9mF£MjmirntM/ M; Rechtszaken Haagsche brieven. aan het verkeerde kantoor terecht gekomen! opgedrongen water dat ZIJ niet believen, tegen betaling in geld, dat ze niet hebben. Uit onze Staatsmachine Anti-Dumpingsmaatregelen. Raadselhoekie x xxxxxxxxx x X Zw. 11 sch. op. 3, 7, 11, 12, 13, 15, 18, 19. 24, 25, 26. W. 11 sch. op: 27, 28, 32/35, 37, 38, 40, 4:, 48. Zwart ^peelde in dezen stand zeer juist 1117. Had hij 3—9? gespeeld, dan was wit n .ar dam gegaan door: i 1 34—30 1. 25 34 2. 40 20 2. 15 24 3. 27—21 3. 26:17 4. 28—22 4. 17:39 5. 38—33 5. 39 28 '.6 32: 3! i Een zet van groot practisch nut. In de damclub Het Noorden kwam vleze stand voor; W"'/ Zw. 7 sch. op: 13, 16, 18, 20, 23, 24, 26 ;,w. 7 sch. op: 27, 32/35, 37, 38. r Wit speelde hier 3430. zw. 1319, wit 3025. De zwarte stand schijnt nu verloren. Doch is remise als zwart maar 16—21! speelt. Wit 25:14, zw. 19:10, wit 27 16 en zwart 18—22! (dit verhin dert 1611 wegens 2227 en 26 6). M°.ar toch lijkt ons dit voor wit 't beste. Zwart verloor doordat hij in plaats van 16—21 speelde 26—31? Ter oplossing voor deze week: Probleem 1194 van P. Kleute Jr., den fcaag. Zw. 6 sch. op: 4, 7, 9,16, ^0, 36 en dam op 15. W. 9 sch. op: 18, 22, 27, 29, 30, 32, 38, 47, 48. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Verleden week hebben we hier het groote internationale spiritistencongres kunnen bij wonen, waar de vooraanstaande iiguren uit de spiritistische beweging over de geheele wereld tegenwoordig zijn geweest, in leven den lijve, voor zoover ze nog op dit onder- maansche vertoeven en geestelijk, voor zoo ver ze reeds naar de andere zijde waren overgegaan, zooals dat in spiritualistische taal heet. Spiritisten-congres. Er is ook een tentoonstelling gehouden, waar verscheidene „geestenfoto's" te zien waren en nog andere voor spiritualisten be langrijke dingen. Over die foto's kan ik het nooit met mezelf eens worden. Natuurlijk, ze zijn voor de belanghebbenden, die in de soms vage, soms duidelijker figuren, welke een afgestorvene voorstellen, een dierbaren vriend of bloedverwant" herkennen, hoogst belangrijk en voor hen, die er in het alge meen belang in stellen eveneens. Maar als bewijs of liever overtuigingsmateriaal waarvoor men ze zoo graag bezigt? Leg ze voor aan een fotograaf of aan een kundig amateur, die op de hoogte is van de liefhebbe rij, welke hij beoefent, en hij zal u honderd verklaringen voor één geven over de wijze, waarop een dergelijk beeld op een fotogra fische plaat kan zijn vastgelegd. Zoodat ge, in geval ge vóór die verklaring sterk over helde naar de opvatttng, dat hier niets an ders mogelijk was of er moest een geest ge- totografeerd zijn of een astraal lichaam of hoe dat dan verder heeten mae. na zijn uit leg waarschijnlijk even sterk overhelt naar oe meening, dat ge te doen hebt met een van oie wonderlijke verschijnselen, die zich bij de totografie soms kunnen voordoen. \an trucs en opzettelijkheden spreken we nu natuurlijk niet. want ik heb nu alleen maar menschen op het oog, die volkomen te goeder trouw zijn. Het congres heeft v^bdaSgs'Sl^g* had. wat gebleken is bij de openbare bije£ komsten, ftet zal ook wel niet louter tS zijn geweest, dat het hier in Den Haa°Te houden is. Onze residentie is de stad bij uit nemendheid voor alles wat zweemt naar de beoefening van een vreemden cultus, naar de verbreiding van een uitheemsche leer. De af- deelmgen van godsdienstige en ethische ge nootschappen zijn hier ontelbaar en alk heb ben ze hun aanhangers en hun bestaans mogelijkheden en hun instellingen. Andere plaatsen van ons land zullen na tuurlijk ook wel hun eerlijk aandeel krijgen van de diverse geestelijke stroomingen en op ieder zal te zijner tijd wel een druppeltje neerdalen, maar zooveel bij elkaar op zoon betrekkelijk toch klein plekje grond en dan ta het algemeen zoo luxueus behuisd, neen. dat zal toch niet veel voorkomen. We hebben hier letterlijk van alles. Soefi en christian science en anthroposofie en theosofie en spi ritisme en boeddhisme en een Russische kerk en nog zoo het een en ander, om van de ge wone vormen van eerediensten te zwijgen. Ooed behuisd. En bijna al die secten, als ik ze zoo even noemen mag, hebben het een of andere mooie gebouw tot hun beschikking. Het mooie kerkje van de christian acientisten is, hoewel het er nog maar enkele jaren staat, al be roemd, de anthroposofen. die met hun Vrije School eerst in de Van Speykstraat huisden en hun bijeenkomsten hielden io een of an der heerenhuis ergens in een buitenwijk heb ben nu een zeer modern, zeer stijlvol en zeer eigen gebouw, daar waar vroeger w aalsdorp was en ook nog een kliniek op Scheveningen. Beide schijnen goed bezocht te worden, de kliniek zelfs door niet-anthroposofische pa tiënten. Het schijnt, dat velen daar ten einde raad heil en troost zoeken, als geen enkele „gewone dokter raad met hen weet. En, naar men zegt, vaak met goed gevolg ook' Of de school veel kinderen van niet-adepten herbergt, zou ik niet durven beweren. Ik ge loof het niet: Want de vorm van onderwijs en opvoeding wijkt daar zoo ver af van wat wij gewend zijn en wij, gewone menschen, leeken met, niettegenstaande onze moderni teit, toch wel vrij conventioneele denkbeelden, voor geschikt en nuttig voor onze kinderen houden, dat iemand wel heel erg overtuigd moet zijn om er de consequenties van te aan vaarden. Nieuwe methoden. Een jong onderwijzer, die een studie maak te van de verschillende vormen van onder wijs in ons land. had er eens een bezoek ge bracht en er enkele lessen bijgewoond. Hij kwam er bepaald ontdaan en met zware hoofdpijn vandaan. Bij de Engelsche les, die hij in een klasse van tien tot twaalf jaar had meegemaakt, waren de haren hem te berge gerezen van schrik. De leerlingen hielden zich bij dit Engelsche onderwijs hoofdzake lijk bezig met onderlinge bokspartijtjes, klom men op de bank en gingen er staan dansen, haalden het taschje van de onderwijzeres leeg, hoewel ze later eerlijk al de gestolen voorwerpen teruggaven, smeten met vuile krijtdoeken door het lokaal, schreeuwden zoodat het voor een normaal mensch niet mogelijk was zich boven dit lawaai uit ver staanbaar te maken, dit alles onder het motto Vrijheid-BIij-heidHet eenige voordeel hier van schijnt me toe, dat de jongelui na schooltijd aangenaam uitgeraasd en gekal meerd thuis zullen komen en zich daar voor de rest van den dag engelen van braafheid toonen. Tot welke menschen zich deze in vrijheid gedresseerde scholieren zullen ont wikkelen en van we'k nut de op deze wijze vergaarde wijsheid hun in hun volgend ïeven zal zijn, is moeilijk te zeggen. Dat kan men pas na jaren beoordeelen. Een enkHe maal slechts heb ik een jongmensch, die deze school min of meer doorloopen had. ontmoet de zoon van een kunstenaar, van wiet: ie ook moeilijk verwachten kunt, dat hij zijn kinde ren volgens ons verouderd en onmodern on derwijssysteem zou laten opvoeden. De jon geman was echter voorloopig nog net zoo'n waanwijs, ingebeeld product als de meesfe heeren van zijn leeftijd, die van andere, min der buitenissige scholen komen, zonder melk baar verschil, alleen dat hij misschien nog een hooger toontje aansloeg. Maar ze zijn daar op Waalsdorp heel aardig behuisd, dat is zeker. Niet-sectarisch. Welbeschouwd hebben de spiritisten nog het minst weidsche verblijf van verschillende vereenigingen, om het even met dit woord tt noemen, want geen spiritist zou het prettig vinden als zijn vereeniging met het woord secte werd bestempeld en daar zou hij geen ongelijk in hebben ook. Want een van de sympathieke trekken in deze beweging is juist het on-sectarische, het ontbreken van alle dogma, het vrijlaten van ieder in zijn overtuiging of twijfel. Een andere uiterst sympathieke eigenschap is, dat het zulke ge zellige menschen zijn om mee om te gaan, die zich niet afkeerig toonen om het goede, dal tijdens dit aardsche leven binnen hun bereik wordt gebracht op gepaste wijze te genieten. Ze zijn niet farizeïsch en niet hooghartig in een overigens misschien gerechtvaardigd zien een tikje beter voelen dan de rest van de wereld en zij zijn in het algemeen aange naam in den omgang, hebben belangstelling voor het mooie van onze stad, als hun dat getoond wordt, en evenzeer voor de uitste kende keuken en kelder van onze restaurants, als ze daar aan tafel genoodigd worden. Zul ke gasten ontvangt iedere gastvrouw graag en men ziet ze met vreugde bij een volgende gelegenheid weer. W. P. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 9 October. NIET ANDERS DAN EEN STOK OM DEN „ONGT" TE SLAEN. Deze zitting, zich kenmerkend d< Deze zitting, zich kenmerkend door een verbluffend gering aantal strafzaken, „maar' 30—31, was aangewezen om voort te zetten het slrnnni>n...U. iAart vi**rhpr Tan was aangewezen om voori re PI strooperszaakje tegen den visscher Jan Gr. uit Egmond aan Zee, die de vorige maai ten stelligste had ontkend ziph met wildstrik ken in de duinen te hebben bevonden, toen de jachtopzieners (de Egmonders kwalificeert een dergelijken ambtenaar amicaal als „nee- fie") Koelewijn en de Winter hem aanhiel den. Bedoelde strikken, 15 in getal, werden niet in zijn bezit gevonden, doch Koelewijn zag dat Jan Gr. op zijn vl.ucht'^^fldP en vond later op die Pasgenoemde wdd- strikken wat hem verdacht toevallig toe scheen Ook thans bleef de visscher bij zijn ontkenten» Hij had zich wel in de duinen opgehouden en verboden terrein betreden, doch hij was op weg naar zün aardappel veld en wildstrikken had hij niet bij zich ge had. Het was niks anders dan een stok om den „cmgt" te slaan, meende verdachte en mocht als toen ontwaren, dat die stok tamelijk gevoelig neerkwam door de 15 gulden boete of 15 dagen, waartoe hij werd veroor deeld. In den avond van Zondag 26 Juli omtrent kwart voor achten reed mr. R. H. Dijkstra, n 29-jarig advocaat en procureur uit Am sterdam, die in zijn auto een kennis naar het station te Alkmaar had gebracht, terug in de richting Bergen over de spoorbaan bij den beruc^ten overweg nabij de Wognumsche buurt en Fabriekswee. De spoorboomen stonden nog onbeweeglijk in de hoogte, toen mr. Dijkstra vlak achter een paar wielrijders doorreed, toen echter plots als een bliksem straal uit helderen hemel de boom neder daalde precies op het regenkapje, dat zich boven de voorruit van zijn wagen bevond en daardoor werd beschadigd. De jurist, ten zeerste ontstemd over deze roekelooze wijze van handelen van den spoorbeambte, met de bediening van die boomen belast, noteerde de namen van een tweetal getuigen, waaron der zekere heer J. Metselaar te Alkmaar, maakte den seinhuiswachter deelgenoot van zijn bezwaren, waarop deze gemoedelijk ant woordde: O, meneer, dat gebeurt zoo dik wijls! Maar de verbolgen advocaat nam daar geen genoegen mede en drong -er op aan, dat tegen hem proces-verbaal zou wor den opgemaakt, ten einde een principieele be slissing uit te lokken, wat dan ook na veel gehaspel, want het opmaken van een behoor lijke proces-verbaal ik ieders werk nog niet, geschiedde. Mr. Dijkstra stond heden terecht, doch het bleek noodig deze zaak beter voor te berei den en uit te stellen tot nader te bepalen da tum. ONGENOODE EN ONGEWENSCHTE GASTEN IN HET KROPSLAVELD. De tuinder van Petten te Schermerhorn moest op Vrijdag 14 Augustus, juist niet be paald tot zijn onverdeelde vreugde, ontwaren, dat ongenoode en ver van bescheiden liefheb bers van versche kropsla 'n visite op zijn akker hadden gebracht en wel 'n paar hon derd planten opgefuifd hadden. Eenige van deze booswichten werden echter nog ontdekt en het bleken te zijn een drietal dikgeschran- ste eenden, volgens de merken het eigen- dam van den arbeider Freek O., aldaar. Deze heer was echter zoo vrij alle intieme relatie en met deze snateraars te verloochenen Slechts van één eend gaf hij de mogelijkheid toe, dat dit gedierte hem in eigendom toebe hoorde, om echter later ook die toeschietelijk heid terug te trekken, toen de heer van Petten 30 schadevergoeding verlangde. De eendenhouder, tegen wien proces-ver baal werd opgemaakt, stond heden te recht en week geen duimbreed af van de door hem aangenomen afwijzende houding. Hij verloochende hardnekkig elk eigenaar schapen gaf geheel consequent, toen hij tot 10 boete of 10 dagen en 10 schadever goeding was veroordeeld, te kennen, van dit vonnis in hooger beroep (c.q. in cassatie) te zullen gaan. SENSATIONEEL AVOND-AVONTLTUR VAN TWEE RINNECOMMER DAMES. Met zusterlijke aanhankelijkheid arm in arm gehaakt tippelden in den avond van Maandag 27 Juli de gezusters Ory, beiden wegens schaarschte van de namen in den almanak Catharina geheenten, langs den Heerenweg onder Rinnegom, ten einde zich naar Egmond Binnen te begeven, toen eens klaps de gezellige wandeling zeer onaange naam werd onderbroken en Catharina de meerdere 'n onzachte duw kreeg van het spat bord van een vrachtauto, waarmede de be stuurder blijkbaar onvoldoende uitweek. Het meisje smakte subiet op de vlakte, terwijl ook haar zuster een schok ontving, die haar in de wegsloot deed belanden. De verwekker van dit onheil, de chauffeur Christiaan C., Haarlem, getooid met een populairen naam, die menig minnaar van een straffe maag- bitter het water in den mond zou brengen, stond heden naar aanleiding van die aan rijding terecht en gaf de schuld aan zijn vier jarigen ford, die shimmy-neigingen had ver toond, toen hij met een der wielen in een karrespoor was geraakt. Maar een ford, hoe schandelijk verdorven ook, is strafrechtelijk verantwoordelijk. Dit is de bestuurder en hij betaalde dan ook den tol der gerechtigheid in den vorm van 12 boete of 12 dagen. Bovendien werd hem de verplichting opgelegd aan mej. Catharina II 8 schade te vergoeden wegens beschadigde zomermantel en bruin-zijden kousen. DROEVIGE GEVOLGEN VAN EEN PARTICULIEREN WEGWEDSTRIJD TUSSCHEN DE KAMPIOENEN CASTRICUM EN PARAMARIBO. In geweldige vaart reed te Castricum op 16 Augustus Senor René S., 'n rasechte in boorling van Paramaribo en stoomcaroussel bediende van Janvier op zijn rijwiel door de Burgemeester Mooystraat! Een athleet van Castricum, eveneens op het stalen ros geze ten, werd door die snelheid onweerstaanbaar aangetrokken en voelde een brandende lust opbruischen om zijn krachten eens met dien sousjesneger te meten. De kampioen van Paramaribo ontging die heroïke voornemen natuurlijk niet en ook hij spande zijn beste krachten in om zijn concurrent voor te blij ven, doch verloor daardoor zoodanig de regels van het verkeer uit het oog, dat hij links van den weg kwam te rijden en als toen een juffrouw uit Wormerveer, op wier rijwiel haar telg ook had plaats genomen, aanreed, met het treurig gevolg dat zoowel de kam pioen van Paramaribo, als de dame uit Wor merveer, kind en een nevens haar rijdende schoonzuster op de klinkers van de Burge meester Mooystraat tamelijk onzacht terecht kwamen. De donkere lijftrawant van Janvier was in een minimum van tijd weer op de been om 'm onverwijld te smeeren, voordat hij in de verdrukking mocht komen, doch de be- ■aarde, maar nog krachtige landbouwer Jan Res pakte hem in zijn kraag en hield hem stevig vast tot de man van de gevallen dame was gearriveerd om de zaak over te nemen De kermisreiziger stond heden terecht, doch verzuimde de zitting met zijn interessante persoonlijkheid op te luisteren. Dit gemis was echter geen bezwaar tegen de behande ling der zaak en de onbehouwen wielrenner weid bedacht niet met een lauwerkrans, doch met 10 boete of 10 dagen en betaling de door de juffrouw p. geleden schade tot een bedrag van 17.25. Een drietal achtergebleven waterleiding- lijders uit Castricum maakten hun opwach ting achtereenvolgens voor den kantonrech ter als de nummers 16, 22 en 23 van de straf- rol, niet zichtbaar op de hoofddeksels van de verdachten, zooals vroeg in den goeden? ouden lotingstijd, doch alleen bekend aan in gewijden in de geheimen der justitie. In de eerste plaats was het de heer Fran- ciscus Sch., 'n 64-jarig veehouder, die geen genoegen had genomen met de plaats waar op het provinciaalbedriif hem had willen aan sluiten, aangezien hij dit water, als hij 't toch met alle geweld moest accepteeren, noodig had aan den Noordkant en niet aan den Zuidkant van zijn boerenwoning. Hem werd thans geadviseerd, dat er niets tegen was, in dien hij die aansluiting voor eigen rekening liet verleggen, terwijl hij tevens in de ge legenheid werd gesteld 3 boete af te dok ken of naar genoegen zich aan te melden voor drie dagen rijkspensioen, teneinde de kwaliteit der bruine boonen, oogst 1931, eens te probeeren. De twee overige comparanten, de heeren Joh. O., 'n 61-jarig tuinder en J. v. d. E., zijn 54-jarige collega in de narigheid, ver klaarden niet vijandig te staan tegenover de hen opgedrongen gunsten, maar door den droevigen toestand van hun bedrijf, financieel onmachtig te zijn, de onkosten te dragen. Het was dan ook wel heel treurig en de kanton rechter weende smartvol mee, maar kon al niet veel meer doen dan het vonnis zooveel mogelijk te verzachten en ieder slechts 1.50 boete of 1 dag op te leggen. 'N AFGESLOTEN WEG BEREDEN, DEN BURGERVADER GETROTSEERD EN BRUTAAL GEWEEST OP HET GEMEENTEHUIS! Het was waarlijk niet weinig wat den 24- jarigen heer A. v. L., melkrijder te Graft, al- zoo in de schoenen werd geschoven, toen hij Vrijdag terecht stond, feitelijk alléén ter zake het berijden van een afgesloten rijweg met zijn vrachtauto, zonder zich aan het daartoe kenbaar gemaakte verbod te storen, doch zijn geheele houding vóór en na de over treding tegen het openbaar gezag maakte zijn zaak niet beter. Wel deed eenter de verdachte zijn best een gat te zoeken voor den spijker die de kantonrechter gereed hield en beweer de hij, aangezien zijn woning zich aan den afgesloten rijweg bevond er voor hem geen andere kans bestond om thuis te komen, dan het verbod te negeeren en door te racen. Eenige afsluiting was door hem niet verbroken want hij kon gemakkelijk langs het geplaat ste hek rijden. De ambtenaar voelde neiging den ongezeggelijken Graftenaar te veroor deelden tot 8 boete of 8 dagen, doch de kantonrechter, die weet, dat in den tegen- woordigen schralen tijd zelfs de melkrijders in Graft het geld niet op den rug groeit, stelde zich tevreden te straffen met 6 boete of 6 dagen. Tot de oorzaken van de malaise, die in be paalde takken der volkswelvaart in Europa en Amerika heerscht, wordt ook gerekend de dampingspolitiek der Russische regeering. Luciiers, conserven, hout, graan enz. worden van Rusland uit op de Europeesche markt gebracht tegen een prijs, welke iedere con currentie lam slaat. Men weet, dat ook in Nederland daartegen in de betrokken kringen actie werd gevoerd Speciaal wat de granen betreft, heeft men enkele maanden geleden geprobeerd een boycot tegen den Russischen import op touw te zetten, waarvan men thans weini gof niet meer hoort. Behalve de mate- rieele zijde had deze anti-dumpings-actie ook een moreele zijde. Het is toch vast komen te staan, dat een nieuwerwetsch dwangarbeid- systeem in het huidige Rusland wordt toege past, waardoor het mogelijk is om tegen zulke lage prijzen te exporteeren. Daartegen ging ook het protest van moreel-voelenaen. Het spreekt vanzelf, dat particuliere maat regelen, hoe goed ook bedoeld, het dumpings kwaad niet kunnen aantasten. Het spora disch weigeren om een Russisch schip te los sen, aansporingen om geen dumpingsarti kelen te koopen leveren maar een matig suo- ces op. Het kwaad, dat in dezen moeilijken crisistijd eigen handel en industrie van de dumpingstaktiek bedreigt, is niet te onder schatten en het kwam daardoor der regee ring gewenscht voor om maatregelen te nemen om te kunnen ingrijpen. Voor het nemen van die maatregelen heeft ze echter noodig de machtiging van de Kamers; van daar, dat een wetsontwerp in dien geest on langs werd ingediend. Er is natuurlijk verschil tusschen wat men noemt protectionistische maatregelen, die zich o.a. openbaren in min of meer zware be schermende rechten, welke men heft op be paalde buitenlandsche goederen, gelijk men clat tegenwoordig in Duitschland doet, en anti-dumpingsmaatregelen. Deze laatste gaan tegen een kunstmatige concurrentie, Velke in het onderhavige wetsontwerp aldus wordt getypeerd „het .beïnvloeden van den prijs op de Nederlandsche markt door maatregelen van kennelijk tijdelijken aard, waarbij de op zet aanwezig is om aan eenig Nederlandsch bedrijf een zoodanige schade toe te brengen, dat het in zijn voortbestaan ernstig wordt bedreigd". Daar dit nu eens op deze dan weer op een andere wijze kan geschieden al naar gelang van omstandigheden moeten der regering ook verschillende maatregelen ten dienste staan. Deze kunnen dan ook zijn van tweeërlei aard: de invoer als zoodanig kan beperkt worden, of er kan een bijzonder invoerrecht geheven worden. Er is dus keuze en de regee ring kan dien maatregel dan nemen, dien ze in een bepaald geval het verkieslijkst oor deelt. Maar toch ook dat wordt erkend zal de anti-dumpingpolitiek het protectio nisme moeten raken, daar de beide maatrege len met het oog op de bestaande verdragen slechts een algemeen karakter kennen dragen en dan derhalve gelijkelijk betrekking moeten hebben op den invoer uit landen, vanwaar uit wel gedumpt wordt. Niet alleen echter met het oog op de praktijk. Immers ware de maat regel niet algemeen, dan zou de dumping nog kunnen geschieden door overlading, in- of uitvoer via landen, van waaruit in den regel niet gedumpt wordt wat nu de heffing van een bijzonder in voerrecht betreft, er wordt een maximum voorgesteld, dat niet mag overschreden wor den. Dit is bepaald op het vijfvoud van het invoerrecht, hetwelk krachtens de bepalingen van de Tariefwet 1924 bii den invoer van die goederen wordt geheven. Van goederen bij hef tarief niet belast kan een recht worden ge heven van ten hoogste 33 1/3 percent der waarde of een dienovereenkomstig specifiek recht. De bepalingen der Tariefwet 1922 zijn ten aanzien van de heffing van het bijzonder invoerrecht van overeenkomstige toepassing*. Door het vaststellen van een maximum wl men den belastingplichtigen een waarborg geven tegen willekeurige heffingen. Het bo ven reeds genoemde bijzonder invoerverbod wil de regeering vergezeld doen gaan van een voorwaardelijke toelating van invoer. Om de regeering in dezen van advies te kunnen dienen wordt een commissie ingesteld bestaande uit vijf gewone en twintig buiten gewone leden. De gewone leden zullen moeten zijn onafhankelijke, vooraanstaande personen met groote ervaring op algemeen economisch terrein. Zij zullen regelmatig moeten deel nemen aan de behandeling van de binnenge komen klachten, behalve wanneer aanstonds duidelijk is, dat de klacht niet behoeft behan deld te worden. Voor hun hulp en voorlich ting worden de twintig buitengewone leden als adviseurs ter beschikking. In dezen is dus de weg gekozen van een „raad", gelijk we die reeds op meer dan één terrein ter adviseering der regeering hebben. Om spoedig te kunnen ingrijpen heeft men den sneisten vorm gekozen. De maatregelen zullen toepasselijk verklaard worden bij een ministerieele beschikking. De meeste beschik kingen zullen als regel moeten uitgaan van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid. Soms zal de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw de beschikking moeten geven. Overleg zal gepleegd moeten worden met de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Financiën. Het is echter de bedoe ling om iedere beschikking te doen vooraf gaan door een goedkeuring door den Raad van Ministers. Iedere beschikking geldt voor één jaar. Daarna mag eerst na hernieuwd voiledig onderzoek een hernieuwde maatregel gegeven worden. Oplossingen der raadsels alt het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Zout ,kamp; Zoutkamp. 2. R Rusland. rug Assen Rusland piano eng d f 3. Nijlpaard, waschbeer, paradijsvogel olifant. 4. D om ino domino. Voor kleineren. 1. Karei, parel. 2. Ezelsoor. 3a. Een mug, (m-u-g). 4- Ooft Orang-oetan. arts* gras Zaan e g g e boot ezel f' t t o blad koon OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Een klein platvischje, een bosch en een klinker vormen samen een plaats in Noord-Holland. Welke? 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een voorwerp, dat dik wijls allerlei kostbaarheden of schatten bevat. X X X 4 1 X 1 i X 1 X lo rij een medeklinker. 2o 3o 4o 5o 60 7o 80 9o tevens een lichaamsdeel, een rond voorwerp, een dag der week. 't gevraagde woord, een arbeider, een edelsteen, een boom. een medeklinker. Welke meisjesnaam noemt een visch? Verander van een stad in Zuid-Hol land de eerste letter en Je krijgt iets, dat nooit een geheel kan sijn. Voor kleineren. Mijn eerste is een edel metaal, mijn tweede kan zwemmen en mijn ge heel eveneens. Welk lichaamsdeel zit in een koord? Ladderraadsel. lo (bovenste) sport een edel viervoetig dier, 2o sport een boom. X X jx. jx_ 3o een grove wolsoort. 4o een groot roofdier. 5o een ouderwetsche dans. 60 een dikwijle heer» schende ziekte, 7o een deel van eer gotal. 80 een zangvogel. De woorden bestaar alle uit 5 letters en de middelste vormen, van boven naar beneden gelezen, den naam van een sterk ruikende bloem. 4. Welk voorwerp heeft twee oogon, kan niet kijken, maar bewijst toch vaak allerlei diensten aan jong en oud? j s, IN&druk verhodao^^/

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7