Alkmaarsche Courant. HET GEHEIM VAH DE HEIDE. Honden) drie en dertigste Jaargang. Dinsdag 27 October. Radionieuws Qemeentecadm le°wel £and- en Juütkuiiu No 253 1931. r i Woensdag 28 Octcber. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 6.457— en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.Gramofoonplaten. 10.V.P R O.-Mor- genwijding. 10.15 Concert. Minny Erfmann, voordracht. Joh. Jong, orgel. Duo de Boer accordeon en G. Goethart, tenor 12.Con cert door het V.A.R.A.-septet en gramofoon- platen. 1.45 Pauze. 2.15 Onze keuken. 3. Gramofoonpl. 3.30 Voor de kinderen. 4.20 Concert (microfoonlooze vleugel. 4.45 Vraaghalfuurtje. 5.30 Gramofoonpl. 6.20 Berichten van „Het Volk". 6.25 Concert. Trio Drukker. 6.45 Radio-voordracht. 7.15 eert m. m. v. Trio Drukker, A. Hillebregt en N. J. Etman, voordracht. 8.15 Muziek van dezen tijd Het V.A.R.A.-orkest, o.a. Roe- meensche volksdansen, Bartok. 9.— „Jim, Jack en Mary", hoorspel. 10.25 „De weder waardigheden van Wakker en tropenduit", het V.A.R.A.-tooneel. 10.40 Persber 10.50 Slot concert, o.a. „Aus Offen achs Nuster- koffer". 11.2012.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.C.R.V.) 8.Schriftlezing. 8.15—9.45 Gramofoonpl. 10Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11. Harmoniumspel, m. m. v sopraan. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Concert, viool, fluit, cello en piano. 2.Chr. lectuur. 2.30 Gra mofoonplaten. 2.453.45 Kg. Ned. Zen dingsconferentie. 3.45 Concert, viool en piano. 5.Kinderuur. 6 Lezing. 7. Causerie. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8. Lezing: Radio op school. 8.159.Concert. Chr. Kinderkoor „Zanglust". C. Kroese, piano. 9.—Ouderuurtje. 9.30—11— Con. eert. N.C.R.V.-Klein orkest, o.a. „Zigeuner baron", Strauss. 10.10.15 Vaz Dias. 11. 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelconcert. 1.50 Orkestconcert. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Svmphonieconcert 5 05 Orgelconcert. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berich ten. 7.05 Mendelssohns orgelmuziek. 8.35 Symphonieconcert m. m. v. solisten o.a. „De vliegende Hollander". 11.05—12.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8 05, 12.50, 1 25 en 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Tooneel „Un jeune Menage", Verneuil. 10.20 Gramo foonplaten. Langenberg, 473 M. 6.257.10. 10.20, 10.20—10.35 en 11.20 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert 4.20—5.20 Solis tenconcert. 7.208.30 Concert, o.a. Menuet van Beethoven. 8.35 „Das Bein", gotesk hoorspel van Reinaher. Daarna tot 11.20 Concert Kalundborg, 1153 M. 11.2012.35 Or kestconcert. 2.204.20 Orkestconcert 4.20 5.20 Gramofoonplaten. 7.20—7 35 Intern, spaardag. 7.35 Strijkconcert. Serenade, Dvo rak. 8.359.35 Deensche muziek. 9 50 10.25 Guitaar- en cithersoli door Fr. Mühlhölzl. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 5 20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Zi geunerkwartet. Strijkkwartetten v. Beethoven. 9.2010.20 Het Namensche lied. 338 M.: 5.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Dans muziek. 9.30 Concert door het Kuban Kozak- kenkoor. 9.50 Rhapsodie in Blue, Gershwin Rome, 441 M. 7.10 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert. Italiaansche componisten. Zeesen, 1635 M- 7.20 „Bunte Reihe", vroolijke avond. 8 20 Berichten. 8.35 „Das Bein", hoorspel van Reinacher. 9.35 Ber. en tot 11.50 Dansmuziek. KOOTWIJK VOOR DE 298 M? „Het Volk" meldt, dat het hoofdbestuur /an de V.A.R.A. bericht ontving, dat gunstig beschikt is op zijn verzoek om proefuitzen- dingen te doen over den nieuwen Kootwijk- echen zender op een golfiengte van 298 M. De juiste data dezer proefzendingen zullen tijdig worden bekend gemaakt. Inmiddels is er nog altijd geen ministe- rieele beschikking afgekomen op het verzoek van de Avro om een eigen zender te mogen bouwen, welk verzoek uit den aard der zaak geheel los staat van de plannen met den Kootwijkschen zender. Is het Hbl. wel in gelicht. dan heeft de Radio-raad gunstig ad vies op het verzoek van de Avro voor den eigen zenderbouw uitgebracht, zoodat er toch zeker niet zoo héél veel tijd meer be hoeft te verloopen alvorens in hoogste in stantie terzake beslist wordt. Uit het Engelsch van MORICE GEKARD door W. v. E.v. R. 87) Ik wist niet, dat je uitging. Hoe minder ik er over spreek, hoe beter. De onrustige, bijna neerslachtige trek op het gelaat van haar man misleidde Margaret, zooals zij George bij een vori ge gelegenheid gedaan had. Zij liet het ijzer vallen en draaide zich snel om. Alice is toch niet erger? Je gaat toch den dokter niet halen? George, ver tel mij het ergste! Zij was spierwit geworden en moest tegen de tafel leunen om niet te vallen. De lucht van verbrand goed steeg op uit het jurkje van het kind, waarop het bijna roodgloeiende strijkijzer was terecht ge komen. Het leek Margaret bittere ironie, dat zij het kind dat jurkje had willen aantrekken, als het voor het eerst bene den mocht komen. Goddank niet! Daar heeft het niets mee te maken! Kijk eens, Maggie, je hebt Allie's mooiste jurkje verbrand. Hij liep op de tafel toe en pakte het strijkijzer od v ,Urk ka-?- mij niets schelen, als AKERSLOOT. Zaterdag 24 Oct 1931 n.m. 734 ure ver gaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Benoeming Hoofd der O. L. school Koger- polder. Op de voordracht kwamen voor no. 1 W. F. Carrière te Lutten, D. Bum te Etten en C. J. van Bortel te Driebergen. Over de be spreking van sollicitanten ging de raad in ge^ime zitting over. Na heropening der ver gadering werd na stemming no. 1 van de voordracht met algemeene stemmen benoemd. De datum van indiensttreding zal door B. en W. met den benoemde worden geregeld. De voorzitter deelde mede, dat er bij B. en W. verzoeken zijn ingekomen van werkloozen om tewerkstelling. Töt heden is er 1 geweest B. en W. stelden voor de regeling van 26 Nov. 1930 in dien zin te wijzigen, dat het uurloon zal bedragen voor ongeorganiseer den 28 cent per uur plus 50 ct. per w eek voor ieder kind beneden 14 jaar. Berekend is een werkweek van 44 uur, zoodat het loon dan bedraagt 12.32 plus kindertoeslag, zoodat het loon met 6 kinderen zal zijn 15.32; voor georganiseerden 32 cent per uur plus 25 cent per week organisatietoeslag en ook 50 cent per week voor ieder kind beneden 14 jaar, zoodat voor deze categorie het loon be draagt 14.33 en met een aantal van 6 kin deren 17.33. Werkloozen moeten ingeschre ven zijn bij den correspondent van de Werk loosheidsverzekering. Kindertoeslag bij kor- teren werktijd dan een week 10 cent per dag en organisatietoeslag 0.05 per dag. De heer Schouten Is dit het maximum. Het kan zich voordoen, dat er meer dan 6 kinde ren beneden 14 jaar in een huisgezin zijn. Ik zou er aan toe willen voegen, dat zij die kostwinners thuis hebben of z.g. gezinsin komsten, dat die er buiten vallen. In verband met de financieele toestand der gemeente kan de loonregeling door B. en W. voorgesteld mij wel bevredigen. De voorzitter zeide, dat wanneer er meer dan 6 kinderen zijn, 50 cent per week meer gegeven wordt. De heer Schut: Voor ongeorganiseerden zou ik het loon willen bepalen op 30 cent per uur en voor georganiseerden ook op 30 cent per uur en 1.50 toeslag per week. De heer Schouten en Berkhout gaven de voorkeur aan kindertoeslag en de voorge stelde regeling is goed. De heer Schermerhorn: Het kan zich voor doen, dat 2 werklooze jongens thuis zijn en dat vader naar de werkverschaffing gaat, dat is geen goede toestand. Dit zou ik aan B. en W. willen overlaten om dan 1 van de jongens te laten werken. De voorzitter: Het doet B. en W. goed, dat deze regeling in goede aarde is gevallen. De heer Schouten: Ik stelde voor, dat er met de gezinsinkomsten van een werklooze rekening moet worden gehouden en in deze vrijheid van handelen aan B. e W. over te laten. Bij dit punt ging het niet, aldus de voorzitter, dat aan B. en W. vrijheid van handelen wordt overgelaten. Is 't de bedoe ling deze menschen niet in werkverschaffing te nemen, wanneer er andere gezinsinkomsten zijn: ja, dan neen. De heer Schouten gaf te kennen, dat dit zijn bedoeling is. B. en W. namen dit voorstel over door de regeling zoo testellen, dat B. en W. rekening houden met de gezinsinkomsten, waardoor die arbeider niet te werk wordt gesteld. Allen voor. De voorzitter bracht in herinnering de regeling van 26 Nov. 1930, toen werd be paald: le. dat ongehuwde niet-kostwinners niet voor tewerkstelling in aanmerking kwa men, 2e. dat iemand langer dan 6 achtereen volgende weken te werk gesteld, tusschen twee opvolgende tewerkstellingen van de zelfde persoon, verloopt ten minste 6 weken. Bij de aanneming van werkloozen werd de volgende volgorde in aanmerking genomen: a. gehuwde georganiseerden en georganiseer den die zijn uitgetrokken; b. gehuwden, geor ganiseerden die achtereenvolgens gedurende 4 weken of langer uit de werkloozenkasser hebben ontvangen of gedurende dat tijdvak geen uitkeering uit de werkloozenkassen heb ben ontvangen, of gedurende dat tijdvak daarop geen recht konden laten gelden; c. ongeorganiseerden (gehuwden en kostwin ners) die gedurende 6 achtereenvolgende weken werkloos zijn geweest, werd als toen .eruggebracht tot 4 weken. Enkele leden wil den de 6 weken niet tewerkstelling terugge bracht zien tot 3 weken. De heer van 't HofHet is om den nood te lenigen. Öe voorzitter: Aan B. en W. is in deze ver schenen winter vrijheid van handelen gela- j^^^^^y^^^^rooeilijldïeden ondervonden. Zij was bijna boos op zichzelf, dat zij zoo aan haar angst had toegegeven: het was een bewijs, hoe haar zenuwen had- n geleden onder de gebeurtenissen van daSen> die het hoogtepunt ormden van de angst der laatste maan- k Ducros ziin noodlottigen in- oed op haar man had verkregen. auwelijks wetend wat zij deed, streek gladgare mCt ^evende banden het jurkje 8aat niet, merkte George op, het ben 6611 n'euwe i111^ moeten heb- Ik vergat de heele jurk, zei Marga ret, maar het komt er niets op aan; waar ga je heen George? ~7 Dnarheen, waar ik al lang naar toe nad moeten gaan; toch ben ik er niet ang voor. Het moet nu eenmaal gebeu ren, en dat ik het niet prettig vind is een deel van mijn straf! Toen begreep Margaret het. Man en vrouw: keken elkaar aan, en die blik vertolkte hun innerlijkste gevoelens. Suire Jack is Donderdags altijd tot elf uur thuis. Dan komen de pachters hem over hun boerderijen of huizen spreken. Het was nu Donderdag en tien uur. Margaret begreep, h0® piJ JA_rtnrh handen zijnde onderhoud voor haa^toch altijd eenigszins verlegen DM ng zijn; te meer, sinds hij tot de erkenning was gekomen, dat hij ook schuldig was, rniciHadiger in het oog van de wet. J ïk zal oir aankleeden en met ie I Met algemeene stemmen werd de voorge stelde regeling van B. en W. aangenomen. Ingekomen een sdirijven van het P.E-N. wat betreft aansluiting van de 8 perceelen in de Schermer van Groot tot Boon. Dat het P. E.N. deze perceelen van uit Graft wil aan sluiten, indien een bijdrage in eens in de kos ten der tot stand te brengen werken wordt betaald van 3850. De stroomlevering ge schiedt dan volgens de algemeen geldende voorwaarden en tarieven. Indien belangheb benden bereid zijn gedurende 10 jaren af stand te doen van het hun toegekende recht van restitutie van al hetgeen zij over eenig kalenderjaar gemiddel meer hebben betaald dan 30 cent per K.W.U. dan kan de bijdrage in eens teruggebracht worden tot 1150. De voorzitter deelde mede, dat hierdoor M. Groot zal moeten betalen 6.06 vast recht per maand plus 6 meterhuur per jaar, verbruik 140 k.^X.U. a 30 cent is in totaal 120.72. Voor R. Mul is het totaal be drag 97.32, J. Venneker 39.72, C. Heinis 57.72, E. Spaan 113.28, wed. Braaksma 43.68. J. Boon 101.64, arbeiderswoning bij J. Boo nthans onbewoond 37.56. De administrateur en Mul zijn bij belanghebben den rond geweest zoo ver ze thuis waren, maar niemand was er voor deze bedragen te betalen. Een had liever petroleum en een an der wilde nog minder vastrecht betalen als in eersten aanleg genoemd. Als ik deze be rekening na ga, dan is het zaak, dat deze electrificatie op de 'anêT baan geschoven wordt en stelden B. en W. voor aan het P. E.N. te berichten, dat de gemeente er niet op in kan gaan. De heer Spaan heeft, zooals ik vernomen heb, de huisaansluiting reeds laten aanleg gen. Mogelijk kan die van uit Graft aange sloten worden. De heer Mul: Zouden wij het niet van uit Graft kunnen betrekken en is de berekening niet wat hoog. Het net zou misschien wat minder zwaar gemaakt kunnen worden. De voorzitter: Als de gemeente het aan moet leggen van uit Graft, dan krijgt men daar een voedingspunt, transformatorhuur en maximale belasting, hetgeen veel te duur wordt. Het Prov. Electr. Bedrijf bouwt een solied net. Tot onrendabele uitbreiding gaat dat bedrijf niet toe over, hetgeen bij de onder handelingen tot overname van het G.E.B. wel is gebleken, hetgeen ook een punt is, waarvoor ik altijd heb gewaarschuwd. De heer Schermerhorn: Valt de begroo ting van den administrateur dan geheel in 't niet. Daar moeten wij. toch vastigheid aan hebben. De voorzitter: De berekening van den ad ministrateur tegenover het P.E.N. verschilt veel, zoodat de administrateur mij te kennen heeft gegeven een andere oplossing te wen- schen. Wanneer de kabel bij de vlotbrug door het kanaal kon worden gelegd zonder te baggeren, dan zou dit enorm op de kosten verschillen. Wij moeten de zaak intrekken en een andere oplossing zien te vinden. Ver warming van het net vanaf de transforma tor aan de Zuidervaart zou te veel kosten meebrengen. De heer Schermerhorn: Het besluit is ge nomen en dat de administrateur zijn bereke ning niet handhaaft, valt mij tegen. De voorzitter: Het is een principebesluit geweest, daarom is prijsopgave aan het P.E N. gevraagd met dit resultaat. En zoo is het onaanvaardbaar. B> *n W. zouden bij de Waterstaat kunnen verzoeken een kabel door het kanaal te leggen zonder te baggeren om zoodoende van gemeentewege de bewoners al daar van electrisch licht te voorzien. Dat is de oplossing- Dit laatste werd algemeen zoo aangenomen. Rondvraag. De heer Mul: Ze zijn van plan om Zon dagsschool te houden in de school Koger- polder, moet daarvoor de kachel aangemaakt worden. De voorzitter: De school mag niet gebruikt worden. B. en W. hebben geen verzoek gehad cm de school te mogen gebruiken. Het ge meentebestuur blijft daar baas over. Wanneer een verzoek ingediend wordt door de organi satie, dan beschikken B. en W. daarop. De heer Schermerhorn: Op alle gebied is aan de overkant niets. Ik heb 2 meisjes bij mij gehad om er over te spreken. Dat was Woensdag. Donderdag moest ik in Akersloot wezen en had op mij genomen daarover te spreken, maar de secretarie was 's middags gesloten. De heer van 't Hof sprak ik er over en die zou de zaak in het college van B. en W. bespoedigen. De heer van 't Hof: Ik heb er op bespoedi ging aangedrongen maar over de Zondag niet gesproken. De voorzitter: De inwendige zending heeft een lokaal in gebruik gehad, later gaf mees ter Franssen daar Zondagsschool, hetgeen door B. en W. met goedkeuring van ds. Bax was toegestaan. meegaan. Della zal wel goed op Alice passen! George begreep, welk een offer Marga ret hem bracht, haar lieveling voor drie uren, zij het aan haar zuster, over te laten. Meer dan ooit drong het tot hem door, welk een schat hij in haar bezat, en hoe veel zij van hem hield. Aan dit laatste had hij wel even getwijfeld, door de ver vreemding, die er tusschen hen was ont staan. Hij omhelsde zijn vrouw en kuste haar innig. Neen, zeide hij. ik kan je niet mee nemen; dit is iets, dat ik alleen moet uitvechten! Squire Jack zou mij een lafaard vinden, als ik mijn vrouw als een schild meenam. Hij denkt toch al slecht over mij; hij behoeft mij niet nog lafhartig te vinden ook! Ik moet moeder spreken over het kind, dus zal ik zoover met je meeloo- pen. Dan kun je mij weer thuis brengen als je van den Squire komt. George wist, dat dit een uitvlucht van Margaret was, maar hij was zoo blij, dat zij hem gezelschap zou houden bij dien tocht over de eenzame heide, dat hij er niet verder op inging. Bovendien was 't moeilijk mrs. Manson iets uit 't hoofd te praten, als het er eenmaal in zat! Even later stond Margaret naast hem in de open deur. Het was de eerste keer sinds de ziekte van het kind, dat zij uit ging. Hoe lang was dat geleden, eenige dagen of jaren? Er was in dien tijd zoo- vee' e-eh°urd dat het Margaret een men- Nu is er geen predikant en waar het van uit gaat weten B. en niet. De heer Schermerhorn: Dan zou het voor de Zondag niet gaan en loopen de kinderen voor niets Als president kerkvoogd kan ik wel zeggen, dat het de goedkeuring van het 'Kerkbestuur wegdraagt en dat a.s. week een verzoek zal worden ingediend. Nadat de voorzitter nogmaals te kennen gaf, dat het formeel niet in orde was, werd toegestaan aldaar Zondag de Zondagsschool te houden. Hierna sluiting. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Het onderwerp van den dag in alle lagen der bevolking, op de vei lingen, op vergaderingen en elders, is: Zal de regeering onze tuinbouwers nog steunen. Deze waditen nu al enkele maan den en van eenig antwoord op hun verzoek is nog geen sprake. De voormannen zijn nu weer bij den min. op audiëntie geweest en als we goed zijn ingelicht, hebben ze nu weer eenige hoop. Het is intusschen toch wel bui tengewoon bedroevend, dat in zoo ernstige tijden, waarin de menschen gebrek hebben aan het hoogst noodzakelijke, de regeering niet eens antwoord geeft op de verzoeken om steun. Dat daardoor een buitengewoon bit tere stemming ontstaat, zal zelfs de meest bedaarde en bezadigde onder de tuinders niet verwonderen. Ongetwijfeld, de steun, welke momenteel de gemeenten St. Pancras en Koedijk verkenen, is althans iets van der, ergsten nood te lenigen. Doch men begrijpt, dat men dat daar onmogelijk lang kan vol houden, aangezien het grootste deel juist in den tuinbouw zijn bestaan vindt. Ook loo pen gemeenteraadsleden van de 4 Langedij- ker gemeenten met plannen rond, om een zelfde steunregeling als in Koedijk en St. Pancras voor te stellen, doch de vrees, dat, financieel gesproken, die een te zware last voor de gemeenten wordt, is oorzaak, dat deze plannen nog niet tot uitvoering zijn ge komen. Dit is echter zeker, dat, komt niet bin nen zeer korten tijd steun uit Den Haag, dat er iets zal moeten gebeuren. De nood is bui tengewoon hoog. Ook deze week was er weinig opwekkends in het verloop der prijzen aan onze veilin gen. De kleine partijen aardappels, welke werden aangevoerd, brachten eer lagere dan hoogere prijzen op. Schotsche muizen wer den aan de Broeker veiling voor 5.60 6.90 verkocht, aan die te Noord-Schar- woude 7.108 voor het binnenland en 2.10 voor het buitenland. Blauwe golden niet meer dan 2—2.20, Eigenheimers 2.60, Duken 2.102.60. Drielingen, die als pootgoed werden verkocht, brachten 7.608.10 per 100 Kg. op. Voor de bloemkooltelers, die zoo veel van hun teelt verwacht hadden, was deze week ook weer een ontgoocheling. De groote kwes tie voor de Langendijker tuinders zit hem ook in het feit, dat Duitschland onze bloem kool niet vraagt. Als een product pas op de markt komt en de aanvoer nog gering is, gaat het met de prijzen nog wat, doch niet zoodra is de aanvoer normaal geworden, of de prijzen beginnen te kelderen. Zoo bracht deze week de mooiste en grootste reuzen- bloemkool in maximum 3 op. Veel moest echter verkocht worden voor prijzen tusschen 0.702. Met de soort Lecerf was het niet beter. Een zeldzaamheid was het, als 3 werd betaald. Meestal kon voor de mooi ste niet meer dan ruim 2 worden betaald en heel mooie kool werd soms voor 1 of minder van de hand gedaan. De totale aan voer beliep 70000 stuks. Aangezien de winterkoolcampagne is be gonnen, wordt het met den aanvoer van de verschillende koolsoorten wel wat minder Dit was ongetwijfeld oorzaak, dat op het eind der week voor het mooiste kleingoed (3 pond) iets betere prijzen konden worden ge maakt. Had men tot het midden der week niet meer dan 2 kunnen bedingen, nu werd dit 2.40—2.60 Groote werd weer verkocht voor 0.60. Middelgroote golden 1 of iets meer. Gele kool was iets meer in trek dan we dit gewoon waren. Prijzen van 60 cent kwa men deze week niet voor: de laagste prijs was aan de Broeker veiling 1, aan die te Noord- Scharwoude 1.40. En het mag wel met een krijtje aan den balk worden geschreven, dat Zaterdag aan de veiling te Broek tot 3.20 werd betaald. Is dit een aanwijzing van ken tering naar beter tijden. We hopen, maar vreezen. Alles, wat aan wit kool werd aan gevoerd, was bestemd voor de inmaakfabrie- ken. De gecontracteerde kool wordt nu aan gezegd, zoodat aan de veilingen niet zoo veel wordt aangevoerd. De prijs was 0.60 per 100 K.G. Deenschte witte bracht 0.80 schenleeftijd scheen. Zij was in het dal der schaduwen geweest, en die schadu wen waren veroorzaakt door meer din gen, dan alleen de overstelpende vrees voor het verlies van het kind, dat zij bei den zoo innig liefhadden. De betrekkingen tusschen haar man Ducros bestonden nog, toen zij bij het bedje van haar kind had gewaakt, had haar meer dan eens de .vrees bekropen, dat men George zou komen gevangen nemen. Schande!, dat was een woord, dat Margaret niet van nabij kende. Van bei de zijden wisten de Manson's en de Gun- ton's mee te praten van bekrompen mid delen, doch steeds hadden zij iedereen eerlijk in de oogen durven zien, want zij waren altijd braaf en oprecht geweest Nu was die voldoening voor haar verlo ren! De schaduwen waren echter geko men en weer gegaan. Het kind nam snel in beterschap toe; Della was voor altijd van Adam Ducros bevrijd. George Manson was vrij; wat er van Ducros was geworden, wist niemand. De zware last, die hij haar had bezorgd en die haar de laatste maanden zeer ge drukt had, was haar van de schouders gegleden. Hoe dankbaar zij zich gevoel de, kon zij onmogelijk uitdrukken. Toen George en zijn vrouw op weg to gen, hadden zij zeer verschillende ge dachten. Zijn geest was vervuld van het bezoek, dat hij ging brengen. Voor dien van na ture verleden en eenzelvjueen map was 1 op. De geheele aanvoer beliep 8 spoor wagens. Te midden van al de misere kwam er een kleine opleving in de uienprijzen. Is in ge wone tijden een kinderhand gauw gevuld, tegenwoordig is dit nog spoediger het geval. Zoo werd in het begin der week voor gewone uien 2.703.20 betaald, maar Zaterdag f 4.304.8O Grove uien golden Maandag 2.80—3.10 en Zaterdag 4.10—4.50 Drielingen vertoonden hetzelfde beeld. Maandag 2.10—2.70 en op het laatst der week 3.80—4.50. Nep, die in het be gin der week 5—5.30 deed, bracht Za terdag 5.50—6 op. De genoemde prijzen werden aan de veiling te Broek besteed; die te Noord-Scharwoude weken daarvan weinig af. In 't geheel werden 14 spoorwagens ge veild. Aan slaboonen werden nog 3600 K.G. aan gevoerd tegen bevredigende prijzen. De mooiste brachten van 2328 op; de min ste kwaliteit werd voor 16—20 verkocht. Rammenas was goedkoop: 1.502.60. Tomaten bedongen iets betere prijzen dan de laatste weken, n.1. ruim 16 voor A, 12 voorB en 5 voor CC. Bieten en wortelen werden voor station- naire prijzen verkocht, 0.602 voor bie ten, 0.90 2.50 voor wortelen, al naar grootte en kwaliteit. Druiven (Alicante) gol den 36—37, Frankenthalers 3440 WAARDELOOZE BLOEMEN. - In de laatste dagen zijn in het West land groote hoeveelhelen bloemen op de mestvaalt geworpen. De bloemenkwee- kers laten vele bloemen te velde staan, welke door kooplieden in massa goed koop worden opgekocht. NOOD IN LAND- EN TUINBOUW. Een socialistische conferentie. De secretaris van de Gew. Federatie Noord-Holland-Noord, pg. Westerhof schrijft ons: De vorige week kwamen op initiatief van het bestuur der Gewestelijke Federatie Noord-Hollanci-Noord onzer Partij, in ver gadering te Alkmaar bijeen de Kamerleden Duys, Cramer en Van der Sluis, een delegatie uit het bewestelijk bestuur en een vijftiental tuinders en bouwers-vaklieden uit Noord- Holland-Noord en enkele uit Noord-Hofland- Zuid, ter bespreking van leniging van den nood in den land en tuinbouw. Mede waren aanwezig onze Gedeputeerde Michels en pg. Thomassen, secretaris van Noord-Holland- Zuid. Uitvoerige besprekingen vonden plaats over den oogenblikkel ijken toestand en de midde len ter leniging van den nood. Eenstemmig bleek men van meening, dat credieten, ook rentelooze, geen uitkomst kun nen bieden in den entredderden toestand in het land- en tuinbouwbedrijf. Van vele zijden werd de groote nood toege licht en met feiten en cijfers gestaafd. Ook de inlichtingen uit de bollenstreken waren ver ontrustend en spraken van een ongekende in zinking, zoodat zonder afdoende hulp ook hier het bedrijf tot ondergang zou zijn ge doemd. Uit dit alles vloeit voort dat uiteraard niet alleen groote aantallen tuinders, bouwers en bollenkweekers den ondergang tegemoet gaan, maar bovendien duizenden landarbei ders voor een winter van matelooze ellende staan. Het land wordt verwaarloosd, omdat men geen loon kan betalen en reeds nu laat men groote uitgestrektheden land braak liggen. In volkomen overeenstemming met de Ka merleden kwam de vergadering ten slotte tot de volgende conclusies: le. Directe steun in geld a fonds perdu, om de bedrijven te kunnen doen functionnee- ren en den arbeiders werk te verzekeren, is op korten termijn en tot voldoende bedragen driengend noodig om een debacle te voorko men. Het rijk zal hier moeten helpen, met gebruikmaking van gemeentelijke organisatie ter plaatse. 2e. Spoedige totstandkoming der Pacht wetten is dringend geboden. 3e. Verbreking van alle vóór 1931 geslo ten pachtcontracten is absoluut noodig. 4e. Beneden de 1500 inkomen zullen werkgevers vrijgesteld moeten worden van de lasten der sociale verzekeringen. 5e. In het belang van producent en con sument zal het distributiestelsel grondig moeten worden herzien in dien zin, dat beide groepen zoo dicht mogelijk bij elkaar worden gebracht. 6e. Ter bestrijding van de algemeene crisis, zullen de Zuiderzeewerken mt kracht moeten worden voortgezet. Besloten werd om over de verwezenlijking i het bezoeken van den Squire op zich zelf reeds een kwelling; hoeveel te meer dan onder deze omstandigheden! Margaret daarentegen was vreemd op gewonden. Ofschoon zij, daar zij wist, hoe zwaar hem den gang naar den Squire viel, haar man duidelijk had ge toond, hoe lief zij hem had, waren haar gevoelens van geheel anderen aard. De zachte bries, die frissche zeelucht meevoerde, streek over haar gelaat en vervulde haar met blijdschap. Zij opende haar mond een weinig, om ze in te ade men; de wind woei langs haar haar en maakte speels eenige lokjes los; zij voel de hem als een menschelijke liefkoozing over haar voorhoofd strijken. Haar gedachten gingen terug naar den dag, waarop zij persoonlijk tot Adam Ducros haar smeekbede had gericht welke hij met spot had beantwoord. Daar had hij gestaan, halfweg tus schen het huis en den vuurtoren! Klein® Allie had hem trachten weg te duwen en had hem een „stouten man" genoemd. Juffrouw Keigwin was in dat uur van wanhoop en droefheid verschenen en Margaret had haar iets verteld van da angst, die als met ijzige vingers haar hart beklemde, de angst, die ontstaan was door het wantrouwen, dat zij tegen Ducros koesterde en door diens invloed op haar man. Hoe geheel anders was alles nu! Mar garet nam den arm van haar echtge noot. Zij uitte haar dankbaarheid niet luidde, doch haar hart was er vol van.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5