GIBBS-D AG BE OOIJJKE OE§TEK§ SOmmeums ykovinciaai 'flieuws DONDERDAG - thans ook weer gesproken van de „uitnemen de maatregel", dus i6 het de plicht van beide vereenigin een om alles te doen, dat die ver keerde practijken die schade doen aan tuin bouw en handel zooveel mogelijk tegen te gaan. De tuinbouw heeft een strafbepaling voor hare leden, die uit de hand verkoopen, doen die kunnen wij in dezen tijd niet toepassen, zoolang de koopman vrij uit gaat. De Koophandel heeft geen strafbepaling en heeft er tot heden nog niets voor om dat kwaad tegen te gaan, zoodat ik rne.n als Koophandel geen strafbepaling maak,, voor hare leden, wij het dan moeten doen, inaar dan in overleg met den Vierbond en t^Er waren nog leden, die dit enkel als L G C, wilde doen, doch besloten werd deze zaak met den Vierbond en Koophandel te regelen Ingekomen waren de notulen van een ver gadering va de tuinbouwvereeniging „De West" te Koedijk met verzoek het streven hunner vereeniging om middelen te bera men om de nood in de tuinbouw te lenigen, te willen steunen en afgevaardigden te wil len zenden naar een vergadering, welke mis schien gehouden zal worden te Amsterdam, i Daar deze zaak intusschen overgenomen is "door de Provinciale comm. uit de veilingen, ywerd dit schrijven voor kennisgeving aange nomen. L Evenzoo een schrijven van de tuinbouw- yreen „De Zuid" te St. Pancras, waarin ver docht werd om aan de minister steun te vra gen voor de noodlijdende tuinders, zal eerst ,de vergadering van de Prov. comm. afge dacht worden. De vergadering van de Prov. commissie ;zal gehouden worden op Dinsdag 13 Octo- ,ber a.s. des namiddags te 2 uur in het Land- bouwhuis te Alkmaar. Als vertegenwoordigers van de L. O. C. werden aangewezen de heeren S. de Boer iKzn. en W. Visser. Verder werden door den I voorzitter alle bestuursleden opgewekt om die vergadering bij te wonen. Op de vraag of anderen ook toegang heb ben op die vergadering, werd medegedeeld dat alle aangesloten tuinbouwers genoemde (Vergadering kunnen bezoeken. Een schrijven was ingekomen van mej. M. Vroegop Pd. te Broek op Langendijk, dat zij hare benoeming als telefoniste aan de veiling aanneemt. Dankbetuiging ingekomen van de fam. w. Balk voor de ontvangen bewijzen van mee- lleven en deelneming, bij het overlijden van 'den heer W. Balk. Verzoek ingekomen van de vereeniging van oud-leerlingen der Rijkstuinbouwwinter- school te Hoorn om subsidie ter bestrijding van de kosten om meerdere kennis te bren gen onder de tuinbouwers, werd afwijzend op beschikt, daar zulke verzoeken gericht moeten worden aan de respectieve tuin- bouw-vertcnigingen en niet aan veilings ver- eenigingen. Rapport was ingekomen van de Rijkstuin bouw-winterschool te Hoorn, aangaande het nemen van proeven ter verkrijging van nieu we, vroege, wratziekte-vrije aardappelen. Dit rapport zal in de plaatselijke bladen ver meld worden. In bespreking werd gebracht het sorteeren van uien over de machine. De voorzitter zeide, dat zoolang de machi ne er is, er nog weinig gebruik van gemaakt wordt, wat zeer zeker zijn oorzaak wel zal vinden in de lage prijzen, met gevolg dat het sorteerloon er niet af kan. Het is voor de vereeniging zoodoende ech ter een nadeel ige zaak, omdat daarvoor steeds een man in dienst gehouden moet wor den in verband daarmede stelde het dag. be- stuur voor om de machine twee dagen van j de week disponibel te stellen, dan worden de derde dag de uien geveild en kan in verband daarmede de beambte drie dagen in de week in dienst gehouden worden. De vergadering is echter van meening, dat de uiensorteering voor de machine dan ge heel verloren zaf gaan en acht het beter dat deze de geheele week disponibel is en dan met het oog op de geringe aanvoer de beamb te voor een lager loon aan te stellen. Werd aldus besloten. Mededeeling werd gedaan aangaande de export avn vroege aardappelen in de cam pagne van 1 Juni tot einde Augustus 1931. Over dat tijdvak waren verzonden 370 wa- rne verzonden 54 lA wagon tegen 823 wagons van het vorige jaar. Zwitserland 8 wagons tegen 79 van het vorige jaar. Denemarken 3 wagon tegen 26 van het vorige jaar en naar Engeland 304 wagons tegen 83 in het vorige jaar. Rondvraag. De heer Muller vroeg hoe het thans staat met de subsidie voor de kanalisatie nu door Ged. Staten onze voorwaarden niet zijn aan genomen. Geantwoord werd, dat, waar het een be sluit is van de algemeene vergadering deze daarover weer zal moeten beslissen. De heer C. Spaans vroeg of er nog vergoe ding gegeven kan worden voor de jas welke op de alg. vergadering ia zoek geraakt. Zal daar ter plaatse behandeld worden. De heer A. Hoogland vroeg of opgezocht kon worden hetbealuit dat het ophouden in de veiling van de eerste qienaanvoerdera ver vallen is. Zal een volgende vergadering medegedeeld worden. Spr. gaf verder in overweging om de loo- nen, salarisaen en presentiegelden te veria- gen. De heer H. Glas sloot zich bij deze woor den aan en vroeg verder of het toegestaan wordt dat automobielen in het nieuwe ge bouw laden en lossen kunnen. Geantwoord werd, dat zulks altijd werd toegestaan en dat het er zelfs voor ia inge richt. Hierna sluiting. HET WINNEN VAN NIEUWE VROEGE, WRATZIEKTEVRIJE AARD APPELEN. Proeven genomen op den Proef- schooltuin bij de Rijksluinbouw- wirtter school te Hoorn in 1931. In 1928 is men te Hoorn begonnen met het stelselmatig kruisen van aardappelen, om een nieuwe soort van wratziekte-vnje aard appelen te verkrijgen, die tn de plaats zou kunnen komen van de Eersteling of Schot- sche muis, mdat deze laatste vatbaar is voor de gevreesde wratziekte. In 1928 zijn een aantal kruisingen verricht. Om meer kans te hebben dat de nieuwe soorten onvatbaar zou den zijn voor de wratziekte, zijn tal van kruisingen verricht met bestaande onvatbare soorten. Voordat de bloem zich opent, wor den de meeldraden er uit weggenomen, om te voorkomen, dat die bloem zich zelf bestuift; een paar dagen later wordt op de stempel van zulk een bloem met een penseel stuif meel overgebracht van een bloem van een an dere soort. Zulk een keruiste bloem brengt in den regel een bes voort, die de zaden bevat, welke het volgend voorjaar moeten worden gezaaid. Toch komt het ook voor, dat de kruising mislukt, doordat het gebruikte stuifmeel on geschikt is. De Eersteling bijv. bevat zoo goed als geen stuifmeel van een ander soort Tegen dat de bessen beginnen af te vallen worden ze afgeplukt en de bessen van elke plant afzonderlijk te rijpen gelegd. Zoodra ze voldoende rijp zijn, worden de vruchten stuk geknepen en de zaden er uit gewassehendaarna worden ze gedroogd en tot het volgend voorjaar bewaard. In 1928 werden op deze wijze 20.000 zaden geoogst In de maand Maart van 1929 werden deze zaden in een warme kas in zaadpannen en kistjes met scherp zand uitgezaaid, een paar maal verspeend en later in bloempotjes ge zet. Deze planten kwamen in het eind van April onder plat glas in bakken, waar ze tot eind Mei bleven, om daarna op het open.vele te worden uitgezet. Uit dat zaad zijn onge veer 15.000 planten opgekweekt. De rijen af stand werd 75 c.M. Voor zulke kleine plan ten lijkt dit een groote afstand, doch om ze naderhand te kunnen beoordeelen mogen ze niet te.nauw stan. Ziekelijke planten werden zoo vroeg mogelijk verwijderd. De planten vertoonden groote verschillen in hoogte, bladvorra, kleur van het blad, enz. In het eind van Augustus werden de plan ten gerooid. Toen kwamen groote verschillen voor den dagsommige haaden nog in het geheel geen knollen gevormd; bij anderen waren de vrmen zoo abnormaal, dat ze in de practijk niet waren te gebruiken. Van 1259 planten werden de knollen afzonderlijk be waard Van allen werd genoteerd: de kleur van de huid, de vleeschkleur, de vorm, de diepte der oogen, het aantal knollen, of ze dicht bij den stam zaten of veraf, enz. Enkele planten ga ven reeds een opbrengst van meer dan een kilo. De geoogste knollen werden in 1930 uitgepoot op afzonderlijke regels. Bij de beoordeeling in dat jaar zag men, dat sommige soorten een heel goed gewas vormden. Bij andere soorten kwamen nogal ziekelijke planten met bladrol en topbont voor; zulke exemplaren werden zooveel mo gelijk weer verwijderd. Bij den oogst werden de poters van 122 dezer nieuwe soorten aan gehouden en in de nieuwe poterbewaar plaats opgeborgen. In het voorjaar van 1931 zijn deze 122 soorten weer uitgezet. De ont wikkeling was voorspoedig, totdat in het eind van Mei de gewone aardappelziekte (phyto- pnithora infestans) zich vertoonde. Dank zij geregeld bespuiten met Bourgondische pap heeft de ziekte in het gewas niet veel schade veroorzaakt. De commissie bestaande uit de heeren De Boer, Ootjers en Roosje, heeft tweemaal een bezoek gebracht aan het proefveld om mede het gewas en de knollen te beoordeelen, en wel inde tweede helft van Juni en begin juli. De stand van het gewas was toen over het geheel goed. Van de meeste der nieuwe soorten zijn een paar stoelen opgestoken. Vergeet niet de annonce uit knippen. 199. De meisjes uit de handwerkles: loopen naar de juffrouw om te klagen dat haar scharen verdwenen ziin en ffo' juffrouw Naaldendraad dan n hn eigen persoon zoeken paat vlucthelingen in Oesjefkastle de 200. Ga naar huis, stout kind, zegt de juffrouw, schrijf maar 100 strafregels uit: Ik mag geen scharen van andere kinderen wegnemen. Arme Oesje, som mige handwerkjuffrouwen verstaan met het minste grapje Bij verschillende soorten was de hoeveel heid kriel te groot, bij andere zaten de knol len te ver van den stamweer bij andere was de vorm der knollen ongeschikt of het loof was zoo hoog, dat die soort totaal onge schikt is voor tusschenteelt. Van een vijftiental soorten waren de eigen schappen echter goed, zoodat deze worden aangehouden. Bovendien zijn van soorten, die wat laat schijnen, ook enkele soorten be waard, om ze het volgend jaar nog eens na te gaan. Alle jaren worden weer nieuwe kruisingen toegepast en het gewonnen zaad het volgend laar uitgezaaid. Zoo zijn er in 1931 weer 6500 nieuwe planten uitgezet van het in 1930 j gewonnen zaad; hiervan zijn er 1246 stam- 1 men gehouden, om ze in_1932 nader te kun nen beoordeelen. Dit jaar zijn ongeveer 40.000 zaden geoogst, welke in 1932 weer worden uitgezaaid. De groote vraag is echter, hoe de nieuwe soorten zich zullen verhouden tegenover de wratziekte. Met dit doel zijn in het voorjaar van 1931 van 44 nieuwe soorten elk 10 knol len naar dr. Oortwijn Notjes te Oostwald ge zonden, bij wien deze pootaardappelen op besmet veld werden uitgeplant. Van deze 44 soorten vertoonden 17 aantasting door de wratziekte. Met deze 17 soorten wordt niet verder gewerkt. Bij die 17 soorten waren er juist een paar, die door de commissie als ge schikt waren beoordeeld: ze waren vroeg vruchtbaar, geelvleeschig en ze hadden goed gevormde knollen. Het zou ook wel heel toe vallig zijn, als die soorten tevens wratziekte vrij waren. Bij de andere overgebleven soor ten ziten echter allicht nog wel een paar bruikbare en bovendien komen er elk jaar weer een groot aantal nieuwe soorten bij, zoodat er gegronde reden is om te verwach ten, dat deze proeven wel ten slotte resultaat zullen geven. Van de 17 soorten die dit jaar niet zijn aangetast door de wratziekte moeten van elk het volgend jaar 100 knollen op besmet veld worden uitgezet, voordat men zeker kan zeg gen, of de soort wratziekte vrij is. Verder worden er in 1932 van verschillende soorten, die nog niet op wratziekte zijn beproefd, van elk weer 100 knollen voor het voorloopig on derzoek naar dr. Oortwijn Botjes gezonden. WAPMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd vertiandeld in: Sept. 1931 Sept. 1930 Aardappelen 217.391 K G. 530.500 K.G. Slaboonen 13.078 14.783 Snijboonen 347 577 Roode kool 167.125 251.025 Gele kool 35.425 46.100 Gew. witte kool 602.700 502.000 Gele nep 32.620 98.725 Uien 73.550 133.975 Bieten 7.025 4.925 Peen 1-250 8.525 Bloemkool 264 stuks - Tuinboonen 90 K.G. Grauwe erwten 3.257 Vale erwten t~ 6.195 Groene erwten 880 De omzet bedroeg in September 1931 24.170,78 tegen 42.718,44 in Septem ber 1930. De Harmonie Bioscoopthéater. Zooals wij reeds eerder mededeelden, zal vanaf Vrijdagavond a.s. de Harmonie gedu rende 3 a 4 dagen per week als bioscoop theater geëxploiteerd worden. Ter geruststelling van Alkmaars publiek, dat sinds een halve eeuw gewoon is in de Harmonie tooneelvoorstellingen en groote vergadering en congressen bij te wonen, kunnen wij mededeelen, dat deze traditie ook in de toekomst gehandhaafd blijft. De heer de Lange beoogt met de filmvertooningen in hoofdzaak zijn mooie zaal, die gemiddeld 3 a 4 dagen per week ongebruikt staat, pro ductief te maken. Het ligt in zijn bedoeling, om zooveel mogelijk de Zaterdag- en Zon dagavonden voor de bioscoop te reserveeren, doch voor bijzondere avonden zal men de be schikking over de zalen kunnen verkrijgen. In ieder geval zal men 3 a 4 dagen per week in de gelegenheid zijn 1ste klas filmpro gramma's in de Harmonie te kunnen gaan zien. De dagen waarop dit mogelijk is, zui len steeds met de programma's vroegtijdig per advertentie bekend gemaakt worden. Als man, die niet van halve maatregelen houdt, heeft de heer de Lange de zaken direct flink aangepakt en voor Alkmaar de projectie van de bekende Ufafilms voor de Harmonie vastgelegd. Bovendien is hij voornemens an dere belangrijke films vroegtijdig in zijn theater te brengen. Hij hoopt hierdoor te be reiken, dat velen, die nog voor actueele films Amsterdam bezoeken, dit zullen nalaten. Wij hadden heden een onderhoud met den heer Gilse, den technischen leider van de N.V. Handelmaatschappij Loetafoon, die bezig was om in de kabine 2 Zeis-lkon pro jectoren type Hahn 11 op te stellen, welke toestellen geleverd zijn door de firma van Duuren uit Amsterdam. Wij, aldus de heer van Gilse, leveren het geluidsgedeelte volgens het lichtgeluid- systeem, waarbij het geluid niet worden weer gegeven door meedraaiende gramafoonpla- ten, doch waarbij het geluid is opgeteekend op de smalle zijkant van de film. Het z.g. lichtgeluidsapparaat is ingesteld bij ieder toestel en wordt aangedreven door een motor. De snelheid van de film en het lichtgeluids apparaat wordt door een speciaal door ons gepatenteerde inrichting constant gehouden Nadat de stroom door het projectieapparaat is geweest, wordt ze op de film omgezet in een zwak wisselstroompje en daarna door een PhilijMversterkingsinstallatie versterkt en door luidsprekers achter het doek in de zaal weergegeven. Het doek is, teneinde het ge luid te kunnen doorlaten, van een bizondere constructie. Door een bijzondere weeftechniek wordt het geluid doorgelaten en is men toch in staat een uitnemende projectie op het doek te brengen. Van den heer de Lange, aldus de heer van Wij geven hier boven een afbeelding van het historische Veersche Raadhuis, waarvoor men thans gelden inzamelt om de kosten van restauratie te kunnen dekken. Het cliché is vervaardigd naar een teekening van de bekende Veer sche kunstschilderes mevrouw L. van Dam—Van Isselt en stelt voor het Raadhuis door stellingen omgeven. In de nissen, ter weerszijden van de hooge vensters, staan de Heeren en Vrouwen van Veere in hun volle lengte uitgehouwen in hst eertijds harde en nu verweerde steen, de heeren in volle wapenrusting, de vrouwen in half middeleeuwsch-, half renaissancegewaad. Gilse, is het bijzonder goed gezien, dit systeem te volgen, aangezien die, voor de technici is dit reeds een uitgemaakte zaak, de toekomst heeft. De toestellen zijn de modernste op dit gebied en maken het moge lijk alle films, uitgezonderd die waarbij de gramafoonplaten meedraaien, die echter practisch uit den tijd zijn, af te draaien. In Nederland hebben wij reeds 120 van deze installaties staan en ik ben er zeker van, aldus eindigde heer van Gilse het onderhoud, dat het Alkmaarsche publiek zal toonen een dergelijke sublieme filmweergave te waardee- ren en dit vooral, wanneer de heer de Lange de filmprogramma's geeft, die hij reeds heeft afgesloten. De heer de Lange verzekerde ons, dat hieraan niet getwijfeld behoeft te worden. In ieder geval zal straks het Alkmaarsche publiek in de Harmonie in de gelegenheid worden gesteld de filmproducten der Ufa te zien. Wij kunnen niet beoordeelen of Alkmaar plaats biedt voor een vierden bioscooponder nemer, doch in ieder geval zal de opening van deze bioscooponderneminff tengevolge hebben, dat filmliefhebbend Alkmaar nog meer dan dit tot nog toe het geval was, in de gelegenheid zal zijn de actueelste en beste films te bewonderen. Overigens is het feit, dat de exploitant van de Harmonie er toe overgaat om 3 dagen pier week in ziin thans mooie schouwburgzaal bioscoopvoorstellingen te geven een aanwijzing, dat een groote schouwburg en concertzaal in Alkmaar nog wel eenige jaren op zich zal laten wachten Nu Alkmaar bijna een stad van 30000 in woners is, moest het feitelijk niet noodig zijn, dat met filmvertooningen de eenige behoor lijke schouwburgzaal ter plaatse productief moest worden gemaakt. Den heer de Lange wenschen wij echter gaarne het gewenschte succes. WIERINGERWAARD. Dinsdagavond vergaderde het departement Wieringerwaard der Mij. tot Nut van 't Al gemeen onder leiding van den heer H. K. Koster in het lokaal van dgn heer v. d. Woude. Aanwezig 8 leden, w.o. een dame. Uit het jaarverslag bleek, dat 't bijna geëindigde vereenigingsjaar een goed jaar voor de ver eeniging is geweest, als we letten op hetgeen het Nut dezen winter zijn leden heeft ge boden. De financiën lieten als gewoonlijk wel een en ander te wenschen over. De vrij groote afdracht aan het Hoofdbestuur maakt, dat er jaarlijks pi.m. 100 wordt overgehou den. Dit is wel wat weinig om met iets goeds voor den dag te komen, 't Bestuur zag uit naar middelen om de kas te versterken. De huisvlijttentoonstelling heeft ons aardig ge holpen. De bibliotheek geeft minder reden tot tevredenheid. Hoewel het Hoofdbestuur 50 subsidie schonk, die door bijdrage uit de Dep. kas tot 100 aangroeide, voor welk be drag een aardige aanvulling der boekerij werd verkregen, nam het aantal lezers der mate af, dat de baten, gewoonlijk 20 a 25 gulden bedragende," nu nog geen 12 be liepen. Oorzaak? De leeskring telde 32 lezers, 't Departement 61 leden. Het bestuur verkeerde in de minder aange name omstandigheid, dat het thans geen voorzitter heeft. Niemand schijnt lust te heb ben deze functie op zich te nemen. De hoop werd uitgesproken dat de lenige plaats spoe dig bezet zal zijn. Naar aanleiding van dit verslag zeide de w.n. voorzitter, dat er zoo weinig' uiterlijke waardeering is voor datgene wat 't nut ons biedt. Dat er 61 leden zijn, bewijst, dat een groot gedeelte wel prijs stelt op 't werk van 't nut, doch men laat t werk liever aan anderen over. Misschien is de secretaris wel wat al te ijverig, waardoor de anderen misschien den ken, dat ze zich er niet mee behoeven te be moeien. De rekening van den penningmeester werd nagezien door de heeren J. Koomen en K. A. Kaan. Medegedeeld werd, dat het saldo van 't Departement 106.15 bedraagt en van den leeskring 27.63. Den penningmeester werd onder dank gedechargeerd. In de plaats van de aftredende bestuurs leden P. J. Visscher, Daan Kaan en K. Zijp (niet herkiesbaar) weiden gekozen mej. Schil en de heeren J. Koomen en Jb. Kaan Kz. Door het Hoofdbestuur werd een motie vastgesteld betrekking hebbende op de a.s. ontwapeningsconferentie te Geneve. Het Hoofdbestuur noodigt nu alle Departemen ten uit om op 26 October a.s. een vredesavond te houden. Algemeen werd hiervoor gevoeld en zoo zal ook hier een dergelijke avond worden ge houden, doch niet op 26 maar op 28 October. Voor den 2den avond, welke 23 November zal worden gehouden, zal getracht worden om via het Hoofdbestuur mej. Annie van Hol- ken te engageeren, die lezingen houdt over Indië, verduidelijkt door lichtbeelden. De 3de avond in Januari met eigen krach* ten, terwijl een 4e avond nog in petto wordt gehouden. Verder heeft 't bestuur gedacht over een floralia-tentoonstelling. De heer Sieswerda lichtte toe, hoe dit te Bergen en N. Niedorp gaat en meende, dat iets dergelijks ook hier zeer goed uitvoerbaar is. Op voorstel van den heer Koster wercf machtiging verleend aan den nieuw te be noemen voorzitter en den secretaris deze zaak nader onder de oogen te zien, opdat deze op een eerstvolgende vergadering met een af gerond voorstel kunnen komen. Rondvraag nihil, waarna sluiting volgde. Na de vergadering werden eenige boeken van den leeskring aan de meestbiedende ver kocht EGMONDBINNEN. Door Ged. Staten werd voor de 01. school te Egmond aan den Hoe! vrijstelling onder wijs lichamelijke oefening verleend tot 1 Mei 1932 onder voorwaarde dat onderwijs wordt gegeven in vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Het dezer dagen door den veehouder J. Mooij aangegeven mond- en klauwzeer bleek bij onderzoek vanwege den veeartsenijkunde gen dienst geen mond- en klauwzeer re zijn, doch z.g. tusscheoklauwzeerc

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7