DAGBLAD V00B ALKMAAR Et i OMSTR! ai EN S. KROM. De reis van Laval naar Washington. STSÏrt Amerikaanse!,. latoan- 133e Jaargang. QaqeÜiksch O veezicht Een gemeenschappelijke verklaring. föuitmlcutd de stembusstrijd in engeland. STOOMERIJ en VERVERIJ Heerencostuums stoomen f 4.50 Heerencostuums ontvlekken en oppersen f 2.50 Heerencostuums oppersen f t.— Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. lo. 253 Directeur: C. KRAK. DIX8DAG 2? OCTOKKK l»3l Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nimmer bestaat uit drie bladen. Amerika en Frankrijk zullen den gouden standaard handhaven, omdat slechts daardoor het economisch evenwicht hersteld kan worden. Wij hebben gisteren het een en ander vertelt van het bezoek, dat de Italiaan- •sche minister van buitenlandscbe zaken, Grandi, aan Berlijn bracht, maar tegelij kertijd hadden wij het kunnen hebben over een soort gelijk bezoek, al is dit ook van iets langeren duur geweest. Ter wijl men toch in Berlijn Grandi begroet te en schoone tafelspeeches kon hooren, was de Fransche minister-president Laval de gast van den president der Ver- eenigde Staten van Amerika. En even als in Berlijn zijn ook te Washington verschillende besprekingen gevoerd, die per slot van rekening hetzelfde hoofd doel hadden als al de overige, de groote wereldcrisis. Laval is thans weer op weg naar Europa en nu, aan het eind van dit be zoek, is het wellicht wel interessant te weten, wat er allemaal besproken is tusschen president Hoover en Laval. Daartoe dient het officieële communi qué, dat Zondagnacht in Washington ward gepubliceerd en dat hier vólgt. o Allereerst wordt er in het communiqué uitdrukkelijk den nadruk opgelegd, dat het niet het doel is geweest van de be- - sprekingen om voor beide regeering bindende verplichtingen aan te gaan, maar door de ontwikkeling der feiten ieder land de mogelijkheid te bieden met meer resultaat op eigen terrein te kun nen. werken. De oorlogsschuldenkwestie werd in een buitengewoon voorzichtig geformu- le6rden zin aangeroerd. Beide partijen, aldus de verklaring, erkennen, dat voor het einde van het Hoovermoratorium een overeenkomst betreffende de regee- ringsschulden mischien noodig zou kun nen zijn; beide regeeringen maken ech ter alle reserves betreffende de bepalin gen van dergelijke nieuwe overeenkom sten. Het initiatief in deze aangelegen heid behoort in het kader van de in Juli 1931 gesloten overeenkomsten op een vroeg tijdstip door voornamelijk geïnte resseerde Europeesche regeeringen geno men worden. Wat de ontwapeningskwestie betreft, is Je gemeenschappelijke bedoeling van beide volkeren er naar te streven, dat de aanstaande ontwapeningsconferentie niet in gebreke zal blijven de zich bie- G^nde mogelijkheid uit te buiten, opdat zij haar zending vervulle, welke daarin bestaat, dat zij den grondslag moet leve' Vervolgens wordt gezegd dat de hand- ren voor een duurzamen vrede, having van den gouden standaard in Frankrijk en de Vereenigde Staten van den grootsten invloed is op het herstellen van het economische evenwicht en het teiugkeeren van het algemeene vertrou wen. In den aanvang van de verklaring wordt nog gewezen op de traditioneele vriendschap tusschen Frankrijk en Amerika, op het niet voorhanden zijn van punten van oneenigheid en op de gemeenschappelijke pogingen om den wereldvrede te vestigen, welke eerst kort geleden zijn uitdrukking heeft gevonden in het aannemen van het Kellog-Briand- pact. Dit alles heeft het voor de verte genwoordigers van beide landen wen- schelijk gemaakt de talrijke actueele problemen eens te bespreken, daar bei den hierbij zijn betrokken, want het is de plicht der staatslieden, geen middel onbeproefd te laten om tot practische samenwerking te komen in het belang van het algemeen welzijn. De op wederzijdsch vertrouwen berus tende betrekkingen tusschen de beide regeeringen zijn van de grootste betee- kenis voor de bespoediging der door bei de landen nagestreefde saneering. Wij hebben deze taak met volle vrijmoedig heid op ons genomen. Wij hebben essen- tieele vorderingen gemaakt." Vervolgens worden de problemen ge noemd, die tijdens de gedachtenwisselin- gen besproken zijn. De economische weieidtoestand, de internationale be- ti ekkingen voorzoover zij van invloed zijn op den economischen toestand de zus. ontwapeningsconferentie, de uitwer king van de politieke schuldbetalingen op het economische leven, de stabilisatie van de internationale valuta's, en an der* financieele kwesties. President Hoover verklaarde aan de persvertegenwoordigers, dat het doel der besprekingen is geweest, bij te dragen tót versterking van het vertrouwen. De wereld is ziek, gelijk hij reeds meerdere malen heeft gezegd, meer aan vastgevro ren vertrouwen dan aan vastgevroren waarden. De pers speelt de hoofdrol in het bevorderen van den goeden wil, waar ieder vertrouwen op berust. Hoover hoopte dat de vertegenwoordigers van de Fransche pers aangename herinnerin gen mede naar huis zouden nemen en dat zij overtuigd mochten zijn van den goeden wil en de vriendschappelijke gevoelens van het Amerikaansche volk. o Het toegeven van Amerika aan het Fransche standpunt, dat de verdere be handeling van het herstelvraagstuk thans moet geschieden binnen het kader van het Yving-plan, en het constateeren van het feit, dat noch Frankrijk, noch Amerika den gouden standaard wen- schen op te geven, zijn de eenige zicht bare resultaten van het bezoek van den Franschen minister-president aan de Amerikaansche hoofdstad. Afgezien hiervan zouden Hoover en Laval echter overeenstemming hebben bereikt inzaka een aantal andere vraag stukken die in de officieele verklaring niet genoemd worden. Indien de Com missie van de Bank voor Internationale Betalingen die na het afkondigen van een moratorium door Duitschland zelf standig bijeen kan komen het gebrek aan betalingscapaciteit van Duitschland constateert en herziening van 't Young- plan aanbevelen zou, naar men te Washington verklaart, Hoover het con gres voorstellen de oorlogsschuldencom- missie weer in het leven te roepen. Het zou dan de taak dezer commissie zijn de betalings-capaciteit van de debiteuren- staten opnieuw te onderzoeken en een vermindering van de intergeallieerde schulden aan te geven. De „New York Times" is van meening, dat een herziening der Europeesche regeeringsschulden hierdoor schijnt te zijn gewaarborgd. De „Herald Tribune" constateert ech ter tegelijkertijd, dat een nieuwe inter nationale conferentie inzake het herstel- vraagstuk en in het algemeen elk op nieuw aan de orde stellen van de her stelbepalingen en de principes die daar aan ten grondslag liggen, uitgeschakeld zijn. an het grootste belang voor Amerika is de toezegging van Laval, een einde te maken aan de goud-onttrekking door de Fransche banken aan Amerika. Naar vernomen wordt is een te allen tijde opvorderbaar bedrag van 250 mil- lioen dollar, dat op Fransche rekening bij de Federal Reserve Bank te New "iork gedeponeerd is, als gevolg van de overeenstemming te Washington niet opgevorderd en zal voor de verzilvering van bank-accepten gebruikt worden. Te ashington is dit met een gevoel van verlichting b ^roet. De ,New York Times" schrijft hierom trent, dat Frankrijk daartegenover voor zichzelf kan wijzen, op het reusachtige succes, dat de Vereenigde Staten het politieke leiderschap in Europa aan Frankrijk overlaat en zich slechts in ge val van onmiddellijk oorlogsgevaar in Europa het deelnemen aan Europeesche gebeurtenissen voorbehoudt. In verband hiermede wordt beweerd, dat de merk waardig vriendelijk aandoende rectifica tie door het Witte Huis van de uitlatin gen van Senator Borah over den Pool- schen corridior, is geschied op het uitdrukkelijk verzoek van Frankrijk. Ook de Fransche opvatting inzake ont wapening, is onaangetast gebleven. La val heeft rondweg geweigerd eenige concessie in het vooruitzicht te stellen, waarna president Hoover de zee*" ver" gaande eischen van Laval inzake de veiligheid, onaanvaardbaar voor Ame rika verklaarde. Principieele overeenstemming zou daarentegen verkregen zljrV°J tot China en herstel" van^ de geregelde va,vHawerhou dingen in Engeland, Indie, China Mexico Tenslotte kwam men overeen. dat onderhandelingen zullen worden da' die ten doel hebben aankoop in voorraden door de Fransche textielin dustrie. o Wij zullen deze keer eens niet uitvoe rige perscommentaren geven, maar enkel even aanstippen, hoe de Fransche pers op Lavai's bezoek reageert. Over 't algemeen is men tevreden en begroet men in het bizonder de toezegging van Hoover, om het moratorium niet te ver lengen. Dat er natuurlijk bladen zijn, die de besprekingen te Washington als volsla gen mislukt beschouwen, is niet vreemd Men hegft nu altijd twee (of meer) ziens wijzen en dus ook twee (of meer) meeningen. De vloot en de stembus. Bij den verkiezingstrijd is, naar wij in het Hbld. lezen, van de zijde der coöperatieve partij een pamflet gepubli ceerd, dat aan de candidaten der Labour- partij is toegezonden en waarop een oorlogsschip is afgebeeld dat schoten lost, geflankeerd door portretten van den ex-keizer en van Montagu Norman. Er boven staan de woorden: „De Britsche vloot versloeg in 1916 bij Jutland den ex-keizer en versloeg in 1931 bij Inver- gordon den heer Montagu Norman." Dit is natuurlijk een zinspeling op de dienst weigering van onlangs op de vloot welke tot gevolg had, dat er ten aanzien van de verlaging der pages concessies wer den gedaan. Montagu Norman is gouverneur van de Engelsche Bank, welke instelling werd verondersteld voor verlaging der loonm te zijn. Het merkwaardige geval doet zich voor dat dit biljet gedrukt is bij de coöperatieve uitgeversmaatschappij, doch dat de coöperatieve bond er niets van weet. Voorzitter van dien bond is de minister van marine uit de Labour- regeering, Alexander, die voor de coöpe ratieve partij in het Lagerhuis zit. De Labour-candidaten voor een der distric ten van Portmouth, schout-bij-nacht Dewar wiens naam men zich mis schien nog wel herin:> rt van moeilijk heden op de vloot een paar jaar geleden heeft verklaard het biljet heelemaal niet ercr te vinden. De laatste ronde. Gisteravond eindigde de verkiezings campagne in Groot-Britannië en voor de laatste ronde zijn, naar de draadlooze dienst vertelt, vrijwel alle groote zalen in de verkiezingsdistricten afgehuurd. Verwacht wordt dat er druk zal worden gestemd. Intusschen zal hedenavond en hedennacht nog niet de helft der uitsla gen bekend zijn; de rest wordt pas in den loop van Woensdag gepubliceerd. Reeds hedenavond of -nacht zal bekend zijn hoe het gegaan is met den leider der oppositie, Henderson, en den nationaal- liberalen minister van binnenlandsche zaken, Sir Herbert Samuel. (Baldwin werd naar men weet bij enkele candi- daatstelling gekozen). De uitslag van het district van MacDonald Seaham, is pas Woensdagmiddag bekend. De leiders van weerszijden zijn vol vertrouwen op den uitslag; objectieve beoordeelaars verwachten een aanzien lijke meerderheid voor de regeering. Op de effectenbeurs werd gisteren ge wed op een nationale meerderheid van 195 tot 200. De premier heeft Zaterdagavond zijn laatste radiorede gehouden (verschil lende politieke leiders hebben zich tij dens deze campagne van dit ultramoder ne propagandamiddel bediend) en heeft den Zondag gebruikt om er uit te rusten alvorens gister een „wervelwind-tour- née" te maken door zijn district Seaham, waarvan de deelen nogal verspreid zijn. De koningin is gister te Londen aange komen. Baldwin is gisteren naar Londen te ruggekeerd na een tournee door de Noordelijke districten. Sir Herbert Samuel is in zijn district gebleven waar de uitslag twijfelachtig is, hij heeft na melijk zoowel een conservatief als een Labourman tegenover zich. Henderson ligt zooals gemeld ziek in zijn district Burnley. Een van zijn politieke tegen standers is gistermorgen, naar Reuter meldt, bij hem op ziekenbezoek geweest. In zijn laatste radiorede heeft Mac Donald o.a. gezegd dat een voordeelige handelsbalans het fundament was van gezonde staatsfinanciën en dat het, ge zien de gewijzigde omstandigheden van tegenwoordig, raadzaam was te onder zoeken of de politiek van voor den oor log diende gewijzigd of verbetert, te wor den. De regeering zou dit onderwerp met een practischen geest bekijken, vastbe sloten de geneesmiddelen te vinden waar zij gevonden konden worden en kwakzalversmiddelen te ontdekken waar deze ontdekt konden worden. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN DR. BRUENING EN GRANDI. Officieel wordt medegedeeld: Ter gelegenheid van de aanwezigheid van den Italiaanschen minister van Buitenland- sche Zaken, Grandi, te Berlijn hebben tus schen hem en den Rijkskanselier uitvoerige politieke besprekingen plaats gehad. In aan sluiting op de openhartige gedachtenwisse- ling welke de Rijkskanselier bij zijn bezoek aan Rome kon hebben met het hoofd der Italiaansche regeering, werden alle groote politieke en economische problemen van in ternationaal belang aan een bespreking on derworpen. De oplossing dezer problemen wordt van dag tot dag dringender. Bij de beraadslagingen, welke met groote openhar tigheid en in vriendschappelijken geest wer den gevoerd, werd vérgaande overeenstem ming bereikt nopens de beoordeeling van den toestand en de noodzakelijkheid van zekere maatregelen, als gevolg hiervan ingezien. In het bizonder kwam aan beide zijden de overtuiging naar voren dat de afdoende be strijding van een crisis, zooals thans de we reld teistert, zonder een gemeenschappelijke samenwerking der betrokken noties niet mo gelijk is en dat deze samenwerking, indien zij wil leiden tot resultaat, moet berusten op een wederzijdsch vertrouwen en wederzijd- sche achting. DUITSCHE POLITIEBEAMBTEN DOODGESCHOTEN. Door communisten. Gistermorgen vroeg kwamen naar het Hbld. weet mede te deelen, twee politie beambten te Gelsenkirchen op hun ronde een groep van ongeveer 10 man tegen, die communistische liederen zongen. Toen de beambten hun toeriepen, dat zij rustig moes ten zijn, kregen zij ten antwoord: „Ihr blauen Hunde habt uns nichts zu sagen". Bij een poging de namen enz. van de rustver stoorders vast te leggen, riepen d<> commu nisten „Heil Moskou" en „Rot Front" en vuurden op een beambten, die dadelijk neer stortte. Ook op den andere agent werd ge schoten, doch deze werd niet getroffen. Een der aanvallers schijnt door zijn schoten ge raakt te zijn. De getroffen agent is in het ziekenhuis overleden. Bij een onderzoek in het communistische volkshuis werden tien mannen aangetroffen, die naar het scheen voor overvallen te zijn aangewezen. Veertig personen zijn totdusver gearres teerd. De „Regierungspraesident" te Münster heeft 3000 M. uitgeloofd voor de aanwij zing door het publiek van de daders. DE RESERVE-OFFICIER EN ZIJNE VLAAMSCHNATIONALE BRUID. Een incident te Maaseik. De N. R. C.-correspondent te Brussel meldt: Zaterdag j.1. trad een meester in de rechten, tevens reserve-officier, te Maas eik in den echt met de dochter van den uitgever van het Vlaamsch-nationaal gezinde weekblad „Maas- en Kempen bode'. Op het laatste oogenblik werd echter door het Departement van Lands verdediging bezwaar gemaakt tegen dit huwelijk, op grond van een oude en, voor wat de reserve-officieren betreft, in on bruik geraakte wet, waarbij officieren zonder een bij koninklijk besluit verleen de toelating, niet in het huwelijksbootje mogen stappen. Naar de katholieke Standaard meent te weten werden deze bezwaren echter alleen door politieke motieven ingegeven. De bruidegom dien de daarop stante pede ontslag in als reserve-officier, met het gevolg, dat mede dank zij de tusschenkomst van zeer hooggeplaatste personen, het huwe lijk ten slotte toch nog kon werden in gezegend. In het zoo stille Limburgsche stadje bracht dit zonderling optreden van het Departement van Landsverdediging heel wat opschudding teweeg. OM EEN MANUSCRIPT. Van markies De Sade. Over een onuitgegeven manuscript van markies De Sade is een rechtstrijd ontstaan, welke de rechtbank van de Seine zal moeten beslissen; aldus het Hbld. Een Parijsche boekhandelaar was te weten gekomen, dat een Duitscher in het bezit was van een manuscript afkomstig van markies De Sade. De eigenaar wilde het wel tegen 10.000 M. verkoopen. Daar deze prijs den boekhandelaar te groot was, stelde hij zich in verbinding met burggraaf Char les de Noailles, wiens vrouw een ver familielid van den bekenden markies is. Tusschen den burggraaf en den boek handelaar is, volgens beweren van den laatste, het volgende tot stand gekomen: Des verlangd binnen 3 dagen klaar. Onze aflevering is de beste. De burggraaf zou het manuscript koo- pen en het recht van publicatie aan den boekhandelaar afstaan. Deze zond de ge trouwe commentator van de werken van de Sade, Maurice Heipe, naar Duitsch land om te onderhandelen over den koop. Het manuscript werd door den burg graaf de Noailles gekocht. Maurice Heine hield het onder zich om het te ont cijferen en te annoteeren. Het werk zou in vele deelen verschijnen, het eerste deel kwam in Mei uit. Toen de boekhandelaar het tweede deel wilde uitgeven, kon hij het ma nuscript niet krijgen. Maurice Heine be weerde eigenaar daarvan te zijn, hij had het van den burggraaf gekocht, aan wien hij daarvoor in de plaats een groot aantal brieven van de Sade had afge staan. Men kan zich de woede van den boek handelaar voorstellen, die zich bij den neus genomen voelt. In afwachting van hetgeen de rechtbank zal beslissen, heeft hij bij den president der rechtbank een eisch ingediend om beslag op het ma. nuscript te mogen leggen. DE TOESTAND OP CYPRUS. N Het ministerie van Koloniën maakt be kend, dat van den gouverneur van Cyprus gistermorgen een telegram is ontvangen waarin deze de toestand in de steden rustiger noemt, evenwel met uitzondering van Kyre- nia. Er is een kleine afdeeling oolitie in deze in fll-V stad, waar het rustig was gebleven totdat Zondag zich ernstige incidenten voordeden. Er zijn militaire versterkingen gezonden, zoo dat men thans den toestand weer meester is. Uit het binnenland worden kleine onge regeldheden gemeld, o.m. de vernieling van een brug en het doorsnijden van telegraaf lijnen. Proclamatie van den gouver neur van Cyprus. De gouverneur van Cyprus heeft een pro clamatie tot de bevolking gericht waarin hij voor i het recht opeischt lederen bewoner van hti eiland die de verordeningen der autoriteiten overtreedt, te verbannen. Voorts is een verscherpte censuur ingesteld. Overtre dingen der verordeningen van den gouver neur kunnen gestraft worden met gevang» nisstraffen tot maximum 15 jaar. HET CHINEESCH—JAPANSCHE CONFLICT. Opnieuw met bommen geworpeik Volgens Chineesche berichten uit Charbin hebben Zaterdag Japansche vliegtuigen vijf bommen geworpen op de stad Ichienpo, een spoorwegstation ten Noorden van Tsjang- tsjoen. Japansche vliegtuigen zouden boven dien verscheidene verkenningsvluchten heb ben gemaakt boven Tsitsikar. BLOEDIOE BOTSINOEN IN PERUAANSCH DORP. In het Peruaansche dorp Pariamarca is het Zaterdag tot een botsing gekomen tusschen dorpelingen en de politie, waarbij zeven per sonen, o.w. twee vrouwen werden gedood en 25 gewond. De botsing had plaats ter gelegenheid vao een demonstratie der bevolking tegen den onderprefect van het district. ALGEMEENE STAKING IN TANGER. Gister is in Tanger de algemeene staking afgekondigd. Bijna alle winkels en fabrieken zijn gesloten. Tot dusverre hadden nog geen onlusten plaats. De toestand is kalm. DE SCHOONZOON VAN DEN ENGELSCHE KONINO t EN DE BELASTINGEN. Lord Harewood, de echtgenoot van pri» ses Mary heeft besloten zijn Londensche re sidentie „Chesterfield House" te verkoopen en „GoldSsborough Hall" te Knaresborough (Yorkshire) te verhuren in verband met de enorme verhooging zijner inkomstenbelas ting, welke hij begin 1932 moet betalen. VIER PERSONEN IN FRANKRIJK VERDRONKEN. Bij Lorient is een motorboot gestrand Da vier inzittenden, o.w. een marinesoldaten, zijn verdronken. -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1