VERKEERSONGEVALLEN Qtvzz Jioloniën J EEN AMOK MAKENDE BEDIENDE. Een verschrikkelijk bloedbad. Het huis door de politie ingeno men. T wee dooden en vier gewon den. In de ochtendschemering van Vrijdag werd de benedenstad van Batavia opgeschrikt door tolfijke geweerschoten in de woning van een algemeen geacht Chineesch ingezetene, den heer S. B. Lauw in de Prinsenlaan. De poli tie, die naar de woning snelde, werd aldaar begroet door geweervuur van den amok ma kenden huisjongen, waardoor een hoofdagent Tirajo ernstig werd gewond. Nadat versterkingen waren aangerukt, werd het huis omsinge d en ingenomen. Toen bleek dat de krankzinnige een ontzettend bloedbad had aangericht. De heer Lauw en zijn echtgenoote waren overleden, twee vrou welijke huisgenooten waren zwaar gewond, terwijl de dader gepoogd had zelfmoord te plegen. Hij kon echter nog levend worden overmeesterd en werd met zijn slachtoffers naar de C. B. Z. overgebracht. EEN BRAND. Het grootste deel der schade niet door verzekering gedekt. Een telegram van den gouverneur van Celebes d.I 21 October meldt dat te Pare Pare door onbekende oorzaak 1 toko s en goedan^s zijn afgebrand. De aan de gebouwen wordt geschat op t Ji.uuu, ae schade aan inboedels geldswaarden en han delsgoederen op .80.000. Van laatstgenoemd bedrag wordt 30.000 door verzekering ge dekt. Er waren bij den brand geen menschen- levens te betreuren. DE INDISCHE FINANCIEN Op Nederland kan werden ge kend, „wanneer de nood aan den man komt". Aneta verneemt, dat het overleg over de mogelijkheid van verruiming van het crediet van het ministerie van koloniën leidde tot de erkenning door Nederland, dat het beginsel van remises noodig kan iijrt, zoodat op Ne derland kan worden gerekend wanneer de nood aan den man komt. Uiteraard zal Ne derland zich het recht voorbehouden omtrent de wijze en de tijdstippen, waai op remises zullen worden gedaan, te beslissen. De kaspositie van Ned.-Indië is thans zoo danig, dat dit iaar de remises wel overbodig zullen zijn. In het begin van 1932, wanneer, maar te verwachten is. de middelen minder zullen vloeien, zou een beroep op Nederland noodig kunnen 2ijn. Het is echter in verband met talrijke factoren ï.ooit mogelijk om lang van tevorSft aan te geven wanneer remises noodig zijn. Opgemerkt wordt, dat hulp uit Nederland de bezuiniging geenszins minder urgent maakt. tBinneidand MOORDAANSLAG OP HAAR MAbl. Zij goot kokend water over hem uit. Zaterdagochtend heeft zich in de Veene- straat te Stompwijk, bewoond door een groen tekoopman en zijn gezien, een drama afge speeld. De vrouw van den groenteman had in ge- zeischap van een kostganger ontbeten, ter wijl haar echtgenoot boven nog lag te sla pen. Tijdens dit ontbijt heeft de vrouw wel licht het plan opgevat, haar man te ver moorden; zij heeft althans een pan water laten koken en is daarmee naar boven ge gaan, waar zij het kokende water over haar man heeft uitgestort. Door zich op te richten lrreeg de man ook van het kokende water over het aangezicht. Overdekt met brandwon den en gillend van pijn, snelde hij de straat Opbij omwonenden werd hij binnengedra gen. Een arts liet hem direct vervoeren naar 5t. Antonius Hove te Voorburg. De toestand Van den groentekoopman wordt hopeloos ge acht. De kostganger heeft blootshoofds met den hetn tebehoorende vrachtauto de vlucht ge nomen. De vrouw meldde zich zelf bij de politie aan. Bij het verhoor weigerde zij op te geven welke reden haar tot deze daad haa ge bracht; wel deelde zij mee, een reden daar voor te hebben. De vrouw is vroeger al eens de echtelijke woning ontloopen. tien procent, welke percentage ten goede komt aan de weduwe Haveman. Zij verkeert op het oogenblik in behoeftige omstandigheden. ONDER PUIN BEDOLVEN. De aannemer en drie werklieden onder een instortend hals. Twee zwaar gewonden. Zaterdagmorgen om. elf uur lijn bij de hi aanbouw zijnde woning van den heer Kerk hof. hoek Hagekampweg—Hoogstraat te Eindhoven, een zljateiger en een «tuk van den muur naar beneden komen vallen. Vier personen, de aannemer en drie werklieden, werden onder het puin bedolven. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden mét een schouderfractuur en zware hoofd- en beenwonden. De aannemer kon, na verbonden te zijn, naar zijn woning worden vervoerd, öcfk de vierde werkman kon naar zijn woning terugkeeren. OUDE VROUW IN BRAND OERAAKT. Haar toestand zorgwekkend Zaterdagavond is irt een huis aan de Ra- penburgerstraat een ongeveer 84-jarige vrouw, genaamd Margarêfha Vcrdöfier, In brand geraakt. Het is gebleken, dat het deurtje van haar kachel niet goed «loot. zoo- dat vuur naar bulten kwam juist toen zij zich in de nabijheid bevond De kleederen van de oude vrouw geraakten in brand. In haar ahgst liep zij de straat op, zoodat de vlammen hoog oplaaiden Een voorbij komende chauneur stapte uit en doofde het vuur, waarna hij de ongelukkige in zijn auto naar het Nederiandsch-lsraêlietlsche ziekenhuis aan de Nieuwe Keizersgracht bracht. Het hoogbejaarde slachtoffer Werd daar met gevaarlijke brandwonden opge nomen. Haar toestand is levensgevaarlijk. EEN PROTEST TEGEN SALARISVERLAOINO. De R K Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel vergaderde Zaterdagmiddag in Tivoü te Utrecht ter bespreking van de salarisverlagingsvoorstdleh der regeering. Als sprekers voerden het woord pastoor Jansen, geestelijk adriSeur der Centrale en de heer A. C. de Bruin, voorzitter van het f.k. Werkliedenverbond en lid der Eerste Kamer. Als conclusie van de besprekingen werd een motie aangenomen, waarin de vergade ring als haar oordeel uitsprak. dat de aan gekondigde salariskorting moet worden teruggewezen, waarbij een krachtig beroep werd gedaan op de volksvertegenwoordi ging, meer in het bijzonder op de r.k. fractie. DE BIOSCOPEN TE LEIDEN BUITEN DE ZONDAGSWET. Gisletmiddag zijn voor de eerste maal sinds er bioscopen bestaan te Leiden op Zon dagmiddag bioscoopvoorstellingen gegeven Tot nu toe hadden B. en W. op grond van de Zondagswet van 1815 geen verlof i .geven om des Zondags vóór 8 uur c avonds films te vertoonen. Nadat jarenlang zoowe1 den Ned. Bioscoop Bond als door de fracties van den raad bij B. en W. was aan gedrongen om de ZortdagWet ten aanzien vait de bioscopen niet meer toe te passen, ls ten slotte op het eind van de vorige week zulk een besluit afgekondigd. Voor de eerste bioscoopvoorstelling op Zondagmiddag bleek van de zijde van het publiek zeer groote belangstelling te bestaan Alle bioscopen waren door talrijke bioscoop- liefhebbers bezocht. STAKING VAN CHAUFFEURS. De stakers ontslagen Bij de Berliet Taxi, in de Govert Flinck Straat te Amsterdam, zijn Zaterdagmorgen de chauffeurs in staking gegaan. Aanleiding hiertoe was het ontslag, aan één der chauf feurs gegeven. De staking omvat acht man en staat onder leiding van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Intusschen heeft het hoofd van genoemd taxibedrijf al zijn chauffeurs ontslagen, om dat hij het voor de staking aangevoerd mo tief niet gegrond acht. NA DEN MOORD TE CULEMBORG. Een erfenis. Dezer dagen heeft notaris Schouten re Culemborg een schrijven gericht tot „de erf genamen van wijlen Gerritie van Wiggen'", Waarin gezegd wordt, dat de weduwe Have man een bedrag groot tweeduizend gulden onder zich heeft, waarvan zij de herkomst niet weet. Het vermoeden aldus de brief is gerezen, dat deze gelden afkomstig zijn van de op zoo tragische wijze om het leven gekomen Gerntje en Thomas van Wiggen De weduwe wil derhalve deze gelden in over leg met de justitie onder de eSgenanïï,ver- J-ZkLTi31"!8 S£U ^erfgenamen voor, dat dit bedrag wordt uitbetaald onder aftrek van MEISJE NA EEN VtCHTPARTIJ OVERLEDEN. Was doof drie jongens geschopt en gestompt. Te Rotterdam had Zaterdag in dert na middag in de Frans Bekkerstraat een zeer tragische gebeurtenis plaats. Een 11-jarig meisje Mina van Werkhoven was met eenige vriendinnetjes aan het spelen. Hierbij kregen de meisjes ruzie met een troepje jongens. Het meisje vWerkhoven is toen met drie jongens van ongeveer 12 iaar aan het vech ten geraakt. De jongens nebben het meisje eenige schoppen en stompen op het lichaam gegeven. Het meisje liep naar huis en zakte voor de deur iu elkaar. Het werd naar boven ge dragen en bleek toen te zijn overleden. Door de politie wordt naai" deze droevige gebeurtenis een onderzoek ingesteld. Drie otigens hebben met hun vaders op het po litiebureau moeten verschijnen en zijn daar verhoord, waarna zij weer naar huis konden terugkeeren. Op het lijkje is b.slag gelegd. andaag zal in het ziekenhuis sectie woraen VLrii 'u doodsoorzaak vast te „ij ls mo£e'ijk dat een hartzwakte mede de oorzaak van het tragisch overlijden van het meisje is. WEDSTRIJD IN WELSPREKENDHEID. Nederland de eerste prijs. Zaterdag heeft te Washington de jaar- lijksche wedstrijd in weisprekendheid plaats gehad, waaraan door de jongelui van negen tien landen werd deelgenomen. De eerste prijs viel ten deel aan den NKderlandschen scholier Harry van Hoof, oud 17 jaar en leerling van het r.-k. lyceum te Haarlem. Steenkolenmaatschappij verworpen Het voorstel ls voornamelijk afgewe zen op den elsch der werknemers, dat de werkwillige schippers naar elders zou den worden verplaatst GEMEENTE-ACCOUNTANTS. Onderleiding van den heer j. Meijer Azn., directeur van het centraal-bureau voor verificatie en financleele adviezen der vereeniging van Nederlandsche ge meenten, hield de vereeniging van ge meente-accountants Zaterdag te Utrecht haar vijfden accountantsdag. De druk bezochte vergadering werd om. bijge woond door den heer m- G. w. Spitzen, chef dei- afdeeling binnenlandsch be stuur van het departement van binnen- landsche zaken, als vertegenwoordiger van den minister en döor vertegenwoor digers van het college van Ged. Staten ven Utrecht, Gelderland en Overijsel. RATTEN. Te Heusden heerscht een rattenplaag. Een vierjarig kind van den heer Cdat te bed lag, is door een rat aangevallen en ernstig in een lip en de kin gebeten. OUDE DAME VERBAND TE DEN HAAG. Op de eerste étage van een perceel in de Perpöncherstraftt te Den Haag is gistermorgen naar De Crt Vertelt een droevig ongeluk gebeurd. Toen de 82- jurige mevr. B. ift haar zitkamer de gas kachel wiide aansteken, hebben haar kleeren vlam gevat Er ontstond een klHne binnenbrand, die de aandacht der buren trok. De brandweer werd gealar- meeid; bij de aankomst van de motor spuit uit de Archimedesstraat, bleek de alleenwonende dame reeds overleden te zijn. Met zware brandwonden zat zij op haar stoel. Een dokter van den Genees kundigen Dienst constateerde den dood, waarop het stoffelijk overschot naar het gemeenteziekenhuis aan den Znidwa! is vervoerd. Het brandje, dat niet van ern- stigen aard wa§, kon spoedig gebluscht worden. INBRAAK BIJ DE „HEMA" TE ROTTERDAM. In verband mét de inbraak bij de Hema in de' Korte Hoogstraat, waarbij 2500 uit een brandkast werden gesto len, heeft de politie een caféhouder ter zake van heling aangehouden. Bij dezen taféhouder Zijn 700 in beslag genomen. OOMMJSSIONNAIR IN EFFECTEN GEARRESTEERD. Gistermiddag is door de Arnhemsche po litie aangehouden de heer v. d. W„ commis- sionnair in effecten aldaar. De heer v. d. W. is op vermoeden van verduistering in het huis van bewaring ingesloten. De aangehoudene was leider van de firma H. v. d. Broek en Co., commission airs in effecten. Onlangs is deze firma op éigen aanvrage failliet verklaard. HET HAVENCONFLICT TE HARLIN- GEN DUURT VOORT. Het door den rijksbemiddelaar gedane voorstel om te komen tot oplossing van Pet conflict in de haven te Harlingen is door de directie der Scheepvaart- en EEN GROOTE KEI. Eénfgen tijd geleden werd in den grond bij de begraa "plaats te Zuid- Drachten een groote kei ontdekt. De vereeniging Plaatselijk Belang te Drach ten heeft maatregelen voor de ontgra ving en overbrenging van deze kei naar het gemeente-plantsoen aan den Sta tionswei genomen. Dezer dagen is met het lichten van den steen een begin ge maakt. Toen bleek, dat de kei veel zwaarder was dan aanvankelijk was ge dacht. De kei is thans boven den grond gebracht. Hij is 2H M lang, 1.7 M. breed en 2 M. hoog. Het gevaarte heeft een ge wicht van plm. 10.000 K G. en bestaat uit Noorsch graniet. „GRIEZELIGE'' VONDST BIJ WOERDEN. Kinderlijkje, dat een pop bleek te zijn De machinist, die Woensdagmorgen zijn sneltrein van Gouda naar Utrecht bracht, deed van zijn hoogen post op de zware Jumbo ter hoogte van blok 11 in den. Achterwillens een lugubere ontdek king. Op het andére spoor bespeurde hij in het voorbijrijden een geheel ontkleed lijkje van een klein kind, waarvan het hoofd tegen de rails leunde en het lichaam tüsschen de ijzeren staven lag, aldus de „Tel." De door den griezeligen aanblik ten zeerste ontstelde machinist gaf te Woer- deh waar de trein stopte, aan den sta tionschef aldaar van zijn bevindingen kennis. De chef verwittigde zijn collega te Gouda, die op zijn beurt de politie waarschuwde. Oogenblikkelijk togen agenten en re chercheurs op onderzoek uit terwijl men inmiddels alle maatregelen trof voor de overbrenging en het sectie-onderzoek vah het lijkje. Bij voorbaat werd het gsnsche apparaat in werking gesteld om den dader van het afschuwelijke mis drijf te ontdekken. Gestriemd door regen en wind onder nam men den verren fietstocht van een half uur naar den afgelegen en eenza men blokpost. De machinist had de plek nauwkeurig opgegeven en het kostte weinig moeite het lijkje te vinden. Men boog zich over het inderdaad naakte figuurtje, men keek. men keek nog eens, men betastte, ja twijfel was niet mogelijk, het lijk waseen pop! Toen kwam de aap spoedig uit de mouw. Kwajongens hadden het plan be dacht en uitgevoerd. DE BEWAPENINO VAN NEDERLAND. In aansluiting aan de gegevens, welke reeds eerder door de Nederlandsche regee ring aan den secretaris-generaal van den Volkenbond waren verstrekt met betrekking tot de bewapening van Nederland, zijn thans gegevens verzonden betreffende de uitgaven over het jaar 1929 voor de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, zoowel voor het moederland als voor de overzeesche ge westen. Aan deze gegevens is het volgende ont leend: a. Totaal. De militaire uitgaven voor het rijk in Europa en de overzeesche gewes ten hebben in totaal een bruto bedrag van f 174.928,600 bedragen; onder dit bedrag is een som van 4.570,300 begrepen, die te rugontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen enz. ten behoeve van niet-militaire doeleinden. Bo vendien worden afzonderlijk vermeld de pensioenuitgaven en wachtgelden voor mi litair personeel en voor burgerlijk personeel, dat bij militaire inrichtingen is geplaatst ge weest. tot een totaal bedrag van 51.786.200. b. Landmacht. De bruto-uitgaven voor het leger in het moederland (de kust verdediging is bij de zeemacht opgenomen) hebben 45.136,000 bedragen, en yoor het wapen der koninklijke marechaussee, dat als militair georganiaeerde formatie afzonderlijk wordt vermeld 3,357,200. en wel voor per soneelsuitgaven respectievelijk 29.731.000 en 2,461,800 en voor de overige uitgaven resp. 15,406,900 en f 876,100; onder het totale bedrag is een som van f 3,854,800 begrepen, die terugontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen enz. ten behoeve van niet-militaire doeleinden. De uitgaven voor het leger in de Over zeesche Gewesten hebben een totaal bedraj; v. 70.810.000 beloopen en wel 50,550.700 voor personeele uitgaven en 20.259.300 voor de overige uitgaven. c. Zeemacht. De bruto uitgaven voor de zeemacht (kustverdediging inbegrepen i zoowel voor het Rijk in Europa ais voor de Overzeesche Gewesten, hebben in totaal f 44.422.100 bedragen en wei voor perso neel uitgaven 17.636.200 en voor de overige uitgaven f 26.785.900, onder bet totale be drag ia een som van 705.300 begrepen, dat terugontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen enz. ten behoeve van rtiet-militaire doeleinden. d. Luchtmacht. De bruio-uitgaven voor de luchtmacht in het moederland heb ben 4.074.600 bedragen, en wel voor per soneel uitgaven f 1.551.700 en voor de ove rige uitgaven 2.522.900; onder het totale bedrag is een «om van 10.200 begrepen dat terugontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen enz ten behoeve van niet-militaire doeleinden. De uitgaven van de luchtmacht in de Over zeesche Gewesten hebben 7.126.700 be dragen en wel voor personeel uitgaven f 1.922.300 en voor de overige uitgaven 5.204.400. DE INVOER VAN HET BELGISCHE BROOD. Zullen de Maastrichtsche bakkers hun bedrijven stop zetten? De toestand in het Maastrichtsche bak kersbedrijf schijnt van dien aard te worden, dat zoowel van de zijde van patroons als van gezellen krasse maatregelen overwogen worden. De patroons heiden 2ich nogmaals tot de regeefing gewend, om spoedmaatrege len tegen den invoer van 't Belgische brood. Mochten die morgen niet genomen zijn, dan zal men overgaan tot sluiting van het groot ste gedeelte der bakkerijen en zelf overgaan tot den invoer van Belgisch brood. De gezel len schijnen met plannen tot staking rond te loopen. Den Haag heeft wel maatregelen toege zegd, doch in het midden gelaten, hoe en wat. Alleen een definitieve sluiting van den invoer acht men in de betrokken kringen af doende. Gaat men over tot het zelf distri bueeren van Belgisch brood, dan zullen de bakkers waarschijhlijk 20.000 K.G. Belgisch brood gaan invoeren per dag. Maatregelen van de re geer ine te wachten. Nader verluidt, dat van officieele .zijde maatregelen woraen overwogen, waardoor de concurrentie Van Belgisch brood niet meer mogelijk zou zijn of althans tot een minimum zou Worden beperkt. Men meent, dat de regeering de gronden, waarop zij haar maatregel inzake den invoer van Belgisch brood baseert, ontleent aan de arbeidswet 1919 art. 35 zesde lid, dat luidt: „Het is verboden deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag ge bakken of opgewarmd is, voor 9 uur des voor middags uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, te ver voeren, alsmede deeg of zulk brood voor 10 uur des voormiddags te verkoopen, of af te leveren". Een rapport van de prof. Polak en Kaag te wachten. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt: Naar wij van welgelichte zijde vernemen is ongeveer twee weken geleden aan de hoog leeraren dr. N. J. Polak te Rotterdam en H. Kaag te Tilburg vanwege den minister van Arbeid, H. en N. opdracht gegeven, om op korten termijn een rapport uit te brengen over kwesties, gerezen in verband met den toenemenden invoer van Belgisch brood in ons land. Wij vernemen, dat de hoogleeraren hun werkzaamheden dienaangaande hebben be ëindigd en dat men zeer binnenkort de publi catie van hun rapport tegemoet zal kunnen zien. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. Verschillende nieuwe aankoopen en een belangrijk geschenk. Een zeer groot aantal belangstellenden yuide Zaterdagmiddag de groote aula van het Koninklijk Koloniaal Instituut te Amster dam, waar de buitengewone vergadering werd gehouden, ter viering van het zilveren jubileum van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Tot de gasten behoorden o.a. prins Hendrik, minis ter Beelaerts van Blokland, mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken, de heer P. \isser hoofd van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van Onderwijs K. en W., commissarissen der ko ningin uit verschillende provincies en burge meesters. De voorzitter, mr. P. G. van Tienhoven, begroette de gasten. Met groote dankbaar heid memoreerde spr. de belangstelling van het Koninklijk Huis voor de Vereeniging Hij delde mede, dat thans ook prinses Juliana beschermvrouwe van „Natuurmonumenten" is geworden, zoodat thans alle leden van het koninklijk huis de vereeniging hun bescherm- schap verleenen. Hij gewaagde verder van de voortreffelijke samenwerking met de regeering; met provin- cia e en gemeentelijke besturen. Spr. constateerde met voldoening, dat door het werk van de vereeniging de liefde tot de natuur is gegroeid Hij noemde enkele cijfers uit de geschiedenis der vereeniging en hij stipte aan de groote offers, welke het Neder landsche volk coor het streven der vereeni ging heeft gebracht. Het laatst is er gevraagd 30.000 voor de vogelbfoedplaats Waalenburg op Texel en 50.000 voor de Ader-, Staalberg- en Wolfs- putvennen bij Oisterwijk. Hoewel het geld nog niet geheel bijeen iê, kon de voorzitter toch de mededeeling doen, dat, dank zij den steun van Tilburg en Oisterwijk en van veel particulieren, de aan- koop van Waalenburg en van de drie vennen is verzekerd. Behalve de algemeen bekende natuurmonu menten is de vereeniging thans ook in het be zit gekomen en dit was een verrassing van' de Loonsche en de Drunensche duinen, met welken aankooo 2ij reeds sinds 1916 be zig was. Alles is in stilte gebeurd, natuur vrienden brachten f 180.000 bijeefl voof dit natuurmonument van 1400 H.A. tusschen Loon op Zand, Udenhcut en Drunen. De fa milie Lohman Geertsema sJioftk onlangs het Noord-Laarderbosch, een prachtig recreatie oord van 47 H.A. Ook dit was een verras- sing. Verder deed spr. de mededeeling, dat de Belgische gezant te Londen, baron Cartiér de Marchienne, aan de vereeniging heeft ge schonken zijn bezitting „Het Hoogeloon" ift Noordbrabant, groot 110 H.A., uit dankbaar heid voor hetgeen hij, dank zij het werk der vereeniging, in ons land van de schoonheid der natuur heeft kunnen genieten. Op voorstel van jhr. mr. A. F. O. vaft Sasse van IJsselt, nestor in het bestuur, werden mr. Van Tienhoven en de secretaris dr. Jac. P. Thijsse bij acclamatie tot eere leden benoemd. De heer J. Drijver deed daarop mededee ling van de ontvangen telegrafische geluk- werschen. De koningin zond een telegram dat besloot met uiting vah de hoop, dat de vereeniging nog veel moge tot «tand brengen in het be ang ,an het natuurschoon van ons vaderland. Telegrammen waren er voorts o.a. van commissarissen der koningin en van burge meesters, van baron de Cartier, van de Ame* rikaansche zusterorganisatie, van de inter nationale organisatie te Brussel en2. Hierna sprak dr. Jac. P.*Thijsse over „het werk van Natuurmonumenten 19061931'*, Minister Beelaerts van Blokland, die ech ter sprak als lid, gewaagde vol lof van het werk der vereeniging dat zich zoo over alle dee!en van het land heeft uitgebreid, dat weinigen buiten het bestuur een volle- dige opsomming van de bezittingen der ver eeniging zouden kunnen geven. Het staat vast, dat de vereeniging door haar werk ons volk heeft verrijkt Spr. bracht hulde en dank aan het bestuur. De leden hebben in mr. Van Tienhoven het bestuur willen huldigen. Zij hebben dat gedaan in een portret van den voorzitter, geschilderd door Lizzy Ansingh. Een zeer groot aantal leden heeft aan dit geschenk bijgedragen. Er was een overschot, dat spr. den voorzitter in enveloppe aanbood ter voortzetting van het werk der vereeniging. Voorts bood spr. een album aan met de namen der schenkers. Mr. Van Tienhoven was erkentelijk voor de groote sympathie welke hieruit bleek. Prins Hendrik onthulde daarop het schil derij, dat mr. Van Tierthoven laat zien met het Naardermeer als achtergrond. Hierna voerden nog verschillende heeren het woord, waarop mr. van Tienhoven in een slotspeech dankte voor alle hulde aan het bestuur. In de hal va.i het gebouw werd daarop gerecipieerd. AAN KOLENDAMPVERGIFTIGING GESTORVEN. In een huis aan de Middendorpstrflat tt Santpoort-dorp is Zaterdag een geval vaft kolendampvergiftiging met doodelijken af loop voorgekomen. Toen omwonenden het huis van den heer D. Verbeek binnengingen, nadat op geroep aan de bewoners geen ant woord was gekomen, bleken de heer Verbeek en zijn echtgenoote bewusteloos te zijn, ter wijl sterke kolendamp in het vertrek hing, waar zij zich bevonden. De politie en de dok ter werden gewaarschuwd. Het bleek, dat de vrouw intusschen overleden was. Dronken autobestuurder veroor* zaakt ongeluk. Eenige jongelui uit Wildervank hadden zich gister per auto naar Assen laten brengen ter bijwoning van een voetbalwedstrijd al daar. Op den terugweg reed de chauffeur, die, naar later bleek, onder den invloed van sterken drank verkeerde, tegen een boom. De naast hem zittende 26-jarige .Klaassen vloog door den schok met zijn hoofd door de voorruit, waardoor hij bloiedend aan kin en voorhoofd gewond werd. Hij werd door een plaatselijk geneesheer verbonden en kon evenals de andere inzittenden met een ande ren auto huiswaarts keeren. Tegen den chauffeur is door de politie proces-verbaal gemaakt. De auto wend ernstig beschadigd. Een doode. In den nacht van Zaterdag op Zondag ia een auto komende uit Ede en gaande in de richting De Klomp, tegen een boom ge reden. De bestuurder, de heer van P. uit Am sterdam, werd zwaar gewond naar het zie kenhuis te Arnhem overgebracht en is tij dens het transport overleden. E>e auto is totaal vernield. Zijn echtgenoote, die even eens in den auto zat, kwam met den schrik vrij. Fiets contra auto. De fietser over* leden. Zaterdagmiddag te halfeen is een bewoner van Boekoel bij Roermond, die op fiets was, in botsing gekomen met een personen-auto uit Groningen. Na eenige oogenblikken is de aangeredene overleden. Knaapje doodgereden door auto. Gistermiddag is blijkens een bericht in De Crt. om twee uur in de Akerstraat Noord te ioensbroek, een jongetje van zes iaar, Niersma geheeten en wonende in de Hol straat, door een auto doodgereden. Het kind, dat de straat overstak, heeft vermoedelijk den auto, die in de richting van de Staatsmijn Emma reed, niet gezien. De bestuurder van rien auto. zekere K.., eveneefls uit Hoen*

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7