DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN De verkiezingscampagne in Engeland begint T>agdiiksch Oveczicht Buitenland 133e Jaargang. De nieuwe regeering moet sammenvattend nationaal zijn en niet aan partijen gebonden. Een oproep tot de natie. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/Ti. HERMs. COSTE! ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Mo. 23$ Directeur: C. KRAK. VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. De verkiezingscampagne in Engeland is begonnen! Dat wil zeggen, dat de verschil lende candidaten begonnen zijn met hun redevoeringen in hun districten, dat straks de biljetten zullen worden opgehangen, waarop men kan lezen, wie men stemmen moet, dat straks de kranten zich zullen vullen met groote artikelen en nog grootere advertenties, allemaal, om te toonen, hoe elke candidaat de beste is, hoe elke candidaat belooft, meer te zullen doen dan zijn concurrenten. Aan het begin van de verkiezingscampagne heeft de Eerste minister MacDonald een „op- Toep tot de natie" gericht, waarin hij ver klaarde, dat de „huidige nationale regeering in haast is samengesteld, ten einde snel het hoofd te kunnen bieden aan de naderende crisis". Deze regeering maakte een einde aan het opnemen van leeningen, voerde bezuini gingen in en bracht de begrooting in even wicht. De omstandigheden en de birmenland- sche financiëele zwakte maakten het de regee ring evenwel onmogelijk haar onmiddellijk doel te voltooien. Het pond sterling werd los- femaakt van den gouden standaard, terwijl et land thans een periode van herstel moet doormaken, gedurende weiken tijd stappen van buitengewoon belang, nationaal en inter nationaal, moeten worden genomen ten einde de stabiliteit te verzekeren en een terugkeer tot de recente bezorgdheid ie voorkomen. Een monetaire politiek, welke het pond sterling weer het vertrouwen zal weergeven, zoomede het gezag in internationale overeenkomsten, welke eenige de:- meest op den voorgrond tre dende oorzaken van economische misvattin gen zullen wegnemen zooals de oorlogs schulden en de herstelbetalingen waar onder de geheele wereld thans zoo ernstig lijdt, plannen welke een gunstige handels balans zullen terug doen keeren, zullen zonder verwijl moeten werden opgesteld. Op den achtergrond van deze werkzaamhe den en op ieder punt met haar in verband be studeerd moet staan de kwestie der werkloon heid, in het bizonder in haar belangrijkst aspect werk te vinden door uitbreiding der markten zoowel in binnen- als in buitenland. Deze tijden zijn tijden van buitengewone urgentie en buitengewone omstandigheden waarvoor een buitengewone behandeling ver- eischt wordt. Aangezien het onmogelijk is om bij de wis selende huidige omstandigheden te voorzien wat gebeuren kan, kan niemand een gedetail leerd program opmaken waarop specifieke beloften kunnen worden gegeven. De regee ring moet derhalve vrij blijven om ieder voorstel dat hulp kan brengen gelijk tarie ven, opvoering van den uitvoer en beperking van den invoer, handelsverdragen en onder linge economische overeenkomsten met de do minions in overweging te nemen. Zij moet nagaan hoe de waardevermindering van het geld en de economische politiek, die gevolgd moest worden om de begrooting in evenwicht te brengen, het leven van ons volk beinvloe- den en iedere stap nemen die tot uitvoering kan worden gebracht ten einde het te bescher men tegen exploitatie. Er moet echter duide lijk worden gemaakt dat terwijl al het moge lijke gedaan zal worden om het hoofd te bie den aan den noodtoestand, men de begroo ting niet tot een deficit mag laten komen De mogelijkheid van binnenlandsche en rijksont wikkeling in al derzélver aspecten moet wor den bestudeerd. De regeering moet samenvattend nationaal zijn en niet aan partijen gebonden in de ver plichtingen die hij genomen heeft. In deze dagen van overgang en onzekerheid moeten wij ons allen aaneensluiten en door onze sa menwerking thans streven naar het brengen van een nieuwen gvest van energie en hoop in ons volk. Terwijl de huidige omstandigheden blijven voortduren, kunnen deze dingen niet gedaan worden door politieke partijen, die partijveldsiagen leveren op het podium en in het parlement. Hierbij mag echter niet komen het verlies van politieke identiteit, aangezien de onmiddellijke taak van tijdelijken aard is «n na te zijn volbracht gevolgd zal worden door een normaal politiek leven Deze taak beteekent echter wel, dat er een vrijwillige samenwerking moet bestaan tusschen' alle politieke partijen, samenwerkende door mid- jel van haar vertegenwoordigers en'schouder aan schouder de verantwoordelijkheid dra- genden voor besprekingen, onderzoek en daden. De nationale eenheid door samenwer king van de patijen en liefst al!e partijen als dat mogelijk zou zijn is thans even essentieel als in Augustus. In AugustS moest haastig een combinatie worden geïm proviseerd, zoowel wat betreft de regering S, inehePrTgSk'ïUenck Peilen en groe pen in het parlement. Thans, met deze voor uitzichten voor ons en zoovele aanwijzingen in de wereld van onzekerheid die nog dreigt, is het van essentieel belang dat de steun van het volk van de regeeringspolitiek buiten eenigen twijfel wordt gesteld. Het parlement moe* tot nieuw leven worden geroepen en nieuwe mandaten moeten worden gegeven. Verkiezingen zijn dus onvermijdelijk. De wijze van werken der parlementaire instellin gen van democratische verantwoordelijkheid en van de constitutioneele practijk eischt deze verkiezingen. De verkiezingen, over het resul taat, waarvan er geen onzekerheid moet be staan, zijn eveneens noodzakelijk om aan de geheele wereld de vastbeslotenheid te toonen van het Britsche Volk om aaneen gesloten te staan in tijden van nationale moeilijkheden en al die maatregelen te steunen die noodig zijn om zich zelve en zijn crediet in een on aantastbare positie te plaatsen. Dat is de basis van iedere zekerheid die ons volk heeft. In Augustus hebben wij de bewondering der wereld gekregen door onze onmiddellijke on derschikking van partijpolitiek aan nationale belangen. Laat ons thans bewijzen dat wij vastbesloten zijn door te zetten, totdat wij het land uit deze duistere dagen gebracht hebben naar helderder en rustiger tijden. O Na MacDonald heeft ook Baldwin, de lei der der conservatieven, een manifest gepubli ceerd ten behoeve der nationale regeering. Hij brengt in herinnering dat zijn besluit toe te treden tot de nationale regeering twee ipaariden geleden met eenparigheid van stem men goedgekeurd is door de conservatieve le den en candidaten. Zij verwachtten toen dat de samenwerking slechts voor enkele weken zou zijn, maar de tegenwoordige gebeurtenis sen hebben het noodzakelijk gemaakt, dat deze wérd uitgebreid. De begrooting is in evenwicht gebracht. Het leenen is stop gezet ten koste van offers van iedere klasse, maar men hoopt en gelooft, dat deze offers als re sultaat van de voortzetting van deze politiek tijdelijk zullen kunnen zijn. De handelsba lans is echter nog niet in evenwicht ge bracht, m.a.w. er wordt nog niet genoeg ver diend om te betalen wat van de overzeesche landen wordt gekocht. „Teneinde dit werk te' voltooien is het een gebiedende eisch dat de regeering een na tionaal mandaat krijgt waarin haar vrijheid gegeven wordt om alle middelen die noodza kelijk kunnen zijn na een nauwkeurig onder zoek, toe te passen. Het is noodzakelijk, dat wij inplaats van een kleine parlementaire meerderheid een stabiele regeering krijgen mét een groote meerderheid, gerugsteund door de vastbeslotenheid van een groote meer derheid der kiezers. Op internationaal terrein moeten wij aandacht schenken aan oorlogs schulden en herstelbetalingen, ontwapening, ongelijke verdeeling van den wereldgoud voorraad en de onderlingen financieele af hankelijkheid van de landen der wereld. Deze problemen zullen de staatsmanskunst van alle volkeren op den proef stellen. In het bin nenland is het belangrijkste probleem dat van net herstellen van de ongunstige handelsba lans hetgeen van essentieel belang is voor ,e-l beveiligen van onze financieele stabili- j -an s'echts verkregen worden door vermindering van den invoer, door vergroo- rH? v^j1 ellen uitvoer of een combinatie van oeide. Ik ben bereid iedere methode te onder zoeken die dit.gewenschte doel tot resultaat kan hebben. Ik erken dat de toestand veran derd is -door de waardevermindering van het pond maar naar mijn meening kan deze waardevermindering geen geldige vervan ging zijn Van tarieven, zorgvuldig berekend ?-n Uitgewerkt om het hoofd te bieden aan den nuidigen toestand. Ik zal derhalve een druk j'vfn, uitoefenen pp de kiezers, om hen dui- j "J" 'e [naken dat tarieven het vlugste en daadkrachtigste wapen vormen, niet alleen om de overmatige invoeren te beperken maar ook om ons in staat te stellen andere landen er toe te brengen hun tariefmuren te verla gen". Betreffende den landbouw bepleit het ma nifest-steun aan-zekere boeren, o.a. door mifl delen wan quota en* gegarandeerde prijzen vobr tarwe Teneinde de landbouwers te be schermen tegen d-umping en rijks verdragen af te fluiten, die van enorme waarde zouden kunnen zijn yoor het volk, vraagt de regee ring zooveel vrijheid, dat zij instaat is ge bruik te maken van -invoerverboden, 9" beschermende rechten, al naar noodzakelij kan Wijken. Inzake het empirnum het voornaamste probleem t verkrijge nomi<M-he eenhe d. Samuel hoopt dat de <^a nX^cheregeering de uitnoodiging voorde co SntfcTotawa zal willen hernieuwen en wanneer de nationale regeer.ng die uitnoo- digig zou aannemen, zou men daar een unie ke kans hebben. DE DUITSCHE REGEERINGSCRISIS. De onderhandelingen van Rijkskanselier dr. Bruening. De Germania verklaart nopens de onder handelingen van dr. Bruening inzake de ka- binetsvorming dat het zich slechts tot de feiten wil bepalen. Volgens deze feiten nu heeft dr. Bruening allereerst onderhandeld met dr. Schmitz van de I. G. Farben over de overdracht van een portefeuille. Schmitz heeft evenwel zijn deelname aan de regee ring van de hand gewezen. Daarentegen zijn de bemoeiingen van dr. Bruening, professor Warmboldt te bewegen tot het kabinet toe te treden geslaagd. Warmboldt, die inder tijd minister van landbouw in het Pruisische ministerie Stegerwald Was, zal Rijksminister van Landbouw worden. Bovendien hebben besprekingen plaats ge had met dr. Gessier, die naar het schijnt Rijksminister van Binnenlandsche Zaken zal worden. Deze kwestie is evenwel nog niet beslist. De Rijkskanselier hoopt hedenavond zijn ministerie te hebben samengesteld. Wat de parlementaire basis van het ministerie be treft, zegt het blad, dat het zich niet door de rechts van het Centrum staande groepen der nationale oppositie op sleeptouw zal laten nemen. Wat de Sociaal-democraten be treft, zegt het blad, daf de „Vorwaerts" on danks zijn critische opmerkingen toch een afwachtende houding aanneemt. DE COMMUNISTISCHE RIJKSDAG FRACTIE. De Communistische Rijksdagfractie heeft thans behalve het voorstel tot opheffing van de nieuwe noodverordening nog eenige voorstellen ingediend, waarvan zij in het Seniorenconvent zal eischen dat zij bij de beraadslaging over de regeeringsverklaring in behandeling zal komen. 0.m. wordt ge- eischt: opheffing van alle demonstratiever boden en alle verboden van Communistische dagbladen, maatregelen ten behoeve van werkloozen in den a.s. winter, vol loon bij verkorten arbeidstijd, staking van alle be talingen aan vorsten, kerken en kerkelijke gemeenschappen, uitwijzing van vorsten en in beslag neming van hun vermogens, op heffing van de rechten op levensmiddelen en vaststelling van een pensioengrens van ten hoogste 5000 M. LORD READING UIT PARIJS VERTROKKEN. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Reading, is gisteravond uit Parijs naar Londen vertrokken, na de be ëindiging zijner besprekingen met de Fran- sche ministers. In het verstrekte communiqué wordt ver klaard dat een volledige, openhartige ge- dachtenwisseling heeft plaats gehad over den huldigen toestand en de meest geijkte maat regelen ter verbetering van de bestaande situatie. Laval en Briand hebben de resultaten van hun reis naar Berlijn uiteen gezet en kenden aan het a.s. bezoek aan Washington een beteekenis toe, welke in de huidige omstan digheden ten volle erkend wordt. De ministers waren het er over eens dat hun regeeringen een nauw contact moeten handhaven en hun vriendschappelijke samen werking moeten voortzetten in het belang van den vrede en het herstel van de wereld welvaart. DE GRUWELIJKE VONDST BIJ HELSINGFORS. Veertien verminkte lijken op gegraven. Een doodgraver aan gehouden. Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Crt.: Het onderzoek, dat de politie instelde in verband met het vinden van deelen van lijken in een moerasje in de nabijheid van Helsing- fors, heeft nu eenige resultaten opgeleverd. Het is gebleken, dat mqn hier hoogstwaar schijnlijk met een vreeselijke uiting van bij geloof te maken heeft. Zaterdag is de politie eindelijk begonnen met het openen van een aantal graven op het groote kerkhof te Malm, dat een der begraafplaatsen van de hoofdstad is. Er was een groote politiemacht op de been, om er voor te waken, dat niemand op het kerkhof kwam, die er niets te maken had. De lijken werden overgebracht naar het lijkenhuisje, daar door een politie-deskundige gefotogra feerd en door eenige medici onderzocht waarna de lijken weer in de graven bijgezet werden. Van de veertig lijken, die Zaterdag en Maandag opgegraven werden, bleken er veertien meer of minder ernstig verminkt te zijn. Van vier lijken ontbrak het hoofd, van andere lijken waren de handen of de voeten afgesneden. De medici hebben tevens gecon stateerd, dat het vrouwenhoofd, dat in het moeras gevonden is, niet afkomstig is van een der nu opgegraven verminkte lijken. Het onderzoek op het kerkhof zal daarom voort gezet worden. Omdat het vorige jaar in het zelfde moeras een afgehouwen hand is ge vonden, wordt het noodig geacht alle lijken, die sedert Juli 1930 op het kerkhof te Malm begraven werden, op te graven en te onder zoeken. Vele honderden nieuwsgierigen staan voortdurend voor de hekken van het kerk hof en de politie heeft vaak de grootste moeite hen tegen te houden. De opwinding en de ontsteltenis van de bevolking van Helsingfors en omstreken is groot. Nabestaanden van personen, die het laatste jaar te Malm begraven zijn, bellen on ophoudelijk de politie op. De politie velo strekt uiteraard echter zoo goed als geen inlichtingen. Alleen wanneer een verminkt lijk gevonden wordt, worden de nabestaan den hiervan in kennis gesteld, zij worden evenwel niet op het kerkhof toegelaten. De politie neemt aan, dat de lijken ver minkt werden, toen zij in het lijkenhuisje ge borgen waren. De doodgraver Saarenhiemo, die de sleutels van het gebouwtje heeft, is gearresteerd, maar nog niet verhoord. Het is mogelijk, dat de man krankzinnig is, het is ook mogelijk, dat hij de lijken verminkte om de deelen aan medische studenten te ver- koopen, het is echter ook geenszins uitge sloten, dat de lijkdeelen werden gebruikt bij bepaalde ceremonieën van een zoogenaamde godsdienstige secte of door bijgeloovige personen om- b.v. verborgen schatten te vinden. Algemeen voelt men veel voor de laatste veronderstelling. De directeur van het ana tomisch instituut van de universiteit te Hel singfors acht het uitgesloten, dat de lijk- deelen aan Finsche studenten werden ver kocht. Voor de veronderstelling, dat de lijk- deelen bij godsdienstige ceremoniën werden gebruikt, wordt aangevoerd dat de dood graver, volgens verklaringen van lieden, die in de buurt van het kerkhof wonen, vaak omstreeks het middernachtelijk uur naar het lijkenhuisje ging en zich daar geruimen tijd ophield, niet zelden in gezelschap van an dere personen. Bij een onderzoek in de woning en in het kantoor van den dood graver heeft de politie een groot aantal papieren in beslag genomen. Het is niet uitgesloten, dat het onderzoek ook tot het buitenland uitgestrekt zal moeten worden. In het lijkenhuisje worden namelijk de lijken bewaard van buitenlanders, die in Finland overleden zijn, totdat de lijken naar het vaderland van den overledene vervoe-rc kunnen worden. Zoo werd daar dit voorjaar het lijk bewaard van een Deensche gravin De Deensche autoriteiten zijn reeds van een en ander in kennis gesteld en waarschijnlijk zal het stoffelijk overschot van de gravin op gegraven en onderzocht worden. De politie is van plan zoo spoedig moge lijk uitvoerige mededeelingen aan de pers te doen. HOOVER'S PLANNEN. De deelneming der banken aan het steunfonds. Een Reutertelegram aan het Hbld. meldt: De gouverneur der Federale Reserve Bank te New Dork Harrison heeft aangekondigd, dat alle Amerikaansche banken binnenkort ver zocht worden 2 van de aan haar toever trouwde gelden te storten in het steunfonds, dat 500 mill. dollar groot zal worden. Tot voorzitter van de organisatie-commissie van de nieuwe credietinstelling is de president van de Clearing House Ass. te New York be noemd. Waardeer ing te Parijs voor Hoover's bedoelingen doch eenig voorbehoud. De verklaringen van Hoover na de confe rentie op het Witte Huis hebben te Parijs levendige belangstelling gewekt in finan cieele kringen, die volle waardeering uitten voor de pogingen door Hoover in het werk gesteld, tot het verzachten van de wereld crisis. Men meent, dat zij den psychologi- schen invloed op de openbare meening niet zullen missen, die een ongerechtvaardigde verontrusting toont door de dwaze koersver- houdingen van volkomen gezonde valuta als de dollar, waarvan de waardevastheid boven allen twijfel verheven is. Ofschoon men het plan nog niet wenscht te bespreken, daar dat nog te weinig bekend is, wordt toch eenig voorbehoud gemaakt wat de uitvoering in de practijk betreft. Hier wordt gedoeld op de oprichting van de nieu we credietinstelling in de Vereenigde Staten De overtuiging heeft zich gevestigd, dat - - o *~o *"v*4 fc> 1 fa i slechts een krachtige poging tot algemeene deflatie een herstel kan wekken. Daarom is men eenigszins nieuwsgierig de werkelijke draagdwijdte van de pogingen te kennen, die op zich zelf juist de inflatie van het crediet zullen bevorderen. Van een oordeel over de verlenging van het uitstel der herstel- en andere betalingen onthoudt men zich volkomen, dat men meent, dat dit in de eerste plaats tot de bevoegdheid der regeering behoort. Een voorstel tot oprichting van een centrale crediet-hypotheek- bank. Een belangrijke op het Witte Huis gehou den conferentie heeft het voorstel tot oprich ting van een centrale crediet-hypotheekbank besproken. Groote bankiers en handelaren in onroerende goederen beraadslaagden met Hoover over de maatregelen, die het verlee- nen van grootere crediet-faciliteiten voor den woningbouw beoogen, waardoor het zakenverkeer zou woraen bevorderd Ook werd overwogen, hoe de executie van hypothe ken kan worden voorkomen, die door kleine banken zijn verleend, welke geld noodig heb ben tot uitbetaling van deposito's. De bankiers voor uitstel der be taling van oorlogsschulden. In een andere resolutie wordt door de bankiers het beginsel van staatsvoorzorg voor werkloozen verworpen, doch de bevor dering der particuliere hulpvaardigheid door de particuliere banken aanbevolen. r* DE CHIN.—JAPANSCHE STRUBBELINGEN. Nog meer oorlogsschepen naar China. Tof De Daily Tel. meldt uit Tokio, dat Jat,„„ voornemens is nog belangrijke verstericin- gen van de vloot naar China te zenden en wel aanvankelijk nog 16 oorlogsschepen en een aantal kleinere schepen. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. meldt, dat de regeering te Nan king de groote mogendheden op grond van het Kellogipact heeft verzocht te interveniee- ren Volgens den medewerker van het blad zouden op het oogenblik tusschen de mede- teekenaars van het pact besprekingen worden gevoerd over een gemeenschappelijke chaise in Tokio en Nanking. De vloot vertrokken. 19 oorlogsschepen van de Japansche vloot hebben order gekregen naar Chineesche ha ven te vertrekken en met 5 oorlogsschepen naar Shanghai, 2 oorlogsschepen naar Han- hau en een oorlogsschip naar Nanking, Port Arthur en verscheidene andere steden langs de kust. DE GASONTPLOFFING IN GDINGEN. Het aantal slachtoffers nog niet bekend. De gasontploffing in een der groote huur huizen te Gdingen heeft, naar nader wordt gemeld, van de 22 woningen, die in het huis zijn gevestigd, 14 woningen totaal vernield. Aangezien het opruimingswerk nog niet is voltooid, kon tot nog toe niet worden vastge steld, hoe groot het aantal slachtoffers is. Tot nog toe heeft men drie dooden, twee zwaar en zes licht gewonden geborgen, doch waarschijnlijk liggen nog tien personen on der de puinhoopen bedolven, die vermoedelijk niet meer in leven zullen zijn. De oorzaak van het ongeval is waarschijn lijk een gas-ontploffing, die is ontstaan door een fout in den aanleg van de gasleiding in den kelder, waaraan juist de laatste dagen was gewerkt. Gister waren nieuwe gasbuizen onder het huis gelegd, die waarschijnlijk on voldoende aan elkaar waren gelascht. Ver moedelijk is het uitstroomende gas in brand geraakt en geëxplodeerd. Wie de slachtoffers zijn. De geheele nacht is het opruimingswerk bij het door een gasontploffing geteisterde huis bij het licht van schijnwerpers voortge zet. Hedenmorgen had men in totaal 9 doo den, 2 zwaar gewonden en 6 lichtgewonden geborgen. In het getroffen huis, dat in het begin van dit jaar in gebruik is genomen, wonen voor namelijk Poolsche ambtenaren. Het gebouw is vier verdiepingen hoog, doch het gedeelte, waar de ontploffing plaats vond, is van het dak tot den kelder als een kaartenhuis in el kaar gezakt. Onder de dooden bevindt zich een ambte naar van het woningtoezicht en zijn kind en verder de echtgenoote, de dochter en de moe der van een architect van het Poolsche regee- ringscommissariaat, een ingenieur van den Poolschen woningdienst met zijn dochter en verder de zoon van een ambtenaar van ót stedelijke gasfabriek te Gdingen. DE NOBELPRIJS VOOR LITERATUUR. De Zweedsche Academie heeft Donderdag den Nobelprijs voor Literatuur toegekend aan den overleden Zweedschen dichter Erik Axel Karlfeldt. De bekendmaking is een maand vroeger dan gewoonlijk geschied. Het is voor de eerste maal in de geschiede nis van den Nobelprijs, dat een dichter, die reeds overleden is, wordt uitverkoren. De be palingen inzake den Nobelprijs laten even wel nadrukkelijk de mogelijkheid open, den prijs te verleenen aan een persoonlijkheid, die in het betreffende jaar was voorgesteld doch op het oogenblik van het verleenen van den prijs niet meer in leven is. Naast Werner von Heidenstam gold Karlfeldt als de groot ste Lyrische dichter van zijn tijd. Hij bekleed de de functie van permanent-secretaris der Zweersche Academie. DE TREINAANSLAG BIJ rUETERBOO Gisternacht is te Hohenseefeld nabij Jue- terbog de knecht Kurt Bartels verdacht van medeplichtigheid van den treinaanslag nabij Jueterbog gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. De gearresteerde is naar Berlijn overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1