DAGBLAD VOOR ALKMAAR Een groote Duitsche manifestatie te Bad-Harzburg. S. KROM. Wasscherij en Ververij fiayeliiksch OveczicfU ^Buitenland Mo. 24» 133e Jaargang. De nationale oppositie verklaart zich bereid in het rijk en in Pruisen de regeeringsveraniwoor- delijhheid op zich te nemen. Tal van redevoeringen. Onze zaak staat vanaf heden onder voortdu~ rende controle van Dr, Ir. H. J. DE WIJS Scheikundig ingenieur. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.30. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: G. KRAK. iHAAXWAC 12 OCTOHEK lf)3fl Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummei bestaat uit 2 bladen. Bad Harzturg was gisteren rijkelijk ver sierd met zwart-wit-roode en Hakenkreuz- vlaggen. Daar was natuurlijk een reden voor en wel deze; de Duitsch-Nationalen, de Nationaal Socialisten, de Stahlhelm en de nationale vereenigingen verzamelden zich in deze plaats tot het houden van een gemeen schappelijke manifestatie. De dag werd begonnen met een gemeen schappelijke manifestatie der nationaal-socia- listen en de Stahlhelm, die zich achter hun vaandels en standaards opstelden en geïn specteerd werden. Daarna stelde de wacht van deze twee groepen zich op voor het Kur- Ihaus, waar Hitier vertoefde en toen deze even later zich op het balcon vertoonde, werd een stormachtige toejuiching hem deelachtig In de Kurhauszaal werd vervolgens een bijeenkomst gehouden en werden gemeen schappelijke voorstellen ingediend, welke al dus luidden: 1. De Rijksdag ontneemt de Rijksregee- ring het vertrouw en 2. De Rijkspresident wordt verzocht den Rijksdag te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven pe: 8 November 1931 3. De door den Rijkspresident op grond van artikel 48 par. 2 der Rijksgrondwet sinds 10 Februari 1931 afgekondigde ver ordeningen worden ingetrokken; 4. De betaling van subsidie aan Pruisen voor de politie in dat land, wordt per 31 October 1931 gestaakt. Toen kreeg Hitier het woord. Adolf Hitier dankte allereerst de aanhan- ers zijner partij voor het werk en de offers, ie zij in de twaalf jaren der Nationaal socialistische beweging hebben gebracht en las vervolgens een manifest voor, waarin o.m verklaard wordt: In den zwaren strijd om het bestaan der volkeren blijft Duitschland meer en meer ten achter. Voor de geheele wereld richten wij tegen de Duitsche regeering, welke tot nu toe aan het bewind is geweest en in het bizonder tegen de huidige regeering de plechtige aanklacht dat door het verzuim harerzijds van een plichtsgetrouwe, waar- heidslievende opheldering inzake den ontzet- tenden binnenlandschen toestand v. Duitsch land, mede schuldig te zijn aan 'n catastrophe, welke thans alle cultuurnaties bedreigt. Wij verwijten de huidige regeering, dat zij in haar binnen-, buiteniandsche en economische politiek zelfs een toestand van matelooze ver warring heeft te voorschijn geroepen, deels heeft behouden en begunstigd en geen klare gedachte heeft over de wijze waarop wij uit den nood zouden kunnen geraken. Wij zien de mogelijkheid van redding der Duitsche natie slechts door een gigantisch beroep op de in ons zelf aanwezige krachten. Krachtig protesteeren wij tegen de verdere handhaving van het z.g. vredesverdrag van Versailles, dat niet alleen ons Duitsche Volk verstoort, maar in zijn gevolg de geheele wereld in een toestand van eeuwige onrust en onzekerheid moet werpen. De door ons allen gewenschte samenwerking der geciviliseerde naties tot wegneming der ernstige internationale scha de is net zoo lang ondankbaar, als de wereld door dit verdrag in twee vijandelijke helften is verscheurd. De strijd tegen de bolsjewisti sche vernietiging van alle bestaande men schelijke gemeenschappen is voorwaarde voor een oprecht verzet van al die naties die voor alles in het belang van haar hand- en hoofdarbeidende n enscnen den sociaal gru wel ijken toestand van den gebolsjewiseerden slavenstaat willen vermijden. Nadat Hitier er op gewezen had dat de regeering-Bruening en iedere regeering die in wezen aan haar verwant is in de landen niet 't vertrouwen van de nationale oppositie bezit, eischte hij het overgeven der macht aan de oppositie. Gistermiddag had een gemeenschappelijke zitting van parlementsleden plaats. Dr. w-1"??' 'e^er dier algemeene vergadering, hield een openingsrede, waarin hij tot uiting Kf °men' ^at ^et doel 's> P0'itieke ma., 'Sngs den snelsten weg te verwerven. 5* en'(e'e sprekers het woord hadden ë'Hg de vergadering naar een gras- je> waar een godsdienstoefening plaats y°nA '"WJ1'1 daarna de groote manifestatie in het Kurhaus volgde. \oor het Kurhaus verdrongen zich duizen den belangstellenden. De groote zaal van het denr?n rip W3S geheel Honderden volg- w aangrenzende lokalen de betooninf gedrang S hefrschte ee» levensgevaar® ""ff*"* en Hitier kwamen samen de taal binnen, waarbij zij steeds weer met Heil Hugenberg, Heil Hitier werden begroet. Deze ovaties duurden ongeveer tien minuten lang. Op het groote podium namen op de eer ste rij plaats: iiugenberg, Hitier, rrick en de beide Stahlhelmleiders, achter hen zaten meer dan 100 parlementsleden en economen. Geheimraad Hugenberg, die de vergade ring opende, kon eerst na een hernieuwd langdurige, stormachtige ovatie aan het woord komen. Hij gaf eerst het woord aan den premier van Brunswijk Dr. Kuechenthaij. Deze verwelkomde de vertegenwoordigers der nationale oppositie namens het Brunswijk- sche ministerie van Staat. Wie den huidigen opmarsch der natonale oppositie in Bad Harzburg gadeslaat, zal met groote genoeg doening vaststellen moeten dat. in het Duit sche volk geweldige krachten hêerschen. Moge de dag niet veraf zijn waarop het geheele Duitsche volk erkennen zal dat de ar beid der nationale partijen en bonden, die zich thans nog de nationale oppositie noe men, het herstel van het Duitsche Vaderland voorbereiden en de huidige werkzaamheden en conferentie het geheele vaderland, de Duitsche jeugd en Duitschlands toekomst mogen dienen. Daarna opende Hugenberg de rij der sprekers. Hij zeide o.m. dat achter deze ver gadering het volk stond, waaruit een nieuw, waarachtiger en jonger Duitschland zal groeien. „Wij, aldus Hugenberg, hunkeren naar de redding van het volk". Nadat Hugenberg den algemeenen toe stand in Europa en Amerika geschetst had, las hij een resolutie van het nationale front voor. De resolutie begint met te constateeren, dat de nationale oppositie sedert jaren ver geefs heeft gewaarschuwd tegen het versa gen van de regeeringen en het staatsapparaat tegen den bloedigen terreur van het Marxis me, tegen het voortschrijdende cultuurbols jewisme en de vernietiging van de natie door den klassenstrijd, tegen dé uitschakeling der nationale krachten uit de leiding van den staat, tegen een politiek die door naar politie ke, economische en militaire ontmanning van Duitschland nog verder gaat dan het dictaat van Versailles, tegen een politiek, die het binnenlandsche bedrijfsleven heeft prijs ge geven ten gunste van wereld-economische hypotheken, van onderwerping aan het bui tenland, die noch de gelijkberechtigdheid •bracht, noch het Duitschland heeft gebracht, noch" het ver scheurde Oosten voor een op oorlog gelijken- den inval heeft bewaard, noch het land heeft gered van den chaos van het bolsjewis me, zonder echter door krachtige zelfwerk zaamheid de economische crisis te kunnen voorkomen en daardoor de wereld werkelijk te behoeden voor een bankroet en werkelijken vrede te brengen. De nationale oppositie verklaart zich be reid, in het Rijk en in Pruisen de regee ringsverantwoordelijkheid op zich te nemen. Geen hand, die eerlijk wordt aangeboden voor oprechte samenwerking, zal worden afgewvzen. De oppositie weigert echter den verkeerden koers te blijven volgen in een slechts nationaal-getinte regeering van de huidige regeeringskrachten. Elke regeering, die tegen den wil der gesloten nationale op positie wordt gevormd, moet rekenen op haar tegenstand. Zij eischt het onmiddellijk aftre den van de regeeringen Bruening en Braun, oe onmiddellijke opheffing van de dictato riale volmachten der regeeringen, welker sa menstelling niet meer overeenstemt met den volkswil en die zich nog slechts met behulp van noodverordeningen aan het bewind kan houden. Zij eischt onmiddellijke nieuwe ver kiezingen voor de verouderde volksvertegen woordigingen, voornamelijk in het Rijk en in 1 ruisen. In het volle bewustzijn der daar door aanvaarde verantwoordelijkheid ver klaart zij, dat de in de nationale oppositie vereenigde organisaties bij komende onlusten leven en eigendom, huis, hof en werkplaats zullen verdedigen van diegenen, die zich openlijk bij de natie aansluiten, maar dat zij weigeren de huidige regeering en het thans heerschende systeem met hun bloed te be schermen. Zij eischen herstel der verdedi- gingssouvereiniteit van Duitschland en gel'j- ke bewapening. De oppositie bezweert den door haar gekozen President Von Hinden burg, dat hij voldoet aan den stormachtigen aandrang van millioenen vaderlandsgezinde mannen en vrouwen, frontsoldaten e"J°n£\\ ren, door op het laatste oogenblikdMr het bijeenroepen van een werkelijk nationale re dering de reddende koersverandering te brengen De resolutie eindigt me de zinsne de cTat slechts een sterke nationale regeer.ng aan de nooden en wenschen van het volk kan voldoen, en dat daarvoor offers en plichtgetrouwheid van het volk kan worden geëischt. De oppositie gelooft aan de vervul ling van haar taak, omdat zij op de Duitsche kracht en op de toekomst van het volk ver trouwt. De resolutie werd met stormachtig ap plaus en „Heil"-geroep ontvangen. Nadat Adolf Hitier en Seldte, de leider van de Stahlhelm en dr Schacht, de oud- president van de rijksbank, nog gesproken hadden, werd de bijeenkomst onder het zin gen van het „Deutschland'Mied door Hugen berg gesloten. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De lapansche bombardeering van Kintschau. (Taonan). Het Chineesche gezantschap te Berlijn heeft Zaterdagmiddag de officieele bevesti ging ontvangen van het bericht over den vliegeraanval op de stad Kintschau (Tao nan) door de Japanners. Volgens deze beves tiging hebben op 8 October Japansche mili taire vliegtuigen boven het niet versterkte Kintschau, de aan de Peiping-Mukden- spoorweg gelegen voorloopigen zetel van de regeering der Mandsjoerijsche provincies ge vlogen, meer dan 40 bommen neergeworpen en de stad met machinegeweren beschoten. Onder de slachtoffers van het bombarde ment bevindt zich een buitenlandsch profes sor aan de hoogeschool voor verkeerswezen en techniek, die gedood werd. In de stad werd groote materieele schade aangericht. Geen staking der Japansche operaties in Mantsjoerije. Zondag is het Japansche kabinet in ver gadering bijeen gekomen om te beraadslagen over den politieken toestand. Aan de kabi netszitting werd deelgenomen door den chef van de Japansche generale staf en door den chef der admiraliteit De Japansche Minister van Oorlog bracht verslag uit over flen toe stand in Mantsjoerije en verklaarde, dat op het oogenblik de militaire operaties onder geen enkele omstandigheid gestaakt konden worden. Naar verluidt zou de Japansche regeering voornemens zijn, de besluiten van den Vol kenbond, hoe deze ook zouden uitvallen, af te wijzen. Japansche militaire vliegtuigen boven China. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, cirkelen Japansche vliegtuigen ook reeds boven het eigenlijke China. Zij zijn ter verkenning doorgedrongen tot in de nabijheid van Tientsin. Taonan door Japansch bom menwerper verwoest. Het Chineesche spoorwegknooppunt Tao nan is door Japansche bommenwerpers vol komen verwoest. Geen Chineesche antwoord- s nota meer aan Japan, maar een nieuw protest te Genève. Volgens een Russisch bericht uit Nanking wordt in Chineesche officieele kringen ver klaard, dat China de laatste Japansche no ta niet zal beantwoorden, aangezien de toon van de nota niet in overeenstemming is met de diplomatieke gebruiken. Uit Charbin wordt gemeld, dat de Ameri- kaansche consul-generaal in gezelschap van den plaatsvervangenden militairen attaché van het Amerikaansche gezantschap te Kirin is aangekomen. Het nieuwe Chineesche protest bij Genève. De Chineesche regeering heeft zich gister avond opnieuw met een dringend telegra fisch verzoek om hulp tot den Volkenbonds raad gewend. In de nieuwe nota wordt mede gedeeld, dat Japansche vliegtuigen Zater dag het hoofdkwartier van de provinciale regeering van Mantsjoerije hebben gebom bardeerd. De toestand is buitengewoon ern stig. De Chineesche regeering verzoekt den Volkenbondsraad, onverwijld maatregelen te treffen voor het herstel van den vrede en ter stond een Volkenbondscommissie van onder zoek naar Mantsjoerije te zenden. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft de nota onmiddellijk telegrafisch ter kenins gebracht van alle mogendheden, die in den Raad vertegenwoordigd zijn, als mede van de Amerikaansche regeering. Ook te Genève acht men op het oogenblik den toestand buitengewoon ernstig. Algemeen neemt men aan, dat Lord Reading, Briand en Grandi Dinsdag de zitting van den Volkenbondsraad zullen bijwonen. Men ver wacht ook, dat de Duitsche regeering een vooraanstaand persoon naar Genève zal zen den, vermoedelijk den Staatssecretaris voor Buiteniandsche Zaken Von Bulow Het Duitsche en Engelsche rapport overhandigd. De leden van den Volkenbondsraad waren door den raadspresident uitgenoodigd rap porten in te dienen over den toestand in het Verre Oosten. Zondagavond heeft staatsse cretaris von Bulow den Volkenbond telegra fisch het rapport van het Duitsche gezant schap te Peking doorgezonden Volgens dit rapport, dat op mededeelingen gebaseerd is van het Duitsche consulaat te Moekden van 9 October is het aantal Japansche troepen niet veranderd. De Japansche troepen heb ben zich in den allerlaatsten tijd over het al gemeen in hun legerplaatsen teruggetrokken en zijn op vele plaatsen vervangen door Ja pansche gendarmerie en Chineesche politie agenten. Ter bestrijding der bandieten vin den dagelijks expedities plaats op Chineesch grondgebied. Verder kunnen dagelijks ver kenningsvluchten geconstateerd worden in het Westen van Japansche vliegtuigen, die naar van Japansche zijde gemeld wordt, bommen zouden hebben geworpen, zoodra zij aangevallen werden. Tot dusverre heeft men echter door de verwoesting van alle commu nicatiemiddelen nog geen feiten kunnen vast stellen betreffende de gebeurtenissen te Tsjangtsjoen. De Engelsche regeering heeft den alge meenen secretaris eveneens een rapport doen toekomen van haar consul-generaal te Tientsin. Deze deelt mede, dat het universi teitsgebouw te Tsjangtosjoen waarin zich het hoofdkwartier bevindt van de provinciale re geering door 12 Japansche vliegtuigen be stookt is met 30 tot 40 bommen. Volgens het rapport van een buitenlandsch ingenieur zou de locomotief van een trein zijn verwoest, 15 personen zouden zijn gewond en 5 gedood. De Engelsche minister van buiteniandsche zaken, Lord Reading, en de Fransche minis ter van buiteniandsche zaken, Briand, zul len Maandagavond te Berlijn aankomen voor de buitengewone zitting van den Volken bondsraad. Communistische opstanden in Mantsjoerije. Volgens een Russische mededeeling uit Charbin zijn in Mantsjoerije kleine opstan den onder leiding van de communistische or ganisatie „Groot mes" uitgebroken. De re geering te Kirin heeft van het Japansche opperbevel verlof gekregen troepenafdeelin- gen tot den strijd tegen de communisten sa men te trekken. DE SPOORWEGAANSLAG BIJ BIA ORBAGY. De dader opgespoord? Het Hbld. meldt: Eenige dagen geleden heeft de politie te Boedapest aan die te Weenen mededeeling gedaan van haar verdenking tegen een 39- jarig koopman, Silvester Matuschka ge naamd, dat deze de dader zou zijn van den spoorwegaanslag bij Bia Torbagy. Matuschka verklaarde bi] zijn verhoor, dat hij in den verongelukten trein in een derde klasse wagen gereisd heeft en bij het ongeval slechts eenige kleine verwondingen heeft op- geloopen. Tegelijkertijd is echter geconstateerd, dat Matuschka eind Juli tien K G. ecrasiet, pa tronen en lonten heeft gekocht, die hij ver klaarde noodig te hebben voor het omverha len van een hem toebehoorende fabriek. Het ecrasiet zou hij naderhand hebben wegge worpen. In de buurt waar Matuschka woon de stond hij als een zonderling bekend. Wat aan de arrestatie voorafging. De aanhouding van Matuschka verwekte te Boedapest algemeene sensatie. Met betrekking tot de voorgeschiedenis van de arrestatie wordt nog gemeld, dat ongeveer drie weken geleden twee hooge Boedapester politieambtenaren te Weenen vertoefden om tegen Matuschka bezwarend materiaal bij een te brengen. Inderdaad was Matuschka te genwoordig bij het spoorwegongeluk en da delijk meldde hij zich als vrijwilliger bij het reddingswerk aan, waarbij hij verklaarde, dat zijn verwondingen slechts van lichten aard waren. Hij gaf toen een onjuist adres op en verklaarde directeur eener vennoot schap te zijn en te Weenen te wonen. De politie te Boedapest kwam echter te we ten, dat hij na den aanslag tweemaal te Boe dapest vertoefd had. Gedurende dien tijd ge droeg hij zich zeer opvallend. Hij wisselde tweemaal per dag van verblijfplaats en liet zich steeds onder andere namen inschrijven. Hij kwam samen met verdachte individuen, waarop de politie hem aanhield. Na zijn ver hoor liet men hem echter weer vrij om hem in den waan te brengen, dat de politie over tuigd was van zijn onschuld. Bij zijn tweede bezoek te Boedapest begaf hij zich naar de plaats des onheils en zwierf langen tijd bij het viaduct van Bia Torbagy rond. COMMUNISTENTERREUR TE CORDOBA. Botsingen te Melilla. De toestand in het gebied van Cordoba wordt zienderoogen slechter. Meer dan dui zend door communisten geleide landarbeiders terroriseeren over een gebied van 40 vier kante K M. alle bewoners en grondbezitters. Zij verwoesten de haardstede, vernielen de goederen en sparen zelfs het vee niet, waar van zij de pooten breken. De regeering houdt troepen met artillerie gereed om de onlusten te onderdrukken. Militaire vliegtuigen cir kelen voortdurend boven het opstandige ge bied. Te Cordoba zelf werden pogingen ia het werk gesteld om kerken en kloosters in brand te steken, hetgeen echter door de politie kon worden verhinderd. Te Mellia zijn de taxichauffeurs in staking VAN „.gaan. Het is aldaar tot bloedige botsingen gekomen met onderkruipers, waarbij 1 doode en talrijke gewonden vielen. WILD WEST IN POLEN. Goederentrein door roover» overvallen. Tusschen Alexandrowo en Ottlotschin worden in den laatsten tijd herhaaldelijk goederentreinen overvallen. De spoorwegdi rectie heeft derhalve de treinen doen begelei den door gewapende afdeelingen politie. Vrijdag is opnieuw een anval gepleegd op een ijlgoederentrein. In een bocht sprongen verscheidene personen op den trein. Toen de beambten de dieven wilden arresteeren, werd de trein uit het nabijgelegen woud door me deplichtigen van de roovers beschoten, waar door twee conducteurs werden gedood. De trein werd tot stilstand gebracht, 17 perso nen werden gearresteerd en men ontdekte een geheel dievenkamp met talrijke wapenen, waaronder ook een machinegeweer, die ir beslag werden genomen. VERDUISTERINGEN OP GROOTE SCHAAL Te Coblenz. De Staatsantwaltschaf te Coblenz is een omvangrijk bedrog op het spoor gekomen. Het betreft groote verduisteringen, die voor namelijk door ambtenaren van de rijksspoor wegen zijn gepleegd, n.1. in dien zin, dat op de rekeningen van een expeditiefirma aldaar, welke na de opheffing der bezettingsbureaux met de verhuizing der overgeplaatste ambte naren werd belast, opzettelijke hoogere be dragen werden genoteerd dan die, welke bi| de officieele bureaux werden afgedragen. Ongeveer vijftig ambtenaren zouden er bfj betrokken zijn. De gevallen dateeren ten dee- le uit de periode kort na het einde van den oorlog. De hoofdschuldige, de eigenaar der expe ditiefirma, is reeds gearresteerd. L COMMUNISTISCHE PREDIKANT UIT ZIJN AMBT ONTZET. Het bestuur der Evangelische kerk te Karlsruhe heeft naar aanleiding van het toe treden van den predikant Eckert tot de com munistische partij een verklaring gepubli ceerd, waarin gezegd wordt dat het ambt van in actieven dienst der Evangelische Landskerk staand geestelijke niet vereenig- baar is met het deel uitmaken als agitatorisai werkzaam lid van een politieke partij, die op de scherpste wijze allen godsdienst en in het bijzonder de christelijke kerken, bestrijdt. Op grond hiervan heeft het bestuur beslo ten as. Eckert uit zijn functie te ontslaan en is het hem verleende verlof tot het maken va' een reis naar Rusland ingetrokken. GRANAAT ONDER SPOORWEO- v VIADUCT. Een nieuwe aanslag in Tsjecho Slowakije? Onder een spoorwegviaduct op de baan PrarauMachritsch—Ostrau heeft een li- jarige schoolknaap een niet-ontplofte gra naat gevonden. De jongen heeft de politie hiervan in kennis gesteld, die onmiddellijk de militaire overheid waarschuwde. Men ge looft, dat het hier opnieuw een spoorwegaan slag betreft. ZWARE AARDBEVING IN ITALIË GEREGISTREERD. Gisternacht om 1 uur 30 is op de seismo- frafische instituten te Triest en Florence een rachtige aardbeving geregistreerd, welker epicentrum in Noord-Oostelijke richting op ongeveer 14000 K M. geschat wordt. De apparaten zijn ongeveer 5 uur lang werk zaam geweest. GEMEENTE AMMENDORF KAN DE LOONEN NIET BETALEN. De gemeente Ammendorf bij Halle kon Zaterdag de loonen der arbeiders en van daag de salarissen van onderwijzers en be ambten niet uitbetalen. Het is nog niet be kend, wanneer de uitbetaling zal kunnen plaatsvinden. Onder de werkloozen is ernsti ge onrust ontstaan. De politie handhaafde echter de orde. 5 Personen werden gear- resteerd,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1