DAGBI AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. P. R. O. V. O. M. A. DIMSDAC» 13 OCTOBEH 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Mo. 241 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Als de blinde den lamme draagt komen beiden op de plaats van bestemming. Als blinden reusiceeren en dooven acteeren kan ook nog iets vcor d^ „onvolwaardigen" bereikt worden. Wij kennen voor menschen, die in het maat schappelijk leven door een niet geheel nor maal functionneerend lichaam of door zwak ke geestvermogens gehandicapt zijn in het algemeen den naam „onvolwaardigen". Met is een naam waarmede blinden en slechthoorenden zich niet kunnen vereenigen en wij kunnen hun bezwaren volkomen begrij- pen. Het is niet doenlijk alle min of meer van anderen afhankelijken in één groote groep onder te brengen. Daarvoor is er te groot yerschil in vorm en beteekenis der onvolwaar digheid. Onvolwaardig is ook een arbeider met één hand zonder dat dit zeggen wil dat hij daarom minder behoeft te presteeren dan menige arbeider, die er twee heeft, i Onvolwaardig heeten de dooven, maar hoe veel dooven zijn er niet, die in wetenschappe lijk, in kunstzinnig en in zoo veel ander op zicht verre boven hun omgeving uitsteken. Onvolwaardig worden ook de blinden ge noemd maar ook onder hen treft men men- schen van beteekenis aan en waar hun lichaamsgebrek hen het minst hinderlijk is op musicaal gebied kunnen blinden zich tot ware kunstenaars ontwikkelen. I Wij zien daarom het woord „orcvolwaardi- jen" voor slechthoorenden en blinden liever vervangen door „maatschappelijk achterge- stelden" en dan nog in dezen zin, dat hun •achterstelling uitsluitend het gevolg is van een lichaamsgebrek, dat hinderlijk in den om gang is en dat hen dus in een nadeelige positie plaatst. Wanneer een doove en een goed hoorende naar dezelfde betrekking solliciteeren zal de laatste een veel grootere kans van slagen hebben ook al heeft de andere grootere ont wikkeling. Dat is een der oorzaken, dat de „maat schappelijk achtergestelden" zich aaneenge sloten hebben, begrijpende, dat de organisatie meer bereiken kan dan de eenling en dat zij tezamen optrekkend voor ieder afzonderlijk gunstiger levensvoorwaarden kunnen verkrij gt- Onvolwaardigen in den strikten zin van het woord zijn eigenlijk de lichamelijk volstrekt hulpeloozen, en daarnaast de achterlijken, waaronder wij niet de geesteszieken, maar de geestesarmen verstaan. Wij spreken in Alkmaar van een „achter lijke school" zonder te bedenken, dat de ach terlijkheid niet in de school maar in de leer lingen zit. Wij bedoelen de school voor ach terlijke kinderen en al zijn ook dit „maat schappelijk ten achter gesielden" het is be grijpelijk, dat blinden en dooven zich daar mee niet op een lijn wenschen te stellen. Daarbij komt, voornamelijk wat de dooven betreft, dat deze categorie gehandicapten steeds pogingen aanwendt om de oorzaak van hun achteruitzetting zooveel mogelijk weg te nemen en di volwaardigheid dus weer te benaderen. Zij construeeren steeds gevoeliger geluids apparaten en blinden en dooven samen sturen op een geheel gewijzigde opleiding aan waarbij aparte scholen gesticht worden, waar de kinderen dus niet als onmachtigen bij het normale onderwijs moeten achterblijven, maar waar leerplan, school, leermiddelen en leerkrachten geheel op het bijzondere voor hen gewenschte onderricht zijn ingesteld en het onderwijs dus de beste resultaten moet hebben Wij hebben als kinderen naar het oude verhaaltje geluisterd van den lamme en den blinde, die geen van beiden verder konden tot dat de blinde den lamme op zijn rug nam en deze hem de richting aangaf, zoodat beiden op hun bestemming kwamen. Dat is als het ware een symbool, een bewijs hoe door samenwerking allen geholpen kun nen worden en het is een bewijs van een drachtelijk streven naar lotsverbetering, dat de Nederlandsche Blindenbond met de afdee- ling Alkmaar van de Slechthoorenden en ook de Vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen van de school voor Buiten gewoon L. O. te Alkmaar", de zgn. „Achter lijke school", gezamenlijk een uitvoering geven in de Harmonie waarin zij niet alleen zuilen demonstreeren, dat zij op artistiek ge- oita menige volwaardige een lesje kunnen *e^en> maar waarmede tevens propaganda oor hun streven en versterking hunner kas- «en beoogd wordt. De Nederlandsche Blindenbond had reeds voorjaar het plan in Alkmaar een propa- door t'iVO?d te organiseeren, die evenwel floor gebrek aan belangstelling niet kon door- steld 60 om tot herfst wei"d uitge- men een beetje om onze kostbare plaatsruimte denken wilde dit najaar haar 5-jarig be staan herdenken met het houden van een propaganda-avond en de afd. Alkmaar van de Vereeniging van Slechthoorenden zou haar 10-jarig bestaan op feestelijke wijze willen vieren. Zooals de lamme den blinde vond en voort hielp, zoo vonden deze drie organisaties el kaar en huurden gezamenlijk de groote Har moniezaal om er overmorgen Donderdag avond 8 uur een voorstelling te geven waarbij, zooals uit het rijk gevarieerde pro gramma blijkt, van eenige onvolwaardigheid geen sprake behoeft te wezen. Zij werken gezamenlijk onder den naam P.R.O.V.O.M.A., dat de afkorting is van „Propaganda voor Maatschappelijk Achter gestelden" en de bedoeling is ieders streven in zoo ruim mogelijken zin bekend te maken. Zoo streeft de Nederlandsche Blindenbond naar leerplicht voor blinde kinderen, daar nog vele dezer kinderen van alle onderwijs verstoken zijn. Voor de volwassen blinden vragen de leden dezer organisatie arbeid waarin zij als volwaardig kunnen worden aangemerkt. De Vereeniging voor slechthoorenden be kostigt het plaatsen van kinderen op scholen voor S. H. zooals er te Amsterdam, te 's-Gra- venhage en te Rotterdam zijn gevestigd, en die natuurlijk geen instituten voor doofstom men zijn. Zij verschaft verder den leden deugdelijke gehoorapparaten, waarbij min vermogenden tegen een gereduceerd prijsje of gratis worden geholpen waarbij dan ae kos ten uit het instrumentenfonds betaald worden. Zij heeft daarnaast den strijd aangebonden tegen de op dit gebied welig tierende kwak zalverij, tegen de instrumenten, welke alleen voor den verkooper van waarde zijn. Te Soest is een centraal magazijn van hoorinstrumenten gevestigd waar alle goede toestellen aanwezig zijn en men rustig een keus kan doen. Verschillende afdeelingen houden daarnaast een proefkist met de voor naamste instrumenten ter beschikking van de slechthoorende leden. Verder heeft de Vereeniging arbeidsbeur zen voor S. H. geopend en een speciaal rust huis „Ons Landhuis" te Lunteren. Dooven hebben op blinden voor, dat zij kunnen leeren zich door andere zintuigen te helpen. Een blinde kan nimmer met de ooren zien, maar een doove kan wel met de oogen hooren, in zooverre het althans de mensche- lijke stem betreft. Beter gezegd, hij kan leeren liplezen, dus uit de bewegingen der lippen de woorden afkijken en de Vereeniging stelt min vermogende leden in staat hierin les te nemen. Dat vele dooven hierin een hooge graad van ontwikkeling bereiken bewijst zeker mej. Tine Marcus, bijgenaamd de doo- venmoeder, die nipts hoort en slechts één oog heeft, maar, dank zij haar vaardigheid in lip lezen, met iedereen normaal kan spreken. De Vereeniging heeft verder een fonds waaruit vakopleiding voor jeugdige slecht hoorenden bekostigd wordt. Ook wordt ge waakt tegen de zucht naar teruggetrokken heid en daardoor vereenzaming, waartoe dooven al spoedig komen, doordat zij ver keerd begrijpen en daardoor bespot worden of zich te afhankelijk gevoelen en anderen niet willen lastig vallen Daarom houden de afdeelingen zeer vaak bijeenkomsten waar naast de ernstige zaken ook de gezelligheid niet uit het oog wordt verloren. De Vereeniging „Zorg enz." - wij moeten voor vereenigragen met degelijke lange na m Der Dritte im Bunde, althans voor den gemcenschappelijken propaganda-avond, is de V ereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen van de school voor Buitenge woon Lager Onderwijs te Alkmaar" en alle .eeriingen dier schooi mochten willen, dat zij met Sint Nicolaas den naam dezer vereeni ging voluit in chocoladeletters kregen. Het doel dezer organisatie is uitzending van zwakke kinderen van deze school naar een speciaal koloniehuis te Ede, waar deze kinderen beter op hun plaats zijn dan in gewone koloniehuizen. Daarnaast geeft de vereeniging avondonderwijs aan de oud leerlingen, een zeer nuttig werk omdat men dezen leerlingen eigenlijk nooit voldoende kan bijbrengen. De gemeente stelt hiervoor jaar lijks 1000 beschikbaar, het onderwijs wordt zeer geapprecieerd en het vorig jaar heen er, door den grooten toevloed, zelfs een belang rijke uitbreiding plaats gehad. Möi streeft er naar de lessen te geven naar behoeüe en in overeenstemming met de cap js den werkkring der oud-leerhng hand- hporiineliik dat de ontwikkeling der nanu vaardigheid een voorname plaats op het les rooster inneemt. f«i taak van de laatste jaren is het ver strekken van eemovidigen, loonenden arbe.u aan die oud-leerlingen welke zich moeilijk in het practische leven kunnen aanpassen. De Vereeniging stichtte daarvoor de Nazorg- arbeidsinrichting, waarvoor de gemeente eveneens een subsidie verleent Hier werken de oud-leerlingen onder toezicht van een werkmeester, die hen verschillende eenvou dige gebruiksartikelen leert maken. In deze inrichting, welke gevestigd is in de voorma lige 5e Gemeenteschool op de Nieuwe Sloot, koopt men voor zeer billijken prijs allerlei soorten matten, boenders, bezems, zeilzwab- bers, vatenkwasten, voetenbankjes, poetsdoo- zen, afdruipbakjes, prullenbakjes, kranten hangers en dergelijke gebruiksvoorwerpen en steunt door het koopen tevens het streven deze onvolwaardigen van de straat te houden, hen niet ten laste der gemeenschap te doen komen en bovenal hen zich „werkman" te la ten gevoelen. Er is een loterij georganiseerd tot bestrij ding der onkosten en tot aanvulling der kas sen, maar de Ned. Blindenbond heeft zich hieruit teruggetrokken, zoodat een eventueel batig saldo alleen de beide andere vereenigin- gen ten goede komt. Allen gezamenlijk werken evenwel mede aan den Donderdag 15 October a.s. in de Harmo nie te houden grooten propaganda-avond, waar uitsluitend blinde en slechthoorende artisten zullen optreden. Op 16 en 17 October, Vrijdag en Zaterdag, worden daarna verkoopavonden gehouden en is een bazar georganiseerd ten bate der S. H. en der Vereeniging „Zorg enz.". Men stelt daar artikelen uit de Nazorg-arbeidsinrich- ting verkrijgbaar en aan de bazar der S. H. zullen de noodige attracties worden verbon den. Deze verkoop- en bazar-avonden worden in het Vereenigingsgebouw Heul 3 georgani seerd en de Propaganda-avond wordt in de Harmonie gehouden. - jv - Voor dezen propaganda-avond is een eere-comité gevormd, waarvan onze burge meester het voorzitterschap aanvaard heeft en waarin verder zitting hebben de burge meesters van Bergen, Heiloo, Egmond- Binnen, Egmond aan Zee, Schoorl, Sint Pancras, Koedijk en Oudorp alsmede de hee- ren C. F. D. Kohhnert, voorzitter der Vereeni ging „Zorg enz.". Herman Snijders, oud voorzitter der Vrijz. Dem. partij, en oud- leeraar der H. B. S. te Middelburg van wiens gezellige lessen o.a. schrijver dezes menig jaartje geprofiteerd heeft. De avond wordt geopend met een welkomst woord van den heer Kohnert, waarna een gezelschap van slechthoorenden een panto- mine uit den tijd van den FranschDuit- schen oorlog zal opvoeren. Na een toespraak van den heer Herman Snijders, geeft de blinde heer Piet Meyer een drietal klaviernummers, waarna de heer Henri van den Heuvel van den Nederl. Blin denbond zal declameeren. De heer Joh. van den Berg, de blinde propagandist, houdt ver volgens een toespraak, een strijkorkest onder leiding van den slechthoorenden heer Van 't Woud laat zich hooren, er wordt een komi sche pantomine opgevoerd, de blinde heer Herman Bresser laat de aanwezigen van zijn mooi bariton-geluid genieten en met een slotwoord zal deze avond worden besloten. De toegang is slechts op 0.75 gesteld om ieder in de gelegenheid te stellen dien avond aanwezig te zijn. Laat men dit niet aller eerst ten bate van zich zelf doen, maar laat men naast de gedachte aan wat hier te genie ten valt, bedenken, dat men door het bezoeken van dézen propaganda-avond er tevens toe medewerkt den moeilijken bestaansstrijd der maatschappelijk ten achter gestelden te ver lichten. Daodiiksch OmczicfU DE OPZIENbARENDE REDE VAN Dr. SCHACHT. o Wat minister Dietrich er over zegt o Een verklaring van dr. Schacht. o Tijdens de groote bijeenkomst in Bad Harzburg heeft, zooals we gisteren reeds terloops hebben medegedeeld, dr. Schacht, de gewezen president der Duitsche rijks bank, een belangwekkende rede gehouden, waarin hij op bizonder scherpe wijze de fi- nancieele leiding in Duitschland hekelde en als economisch program van de rechtsche cppositie eischte het program van Frederik dén Groote na den zevenjarigen oorlog: zich geheel richten op de eigen economie en uit den bodem halen, wat slechts eenigszins mo gelijk is, en overigens sparen en werken. B In een uitvoerig telegram van het W. B. aan het Hbld. wordt nu gemeld, dat de rijksminister van financiën, dr. Dietrich, te genover verschillende persvertegenwoor digers gesproken heeft over de verklaringen van dr. Schacht. In scherpe bewoordingen maakte de mi nister front tegen de uitingen van dr. Schacht, welke aldus de minister, geschikt waren het aanzien van Duitschland in de wereld ernstig te schaden. Een ieder kan critiek oefenen op de maatregelen van een regeering en deze benadeelen, maar men mag nooit zoover gaan om de Hangen van een geheel volk te benadeelen. Minister noemde de bewering, dat de rijksbank de openbare financieele instituten te hulp was gekomen, geheel on juist. De rijksbank had nooit met haar mid delen of door disconteering van schatkist biljetten die instellingen hulp -verleend. Er was niets verdoezeld. Ook was onjuist, dat de Rijksregeering niet in staat zou zijn aan haar verplichtingen te voldoen. Deze be weringen worden het beste weerlegd door het feit, dat de rijksregeering van de 420 mil- lioen vlottende schulden van dit jaar ge durende de laatste zes maanden tot 1 Oct. 297 millioen heeft terugbetaald. Indien ook al zekere financieele moeilijkheden door den noodtoestand der gemeenten zijn ontstaan, mag men daarbij niet vergeten, dat van het totaal der 55.000 gemeenten slechts ongeveer 2 tot 3000 in moeilijkheden verkeeren. Tenslotte ging de minister nog in op het geen dr. Schacht verklaard had betreffende de buitenlandsche schulden van Duitschland, waarbij hij eraan herinnerde, dat dr. Schacht zelf president van de Rijksbank was geweest en derhalve zelf gelegenheid genoeg had ge had inzicht te geven over de hoegrootheid der buitenlandsche schulden. Helaas is thans vastgesteld moeten worden dat Duitsch- land's buitenlandsche schulden werkelijk hooger zijn dan men eerst had aangenomen. De statistieken daarover zijn echter nog niet afgesloten. De rijksbank heeft echter slechts de mogelijkheid de over de banken loopende buitenlandsche vorderingen na te gaan. Aan het slot van zijn uiteenzetting keerde minister Dietrich zich tegen de wijze, waar op de politieke vraagstukken in Duitschland worden behandeld. Hij noemde het het on geluk van het Duitsche volk, dat het ook in tijden van nood niet in staat is zich boven de enge partijgrenzen te stellen. Het geheele gevaar voor het Duitsche volk ligt uitsluitend in zijn nervositeit. Zoowel de oogst als de stand van den veestapel, als van de kolen en suikervoorraad waren volkomen vol doende om de geheele bevolking door den winter heen te helpen en tot bet a.s. voorjaar voor honger te bewaren. o Dr. Schacht, die gisteravond weer te Berlijn is aangekomen, heeft daar de volgende verklaring aan de pers gegeven: Tegen eenige door mij op de bijeenkomst te Harzburg vermelde feiten hebben zoowel het directorium van de Rijksbank als ook de rijksminister van financiën stelling genomen. Terwijl het directorium van de Rijksbank de feiten bevestigt, poogt de verklaring van den rijksminister van financiën het belang ervan gering te doen schijnen. Ik kan slechts aan nemen, dat den rijksminister van financiën de bedragen waarmede de verschillende finan cieele instellingen van den staat en van de Akzept und Garantiebank in de boeken van de Rijksbank voorkomen volkomen onbekend zijn, anders zou een publicatie van deze cijfers de benaming „van weinig belang" merkwaardig belichten. Wanneer echter de rijksminister van financiën op mij het woord „onverantwoordelijk" toepast, wanneer de rijksminister van financiën van mij verlangt, dat ik reeds tijdens mijn vroegeren ambtstijd het bedrag der buitenlandsche schulden had moeten onderzoeken, terwijl hij weet, dat dit slechts door een wet mogelijk is en hij den tegenstand der vroegere regeeringen tegen mij in deze kwestie kent, wanneer hij ten slotte van meening is, dat ik, daar ik geen functie meer bekleed, ook geen meening tot uiting brengen mag, dan laat ik het oor deel over persoonlijke zaken gaarne over aan een lateren tijd. Mijn opvatting van de plich ten van een staatsburger in een democratische staat wijkt ook hier klaarblijkelijk af. 3*ndtwlcuuL HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT, Nota van Stimson aan den Volkenbond. De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche Zaken, Stimson, heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota laten overhandigen inzake het Ja- pansch-Chineesche geschil. Stimson legt er den nadruk op, dat de samenwerking tusschen den Volkenbond en Amerika ook verder door de principes mogen worden geleid, welke reeds kenmerkend zijn geweest voor de tot nu toe gevolgde behan deling van het geschil door den Volkenbond. Aangezien de Japansche en de Chineesche regeering tegenover den Volkenbond ver plichtingen op zich hebben genomen, is het wenschelijk, dat de Volkenbond alle middelen welke ter beschikking staan, zal aanwenden tot regeling van dit geschil. De Amerikaansche regeering harerzijds zal onafhankelijk voortschrijden langs diplo- matieken weg. Zij streeft er volkomen naar het aanzien van den Volkenbond te verster ken. De Amerikaansche regeering zal hierbij duidelijk naar voren brengen, dat zij geens zins de verplichtingen uit het oog zal ver liezen, welke Japan en China bij internatio nale verdragen op zich hebben genomen* Tsjang Kai Tsjek dreigt met oorlog. De Chineesche generaal Tsjang Kai Tsjek heeft Maandag in een politieke verga dering te Nanking een redevoering gehou den, waarin hij het Chineesch-Japansche ge schil besprak. i Hij verklaarde o.m.: Mochten de Volken bond en de signatuurstaten van het Kellogg- pact hun heilige plichen egenovetr China niet vervullen, dan zal China niet aarzelen ten oorlog te trekken, om de waardigheid en de geheiligde rechten van internationale ver dragen te handhaven en den wereldvrede te verzekeren, zelfs op gevaar af zelf het groote offer van een volkomen ineenstorting gedu rende een halve eeuw te moeten brengen. Tsjang Kai Tsjek zegt voorts, dat China zich tot den Volkenbond heeft gewend, om dat het als volkenbondslid verplicht is zich nauwkeurig te houden aan alle bijzonder heden van het Statuut. De Japansche onder stelling dat China zich tot den Volkenbond heeft gewend om bescherming, is onjuist. Voor het geval de Volkenbond te kort schiet, moet China de aangelegenheid zelf ter hand nemen. Briand voor snelle afwikkeling van het Japansch-Chineesche geschil. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, die Maandag tegen den mid dag vergezeld van zijn kabinetschef en den leider politieke afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken naar Geneve is vertrokken, heeft tegenover een journalist verklaard, dat het noodig is het dreigend ga- schil snel af te wikkelen, daar een verdere traineering ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Een poging, om het conflict op te lossen. Uit Tokio wordt gemeld, dat gisteravond de Japansche minister van binnenlandsche zaken en de Chineesche gezant te Tokio een poging hebben gedaan om door een persoon lijke bespreking de mogelijkheid te openen het conflict tusschen Japan en China uit den weg te ruimen. Een Chineesch antwoord aan Japan. De Nanking-regeering heeft besloten, als- nog te antwoorden op de Japansche nota van V rijdag j.1. In het Chineesche antwoord wei gert de Chineesche regeering in te grijpen in de vrijheid van het publiek om die goederen te koopen, die het wenscht en wordt er voorts met nadruk op gewezen, dat de Japansche inval in Mantsjoerije een schending was van de internationale verdragen, waardoor feite lijk de oorlogstoestand was ontstaan. Aan gezien zoowel Japan als China beide leden van den Volkenbond en onderteekenaars van het Kellogg-pact zijn, hadden zij de geschil len op vreedzame wijze moeten regelen. De nota eindigt met de woorden: Indien Japan voort gaat den oorlog te gebruiken als een instrument voor het voeren van natio nale politiek, dan blijft het verantwoordelijk voor alle gevolgen daarvan. ALGEMEENE STAKING TE GRANADA. Te Granada is gister door de revolution* nairen de algemeene staking afgekondigd. Politie en militairen hebben omvangrijke voorzorgsmaatregelen'genomen, en o.a. de belangrijkste punten van de stad en zelfs verscheidene daken bezet. Tot dusverre is het niet tot botsingen van beteekenis gekomen. DE AANSLAG BIJ BIA TORBAGY. Gedeeltelijke bekentenis van Matuschka. Sylvester Matuschka, die verdacht van het plegen van den aanslag bij Bia Torbagy, ge arresteerd was, heeft thans een gedeeltelijk bekentenis afgelegd. Hij heeft n.1. verklaard den springstof aan een onbekende persoon gegeven te hebben. SAMENZWERING IN ARGENTINIË ONTDEKT. Om den president te vermoorden. De Argentijnsche politie is een samenzwe ring op het spoor gekomen, die ten doel zou hebben gehad, president Uriburu te vennoor den. Verscheidene personen werden gearres teerd. Bovendien werden revolutionnaire ge schriften in beslag genomen. PEST IN CHINEESCHE PROVINCIES. Reeds 4000 slachtoffers overleden?, In de Chineesche provincie Honau is bui- lenpest uitgebroken. Reeds zouden meer dan 4000 slachtoffers aan de gevolgen zijn over leden. t FINLAND BESLUIT TOT OPHEFFING VAN DEN GOUDEN STANDAARD. Maandag is besloten tot opheffing van den gouden standaard in Finland. Tegelijkertijd werd besloten aanvullende bepalingen af te kondigen, waarbij de regee ring wordt gemachtigd de Bank tot een zeke ren datum te ontheffen van haar plicht goud te verstrekken bij aanbieding van bankbiljet ten.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1