Alkmaarsche Courant. HET GEHEIM VAN DE HEIDE. Jladionieuias QemewUcadeii Seuilieton [Pxovutciaal Tlieuws Honden) drie en dertigste laargang. Dinsdas: 13 October. HANS STOSCH SARRASANI. No. 241 1931. Woensdag 14 October. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 6.45—7.— en 7.40^7.55 Gymnastiekles o. 1. v G. Kleerekooper. 8.Gramofoonplaten. jO.V.PRO.-Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu-bedrijven. Minny Erf- man, voordracht en het Trio Drukker, viool, cello en piano. 12.Concert door het V. A. R A.-septet o. 1. v. I. Eyl en gramofoonpla ten. 1.45 Pauze. 2.15 P. J. Kers: Onze keu ken. 3.Maak het zelf door mevr. C SchaakeVerkozen. 3.30 „De gouden Kas- tagne kindertooneelstukje door L. Rogge veen. Leiding W. van Cappellen. 4.30 Vraag- uurtje door Oom Henk. j.30 Concert V.A.R. A.-septet o. 1. v. Is. Eyl. 6.55 Mededeelingen inzake „Het Groote Volk" door Veenstra 7 Joodsch uurtje m. m. v. I. Alter, tenor. Amsterd. Joodsch koor o. 1. v. S. H. Eng- lander, tevens piano-begeleiding. 8.Con cert door het V.A R.A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot. Met medewerking van mevr. Hartog—Horneman, zang. 9.„De wet liegt nooit" van R. Betsch. Het Groot Volkstooneel. 10.30 Vervolg en slot concert ill.Nasky Mulder, humorist. 11.3012. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.C.R.V 8— Schriftlezing. 8.15 Gramofoonplaten 10.— Zang door N.C.R.V.-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.—12.— Harmoniumconcert door M. F. Jurjaanz. Mej. A. Geest, so praan 12.— Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 12 30 Concert, mej. N. Biersteker, sopraan. P v. d. Hurk, fluit. W. Clemens, fluit. J. Mo- nissen, piano. 2.— Gramofoonplaten. 2.30 'Lezen van Chr. Lectuur door mej. Wentink. 3 Concert. Mevr. M. Hoving—van Driel, sopraan. C. v. Driel, viool. H. Duinker, piano. 4.30—4.45 Gramofoonplaten. 5.— Kinder uurtje. 6.Voor de landbouwers. L. JEigeman: „Algemeene raadgevingen op het gebied van ziektenbestriiding bij planten 7.Afgestaan. 7.30 Politieber. 7.45 Ned. Chr. Persbureau*8:—9.30 Vanuit de Nieuwe fZuiderkerk te Den Haag: „De Arbeid onder de verstoorde Gerefermeerden in Ned. Indië 9.30—11.— Concert H. Hermann, viool. H v d. Horst Jr„ cello. Mevr. R. A. y. d. Horst Bleekrede, piano. 10.Vaz Dias. 11. 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein. Berichten. 11.05 Causerie 12.20 Orgelconcert door Quentin MacLean 1.05 Gramofoonp'aten. 11.50 Orkestconcrt. 2.40 Berichten. 2.45 Uitzending voor scho len. 3.50 Symphonie-orkest. 5.05 Orgelcon cert door Reginald New. 5.35 Kinderuur 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital. 7.10, 7.30 en 7.50 Causerie. 8.35 B B. C. Symphonie- concert. Orkest en solisten. 10.40 Lezing 10.5512.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20, 10. 10.20, 10.2010.35 en 11.20 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkest en solistenconcert. 4.20 5.20 Orkestconcert. 7.20 Afscheidsavond van Richard Tauber, m. m. v. orkest o. 1. v. Bruno Seidler Winkler, tevens begeleiding a. d. vleugel. 9.3010.35 Avondconcert 10.3511.20 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 5.20 Orkestcon cert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Vocaal con eert door het Zimmer-kwartet. 9.25 Gramo foonplaten. 10.10 Gramofoonpl. 338 M.. 5 20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Orkestconcert m. m. v. solisten. 10.20 Berich ten en sluiting. Parijs „RadiC-Paris,\ 1875 M. 8.05, 12.50, I.25 en 6.20 Gramofoonplaten. 9.05 Wagner concert. Gramofoonpl. van de Bayreuth Opera o 1. v. Fr. v. Hoesslin. Kalundborg, 1153 M. 11.2012.35 Or kestconcert. 2.20—2.40 Orkestconcert. 4.20— 4 50 Gramofoonplaten. 7.207.55 Werken van G. Bizet, m. m. v. het Omroeporkest 7.55—9.25 Korsikaneren eller Casar den yngre, comedie in 1 acte van G. B. Shaw. 9.4010.30 Europeesche uitzending. Iersch concert door het radio-orkest. Zeesen, 1635 M. 5.05—5.50 Berichten. Ca. 6.—6.50 Gramofoonplaten. 9.55 en II.20 Berichten. 11.20 Gramofoonpl. 12.15 l 20 Berichten. 1.20—2.05 Gramofoonpla ten. 2.053 50 Lezingen. 3.504.50 Orkest concert. 4.507.20 Lezingen, lessen, enz. 7.20 Concert door het Pro Arte kwartet uit Brussel. 7.50 Richard Tauber zingt. 9.35 Berichten en hierna dansmuziek uit Leipzig. W ARMENHUIZEN. ten .Uit het Engelsch van MORICE GERARD door W. v. E.—y. R. 15) HOOFDSTUK IX. De ontdekking van den detective. De zware bel in de vestibule ging om streeks kwart over zeven over. Het was de avond, volgende op dien, waarop Ducros en George Manson door den vreemdeling wa ren bespied, toen zij in de boot naar het strand terug waren gekeerd. Een lange knecht opende de deur. Is mr. Myddleton thuis? De bezoeker was de detective, Mark Wen- love. Hij had een lange regenjas aan, die hem tot aan zijn hielen reikte. De storm, die den geheelen dag al in de lucht had gezeten, stak nu op, hetgeen te merken was aan de windvlagen en aan de voortijlende regenwolken. Ja, mijnheer, maar hij is op het oogen- blik niet te spreken. Hij kleedt zich voor het diner. Mag ik binnenkomen en wachten, tot hij mij kan ontvangen? Het betreft een zaak van gewicht. Nu kwam de butler uit de hall te voor schijn. Vraag den heer om zijn kaartje, Arthur, en neem het mee naar mijnheers kleedkamer Wilt U als 't U blieft binnen komen, mijn heer? Het is akelig weer, De Raad vergaderde Dinsdagmiddag 3 ure voltallig. Uit het verslag van de vergadering van de commissie voor uitvoering in den kring Bar- singerhorn inzake aansluiting bij den vernie tigingsoven te Schagen bleek, dat deze in richting, waarvan men bij den opzet het ma ken van winsten had verwacht, over 1931 een verlies heeft geleden van 6000. De Keuringsdienst SchoorlKoedijkWarmen- huizen zal hiervan 500 hebben bij te dra gen. De voorzitter lichtte toe, dat het ver lies een gevolg is van de tijdsomstandighe den en stelde namens B. en W. voor, om voor den tijd van 5 jaar aan te sluiten van af 1 Jan. 1931. De gemeente zal dit per jaar plm. 200 kosten, maar aan de wettelijke verplichtingen om cadavers en afgekeurd vleesch te vernietigen, moet worden voldaan Na eenige bespreking werden B. en W. ge machtigd, in den kring Schoorl de zaak te bespreken en tot aansluiting over te gaan. Het bericht van verdaging der goedkeu ring inzake het aangaan van een geldlee- ning, groot 50146, werd voor kennisgeving aangenomen en in verband hiermede werd tot redactiewijziging van het raadsbesluit besloten. Den heer J. Swan werd, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onbezol digd ambtenaar van den burgerlijken stand. Besloten werd, in de hierdoor ontstane va cature niet te voorzien, aangezien er reeds 3 ambtenaren zijn. Bij de begrooting zullen behandeld wor den de verzoeken van de Schager Midden- standsvereeniging, van den A.N.W.B., van den Alg. Ned. Geheelonth. Bond, van de Comm. voor de Malariabestrijding en van den Prov. N.-Holl. Brandweerbond, waarbij om subsidie wordt verzocht of gevraagd werd, om als lid toe te treden. De begrooting 1932 voor den keurings dienst voor waren zal eveneens bij de ge- meentebegrooting worden behandeld. Het jaarverslag van de volksuniversiteit en het verslag van de werkzaamheden der Malaria-commissie zullen circuleeren. B. en W. stelden voor om overeenkomstig een schrijven van de vereeniging van burge meesters en secretarissen in het kanton Scha gen een onderlinge regeling aan te gaan voor hulpverleening bij brand.. Z.h.st. werd dit voorstel aangenomen. Medegedeeld werd, dat B. en W. tot plaats vervangend burgemeester den heer K. Mole- naar hadden benoemd. Voor kennisgeving werd aangenomen de goedkeuring op het intrekken van de veror dening op de heffing van opcenten op de ver mogensbelasting en de goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot af- en over schrijving op den dienst 1930. De heer Slot rapporteerde namens de oude raadscommissie tot vaststelling van de gemeente-rekening 1930, waarvan de gewone dienst een nadeelig saldo aanwijst van 589.48 en de buitengewone dienst een batig saldo van 23778.50. De voorzitter merkte nog op, dat het vorige jaar de buitengewone dienst een na deelig saldo opleverde van een ongeveer ge lijk bedrag. De rekening werd conform vastgesteld. Eveneens die van het Burg. Armbestuur, met een nadeelig saldo van ,f 2329.54 en die van het Tuinbouwbedrijf met een nadeelig saldo van 1161.75. In verband met het schrijven, dat was in gekomen van de leden van 't B.A., de heeren P. Groot en Van der Wiel, waarin zij zich beklaagden over handelingen van den pen ningmeester, deelde de heer Slot mede, dat de commissie geen aanleiding had gevonden, daarop in te gaan, omdat er sprake is van eenig misverstand. De raadscommissie heeft de hoop uitgesproken, dat in het vervolg met de bezwaren van de reclamanten rekening zal worden gehouden en dat er voortaan een betere verstandhouding geboren zal worden. De voorzitter verheugde zich er over, dat et commissie tot dezelfde conclusie ais B. en W. was gekomen. He, schrijven werd hierop voor kennisge ving aangenomen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Schoorldam werden be- d« h««en J Terpstra, C. Geers en K. Uekker; te Warmenhuizen- Koot, hoofd der K-K. school, T. Donia, K. Molenaar en A. Hopman en te Krabb-mdam de heeren J. Turkstra, J. Paarlberg en Jb. Frans. Aangezien het bedrag van het reserve- londs_van het gasbedrijf aanmerkelijk is ver- De butler, die de maatschappelijke positie van den bezoekers vrij nauwkeurig had ge- axeerd, sprak Wenlove met een mengeling van waardigheid en vrijmoedigheid aan. e ezoeker trad de hall binnen, zooals heib gevraagd was, en gaf den knecht zijn kaartje. r randde een groot houtvuur in den haard, ie aanzienlijke afmetingen had, en waar om heen familieportretten van de Myddletons ingen, want deze hadden Bottiscombe al drie honderd jaar in bezit. Wenlove stapte naar het vuur toe en knoopte zijn regenjas los. De eenigszins ruwe, doch flinke manieren van en quire hadden hem niet zoo den indruk ge geven van de positie, die deze bekleedde, als nu de inrichting van de hall deed. Wenlove was door lange ervaring er op geoefend, elke bijzon derheid van een gebeurtenis of een kamer in zich op te nemen, zonder er den schijn van aan te nemen. De butler was heengegaan om toezicht te houden op de laatste toebereidselen voor het diner. Hodden was een familiestuk, die grijs was geworden in dienst der eigenaars van Bot tiscombe Hall. Hoewel dezen avond slechts twee bezoekers verwacht werden voor het di ner, dat om acht uur gehouden zou worden, was de butler even nauwgezet, alsof de gasten in grooten getale zouden komen. Misschien oo.-, wist hij, dat een van hen van het grootste be lang was in zijn meerter s oogen e^®,nen' zouden komen dineeren, waren namelijk mrs. Keigwin en haar dochter Midred. Binnen eenige minuten verscheen de knecht Mijn meester zal dadelijk bij U zijn, mijn heer. Volg mij als 't U blieft. Zoo sprekend duwd. Arthur de deur van minderd, werd voorgesteld om het maximum van het door de N.v. Bank voor Ned. Ge meenten in rekening-courant te openen cre- diet te verhoogen voor 20.000 tot 40.000. Dit voorstel werd z.hat. aangenomen Tot leden van de gascommissie werden be noemd de heeren P. J. Mink en J. de Groot. Voorzitter van de commissie is de burgemees ter. De begrooting voor 1932, ontvangsten en uitgaven 118214.48, kapitaaldienst 1468.40, werd in handen gesteld van een commissie bestaande uit de raadsleden bui ten de wethouders. De voorzitter zeide, dat B. en W. veilig heidshalve de opcenten op het gebouwd van 50 op 80 hebben verhoogd in verband met het feit, dat naar den toestand van het oogenblik de opcenten op de gemeentefonds belasting moeten worden opgevoerd tot 80, welke opcenten niet hooger mogen zijn dan die op de gebouwde eigendommen. In Maart kan hierover definitief worden beslist. Aan den heer J. Swaan werd voor jaar ontheffing van de hondenbelasting verleend B. en W. stelden voor, de subsidie voor de t.b.c.-bestrijding over 1931 aan het Witte Kruis te verhoogen met 1200, aangezien het aantal patiënten, dat dit jaar naar een sanatorium is uitgezonden, abnormaal groot is geweest. B. en W. deden dit voorstel, na ampele bespreking met het Witte Kruis en zij hebben het Witte Kruis meegedeeld, dat er het volgend jaar geen uitzicht op verhooging van subsidie bestaat, zoodat alsdan getracht moet worden, met de subsidie in eerste in stantie toe te komen. Weth. Molenaar zeide nog, dat B. en W. het voorstel deen, omdat anders patiënten uit de sanatoria zouden moeten worden te ruggeroepen. Nu kunnen de menschen mis schien nog genezen en wanneer ze ontijdig terug komen, zou het de gemeente wel eens meer geld kunnen kosten. De heer Mink oordeelde het voorstel sympathiek. Hoewel de tijden slecht zijn, diende men toch den olksgezondheidsdienst te steunen. Dank zij de activiteit van den ge meente-geneesheer, wordt er in Warmenhui zen veel gedaan om de gevreesde ziekte, die in de gemeente tamelijk sterk heerscht, te be strijden. Z.h.st. werd hierop het voorstel aangeno men. Bij de rondvraag verzocht de heer De Geus den burgemeester als hoofd van poli tie, aandacht te schenken aan het gevaarlijke en zeer snelle rijden te Schoorldam van den melkauto van Neerlandia. De voorzitter zegde dit toe, waarop de vergadering werd gesloten. Men schrijft ons: „Het circus komt!" Welk een mooie herinneringen komen uit vroegere tijden op als weerklinkt: „Ze komen, ze komen, de circusmenschen, hoog te paard, op kameelen en andere vreemdsoortige dieren naderen zij de stad." Dan was er geen houden meer aan in het dompige schoollokaal, de onderwijzer zelf hield met zijn lessen op en dan ging het de straat op, de van verre klinkende circus- inuziek tegemoet. Wat waren we toen tertijd in de wolken over al die heerlijk heid, die zulk een klein circusje, op het opbouwterrein aangekomen met zich bracht. Hoe droevig zagen wij dan de goede circusmenschen r.a, als zij met hun tros weer het stadje verlieten en de muziek een vroolijke marsch speelde. Zoo ongeveer, in dezen tijd der circus- romantiek, begon Hans Stosz, op het Squire Jack's gezellige warme kamer open, die duidelijk de liefhebberijen van den eigenaar aantoonde, want de wanden hingen vol jacht- tropheeën uit alle hoeken der aarde. Daarbij waren de boeken, die drie planken in beslag namen, vrij gelijk verdeeld in boeken over sport en over onderwerpen, betrekking heb bend op" het besturen van een landgoed. Na omstreeks tien minuten werd de knop van de deur snel omgedraaid en Squire Jack kwam binnen. In avondkleeding zag mr. Myddleton er uit als een knappe, breedgeschouderde En- gelschman, en toonde hij meer den volmaakten gentleman, dan wanneer hij in wandel- of rij— costuum was. Myddleton beantwoordde Wenlove's eerbie digen groet. Komt U nieuws brengen? vroeg hij snel. Ik heb slechts tien minuten voor U, voegde hij er bij, op zijn horloge kijkend. Ja, mijnheer, ik heb een belangrijke ont dekking gedaan, antwoordde de detective. Dit zeggend sloeg hij zijn regenjas open, haal de een pakje uit de binnenzak van zijn jas te voorschijn en overhandigde het aan Myddleton, Maak het als t li blieft voorzichtig open, mijnheer, vroeg hij, er is niet veel van, maar genoeg, denk ik, om voor zichzelf te spreken. Squire Jack ging aan een vierkante tafel in het midden van de kamer zitten. Ze was met papieren bedekt, doch hij maakte spoedig een plaatsje vrij en slaagde er in het kostbare pakje voorzichtig te openen. Daartoe moest hij ver scheidene papieren er af wikkelen, totdat hij aan een~zacht wit vloeitje kwam. Intusschen keek Wenlove in gespannen verwachting naar het gelaat van den Squire. In het fijne papier lagen eenige geelroode kor reltjes, die glinsterden, toen Myddleton opstond oogenblik eigenaar en directeur van het grootste circus, zijn loopbaan. Klein, bescheiden, begon hij, van stad tot stad trok hij met zijn tentje, dat aan 500 be zoekers plaats bood, werkte als dresseur, kunstschutter, acrobaat en clown, wier kunsten hij met een stalen vlijt aange leerd had, toen hij op een goeden dag zijn ouderlijk huis, waar hij tot zijn diensttijd verbleef, verliet om zich met 50 cent reisgeld in Glogan bij een trek kend circusje aan te sluiten en er van af zag in de glasfabriek van zijn vader te werken of in het lanbouwbedrijf te gaan. De directeur van dit kleine circus vond bc-hagen in den blonden, slanken jonge ling en toen bij zag, dat in hem echte circustalentei. sluimerden, bracht hij deze in hem tot ontwikkeling. Stosch eerzuchtige wil en zijn liefde voor de dieren brachten hem omhoog en spoedig in de manege. Door spaarzaam heid kon hij zelfs een paar apen koopen en later nog een paar katten. Met deze dieren maakto hij zijn nummer, dat een schitterende prestatie van dressuur vormde. „Waar een wil is, is een weg" is Sar- rasani's lijfspreuk. Hij maakte zich zelf standig. In het jaar 1902 bezocht hij voor het eerst in Anneberg het volksfeest en dat, met zijn eigen circus: 9 paarden, een jong lief meisje dat in lila tricot op den rug van een schimmel door de manege danste, 5 gedresseerde ganzen, 1 gedres seerd varken en 1 gedresseerde beer, waarmee het publiek worstelen mocht, vormden de groote gebeurtenis in het circus Sarrasani te Annaberg. „Sarra sani'', een eigenaardigen naam, die eens in een droom voor hem zweefde en dien hij dan als artistennaam naast zijn bur gelijken naam Stosch aannam. Zijn on derneming bloeide en breidde zich uit, hij bereisde Duitschland naar alle wind streken en waar hij ook optrad, overal oogstte hi bijval, niet alleen door de ver tooningen in de manege, maar ook door zijn bijzonder organisatietalent, dat geen concurrent tct op den huidigen dag heeft overtroffen. Het circus der vijfhonderd groeide tot een van vijfduizend. Het wa genpark werd in den loop der jaren uitgebreid en gemoderniseerd. Ging men vroeger van de eene stad naar de andere door middel van paardenkracht, Stosch Sarrasani was de eorste, die locomobie len in dienst van het straattransport stelde en zoo zag ik 20 jaar geleden, den circustrein in goede orde, door eigen locomobielen getrokken, in lange rijen door Duitschland trekken. Toen de auto verscheen en Adler, Benz en Duimler hun eerste lastwagens bouw den, was het weer Sarrasani, die deze nieuwigheid aanschafte om een sneller transport langs de wegen mogelijk te maken. In plaats van de locomobielen kwamen de lastauto's. En nu moet U eens het reusachtige wagenpark bekij ken, dat rondom de reusachtige tent der tienduizend staat! Wat een vooruitgang der techniek van het moderne circuswezen en zijn cultu reel e beteekenis! Zoo groeide de onder neming en met haar de artistenschaar, die iederen avond met haar heer en meester de manege betreedt en die dui zenden bezoekers met hun volmaakte prestaties in verbazing brengt. Alleen eerste klas artisten en kunstenaars heb ben kans met Sarrasani samen te wer ken en daarom groeit zijn aanzien in de artistenwereld van jaar tot jaar en ook zijn naam als circusdirecteur. Een mislukte oogst, politieke gebeur tenissen en oorlog kunnen voor een cir cusonderneming dikwijls de noodlottig- ste gevolgen hebben. Ook Sarrasani heeft ze aan den lijve gevoeld, toen in het jaar 1914 de verschrikkelijkste van alle oorlogen Europa teisterde en de volkeren, die tot nu toe in het circus programma van Sarrasani samenwerk ten, uit elkaar scheurde. „Wie kent al de volkeren, of zelfs hun namen, die tot nu toe in het circus Sarrasani samenwerk ten!" Zij moesten hun artistenleven vaarwel zeggen en op de slagvelden elkander be vechten: Welk een contrast. Welk een waanzin! Millioenen bleven weg en keerden nooit meer terug tot dj hunnen en hun beroep. De dierentuin van Sarrasani, de trots van den circuskoning, kon met zware offers behouden worden. Eenige zijner dieren moesten zelfs in den oorlog dienst doen. Zijn zoon, nu artistiek lei- g om dichter bij dp lamp te zijn, die boven zijn hoofd hing, en ze met de punt van zijn vinger heen en weer rolde. De Squire keek Wenlove aan. Koper, zeide hij kortaf, ik dacht al zooiets. Er bestaat een oude overlevering, dat op dit landgoed vele jaren geleden zoowel rood koper als koperkies zooals dit, voegde hij er bij, op het papier wijzend werd gevonden, ofschoon de voorraad reeds lang was uitgeput. Het zou een buitenkansje voor mij zijn, merkte hij na denkend op. Niemand wist beter dan hij, dat het landgoed nauwelijks genoeg opbracht om de onkosten met de uitgaven voor het huis en den tuin te dekken. Het is ook een buitenkansj evoor den dief, voegde hij er na een poosje grimmig aan toe, hij dacht de ontdekking voor zich zelf te kunnen houden en mijn eigendom te kunnen ontginnen om zich zelf te verrijken. Als hij eerlijk bij mij was gekomen, en mij de waarheid had verteld, zou hij in mij een billijk en misschien zelfs edel moedig man hebben gevonden. Hij heeft een anderen weg gekozen en zal nu de gevolgen moeten ondervinden, die waarschijnlijk hoogst onaangenaam zullen zijn. Ja, mijnheer, antwoordde de detective, ziA de handen wrijvend, de wet moedigt zulke dingen niet aan. Adam Ducros vindt zichzelf een heel slim man, maar hij zal ondervinden, dat hij in Mark Wenlove zijn partij heeft gevonden. Squire Jacks gezicht betrok. Iets in de ze kerheid, waarmee de detective sprak, kwetste zijn fijnere gevoelens. U hebt mij niet verteld, waar U het koper heb' gevonden. Het kan, zooals het daar ligt, niet uit een ader zijn gekomen. Ik weet zeker, dat het in zijn tegenwoordigen vorm is ge bracht gjet een blaasniit». der van het bedrijf, Hans Stosch Jr., moest mede in het vela en zoo had de directeur alleen de leiding van het reu zenbedrijf. Ondanks alles hield hij vol. Nauwelijks was de oorlog ten einde, of de onvermoeide riep zijn artistenschaar weer bijeen, breidde zijn dierenvoorraad uit en ging weer op reis. Reeds voor den oorlog was den naam Sarrasani in ge heel Europa bekend en zijn drager gold toen reeds als de voornaamste van zijn stand. Hij had alle randstaten van Duitschland, ook Engeland, Scandinavië en de Balkan Staten met zijn „circusstad op wielen" bereisd en groote successen behaald, zooals voor hem geen ander. Nu wilde hij over het „Groote Water" Zuid- Amerika kwam aan de beurt. Tijdens een tweejarige tournee door Zuid- Amerika bracht hij Europeesche be schaving en effende den weg voor den internationalen handel in den na-oor-" logstijd. In 1925 was hij weer in het vaderland terug! Hoe ziet de onderneming van Sar rasani er op het oogenblik uit? Gingen wij bij het begin van deze regels naar de circusromantiek onzer jeugd met 'hare lieve herinneringen terug, nu zien we de romantiek herboren, als wij het gewel dige circusbedrijf een stad zien binnen trekken, in een modernen, meer aan de vooruitgang der techniek aangepasten vorm en in haar voordeel veranderd. Waar Sarrasani kooit, zijn de wegen reeds dagenlang met lastauto's bedekt, die werklieden en tentmateriaal van de eene stad naar de andere transporteeren om op te bouwen, zoodat twee reuzen- tenten en een verwarmbaar winterge- bouw in gebruik zijn en er dus geen enkelen dag met spelen behoeft overge slagen te worden. Een „circusstad op wielen" door sterke motoren voortbewo gen, een artistenschaar in gemakkelijke woonwagens, die van alle comfort en hygiënische inrichtingen voorzien zijn, al het materiaal goed verpakt en tot in het kleinste genumeerd, zoo komt het circus aan. Drie goed geschoolde mu- ziekkorpsei begeleiden gewoonlijk den intocht. Aan het terrein gekomen vin den zij het circus reeds opgebouwd en kan het werk beginnen. Dat is Sarrasani, het circus der twee werelddeelen van heden. TEXEL. Maandagmorgen wilde op het haventerrein te Oudeschild de heer S. uitwijken voor een vrachtauto en liep daardoor juist tegen een andere auto aan, die van de tegenovergestel de richting aankwam. De heer S. kreeg zoo- danigen klap van de richtingwijzer tegen het hoofd, dat hij vrij ernstig gewond opge nomen moest worden. Dr. Vellenga van den Burg, die spoedig ter plaatse was, verleende geneeskundige hulp. De bestuurders der bei. de auto's zijn onschuldig aan dit ongeval. De zeer groote drukte, die thans op de haven heerscht tengevolge van de Zuiderzeewerken, is als oorzaak te noemen. Te Eeierland wist een jongen een auto, die onbeheerd aan den kant van den weg stond op gang te krijgen. De knap wist echter geheel onbekend met 't besturen van een auto. Na eenig heen en weer slingeren gelukte het den baldadigen jongen echter de auto tot stilstand te brengen, zonder dat hierij eenig ongeval geschiedde. Behalve de jongen hadden ook eenige meisjes in de auto plaats genomen. De auto was slecht» licht beschadigd. ZIJPE, Door onbekende oorzaak in brand ont staan in de woning van den heer Jb. Vriend jes in den Hazepolder onder deze gemeente. De woning brandde af. Bijna niets kon wor den gered. Verzekering dekt de schade. MEDEMBLIK. De hoop, dat de stoomconservenfabriek „Noordholland", welke op 29 Juli j.1. door brand verwoest werd, niet weer t^rzelfde plaatse zou verrijzen, zal vrij zeker niet in vervulling gaan. In dat geval zal opnieuw het oude kasteel Radboud aan het gezicht worden onttrokken immers, de fabriek kmt dan weer vóór het kasteel. Pogingen om van regeeringswege steun te verkrijgen, om herbouw ter plaatse te voor komen, zijn mislukt, zegt het Hbld. Ja, mijnheer, dat is, geloof ik, om kort te gaan, de geheele zaak. Vanavond zag ik Man- son's boot met Ducros aan boord binnenloopen. Ze kwamen niet uit dezelfde richting als de andere visschers veel meer uit het zuid westen. Dat weet ik! Uit de richting van de Ham- metts. Ik heb vernomen, dat zij steeds dien kant uitgaan, viel de Squire hem in de rede. Wat zijn de Hammetts, mijnheer? Ik heb er nog nooit van gehoord! Neen, natuurlijk niet! Dat zijn eenige kleine eilandjes, die bij hoog water bijna geheel overstroomd worden, maar waarop zich eenige groote uitstekende rotsen bevinden, die ze tot een schrik voor de schepen maken. In vroegere tijden dienden ze tot schuilplaats voor het smokkelaarsgilde, heeft men mij verteld, en ik geloof, dat er eenige kleine holen in zijn uitge houwen, waarin de gesmokkelde goederen wer den geborgen. Maar natuurlijk gebeurde dat alles in vroeger dagen. De kustwachters en de douanebeambten zijn te zeer op hun hoede om het smokkelen tegenwoordig een winstgevend baantje te doen zijn. Ze zijn toch niet bijdehand genoeg geweest om Ducros en zijn medeplichtige te snappen, mijnheer!, merkt Wenlove op. Neen, ik veronderstel, dat zelfs iedere ver denking den laatsten tijd verdwenen is, hoewel ik weet, dat men Manson's uitstapjes naar de Hammetts heeft opgemerkt. Men dacht, dat ze voor Ducros werden ondernomen, die zeevogel eieren verzamelde, of voor zijn gezondheid zee tochtjes maakte. Onze visschers gebruiken hun booten in den zomer voor pleziertochtjes, als er bezoekers langs de kust zijn, zoodat zoy iet: de aandacht niet zoozeer trekt, als anders het geval zou zijn. (Sordt vefYflJgfl)

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5