Alkmaarsche Courant. GROOTE PAARDENMARKT Stad en Omgeving. Jilmuieiws op WOENSDAGJHCIOBER a.s. GROOTE NAJOARS-VEEMARKI op DINSDAG 3 oo WOENSDAG 4 NOVEMBER a.s. OSbinnenlan no 239 1931. Honderd drie en dertigste Jaargang. Zaterdag: IO October. benoeming onderwijzer u. l. school 1. j. Akkerman, hoofd der school te Wes- terlee, gemeente Scheemda; b. en W. stellen den Raad vóór tot de be noeming over te gaan, behoudens geschiktbe- vinding van den benoemde na geneeskundig onderzoek, en het bepalen van den datum der infunctietreding aan ons college over te la ten. DE ARKE VAN NOACH. Cinema Américain. 840--; GEEF MIJ MAAR DE OUWE TIJD. DE 8-OCTOBERVIERING. r-. Geluidfilms in A. B. T. SKIPPY. TWEE HARTEN IN 3/4 MAAT. Bioscoop-Théater „De Harmonie". TE ALKMAAR CINEMA EN THEATER. In bijlage no. 176 schrijven b. en w. Ter benoeming van een onderwijzer aan de fc.1. school, noocfig in verband met de uitbrei ding van het aantal klassejjafdeelingen aan 5ie school, bieden wij, ter voldoening aan ar tikel 36, 8e lid, der Lager Onderwijswet 1920, Uwe Vergadering de navolgende voor dracht aan, opgemaakt na overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd dier school: 2. G. Feikema, onderwijzer aan de u. 1. school te Gorredijk; 3. K. Viersma, onderwijzer aan de u. 1. school te Noordscharwoude. AANSCHAFFING LEERBOEKEN ST. JOSEPHSCHOOL (U.L.O) In bijlage no. 175 schrijven B. en W.: Den 7en September j.1. stelde Uwe Verga dering om bericht en raad in onze handen een adres dd. 22 Augustus t.v. van het be stuur der Vereeniging „St. Joseph" voor de r. K. Jongensscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrek ken voor de aanschaffing van leerboeken ten behoeve van de onder zijn beheer staande St 'Josephschool (ulo) aan den Nieuwlandersin gel, in verband met de invoering van een nieuwe methode voor het onderwijs in de Fransche taal. Naar aanleiding daarvan deelen wij U mede, dat blijkens het voor U ter inzage lig gende advies dd. 29 September 1931, nr 31/714, de Inspecteur van het Lager Onder wijs in de inspectie Alkmaar de aanschaffing van een nieuwe methode wenschelijk acht. Aangezien de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet-1920 ge stelde eischen, moet dit verzoek op grond van artikel 75 dier wet worden ingewilligd (in verband met het Koninklijk besluit van 14 December 1925, nr. 12, behoeft in dit geval geen waarborgsom als bedoeld in artikel 73 te worden gestort). B. en W. stellen den Raad mitsdien vóór het desbetreffend besluit te nemen. REKENINGEN VAN VEREENIGINGEN EN INSTELLLINGEN OVER 1930. B. en W. stellen in bijlage no. 173 den Raad voor te besluiten goed te keuren de re kening over 1930 van: a. den Armenraad, in ontvang en uitgaaf op 3797.68; b. de vereeniging Kindervoeding, in ont vang en uitgaaf op 3.091.88; c. de vereeniging Kinderkleeding in ont vang op 1205 45, in uitgaaf op 1086.63, met een batig saldo van 118.82, welk be drag wij ter beschikking van de vereeniging zouden willen laten, omdat het verband houdt met uitgestelden aankoop van kleeding over 1930; d. het burgerlijk armbestuur, in ontvang en uitgaaf op f 228.842.79; Laten we beginnen te zeggen, dat er aan deze film zeer veel ten koste moet zijn gelegd. Films waarin duizenden medewerkenden voorkomen om een bijbelverhaal uit te beel den, films waarin de wereld vergaat en waarbij kostbare gebouwen in puin vallen en honderden in het neerstortende water den dood vinden zijn nu eenmaal producten, die veel geld, veel tijd, veel materialen en een uitstekend regisseur vragen. Men kent deze massaregie, het op het doek brengen van tafreelen, waar bliksem en donder alles wat leeft vernietigen en in vuur of water doen ondergaan. Men kent daarnaast ook de bij- belsche verhalen, waarin de geschiedenis van het oude testament in beel gebracht wordt en waarbij men, dank zij een schitterende film techniek, de wonderen ziet gebeuren waar over in het Boek der Boeken wordt gespro ken. Van dit alles is iets moois te maken, maar een dergelijke vernietigingsfilm geeft ook heel wat levensleed en het wil ons voor komen, dat daarvan wel eens onnoodig te veel wordt gegeven. Men kan een man naar den tredmolen verbannen, zonder hem op de film de oogen te laten uitsteken en men kan de arme gevangenen daar hun zwaren arbeid laten verrichten zonder de gruwelijke mis handelingen te zien en bij een geluidsfilm bovendien nog te hooren waaraan zij blootgesteld zijn. Overigens moet een film waaraan zooveel ten koste gelegd is natuur lijk geapprecieerd worden, te meer als het tevens een oorlogsfilm is, die, wat dit onder deel betreft, zeker niet onderdoet voor menige passage uit de allerberoemdste film op dit gebied „lm Westen nichts Neues". Het oor logsverhaal dat door de Arke van Noach nen gevlochten is, wordt door dezelfde spe lers op het doek gebracht en zij kregen daar- i!?,D0I?2eveer gelijkwaardige rollen. George Brien, Dolores Costello en Noah Beery spe len hierin de hoofdrollen en doen zich daarbii van hun allerbeste zijde kennen. Geweldig van verschrikking is ook hierin het déraille ment van den express-trein, die van een spoorbrug neerstort en in brand vliegt Ge ■ukkig heeft de dramatische geschiedenis een buj einde, zoodat men niet zoo nnrr„t M Itafa verlaat dan Jteïa'ïïM zijn. Wij kunnen ons voorstellen dat velen eCw i e bew°nderen. ^JP"g"mma bevat een leuke twee- „De Telegrafist", met een beeüe onver- e. het burgerweehuis, in ontvang en uit gaaf op 37.297.04; f. de afd. Alkmaar van de R. K. Vereeni ging „Herwonnen Levenskracht", in ont vang op 3494.in uitgaaf op 2589.58, met een batig saldo van 904.42, hetwelk als de reserve der vereeniging moet worden aangemerkt en derhalve te harer beschik king moet blijven; g. de afd. Alkmaar van het Centraal ge nootschap voor kinderherstellings- en vacan- fiekolonies, in ontvang op 1974.84, in uit gaaf op 1707.41, met een batig saldo van 267.43, welk bedrag wij U voorstellen in het bezit der afdeeling te laten; h. de vereenigign voor gezinsverpleging, in ontvang op f 11891.51 H in uitgaaf op 12731.51 Vt, met een nadeelig saldo van i. de vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen van de school voor B. L. O. te Alkmaar", in ontvang op f 941.78, in uitgaaf op 936.97, met een batig saldo van 4.81 j. het Stedelijk Muziekkorps en uitgaaf op f 2970.88; k. de Gezondheidscomnnsise en uitgaaf op 825.29. in ontvang in ontvang GEMEENTE-BEGROOTING, DIENST 1932. In bijlage no. 177 schrijven B. en W.: Blijkens den in bijlage nr. 151 van dit jaar opgenomen aanbiedingsbrief bij de gemeente- begrooting voor 1932 heeft het toenmalig college van B. en W. gemeend zich van be schouwingen, betreffende het in de toekoms, te voeren beleid te moeten onthouden en de taak, U hieromtrent in te lichten, te moeten overlaten aan het college, dat op 1 Septem ber j.1. is samengesteld. Thans kunnen wij U mededeelen, dat tus- schen de raadsfracties der soc.-dem. arbei derspartij en der r.k. staatspartij is overeen gekomen, dat het volgende program zal gel den voor de komende vier jaren, welk pro gram als werkplan door ons college is over genomen. Werkplan 1. Algemeen. Meer doeltreffende organi satie van den gemeentedienst; meer samen werking tusschen de verschillende gemeente bedrijven. Bij de uitvoering van den op de ge meente rustende plicht om daar het treffen van sociale maatregelen het algemeen welzijn te bevorderen, overeenkomstig de saamhoo- righeidsgedachte rekening te houden met de belangen der verschillende maatschappelijke groepen, met uitsluiting van alle eenzijdige politiek. 2. Financiën. Behoud van het financieel evenwicht. Doorvoering van het beginsel: „Belasting naar draagkracht", daarbij reke ning houden met financieele en economische mogelijkheden. Het streven moet er op gericht zijn belastingverhooging te voorkomen. Geen belangrijke uitgaven zullen worden voorge steld, die niet in de begrooting zijn opgeno men. Afwijking der begrooting moet uitzon dering blijven. Regelmatig doorgaan (zie begrooting 1932) met de vorming van een Reservefonds voor bijzondere doeleinden om bij eventueele slech te jaren de schokken te kunnen opvangen. 3. Onderwijs. a. Streven naar beperking of althans geen verdere uitbreiding van boventallige onder wijzers, daarbij rekening houdende met de belangen van het onderwijs. b. Soberheid dient te worden betracht bij den bouw van nieuwe scholen. c. Overleg met schoolbesturen omtrent de toepassing van art. 72 en 101 van de Lager On derwijswet-1920. d. Als de nieuwe zwemschool gereed is, gelegenheid bieden tot het onverplicht vak „Zwemmen" op alle lagere scholen. wacht slot, een journaal, een Russische ge luidsfilm en een mooie film van de 8 October- feesten, die bijzonder goed geslaagd is en waarni vooral de Sprookjesoptocht ruim schoots in beeld gebracht is. De geluidsfilm in het A.B.T., waarover we onlangs reeds een en ander mededeelden, is gisteravond officieel in gebruik gesteld. De directie had voor deze gelegenheid geen be ter programma kunnen kiezen dan zij nu ge daan heet: een programma waarin het ge luid-volume van de movietone-installatie van de Zeiss Ikonabriek die in fDuitschland en in Nederland allerwege reeds hare installaties leverde, volkomen tot haar recht kwam. Hel der en duidelijk en uitstekend verstaanbaar kwamen muziek en zang en gesproken woor- u n eP men ^an begrijpen, dat de eer Weber Sr. in zijn nopjes was met deze ™'n? yan de restauratie dezer bioscoop. 'ui? m'-' maar de ouwe tijd" is de ver zuchting van een man, die in 1930 was over- eden en In 1980, dank zij het wetenschappe- ïjk experiment van een professor, in het le ven terugkeerde. Er was zooveel veranderd in de verloopen vijftig jaren en er was zooveel gemechaniseerd, dat hij zich in de voor hem nieuwe wereld niet meer thuis voelde. Maar aan zijn beproevingen kwam nog niet gauw een eind, want een geleerde had een racket- vliegtuig gebouwd waarmee men naar Mars vice-versa zou kunnen gaan en onze herleef de jonge man die zich, omdat alle men- schen in 1980 nummers hebben in plaats van namen, nummer nul noemde gaat mee (eigenlijk als „blinde" passagier), omdat zijn nieuwe vrienden de reis zouden doen. En zij volbrepgen die schitterend, hoe het gaat en wat zij beleven tusschen de schoonen van Mars en wat de belooning was voor de koene "nloten dit alles moet men zien en hooren. Yij willen er alleen van zeggen, dat men zich zal amuseeren over de fantastische v oor- stellingen, die een nieuwe Jules V erne zich heeft gemaakt over de verkeersmogelijkheden voor- den tijd van over vijftig jaar. De andere film, die zeker actueel is, is de Weergave van de 8 Octoberfeesten. den paraplu-optocht en de sprookjes-voorstel- lingen, alsmede de plechtigheid bij hej Victo- rie beeld - en dan komen vele aardige mo- Senten weer in de herinnering en men ziet vele bekende Alkmaarders op het doek ver- Da'i deze 8 QctoberfUm qflffliÉklS 4. Handel en Nijverheid. Bevordering van het vreemdelingenverkeer, marktwezen, handel en nijverheid. Bevordering van in dustrie-gelegenheid in de gemeente. Over heidszorg voor het behoud van de schoon heid der stad en omgeving. Billijke tarieven voor gas en electriciteit, daarbij rekening houdende met het gebruik voor het bedrijf en voor huishoudelijke doeleinden. Onderschei den tarieven voor afname tijdens en buiten d^ z.g. speruren. 5. Arbeid. Bij werkloosheid wordt voor productieven arbeid zooveel mogelijk ge- zorgd. 6° Volksgezondheid en Volkshuisvesting. a Bevordering van de Volksgezondheid. b. Steun aan vereenigingen wier doel be vordering der Volksgezondheid beoogt, spe ciaal wat betreft gezinsverpleging en huis verzorging. c. Bevordering van het sluiten van verze kering voor ziekenhuisverpleging, o.a. door eventueele subsidieermg van fondsen voor dit doel. d. Opruiming van krotwoningen. e. Loyale medewerking aan woningbouw door particulieren. f. Verleenen van voorschotten aan wo- ningbouwvereenigingen ter bestrijding van den woningnood verbetering der volks huisvesting, en bijdragen in de exploitatie kosten voor groote gezinnen en prae-tuber- culose gezinnen. g. Maatregelen tegen misbruik van alco hol en de danswoedebeperking van het ves tigen van bars (verlofzaken). 7. Diversen. a. Er worde een zoodanige grondpoliti -k gevoerd, dat steeds voldoende bouwterrein beschikbaar zij voor elke klasse van wonin gen en opdrijving van den prijs der bouwter reinen worde tegengegaan. b. Indien de mogelijkheid bestaat invoe ring van gemeentelijke Radio-Centrale. c. Steun aan ontwikkelingswerk, kunsten en wetenschappen. d. Onderzoek instellen naar de mogelijk heid van een Districts-bureau voor Beroeps keuze, in samenwerking met andere gemeen ten. Advies Commissie voor financiën: In verband met het bij de stukken gevoegde advies van de Commissie van bijstand voor de financiën merken wij het volgende op. Het onder volgnummer 178 op den gewo nen dienst uitgetrokken bedrag van 5215 voor de asphalteering van de Boterstraat wordt overgebracht naar den kapitaaldienst. De opbrengst van de opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting wordt 3000 lager gesteld. Aan het verzoek der commissie om de extra-winstuitkegring van de bedrijven voort aan op een meer daarvoor aangewezen plaats in de begrooting te ramen, zal worden voldaan. Haar wensch, dat worde overgegaan tot opruiming van de noodwoningen, vindt bij ons weerklank. De raming van 1600 voor het aanbren gen van een parketvloer in de raadzaal (zie volgnummer 22) nemen wij terug. Ten aanzien van het gevoelen der commis sie, dat het gewenscht is in den komenden tijd bij het beheer der financiën de grootst mogelijke zuinigheid in acht te nemen, ver wijzen wij naar de financieele paragraaf van ons werkplan. De volgende ingekomen adressen geven ons aanleiding de daarbij vermelde voorstellen te doen Subsidie bureau kinderbescherming. a. Het Bestuur van het bureau voor kin derbescherming te Amsterdam verzoekt dit bureau hetzij door toetreding als donateur of buitengewoon begunstiger, hetzij op andere wijze financiëel te steunen. Op advies van den directeur van den ge- na nog eens weer gedraaid werd, maar dan als geluidsfilm, verhoogt de aantrekkelijkheid en het genot der vertooning in hooge mate. Men hoort majoor Blaauw zijn gedachte nisrede uitspreken, men ziet Cor Jonker diri- geeren en hoort de kinderen zingen en men geniet dubbel van den sprookjes-optocht. Een zeer geslaagde film! Het journal is ook geheel geluidsfilm en het brengt naast een voetbalwedstrijd en de aankomst van prof. Piccard in Rotterdam o.a. de Ontzetfeesten in Leiden op 3 Oct. j.1. met den schitterenden optocht „Oost en West" en de vermaarde haring- en brood uitdeel ing. Alles te zaen een programma, waarvoor wij een bezoek aan A.B.T. in een van de eerstvolgende dagen aanbevelen. Een bijzondere film in het Victoria Theater. De Paramountfilm Skippy is er een van een genre, dat zoo'n beetje buiten het gewone kader valt en dus als bijzonder mag worden aangemerkt. De film met hare vertolkers heeft overal groot succes geboekt. Skippy is het zoontje van een Amerikaansch inspecteur van de Volksgezondheid. De jongen voelt zich bijzonder aangetrokken door de volks buurt, en door de eischte jongens die daar wo nen. Hij slijt daar dan ook zijn tijd, zeer tot misnoegen van zijn vader. Zijn kennismaking met Sooky en diens hond Penny is van o-roote beteekenis. Skippy verneemt van zijn vader als hij merkt hoeveel invloed ten goede deze zou kunnen aanwenden om de menschen in de volksbuurt hun klein beetje geluk te doen behouden. De geschiedenis met Penny is van ontroerende eenvoud maar opent toch den vader de oogen en dan kost het hem wei nig moeite om de liefde van zijn kind terug te winnen want hij weet wat Skippy geluk kig kan maken. En daarom mogen vooral ook de ouders niet verzuimen deze film te gaan zien. Jackie Cooj>er. de vertolkers der Skippy- rol is een ontdekking en hij speelt de rol met een zeldzame natuurlijkheid die menig ouder acteur hem zal benijden. Robert Coogan, het jonger broertje van Jackie Coogan, trekt niet minder de groote aandacht. Hij is als Sooky met zijn hond zonder het zelf te weten, uit nemend. Aardig is ook Mitzi Green. Wan neer men het mooie van deze film voelt zal zij van een aparte bekoring zijn. Het voorprogramma verdient dezelfde aan dacht als het hoofdnummer. Na een interes sant wereldnieuws volgt een gekleurde ge meentelijken geneeskundigen en gezondheids dienst stellen wij U voor de gemeente als bui tengewoon begunstiger tot dit bureau te doen toetreden met een contributie van 25 per jaar. Verzoek vrijstelling personeele belasting voor biljarten. b. Het Bestuur van den Nederlandschen Bond van Hotel-, Café- en Restauranthou ders in het Verlofbedrijf „Hocares" dringt aan op vrijstelling van de personeele belas ting voor den grondslag „biljarten". Voor wat 1932 betreft kan aan dit verzoek niet worden voldaan, aangezien een desbe treffend besluit vóór 1 September j.1. had moeten zijn genomen. Afgezien hiervan zou den wij toch lot afwijzing van het verzoek hebben moeten adviseeren, wijl de omstandig heden niet veroorloven thans ook maar de geringste bron van inkomsten prijs te geven. Subsidie cursus land- en tuinbouwonder- •e Commissie van toezicht op het Land- en Tuinbouwonderwijs vraagt een subsidie voor den cursus 19311932 toe een bedrag van 100.—. Wij stellen U voor, dit verzoek in te willi gen. De cursus wordt bezocht door leerlingen van verschillende gezindten en verdient den steun der gemeente, nu de land- en tuinbouw in groote moeilijkheden verkeert. Adressen om verlaging van het aantal leerlingen per klasse van de lagere scholen. Op de bij Uw Vergadering aanhangige adressen van het bestuur der afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers dd. 17 Juni 1930 en de afdeeling Alkmaar van het Ned. Onderwijzersgenootschap dd. 22 Juli 1930, waarbij verzocht wordt het maximum aantal leerlingen, dat op de openbare lagere scholen per klasse wordt toegelaten, belang rijk te verminderen, is tot dusver geen advies uitgebracht, omdat wij het resultaat van den arbeid der Staatscommissie-Rutgers wilden afwachten. Dit rapport is inmiddels versche nen, waarna de Regeering een wetsontwerp heeft ingediend. Naar wij meenen zal thans de behandeling van dit wetsontwerp moeten worden afgewacht alvorens kan worden be oordeeld, welke financieele gevolgen een wij ziging van het aantal leerlingen per klasse voor de gemeente zou hebben. Zoodra over het wetsontwerp een beslissing is genomen, zullen wij U omtrent die gevolgen mededee- lingen doen, vergezeld van ons advies om trent de te nemen beschikking. Adres inzake invoering vakonderwijs In lichamelijke oefening op de lageré scholen. Gelijk wij U mededeelden in ons voorstel dd. 2 Januari 1931 (bijlage nr. 2) lag het in ons voornemen, bij de samenstelling van het ontwerp der begrooting voor 1932 te overwe gen, of en zoo ja, in hoever zou kunnen wor den voldaan aan het verzoek van de besturen der afd. Alkmaar van de sub d genoemde vereenigingen om voor het onderwijs in licha melijke oefeningen aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs vakleerkrachten aan te stellen. Wij wezen er tevens op, dat met de invoering van vakonderwijs belang rijke uitgaven zouden zijn gemoeid, t.w. 8000, 14000 of 21000, al naar gelang het zou worden ingevoerd in het 6e, het 5e of het 4e leerjaar en de daarop volgende leer jaren. Het is ons niet mogelijk gebleken, de gemeente tot een dergelijke uitgave in de te genwoordige tijdsomstandigheden te verbin den, al zouden wij, zoo de geldmiddelen het toelieten, gaarne in de door adressanten be doelde richting werkzaam zijn. Wij zien ons derhalve genoodzaakt, Uwe Vergadering thans in overweging te geven op deze adres sen afwijzend te beschikken. Ten slotte bieden B. en W. aan een nota van wijzigingen, die sinds de aanbieding in het begrootingsontwerp zijn aangebracht. Zij geven in overweging het ontwerp thans verder in behandeling te nemen. De nota van wijziging, betreffende de ont- 5=^=^^======= luidstweeacter met schifterende opnames van Manhattan (New York) en optreden van de Ziegfield Follies waarbij zingen de bekende Bron-sisters en een fraai ballet met solo en negerdansers vertoond wordt. Het geluidsjournaal van de Paramount, een Screensong van Mr. Gallagher en Mr Shean en het Hollandsche geluidnieuws van Polygoon met zeer geslaagde opnamen der Alkmaarsche motorraces vragen eveneens nog de aandacht en maken het geheel tot een uitmuntend programma, dat velen naar het Victoria Theater zal trekken. O Skippy is een aardig joch. Dat hebben de vele bezoekers van het Victoria Theater gis teravond al gezien. Maar hebben zij zich ook al eens afgevraagd, hoe oud Skippy is? Leeftijden zijn in den regel moeilijk te raden en dikwijls is het gevaarlijk ook, vooral als men den ouderdom van een dame moet raden! Maar in dit geval mag men gerust een kansje wagen. Men moet daarvoor maar eens naar het Victoria Theater gaan en daar na naar de heerenmodezaak van de N.V. G. Worm. Heeft m enSkippy eerst gehoord, dan kan men hem nog eens rustig bekijken in een der étalages en daar zal men zien, wie Skippy is, wat hij draagt enz. En hoe oud Skippy is, kan men invullen op een formulier, waardoor men kans heeft op een der 10 prijzen! De werkelijke leeftijd is bekend en genoteerd door de Paramount. De verzegelde enveloppe „zweeft" in de étalage! Ondanks het feit, dat Alkmaar reeds drie bioscoopthéaters bezit, was, dank zij de bekende Ufa-film „Twee harten in 3/4 maat" gisteravond de openingsavond van het bioscoop-théater „De Harmonie" vcor den ondernemer een succes. De Harmonie-zaal was met een flink aantal belangstellenden bezet en het bleek, dat dteze lokaliteit zich ook, wat de accoustiek betreft, voor de sprekende film uitstekend leent. De zaal is dan ook als bioscoap-théater waarlijk een ju weeltje. De belangstelling in den openings avond kwam oo ktot uiting door een groot aantal ingekomen bloemstukken (waaronder er één van de Ver. tot ver- beterni gvan het centraal stadsgedeelte Nieuwesloot, Magdalenenstraat, Hof plein), dat voor het doek was opgesteld. Naast de hoofdfilm bevatte het pro gramma nog een vijftal andere films, werp-gemeentebegrooting voor 1932 geeft voor de gewone inkomsten een yerlaging van 3000 aan en voor de inkomsten van den kapitaaldienst een verhooging van 5215. HERINNERINGEN AAN DEN TRANSVAAL-OORLOG. Zooals destijds is gepubliceerd, is op de helling van het Kopje, waarop het vrouwen monument te Bloemfontein verrijst, een museum gebouwd, dat de bewaarplaats zal zijn van alles, dat op de lijdensgeschiedenis van het Zuid-Afrikaansche volk in den tweeden vrijheidsoorlog (1899—1902) be trekking heeft. Teneinde ook uit Nederland zooveel moge lijk alles bijeen te brengen wat aan dien krijg herinnert, waaraan tal van Nederlanders en oud-Nederlanders hebben deelgenomen, had zich onder leiding van den gezant der Unie van Zuid-Afrika Daniël J. de Villiers, een comité gevormd, waarvan de heer Fr. Oud schans Deutz, plaatsvervangend administra teur van het Alg. Ned. Verbond, het secre tariaat op zich had genomen. Deze com missie wenscht velerlei voor het oorlogs museum geschikte voorwepen te ontvangen In het Stormmuseum van het A N. V. aan de Laan 34 alfaier is in verschillende vertrek ken het hier te lande verzamelde materiaal tentoongesteld, vóórdat het voorgoed ons vaderland verlaat. Heden, Zaterdag, op den geboortedag van president Kruger, is deze tentoonstelling door den Zuid-Afrikaanscben gezant, den heer De Villiers, geopend, nadat de voor zitter van het hoofdbestuur van het A. N. V., de heer P. J. de Kanter. een welkomstwoord had gesproken, waarin hij den secretaris der commissie, den heer Oudschans Deutz dankte voor diens toegewijden arbeid en verklaarde, dat in het succes der commissie een nieuw bewijs mocht worden gezien van de sym pathie van zeer vele Nederlanders voor onze stamgenooten in Zuid-Afrika. De heer De Villiers schetste daarop in de Zuid-Afrikaansche stamtaal de beteekenis dezer collectie en dankte, namens de commis sie, allen die tot de bijeenbrenging hadden bijgedragen. DIRECTIE-WISSELING NED. BANK. Bij kon. besluit van Donderdag is met ingang van 12 Oct. a.s. aan mr. G. Vis sering op zijn verzoek op de meest eer volle wijze ontslag verleend als presi dent-directeur van de N.V. de Neder- landsche Bank, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die functie aan den lande bewezen. Met ingang van dien datum is benoemd tot president-directeur van de N.V. de Nederl. Bank mr. L. J. A. Trip, oud-pre sident-directeur van de Javasche Bank en wel voor den tijd van zeven, jaren. Benoemd is bij bevordering tot groot kruis in de orde van den Nederl. Leeuw mr. G. Visering, president van de Nederl. Bank te Amsterd-.m. waaronder de film „Staal", welke de gro:t-industrie in Duitschland in beeld brengt, en de film „Regen en onweer", die bizonder interessant en leerzaam waren en er zeker toe zullen bijdragen om ook het meer intellectueele publiek tot een gang naar de bioscoop te be wegen. „Het spookuur in den popenwinkel" was een zeer geslaagde teekenfilm, wel ke vooral ook door kinderen bizonder gewaardeerd zal worden. In ons nummer van Maandag publi ceerden wij reeds den korten inhoud van „Twee harten in 3/4 maat. Wij achten het dan ook overbodig, om die thans te herhalen. Zoowel om de compositie, het spel en de muzikale begeleiding mag deze film inderdaad een superfilm van de Ufa worden genoemd. Juist door de tegenstellingen komt in deze film zoo trefefnd uit, dat de poëzie in het leven overal gevonden kan worden. Men krijgt in deze film uitnemend, gevoelvol spel te zien van eerste-klas artisten, vooral door het spel van Walter Janssen, Gretl Theimer en dat van Irene Eisinger wordt men bizonder getroffen. De aan kleeding van deze film is af. Het publiek was hoogst voldaan en het aardige van deze film is, dat ze de bezoekers stof tot gedachtenwisseling biedt. Met voldoening constateerden wij, dat het beeld bizonder scherp was en dat ook het gesproken woord zeer goed was te volgen. Wanneer het succes van den eersten avond het succes voor de toekomst be paalt, dan kan de heer De Lange tevre den zijn, want dit kon waarlijk niet beter en dit vooral niet, waar Alkmaar zoo juist de 8-October-feesten achter den rug had. Op filmgebied schenkt men in het nummer van deze week, aandacht aan ,,M.'", 'n film die eec waarschuwing inhoudt aan de ouders om beter op hun kinderen te passen, in ver band met de vele ontvoeringen die er gebeu ren; aan de Vroolijke vrouwtjes van Weenen, non rlo r r aan de Philipsbedrijfsfilm van Joris Ivens en Lou Lichtveld. Herman Heijenbrock, de schilder van den arbeid wordt besproken door L. Levisson; de tooneelspeler Hans van Ees wordt geïnterviewd door Henri van Eijs- den Jr„ de filmster Joan Crawford door eeii ongenoemde. Voorts de gewone wekelijksch terugkomende bijdragen en tal van fraaie portretten.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9