dan vroeger om het hoekje kijken en zoo nu en dan wordt er een redevoering voorgelezen, het ergste wat den Raad zelf en de luisterende journa listen kan overkomen, omdat zoo'n voorgele zen stuk altijd erg lang en erg ernstig is en omdat de voorlezer.er al spoedig toe komt om daarin zijn beschouwingen over de voortref felijkheid van eigen beginselen en het verder felijke van alle andere politieke programma s neer te leggen. Als de Hoijtink onder het uitspreken van zijn rede zijn oogen telkens even neerslaat, dan redeneert hij niet maar dan leest hij en dan krijgen alle partijen aan den overkant niet alleen eenige „complimentjes" te slik ken, maar dan waagt hij zich onwillekeurig op het terrein der algemeene beschouwin gen en laat alles de revue passeeren wat zijns inziens niet is zooals het wezen moet. Hij kan daarbij op de volle instemming van zijn rechter buurman, den heer Vogelaar, rekenen. Deze beide ambtenaren van den Raad van Arbeid zijn het in den regel roe rend eens, maar der Dritte im Bunde, de heer Van de Vall, eveneens ambtenaar van deze voortreffelijke instelling, laat zijn colle- fa's gewoonlijk leelijk in den steek en tracht en heer Hoijtink door interrupties telkens weer op een dwaalspoor te brengen. Wij weten niet hoe de verhoudingen en rangen op den Raad an Arbeid zijn en wij kunnen onmogelijk nagaan wie van de drie heeren daar het meest te vertellen heeft. Wij kunnen alleen constateeren, dat zij in den Raad om beurten het hoogste woord hebben en dat het feit dat de heeren Vogelaar en Hoijtink gewoonlijk tegenover den heer Van de Vall staan wel niet alleen tot oorzaak zal hebben, dat de beide eerstgenoemden in den binnendienst en de laatste in den buiten dienst werkzaam is. Het verschil zit blijkbaar meer in .de di verse politieke partijen. De heer Hoijtink is een zeer ernstig Anti-Revolutionnair, die zijn beginselen niet onder stoelen en banken steekt, de heer Vogelaar is een Christ.-Historisch man van berekeningen wiens cijfers gewoon lijk onaantastbaar blijken en de heer Van de Vall is een veteraan in de Soc.-Dem. po litiek, een oud-propagandist zijner partij, die gewoonlijk zijn kracht zoekt in scherpe in terrupties, die hij zoo vlug te pas brengt, dat hij geen tijd heeft er voor op te staan. Overigens voldoet hij nog altijd aan zijn toezeggingen om uit eerbied voor den Raad staande het woord te voeren. Hij is de eenige die zijn zetel achteruit schuift en met de ge sloten handen op de tafel steunt om mede te deelen wat hem op het hart ligt. Veel vol gelingen heeft hij zich intusschen nog niet gemaakt want de meeste raadsleden zien hem met een medelijdend glimlachje overeind komen en denken er blijkbaar gen oogenblik aan om dit illustre voorbeeld te volgen. Zij kennen dezen Raad langer dan de heer Van de Vall en het is begrijpelijk dat hun eerbied daarom niet zoo bijzonder groot kan wezen. Wij hebben in maanden geen Raadsverga dering gehad, die zoo taai en zoo langdradig was als deze. Het begon al met het voorstel om aan ver schillende bewoners van de Landstraat grond te verkoopen aan de Poppelmanslaan, een voorstel, dat er doodonschuldig uitzag, maar waarbij de heer Ringers wilde bepaald zien, dat de grond niet alleen voor 1 zou wor den overgedragen, maar de bewoners 20 Per vierkanten Meter zouden moeten beta- De heer Westerhof weer er op, dat er van bebouwing wel nooit sprake zou zijn 0f de een of andere handelsreiziger zou o'p'de gt aaS deThtTrzbd1^11 V°°r zijn bed"jfsauto Maar de heo* Rmgere" vond" de b°T' «komen 7 ^/f^woon gunstigHSSto mw cL u ul.n] grond tusschen ee straten hebben gekregen en dus hun buis, wanneer zij dat wilden, zouden kun nen omdraaien als de eene straat belangrijk ker mocht worden dan de andere. Het bleek ten slotte dat hij niet zoozeer een verrolling als bij den Accijnstoren op het oog had, maar meer het feit, dat men zijn ge vel aan de voorzijde zou kunnen sloopen en aan de achterzijde weer overeind zou kun nen zetten, zoodat men dan eigenlijk van straat verhuisd was zonder van plaats te veranderen. In deze arbeidersbuurt verwachtte de heer Westerhof niet veel ronddraaiende huizen, maar het denkbeeld van den heer Ringers, de menschen bij bebouwing te laten betalen, lokte de Raad zoo aan, dat, met de stemmen tegen van de heeren Westerhof en Bonsema die zich door al hun getrouwen verlaten zagen besloten werd een dergelijke clau sule in het contract op te nemen. Een dergelijk onbelangrijk, maar voor de betrokkenen onaangenaam, debat ontspon zich over het verzoek van eenige koopers van grond aan den Westerweg, die daar op huizen wilden bouwen, maar voor dien bouw de toestemming van den Raad noodig hadden om afwijking van het voorgenomen bouwplan te kunnen krijgen. B. en W. hadden voorgesteld de zaak ter afdoening maar aan hen over te dragen, maar de heer Govers, die langer dan een ■der anderen in den Raad zit, kent deze offi- cieele term wel en bepleitte daartegenover toch nog een goedgunstige beschikking. Wethouder Klaver deelde mede, dat de Raad er ten slotte niets over te zeggen had, omdat de beslissing, zoolang het uitbrei dingsplan niet is vastgesteld, uitsluitend bij B. en W. berust en toen de heer Govers met het oog op den voorgenomen bouw en de werkloosheid bij B. en W. nog een goed woordje voor de adressanten wilde doen, kwam de aap uit den mouw door de mede- deeling, dat B. en W. onmachtig zijn om daarvoor toestemming te verleenen, waarop de heer Govers een diepe zucht liet hooren, en den bouwers aanried den grond maar weer te verkopen en er geitjes op te laten grazen, wat wel zoo practisch, maar minder winst gevend schijnt dan er huizen op te bouwen. Toen volgde het agenda-punt, waarvoor met reden gevreesd werd, dat het wel eens van heel langen duur zou kunnen worden, namelijk het voorstel van B. en W. over de werkverschaffing. Het is in deze moeilijke tijden een heel be langrijk onderwerp, maar het is ook een punt waaraan zoovele politieke belangen vastzit ten, dat het te verwachten was, dat aanhan gers van diverse partijen daarover het woord zouden voeren. De heer Hoytink waarschuwde met een grafstem tegen het spook der werkloosheid, dat z. i. reeds jarenlang door de raadszaal rondwandelt „rondzweeft" verbeterde de heer Westerhof hem. Tal van kostbare en onnoodige voorstellen, zoo zeide de heer Hoytink, zijn in deze zaal aangenomen enkel en alleen omdat er bij ge zegd werd: „denk om de werkloosheid en wijs dus niets af waarbij de Alkmaarsche ar beiders gelegenheid zullen krijgen een loonen- den arbeid te vinden". Ook de heer Hoytink erkende, dat de voor gestelde loonen in werkverschaffing niet te hoog waren, maar hij zag naast de groote categorie werkloozen de anderen, die dat alles zullen moeten opbrengen, wie weet voor hoe langen tijd en wie weet tot welke groote be dragen en hij ging daarom liever mee met zijn collega en politieken vriend den heer Voge laar, die het grondloon op 38 cent inplaats van op 43 cent gebasseerd had, maar die door een verhoogden kindertoeslag bij men schen met vier of meer kinderen tot het nor male loonpeil wilde komen en dan dus nog wilde uitgaan boven hetgeen door B. en W cn de verbonden fracties als het meest wen- schelijke was voorgesteld. De heer Vogelaar zoowel als de heer Hoy tink zouden alle pogingen in het werk willen stellen de Rijkssubsidie te krijgen die zij volgens den heer Westerhof voor het door hen beoogde loon juist niet zouden ontvan gen en ook enkele Katholieken drongen er bij den wethouder op aan zich in allen geval le met den minister in verbinding te stellen De heer Westerhof maakte al deze klachten tot nietswaardige phrases door de mededee- ling, dat er intusschen al een brief aan den minister geschreven was, maar moest op een desbetreffende vraag helaas toegeven, dat de brief van den vorigen avond gedateerd was en de minister dezen dus eerst zal lezen ai. de Raad inmiddels een beslissing heeft ge nomen. Evenwel had de secretarie, die daar voor een complimentje kreeg, dezen brief zoo mooi opgesteld, dat de minister hem niet met droge oogen zou kunnen lezen. Het was een bedelbrief in optima forma geworden en de toestanden in Alkmaar waren er zoo meelijwekkend in afschilderd, dat de heer Westerhof alle hoop had, dat de minister er door getroffen zou worden. Was dit niet het geval, dan was er nog geen man overboord, want de heele Rijkssub sidie was niet, zooals de heer Hoytink voor spelde, verscheidene duizenden guldens, maar bedroeg, volgens zijn berekeningen, niet meer dan een 3900, toch waarlijk geen be- arag waarvoor de gemeente zich uit Den Haag allerlei onprettige dingen moest laten dicteeren. De begrooting stond er goed voor, de crisis had Alkmaar in financieel opzicht nog niet te pakken gekregen en we behoefden voor een schotel met 3900 linsemoes nog niet ons eerste geboorterecht te verkoopen. De zuinigheid van het Rijk was nu eenmaal bekend en zelfs Prov Staten hadden hun steun al van de toezegging der Rijkssubsidie losgemaakt. Zooals de heer Hoytink zich er over ver wonderde, dat de Katholieken, die in hun programma oorspronkelijk hadden staan, dat zij voor behoud van het Rijkssubsidie wa ren, dat alles plotseling hadden laten vallen, toen zij met hun roode broeders in zee staken en daardoor z.i. getoond hadden weinig rug- gegraat te bezitten, zoo verwonderde de heer Westerhof zich weer over den politieken om zwaai der Vrijzinnig Democraten en vooral der Vrijheidsbonders, die het voorstel van den heer Vogelaar steunden en zich dus on- vervalschte voorstanders van een kindertoe slag getoond hadden. Het werd ten slotte een debat, waarbij iedereen zich over de afwijkingen van zijn tegenstanders verbaasde en de raadszaal kreeg langzamerhand het beeld van een gymnastiekzaal w,'.ar alle partijleiders aan diverse rekstokken politieke reuzezwaaien demonstreerden. Slechts de heer Geels bleef op den beganen grond en deelde mede, dat hij, zijn inzichten getrouw, ook nu, evenals verleden jaar, tegen het prijs geven van Rijkssubsidie was en dus de voorstellen van de overzijde zou steunen. De totaalkosten der uit te voeren werken zouden niet minder dan ruim vierhonderd duizend gulden bedragen, maar de heer Westerhof wist dat cijfer in een oogenblik tot een halve ton terug te brengen. Hij trok er eerst de werken af, die, zooals het bouwrijp maken van grond, ook zonder werkverschaf fing zouden moeten uitgevoerd worden en wees er tevens op, dat een werklooze, die niet werkt, toch gesteund moet worden, zoodat het verschil per man en per week slechts 8 of 10 zou bedragen, waarbij men dan het groote voordeel had productief werk te laten verrichten en de menschen zelf het gelukkige besef te brengen, dat zij geen armlastigen maar nuttige leden der gemeenschap waren. Zij zouden hun werkkracht en hun koop kracht behouden en van dat laatste zou ook de middenstand weer profiteeren. Hij sprak zoo overtuigend, dat de Raad ten slotte den indruk kreeg, dat er in dezen wisselvalliger, tijd geen voordeeliger belegging van gelden is dan ze in de werkverschaffing te steken. Het was z. i. logisch om niet meer te geven dan 90 procent van het gewone arbeidsloon om daardoor den prikkel tot het zelfstandig zoeken van werk te laten bestaan. En daar tegenover was het z. i. niet fair van den heer Vogelaar den werkloozen in schijn nog meer te willen bieden, want deze zag de werkver schaffing alleen in het teeken van steun en de menschen zouden dat mooie loon slechts kun nen verdienen al zij in het gelukkige bezit van vijf kinderen waren, terwijl de statistiek heeft uitgemaakt, dat elke werklooze gemid deld anderhalf kind heeft, wat een beetje on- waarschnijlijk lijkt, maar wat de heer Wes terhof verduidelijkte door de breuk weg te werken en te verklaren, dat twee gezinnen samen drie kinderen hebben, wat ons in moreel opzicht wel een beetje verdacht voor komt. In allen gevalle wist hij de meerderheid van den Raad voor zijn standpunt te win nen hij zou trouwens dezelfde medestan ders gehad hebben, als hij er geen woord over gezegd had en de voorstellen van B. en W. werden met twaalf tegen negen stem men aangenomen. Tegen stemden alle niet Soc.-Dem. en niet Katholieken met uitzonde ring van den heer Geels. Hoewel ook wij in werkverschaffing hoofd zakelijk een steunmaatregel zien en begrij pen, dat in dezen tijd van ontbering, nu in zoovele woningen armoede wordt geleden, de gezinnen met de meeste kinderen het zwaarst getroffen worden en dus den meesten steun verdienen, gelooven wij niet, dat het prac tisch zou zijn het loon met kindertoeslag tot het normale arbeidsloon op te voeren. Het be hoeft er niet zooveel onder te blijven, maar er moet ten slotte een verschil blijven tus schen het werk verricht in particulieren dienst en het werk, dat in het teeken der overheids hulp staat. Wij hopen, dat de minister ook nu nog subsidie zal gillen geveq, omdat in dezen tijd elke hulp van buiten dankbaar aanvaard moet worden, maar wij zouden een behoorlijk loonpeil ook niet voor enkele dui zenden willen verstoren als werkelijk blijkt, dat de subsidie zoo klein is en Alkmaar er in financieel opzicht zoo goed voorstaat als de wethouder van Financiën ons den laatsten tijd herhaaldelijk heeft verzekerd. Ons rest nog te vermelden, dat de heer Stoutjesdijk als raadslid geïnstalleerd werd, dat hij alles beloofde en verklaarde wat men van hem verlangde en dat hij de plechtige belofte aflegde voortaan, wars van partij politiek, alles te zullen steunen wat hij in het belang der gemeente noodzakelijk oordeelde Hij belooft dus, evenals de heer Geels, een politieke vrijbuiter te worden, een man, die wel eens voor verrassingen kan zorgen en niet van plan is zóó aan den leiband zijner partij te loopen, dat men van te voren precies weet, wat hij zal zeggen en hoe hij zal stem men. Wij begroeten dergelijke verklaringen met groote instemming want er is niets zoo depri- meerend als het aanhooren van eindelooze redevoeringen met de zekerheid, dat niemand er door beïnvloed zal worden en dat ze even goed gemist kunnen worden, omdat men het zelfde resultaat bij directe stemming zou kun nen bereiken. Nadat de Raad in eerste instantie op het vraagstuk der werkverschaffing was uitge- redeneerd en de heeren zich gevechtsklaar maakten voor de tweede ronde, herinnerde de burgemeester zich gelukkig, dat er sinds een paar uren enkele hoofdambtenaren van den Provincialen Waterstaat in de een of andere stadhuiskamer zaten te wachten om den Raad in te lichten over een belangrijk onderwerp, dat wel eens in verband zou kunnen staan met de Kanaalplannen. De bokshandschoenen werden daarom maar uitgetrokken, de heeren gaven elkaar een vriendschappelijke hand en er werd be sloten maar niet langer te praten en te gaan stemmen, met het resultaat dat de heer Voge laar natuurlijk aan het kortste eind trok. De Raad ging daarna in comité en de alge meene voorspelling was, dat dit minstens een uur zou duren, weshalve de heeren journalis ten het zich in de leeskamer gemakkelijk maakten en van een nabiigelegen café het noodige bier en een partijtje speelkaarten lieten aanrukken. Er waren heel wat partijtjes gespeeld toen de bode met een plechtstatig gezicht de voort zetting der onderbroken voorstelling aankon digde en het bleek weldra, dat de heeren door het late uur zoo gehaast waren, dat vrij wel alle andere voorstellen er zonder eenige discussie doorgehamerd werden of terzijde werden gelegd zoodra een der leden daar tegen eenige bedenking wilde opperen. Het moeilijke vraagstuk van verlaging der electriciteitstarieven, een politiek kluifje waarnaar voornamelijk de heer Geels likke baardend zit uit te kijken, werd voor een vol gende vergadering opgeborgen en datzelfde lot ondergingen tal van andere voorstellen alsmede de vragen van den heer Bulens, zoo dat voor de volgende raadsvergadering de agenda al vrijwel bekend is. Als de voorteekenen niet bedriegen, zal deze zeker niet lang op zich laten wachten TOCH VERKIEZINGEN IN ENGELAND? o De beslissing officieus reeds gevallen. O- Wat de Engelsche bladen van den toestand zeggen. O De vraag, of er straks in Engeland verkie zingen zullen worden gehouden of niet, houdt de gemoederen wel heel erg lang bezig, maar het schijnt, dat de beslissing thans eindelijk gevallen is. Weliswaar is nog geen officieel regeeringsbericht bekend, dat zal mededeelen, of en wanneer de verkiezingen zullen worden ;ehouden, maar officieus is het reeds zeker, t Engeland straks weer een verkiezings strijd zal beleven. Reeds heeft de Times, zooals we gister meldden, meegedeeld, dat MacDonald defini tief besloten had, om nieuwe verkiezingen uit te schrijven onder het parool van „Nationale opbouw", en het wachten op de definitieve be slissing is slechts eev kwestie van eenige uren. De moeilijkheid schijnt te zitten in de houding der liberale ministers, van wie verreweg de meesten zich bij de algemeene verkiezingen zouden hebben neergelegd. Er zijn nog wel enkele kleine moeilijkheden, maar die hoopt men spoedig te overwinnen, zoodat ontbinding van het Lagerhuis de vol gende week Woensdag of Donderdag zou kunnen plaats vinden. Er is echter nog een teer punt, n.1. de positie van Lloyd George, die, zooals de Herald zegt, door de liberale ministers is verraden. Er is, zooals de Londensche corres pondent van de N. R. Crt gisteren schreef, een communiqué verschenen uit het hoofd kwartier der liberale federatie, dat verklaart, dat deze federatie nog niet heeft besloten t o v de kwestie-Lloyd George. Aanbevelend, JOH, v. d. MOLEN, muniqué van het liberale hoofdkwartier een waarschuwing, dat de partij niet uit Churt, Lloyd George's woonplaats, maar uit het liberale hoofdkwartier in Westminster wordt bestuurd. Dit zou op een dreigende vijand schap tusschen Lloyd George en dat hoofd kwartier wijzen. Men moet met dergelijke uitlatingen echter uiterst voorzichtig zijn, ook met de uitlating van de News Chronicle, die gisteren vertelde, dat Lloyd George onder zekere omstandigheden passief en dus geen actief tegenstander der algemeene verkiezin gen zal worden. Het belangrijkste punt, wat de liberalen betreft, is waarschijnlijk of Lloyd George vol houdt en of hij daarna nog voldoenden steun onder zijn eigen menschen zal vinden. Wat van deze gebeurtenis voor de liberalen in de toekomst het gevolg zal zijn? Reeds wordt, wanneer een deel der liberalen hun princi- piëel vrijhandelaarschap opgeven, van een verdwijnen der partij gesproken. Karakteristiek is de verandering in de hou ding van de Daily Express en de Daily Mail, d.w.z. van Beaverbrook en van Rothermere. Beaverbrook is uiteraard zeer ontstemd. Tal van leden van het Lagerhuis zouden van opinie zijn, dat het Britsche rijk "verkocht wordt en dat zij in geen geval in de kiesdis tricten voor labour of voor liberale candida- ten zullen wijken, wanneer dezen zich niet uitdrukkelijk voor een tarief uitspreken. De groote massa dér conservatieven zou volgens de voorstelling der Daily Express Donderdag bijna uit de hand van de leiders zijn geraakt. Rothermere van zijn kant geeft thans geen kik meer tegen de algemeene ver- kiezingen, die hij schijnt te willen aanvaar den, mits de conservatieven op den steun der liberalen zouden kunnen rekenen. In het libe raal verzet tegen een volbloed tarief na de overwinning ziet hij klaarblijkelijk niet veel gevaar voor de kans van het geliefde alge meen tarief. Churchill schrijft in'de Mail, dat al deze pogingen om door dubbelzinnige frases eerlijke verschillen tusschen mannen, die een andere fiscale politiek willen, te be mantelen, alleen de verwarring versterken kunnen. Het aanvaarden door individueele liberalen, hoe bekwaam ook, van zekere pos ten, terwijl de groote massa van hun partij van hen vervreemd is, kan volgens hem geen regeering nationaal maken. Naar zijn oor deel behoor en MacDonald en Baldwin in een auto te stappen, naar Lloyd George te rijden om diens machtigen steun en raad in de ge meenschappelijke moeilijkheden te vragen. Geen oude persoonlijke grieven of vooroor* deelen behooren deze conferentie der drie echte prime-ministers of gewezen prime ministers van het land in den weg te staan. Henderson heeft in een vraaggesprek ge* zegd, dat de Britsche regeering alles behoort te doen om een groote stijging in de kosten van levensonderhoud te voorkomen, daar zulk een stijging op haar beurt een algemeene stijging ook van de loonen ten gevolge zal hebben. Het zou aldus onmogelijk zijn de begrooting te doen sluiten en Groot-Bri- tannië zou dus tot een werkelijke en oncontro. leerbare inflatie door het drukken van papier* geld worden gedwongen Geen Labour-regee* ring zou volgens hem opzettelijk inflatie in de hand werken, ten einde een afzetgebied te veroveren. Inflatie acht hij dus uit den booze. Aan den anderen kant zegt hij altijd aan de juistheid van de gevolgde deflationistische politiek getwijfeld te hebben en, volgens een aan de conferentie te Scarborough voor te leggen resolutie, veroordeelen de leiders der Labour-partij niet alleen inflatie door middel van de drukpers, maar eveneens iedere nieu we poging om het pond op de oude goudparh teit terug te dringen. POLITIEKE SPANNING IN OOSTENRIJK. Als gevolg van de financiëeki moeilijkheden. Een telegram aan het Hbld. uit Weenen meldt: De politieke toestand, die de laatste da* gen tamelijk gespannen was, vooral in ver* band met den economischen en financieelen toestand van het land er liepen reeds ge ruchten omtrent het aftreden van het kabinel heeft zich vandaag nog verscherpt, of* schoon de hoop bestaat, dat het ontslag van de regeering in verband met de bezuini* gingsmaatregelen zal kunnen worden venj meden. In den loop van gister kwamen de financti eele en de begrootingscommissie bijeen. De rapporteur over de bezuinigingsvoorstellen, dr. Drexel, verklaarde in het vroegere Ooa§ tenrijk herhaaldelijk kritieke toestanden te hebben meegemaakt, doch geen dezer kon vergeleken worden met de situatie van hed -a. Hierop sprak de bondskanselier dr. Btfj resch; zijn rede was weliswaar verzoening»* gezind, doch droeg het karakter van een uN tgnatmn. betoogde, o*. bet

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1