D AGBI ,AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. THOMAS ALVA EDISON f Ni. 1523 (3 lijnen), Wasscherij-Stoomerij-Ververij S. KROM. Daoeliiksch Omtiicfd 133e Jaargang. Een groot mandie bij alles wat hij deed, een bizondere volharding toonde en voor geen moeilijkheden terugdeinsde. Van krantenjongen tot millionnair. Vanaf heden is onze inrichting aangesloten onder de beide oude nummers 523 en 897 zijn hierdoor vervallen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. «O. 246 Directeur: C. KRAK. NAAMDAG 1» OMOHI Bt 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat ntt 2 bladen. New-York, 180ctober. De we reldbekende Amerikaansche uitvinder Thomas Alva Edison is in den leeft ij d van 84 jaren, zonder tot bewustzijn te zijn weergekeerd, hedenmorgen om 9 u u r (24 uur M. E. T.) teWestOran- ge overleden. Het overlijden van den grooten uitvinder komt niet onverwachts. Reeds eenige maan den lang heelt Edison geworsteld met den dood, die steeds uiteindelijk overwinnaar blijft. Eigenlijk ziek was Edison niet, maar de ouderdom sloopte langzamerhand zijn krachten. Toen de eerste instorting kwam, vreesde men reeds, dat de dood nabij was. Evenwel, Edison's gestel kon toen nog zegevieren, ai was het slechts voor korten tijd. Een paar weken later viel de grijsaard opnieuw in en dat beteekende het naderende einde. Steeds zwakker werd de groote uitvinder, steeds minder weerstand biedend werd zijn lichaam, werden zijn organen. Nog een klei ne opleving kwam een paar dagen geleden, maar dat is het laatste geweest. De dood na derde en veroverde ook het lichaam van den man, die voor de gansche wereld groote ze geningen heeft gebracht o Met Thomas Alva Edison gaat een der grootste ontdekkers en uitvinders van de we reld en in de geschiedenis heen. Zijn proeven en zijn resultaten en heel zijn levensloop grenst aan het wonderbaarlijke. Hij is het Epische voorbeeld van den Amerikaan, die als krantenjongen begonnen, een der grootste genieën werd, welke de menschheid heeft aan te wijzen. Maar hij kan ook als voorbeeld dienen voor de werkkracht van een man, die wil, voor den onverpoosden en onvermoeiden arbeid van een inensch, die' niet tevreden met de verkregen resultaten, waarop men trotsch kan zijn, blijft voortzoeken. Hij is het voor beeld van den geleerde, die weet, dat nog niet een einde is gekomen aan de ontdekkingen, dat het laatste woord nog niet is gezegd bij het zoeken van nieuwe problemen, naar nieuwe ontdekkingen pn uitvindingen De Italiaansche dichter Carduzzi heeft eens de wetenschap vergeleken met den „Geist, der stets vereint", die nooit stil blijft staan. o Edison werd in 1847 te Melan in Ohio ge boren. Zijn jeugd bracht hij door te Port Huron. Zijn schoolsche kennis was gering, toen hij als krantenjongen aan den Grand Trunk-Spoorweg, het leven inging. Maar reeds als krantenjongen voelde hij de lust naar onderzoek, niet alleen om het onderzoek alleen, maar ook om geld le verdienen. En terwijl hij zoo reisde van de eene plaats naar de andere, al rijdende zijn kran ten verkoopende, richtte hij in een der baga ge-wagens een drukkerij en een chemisch laboratorium in. Daar zette hij en drukte hij zijn „Weekly Herald", waarvan hij, behalve zetter en drukker en verkooper, ook uitgever en redacteur was. Dat ging goed, tot in zijn laboratorium in den bagagewagen een gewel dige ontploffing plaats had, die oorzaak was, dat bijna de geheele trein in brand ge raakte. Van krantenjongen werd hij telegrafist, maar tegelijkertijd had hij weer zijn labora torium om proeven te kunnen nemen. En zoo vond hij de automatic repater uit, een toestel om automatisch een telegram van de eene leiding op de andere over te brengen. Dik werf werkte hij in zijn werkplaats meer dan achttien uur per dag. Toen kwam hij door zijn uitvinding in dienst van de Goldindicator Company, die van een enkel centraal punt uit, aan honder den kooplieden elk kwartier een telegrafisch bericht zond omtrent het dalen en rijzen der goudkoersen. Hij werd superintendant van genoemde maatschappij en begon met te zoeken naar een goede electrische lamp. Hij vond haar na vele mislukte proeven en nadat velen aan de resultaten van deze proeven hadden ge twijfeld. 21 Odober 1879 brandde zijn eerste gloeilamp Een belangrijke datum in de ge- schiedenis der menschheid. Wat de gloeilamp in de wereld beteekent, behoeft hier niet te worden uiteengezet. Men heeft dit uitvoerig gedaan in 1929,.bij het vijftig-jarig jubileum van de gloeilamp. Reeds voor hij de gloeilamp had uitgevon den, had hij de phonograaf vervaardigd. Meer dan 800 patenten stonden op zijn naam, waarvan vele eigenlijk van weinig practisch nut zijn. Behalve als uitvmder van de gloeilamp en van den phonograaf kan Edison genoemd worden, als uitvinder van den microfoon, de electrische accumulator, de kinematograaf enz o Bij zijn bezoek van Edison heeft M. H. Schoop, de uitvinder van de methode der be dekking van voorwerpen met een laagje me taal door bespuiting, ons de volgende be schrijving van Edison gegeven: Krachtige kop met sneeuwwit haar, hoog, met groeven doorploegd voorhoofd, met heldere rustige trekken op zijn baardeloos ge laat. Edison, eens „de Toovenaar van Menlo Park" genoemd, was doof. Reeds in zijn jeugd was hij doif geworden, maar dat be lette hem niet scherp te hooren en te luisteren. In alles, wat hij aanpakte was Edison de Amerikaan, die bij alles wat hij deed een bi zondere volharding toonde en voor geen moeilijkheden terugdeinsde. Hij was vegetariër en geheelonthouder en hij was de meening toegedaan, dat de mensch over het algemeen veel te veel eet en veel te weinig werkt. Wanneer hij een uitvinding wilde verbete ren zag hij niet op geld. Vaak heeft hij daar voor financiëele offers moeten brengen. Aan de uitvinding van den nieuwen alca- lischen accumulator heeft hij tien jaar be steed, aan de uitvinding van de magnetische ziftmachine acht jaar lang zonder onderbre king. Ontkend kan niet worden, dat bij vele uit vindingen van Edison, hij zelf volstrekt niet als de uitvinder is te beschouwen, maar wel als degene, die de denkbeelden, welke den grondslag van de uitvinding vormden, prac tisch wist toe te passen of wist te verbeteren. Edison wordt publiek opgebaard. Thomas Alva Edison zal vandaag en mor gen in zijn aan de hoofdstraat van West Orange gelegen laboratorium in het open baar zijn opgebaard. De rouwplechtigheid en de bijzetting op Woensdag a.s. zal slechts in intiemen vrienden- en familiekring op zijn landgoed te Glenmont, Llewellyn Park, plaats hebben. HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT, De burgeroorlog in Noord- Mandsjoerije begonnen. Volgens Russchische berichten uit China is in verband met den burgeroor log tusschen de Kirinregeering en de Tsitsikar-regeering de president van de Tsitsikar-regeering generaal Wangsoe- lin, die zich te Peking ophoudt, uit zijn functie getreden terwijl hij tot zijn opvol ger generaal Maatsischen heeft benoemd Deze laatste heeft in opdracht van de Tsitsikarregeering verklaard, dat hij de macht niet afstaan kan aan de Kirinre geering en dat hij alle maatregelen zal nemen om zich tegen de Kirinregeering te verzetten. De leider der regeerings- troepen van de Kirinregeering, generaal Tschan heeft bevel gegeven de operaties tegen de Tsitsikarregeering te beginnen. Daai mede heeft de burgeroorlog zijn in trede gedaan in Noord-Mandsjoerije. Daar men verwacht, dat het tooneel van den strijd langs den Oosterspoorweg lig gen zal, gelooft men, dat de buitenland- sche diplomaten zullen pogen dezen spoorweg vrij te houden. Deze laatste gebeurtenissen in het Verre Oosten veroorzaken te Moskou groote bezorgdheid. Drie Japanners te Sjanghai gedood. Volgens berichten uit Russische bron werd op het kleine station Hankoe, ge legen aan den Zuid Mantsjoerijschen spoorweg, de Japansche luitenant Soed- sooki door onbekend gebleven Chineezen beschoten en ernstig gewond. De Japan sche autoiiteiten hebben direci Hankoe door militairen doen bezetten. Zij eischen genoegdoening. Zaterdag is het te Sjanghai tot botsin gen gekomen tusschen Japanners en Chineezen. Hierbij werden drie Japan ners gedood. Talrijke personen werden gewond. De Volkenbond en het Mant- sjoerijsche conflict. Eit welingelichte kringen wordt ver nomen, dat de Zaterdag genomen be sluiten om stappen te doen bij de regee ringen te Tokio en Nanking op groud van het Kelloggpact, genomen zijn op uitdrukkelijk verlangen van Amerika. Staatssecretaris Stimson zou er in een schrijven op hebben gewezen, dat men door op grond van het Kelloggpact tot stappen over te gaan de publieke mee ning met zich mede zou kunnen krijgen voor bijlegging van het conflict. Stappen op grond van het Kelloggpact. In de geheime zitting van den Raad v :i Zaterdagavond, waaraan China en Japan wederom niet hebben deelgeno men is besloten, dat de 12 raadsmogend- heden, met uitzondering van China en Japan benevens de Amerikaansche re geering in hun kwaliteit van ondertee kenaars van het Kelloggpact dus niet als leden va nden Volkenbond stap pen zullen doen bij de regeeringen te Tokio en Nanking. Beide regeeringen wil men opmerk zaam maken op artikel 2 van het Kel loggpact dat vreedzame regeling van conflicten eischt. De situatie is ingewik keld aangezien de vertegenwoordiger van de V. S. alleen op grond van het Kelloggpact gemachtigd is tot onderhan delingen. Met het oog op den huidigen toestand heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Grandi zijn reis naar Rome voorloopig opgegeven. Hedenmorgen vindt opnieuw een zit ting van den raad plaats zonder China er. Japan. Japan kan het antwoord van den Volkenbond niet aan vaarden. Van officieele Japansche zijde wordt verklaard dat de jongste nota van den Volkenbondsraad voor Japan absoluut onaanvaardbaar is. Japan maakt zich gereed tot den strijd! Volgens de marinedeskundige van ae Daily Telegraph wordt een gedeelte der Japansche vloot op het oogenblik mobiel gemaakt. Verscheidene op n0°'^tie.f gestelde oorlogsschepen zyn *®er 1 dienst cesteld en de bemanningen wor jTÏÏkb™lM°vad' dTÏ£pw«rdl|. die tot de reserve behooren, bevel «2egen Sch ter beschikking van den minister van marine te houden. OPGAVEN POOLSCHE BEWAPENING. Polen acht zijn bewapening onvoldoende. Het Volkenbondssecretariaat heeft de opgaven van de Poolsche regeering over da bewapening gepubliceerd, waaruit blijkt dat Polen beschikt over een leger van 265.980 man, 17.895 oficieren, 36.985 andere militairen en 700 vliegtuigen. Bo vendien zijn er 102.946 personen aange sloten bij militaire georganiseerde ver- eenigingen. Aan deze opgave heeft dc Poolsche re geering een memorandum laten vooraf gaan, waarin zij haar standpunt tegen over de ontwapeningskwestie uiteen zet. Vooropgesteld wordt, dat een ont wapening alleen dan mogelijk is, als te gelijkertijd een doeltreffend systeem van internationale garanties en veiligheids verdragen in werking gesteld wordt, ook al blijven de voorwaarden van het ver drag van Versailles over de ontwape ning van bepaalde staten van kracht. Tenslotte oordeelt Polen dat zijn tegen woordige militaire uitrusting onvoldoen de is en niet in overeenstemming met de werkelijke behoefte in verband met de geogiafische en politieke positie. Daar om behoudt de Poolsche regeering zich voor, om op de ontwapeningsconferentie met eischen te komen, die meer in over eenstemming zijn met de door Polen be- noodigde weerbaarheid. BIJ HET SKLAREK-PROCES. Zeer veel blijft opgehelderd. Eén van de meest beruchte corruptie processen in de Duitsche rechtskundige geschiedenis: het Sklarek-proces, is nu al eenige dagen aan den gang, onder be trekkelijk weinig belangstelling van de zijde van het groote publiek. Men zou zich kunnen afvragen, waaraan dit ge brek aan interesse voor deze indertijd zoo geruchtmakende zaak is toe te schrijven? Waarschijnlijk omdat het proces voor een buitenstaander, althans voor iemand, die zich niet geheel heeft ingewerkt in de geschiedenis (en het vooronderzoek van het O. M. duurde twee jaar!) te ingewikkeld is, om te volgen. Zelfs voor „insiders' is er zeer veel onbegrijpelijks in de zaak-Sklarek en het niet-ingewijde publiek begrijpt heelemaal niets van dit gegoochel met hooge cijfers, deze coruptie door bedro gen bedriegers, dit bederf onder de krin gen van het gewezen stadsbestuur van Berlijn. Alleen gedeeltelijk en zoo nu en dan wordt in dit samenstol van groote en kleine misdrijven iets opgehelderd en dan krijgt men volop gelegenheid om zijn hoofd te schudden en te denken: „Het is toch wel bar." Het is erg. Zóó erg, dat de voorzitter van de rechtbank Kesner, een scherp zinnig jurist naast een goedmoedig man, wel eens zijn geduld verloor en door al dat minderwaardige en verfoeilijke wat hij te hooren kreeg geprikkeld, de ver dachten op scherpen toon, sarcastische opmerkingen en hatelijke aanmerkingen toevoegde. Eigenlijk is hem dat ook niet zoo kwalijk te nemen: men moet wel als een grondwerker toegerust zijn om de zen modder op te ruimen. Maar wat is in deze dagen van behan deling eigenlijk vast komen te staan? Wat men ïeeds vermoedde: dat de ge broeders Sklarek oorspronkelijk de „be drogenen" waren en pas later de „bedrie gers". Op 10 November 1926 namen zij de nog aanwezige goederen over van de afdecling kleederenverstrekking van de Bërlijnsche stedelijke armenzorg, welke op het punt stond van faillissement. Toen zij die goederen wilden afhalen, bleek, dat de gewezen directeur van die afJeeling, .Kieburg, al het bruikbare in- tusschen verkocht had en alleen waar- delooze rommel overgelaten. De gebroe ders Sklarek wilden daarover een klacht indienen, maar om hen daarvan te weer houden, werd een contract afgesloten, dat zij op langdurigen termijn alleen leveranciers zouden zijn van de stede lijke armenzorg. Hiervan werd een acte opgemaakt die op het stadhuis gedepo neerd werd, maardie nu onvindbaar blijkt te zijn! „Waarom heeft u Kieburg toch niet aangeklaagd?" vroeg de president van de rechtbank. „Omdat Kieburg zeide: Laat de eerste burgemeester (Böss) maar wat doen! Dan zitten ze meteen in de gevangenis." Later bleek ter zitting ook nog, dat meermalen de zwendelarijen van Kig- burg ter sprake waren geweest in de kringen van het gemeentebestuur, maar dat dit nooit aanleiding heeft gegeven tot een gerechtelijke vervolging. Willy Sklarek riep een suit: „Wij heb ben die kleederlevering overgenomen, met alle omkooperij erbij! Kieburg had het geheele gemeentebestuur in zijn zak!" Waarom? Het is te hopen dat van de vele waaroms? in dit proces althans eenige beantwoord zullen worden. Aldus het Hbld. DE RIJKSBIJEENKOMST DER NATIONAAL SOCIALISTEN. Toespraak van Hitier. 75.000 leden der Nationaal Duitsche Socialistische Arbeiders Partij zijn Zondag te Brunswijk aanwezig geweest op de Rijks- bijeenkomst der partij. Meer dan 50.000 hunner waren in uniform gekleed. Zondagmorgen begaven de betoogers zich naar een weidvlakte achter het stadspark. Vliegtoestellen cirkelden boven het terrein. Hier werden 24 nieuwe standaarden inge wijd. Hitier inspecteerde de SA en SS man nen, zoomede de Hitier jeugdgroepen. Hitier hield vervolgens een toespraak waarin hij de geschiedenis der nationaal socialistische beweging schetste en de leden opwekte niet af te wijken van het doel. Vervolgens defileerden de verbonden langs Hitier en de andere leiders. BLOEDIGE BOTSINGEN BIJ BARCELONA. In het dorp Barcarota bij Barcelona is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen de monstranten, die gevangenen wilden bevrij den, en de politie. Van beide zijden werd van de vuurwapenen gebruik gemaakt, waarbij vijf personen ernstig werden gewond. Te Bilbao en te San Sebastian heeft de bevolking den uit Madrid teruggekeerden katholieken afgevaardigden een zeer harte lijke ontvangst bereid. Te Bilbao hebben studenten groote mani festaties gehouden tegen de anti kerkelijke maatregelen der regeering. De politie moest herhaaldelijk ingrijpen. -#*■- - POSTBEAMBTE NEERGESCHOTEN. Wilde iacht door Weenen. Naar het W. B. uit Weenen meldt is een postbeambte, die voor het rondbren gen van aangeteekende stukken het postkantoor had verlaten, door twee jon gemannen overvallen en door een hun ner neergeschoten, waarop beiden op de vlucht sloegen. Er ontstond een wilde jacht door de straten, waaraan politiebe ambten en voorbijgangers deelnamen. Een der misdadigers werd gegrepen, ter wijl de ander, toen hij geen uitweg meer zag, zich door een schot in het hoofd levensgevaarlijk verwondde. GROOTE BRAND TE PARIJS. Een electrische centrale uit gebrand. Gisteravond brak brand uit in de groote electrische centrale, die bijna den geneelen Parijschen linker Seine-oever van electrische stroom voorziet, waardoor groote schade werd aangericht. Eerst na 2 uren slaagde de brandweer erin, het vuur te blusschen. Ge durende dien tijd lag bijna de helft van de lichtstad in het donker. De schade bedraagt eenige millioenen fgrancs. De oorzaak is vermoedelijk kort sluiting. ONLUSTEN IN VERA CRUZ. Tien dooden. Te Tlapocoyan in den staat Vera Cruz kwam het tot ernstige onlusten tusschen den burgemeester en zijn ontvanger en een deel van de katholieke bevolking. In totaal werden 10 personen, waaronder den burgemeester, gedood. DE DUITSCHE SCHEPEN OP DE THUISREIS. Naar uit reederskringen wordt gemeld, heb- ben, nadat de werkzaamheden op de in de Russische havens liggende Duitsche schepen Zaterdagmiddag om twaalf uur waren her* vat, tot Zaterdagavond 6 uur reeds 10 sche pen de haven van Leningrad verlaten De overige schepen volgden in den nacht op Zondag, althans Zondag in den loop van den dag. BAKKER TE LEIPZIG VERMOORD. Om vier mark. Gisternacht is een bakker te Thurland voor zijn huis doodgeslagen. Vastgesteld is dat de man door een onbekende uit den slaap is ge wekt, omdat zijn buurman hulp noodig zou hebben bij het kalven van een koe. De da der (s) is (zijn) vervolgens het huis binnen gedrongen, waar ie winkellade werd openge broken. De buit bedraagt vier mark. STAKING DER SPAANSCHE SPOORWEGBEAMBTEN. In den nacht op Zaterdag zijn de employés en beambten, zoomede het rijdend joersoneel der spoorwegmaatschappij in Andalusie in staking gegaan. Met bedrijf ligt volkomen stil. Militairen hebben de stations bezet. Het is nergens tot incidenten gekomen. In verband met den onzekeren toestand in Zuid Spanje is de regeering voornemens een Commissaris generaal met bizondere vol machten te benoemen. DOODELIJK ONGEVAL MET VRACHTAUTO. Zondagmorgen kwam een auto met 27 na- tionaal-soeialisten, die op weg naar Bruns wijk waren, te Goerlitz met zóóveel vaart aangereden dat de wagen bij het nemen van een bocht omsloeg. De eigenaar van de vrachtauto, die tevens chauffeerde, werd op slag gedood, terwijl vier inzittenden zwaar gewond werden en de anderen lichte verwon dingen opliepen. ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSCHEN COMMUNISTEN EN SOCIALISTEN. Te Rijsel. Zaterdagavond is het te Rijssel tot ernstige botsingen gekomen tusschen communisten en socialisten. Verschillende groepen socialisten waren belast met de bewaking van verkie zingsplaten, welke in verband met a.s. verkie zingen in alle deelen der stad zijn aange plakt. Zij werden plotseling door communis ten overvallen. De socialistische burgemeester van Rijssel, Salengo, die bemiddelend wilde optreden, werd eveneens aangevallen en ern stig gewond. Een anderen socialist werd een oog uitgeslagen, terwijl een derde met ern stige beenwonden in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie is er ten slotte in geslaagd de orde te herstellen. 1 MILLIOENENDIEF AANGEHOUDEN. Naar gemeld wordt, is de Spanjaard, die indertijd de firma Geens Berluson Mirrer te Antwerpen heeft opgelicht voor 5 millioen francs te Barcelona aangehouden. De gesto len goederen waren nog in zijn bezit.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1