Als de Zwaluw ons verlaat. Bent U óók zoo gauw tevreden? «5Buiteniaiid ^Binnenland Menigeen, die pepermunt koopt, is al tevreden, als hem iets in handen gestopt wordt, dat er alleen maar op lijkt. Zij meenen, dat pepermunt pe permunt is, doch vergeten dat er wel 100 soorten zijn! U krijgt de echte medicinale pepermunt, als U vraagt naar het merk VS. Deze staat onder voortdurende controle van het laboratorium Dr. E. Pannenborg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen, wat een waarborg is voor absoluut prima kwaliteit. DE MOEILIJKHEDEN IN DEN SCHOOT DER BELGISCHE REGEERING. Kamerontbinding mogelijk ge acht. tiÜISELIJK LEVEN VAN VORSTEN. LIEFDESDRAMA TE AMSTERDAM. een ijsman als klant zeer gewaardeerd, want melk wordt door ons veel verwerkt. Ook fruithandelaren en anderen. Dan zouden wij onzen stadsfeestdag nog meer en daad werkelijke eer aandoen als de producenten van dat alles van nog grooter voorraden worden ontzet. Met dank voor de plaatsing EEN IJSMAN. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. tT„, Het artikeltje „Haagsche Brieyen in Uw blad van 10 dezer heeft mij gehinderd en «•eeft mij aanleiding U te verzoeken derge lijk geschrijft niet in Uw blad op te nemen Ik sta buiten die bewegingen, maar de wijze waarop W. P. zoowel de spiritistische als de Antroposofische beweging in zijn artikel becrltlseert is niet zakelijk. Integendeel zon der eenige kennis van zaken neergepend en daarom Uw blad onwaardig. Wanneer men ,van een zaak niets weet en er niet sympathiek tegenover staat is het beter er niets over te schrijven. Het gedeelte over de Antroposofische school en ziekenhuis is een verkapte ver dachtmaking van zeer slecht gehalte. Toen ik op de H. B. S. was hebben we ook wel eens de bloemetjes buiten gezet en daar staat of ,valt de onderwijsmethode niet mede. Ten slotte, dat de geestelijke aspiratie van den heer W. P. niet hooger schijnt te gaan dan lekker eten en drinken is voor hem misschien van belang en groot gewicht, maar laat den lezer koud. Zoo loopen er nog wel duizend rond. Met dank voor de plaatsing. (Wij behoeven er zeker niet op te wijzen dat de schrijver van de Haagsche brieven geheel anders tegenover het spiritisme staat dan inzender. Wij achten het niet noodig hierin partij te kiezen en plaatsen dus dit stuk zonder commentaar. Red. Alkm. L-rt. bracht. Hij kent geen grooter genoegen dan zeldzame exemplaren van fauna of flora toe te voegen aan zijn reeds groote verzameling. Dikwijls gaat hij in eigen persoon schelpen zoeken in zijn vacautie-oord aan de zeekust bij Havama. Hoewel hij zeer eenvoudig leeft, geeft hij o«k wel eens groote gala-feesten, die in de tooverachtige omgeving van tuinen en paviljoens een sfeer als van een sprookje scheppen. In den winter gaat hij op eenden- of zwijnenjacht, waar hij vaak de leden der buitenlandache legaties bij uitnoodigt. Aan muziek of tooneelspel wordt in het paleis weinig gedaan: de koninklijke hofhouding amuseert zich meer bij sensationeele worstel- of jui jitsu-wedstrijden. Eigenaardig U aan het Japansche hof de nationale wedstrijd van „waka". Een „waka'' is een Japansch gedicht van vijf regel», dat uit 31 Japansche letterteekens moet bestaan Ook de leden van het koninklijk huis leveren elk een „waka" in en als alle binnengekomen gedichten zijn voorgelezen, worden de vijf beste ervan bekroond! Deze eigenaardige tra ditie is een voorbeeld van de eeuwenoude ge woonten, die in Japan, niettegenstaande de modernisatie in zoovele opzichten, zijn blij ven bestaan en die den trots der natie vor men. BANDIETEN BEDREIGEN EEN HOTEL TE AJACCIO. Het Britsche Consulaat en het Grand Con tinental Hotel te Ajaccio op het eiland Cor sica zijn in staat van verdediging gebracht, terwijl machinegeweren in de nabijheid staan opgesteld en een sterke macht Frausche Gen darmerie rondom de beide gebouwen is gele gerd, in verband met een aanval van Corsi- caansche bandieten, die men dezer dagen ver wacht. De eigenaar van het hotel heeft dezer dagen een ultimatum ontvangen van den be- ruchten Corsicaanschen banaietenleider Bar- toli, die binnen een maand een bedrag van 25000 francs eischt of anders dreigt het ho tel in brand te steken. Op advies van den prefect van Corsica heeft de eigenaar gewei gerd het bedrag te betalen en wordt elk oogenblik een aanval van de bende ver wacht. HUURSTAKING VAN WERKIOOZEN TE BERNAU. De stad Bernau nabij Berlijn is in moei lijkheden gekomen, aangezien de werkloozen geweigerd hebben een bepaald werkverschaf fingsobject verder uit te voeren en de stad daardoor niet kan voorzien in de uitgaven voor de werkloosheidsbestrijding. Een verga dering van werkloozen heeft besloten dat alle werkloozen in huurstaking zullen gaan, aan gezien de uitkeering per 1 October zoo gering is geworden, dat bij betaling van de huur niet meer in het noodzakelijkste levensonder houd kan worden voorzien, zelfs als men het verplichte werk van de stad uitvoert. Dit is dan ook de reden waarom de werkloozen den arbeid hebben gestaakt. De N.R.C-correspondent te Brussel meldt, dat, van zekere invloedrijke politiek-finan- cieele zijde, op het samenstellen van een regeering, steunende op de drie grootste par tijen, wordt aangedrongen. Mocht dit onmo gelijk blijken dan zou, van dezelfde züde op Kamerontbinding worden aangestuurd, een ontbinding welke echter door de katholieken, die een sterken vooruitgang der Vlaamsch- nationalen vreezen, niet wordt gewenscht. Allerlei andere geruchten doen nog, in po litieke kringen, de ronde. Sommige bladen meenden reeds het ontslag van den katholie ken minister van landbouw, prof. van Die voet, te kunnen voorspellen, wat verband zou houden met den tegenstand, door de liberale ministers geboden, inzake zekere door den landbouw gevraagde protectionistische maat regelen. Andere couranten schreven dat, mocht de meerderheid, in het parlement, dez. protectionische maatregelen goedkeuren, de liberale ministers van binnenlandsche zaken en landsverdediging onmiddellijk uit de regeering zouden treden. Ook dit gerucht is voorbarig, daar het parlement zijne werk zaamheden nog niet neeft hervat. hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1931 toegezegd, te zullen nagaan, in hoeverre het mogelijk zou zijn, aan de Kamer gegevens omtrent de uitgaven voor werkloozenzorg over te leggen. Thans legt de minister een staat over van de uitgaven voor de werkloo zenzorg in 1930. Daaruit blijkt, dat de bijdragen aan werk- Hirohito, keizer van Japan. De schrijver van de serie artikelen in hel „Journal", waarin hij de verschillende nog regeerende vorsten beschrijft, vervolgt zijn reeks met een relaas van het leven aan het Japansche Hof. „Wanneer men het station van Tokio uit komt", zoo vertaalt het Hbld., „dan bevindt men zich op een groot plein, waar aan den overkant een groot bouwwerk staat, dat om ringd is door een diepe gracht. De voorbij ganger kan slechts tegen de muren en de mooi bewerkte poorten opzien: het bewoonde gedeelte van het paleis en de tuinen liggen daarachtig, beschermd voor profane blikken en straatrumoer. Daar slijt de keizer van Japan, na zijn reis door de geheele wereld, zijn kalm, maar werkzaam leven temidden van de koninklijke familie en in de schaduw van de altaren, gewijd aan de geesten van zijn voorvaderen. Zijn werkzaam leven, want et ambt van keizer van Japan is geen sine- Hp L» re,?eert over 80 millioen menschen: riikPpnrvR3 everi van de kroon zijn zeer tal- vin macht van den keizer «nHfL 1S v gr°oïer dan die van eiken regeerenden vorst. Bovendien is hij - ,.,?r£angor in een eeuwenoude religie, njgn °°ze ntcn en ingewikkelde ceremo- n"Ü vader .V£*n drie prinsessen, helaas naim ,iw5€njPr'nS' duS niet Vafl een «"fge- Salache^et °et ziJn i» heeft.h'j vooral één ueineobenj.. de biologie, waarin hij het doo- gron^ge studie tot eroote.boogte heeft ge Gisteravond heeft zich in de St. Willi- brordusstraat te Amsterdam een ernstig drama afgespeeld. Tusschen kwart over zeven en half acht weerklonk in deze nauwe donkere straat, welke op den Amsteldijk uitloopt, het korte, scherpe geluid van een aantal schoten. Spoedig bleek, dat deze gelost waren in de por tiek van een tegenover de r. k. kerk ge legen perceel. Bewoners van de daar ge vestigde woningen en eenige voorbijgan gors, die door dit lawaai hevig ge schrokken waren, vonden ter plaatse het lichaam van een jongen man, die door een schot in het hoofd bleek getroffen te zijn. Een revolver lag op eenige meters afstand op den openbaren weg. Vrijwel tegelijkertijd werd eenige me ters voorbij het portiek op de straat een jonge vrouw gevonden, die eveneens zeer ernstig door revolverschoten was ge- wQnd. Onmiddellijk werd de politie van het bureau Pieter Aertsstraat gewaar schuwd, welke op haar beurt den G. G. en G. D. met het voorgevallene in kennis stelde. Beide gewonden werden naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De vrouw was door niet minder dan 5 schoten getroffen, waarvan vier in de borst en één in den rug. Ondanks zijn erns'ige verwondingen is de man nog in staat geweest de toedracht van het ge beurde aan de politie te verklaren, waar bij is gebleken, dat hij, na eenige schoten op de vrouw te hebben gelost, het wapen tegen zich zelf heeft gekeerd. Het betreft hier opnieuw het oude thema van een wraakneming van den Van den ?*an °P höt meisje, dat, na zich eerst eenige toenadering te hebben laten welgevallen, zich van haar aanbid der afkeerde. Ook met de beide slachtoffers van dit drama (de man is 29 en de vrouw 31 jaar) is zulks het geval geweest. Het feit dat de dader, die chauffeur van beroep is een geladen revolver bij zich droeg, wijst er op, dat hij door de afwijzende houding van de vrouw, die buffetjuf frouw is in een bar in de Govert Flinck- straat, van plan was eeu wanhoopsdaad te begaan. Vermoedelijk heeft hij haar opgezocht en haar bewogen een eind met hem te gaan wandelen, om daarna, na begrepen te hebben dat zij niets meer met hem te doen wilde hebben zijn daad te volvoeren. De vrouw heeft zich, nadat de schoten op haar gelost waren, nog eenige meters voortgesleept en is toen in elkaar gezakt. Bij informatie naar den toestand van beide slachtoffers vernamen wij, dat Jie van den man het ernstigst is. Er zou echter voor beiden geen direct levensge vaar bestaan. verplaatsing arbeidskrachten: rijk 13.800 gemeenten f 12-^; kosten steunverlee- ning: gemeenten 9-22i.o22.58; kosten werkverschaffing en steunverleening: riik 4.006.110; kosten werkverschaffing: prov. 177.843.52, gemeenten 4.469.165,85 Totale uitgaven voor rekening van de Overheid 23.772.141.95. Ter verduidelijking diene, dat een groot deel der werkverschaffing heeft bestaan uit werken, welke door derden (waterschappen, particulieren e.a.) werden uitgevoerd. Het deel der uitgaven, hetwelk ten laste van der den kwam (kosten van kunstwerken; aan koop van gronden; een deel van de arbeids- loonen, kosten van toezicht, enz.), is niet ver meld. Hetgeen door de tegen werkloosheid ver zekert arbeiders ten behoeve van de werk lozenkassen is betaald, is evenmin in bo venstaande cijfers verwerkt. EEN KERKRAT. Te Zwolle is op verzoek van de Groning- sche politie aangehouden een inwoner van Arnemuiden, die er van verdacht wordt uit de offerbussen in de St. Martinuskerk te Groningen sreld te hebben gestolen. Van dit geld was niets meer over. Hij ontkent den diefstal te hebben gepleegd, maar de politie meent in hem den dader te mogen zien. NATIONALE BOND VOOR V> PLAATSELIJKE KEUZE. De Nationale Bond voor Plaatselijke keuze heeft Zaterdagmiddag te Utrecht zijn twaalfde algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer P. van' der Meulen, uit Amersfoort. Prof. mr. V. H. Rutgers heeft daarin ge sproken over het staatsrechtelijk bezwaar tegen de plaatselijke keuze ingebrachte be- neweg onder de andere in de Tweede Kamer tegen de plaatselijke keuze ingebracht be zwaren. Besloten werd tot onverminderde actie tot verkrijging van plaatselijke keuze. VERKOOP VAN TABAKSARTIKELEN ONDER BANDE ROL LEPR IJS. De Rotterdamsche commissie tot wering van prijsbederf heeft in November bij een ten departemente van arbeid, handel en nijver heid gehouden bespreking inzake den ver koop van tabaksartikelen onder banderolle- prijs een memorie van toelichting overgelegd, inhoudende grieven van sigarenwinkeliers tegen dezen verkoop, aan de hand van de Tabakswet. Dezer dagen heeft nu de mi nister van arbeid, handel en nijverheid be richt dat deze memorie ter fine van advies na overleg met den minister van financiën, werd doorgezonden aan den Middenstands- raad. KALENDERVORMING. In opdracht van de Perm. Commissie tot de Alg. Zaken van het Ned. Isr. Kerkgenoot schap is dr. T. Lewenstein, opperrabbijn te Zürich, lid van het Int. Joodsch Comité tegen de kalenderhervorming, voor het Ned. Isr. Kerkgenootschap als waarnemer aan wezig op de conferentie van de Verekeers- commissie (ter bespreking van de Kalender hervorming-, heden te Genève. Op de lijsten van het Joodsche petionne- ment tegen de kalenderhervorming hebben 35.283 personen te Amsterdam en 21.878 daarbuiten geteekend. MOBILISATIE-SLACHTOFFERS. Vóór de behandeling van het wetsontwerp ten behoeve van de mobilisatie-slachtoffers heeft het „Alzijdig Nationaal Comité" nog eenmaal een uitvoerig schrijven gericht aan de Tweede Kamer, teneinde een betere rechts positie voor de Mobilisatieslachtoffers te ver krijgen, „gegrond op volledig recht". e* UITGAVEN VOOR WERKLOOZEN ZORG. Officieele cijfers. De minister van Binnenl. Zak*n bouw heeft in de vergadering van de.Tweede Kamer van 3 Dec. 1.1. bij de toehap deling van MALAISE. De glasfabrieken te Leerdam- sloten. Aan de N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Leerdam is, daartoe genoodzaakt door over productie en den val van het Engelsche pond, het ongeveer 100 man sterke personeel ontslagen. Alleen enkele bazen en voorman nen zijn nog in het bedrijf werkzaam. HET MOERDIJKKANAAL. Het Nationaal Comité inzake een Neder- landsch-Belgische overeenkomst (het vroe gere Nationaal Comité van Actie tegen het Belgisch Verdrag) heeft op zijn Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden algemeene verga dering een adres aangenomen ter verzending aan de Regeering en de Eerste Kamer, waa- in het te kennen geeft, dat het naar zijn meening, zoowel voor de handhaving van de onaantastbaarheid van de door de regeering gegeven beloften als ter rechtvaardiging van het'door haar gevraagde vertrouwen, dringend noodzakelijk is ter voorkoming van ongerustheid en beroering in den lande, dat de regeering van de gelegenheid, welke de interpellatie-de Savornm Lohman haar zal bieden, gebruik maakt om te verklaren, dat zij nooit heeft onderhandeld, noch zal onder handelen over het toestaan aan België van eenig pseudo-Moerdijkkanaal. DE AFZWERING VAN PHILIPS II. Herdenking door het Alg. Ned. Verbond. De groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond heeft Zaterdagavond in Pulchri Studio te Den Haag het feit herdacht, dat 350 jaar geleden de onafhankelijkheids verklaring der Vereenigde Nederlanden de afzwering van Philips is geschied. Onder de talrijke aanwezigen werden opgemerkt de oud-ministers mr. Heemskerk en dr. De Vis ser, het Tweede-Kamerlid dr. Schokking, generaal Van Terwisga, de gezant van Zuid- Afrika, de heer De Villier», alsmede de alge meene voorzitter van het A. N. V., de heer P. J. de Kanter. De voorzitter der groep, de heer J. N. Pat- tist, opende de vergadering met een korte welkomstrede, waarin hij het doel van het A. N. V. uiteenzette. Prof. mr. dr. J. v. d. Grinten sprak vervol gens een rede uit. Hij kon niet ontkennen, dat de gebeurtenissen van 1581 voor een katholiek niet tot onverdeelde vreugde aan leiding kunnen geven, daar er een moeilijke tijd voor de katholieken op volgde en net bovendien aanleiding was voor net optrekken van een hoogen muur tusschen Noord- en Zuid-Nederland. De ,,verlatin£he" is onge twijfeld een belangrijk feit voor de vrijwor ding van het noordelijk deel van den Neder- landschen stam. Spr. schetste vervolgens de beteekenis van het stuk in verband met de staatkundige beginselen van de zestiende eeuw. Spr. wees er op, dat in het stuk alleen staatkundige gronden worden aangegeven. Dit zou zijn geschied met het oog op de katholieke landgenooten, op wier medewer king men prijs stelde. Spr. behandelde hier na de gevallen van schending der wetten en privilegiën door Philips, waaraan de sta ten het recht ontleenden, den vorst de ge hoorzaamheid op te zeggen. Na een korte pauze sprak dr. N. Japikse, die zijn gehoor in gedachten voerde naar het Binnenhof van 1581. Spr. gaf een levendige en onderhoudende beschrijving van hetgeen er op 26 Juli van dat jaar is geschied, waar uit blijkt op welk een waardige wijze de groote en gewichtige gebeurtenis in de Sta- ten-Generaal zich. voltrok. Op boeiende wijze beschreef spr. vervolgens den heldenstrijd van die dagen onder de bezielende leiding van den Prins van Oranje. Spr. schetste hoe het besluit van 1581 ontstaan was op grond van de eenstemmige adviezen der gewesten, om den koning van Spanje te doen vervallen van de heerlijkheden over deze landen. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIE. Een open brief van de profes soren Van Vuur en en Boerman aan den minister van buitenland- sche zaken. De professoren Van Vuuren en Boerman te Utrecht en Rotterdam hebben aan den mi nister van Buitenlandscbe Zaken een open brief gericht „uit overwegingen niet van politieken aard, maar van sociaal- en econo misch-geographische beteekenis". Het is uitsluitend uit dat oogpunt, aldus de brief, dat de schrijvers met groote belang stelling de ontwikkeling der onderhandelin gen met België volgden. Daarbij werden zij getroffen door het feit, dat eigenlijk in geen der officieele bescheiden, noch in de van andere zijde gepubliceerde geschriften, vol doende de nadruk gevallen is op de sociaal- en economisch-geographische functie van de tusschenwateren ten aanzien van de maat schappelijke, economische en nationale saam hoorigheid van het gebied, dat zij door snijden, met het overige deel van Nederland. Door alle eeuwen heen is de verkeers- geographische functie van het Deltagebied van Rijn, Maas en Schelde in zijn vollen om vang bepalend geweest voor de ontwikkeling der Nederlanden en het gebied van de tus schenwateren vormde daarin een belangrijke schakel. Ook in de gouden eeuw van Neder land, waarin de vebkeersgeographische func tie der deltawateren meer op den achter grond raakte door de alles overheerschende beteekenis van de zee, bleef het gebied van de tusschenwateren toch nauw verbonden met het geheel. De saamhoorigheid van Zee land groeide met de overige gewesten his torisch, sociaal- en economisch-geographisch, al moet worden gezegd, dat men niet altijd de beteekenis en het belang van die groeiende nationale eenheid begrepen heeft. Toch was men vervolgt de brief van deze economische en nationale saamhoorig heid van het gebied der tusschenwateren met de overige deel en van het rijk voldoende doordrongen, dat de Nederlandsche verte genwoordigers bij de behandeling van de scheiding van 1839 voor dat Nederiandsch- nationale karakter van dit gebied krachtig opkwamen. In den tijd, die daarop volgde, is de ver- keers-geographische beteekenis van dit ge- b.ed door de snelle ontwikkeling van Ant werpen en Rotterdam sterk toegenomen. Met bewonderenswaardige bekwaamheid is het den Nederlandschen waterbouwkundigen, als eenig bevoegde deskundigen ten aanzien van het bijzondere karakter dezer stroomen, gefukt ondanks alle moeilijkheden, die tus schenwateren te laten blijven' voldoen aan de nationaal-verkeersgeographische functie, die zij in ons Nederlandsche deltagebied te vervullen hadden, n.1. de verbinding van Zee land met Midden-Nederland en in het bij zonder met de zee- en Rijnhaven Rotterdam Krachtig hebben deze geslaagde pogingen dan ook bijgedragen tot het voortbestaan dier nationale saamhoorigheid, welke zonder deze verkeersgeographiscne yoorwaarde ook minder goed mogelijk zou zijn geweest. Het wil den schrijvers van den brief voor komen, dat dit belangrijke punt bij de te voeren en gevoerde onderhandelingen ten aanzien van de herziening der verdragen van 1839 tot nu toe onvoldoende belicht werd. V ooral in den laatsten tijd meenen zij wederom aanwijzingen te zien, die doen ver moeden, dat ten bate van Antwerpen-Zee- haven deze kwestie op den achtergrond ge raakt is. Het is toch buiten allen twijfel, meenen zij, dat iedere verbinding van Ant werpen met het Hollandsch Diep in den vorm van een gesloten kanaal het verkeers- geographische belang dier nationale wate ren, dat voorwaarde was voor de saam hoorigheid van Zeeuwsch-Vlaanderen en het overige Zeeland met het Rijk, ten eenenmafe op den achtergrond doet schuiven. Dit is het gevaar, waarop zij met grooten ernst de aandacht van den minister wilden vestigen. Daarnaast staat echter nog een ander ge vaar. vervolgen de professoren. Dit geldt het Westelijk deel van Noord-Brabant, dat uit gegroeid is tot een bloeiend gewest, zoowel agrarisch als industrieel en eigenlijk één ge heel vormt met de daarachter gelegen Baro nie van Breda en met het bloeiende land bouwgebied aan het Hollandsch Diep. Ook dit gebied zal door een gesloten kanaal van de Antwerpsche dokken naar dat vaarwater in hooge mate in zijn ontwikkeling worden be dreigd; een deel er van wordt afgescheiden van het eigen achterlandeen ander deel ver-' liest zijn verbinding met het elastische loo- zingsgebied, dat de Zeeuwsche wateren door de beweging van eb en vloed voor deze streek steeds vormen. Bovendien zal dit ge bied economisch, meer nog dan thans reeds het geval is, worden vastgehecht aan Ant werpen en omgeving. En eindelijk zal met name voor Zeeuwsch-Vlaanderen de na tuurlijke, verkeersgeografische band met West-Brabant verloren gaan. Dit verband zou zonder twijfel behouden blijven en zelfs versterkt kunnen worden door d« Wester-Scbelde in open verbinding te stellen met den ingang van het verbeterde tusschen- water, dat ter hoogte van Bath naar het Noorden zal worden gegraven In volkomen overeenstemming met dit sociaal- en eeonomisch-geografisch inzicht wordt dan ook, zoowel in de omschrijving van een door de regeering aanvaardbaar verklaard kanaal (voorkomemie in het memo randum aan de Belgische regeermg van 7 Mei 1929) als in de ontwerpen van de ingenieurs Van Konijnenburg en Bongaerts, het open Wester-Scheldevak gehandhaafd, als noodzakelijke schakel in de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met West-Brabant en het Noorden. Uitschakeling van dit open Wester-Scheldevak zou dan ook inderdaad in sterke mate het isolement van een deel van ons land tengevolge hebben, meenen schrijvers. KORTE BERICHTEN. Te Zaandam is gistermorgen de nieuwe kazerne van de militaire politie aan de Ha venstraat nabij de Artillerie-Inrichtingen in tegenwoordigheid van militaire autoriteiten in gebruik genomen. Minster Beelaerts van Bloklapd heeft gister in het Vredespaleis te 's-Gravenhage het eere-gerechtshof voor journalisten ge- installeerd. Als de zwaluw ons verlaat... Dan wil dat zeggen, dat de zomer voorbij is en dat de herfst is gekomen. Vele weken geleden al za ten ze in troepen op de telefoondraden, fleu rig zingend hun kwetterende liedje, gracieuse vlugge vogeL jes, ranke gestalten op den zon- nigen Septemberdag. Of je kon ze zien bij heele troepen aan den rand van het meer in de rietzoom, zich verzamelend voor de na» jaarsreis en zooals het wel schijn was, aller lei afspraken makend in druk gekwetter voor den komenden moeilijken tocht. Want ja, dat die tocht vaak moeilijk is, daarvan hebben krantenberichten uit den laatsten tijd wel heel duidelijk getuigd. In Oostenrijk, zoo lazen wij, zijn de troe pen trekkende zwaluwen door de plotseling ingevallen koude opgehouden. Ze konden niet over de Alpen komen om het zonnige Zuiden te bereiken. Er zijn toen door dierenvrienden sympathieke maatregelen genomen om de vo gels te helpen: met vliegtuigen en auto's zijn zij over de bergen naar Italië gebracht. Velen ziin helaas toch nog bezweken, maar zeer velen zijn toch gered en hebben dank zif menschelijke hulp en met de middelen der moderne techniek het land dat zij zochten, kunnen bereiken. En daar wachtte hen ge lukkig door een decreet van Mussolini, een veilig verblijf. Want 't is bekend dat de Ita lianen helaas de kleine vogels die hier geliefd zijn en beschermd worden, gaarne als voed sel gebruiken. Je schijnt ze daar bij heele rissen op de markt te kunnen zien hangen. Maar gelukkig heeft de ongekroonde koning van Italië ingegrepen. Als nu die liefde voor dieren ook liefde voor menschen insluit, mee brengt of bevordert, dan zijn we op den goe den weg. Maar daarover nu niet, dat is mijn rubriek niet. Ik zou over de trek der zwaluwen spre ken. In dezen tijd, de eerste helft van Octo ber, vertrekt de groote massa van deze vo gels, die meest begin April gekomen zijn. Er zijn er die al eerder zijn weggegaan, er zijn er ook die tot diep in November wachten, maar de meesten verkiezen, als nog wel de Octoberzon schijnt, maar ook de herfstnevels hangen, de felle winden waaien en de nacht vorst komt, den aftocht naar warmer oorden. Er zijn, zooals den eenigszins opmerkza- men beschouwer bekend zal zijn, verschillen de soorten van zwaluwen. Over de nachtzwa luw of geitenmelker, de geheimzinnige vogel der duisternis en over de gierzwaluw, de vlugge jager om de torens, spreek ik nu maar niet. Die behooren tot twee andere fa milies, waarvan zij tweeën in ons land de eenige vertegenwoordigers zijn. Maar de gewone zwaluwenfamilie telt drie soorten. De meest bekende en meest al gemeene is de boerenzwaluw, het mooie van boven staalblauwe, van onderen rossig witte vogeltje, met zijn roestrood voorhoofd, wan gen en keel. Aan dat rood vooral is deze soort van de andere te onderscheiden. Dan is er de huiszwaluw, een vrij algemeene broed- vogel ook, die echter jammer genoeg in de laatste jaren achteruit schijnt te gaan. Deze leeft in tegenstelling met de boerenzwaluw vaak in groote of kleinere kolonies. Vandaar wellicht de Latijnsche naam „urbica" wat stedeling beteekent, tegenover het „rustica" (landelijk) van de boerenzwaluw. En tenslotte de „oeverzwaluw", de minst sprekende wat kleur betret, van de drie. Rug en kop zijn aardkleurig, van onderen is de vogel wit. Zijn gedaante en gevorkte staart kenmerken ook deze dadelijk als eene zwaluw.; De oeverzwaluwen houden veel van gezellig heid, ze slapen in groote troepen bij elkaar en broeden ook in kolonies, in zandafgravin- gen, steile oevers, dijken en dergelijke steile wanden, waar een opening, een soort gang in het zaad hun gelegenheid tot nestbouw geeft. Al hun blijde, ook vaak wel zorgenvolle lente- en zomerv ertier is nu voorbij. De bla deren vallen, de wingerd kleurt rood, het zonlicht gaat kwijnen en de zwaluw gaat ons veriaten. De winter komt. Weken en maanden moeten wij wachten tot in April weer de vlugge vliegers ons begroeten en ons hart weer blij is met „le retour des hirondel- - - A.L. B.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7