aan. llftcvemêcl a°n' i !ü9ten weer aan het P E N JlcoiUnciaal Tlieuws De heer v. d. G r a c h t juichte het denk beeld van den heer Dekker toe, doch men mag niet uit het oog verliezen, dat de ver huurder dergelijke kosten weer op den pach ter verhaalt. dl"ic" Je Het gaat nü niet op om de subsidie van het Witte Kruis In te trekken. ZUIDSCHARWOUDE. DONDERDAG GIBBS-DAq^ DE O OLIJKE OESTERS unncnDui is Da Op Jplosslngen van de Sanella-Prijsvraag moeten vóórl November word en Ingezonden! Vraag vandaag nog aan Uw winkelier om meerdere gratis-exemplaren voor deelname. Iedere kooper van 1 pond Sanella kan den hoofdprijs van f 5000.- of één der andere 1190 geldprijzen winnen. Iedere deelnemer ontvangt In December een mooie Verkeers kalender voor 1932 5 NI O 17 De heer Heringa zou het wenschelijk vinden, dat men de eigengebruiker van den frond vrij kon stellen en van den niet-ge- ruiker opcenten kon heffen, doch dit mag «let. Er moet een algemeene regeling zijn. Weth. Dekker: Ais hij daartoe de gele genheid heeft. Het is een kwestie van vraag en aanbod. De pachtwet is al overbodig gebleken. Als er geen vraag genoeg is kan de verhuurder het niet meer op den huurder verhalen. Er bleven reeds boerderijen onver- huurd en het volgend jaar kan het nog wel eens erger worden. Spr. heeft alleen de motieven van B. en W. Wileln mededeelen. Wil de raad de opcenten op het onbebouwd onveranderd laten en het geen daardoor gederfd wordt uit het saldo putten dan kon spreker daarmede wel ac- coord gaan. Wetn. Spaan oordeelde het land reeds genoeg belast. Ook de eigenaren-met hypo theek zitten er mede. Spr. oordeelde even eens de grondbelasting onbillijk en kon zich vereenigen met het voorstel van den heer De Boer. De heer Witte veen meende te weten, dat er een verhouding moet bestaan tusschen de opcenten op het gebouwd en die op het ongeoouwd. Spr. vroeg of men niet vast loopt wanneer men de opcenten op het gebouwd op 60 en die op het ongebouwd op 10 stelde. De voorzitter was van oordeel, dat men dit er wel op kan wagen. De heer Witteveen wenschte nog op te merken, dat de heer Heringa niet geheel juist was toen deze beweerde, dat de industrie niet belast wordt. De billarts zijn een stuk Van de broodwinning van de caféhouders en toch worden de billarten extra belast. De heer Heringa had er reeds lang over gedacht met voorstellen te komen om ook deze belasting af te schaffen. De heer De Boer: Deze belasting is ook onbillijk maar ze bestaat en de grondbelas ting bestaat ook. Spr. wilde die onbillijkheid echter nog niet grooter maken. Het voorstel-De Boer werd hierop aange nomen met de aanteekening, dat de heer Wit teveen geacht wenschte te worden te hebben tegen gestemd. De heer v. d. O r a c h t wilde nu men de 15 opcenten verhooging van de belasting op het ongebouwd moet missen 10 opcenten meer heffen op de vermogensbelasting, om dat daar de menschen zitten die het het best kunnen dragen. Dit voorstel werd door den heer Witteveen gesteund. De heer Heringa oordeelde het veiliger om 5 opcenten meer op de vermogensbelas ting en 5 opcenten meer op de gemeentefonds belasting te heffen. Na eenlge bespreking werden deze beide voorstellen echter verwor pen met 5 tegen 2 stemmen. Voor het voorstel-v. d. Gracht stemden de heeren v. d. Gracht en Witteveen. Voor het voorstel-Heringa de heeren He ringa en Ëaltus. Het voorstel-De Boer werd hierop geacht In zijn geheel te zijn aangenomen. Een voorstel van B. en W. om de onder wijzerswoningen tot ambtswoningen te ver klaren, werd z.h.st. aangenomen. Besloten werd de gemeentebegrooting aan wijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 45130.61 met een post voor onvoor zien van 5998.88 in handen te stellen van den raad buiten de wethouders ter onder zoek.* Rondvraag. De heer De Boer zou gaarne zien, dat B. en W. een onderzoek instelden naar de mogelijkheid van overname van het O.E.B. door de provincie. De onderhandelingen kun nen geheel vrijblijvend geschieden en spr. meende, dat er voor de aangeslotenen voor deel in zit als het P.E.N. het net overneemt. De heer W ittev een oordeelde, dat er niets tegen het voorstel was, al was hij van oordeel, dat het voordeel voor de gebruikers zeer betrekkelijk zal blijken te zijn, wanneer de gemeente met een schuldenlast bleef zit ten. De heer B a 11 u s zou dan in geen geval voor overname zijn, aangezien dan de niet aangesloten inwoners ook mede die schuld fficesten opbrengen. v k k e r herinnerde er aan, dat net P.E.N de gemeente het net heeft laten overnemen met zeer zware lasten. Om het ÜL heJeft z'iP '"stemming niet. Des- 8»?^heeft'dat EhLfLt Zicntig moet zijn om met het P.E.N. in on derhandelingen te treden. Het is destijds lang met coed ces aan. De uemeente kocht 'n kooperen net, dat later 'n ijzeren net bleek te zijn. Spr. hoopte dan ook niet, dat bij de onderhandelingen de lichtcommissie gepas seerd zal worden. De houding van het P.E.N. is destijds die van een onwaardige geweest Een behoorlijk zakenman doet zoo iets niet, wel een sjacheraar. De raad vereenigde zich ten slotte met het voorstel-De Boer, aangezien hij van oor deel was, dat men allicht naar de voorwaar den kan vragen. De heer Heringa zou nog gaarne po gingen in het werk willen stellen om het ver volgonderwijs weer in het leven te roepen. Spr. wenschte ditmaal een circulaire die aan alle Wohingen werd bezorgd. Het speet hem, dat de heer Spaan inmiddels was ver trokken. Deze was juist de man om zijn ver wanten eens ernstig op het hart te drukken welk groot nut er van het vervolgonderwijs kan worden getrokken als schakel tusschen het L.O. en het landbouwonderwijs. Na eenige bespreking, waarbij naar voren kwam, dat men algemeen het vervolgonder wijs wenschelijk oordeelde, doch gezien de geringe belangstelling daarvoor in de ge meente, van de door den heer Heringa ge- wenschte maatregel geen heil verwachtte, staakten over dit voorstel de stemmen. Voor 3temden de heeren Heringa, Witte veen en v. d. Gracht. De openbare vergadering werd hierop ge sloten, waarna de raad zich in een zitting in comité vereenigde. NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond 8 uur vergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize. Voorzitter was Jhr. A. L. van S In verband me er de kabileering dienste van het electriciteitsbedrijf de ge meentebegrooting 1931 per suppletoir gewij zigd in ontvangsten en uitgaven ten bedrage van 20.000. Op verzoek van de R.K. gymnastiekver. om subsidie werd met algemeene stemmen 25 subsidie verleend. Van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" afd Langendijk was een verzoek ingekomen een subsidie te mogen ontvangen van 15 cent per r.k. Inwoner, ten behoeve van de wijk verpleging. De voorzitter herinnerde er aan, dat de wijkverpleging Ingesteld door het Witte Kruis, eerst werd gesubsidieerd met 005 per inwoner, totdat voor korten tijd een ver zoek inkwam, de subsidie, in verband met de aanstelling van een tweede wijkzuster, te ver- hoogen tot 0.15 per inwoner welk verzoek met algemeene stemmen werd toegestaan Daar de wijkverpleging hier tot voldoening van een ieder werkzaam is, kunnen B. en W. geen vrijheid nemen om op het adres goed gunstig te beschikken door nog eens ƒ015 per inwoner beschikbaar te stellen. De heer Schrijver zeide, dat de kosten van het Witte Kruis zullen verminderen door het werk van het Wit-Gele Kruis, waardoor het mogelijk zal worden de subsidie te verdeelen Toen de benoeming van een tweede zuster door het Witte Kruis geschiedde, was het be kend dat er een r.k. zuster kwam, doch men heeft samenwerking met het Wit-Gele Kruis botweg afgewezen, zoodat dit grootere kosten met zich zal brengen, daar bij samenwerking 800—1000 bespaard zou kunnen worden De voorzitter zeide, dat met alg. stemmen de subsidie is verleend en daarna de tweede zuster is aangesteld. Het voorstel van den heer Schrijver om de subsidie te verminderen verdient een sterk woord van afkeuring, daar de aanstelling van de zuster hiernaar gere geld is. Het Witte Kruis heeft een en ander zeker met de beste bedoelingen gedaan Indien in een bepaalde gemeente het Wit-Gele Kruis de wijkverpleging behartigde zou men er zeker ook geen genoegen mee nemen als er een andere vereeniging tusschen kwam. De heer Duyves was verwonderd dat B en W. hier afwijzend tegenover staan. Dat het Witte Kruis het verzoek om een conferentie hierover heeft geweigerd keurde spr. ten sterkste af. De R.K. hebben toch zeker ook het recht om een vereeniging op te richten. Wij verlangen naast de verpleging ook gees telijke verzorging wat het Witte Kruis toch niet verkenen kan. Spr. wilde beide vereeni- gingen subsidie geven. De voorzitter zeide, dat, wanneer subsidie verleend zou worden, door misverstand een hoogeren subsidie uitgekeerd zou moeten worden dan noodzakelijk is. De consequentie zal in dit opzicht door de r.k. gedragen moe ten worden Weth. Ootjers betreurde het dat dit thans naar voren komt, daar beide vereenigingen te respecteeren zijn. Daar het Witte Kruis tot volle tevredenheid werkzaam is begreep spr. niet dat deze aanvraag is ingediend, daar door het Witte Kruis aan de R.K. gevraagd is of er hunnerzijds plannen waren Hierop w7-?fUk,5nnend Rotwoord, waarna door het Witte Kruis subsidie aangevraagd is Spr veronderstelde dat de rJc. Later bekomen ziiXK- werd ten De heer Barten zeide dat als de plannen van de R.K. eerder bekend waren geweest e misschien anders gestemd zou zijn. we nen- ben nu de zedelijke verplichting tegenover het Witte Kruis om subsidie te verstrekken en is er geen reden voor een dubbele subsrate. De heer Kansen achtte het niet gewenscht om de eene vereeniging ten koste van de an dere te laten proiiteeren. Spr. verklaart zich tegen subsidie. De heer Duyves wees er nogmaals op dat de geestelijke verzorging ook van belang is. De heer Schrijver zeide destijds te hebben voor gestemd omreden hem bekend was dat door het Wit-Gele Kruis samenwerking werd gezocht. Nu de conferentie geweigerd is had spr. spijt van zijn voor stemmen. De heer Kooy zeide het beschroomd te vinden van de r.k. raadsleden dit toen niet naar voren te hebben gebracht. De heer Duyves stelde voor om een en an der te onderzoeken en bij de begrooting nog eens te behandelen. De voorzitter zeide dat hiertoe volgens het voorstel van B. en W. geen aanleiding is. Het voorstel van B. en W., hierna in stem ming gebracht, werd aangenomen met de stemmen van de heeren Duwes en Schrijver tegen. Van het Instituut voor Arbeders Ontwik keling was een verzoek ingekomen öm sub sidie. Voorgesteld werd het adres vóór ken nisgeving aan te nemen, daar het adres onge zegeld is. Aldus besloten. Van den heer D. Jongbloed was er een verzoek om ontheffing "van hondenbelasting. Afwijzend beschikt omdat het adres te laat is ingediend. Begrootirtgen. De begrootingen voor 1932 van de Oem. Lichtbedrijven en Burgerlijk Armbestuur welke hierna werden aangeboden zullen wor den onderzocht door een commissie. De vergoeding aan de bijzondere scholen. Deze is als volgt: Aan de R.K. Meisjes school over 1928, y29 en '30 6736.46, idem aan de School met de Bijbel 2018.55, aan de R.K. Jongensschool over 1930 1800.95, aan de schooi met de Bijbel over vervolgon derwijs 1928 81.81 en aan de R.K. Meis jesschool eveneens over 1928 129.98. Overname straten. Besloten werd om over te nemen het ge deelte straat van de N.V. Spoorlijn Station Dorp, hetwelk naar de Handelskade toeleidt. Verder het gedeelte der Oosterstraat hetwelk eigendom is van de Woningbouwvereefliging „Algemeen Belang'', alsmede een gedeelte Oosterstraat hetwelk eigendom is van de aannemers Rutsen en van Exter. Door de eigenaren van de twee eerstgenoemde gedeel ten is aan de voorwaarden voor een goede oplevering voldaan, terwijl aan laatstge noemde o.m. als voorwaarde wordt gesteld het maken van twee riolen. De heer Kooy vroeg of er nog gelegenheid is om in den Oosterstraat met auto's te kee- ren. Spr. zou voorwaarden in deze willen stellen. De voorzitter zeide dat door de heeren Ruteen en van Exter tezijnertijd wel voor stellen zullen worden gedaan om het verdere gedeelte ook aan de gemeente over te dragen waarbij dan dit punt ter sprake zal worden gebraent. Aldus besloten. De voorzitter zeide dat bij het aanleggen van straten de noodzakelijkheid gevoeld wordt de bouwverordening te wijzigen, zoo danig, dat vastgelegd wordt dat het aanleg gen van een straat of weg niet anders dan met toestemming van de Gemeenteraad ver leend kan woraen. In het algemeen wordt vastgesteld dat de aanleg van de straat ge heel overeenkomstig de door den Gemeente raad gestelde eischen ten geaoege van B. en W. moet verzekerd zijn alvorens daaraan mag gebouwd worden. Aldus besloten. Daarna sluiting en van geld enz. zonder de menschen vooral op in te De Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging hield in het lokaal van den heer Stoffers eene ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer S. Timmerman. Uit het financieel verslag bleek, dat was ontvangen 39934)4, uitgegeven 312.21, kassaldo f 84.13Yi. Hoewel de voorsteller van contributiever- hooging niet aanwezig was, werd het toch behandeld met als resultaat, dat het be stuursvoorstel om geen contributie te ver- hoogen, ook met het oog op de tijdsomstan digheden, met algemeene stemmen werd aan genomen. Dit voorstel sluit ook in zich om van nieuwe leden een entree-geld te heffen, doch dat moest afzonderlijk behandeld wor den. Met 11 voor en 23 tegen besloot men om een zeker entree-geld niet te heffen. De heer Smit vroeg eenige inlichtingen aan de commissie, die gepoogd heeft bij de lichtbedrijven de prijs van de lichtstroom te verlagen. Bij monde van den heer Schuijte- maker werd breedvoerig geantwoord. Het bleek, dat inmiddels de kabelleering is aangevangen en een nieuw tarief zal ver schijnen. Bekend is nu dat een vastrechttarief zal worden ingevoerd ad 23 cent per K.W.; gaat men evenwel het gebruik van het vorig jaar te boven, dan zal voor dat meerdere 5 cent per K.W. meer betaald moeten wor den. Ook de stroom voor motoren zal met 1 Jan. a.s. worden verlaagd., Zoowel de secretaris als de penning meester hadden een woord van dank in ont vangst te nemen. De voorzitter deelde mede dat er een paar bestuursleden zijn afgevaardigd naar de vergadering van de K. v. K. te Alkmaar ge houden. De heer D. Zeeman resumeerde het ver handelde op die vergadering. In verband met het a.s. inwerking treden van de Winkel sluitingswet bestaat de vrees dat vooral in de steden de invoering van automaten zal toenemen, die na sluitingstijd toch de men schen aan waren helpen. De heer Zeeman deelde mede, dat het de bedoeling is, dat men gezamenlijk optreedt er, zich tot de gemeentebesturen wendt om een gemeenteverordening in het leven te rotoeo ter bestrijding van automaten. Het bestuur vroeg machtiging om aan te koopen de Deensche wet, die de beste bepaling yoo-r de bestrijding van automaten bevat. Ook deelde de heer Zeeman mede, dat op die vergadering in Alkmaar de aandacht ge vestigd is op de zwendelarij, b.v. in den vorm van verkrijgen ~"'J borgen, en hij wekte om op dergelijke aanbiedingen niet gaan. De Koninklijke goedkeuring is destijds verleend voor 29 jaar, en de vereeniging bestaat reeds 25 jaar. Daar men niet tot overeenstemming kan komen hoe het nu eigenlijk hiermede staat, werd goedgevonden eens rechtskundig advies in te winnen. De bestaande controle-commissie werd gemachtigd om ook op onverwachte tijden de kassen te controleeren. Nu deelde de voorzitter mede, dat het wellirrht mogelijk is. dat het volgende jaar de reductie van 20 pCt. op advertentiën in het Weekblad niet gehandhaafd kan blijven, wat niet zeggen wil, dat de reductie vervalt, maar wel. indien noodig, gewijzigd wordt. De contracten van 100 regels zullen echter vervallen. De voorzitter deelde nu mede. dat indien er leden zijn, die b.v. bij aanbieding van kwitantie bedanken, deze niet eerder lid kun nen worden, tenzij men de achterstallige Con tributie heeft aangezuiverd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Keizer, Jac. Smit en Chr. Olshoff werden herkozen. Desgevraagd antwoordde de voorzitter, dat de indruk bij het bestuur verschillend is er, dit dus met geen afgerond voorstel ter tafel komt. Nu werd gestemd of men een attractie al dan niet zou houden. De stem ming wees evenwel uit dpt 19 stemmen tegen een attractie waren, 10 voor en 10 blanco, zoodat geen winkelattractie met St. Nicolaas zal plaats vinden. Daar er eenige leden waren, die wel een etalagewedstrijd willen houden, ging men ook hierover stemmen, met als uitslag, dat er 16 voor en 14 tegen waren. Men meende met deze geringe meerderheid ook een etalagewedstrijd achterwege te moeten laten. De heer J. Keizer zegde -dank voor de betoonde belangstelling der vereeniging bij gelegenheid van het jubileum zijner firma. Op de vraag van den heer Smit, waaraan de bate der vorige attaractie besteed worden, antwoordde de voorzitter dat dit bij een volgende attractie wel terecht komt. De heer K. Stam besprak o.m. de mogelijk heid om a.s. na den wettigen sluitingstijd een uur langer geopend te blijven; 2e. de betreffende colleges te verzoeken, het vlagge- rijden van diverse vrachtwagens enz. met soms hunne zware vrachten te willen ver minderen; 3e. den penningmeester van het spaarfonds te verzoeken inplaats van twee maal slechts eenmaal uitbetaling te doen houden en wel den eersten Woensdag van iedere maand; 4e. de winkeliers te verplich ten de zegels als gelijkstaande met contante betaling in ontvangst te doen nemen. Betreffende punt 1 en 2 zal van de col leges der 4 Langendijker gemeente een ver zoekschrift gericht worden, en aangaande punt 3 en 4 zal het bestuur de noodige stap pen doen. De heer Hijmans besprak de nonactiviteit van den colporteur van Ons Weekblad. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur hieraan de aandacht zal schenken en wijst er op, dat eventueele klachten bij het bestuur dienen ingebracht te worden. Verder vestigde de heer Hijmans de aan dacht op het feit, dat aan de middenstands- tentoonstelling werkkrachten van buiten werkzaam waren, wiil in dat bestuur be- bestuursleden der L. W. V. en V. zitting had den en deze organisatie toch voor de be langen der Langendijker winkeliers is. De voorzitter antwoordde, dat deze aan gelegenheid op deze samenkomst niet thuis hoort en werd in deze door de vergadering gesteund en kwam dit punt niet verder in behandeling. De heer Mienis wees er op, dat In Weekblad een advertentie van buiten Langendijk was opgenomen, wat toch mag. Het bleek evenwel, dat dit per abuis schied is. De heer Van Zijl gaf de heeren adver teerders in Ons Weekblad in overweging, hunne advertenties meer verdeeld te doen plaateen en hun contract-regels niet te veel voor een bepaalde gelegenheid te gebruiken. Hij verzocht dit o.m. om deze rede, dat een overstelping van contractregels geen financieel voordeel voor On$ Weekblad be- teekent. De voorzitter beval de zienswijze van den heer Van Zijl in aller aandacht ten zeerste aan. De redacteur van Ons Weekblad besprak Vergeet niet de annonce alt t» i,,^ dé critiek van b neel stof tiek, welke geleverd is naar aanuT" v. met St. Nicolaas te weinig 2?? tof. De groote toevloed van tiën laat nagenoeg geen ruimte meer een en atldér over. Indien hij vrijheid V00f krijgt voor extra bijlagen, dan wil hii tuurlijk de meer beschikbare ruimte ve> be. Ons den niet ge- De zienswijze van den redacteur werd deeid en hem dus de gewenschte vrijh, j 5* leend. "V Wij hebben gepoogd o.i. het voornaams uit de rondvraag te releveeren. Men was n met dit punt bezig, toen de Hermandad wegens het te late uur liet zien. Deze verschijning deed de voorzitter hl reet het einde aankondigen, wat n t hamerslag bevestigd werd. 'Ledenvergadering der Tuinbouw»*. eeniging „De Toekomst", in het lokaTi van den hee,i Stoffers, op Maandag i» Oct., des avonds 7 uur. Voorzitter was de heer S. de Boer De heer Jb. Kramer deed daarna v«k slag van de vergadering welke 21 Sent in het Landbouwhuis te Alkmaar waa gehouden, in verband met den crisistij? Aan de hand van een verslag in de Alk» I Ct. deelde hij de voornaamste punten J mede. Wat uitvoeriger behandelde spr»! kei het sta'- Ipunt van de Prov. Comm die alleen i entrée tot de massaverga! dering toeliet voor de veilingbesturen en f niet voor de voorstelling, zooals de s* cretaris der Prov. com per ingezondei stuk mededeelde. Hij noemde dit eene beleediging den voorstellers aangedaan. Dit niet-toelaten is getaxeerd op het betreffende reglement art. 6 alinea 2. Dit is toch ongehoord en sloot op de gewone vergaderingen maar niet op zulk eene buitengewone samenkomst. De heer W. Keppel uitte in scherpe bewoordingen zijne verontwaardiging over zulk een handelwijze. De voorzitter deed opmerken, dat voor het niet toelaten van die menschen 4e vrees bestond dat men ze niet allen kon ontvangen in de zaak en hij vroeg o; het den heer K> ner bekend was dat „De W est" had verzocht om de persver slagen aan de Prov. Comm. toe te zen den. De heer Kramer antwoordde beves tigend en concludeerde dat de invloed van onze vertrouwensmannen in de Prov. Commissie verspeeld is. De heer W. Keppel vroeg of er voor de Prov. comm. altijd candidaten wor den gesteld, waarop de voorzitter anf- woordde dat dit steeds gedaan wordt. Op een vraag van den heer W. Twigker antwoordde de heer J. Kramer, dat m»n wel iets doen kan door een motie aan te nemen, maar hij dit toch niet gewenscht achtte. Wel past ons een scherpe critiek opdat de Prov. Commissie meer rek», ning houdt met de voorstellen. Door onze hoofdorganisatie wordt 4\ kern der tuinbouwers genegeerd. Spre ker zou er voor zijn om een groote alge meene vergadering te houden om t» trachten één lijn te volgen. De voorzitter releveerde nu wat hij op de bewuste vergadering, waarin de toe stand in den tuinbouw onder de oogtn werd gezien naar voren had gebracht «n deelde mede dat het verslag van die var-1 gaderlng den volgenden dag bij den mi nister schriftelijk is ingediend en twee punten onder de aandacht van Z. Eic. is gebracht, nl.: 1. credletverAening op langeer termijn; 2. dat de staat de hypo theken overneemt. Gezien echter de resultaten van voor- j heen, ben ik heusch voor een goede ffl spoedige afdoening niet optimistisch ge stemd. Zooals het vroeger ging al» m«n bij de regeering aanklopte, zette de voor zitter nu nog eens uiteen. Toea was het resultaat nihil en wij meenden recht op vergoeding te hebben. Nu staat hef wel even anders en de aandacht der r» geering wordt sterker beinvloedt door dat er ook verschillende kamerleden aan dit vraagstuk hun aandacht schenken. De regeeringshuishouding is wel niet in orde maar een econoom vertelt ®'1 toch nog wel andere en gunstiger per8- pectieven te zien. Dus laat ons maar ho pen dat het slaagt. I De heer D. de Geus: En als het f slaagt ,wat dan? De voorzitter: Er is gezegd tegen Prov. Commissie: Ge moet slagen en als ge niet slaagt mobiliseer dan den g* heelen tuinbouw. De heer Jb. Kramer merkte op. dat 223. Geen wonder, dat de twee jongens heel erg ingenomen zijn met het voor stel. Als vader het nu maar goed vindt, denkt Oscar, die wel weet, dat hij eer straf dan een belooning verdiend heeft. 224. En nu gaan ze naar de hut marconist, om te zien hoe een te ,0cï draadloos wordt verzonden. Dat een prachtige uitvinding. En terVjeflKf'; zoo toekijkt moet Oscar ineens [j aan dien eenen keer, onder zee, W en de zijnen al zoo ontzet ware a een simpele telegraafkabel ondl! leen; zei hebben sindsdien al geleerd hoor.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6