Bij Hoofdpijn A en bjj Kiespijn DIJ OOMJ|£IJ OIJSTIJKS Jhiz<z£etu&tiek Qememtecadm 16. 17. 18. 21. 21. 28. 23. Bereids werd meegedeeld, dat verschil lende gemeenten in Noord-Holland niet voor aansluiting gevoelden. Voor kleine tuinen. Mijnhardt's Poeders. Onze Vierde September-opgave. De door ons bedoelde zin uit de opgave In stukken en brokken, der vorige week luidde. De belangstél- llng voor de landbouwdraverij gaf in de Wilhélminalaaü veel drnkte en be weging. Dë onvermöeide Zoekers oüder onZê puzzelaars hadden de juiste oplossing gauw gevonden. Toekenning Septembferflrfjs. Bij 't controleeren van de lijst bleek aan *t hoofd te staan de heer J. Meijer, Boe zem iingel 65 alhier met 03 p. 'ah hem wordt de Septemberprijs h f 2 50 tok kend, die vanaf Maandag by on administratie is af te halen. dat wij tan den heer Meijer mkar een Septemberoplossing ontvingen. Ih onze vo'gende rubriek gdten. wij den stand der hoogstgeplaatsten bij ne begin van October. Onze Nieuwe opgave. (No. 1 der Ofcto- ber-serie)i feen krniswoordpuzzlé. Met een niet te ingewikkelde opgave tan het bekehde genre, opensh wij de October-serie. Men wordt verzocht onderstaande diagram in te vtilleh tnet woorden» die Voldoen ftart de ömschbijvitigeti. 9. [jli. £2. 13. 15. 24. 25. '28. 27. 29. 30. 32. 33. Omschrijvingen. Horizontaal. soort fototoestel stad in Italië van gal voorzien maat zonder kleeding lidwoord draagt men aan de voet heel erg omgang draagt men ook aan den voet. bekende visch kan men van 18 zeggen is een schip wel eens vervoermiddel rund ligt op het land wel eens verk. jongensnaam komt uit Delft bijzondere visch is meestal verdiend Oplossingen liefst zoo vroegtijdig mo gelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 9 Octo ber 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Verticaal. 1. zegt men tegen den hond 2. voorzetsel 3. jongensnaam 4 Indisch gewicht 5. lidwoord vonden de goudzoekers (meerv.) tafeldeel niet veel zaaks komt in de bijenkorf voor dient om te vullen speciaal gebouw weilandscheiding aanslibbing heilig boek plaatsje in Limburg obscuur hol Wat iswordt bij 't kaarten nog al eens gevraagd vr ooi ijk abscum hol bijwoerd. 8. 10. 12. 14. 15. 18. 19. 20. 27. 28. 31. Beide begrootingen werden in haar ge heel goedgekeurd. Het aantal leden bedroeg 207. In 1931 werd voor circa 300 materialen aangekocht, waaronder 2 complete ledikan ten met 2- en 3-deelige matrassen. 1 Aan de orde was een wijziging van het Huishoudelijk reglement in verband met het nieuwe artikel 7. Als afgevaardigde en plaatsvervanger wer den wederom aangewezen de heeren Klippel en Kan. Hierna deelde de voorzitter mede, dat eeni- 0e aandeelen van de rentelooze leening voor uitbreiding van het gebouw zijn uitgeloot en deze aandeelen met die der uitloting van de aandeelen der ligtentjes in de maand jfanuari 1932 verzilverd kunnen worden. In de hierna gehouden rondvraag werd Boor een der leden opgemerkt, dat de in bruikleen gegeven materialen somtijds meer dan verwaarloosd door de gebruikers terug gebracht worden. Hij vroeg of tegen zulke gebruikers geen maatregelen genomen moe ren worden. De voorzitter vond de behandeling van het f;eleende voorwerp soms meer dan schande- ijk en de gebruiker moest zich schamen die voorwerpen in zulk een deplorabelen toe stand terug te geven. Den bode werd op dracht gegeven voorwerpen die zoo mis bruikt worden niet meer te accepteeren en tegen zulke gebruikers zal het bestuur zijn maatregelen nemen. Na het onderhoud van het gebouw en ter rein nog besproken te hebben, sloot de voor zitter deze slecht bezochte vergadering. W ARMENHUIZEN. Ledenvergadering Witte Kruis. Woensdagavond werd een algemeene ledenvergadering gehouden van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" afd. War- menhuizen in het lokaal van den heer Slik ker. Door den voorzitter, dr. van Hesteren, werd de vergadering geopend en de aanwezigen welkom geheenten. Allereerst betreurde voor zitter ten zeerste de geringe opkomst. Op verschillende wijze is getracht leden op de vergaderingen te krijgen; niets mocht ech ter baten. Ten slotte is dan maar besloten geen onkosten hiervoor te maken en zooals de laatste paar maal de goedkoopste weg wordt bewandelt door het bekend te maken door aanplakking voor winkelruiten. Zeer terecht wordt er door den voorzitter opge- we/eu, dat velen den weg tot de vereeniging we! weten wanneer ze in de moeilijkheden ritsen en geldeiijken steun noodig hebben. Diverse ingekomen stukken en mededee- }in£fcn werdsa voor kennisgeving aangeno men. Beschrijvingsbrief a'g. vergadering welke gehouden zal worden op Dinsdag 6 Oct. te Amsterdam. Voor de vacature als lid van het Hoofdbe stuur werd besloten den heer Michels te steu nen. Gevraag werd of de kosten van verple ging in het Herstellingoord „Heideheuvel" te Hilversum niet lager gesteld kunnen worden, daar door deze instelling over 1930 een winst van 25 mille is gemaakt. Als afgevaardigden voor de algem. ver gadering werden gekozen de heeren S. G, Rijpma en H. G. Rijs. Beide heeren namen deze benoeming aan. Rondvraag. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat aan hem een schrijven was gericht wat voor materiaal hier aanwezig was en of te Schoorldam aan den buitengewoon drukken verkeersweg een verbandtrommel stond, waar of de verpleegster woonde, enz. enz. Hierop werd geantwoord, dat de vereeni ging een verbandtrommel heeft staan in de Openbare Schoorl aldaar en besloten is, om deze te doen verhuizen naar Zuster ter Burg, aan de overzijde van het Kanaal. Breedvoerig is gesproken over een perceel waar woningverbetering noodzakelijk is. Hierop werd echter niet ingegaan, daar ze eigenlijk onbewoonbaar is en te veel onkos ten voor de vereeniging meebrengt. Vervolgens is door B. en W. aan den voor zitter verzocht om met de gelden (subsidie) der gemeente de meest mogelijke zuinigheid te betrachten. Hieraan zal nauwkeurig aan dacht worden geschonken en met voorkomen de grensgevallen van t.b.c.-lijders zal in over leg met de dokter van het Consultatiebureau worden besproken of door woningsverbetering b.v goede voeding e.d. de uitzending hier door kan worden beperkt. Daarna sluiting. BROEK OP LANGrENDlJK. Donderdag 1 October 1931, 's avonds 8 uur, kwam de raad der gemeente in ver gadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter, burgemeester Slot, sprak er zijn genoegen over uit dat de secretaris weer van zijn ongesteldheid is genezen, waarna voorgegaan werd met gebed. Ingekomen stukken. Van de afd. Noord-Holland der Neder- landsche gemeenten een uitnoodiging tot het houden eener vergadering inzake het insti tuut schoolartsen. De voorzitter deelde mede, dat men daar al geruimen tijd mee bezig ia en dat het van wege Ged. Staten stuit op moeilijkheden, zulks mede in verband van het schoolartsen- instituut samen te laten vallen onder het zelfde district als waaronder de tuberculose bestrijding valt. ,Met de overige gemeenten zou dan een vergadering gehouden worden op 10 Oct. a.s te Alkmaar. B en W stelden voor om in de eerste plaats met het oos od de afvallende gemeen ten en speciaal met het oog OP den eccmo- mischen toestand te beperken en geen stnln noodzakelijke uitgaven te doen, die vergade ring niet bij te wonen en in dien g*est te be richten dat voorloopig daaraan ttiet wordt medegewerkt. De heer Bonnet was van öieetiiflg, oat wel aan de vergadering deel genomen moet worden. Dit punt zou ook bij de begrooting kun nen behandeld worden. Nu kan men wel zeggen, de ouders moe ten zelf voor hun kinderen zorgen, maar wie laat ze onderzoeken, 't Is toch noodig in ver band met tuberculose en dergelijke. van de film een duidelijk beeld geeft) dat het instituut tot stand komt. Bovendien zitten de kinderen dicht op el kander, waaruit besmetting kan voortko men. Gezien de kosten vap f 1 per kind ad viseerde spr. om wel de vergadering te be- zoeken. De heer van der Molen kon zich griieel vereenigen met het prae-advies van B. en W. wat betreft de uitgaven zoo klein mogelijk te houden, maar daartegenover is het insti tuut hem sympathiek, zulks ook in verband met de uitgebrachte rapporten aangaande afwijkingen bij kinderen. Spr. steunde daar om het advies van den heer Bonnet om Wel de vergadering te bezoeken. De heer Zuidam ging geheel mee tnet het prae-advies Van B. en W. 400 is een heele uitgaaf en we dienen ons zooveel mogelijk te bekrimpen. De heer Koedijk was het eveneens met de opvatting van B. eh W. eens. Bit alle goede dingen is wat en bij dat instituut zullen ook wel enkele goede dingen opgemerkt zijn. maar het is een heele uitgaaf en 9pr. ziet, er geen voordeel in voor de gemeente. De voorzitter zeide, dat B. en W. bedoelen met hun voorstel geen principieel debat te voerefl, maar Waar het onderwerp als zoo danig in een moeilijk stadium verkeert en al heel wat gemeenten er niet meer aan mee doen, dachten B. en W. goed te doett deze zaak aan te houden en de voorloopdge uit gaven zooveel mogelijk te beperken. De heer Bonnet zeidé, dat gezien de be sprekingen, bij de andere heeren het finan- cieete gedeelte naar voren kort. In dat ver band zou spr. gaarne zien dat het schrijven in dien geest nader werd geformuleerd, op dat het na een paar jahr weer ter hand ge nomen kan worden. Wethouder Ooijevaar zeide, dat de finatt- cleele gedachte voorloopig het grootste be zwaar is. De heer Bonnet meende, dat wanneer het grootste bezwaar dan weggenomen is, is ook de moeilijkheid verdwenen om het weer ter hand te nemen. De voorzitter zeide, dat het de bedoeling is om in het schrijven aangaande het finan- tiëele gedeelte, daarvan te doen blijken. Dat werd goedgevonden. De heer Zuidam merkte nog op, dat hij ndet alleen wat betreft de finantiëele toestand maar ook principieel er tegen is. Voorstel B. en W. tot vaststelling van een crisis-steunregeling betref fende werkloozen. De voorzitter deelde mede, dat een 2-tal adressen zijn ingekomen, resp. van de trans portarbeiders, om een crisis-steunregeling in het leven te roepen volgens ministerieele be schikking en van de landarbeiders eveneens met het verzoek om verruiming van werk gelegenheid ter plaatse en wel in den vorm van baggeren voor de bouwers met subsidie der gemeente. Door B. en W. is in dezen een conferentie gehouden met afgevaardigden van adres santen. Daarbij is komen vast te staan dat wat betreft de landarbeiders er maar 5 6 per sonen bij de gemeentelijke arbeidsbemidde ling stonden ingeschreven. Ten opzichte van deze is het moeilijk om bij den minister aan te toonen, dat er crisis werkloosheid heeracht, hetwelk een groote moeilijkheid oplevert voor diens medewer king in deze. Wat betreft de transport-arbeiders is het anders gesteld. Vanaf 10 Juli j.1. hebben dezen een moei lijken rijd doorgebracht, zoodat gesproken mag worden van crisis. Zulk® staat ten nauwste in verband met de export en transport der producten, welke of beelemaal niet plaats heeft of tot een minimum is beperkt. Gelukkig dat door het werkloosheidsbesluit 1917, waarbij de gemeente is aangesloten, wat betreft de nood door de uitkeeringen hierin eenigszins is voorzien. Maar nu zijn de betrokkenen hoofdzakelijk uitgetrokken. Er is komen vast te staan dat de loonen der transportarbeiders vanaf 15 Juli j.1. hebben gevarieerd van 4.50—13.50 per week en van 1 Jan. j.1. vanaf f 1718 per week. Maar dit wordt zeer verzwaard door de laatste 2 a 3 maanden, welke bijzonder on gunstig waren. In de conferentie werd ook naar voren gebracht de werkgelegenheid in den Wie- ringermeerpolder. Wanneer er een gedeelte daar heen ging, dan zou dat hier verlichten voor de overblijvenden. Men zou dan een regeling kunnen treffen om de arbeiders welke in de Wieringermeer werkten, wat meer te laten verdienen dan degene die hier bleven, omdat men in associatie werkzaam is Er is getracht de afgevaardigden voor te stellen dit in hun associatie voor elkaar te brengen, ondanks het verzoek om de steun regeling in het leven te roepen volgens de minister, met verzoek om bericht. Na afloop der conferentie kwam er alleen een schrijven binnen na 3 dagen met verzoek alleen een goedgunstige beschikking te wil len nemen op het adres. Het is niet al te vriendelijk geantwoord, men heeft in de kortheid de duidelijkheid willen betrachten Er wordt geen antwoord gegeven op de tot hen gerichte vraag, maar alleen op het adres. B. en W. willen in deze den goeden kant nemen, hebben een en ander de oogen ge zien en stellen daarom voor dien wensch in te willigen. Hierna volgde voorlezing van het voor- 6 tri- Wat betreft de land-arbeiders werd machtieina aevraagd om gezien het gevaar, dat binnenkort ook velen werkloos zullen worden, dan ook de crisis-steunregeling voor dezen aan te vragen. B en W. meenden het nu niet te moeten doen. daar door den minister niet aangeno men zal worden dat er crisis-werkloosheid heerscht. In andere gemeenten is het ook beproefd, maar de minister is er niet op in gegaan. B. en W. wilden den Raad voorstellen het voor cje transport-arbeiders nu aan te vragen en voor de land-arbeiders eerstdaags ook. In het adres aan den minister zijn de vol gende motieven naar voren gebracht. Dat de verzending der producten per spoor en boot geschiedt en deze verzending ernstige belemmering ondervindt door de heerschen- de wereldcrisis, waardoor deze soms geheel stop staat in verband met het waardeloos zijn der producten. Dat In normale jaren een loon verdiend wordt van 30, hetwelk nu gedaald is tot de helft en zelfs van half Juli 1931 varieert van f 4.50—13 per week. Het is de bedoeling om den steun in het uiterste geval te stellen op 14 voor geor ganiseerde gehuwden en kostwinners en 11 voor ongeorganiseerde gehuwden en kostwinners, benevens 50 cent voor ieder kind tot een maximum van 6 personen be neden de 14 jaar. De voorzitter deelde verder vooraf mee, dat op den dag dat de afgevaardigden ter conferentie zijn geweest, juist de gelegen heid werd open gesteld om 15 personen te plaatsen in den Wieringermeerpolder het welk een reden temeer was om zulks naar voren te brengen door B. en W. Sedert zijn 5 arbeiders 1 October naar de Wieringermeer vertrokken, behoudens goed keuring van den raad, per bus. B. en W. hebben gemeend om dit te rege len na een week, en eerst te zien hoe de heeren het daar maken in verband met het verstrekken van subsidie, waarvan machti ging wordt gevraagd aan der. Raad. Er rijdt een bus vattaf Pancras over Oudorp waarmee onze menschen mee kun nen en dat kost 4.50 per persoon. De heer var der Molen vroeg of eerst het adres der transport-arbeiders wordt be handeld of dat der landarbeiders. De voorzitter zeide. dat na de gehouden conferentie het voorstel van beide adressen geheel ter tafel ligt. De heer V. d. Molen heeft met blijdschap gezien dat er maar 2 ingeschreven staan, maar is van gedachte, dat de werkloosheid grooter is, hetwelk wel hoofdzakelijk in de ongeorganiseerden zal zitten. Wat is de bedoeling van de steunregeling, komt men niet boven de 14? De voorzitter zeide, dat dit wel het geval ie. Wanneer bijv. iemand 7.50 ontvangt, dan wordt daar 2/3 van in mindering ge bracht op de steunregeling, zoodat dan ver diend wordt 16.50. De heer van der Molen vroeg verder hoe of het gaat bij de Zuiderzeewerken, wanneer arbeiders geplaatst kunnen worden Komen daar de transport-arbeiders ook voor in aanmerking. De voorzitter antwoordde bevestigend, daar uitdrukkelijk in de steunregeling ver meld staat dat wanneer er werk is, de mi nister geen medewerking kan verleenen. In verband daarmede wilde de voorzitter de hoop uitspreken, dat er een zekere afzet in onze producten moge komen, maar dat zijn wenschen, die nog niet verwezenlijkt worden De heer v. d- Molen zeide vecder, dat hij zich geheel kan vereenigen met het voorstel van B. en W. en zou'gaarne zien wanneer het mogelijk was, die paar landarbeiders te plaatsen bij de uitvoering van het kabel bedrijf. En wanneer het zoover komt dat de werk loosheid grooter wordt wilde hij de menschen laten baggeren, waardoor de gelegenheid te vens geschept wordt dat de kleine bouwers goedkoope bemesting verkrijgen. Het is voor een arbeider mooier dat hij zijn geld verdient dan dat hij het krijgt. Vallen de ongeorganiseerden daar ook on der? Spr. betreurde het dat deze menschen zich niet organiseeren. De voorzitter zeide van wel en dat on langs in een gehouden raadsvergadering nog een uitlating in dien geest is gememoreerd, om geen onderscheid te maken, hoewel spr. het odk betreurde dat die menschen zich niet organiseeren. De heer v. d. Molen gaf verder in over weging spoed te betrachten met de steunre geling, opdat deze binnen afzienbaren tijd in werking treedt. De heer Zuidam steunde het gesprokene door den heer van den Molen om de men schen aan werk te helpen en geen onder scheid te maken. De heer v. d. Molen zeide verder in ver band met de tewerkstelling der transportar beiders vernomen te hebben dat de Zuider- Najaarswerk in den bloementuin. Het is weer herfst en ook in onze bloe mentuin is dat goed merkbaar. Wel bloeien onze Herfstasters, hqrfst Anemone, en vooral onze Dahlia's nog volop, maar dit zijn dan ook echte nazomer en herfstbloeiers. Zorg. vuldig verwijderen we nog steeds alle dorre bladeren, stengels en uitgebloeide bloemen, opdat de tuin zoo lang mogelijk een frisch aanzien zal hebben. Toch nemen we intus- schen onze voorzorgsmaatregelen voor den naderenden winter, immers kunen we spoe dig koude nachten krijgen en 'n paar gra den vorst maakt reeds een einde aan de bloei van Dahlia's, Begonia's en tal van andere gevbelige planten. Daarom voorzien we onze Dahlia^ van duidelijke etiketten waarop naam of kleur en hoogte is aangegeven. Zoo handelen we ook met Knolbegonia, Gladio lus, Canna, Richardia, Tigrida en andere knolgewassen, welke 's winters vorstvrij moe ten worden bewaard, en waar we aan de knol riiet kunen zien hoe de bloemkleur en hoogte is. Geraniums en Fuchsia's, welke we willen overhouden, plaatsen we nu met de pot bo ven op den grond, oodat de aarde wat drogef en dientengevolge de stengels wat rijper wor den, zoodat ze gemakkelijker den winter door 2ullen komen. Van laatbloeiende volle grondsch Chrysanthemums en struik Bego nia's kunnen we enkele planten in een pot plaatsen en nadat deze zijn aangegroeid als kamerplant gebruiken. Tal van vaste planten, welke nu zijn uitgebloeid kan men nu ver planten en zoonoodig scheuren. Door het nu te doen zullen deze voor den winter nog weer aangroeien en zoodoende een voorsprong hebben op in het voorjaar behandelde plan ten. Van de houtgewassen kunnen nu groen- blijvende heesters en Cdnifeeren, de zooge- naamde kluitplanten, met succes verplant worden. Met de bladverliezende wachten wa nog een paar weken, of indien we nu planten, plukken we de bladeren er af om sterke ver damping tegen te gaan. In het algemeen is tijdige najaarsplanting verre te verkiezen boven voorjaarsplanting. Wat voor den win tel1 nog aangroeit heeft een volgend jaar niet zoo licht' van droogte te lijden, eii bloeiende planten zullen dan beter bloeien. Laaggelegen natte gronden ert ook veen gronden maken hierop een uitzondering. Op veengrond heeft men bij najaarsplanting ge woonlijk veel last van het opvriezen der planten. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. zee werken stop worden gezet, waarop de kans daar geplaatst te worden voor dezen vermindert. De voorzitter vond het erg jammer dat de Zuiderzeewerken stop worden gezet. In eer onderhoud met een lid van Ged. Staten i; door spr. er nog krachtig op aangedrongen een begin te maken met de kanalisatie. De heer Bonnet zeide dat het baggeren sprokene van den heer v. d. Molen, vooral wat betreft het baggeren, hetwelk ook voor de schippers van belang zou zijn, daar hef meermalen gebeurt dat bij het laden de sche pen aan den grond raken. De voorzitter zeide dat door den heer V. d. Molen het baggeren in anderen zin wordt be doeld, dan door den heer Bonnet. Dat zijn 2 onderwerpen. De heer Bonnet zeide dat het baggeren wat dan wat verder moet worden uitgestrekt. Wanneer er toch geld uitgegeven wordt dan is het beter het zoo productief mogelijk te doen. De voorzitter zou de opmerking ter harte nemep. Zooals gezegd zijn er zeer weinig landarbeiders ingeschreven. In naburige gf meenten wordt een druk gebruik gemaakt valt baggeren. Wanneer het moet gebeuren zal het onder de oogen worden gezien. De heer Koedijk merkte op dat wanneer de nood komt voor tuinbouwers er dan een zelfde regeling in het leven geroepen kal worden. De voorzitter vroeg nog machtiging be treffende de buskosten. De heer v. d. Molen zeide dat hij gaarne zijn steun daaraan wenschte te verleenen. Niemand meer het woord verlangende, werd aldus besloten. Punt 5 der agenda bevatte een voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van de schoolgeldverordeningen. (Het tarie' blijft ongewijzigd). Aldus besloten. Rondvraag. De heer Bonnet bracht dank voor het op tijd ter inzage liggen der stukken, en hoopte dat het in de toekomst steeds zoo moge blij ven. Hierna sluiting. 191. Pietje Puk voelde zich ook verplicht te^ helpen. Hij heeft de schoenen, die hij te poet sen had allemaal in den steek gelaten en nier zie je hem naar de brand vliegen, metleen zandemmertje vol water, waarvan hij de helft natuurlijk nog onderweg verliest. 192. Geen wonder dat de brandgasten va» zoo n hulp heelemaal niets hebben moesten. n als Pietje hen lang genoeg voor de voeten g*" loopen heeft, nenen ze ten einde raad hu» brandslangen enspuiten den ij* trigen jonge ling weg! Zie hem beenen maken.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6