Alkmaarsche Courant. I Honden! drie en dertigste Jaargang. Maandag* 5 October Wordt vervolgd No. 234 1931. Jladionieum .- Dinsdag 6 October Hilversum, 298 M. (Uitsluitend I A.V.R.O.) 8— Gramofoonplaten. dinc 10 15 Gramofoonplaten. 103# Mevr. L bi Pierson: De Japansche vrouw in haar huis»' ij —11.45 Concert. J. W. van Vende- loo Jr., viool, is. Trijtel, viool. 11-45 Gramo foonplaten. 12.— Kwartetconcert o. L A Nooteboom. 2.— Zenderverzorging. 2.30 Gramofoonplaten. 3.— J. C. de Vries: Czaar Ferdinand van Bulgarije j.JO 4 30 Concert uit Grans Hotel Central te Den Haag o. 1. v. W. Honsbeek. 4.30 Kinderuur. 5.306.Piano-voordracht door Iaa Rosen- heimer e nEgb. Veen. 6—7.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 7.10 Amerikaansch kwartiertje door A. van Dijk. 7.30 Gramofoonplaten. 8 Fred Fry; „De aa. taallessen". 8.15—9.30 Concert door het Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. In de pauze voordracht door Nono. 9.30 Aansl Conservatorium Bachstraat Amsterdam. Concert ter gelegenheid van de opening v. h. nieuwe gebouw. Concert door orkest uit leer lingen en oud-leerlingen. 10.15 Vaz Dias. 10.2511.10 Vervolg omroeporkest. 11.10 Gramofoonplaten Huizen, 1875 Al- (Uitsluitend K. R. O.) 8—9.30 en 10.-11.30 Gramofoonpl. 11 30 Godsd. Halfuurtje docr pastoor Perquin. 12.Politieberichten. 12.15145 Concert door het K.S.O.-Trio o. 1 v. P. Lustenhou- wer. 1.45 Juan Garcia zingt. 2.— Vrouwen- uurtje. 3.— Zenderverzorging. 3.15 Gramo foonplaten. 3.30-5.30 Hoe ver zijn de Zui derzeewerken gevorderd. Microfoon-repor tage 5 30 Gramofoonplaten. 6.20 P. v. Zwie- ten Cursus in Bedrijfscontrole". 6.45 En- gelsche les door J. F. v. d. Sloot. 7.10 Dr. H. Knippenberg: Volksgebruiken bij overlijden. 7.30 Politieberichten. 7.45 Verbondskwartier- tje. 8.Uit Maastricht: Concert K R. O- orkesct o. 1. v. J. Gerritsen. Met medewerking van José Candel, sopraan en Th. Beckers, orgel. 11.—12.— Gramofoonplatenconcert. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Lezing. 12.20 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.10 Berichten. 2.15 Televisie. 2.25 Schooluitz. 2.50 Lezing. 3.55 Fransche les. 4.25 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Zang door Claire Croiza, so praan. 7.40 Vaudeville. 8.50 Lezing. 9.20 en 9.35 Berichten. 9.40 Tweede acte van „La Bohème" van Pu-cini. 10.05 Lezing. 10.20 „La Bohème", derde acte. 10.45 Lezing. 11.12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05, 12.50, I.25, 6.20 en 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Les Brigands" van Offenbach. Koor, orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Orkestconcert en voor dracht. 7.20—9.20 „Orpheus in der Unter- welt". Operette van Jacq. Offenbach. 9.35 10.20 Concert. Carel v. LeeuwenBoom kamp, cello. Joh. Röntgen, piano. Brussel, 508.5 er 338.2 M. 508.5 M.: 5 20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.35 Gramofoonplaten. 338.2 M.5.20 Orkest oncert. 6.50 Gramofoonpla ten. 8.20 Orkestconcert en zang. Langenberg473 Al. 6.257.20, 9.35 II.05,11.05—11.20 en 12.10 Gamofoonpl. 12 25—1.50 Orkestconcert 4.20—5.20 Solis tenconcert. 7.20 „Alles durch einander", radio-revue. Hierna berichten en sluiting. Zeesen, 1635 M. 5.50—6.50 Gramofoonpl. 10.55—11.20 Berichten. 11.25 Gramofoonpl 12 151.20 Berichten. 1.202.20 Gramo foonplaten. 2.20—3.50 Lezingen. 3.50 Con cert. 4.50—7.35 Lezingen. 7.35 „Alles durch- einander", vroo'ijl.e avond. 9 20 Lezing en berichten. Hierna tot 11.50 Dansmuziek. Qemeentecaden SINT PANCRAS. Vrijdag 2 Oct. des avonds 6 uur vergader de de raad dezer gemeente in voltallige zit ting. Voorzitter was de burgemeester de heer J. Kroonenburg, tevens secretaris. Bericht was ingekomen van den minister van onderwijs, dat op het tractement der on derwijzers voor deze gemeente te veel is be taald 115.23, volgens de wet op het lager onderwijs van 1918 IzulSieUm HET GEHEIM VAN DE HEIDE. Uit het Engelsch van MORICE GERARD door W. v. E.—v. R. 8) Wat had hij gewonnen? Weliswaar een zekere wereldsche welgesteldheid, maar dat geld kon hij op zij leggen, want hij had ge noeg voor het dagelijksch brood; en in ruil daarvoor had hij zijn huiselijk geluk verlo ren hij, die de gelukkigste man was ge weest in den geheelen omtrek het vertrou wen van zijn vrouw, de achting voor zichzelf, zijn godvruchtigheid. Toch niet, hij was nog wel geloovig en had een afkeer van zichzelf, maar hij kon Ducros niet in den steeks laten en kon het afschuwelijke bondgenootschap, dat hij haatte, niet verbreken, omdat de ge wezen mijnwerker hem de baas was. De scherpe geest van den gewetenloozen man overheerschte hem, en bovendien had Ducros gedreigd dat hij zichzelf in veiligheid zou stellen en zich op Manson zou wreken dooi een brief aan den Squire te schrijven, als hij Manson, zijn maat zou verraden. Ducros had niet dat hem bond. Hij kon naar ei^en goedvinden komen en gaan. Manson had vrouw en kind. Hij kon niet onmiddellijk m°t ben weggaan. J Terwijl zij boot met een touw aan een klein anker op het strand vast zat, overoeiS George zijn verdriet en onnoodige er.C aar dcemde de donkere gestalte van Van mej. M. Blok was een schrijven inge komen, haar dank betuigende voor het aan haar toegestane schoollokaal, des Woens dagsmiddags voor naailessen. Van Ged. Staten is de goedkeuring inge komen op de ligger wegen Koedijkerpad— Twuyverweg en nog een paar gem. lanen. Van Ged. Staten is afwijzend beschikt over de te beleggen kasgelden bij de boerenleen bank, hiervoor wordt door Ged. Staten on derpand verlangd, bijv. in de vorm van ef fecten of dergelijke, hieraan kan de boeren leenbank niet voldoen. Van het comité van burgemeesters en se cretarissen, ring Alkmaar, Purmerend en Schagen, is een schrijven ingekomen, om in zake de steunregeling aan werkloozen zoo veel mogelijk één lijn te trekken. Het komt in het boerenland nog te dik wijls voor, dat arbeiders ongeorganiseerd zijn en hier wees het comité op, om op orga- niseeren der arbeiders aan te dringen; zij toch. die niet zijn aangesloten parasiteeren onmiddellijk op armbestuur en gemeente, ter wijl zij die wel zijn georganiseerd, het hun ne bijdragen om in de eerste nood bij werk loosheid te voorzien, terwijl daar voor hun bijdrage wordt gegeven in de vorm van con tributie. Ook wordt in dit schrijven aangedrongen om bij eventueele werkverschaffing de geor- ganiseerden en kostwinners de voorrang te doen genieten en bijv. de loonen te bepalen voor ongeorganiseerden op 90 pCt. der ge- organiseerden; voorts om zoo veel mogelijk aan te dringen, dat de arbeiders zich orga- niseeren. In deze lijn wordt in deze gemeente al reeds gewerkt, zoodat dit schrijven de volle medewerking der raad geniet. Overname loods. De gemeenteveldwachter, de heer Barten, heeft de gemeentewoning verlaten en heeft daar staan een loods waarin gevestigd kip penhok enz., de veldwachter wilde deze loods aan de gemeente overdoen voor 75. B. en W. hebben dit onderzocht en kunnen zich met deze prijs vereenigen, temeer omdat deze loods een behoefte is bij de woning, voor bergplaats en dergelijke. De woning is niet groot, dus zou de gemeente verplicht zijn indien we hier niet toe besluiten, een nieuwe schuur te laten bouwen en dit zou veel meer geld kosten. Ook heeft de heer Barten vruchtboomen in de tuin geplant, de ze zouden moeten kosten 10. De heer LekDoor B. en W. is dit onder zocht, en ik wil me er niet tegen verzetten, doch wij kunnen hier ja of neen zeggen, doch wij weten van niets, ik vertrouw dan ook dat B. en W. dit wel goed hebben ge zien. Met algemeene stemmen werd tot overna me besloten. Controle Gemeenteland. De heer Duif Sr. was benoemd voor con troleur van het gemeenteland en heeft in deze steeds zijn taak gedaan. Thans stelde de voorzitter voor om de heeren Muurling en Snel met deze zaak te belasten. De heer SnelDit is wel een hoogst nood zakelijk iets, er zijn akkers die allerverschrik kelijkst worden vervuild, dus hier moet wor den nigerepen en dan behoeft er niet zoo geheimzinnig te worden gedaan. Het is voor heen voorgekomen, dat de naam niet werd genoemd. Doch dit hindert niets, laten de menschen het maar weten. De heer Lek: Ik ben voor controle, doch eerst waarschuwen en dan maatregelen ne men, het behoeft niet onmiddellijk aan de groote klok. De heer M. DuifIk heb voorheen gewaar schuwd en daar werd gevolg aan gegeven, 't Gaat niet op om daar direct maar ophef over te maken, verwaarloozen of vuil bou wen maakt nog een groot verschil. De voorzitter: De macht ligt in deze in het huurcontract, daar staat verwaarloozing en dergelijke in vermeld. De heer SnelAls in eerste waarschuwing niet wordt voldaan, ben ik toch voor publi ceering en niet dat het gemeenteland gecon troleerd moet worden, doch ook het arm- voogde land, daar moet ook land liggen, dat ergerlijk wordt misbruikt. De heer M. Duif: Door de armvoogdij is de controle zelf ter hand genomen, dus moe ten zij dit maar uitmaken ook. De voorzitter: Dan ligt het op den weg der gemeente om de heeren armvoogden op hun taak attent te maken. Met algemeene stemmen werden de heeren Muurling en Snel als controleurs benoemd. Als plaatsvervangend burgemeester is be noemd de heer J. v. Kampten en in diens plaats de heer H. Muurling. Van de heer Barten is thans een bod in- Ducros als een leelijk sjoook voor hem op. Adam trok het anker uit den grond, wierp het in de boot, kwam wadende door het water langszij en klom binnen boord. Onderwijl grinnikte hij zacht en geluidloos. waarom lacht ge? vroeg George verbaasd, lïjkheid VOe'^e we'n'S neiging tot vroo- Om dien detective Wenlove! God, wat een dwaas! Hij dacht, dat hij Adam Ducros binne iste buiten kon keeren! Dit was de eerste maal, dat Manson hoor de van Wenlove's verschijning op het tooneel. Het woord „detective" maakte hem koud. Hij was juist bezig het zeil te hijschen, daar de wind gunstig stond om de haven te verlaten, maar hij liet het touw door de vingers glip pen en de boot dook zoo diep onder, dat zij bijna oinsloeg. Adam had het roer in handen Wat doe je!, riep Ducros uit, met eenige vloeken er tusschen, die hier niet herhaald behoeven te worden. Manson's zeemansinstinct liet zich dade lijk gelden, en oogenblikkelijk heesch hij hel zeil weer, maar zijn vingers trilden nog. Detective!, riep hij, zei je detective, Ducros? Hij is ons toch niet op het spoor? Je denkt toch niet, dat hij gekomen is om de kippen in je vrouw's ren ie tellen, of de kiezeltjes op het kerkpad? vroeg Ducros spor tend. Neen, het is een compliment, dat Myddleton ons daarmee gegeven heeft. Ik heb alles gehoord. Toevallig was ik juist aan de andere zijde van de weg en hoorde hen praten. Vandaag heeft meester Wenlove mi] willen uithooren, stel je voorj- 1 hooren' God, wat zouden mijn oude kame raden gelachen hebben! Heel onschuldig gekomen, op het door hem te koop gevraagde land aan den Achterweg, de gemeente heeft destijds gevraagd 900, thans is een bod ingekomen van 800. B. en W. meenden dit bod te moeten aanvaarden, vooral met het oog op de economische omstandigheden is dit land met 800 goed betaald. De heer M. Duif! Er stonden toch 6 we ken om het land te nemen, waarom heeft de heer Barten toen dit niet geboden. Ik denk dat 900 moet worden blijven gehandhaafd, 't Is absoluut niet te hoog. De heer Lek: Dit aanbod is zoo slecht nog niet. Het land is voor ons altijd een schade post en als de gelegenheid zich voordoet kan de gemeente voor die 800 wel wat an ders koopen. Aangenomen met de heer M. Duif tegen. De gemeentebegrooting is door B. en W. vastgesteld op 53365.13% uitgaaf en ont vangst. Door de voorzitter werden alle raadsle den benoemd, behalve de wethouders, om de ze rekening na te zien en eventueele aanmer kingen te maken. Van de legwedstrijd te Beemster werd we derom een subsidie gevraagd, wat werd be paald op 5. Van het transportbedrijf gevestigd te Broek op Langendijk is een adres ingekomen om steunregeling, wegens den slechten toestand in het tuinbouwbedrijf. B. en W. stelden voor om hier afwijzend op te beschikken, hier is al een werkverschaf fing in het leven geroepen en hier wonen slechts drie transportarbeiders, deze kunnen in dezelfde rechten komen als de tuinbouw- arbeiders. De heer Lek: Gestel eens dat het winter wordt,» dan zitten we toch met de werkver schaffing ook, er moet een steunregeling worden gezocht, elke gemeente heeft toch zijn steunregeling. De voorzitter: Wij zullen ons zoo lang mogelijk van steunregeling onthouden. In dien de gemeente een steunregeling treft, die nen wij voor de Staat ons bloot te leggen en dit zal voor onze gemeente zwaar zijn om subsidie te verkrijgen. Door mij is nog nooit een steunregeling ontvangen. Wel heeft zoo iets als is in de couranten gestaan. Afwij zend beschikt. voorzetting baggeren. De voorzitter: Het baggeren wat in de vorige vergadering is aangenomen heeft wel ontzettend ingeslagen. Op 't oogenblik zijn 19 arbeiders en 20 kleine tuinders aan het baggeren. Op 't oogenblik is aan kleine tuin ders door mij uitbetaald 249.50. Met de tuinders welke arbeiders aan het baggeren hebben, moet nog worden afgerekend. B. en W. stellen voor om op dezelfde voege door te gaan. De heer M. Duif: De tuinders welke voor hun zelf baggeren gaat toch wel wat ver. De bedoeling is toch geweest voor werkverschaf fing en nu zijn er tuinders die dit niet kon den betalen, doch zijn al deze 20 tuinders niet in staat een arbeider te nemen? Ik wil de de namen wel eens hooren. De namen der tuinders welke laten bag geren en zelf baggeren werd daarna door de voorzitter voorgelezen. De heer v. Kampen: Och, we moeten in deze niet op zulke dingetjes letten, de be doeling is geweest, om en de arbeiders en de kleine tuinders te helpen, en moeten we nu vallen over een paar tuinders die het nog wel konden betalen en dat weten we ook nog niet eens. Wij weten niet hoe of de men schen er bij zitten. De bedoeling is geweest hulp te verkenen, laten we de zaak nu niet in duigen gooien. We moeten in deze door gaan, de regeling werkt mijns inziens prach tig- De heer Lek: De eerste bedoeling is toch geweest om arbeiders te nemen. Het zou kunnen voorkomen, dat arbeiders niet in aanmerking komen, terwijl dit toch niet het geval behoefde te zijn. De voorzitter: Het is al een paar maal voorgekomen dat iemand een arbeider noo- dig had, doch deze niet kon krijgen door de werkverschaffing. Dit is toch niet goed. Hierna werd goedgevonden, dat ten alle tij- den de arbeiders moeten bereid zijn ander werk te verrichten. De heer Snel: Ik zou willen, dat beslist niet meer als één man op een bedrijf mag baggeren, dit om misverstand uit den weg te ruimen. Er wordt thans al gesproken: waarom die wel en ik niet. De heer Lek: Bedrijven welke door twee man worden uitgevoerd, zijn toch ook twee huishouden, dus daar kan door twee man worden gebaggerd. De heer C. DuifEr zijn reeds kleine tuin ders welke voor een ander bageren, zullen deze bedrijven niet verloren gaan door die regeling.- wou hij weten, hoe hij in dit rustige afge legen plaatsje wat geld zou kunnen maken. Ik beloofde, dat ik het hem zou laten zien en dat doe ik ook! Luister eens! riep Manson, ik ga niet door met dat werk! Het is te gevaarlijk, en ik heb veel te verliezen. Laat ons afrekenen en de zaak als afgedaan beschouwen; of neemt rij alles wat er over is. Ik wil mijn deel niet lebben Ge zijt al te edelmoedig! Denkt ge, George, dat ik je vrouw en kind zou willen berooven van de vrucht der arbeid van hun dierbaren man en va^er? Je kent het goede hart van Adam Ducros niet, anders zou je zooiets niet voorstellen! George Manson's handen jeukten om den ander naar den keel te vliegen. De bijtende scherts van den gewezen mijnwerker dreef hem soms tot razernij. Houd op!, schreeuwde hij, en praat verstandig! Ik ben niet in een stemming voor scherts. Ducros stak zijn pijp.op, wat niet gemak kelijk was bij de snelheid, waarmee zij voor den wind voeren. Goed, zeide hij op veranderden toon, ik zal verstandig praten. Dit is, wat ik te zeg gen heb: gij zult met dit werk doorgaan, tot dat ik stop zeg. Als ge U tegen mij verzet, zult ge in den looppas naar de doos marchee- ren, en die doos zal een goed slot hebben, dat beloof ik je. Wat dien detective betreft, laat hem maar aan mij over. Ik beloof je, dat meester Wenlove den dag zal verwenschen dat hij zich met de zaken van Adam Ducros kwam bemoeien en dat wel heel spoedig! Ge zult hem toch niet vermoorden!, De voorzitter: Betrokken tuinders staan in geschreven als werkloozen. De heer Lek: Nogmaals, de tuinders wel ke een arbeider kunnen betalen moesten toch worden uitgeschakeld, 't Beneemt de arbei ders werk. De heer Snel: Ik stel voor dat voor één maand op dezelfde voege wordt doorgegaan. Aldus werd besloten. Verzoek lichtpunt laan Blok. Door de bewoners van genoemde laan is een adres ingekomen wegens de donkerte op deze laan een lantaarn te plaatsen. B. en W. hebben dit onderzocht en dit is volkomen juist. Zal aan worden voldaan. Vervoer Zuiderzeewerken. Op 't oogenblik gaan nog slechts drie ar beiders naar de Zuiderzeewerken. Vanaf Oudorp en Broek op Langendijk iedere ge meente vijf. De kosten worden per hoofd omgeslagen. B. en W. stellen voor om geen buskosten van de arbeiders te heffen. Werd goedgevon den. Kasgeldleening kabeleering. Aan Ged. Staten is de aanvraag gedaan om een kasgeldleening te sluiten groot 30.000 tegen ten hoogste 4 Yt pCt. Indien de divinitieve leening zal worden gesloten zal kunnen worden volstaan met 20.000. De rest uit eigen kasgelden. De rente en aflossing zal moeten komen uit het bedrijf. Belegging kasgelden. Op 3 Juni 1931 is aan Ged. Staten ver zonden de mededeeling dat de gelden der gemeente op de boerenleenbank zijn gedepo neerd. Nu is 25 Sept. aan de Centrale bank te Utrecht verzocht om tegenwaarde te ge ven, doch daar is afwijzend op beschikt. B. en W. wenschen in deze af te wachten, omdat de rente op de bank van Ned. gemeen ten, waar de gelden moeten worden geplaatst zooveel lager is en dus voor de gemeente ver lies beteekent. Adres Bouwstra om vrijstelling Pers. belasting op bljarten. De voorzitter: Hier ter plaatste worden geen opcenten geheven, dus achten B. en W. dit niet noodig. De heer Lek: Er wordt door caféhouders veel belasting betaald. Dus zou ik het in deze een tegemoetkoming vinden. Veel wordt er niet verdiend. De heer Snel meende, dat de heer Bouw- stra wel eenige tegemoetkoming verdiend, hij is ook neringdoende, we hebben voorheen het bonnenstelsel ingevoerd, met 't oog op de neringdoenden, dus kom deze burger ook te gemoet. Na nog heel wat gepraat werd tenslotte het adres verworpen met 5 tegen 2 stem men. Nader ziekenverlof gem.-onivanger Volgens het oordeel van den dokter is het noodzakelijk dat de ontvanger nogmaals 3 maanden ziekenverlof wordt toegestaan. De administratie wordt wederom waargenomen door zijn zoon an, zoodat dit voor de ge meente geen extra kosten medebrengt. Werd goedgevonden. Aanvraag Armbestuur kasgeld. De voorzitter: De uitgaven van het arm bestuur zijn dit jaar ook al door de crisis verbazend hoog, doch in hoofdzaak gaat het geld de laatste tijd aan ziekenhuis- en dok terskosten weg. De administrateur heeft een uittreksel ge geven van de in de laatste twee maanden uitgegeven groote posten, die u een overzicht geven op de groote uitgaven. Hierop werden deze voorgelezen. De heer SnelIk hoor hier posten van dok terskosten, kunnen zulke menschen niet in het doktersfonds, ze teeren ijskoud maar op de gemeenschap. Kan indien zij daar zelf niet toe in staat zijn geen regeling met de dokter worden getroffen. De voorzitter: De diaconie der herv. gem. heeft besloten om geen kosten van dokter of verpleging meer op zich te nemen, dit is al weer een druk op het armbestuur. Ook de diaconie der geref. gemeente heeft een be roep op het armbestuur moeten doen door de tijdsomstandigheden. De heer Muurling: We mogen in deze toch niet zoo ver gaan. Als een arbeider aan alles meet betalen dan schiet er wel eens iets over. De heer Snel: Toch zal het armbestuur maatregelen moeten treffen, 't Zijn altijd de zelfde en of daar nu van onkunde of onwil sprake is zullen we maar buiten beschou wing laten. De voorzitter: Het armbestuur heeft al reeds overwogen om stappen in dezête doen, doch ze hebben al eens zooiets gedaan doch op onwil en dergelijke gestooten. Tenslotte werd besloten om 500 te vo- teeren. Hierna sluiting. riep Manson ontzet. Hem vermoorden!, lachte Adam grim mig. Neen, dat is niet veilig in dit kleine achterlijke nest. In het land, waar ik vandaan kwam, had het misschien eenigen zin gehad, maar hier! Neen, dank je! Ik verlang niet op gehangen te worden op een mooien lentedag. Neen, ik zal geen vinger naar hem uitsteken. Ik weet iets veel beters! Adam lachte weer. Manson kon verder geen woord meer over dat onderwerp uit hem krijgen. Toen de tocht ten einde was, ging George naar huis en begaf zich te bed, maar hij kon niet slapen. Rusteloos woelde hij heen en weer. Eindelijk viel hij in een onrustige slui mering. Toen droomde hij, dat een politie agent, met boeien in de hand, naast het bed stond en hem beval op te staan. Hij trachtte dit te doen, maar voelde dat hij met touwen aan het bed was vastgebonden. Iets onduide lijks schreeuwend werd hij wakker en zag, dat het klaar dag was. Manson was zoo blij, dat hij vlug uit bed sprong en zich zoo spoedig mogelijk aan kleedde. Hij wilde zijn eigen vrees ontvluch ten. Inplaats van de huiskamer binnen te gaan, waar hij door de open deur het ontbijt voor hem klaar zag staan, liep de visscher naar buiten. Het was een prachtige, vredige morgen met een helderen hemel; het zonlicht straalde over de schuimende golven en kroonde ze met goud. Een eindje van de deur af stond Margaret en paste op de kleine Alice, die, met een mandje aan haar armpje, bezig was de kippen te voeren, die over elkaar heen tuimelden in hun ijver om het voedsel op te pikken, dat zij uitdeelde. Jkouiiiciaal Tlieuws ZUID- EN NOORDSCHERMER! Woensdag, des avonds 8 uur, hield de af- deeling Zuid- en Noord-Schermer van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hare gewone najaarsledenvergade ring in het koffiehuis „de Jonge Ruiter" van den heer H. H. van Truijen. Van het bestuurslid, den heer J. Kieft Hzn., was bericht van verhindering ingekomen. Overigens was het bestuur aanwezig. Van de leden was, als helaas gebruikelijk, maar een zeer klein getal, n.1. twee opgekomen. De voorzitter, de heer C. de Groot, tevens waarnemend secretaris, las de notulen dei vorige vergadering, die zonder op- of aan merkingen werden goedgekeurd. De heer J, Smit Jzn., die per 31 December van dit jaar, periodiek alsbestuurslid moest aftreden, werd bij acclamatie herbenoemd en aan vaardde deze benoeming. Tot afgevaardigden werden naar de e.lc, algemeene vergadering van de Hoofdvereeni- ging afgevaardigd, nevens den voorzitter, die als zodanig permanent is aangewezen, de penningmeester, de heer N. Waterdrinker en het lid van het bestuur, de heer D. Pa scha. f De beschrijvingsbrief voor die vergade ring werd besproken en aan de afgevaardig den vrij mandaat verleend. Echter zullen zij hun stem, wat betreft de hoofdbestuursver kiezing als volgt hnoeten uitbregnen: a. vacature Dibbits: C. de Groot, voorzit ter der afdeeling; b. vacature van den Berg: A. W. Michels, of als deze reeds in de vacature-Dibbits mocht zijn benoemd, dr. A. Spanjaard; c. vacature Staal: A. W. Michels, of als deze reeds mocht zijn benoemd: N. J. Rin kel. 1 Een en ander, wat b. en c. betreft, op voor stel van den heer C. de Groot. De heer D. Pascha stelde voor, het subsi die aan de Vereeniging Wijkverpleging Zuid en Noordschermer e.o., in de vorige vergade ring verhoogd met 20 per 1 Januari 1932, weder terug te brengen tot het oude bedrag van 25. De voorsteller lichtte zijn voorstel als volgt toe. In de vorige ledenvergadering is besloten, om aan Wijkverpleging, tegen een jaarlijksche vergoeding van 20 en on der eenige voorwaarden, de volledige mede beschikking te geven over het magazijn met verplegingsartikelen der afdeeling en om met dit bedrag van 20 het subsidie aan Wijk verpleging te verhoogen, zoodat eigenlijk ge. noemde beschikbaarstelling om niet ge schiedt. Spreker was van oordeel, dat waar dit ma gazijn, de aanvulling en het onderhoud der verzameling verplegingsartikelen aan de af deeling niet onbelangrijke kosten veroor zaakt, eene bescheiden bijdrage van de zus- tervereeniging niet onbillijk is te achten. Ver schillende leden waren het met den voorstel ler eens. De voorzitter zeide, dat deze zaak' voor hem als voorzitter van beide vereenigin- gen moeilijk is. Daarom heeft hij zich in de vorige vergadering dan ook van stemming onthouden. Echter moet hij de billijkheid van het voorstel Pascha erkennen. Immers ook het Witte Kruis heeft, evenals Wijkver pleging geen ruime middelen. De heer J. Smit zeide, dat bovendien Wijkverpleging, bij eventueele tekorten nog subsidiebronnen heeft, die hét Witte Kruis mist. De heer S. van Stralen meende, dat het vreemd aan doet, nu plotseling weer op een eens geno men standpunt van vrijgevigheid terug te ko men. Het voorstel-Pascha werd aangenomen met alle stemmen op één na, die van den heer van Stralen. Genoemd lid verzocht echter in de notulen te willen aanteekenen, dat zijn tegenstemmen uitsluitend een principieelen grond heeft. De voorzitter gaf een overzicht van den toestand van het verplegingsmaterieel, waar uit blijkt, dat dit alleszins gunstig is, al moet blijvend gestreefd worden naar uitbreiding. De heer Pascha zou gaarne meer ledikanten beschikbaar zien. Hiermede zal rekening worden gehouden. Hierna sluiting. Telkens weder duikt het mond- en klauwzeer onder de veestapels in deze ge meente op. Thans werd de ziekte geconsta teerd onder het vee van C. Madderom aan den Laanweg in de Schermer. Door het Gemeentebestuur is ten dien ste der politie en voorts voor alle voorko mende gevallen, een complete verbandkist ten raaahuize beschikbaar gesteld. Daardoor is nu op een drietal plaatsen verbandmateri aal beschikbaar en wel ten huize van de wijkverpleegster, Zuster Tiemstra, in het Margaret keek neer op het bedrijvige kindj dat met in den wind fladderende krullen en oogen vol trotsche toewijding daar stond. Nog korten tijd geleden zou George zich bij hen gevoegd hebben, met een hart, even on schuldig en vrij van zorgen als dat van zijn vrouw. Nu voelde hij de bittere tegenstelling en keerde met een diepe zucht in het huisje terug. Zijn zwakheid, waarmee hij zich aan Ducros had overgegeven, die hem in het be gin had overtuigd dat er niets verkeerds stak in hetgeen zij gingen doen, lag hem als een steen op het hart. HOOFDSTUK VI. Een nieuw licht. Mildred Keigwin had iets vernomen, dat haar niet weinig verbaasde. Zij was te paard gestegen om een oude vrouw op te zoeken, die mei haar dochter ongeveer twee mijl van Bottiscombe, en even ver van het huisje van de Mansons aan de kust woonde. Het was een zeer eenzame plaats. Mrs. Neill, de eigenares van het hutje want het was wei nig meer leefde van het verzamelen van geneeskrachtige planten en kruiden, die zij in een mand naar de naaste stad, Linestone, bracht en aan een apotheker verkocht. De botanische kennis \an de oude vrouw was buitengewoon* zij dankte die voor een groot deel aan haar moeder, die er op dezelf de wijze den kost mee had verdiend Haar dochter erfde deze liefhebberij niet en ver koos andere arbeid. Zij deed emvoudig naai werk en ging in den zomer en in den herfst nu en dan op de velden Derken, waar zij hieljf oogsten, rapen, schoffrten, aardappels rooiej* enz.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5