DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. S. KROM. Uit hei JUuCement !Bituimland No. 25i 133e Jaargang. Het verlichtingsvraagstuk is voor vele raadsleden een duistere geschiedenis. Dank zij de wonderen der techniek kan het geld in onze schatkist draadloos electrisch op peil gehouden worden. STOOMERIJ en VERVERIJ Heerencostuums stoomen f 4.50 Heerencostuums ontvlekken en oppersen f 2.50 Heerencostuums oppersen f 1.— Origineele, Fransche COG-I7AG Koorstraat 49/51. Tel. 207. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. ZATERDAG 24 OCTOBEH t»3l Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladan. -j s Wii weten niet, welke ongesteldheid den- Men mag de vraag stellen of de verbrui wij weien nietje kers hiermede nu werkelijk gebaat zijn, maar als blijkt, dat de winkeliers voortaan elk jaar 12000 minder aan de gemeente zullen betalen, dan is het toch duidelijk, dat zij dit geld op hun verlichting kunnen besparen. Bovendien wordt nog 18000 minder opge bracht door particulieren, zoodat het bedrijf een mindere winst van 30.000 zal maken. De heer Vogelaar heeft geïnformeerd of de wethouder van Financiën een dergelijk be drag wel kan missen, maar de heer Wester hof is nogal optimistisch en verwacht, dat door de lagere stroomprijzen voortaan zoo veel lichtjes ontstoken zullen worden, dat Alkmaar een tweede Ville Lumière zal zijn en de opgbrengst der meerdere verlichting het tekort binnen afzienbaren tijd weer zai kunnen dekken. burgemeester verhinderd heeft aanwezig te zijn, maar wanneer het slechts een lichte on gesteldheid gewèest is, dan is hij een benij denswaardig man, omdat hij daardoor niet verplicht was een raadsvergadering bij te wonen, die wij niet anders dan weinig in teressant kunnen noemen. Van een agenda van 27 punten, waarvan er ten slotte vier voor een volgende vergade ring bewaard zijn, was zeker het voorstel der electriciteitstarieven het voornaamste, al bleek spoedig, dat het verlichtingsvraagstuk voor vele leden een vrij duistere geschiedenis is gebleven. De heeren Geels onze speciale deskun dige waar het de gas- en stroomprijzen be treft en Keijsper, die zich als middenstan der ook voor dit vraagstuk interesseerde, heb ben in den breede uiteengezet, dat de voorge nomen tariefswijziging een verslechtering voor de winkeliers beteekent en de heer Bon- sema, die als wethouder van de Lichtbedrijven een speciale studie van het onderwerp maakt had, heeft daartegenover met klem toogd, dat de middenstand door deze voor stellen een aanzienlijke tariefsverlaging heeft gekfegen. Er kwamen pro- en contra beschouwingen zonder einde en het verschil in standpunt was ten slotte, dat -de heer Bonsema aan de hand van berekeningen kon bewijzen, dat hij ge lijk had en de andere heeren slechts het ver moeden konden uitspreken, dat het gelijk aan hun kant was. De Kamer van Koophandel, die tegen de hooge tarieven te velde was getrokken en een adres had ingezonden, waarin zij de veran dering als een verslechtering voorstelde, had, naar de heer Bonsema mededeelde, volkomen gecapituleerd. Zij had, om den schijn van een eervollen aftocht te bewaren, medegedeeld, dat zij het voor een jaar eens wilde aanzien, maar binnenskamers had zij haar misreke ning ten volle erkend en ook de beide mid denstandsorganisaties hadden ten slotte geen bezwaar een jaar lang de nieuwe tarieven te probeeren. Wethouder Bonsema verscheen dus triompheerend in het strijdperk, maar hij had daarbij niet op de vasthoudendheid van de heeren Geels en Keijsper gerekend, waar van eerstgenoemde grommend de tanden liet zien aan iedereen, die probeerde hem dit zoo lang begeerde kluifje uit zijn etensbakje te halen. Hij, zoowel als zijn college-middenstander bleven op een dubbelen meter aandringen en konden zich niet vereenigen met de gedachte dat de winkeliers met de voorstellen van B en W. gebaat zouden zijn. Het meerendeel der raadsleden heeft lijd zaam alle besprekingen aangehoord, en toen er al te heftig over het geïnstaleerd vermogen of over gecontracteerde Hectowatts in en bui ten de speruren gediscusieerd werd, hebben wij zelfs een edelachtbare met een diepe zucht van verveling zachtjes aan zijn buurman hooren bekennen, dat hij er geen steek van had be grepen Gelukkig waren er anderen, die er wel iets van begrepen en zoo kon in deze duistere materie doch nog- eenig licht gebracht worden. Hoe meer de heer Bonsema redeneerde, hoe lichter het eigenlijk werd en toen hij over de grootgebruikers sprak en over een jaarlijk- sche afname van vele honderdduizenden Kilo watts aan stroom voor gloeilampjes, werd het vraagstuk zoo helder, dat iedereen het ten slotte wel begrepen moet hebben. Het komt hierop neer, dat het vastrecht tarief voor winkels vroeger gebaseerd was op het stroomverleden, waarbij als grondslag 90 genomen werd van het stroomverbruik in K.W.U. in de 12 maanden, direct vooraf gaande aan de maand van aanvrage. Dit lijkt onbillijk, voor hen, die juist in dat jaar een bijzonder groot stroomverbruik ge had hebben en als basis is nu dan ook aan genomen het geïnstalleerd vermogen het aantal lampen, dat in de zaak brandt of kan branden of het gecontracteerde aantal Hectowatts, omdat, wanneer men zoo nu en dan een grooter stroomverbruik heeft, men daarvoor een bijzondere overeenkomst kan sluiten. Berekend werd, dat dit voor winkeliers veel voordeeliger is en terzelfdertijd is de stroomprijs voor alle gebruikers, dus ook voor de woningen, terug gebracht van 24 cent tot 22 cent, het vastrechttarief van 8 een tot 6 cent en is beloofd dat ook het tarief voor kleinkrachtdoeleinden, in verband met deze verminderir-ï he™1*- 731 Door den heer Bulens werd de vraag ge steld of het B. en W. bekend was, dat een nieuwe beschoeiing ten Noorden van het Af gesneden Kanaalvak- zoo slecht was uitge voerd, dat het werk werd afgekeurd en over gemaakt moest worden. Men had alles weer moeten opbreken en de steunijzers daarna tweemaal zoo lang moe ten maken, met het gevolg, dat het werk veel duurder gekomen was, dan men verwacht had. Wethbuder Klaver vond het geval heele- maal niet ernstig, wat te begrijpen is. Als ware hij de meest deskundige op het gebied van Waterstaatswerken, heeft hij uit gelegd, hoe het eigenlijk gegaan was. Men had op een zeer onzekeren bodem moeten bouwen, een bodem waarop niet alleen ver sleten theeketeltjes maar zelfs heele fietsen werden aangetroffen, als waren deze helaas niet meer bruikbaar. Er was nieuw zand op dien bodem gebracht en deze was daarna gaan werken, met het gevolg, dat de aan nemer en Gemeentewerken ook weer waren gaan werken om de zaak weer in het rechte spoor te krijgen. Op een lengte van 40 Meter was slechts een uitwijking van 20 c.M. ge constateerd, niet de moeite waard om er over te spreken vond de heer Klaver, maar de heer Ringers, die als ex-wethouder, en bovendien als deskundige, ook nog een eigen oordeel heeft, sloeg zijn handen in elkaar van verba zing en noemde diezelfde twintig centimeter een reusachtigen afstand, wat een te meer bewijst, dat alles maar betrekkelijk is. In alle gevalle had de gemeente het feit geconstateerd en was men gezamenlijk weer aan het afbreken en verbeteren gegaan, waarbij Gemeentewerken de helft van de meerdere kosten betaald had. Met het geval- Jansen voor oogen was het duidelijk, dat Ge meentewerken niet betalen zou als het zelf geen schuld had en het is natuurlijk mogelijk, dat het toezicht op dit werk onvoldoende is geweest, al bleek weldra, dat men ónder bij - d6 moe'''i'<e omstandigheden gewerkt had. Beterschap werd ten slotte toegezegd en de interpellatie Bulens behoorde daarmede tot het verleden. Langdurig is er gediscussieerd over de vraagof de Kennemerstraatweg naar de Uostzijde of naar de Westzijde verbreed zou moeten worden. In het eerste geval het voorstel van B. en W. zouden een reeks voortu.ntjes er aan mooien gelooven en in het tweede geval een deel van een café, van ev.n garage en van den tuin van den heer Bosman. w/1^ vi ^anëeve'd, die de Heilooërbrug een Wembley-attractie noemde, omdat ze zoo hobbelig is en scheef ligt, had een veel een voudiger oplossing gevonden. Hij wilde na melijk zoowel de garage als het café en den tuin intact laten en de weg ter plaatse maar een beetje versmallen, maar de Raad was terecht van oordeel, dat men bij verbreeding op dergelijke voorstellen niet kon ingaan en dat ook de weg ten slotte geen Wembley- attractie zou mogen worden. De onteigening ter linker of rechterzijde zou even duur komen, maar bij aankoop der voortuintjes zou men alvast met den aanleg van den rijweg kunnen beginnen en geen ge vaar loopen de wegenuitkeering te verspelen. Daarom werd ten slotte het voorstel van li. en W. geaccepteerd en heel wat kostbare voortuintjes zullen aan het verkeer ten off moeten vallen. Nu nog een breede en n,et Jei pende Heilooërbrug en onze rubiek »ver keerso n ge va Henzal in de toekomst heel wat SeSnte berichtjes moeten missen. Een zekere meneer Schagen had in Haren karspel een boerderi' van de gemeente ge huurd en thans medegedeeld, dat hij op ver lenging van de huur niet langer prijs stelde De heer Van de Vall, die zich langzamer hand als de kampioen van de noodlijdende land- en tuinbouwers gaat ontpoppen, deed in de daarbij passende staande houding een droevig verhaal van s mans financiëele om standigheden. Veertien jaar had die nu van de gemeente gehrurd, maar van broodver- dienen was in de laatste jaren geen sprake meer, er moest geld bij en dat alles was de oorzaak dat de heer Van de Vall een pacht- commissie in het leven wilde roepen, die er tegen zou kunnen waken, dat de gemeente deze crisisslachtoffers al te zeer het vel over de ooren zou halen. Wethouder Van Slingerland verklaarde, dat de man alleen bericht had, dat hij de boerderij niet langer wilde huren omdat deze hem te groot wero, doch met geen enkel woord van verliezen of een te hoogen pacht prijs had gesproken en de heer Govers deelde nog diverse bijzonderheden mede, waaruit bleek, dat de man, nu hij op ieeftijd was, de boerderij te groot vond en daarom elders een kleiner bedrijfje gehuurd had Het door den heer Van de Vall opgezette drama werd daardoor een alledaagsch too- neeïstukje en wat de pachtprijzen betreft, wees de heer Van Slingerland er bovendien op, dat men ook bij publieke verhuring geen opdrijving van prijzen heeft te vreezen daar tegenwoordig al, land gratis wordt uitgege ven mits er maar iemand gevonden wordt, die het wil bebouwen. Hij beloofde in allen gevalle bij te hoog gebleken pachtprijzen de Raad daarmede in kennis te zullen stellen en het gevolg was. dat de heer Van de Vall zijn voorstel tot instelling eener pachtcommissie weer introk met de belofte, dat hij dit bij de begrooting weer op de tafel van het college zal deponeeren. Was eenige jaren geleden de geheele Raad in rep en roer omdat men het college van regenten voor het Stadsziekenhuis zoo groot mogelijk wilde maken, thans wilde men er algemeen toe medewerken dat college weer te verkleinen door voortaan twee vacatures niet meer te vervullen. Slechts juffrouw Carels de Kenau Simonsz Hasselaar van den Raad waar het betreft de verdediging van de rech ten der verontachtzaamde vrouwen, zag in deze zetelvermindering weer de mogelijkheid van de benoeming van twee vrouwelijke re genten verdwijnen. Zij heeft zich ten slotte bij de vermindering neergelegd maar nog eens nadrukkelijk op de noodzakelijkheid van vrouwen in het ziekenhuisbestuur gewezen en wij hopen met haar, dat haar loffelijk streven nog eens met succes bekroond zal mogen worden. Dat de Vereeniging Volkshuisvesting nog altijd als een organisatie beschouwd wordt in welker handen de arbeiderswoningbouw niet veilig is en men tegelijkertijd velen de kans op een goede en goedkoope woning ontneemt, zul len wij in een volgend overzicht naar voren brengen daar de behandeling van dit punt 01 nieuw uitgesteld werd tot groot ongenoe gen van een tweetal bestuursleden op de publieke tribune, die urenlang geduldig naar de vervelende debatten hebben geluisterd in de hoop dat ook het voorstel, dat hen in teresseerde nog aan de beurt zou komen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de Padvinders geen subsidie te geven blijkbaar omdat hier meer van lichamelijke oefening dan van de tot dusver gesubsidieerde maat schappelijke en cultureele opvoeding kon wor den gesproken. Wethouder Westerhof zag hierbij over het hoofd, dat hij in Maart van dit jaar de sub sidie voor de Dekanale Jeugdraad ook verde digd heeft omdat deze de lichamelijke be langen harer leden behartigde en de heer Sietsma, die vroeger tegen eenzijdige subsi dies was en van wien men dus verwachten kon dat hij zou voorstemmen nu het een niet' politieke, algemeene organisatie betrof, verklaarde zich plotseling tegen alle subsi dies van dien aard en beloofde zich bij de begrooting aan dezelfde gedragslijn te zul len houden. Toch is het duidelijk, dat subsidieenng van jeugdvereenigingen, ook wat de lichamelijke opvoeding betreft wat trouwens bij de Padvinders maar een deel van de opvoeden de taak is op den duur niet kan uitblijven. De A. J. C. zal wel spoedig van de samen stelling van dit college profiteeren door ook met een aanvrage te komen en in dat geval zullen de Padwinders zeker gerechtigd zijn hun subsidieverzoek nog eens te herhalen. De commissaris van Politie krijgt geen salarisverhooging althans de Raad zal daartoe niet adviseeren omdat men zich op het standpunt stelt, dat de tijdsomstan digheden daartoe geen aanleiding geven als een ambtenaar geen meerdere werkzaamhe den heeft gekregen. Wij herinneren ons nog, dat de Raad ook tegen de verhooging van de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ont vanger gekant was en dat desondanks het bestuur der Provincie besliste, dat deze toch toegekend zou moeten worden. Wij gunnen alle ambtenaren graag een ge lijke behandeling en hopen daarom voor den betrokkene, dat men van hoogerhand ook hem zal geven wat men meent dat een amb tenaar in zijn functie in een gemeente als de onze rechtens toekomt. Bewoners van het Nassaukwartier hebben verzocht het gebruik van radiostorende ap paraten te veroieden wanneer deze niet vol doende storingsvrij worden gemaakt en B. en W. hadden bij de behandeling den noodigen spoed toegezegd, waarschijnlijk omdat ieder lid van het college bij ondervinding weet, dat er niets ter wereld zoo irriteerend werkt als de aanwezigheid van Mexicaansche honden of een tromgeroffel dat uit den loudspeaker komt als men zich juist rustig neergezet heeft óm de nieuwsberichten of een concert van Mengelberg te beluisteren. Intusschen wordt de directeur van de Lichtbedrijven gemachtigd een gemeentelijke radiodistributie in te voeren waardoor elke aangeslotene voor hetzelfde geld dat hij nu betaalt vijf verschillende stations waaron der Hilversum, Huizen, Daventry en Lan- genberg zal kunnen aansluiten terwijl hem tevens, door het gebruik van onder- grondsche kabels, een volkomen storingsvrije ontvangst wordt gewaarborgd. Men ver wacht dat het verlangen naar een eigen toe stel hierdoor ten zeerste beperkt zal worden en dat velen die reeds bezitter daarvan zijn tot verkoop zullen overgaan, zoodat ze van verdere storing dan geen hinder zullen hebben. Voor de gemeente schijnt deze radiodienst een buitengewoon zoet winstje te zullen op leveren. Hoewel men daartoe niet verplicht is daar zij concessie tot wederopzeggings toe hebben gekregen zullen de tegenwoordige distribuanten, die tesamer, 3000 aansluitin gen hebben, een schadeloosstelling ontvan gen. Het bedrag daarvoor en bovendien dat van den kabelaanieg *nz. kan in vier jaar tijds worden afgeschr en en omdat er daar na slechts zeer weinig bedrijfskosten zijn men kan de muziek zoo maar uit de lucht grijpen zai dit nieuwe bedrijf de gemeente een winstje van plus minus 30.000 per jaar kunnen opleveren. Al brandt, ondanks het goedkoopere licht, voortaan geen enkele ingezetene een gloei lampje meer dan vroeger, dan zal het tekort in onze schatkist, dank zij de radio, weer ten volle worden aangezuiverd. Electriciteit is nu eenmaal de groote drijf kracht van dezen tijd en wij verbazen ons er niet meer over, dat ook de inhoud van onze schatkist draadloos electrisch op het normale peil wordt gehouden. Den Haag, 23 October 1931. In den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is heden aan mr. De Vos van Steenwijk op verzoek eervol ontslag ver leend als griffier. Voorzitter Van Schaik heeft hem daarop zoo hartelijk mogelijk toe gesproken, hem huldigend voor wat hij als griffier heeft gedaan. De Kamer bezegelde dit met applaus. Nadat de voorzitter een rantsoeneering van den tijd bij de alg. beraadslagingen over de Rijksbegrooting had doen goedkeuren, heeft de Kamer een paar dozijn kleinere wetsontwerpen goedgekeurd. Bij het voorstel tot goedkeuring van een bieraccijns in Indië heeft de heer Suring en kele bezwaren geopperd, omdat hij onze bierindustrie er door benadeeld zag en het in India gebrouwen bier goedkooper zal wor den, het verbruik er van onder de inlandsche bevolking zal stijgen. Spr. achtte het eenige middel tegen dit laatste een verhooging van den accijns van 2 tot 5 percent. De heer Cramer (s. d. a. p.) had ook be zwaar tegen het ontwerp omdat het Indische bier ontheffing van den accijns zal verkrij gen. Spr. dringt er op aan, dat de minister met de Ind. regeering in nader overleg zal treden. De minister van koloniën is niet overtuigd, dat het in Indië gebrouwen bier groote winst zal opleveren. Spr. zal, wanneer de nieuwe regeling een paar jaar heeft geloopen, de zaak nader in overweging nemen. Het wetsontwerp werd daarna goedge keurd. Bij het wetsontwerp houdende regelen be treffende den rechtstoestand van de militai re ambtenaren, dat het slot der agenda vormt, betuigt de heer Van Rappard (lib.) zijn ingenomenheid er mede, al blijven er vragen onbeslist. De wet mocht niet uitblij ven na de Ambtenarenwet. Spr. heeft groot vertrouwen van den Centralen Raad van Be roep, die zal worden in het leven geroepen. Met de organisatie van de rechterlijke colle ges kan hij niet goed instemmen omdat er kan bestaat, dat een mindere over een meer dere zal hebben te oordeelen. Kan de minis ter aan dit bezwaar tegemoet komen? Spr feeft daartoe een paar wijzigingen aan de and. De heer Duymaer v. Twist (a r.) heeft ook enkele critische opmerkingen, met name vindt hij de organisatie der rechtspraak niet geheel in orde, hij heeft hetzelfde bezwaar als de vorige spreker. De heer Schaepman (r.k.) keurt het af, dat de rechtstoestand van burgerlijke en militaire ambtenaren geregeld is in één wet, het onder- Des verlangd binnen 3 dagen klaar. Onze aflevering is de beste. havige voorstel is toch niets meer dan een aanvulling van de Ambtenarenwet. Zijns in ziens had de minister scherp onderscheid moeten maken tusschen burgers en militairen. De regeering is nu z.i. op den verkeerden weg en spr. zet dat uitvoerig uiteen, daarbij wijzend op de toestanden en verhoudingen in Indië. Spr. is tegenstander van het denkbeeld om hen, die zich bij arbeidscontract verbonden hebben ook onder de wet te doen vallen. De heer K. ter Laan (sda.p.) heeft groote waardeering voor de indiening van het ontwerp, o.a. wegens erkenning van het georganiseerd overleg. Dat is een groote stap vooruit. Spr. vindt het in tegenstelling met den heer Schaepman uitstekend, dat er zoo veel mogelijk één wet is voor ambtenaren en militairen. De bezwaren van de heeren van Rappard en Duymaer van Twist gevoelt spr. v a. f 2.60 p. fl.' W. M. H. PELS Zn. - ALKMAAR volstrekt niet. Spr. heeft enkele opmerkingen, de voornaamste betreft de krachtens contract verbondenen, die buiten deze wet zullen val len. De heer Tilanus (c.h.) vindt in de nieuwe wet wel wat te veel geregeld. Was dat nu wel noodig? Maar nu de burgerlijke ambtenaren een dergelijke wet hebben, kon een militaire wet van denzelfden aard niet uitblijven. Men had de beide wetten echter scherper van el kaar moeten scheiden. Spr. keurt het echter goed, dat in den Centralen Raad van Beroep geen militairen zijn opgenomen. Met de be zwaren tegen de organisatie der lagere recht spraak, o.a. door de heeren Van Rappard en Duymaer aangevoerd, stemt spr. in. In de regeering nog niet tot wijziging kunnen be sluiten? Ook enkele andere wijzigingen deed hij aan de hand. De minister van defensie, mr. Deckers, heeft in een uitvoerige rede geantwoord, be zwaar gemaakt alsnog wijzigingen in het ontwerp te maken. Voor de bevordering van de kennis der wet, zal spr. een handleiding in het licht doen geven. Het bezwaar van den heer Van Rappard en anderen, gaat niet op: een dergelijke regeling vindt men ook bij het Milit. Hooggerechtshof. Het zou practisch ook niet mogelijk zijn altijd te zorgen, dat er geen lagere officieren dan de terechtstaande in het gerecht zitting krijgen. Den heer Ter Laan antwoordt spr., dat de krijgstuchtelijke zaken onmogelijk voor een rechtscollege kan worden behandeld. Bij de behandeling der artikelen heeft de heer K. ter Laan (s.d.a.p.) een amendement ingediend om ook de arbeidscontracters onder deze wet te doen vallen. Nadat minister Deckers het amendement krachtig had bestreden, o.a. als in strijd met de Grondwet, trok de heer Ter Laan zijn amendement in. Na nog eenige besprekingen is ten slotte het ontwerp z.h.st. goedgekeurd. De Kamer is daarop tot 3 November uit eengegaan. BRANDEN. een manufacturenwinkel te In Rotterdam. In den vroegen ochtend heeft aan den Langen Stilleweg te Rotterdam een hevige brand gewoed. Op No. 4 in deze straat is gevestigd het manufacturenmagazijn van den heer Dullaart. Omstreeks 3 uur in den ochtend ontdekte men den brand, die was uitgebroken in den manufacturenwinkel en spoedig oversloeg naar de eerste verdieping. De bewoners van de boven den winkel ge legen verdiepingen moesten over het aak vluchten. De brandweer kon niet voorkomen, dat de manufacturenhandel en de eerste ver dieping geheel uitbrandden. De aangrenzende huizen kregen ernstige waterschade. Een begin van brand bij den drogist v. Tv in het aangrenzende gebouw kon worden gs- bluscht. an den eigenaar van den manufac turenhandel D. verbrandde ook een jas, die in het kantoor hing en waarin zich volgens hem 3 bankbiljetten van f 100 bevonden. De oorzaak van den brand is onbekend. D» politie stelt een onderzoek ia, s

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1