fllkmaarsche Courant. HE! GEHEIM VAN DE HEIDE. Jladionieuws Qemewtecaden JeuiMetoii Honden! drie en dertigste laargang. Donderdag 22 ©ctober. OTERLEEK. Pe De Boer steunde het voorstel- Witteveen, dat tenslotte werd aangenomen zonder herstemming. Wordt vervolgd No. 249 1931. Vrijdag 23 Octcber. Hilversum, 298 M. (6.45—12.—, 4.— n li.—12.— V.A.R.A, 12.-4.- AVRO. de V.P.R.O. van 8.-11—uur). 6.45- 7 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.— Gra- niofoonplaten. 10— Morgenwijding. 10.15 Voordracht door mevr. JJ. v. Oogen. 10.30 Concert door het V.AR.A.-Septet m. m. v. mevr. J. v. Oogen, voordracht. 12. 2. Concert Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 2.— K. G. Kupfer: „Het beroep van zee man". 2.30 Gramofoonplaten. 3.— Aanslui ting Hotel „Terminus", Utrecht. Ensemble o. 1. v. A. Nootebóom. 4.Gramofoonplaten 4.40 Voor de kinderen. 5.40 Concert door het V.A.R.A.-Orkest. Nationale Dansen. 640 Voordracht door mevr. J. v Oogen. 7.— Ver volg concert m. m. v. H. Wiggelaar, viool. O.a. uit „Schön ist die Welt", Lehar. 8.Le ning door Mej. Dr. N. A. Bruining. 8.30 Tweede Symphonie in D-dur, Brahms. 9. Lezing door mej. Dr. N. A- Bruining 9.30 Piano-kwintet in F-Dur, op. 34, Brahms. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.45 Piano-soli van Dirk Shcafer, gramofoonmuziek. 11.12.Gramofoonpl. Huizen, 1875 Al. (Algemeen programma te verzorgen door den K.R.O.) 8.—-9.15 en 10.—11.30 Gramofoonplaten. 11.30 Voor ouden van dagen en zieken. 12.— P°]'In richten. 12.15 Concert door het K R O.-kwin- tet o 1 v. P. Lustenhouwer. 1 45—2.30 Gra mofoonplaten. 3.-5.- Concert door de Ho - landsche Kamermuziekvereeniging. 5.— Cau serie over Sportvliegen 5.30—7.— Concert door het K.RO.-Kunst-Ensemble o_l. v.P. Lustenhouwer. 7.- Causerie door F. Dnon 7.30 Politieberichten. 7.45 Uitzending vanuit de Schoenenfabriek „Robinson" te Nijmegen. 8.30—11.— Concert door het K.R.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Fransch programma. O.a. Petite suite, Debussy en Scènes pittore- suqqes, Massenet. Fant. Manon, Massenet. Ca. 9.15 Vaz Dias en 11.—12.— Gramofoon platen. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12 20 Concert. Strijkkwartet. 1.— Orgelcon cert door W. S. Vale. 1 50 Gramofoonplaten 2.45 Voor de scholen (o.a. concert). 4.50 Licht concert door orkest. 5.35 Kinderuur. 6 50 Liederen van Schubert door L. Helmes 7.10—8.20 Lezingen. 8.20 Zang door P. Ko- beson. 10.— Arthur Wood-programma door het B. B. C.-Theater-orkest. 11 —12.— Gra mofoonplaten. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05, 12 50, 1 25 en 6.50—7.45 Gramofoonplaten. 8.20 „De Bruiloft van Figaro", opera van Mo- zart. Leiding: H. Defosse. Langenberg, 473 M. 6.25—L20, iO.—103o en 1120 Gramofoonplaten 12.251.50 ur- kestconcert. 4.20-5.20 Moussorgsky-con- cert, gramofoonplaten. 7.20 Avondconcert o a Rakoczv-ouvert. Keler-Bela en uit „Wo die Lerche singt", Lehar 8.20 „Toter Manri hoorspel van K. A Duppengieszer. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—12.35 en 2 40—4 20 Orkestconcert. 7.50 Nieuwe Ita- haansche Liederen, o.a. van RespigJUen Pizzetti 7 45—9.20 Tragedie „Gioconda 5„ D'Annunzio 03S-K»» ?jr£kWft2; ten van Beethoven. D-Dur, op. 18 nr. 3 en ES/?omi °(N opeis), 441 M. 7.30 Gramofoon- Groot Symphonieconcert, ter ge- regSheidTan'de Vergadering der Union In ternationale en Radio-Diffusion. nrussel 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Or- kestconcert. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. «20 Concert. O.a. uit „Het jolige weeuwtje Lehar en De Dochter v. d. Tambour-Ma- Lor", Offenbach. 9.20 Vervolg concert. 338 M 5 20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Vijfde Symph. Beethoven, orkest. 8.50 De Terechtstelling", hoorspel van E. Jo- hannsen. 9.35 Concert. Zeesen, 1635 M. Ca. 6.-6.50 Oramofoon- platen. 9.30-0.55 Voor scholen 9.55 en \l 20 Berichten. 11.20 Gramofoonplaten 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Lezing. 3.50 Concert. 4.50 Lezingen. 7.20 Hoorsioel Verwirrung um Amalie van M. Klostermai'er. Muziek Sattler. 8.20 Tw^ Vioolconcert in D van I. Strawinsky. 8.50 Concert uit Amerika. 9.20 Berichten. Hierna tot 11.50 Concert ten bate der Werkloozen. /Uit het Engelsch van MöRICE GERARD door W. v. E.—v. R. 23) Gelukkig geen enkele, antwoordde Ti- mothy ijverig, de teugels aan zijn meester overgevend. De dokter lachte. Geen aanbeveling voor mij, hè? Meer voor het leven, dat ik hem laat leiden. Nog iets. Mag heb je port in huis? Neen? dat verwachtte ik ook niet. Ik zal je een flesch meebrengen. Je moet er wat van door de eieren kloppen, die je het kind laat eten Denk er om! zeide hij nadrukkelijk, zij moet het eten, zij moeten gevoed worden, of zij ■wil of niet. Je moet haar dwingen, en als dat niet gaat, bepraat haar dan. Dan is de strijd half gewonnen. Iets in den toon en den nadruk, waarmee de dokter sprak, bewees Margaret, dat hij de ziekte ernstig inzag, in weerwil van de luch tige wijze, weerop hij eerst gesproken had. Daarbij had hij beloofd, zoo kort hierop zelf te zullen terugkomen, in plaats van iemand van iemand anders te zenden. Dat alleen was al een slecht teeken, dach Marga ret en met een bezwaard hart ging zij weer naar boven. De dokter sprak hoopvoller, dan ik dacht dat hij doen zou, vind je niet, Marga ret? vroeg George, hopend, dat zij zijn woor den zou bevestigen. Met ingang van 1 November z Hen de gehuwde werkloozen en kost winners, drie dagen, nadat zij zich hebben opgegeven, tegen een uur loon van 30 cent te werk worden gesteld. De opcenten op de grond belasting (gebouwd) van 40 op 50 gebracht; die op het ongebouwd blijven 10. De meenten op de gemeente fondsbelasting worden 25, op de vermogensbelasting eveneens 25 en op de per- soneele belasting ook 25. Voor de personeele be lasting treedt dit in wer king voor den aanslag 1933. Op voorstel van den heer De Boer zal bij het P. E. N. geïnformeerd worden naar de voorwaarden van overname van het G. E. B. door het P. E. N, De Raad vergaderde Woensdag ten 10 ure voltallig. Uit de ingekomen stukken bleek, dat bij de gehouden kasopname voor het G.E.B. over eenkomstig de boeken, in kas was 1587.175 en bij den ontvanger 2792.14. Van den heer Harskamp was bericht inge komen, dat zijn benoeming tot lid van de commissie op het L.O., aanneemt; van den heer Schuurman bericht van aan neming zijner benoeming tot lid van het B.A. Uit de begroóting voor den keuringsdienst voor waren bleek, dat de gemeente Oterleek per inwoner 15.55 cent moet betalen. Van Ged. Staten was de goedkeuring op de geldleening ingekomen. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer Davelaar werd, ingevolge een ingekomen verzoek, voor 11 maanden ontheffing verleend voor het schoolgeld van zijn kind, dat wegens ziekte elders vertoeft. Op een vraag van den heer Heringa ver klaarde de voorzitter, niet te weten, of er al of niet een schrijven was ingekomen van de afdeeling van N.-Holl. gemeenten, inhou dende uitnoodiging tot een vergadering voor het instellen van een instituut: schoolartsen Wel meende spr. te weten, dat een district- Hoorn niet gevormd zal worden. Spr. veron derstelt, dat men er wel meer van zal hoo- ren. De heer Heringa vond het eigenaardig, dat het met de regeling van het instituut schoolartsen in het arme Drente zoo vlot gaat, terwijl men er blijkbaar in N.-Holland niet mee klaar kan komen. W erkloozenregeling. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. van oordeel zijn, dat voor de werkloozen- regeling in Oterleek ook iets gedaan moet worden. Zij doen het voorstel om de werk loozen drie dagen nadat zij zich hebben op gegeven, te werk te stellen, en de werkdag te bepalen op 8 uur tegen een loon van 30 cent per uur. Ongehuwden wenschen B. en W. niet te werk te stellen, behoudens bepaalde gevallen, te beoordeelen door B. en W. In geval van ziekte zullen de werkloozen zich moeten opgeven bij den heer Deun; evenzoo bij slecht weer of vorst. De erkende feestda gen zullen worden doorbetaald. De heer Heringa constateert, dat de re- feling gelijk is aan die van het vorige jaar. pr. wenscht ongehuwde kostwinners gelijk te stellen met gehuwde De voorzitter zeide, dat dit ook de be doeling is van B. en W. De heer Witteveen was er vóór, dit in de regeling vast te leggen. Weth. Dekker wees er op, dat het ook kan voorkomen, dat het noodig is, om een man op leeftijd, die niet gehuwd is en geen kostwinner, te werk te stellen. Men moet dus eenigszins de toepassing aan B. en W. over laten. Weth. Spaan oordeelde, dat er niets te gen het voorstel van den heer Witteveen is. De heer Van derGracht vroeg, waar om B. en W. voorstellen,'den arbeidsdag op 8 uur te stellen. Straks, in Februari, kon er z.i. gemakkelijk 10 of 12 uur gewerkt wor den. Spr. vond bovendien een uurloon van jQ^cent te hoog Voor volslagen arbeiders om Ik geloof, dat hij dat voor ons deed, zooals hij altijd doet, totdat men op het erg ste moet zijn voorbereid; dan zegt hij het al tijd eerlijk. O, George, ik weet zeker, dat onze lieveling iets heel ernstigs heeft; ik be grijp niet, waar zij dat kan hebben opgeloo- pen! Ik zal voor Allie een eitje in wat melk kloppen; de dokter heeft gezegd ,dat hij in valide-port zou meebrengen. Hij is zoo vrien delijk. Zoo sprekend ging Margaret weer naar be neden en liet George alleen. Hij zat bij het bedje, met het zachte, heete, koortsachtige handje in zijn eigen harde, stevige knuist. Het kind staarde hem strak aan. Zij probeerde te zeggen: Pap! Pap! Pa,p!, zooals zij hem altijd riep, als hij van de boot naar huis klom, doch de woorden bleven haar in de keel steken. Allie schreide toen zij merkte, dat de naam niet wilde ko men en ook Manson stond het huilen nader dan het lachen. Hij voelde een prop in de keel en had behoefte aan God te vragen zijn kind te sp - ren; doch al maanden lang had hij nje gebeden; al niet sinds hij 2edaai?j-jii zijn geweten hem had bevolen nu te dat hij ïïiïiÈMl. hij woord uitbrengen Waarom zou betalen de boeren en de bouwers in de Schermer op het oogenblik 25 cent per uur. De tijden zijn zóó, dat er niet meer betaald kan worden, al had spr. persoonlijk liever dat hij 40 cent moest geven. Wanneer de ge^ meente nu 30 cent geeft, dan vreesde spr. dat de bouwers geen arbeiders kunnen krij gen en om de prikkel te behouden, dat de ar beiders in het vrije bedrijf werk zoeken, wil de spr. het uurloon zelfs lager dan 25 cent stellen. De heer Heringa was van meening, dat de gemeente zich op het standpunt moet stel len van een goed werkgever. Weth. D e k k e r wees erop, dat voor de werkverschaffing de arbeidsdag slechts 8 uur is. Men kan dus moeilijk lager gaan dan 30 cent, al is hetgeen de heer Van der Gracht zeide, juist. Spr. wilde het althans nog één winter met 30 cent probeeren en hij wees er op, dat er vermoedelijk weinig werkverschaf fing noodig is, omdat in de gemeente een groot grondwerk wordt uitgevoerd. De heer De Boer erkende, gezien de toestand ten plattelande een uurloon van 25 cent in werkverschaffing, met een 10-urigen werkdag als logisch. Men moet echter reke ning houden met de beschikbare hoeveelheid werk en die is met een Werkdag van 10 uur gauwer op dan met een werkdag van 8 uur Weth. Sp a a n zeide, dat B. en W. rekening hebben gehouden bij het vaststellen van het uurloon, met het weekloon, dat behaald kan worden. De voorzitter oordeelde, dat voorko men kan worden, dat de werkloozen in de werkverschaffing blijven en niet naar een boer of een bouwer willen, door te bepalen, dat de arbeiders, die weigeren, bij een boer,' die een arbeider noodig heeft, te gaan wer ken, dan niet bij de werkverschaffing te werk te stellen De heer Van deT Gracht ging daar mede accoord. Weth. D e k k e r zeide nog, dat, wanneer mocht blijken, dat er geen werk genoeg is de werkdag tot 6 uur terug zal worden ge bracht. Op een vraag van den heer Van der Gracht, of B. en W. al een werkplan had den, zeide de voorzitter, dat zij wel wat we ten te vinden. Voorloopig kan de heer Hars kamp wel menschen gebruiken voor het ma ken, van de sloot om het schoolterrein. De heer Witteveen ging, hoewel ver schillende leden de zienswijze van den heer Van der Gracht onderschreven, daarmede niet accoord. De gemeente mag niet voor gaan in looridruk. Voor het prestige van den raad hoopte spr. dan ook, dat de heer Van der Gracht alleen bleef staan. Men moet zich niet verdiepen in het malaise-vraagstuk. Er is geen nacht, of er volgt een dag op. Het spreken over de loonmarkt is niets dan heer lijk boeren-conservatisme, zooals een R.K. raadslid te Oudorp dit terecht noemde. Wat is de loonmarkt? Een schilder verdient 55 cent per uur en een voeger verdient ook veel meer. Als deze als werkloozen te werk wor den gesteld, dan verdienen zij dus veel min der dan hun loonstandaard. Spr. vond het goed, dat er een prikkel is. Hij wilde een prikkel door degenen, die zich organiseer den, een toeslag te geven. Dezulken zijn er thans. En Schermerhorn besloot ook daar toe. Spr. had voorts gaarne gezien, dat B. en W. het voorstel aan de raadsleden op schrift hadden toegezonden. Deze hadden het dan op hun gemak kunnen bestudeeren en moeten er nu zoo maar op ingaan. Spr. vroeg, of het niet mogelijk was, het voorstel aan te hou den tot een volgende vergadering, aangezien men toch weer gauw bijeenkomt, omdat de begrooting in de lucht hangt. Weth. Dekker oordeelde aanhouding overbodig. Z.i. waren de voorstellen niet zoo gewichtig, dat men die niet dadelijk kon af doen. De heer Heringa was van oordeel, dat de besprekingen korter en vruchtbaarder konden zijn, wanneer de raadsleden beter wisten, waarom het ging. Spr. had reeds eerder verzocht, op de agenda de ingekomen stukken en voorstellen te vermelden. Wat B. en W. thans voorstelden, is vrijwel de rege ling van het vorige jaar en spr. meende dan ook, dat men daarover nu wel een beslissing kan nemen. Spr. was overtuigd van de kracht van een goede organisatie, doch hij kon ook zeer goed begrijpen, dat er menschen zijn, die zich om de één of andere reden bij een orga nisatie aansluiten. Hij kan zich er dan ook niet mee vereenigen, om dezulken minder te later verdienen dan de georganiseerden. De heer Witteveen: Ik heb niet ge sproken over minder verdienen. E>e heer H e r i n g aU hebt voorgesteld, II. W cl tl i om «.vu God ook naar hem luisteren? Hij had Hem verlaten en was zijn eigen weg gegaan. En toch, had Hij niet gezegd: Want de zoon des menschen is gekomen om te zoe ken en zalig te maken dat verloren was? De woorden, die hij bij het begin van den dienst, dien hij vroeger gaarne bijwoonde, zoo dik wijls had gehoord, kwamen nu met nieuwe en verdubbelende kracht in zijn geheugen terug en schenen hem te zeggen: Indien wij zeggen, dat wij geen zonden hegben, zoo ver leiden wij ons zeiven, en de waarheid is in ons trouw en rechtvaardig, dat Hij ons de zenden vergeve en ons reinige van alle onge rechtigheid. Ja, dat was hetgeen hij moest doen, anders kon hij niet tot God komen, en om kleine Allie's leven smeeken hij moest gereinigd worden van alle ongerechtigheid! George viel op zijn knieën. Zoo vond Margaret hem. Daar een man zijn innigste gevoelens niet gaarne toont, zelfs niet aan zijn vrouw, stond hij half be schaamd op. Mrs. Manson bracht een lekker schuimend eitje met melk mee en wist het kind over te halen er vrij veel van op te drinken, hoewel Allie na eiken slok schreide. Daarna ging zij aan het voeteneind van het bedje staan. Binnen weinige oogenblikken was het kleintje in een rustiger slaap geval len, dan zij gedurende eenige uren genoten had. De ouders keken naar haar vuurroode wangetjes en de wimpers, die er over vielen Heel zacht liep George op zijn vrouw toe en sloeg zijn arm om haar middel. Maggie, zeide hij, ik zal nooit weer met dien man er op uit trekken. We hebben met elkaar afgedaan. Het spijt mij alleen erg, dat ik ooit met hem heb meegedaan! Margaret wendde zich tot haar man eu kuste hem. Goddank, zeide zij, ik weet niet, wat je gedaan hebt, George, maar je eigen woorden overtuigen mij, dat het niet goed en volgens om de georganiseerden op het loon een toe slag te geven en dat komt toch op hetzelfde neer. De heer Witteveen: De georganiseer den moeten zich belangrijke offers getroos ten. De heer Van derGracht: Hebt u wel gedacht aan de kleine tuinders, die straks ook kunnen komen? Deze kunnen zich niet in werkloozenkassen organiseeren. De heer Witteveen: Maar die hebben dan toch 30 cent per uur, wat u te veel is. Ik ben de eerste die zegt: „Stel de menschen te werk voor 30 cent per uur", maar u wil nog lager gaan dan 25 cent. De heer VanderGracht: U kent de tegenwoordige toestanden in de bouwersbe- drijven blijkbaar niet voldoende, maar als we die toestanden nagaan, dan kan de gemeente niet boven de loonstandaard gaan. De prik kel moet er blijven om naar den boer te gaan. De heer Witteveen: De prikkel is er. De voorzitter heeft dit reeds duidelijk gezegd. Weth. De kk er oordeelde het van aen heer Witteveen onjuist, te beweren, dat men ten onrechte van de loonmarkt had gespro ken. Z.i. haalde dè heer Witteveen er ten on rechte de seizoenarbeiders bij, waaronder er zijn, die des zomers wel eens 60 per week verdienen, zoodat het wonderlijk is, dat deze 's winters nog in de werkverschaffing ko men. Voor werkverschaffing heeft de gemeen te geen voeg- en schilderwerk, doch alleen grondwerk; dat is boerenwerk en daarbij moet rekening worden gehouden met de loo- nen, die alom in den omtrek uitgekeerd wor den. De heer Van derGracht: Een schil der of timmerman zou ik in mijn werk nog niet voor 15 cent willen hebben. Weth. Spaan wees er nog op, dat bij de melkboeren het loon iets liooger is dan bij de bouwboeren. B en W. zijn er met hun voor stel niet ver af. In het college wilde spr. aanvankelijk een loon van 25 cent, doch hij moest later erkennen, dat hij met zijn eigen voorstel in gedrang kwam, omdat wij de vak- menschen er ook bij hebben. Het gaat erom, wat de menschen als weekloon ontvangen. Aanhouding van het voorstel oordeelde spr. ook in geen geval noodig. De heer De Boer ging met het voorstel accoord, wanneer de te werk gestelden ver plicht werden om naar een boer te gaan wanneer deze werk voor hen had. De heer Witteveen: Welk loon moet zoo'n man aanvaarden? Wethouder Dekker: Daar moeten wij ons buiten houden. De heer Heringa: Laten wij een man die in de werkverschaffing 30 cent verdient, als hij naar een boer moet waar hij 25 cent krijgt een toeslag van 5 cent geven. De heer De B o e r: Dan geef ik al mijn menschen gedaan en ga ik naar de gemeente en zeg: Kan je drie mannetjes gebruiken. De heer Her i n ga: Dat zou geen mooie praktijk zijn. De heer Witteveen: De heer De Boer doet dit niet, maar wij mogen niet blind zijn voor de werklijkheid. Het werk, dat deze win ter zal worden uitgevoerd kan wel worden aangemerkt als productief werk, dat toch moet gebeuren. Laten wij er niet langer over praten en het uurloon vaststellen op 30 cent. De voorzitter: Ik zou er wel voor te vinden zijn om een werkgevers die een paar werkloozen te werk wil stellen een toeslag op het loon te geven. Weth. Spaan: Dt moet in laatste in stantie gebeuren, als de gemeente voor de werkloozen geen werk meer heeft. De voorzitter: Als er geen ander werk is kunnen wij het toch zoo vinden. Weth. Dekker: U bent onjuist. Wij scheppen dan een presedent. Het kan dan ge makkelijk gaan gebeuren, dat boeren die wel werk hebben, dit werk uitstellen tot den win ter, om dit dan met werkloozen met een toe slag van de gemeente uit te voeren. De heer Witteveen: Zeer juist. Daar door zou er minder werkgelegenheid ontstaan in den goeden tijd en werken wij de werk loosheid in den hand. Weth. Spaan: Voor buitengewone geval len kan het besproken worden, als dit noo dig is. Weth. Dekker: Het lijkt mij onuitvoer baar. De heer Witteveen: Als de gemeente niets meer heeft, moeten B. en W. er maar mede in den raad komen. Om het thans vast te leggen, daar gevoel ik niets voor. De heer Heringa: Aan de school zijn menschen te werk gesteld, die geen werk hadden. Welk loon ontvangen die menschen daar? De voorzitter, daarbij gesteund door de heeren Dekker en de Boer is van oordeel, de wet was, en ik weet, dat het ons tweeën van elkaar heeft verwijderd. Ja, Maggie. Maar voortaan zal ik den rechten weg houden. Zoodra hij zweeg en hakkelde, terwijl hij naar het kind keek zoodra Allie beter is, zooals zij, indien het God behaagt en waarom ik bid, in een dag of twee zal zijn, zal ik het Ducros ronduit zeggen, en als ik hem heb gewaarschuwd, zal ik naar Squire Jack gaan en hem alles opbiechten! Moet je het eerst aan Ducros zeggen, George? Misschien haalt hij je weer over het niet te doen. Hij heeft veel invloed op je, en hij zal je, evenmin als de duivel doet, niet zoo gemakkelijk opgeven. Ik moet Ducros waarschuwen. Er be staat ook nog eergevoel tusschen dieven, zoo als ik wel eens heb hooren zeggen, maar ik zou nooit gedacht hebben, dat het nog eens op George Manson zou kunnen worden toe gepast. Zoodra hij zichzelf in veiligheid heeft ge steld, zal ik den Squire alles vertellen en ik hoop, dat hij mij vergiffenis zal schenken ter- wille van jou en en Manson kon zijn zin niet eindigen, doch Margaret drukte zijn hand en na een oogenblik ging hij voort: Neen, Ducros zal mij niet meer over halen of weer onder zijn invloed krijgen. Hij heeft mij met verraad en gevangenisstraf ge dreigd, en ik ben zwak geweest en ben ge zwicht. Maar met God's hul ben ik sterk en ik zal doen wat mijn hart mij ingeeft. In het begin wist ik niet, dat het zoo erg was, als ik later ontdekte. Ducros heeft een gladde tong; ik heb nog nooit zoo iemand gehoord. Vertel er mij alles van, George! Be denk, dat ik van niets afweet dat men zich daarmede niet moet inlaten en het moet toejuichen, wanneer daar werkloo zen te werk worden gesteld. Op een vraag van den heer Witteveen, zei» de de voorzitter, dat de regeling 1 Nov. in werking treedt. Een werklooze die zich dien dag opgeeft, gaat dus 4 Nov. aan het werk. De heer v. d. G r a c h t wenschte te weten wat de menschen krijgen als er geen werk meer is. De voorzitter was overtuigd, dat B. en W. wel voldoende werk zullen weten te vinden en merkte, onder instemming van den heer Witteveen op, dat men daarover het vo- rig jaar geen klagen heeft gehad. Het voorstel van B. en W. werd hierop z.h.st. aangenomen. Aan de orde kwam hierop het voorstel van B. en W. om het loon voor de brandweerlie den bij dag op 40 en des nachts op 50 cent per uur en bij het probeeren van de spuit op 75 cent per keer en per man te bepalen. Ook dit voorstel werd, na eenige bespre king, waarbij naar voren kwam, dat B. en W. met Alkmaar reeds onderhandelingen hebben aangeknoopt over een regeling voor hulpverleening bij brand, die de gemeente niet meer behoeft te kosten, doch waarbij toch de eigen brandweer in contakt zal blij ven, zonder herstemming aangenomen. Belastingverhooging. E>e voorzitter oordeelde het van algemeene bekendheid, dat de rente en aflossing van de geldleening voor de nieuwe school een jaar lijks bedrag van 3500 vordert. B. en W. hebben gemeend de daarvoor benoodigde gel den te kunnen vinden door de opcenten op de personeele belasting op 25 te brengen, voor de grondbelasting op 25 voor het ongebouwd en 50 voor het gebouwd en 25 op de gemeen» tefondsbelasting en 25 op de vermogensbe» lasting. De 25 opcenten op de personeele be lasting wenschen zij te laten ingaan in 1933, zoodat deze voor dit jaar op 15 blijft. Het ge» bouwd was op 40 en wordt 50, het onge bouwd was 10 en wordt 25, terwijl de ande< ren onveranderd blijven. De meerdere op» brengst van de personeele belasting bedraagt 549.90. De 50 opcenten op de grondbelas ting voor het gebouwd brengen op 750, de 25 op het ongebouwd 1475, de 25 op de ge- meentefondsbelasting 2250 en de 25 op de vermogensbelasting 750. De heer B a 11 u s verwonderde zich er over, dat B. en W. gezien de toestand onder de bouwers en boeren, met het voorstel ko» men om de opcenten op de onbebouwde grond met 15 te verhoogen. De voorzitter: B. en W. hebben dit wel de gelijk overwogen, doch gemeend, dat een ieder een veer moet laten. De heer De Boer sloot zich aan bij de opmerking van den heer Baltus. In het alge meen oordeelde spr. de grondbelasting uit de booze. Het land is al zwaar genoeg be last. Een landbouwer zonder inkomen be taald daardoor al een tamelijk bedrag. Art- deren die een zaak hebben betalen daaraan niet. Het is een zeer onbillijke regeling en waar het op het oogenblik zoo is, dat ver» hooging van lasten ten eenenmale niet op zijn plaats is, meende spreker, dat de onge veer 900, die de 15 opcenten meer op het ongebouwd zullen opbrengen over de andere belastingen verdeeld moeten worden. De heer Heringa kon zich volkomen met dit voorstel vereenigen. Ook spr. oordeel de de grondbelasting een onbillijke belasting, In de industrie wordt de machine niet be» last. De heer De B oe r: Vroeger had de grond belasting reden van bestaan. Toen betaalde de landbouwer geen rijksinkomstenbelasting, doch nu moet hij die ook betalen en heeft hij dus een dubbele belasting te voldoen. De heer Heringa wees er nog op, dat er nog voldoende overblijft om de begrooting sluitend te maken, als men de opcenten op het onbebouwd onveranderd laat. Weth. Spaan: De begrooting is sluitend gemaakt op deze cijfers. De heer Heringa: Zou het dan billijk vinden om de opcenten op de gemeentefonds belasting en op de vermogensbelasting wat hooger te stellen. E>e voorzitter meende, dat men dit aar, wanneer het voorstel van den heer de Boer wordt aangenomen, het te derven be» drag van 885 kan putten uit de reserve. De heer De Boer vond het niet zoo erg om in dezen crisistijd een beetje in te teeren van het saldo uit betere tijden. Spr. deed het voorstel om de belasting op het onbebouwd op 10 te laten en het verder aan te zien. Weth. Dekker was het eens met de be schouwing van den heer De Boer over de grondbelasting. B. en W. zijn echter met het voorstel gekomen, omdat er in Oterleek veel elders wonende grondeigenaren zijn, die men daardoor mee aan de verhooging kan laten betalen. En Manson vertelde zijn vrouw de geheela geschiedenis. Zul je alles, wat je niet eerlijk verdiend hebt, teruggeven, George? vroeg zij aan het eind van zijn bekentenis. Tot den laatsten stuiver! Ik haatte dat geld, telkens als Ducros mij gaf, wat hij mijn deel noemde, hoewel ik weet, dat het nbg geen tiende deel is van wat hij zelf houdt. Natuur lijk, hij vond het metaal, maar het gevaar en de moeite waren voor ons beiden even groot en hij heeft mijn boot gebruikt. Zal het den Squire veel opbrengen? vroeg zij. Het is meer waard, dan alles wat hij nu bezit tezamen, zegt Ducros, tenminste, als de ader dieper in den grond even rijk is als aan de oppervlakte. Dan zal hij met juffrouw Mildred trou wen, verklaarde Margaret vol vertrouwen. Ofschoon haar die gedachte eerst niet erg had toegelachen, was zij toch blij, dat zij nu zoo'n machtige vriendin had, daar een woord van Squire Jack George in de gevangenis kon brengen. Daar klonk het geluid van wielen op het steenachtige pad, dat naar „De Klippen" leidde. Het was de dokterssjees met hemzelf, de medicijn, de invalide-port en het laatst, maar niet het minst, Della, die zich in een ziekenkamer het meest op haar plaats voelde. Dokter Morpeth knorde van genoegen, toen hij hoorde, dat Alice wat gebruikt haa en in slaap was gevallen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5