II F; OOLIJItH honderden jaren geleden Stad en Omgeving. was pepermunt reeds een veel- vuldig gebruikte en zeer gewaar deerde medicijn tegen allerlei Ook in onzen tijd gebruiken dui zenden haar nog gaarne als r en uitstekend middel voor opwek king en verkwikking. Let er evenwel op dat ge peper muntvan primakwaliteitgebruikt. De beste pepermunt is zonder esnigen twijfel de ECH i M EDI- CINALE VS-PEPERM U NT, onder geregelde controle van het laboratorium Dr. E. Pannen borg en Dr. H. J. Doornbosch te Groningen. HEILOO. he( dezer als zeer noodzakelijk gevoelde midde len ter leniging van den nood in en buiten de Kamer een krachtige actie te voeren. Nog werd door pg. Duys meegedeeld, a hem door de Kamerfractie is verzocht ee rapport uit te brengen over de mogelijKne v* een Staatshypotheekbank, om ook lang dezen weg de land- en tuinbouwbedrijven tact te houden. Over de actie zelt hopen wij binnenkort dere mededeelingen te doen. NEUTRALE BOND VAN BOEREN, LAND- EN TUINBOUWERS Zaterdag werd te Hoorn de oprichtings vergadering gehouden van den reeds eer in voorbereiding zijnden Neutralen Bond Boeren, Land- en Tuinbouwers. Zes afdeelingen hadden hun afgevaardig den gezonden, terwijl verder een aantal oe- langstellenden als gasten aanwezig was Allereerst werd uit de afdeelingen era hoofdbestuur gevormd Besloten werd, dat dit hoofdbestuur slechts een half jaar ae leiding zal hebben en bij de algemeene ver gadering in Maart 1932 door een ander be stuur za: worden vervangen. Een en anoer geschiedt, omdat men dan hoopt, een ruimere keuze van personen voor dit bestuur te zullen hebben. Mede werden van de reglementair plaatsen er 2 vacant gehouden, om die zoo mogelijk nog in den loop van den winter te doen innemen uit nieuw op te richten afdee lingen In het bestuur werden gekozen de heeren A. Schermer, Hoogkarspel, voorzitter; W. Vennik, Venhuizen, P. Bakker Kz., Boven karspelA. Veltrop, Beemster en C. Kreuger, Wijdenes, leden. Deze zullen de functies ver der onderling verdeelen. Uit het verloop der besprekingen bleek wel, met hoe groot enthousiasme het werk van den Bond wordt aangepakt. In den loop der eer ste weken zullen naar alle waarschijnlijkheid meerdere afdeelingen verrijzen. Overal zijn vergaderingen aangekondigd of wel wordt overleg gepleegd. Hulde werd gebracht aan den secretaris van het comité van actie, den heer Vennik. Statuten, huishoudelijk regle ment en afdeel ingsreglement zijn door de Studie-commissie in elkaar gezet en zijn goedgekeurd. Het program van actie is in eenige duizen den exemplaren gedrukt en zoodra er vol doende financiën zijn, zullen nog eenige dui zenden volgen. De geest om aan te pakken was wel aanstekelijk. Verschillende heeren voerden het woord. Een der aanwezigen wees er o.a op, hoe thans reeds tegenwerking kan worden ver wacht van bepaalde jaolitieke partijen Thans reeds zijn van communistische zijde in de Tweede Kamer motie's in behandeling ge bracht, welke dezelfde eischen inhielden als door den Bond zijn gesteld. Blijkbaar wil men in troebel water visschen. Met deze klap- looperij op een anders programma zal de Bond, hoe weinig ze er ook aan kan doen, worden verdacht gemaakt. Ook een groep uit een andere politieke partij heeft de belangrijk ste punten tot de hare gemaakt. De spreker waarschuwde tegen deze onverwachte liefde en bezwoer den aanwezigen, links noch rechts te zien, doch een geheel eigen weg te gaan. Nog werd besloten met het Centraal Bu reau voor de statistiek te correspondeeren om inlichtingen over den invoer van kali- en andere meststoffen''. Als repressaillemaat- regel tegen de hooge invoerrechten op onze groenten zou men het gebruik van buiten- landsche meststoffen willen tegengaan. Ook de Coöp. Inkoopvereenigingen wil men hierover aanschrijven. Besloten werd nog, de bestaande Studie commissie, bestaande uit de heeren J. Rose- laar, Hoorn; J. Maarse, Schellinkhout; A. van der Heide, Blokker; P. Beemsterboer te Berkhout, J. Kennedij, Beemster en C. Kreu ger te Wijdenes intact te laten. Deze zal, waar noodig, van bepaalde sociaal-economi sche vraagstukken kennis nemen en ten dien opzichte zoo mogelijk van advies dienen. Na een woora van voldoening werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. kWQ l0P. KUNST ZIJ ONS DOEL. Een kunst, die nooit verandert of veroudert. Het is eens nieuw geweest, dat oude ge bouw met zijn uitgesleten trapj>en en als wij door een dubbele rij fietsen het nauwe gange tje gepasseerd zijn en naar boven klauteren, bedenken wij onwillekeurig hoevele geslach ten van goede Alkmaarsche burgers ons hier voorgegaan zijn, toen in „De Nieuwe Doelen" nog uitvoeringen en concerten wer den gegeven. Achter een gesloten deur klinkt kopermu. riek en wij begrijpen, dat het Stedelijk Mu ziekkorps in zijn verjongde gedaante hier aan het oefenen is. Het is een oude Alkmaarsche instelling, die hier thuis hoort. Nog een trapje hooger en een bordje kondigt aan, dat hier het teekengenootschap Kunst zij ons doel" zijn wekelijkschen repetiheavond houdt. Alweer een stokoude instelling, een honderd jarige, die lang heeft gezworven tot zij in het oude centrum van kunst en vermaak een passende verblijfplaats heeft gevonden. Om den hoek van een scherm komt de be zoeker binnen en wat hij voor zich ziet doet zijn gedachten jaren terug gaan naar den tijd, dat op zijn H. B. S. het teekenuurtje was aangebroken. Hij ziet zich weer over het papier gebogen, voorzichtig lijntjes trekkend met houtskool of zwart krijt, hij ziet den duivenvleugel weer, het doezelkrijt en bet daarbij behoorendt boekje. En al de modellen, die nageteekend moesten worden, de eenvoudige witte kubus, de kegel en later het pleisterwerk, dat gelei delijk moeilijker werd, de appels, die er dik bovenop lagen en waarachter de schaduw foed donker moest zijn, en de kop van aokoon, die alleen de meer gevorderden mochten teekenen. Hij ziet in gedachten de makkers van vroeger, jongens, die erg hun best deden en waar de oude leeraar met een goedkeurend woordje wat langer vertoefde en de knoeiers, die er nooit iets van terecht brachten en met hun doe ze'aars zoolang op het papier boenden, dat het ging glimmen. Dat alles is al jaren geleden, maar de be uker weet ineens weer hoe gezellig het was nij ziet de teekeningen weer die hij mee naar huis mocht nemen en die jaren ang op een jongenskamertje hingen tot zij later verdwe nen, zonder dat hij zich kan herinneren waar ze gebleven zijn. Het gaat alles doe. hem heen als hij plot seling in het oefenzaaltje van het genoot schap staat en ziet hoe er in al die jaren eigenlijk niets is veranderd. Daar liggen langs de wanden weer oude pieisters, koppen van bekende nguren uit de mythologie, ornamentwerk, bladen en vruch ten, een doodskop en daartusschen vaasjes :n allerlei vorm, kruikjes en flesschen, brokstuk- jes van stillevens, die honderden malen zijn neergezet en geteekend. De minder gevorderden wijden er hun krachten aan, zij schetsen met potlood of zwartkrijt, zij meten en passen en buigen zich vol ambitie over nun borden. Naast de oude potkachel zit het model, een man met een bril op, de handen gevouwen over den buik, en dc oogen der meergevorder den gaan voortdurend van hem naar hun teekeningen. De een ziet hem en profiel, de ander en face, hier trekt een potlood nog dunne lijntjes, daar heeft een anoer met ruwe houtskoolstrepen een forscheren kop opgezet, hier treft de gelijkenis, elders de fijnheid van afwerking, maar uit aller werk blijkt de lief de voor de edele kunst, die hier nu al honderd lange jaren is beoefend. De techniek mag nog zulke vorderingen maken, een moderne scnool moge een ande ren smaak gecreëerd hebben, foto's en kunst druk mogen een steeds volmaakter weergave bieden, het deert dezen teekenaars niet. Hun werk veroudert niet, het is nog niets veran derd sedert de eerste leden van het genoot schap bijeen kwamen. Een opgeheven teeken pen, een dichtgeknepen oog, een onderzoe kende blik naar het roerlooze model en dan opnieuw een lijntje of een forsche streep, een schaduwvakje of een lichtplekje en langzaam vordert de teekening en komt het beeld daar bij te voorschijn. Vol ambitie zitten zoo een twaalftal leden van het genootschap in vriendschappelijken kring, de teekenborden op schoot, het hoofd diep gebogen over hun schepping. Zachtjes gaat de leider rond, blijft soms even staan, zet zich even naast een leerling en verbetert de minder geslaagde contouren. De neus moet wat langer of rechter zijn, een oog is te scherp of te scheef geteekend en da delijk komt er onder zijn vaardige hand meer gelijkenis in den kop. Hier en daar gaat hij zwijgend en blijk baar goedkeurend voorbij. Er zijn er, die de gelijkenis goed getroffen hebben, die ook de afwerking volkomen meester blijken. Als het tijd wordt het model eens wat rust te gunnen, wordt het sein tot pauzeeren ge geven en overal gaan de teekenaars belang stellend rond om het werk der anderen te be kijken. Het model waagt een schuchteren blik om zich heen, ziet koppen van elke afmeting en vorm en herkent in de meeste zich zelf niet. Drie dames hebben haar teekenborden in den steek gelaten en worden in een oogenblik de huismoeders van dit vredige gezelschap. Er wordt cacao, suiker en water gemengd en weldra verdringen zich de teekenaars als schaatsenrijders om een ijstent om een kop chocola te bemachtigen. Er wordt gepraat en gelachen, kunstbroe ders en -zusters vormen gezellige groepjes en dan kondigt de voorzitter het einde der pauze aan. Het model zet zich weer op zijn stoeltje, de teekenaars nemen hun borden opnieuw op schoot en zijn dadelijk weer verdiept in hun werk. Er is een prettig aandoende stille aandacht en de bezoeker weet nu hoe het ge nootschap teekent, hoe het al honderd jaar geteekend heeft en hoe het wellicht nog een eeuw zal teekenen, omdat er in al die jaren niets verandert, omdat er altijd weer men- schen zullen zijn voor wie dit teekenen een stille vreugd is. De resultaten van dit werk, schilderijen, teekeningen, schetsen, pastels en aquarellen, werk van de beste leerlingen van vroeger en van later jaren, is bijeengebracht in ons Ste delijk Museum, waar deze interessante Alk maarsche collectie voor slechts tien cents entree nog een week lang eiken dag tot vijf uur te bezichtigen is. Wie bedenkt, dat dit geen beroeps-, maar amateurswerk is, zal verrast zijn door de rijke variatie van deze collectie. Oroote en kleine kunst hangt hier broederlijk dooreen, maar alles getuigt van ambitie, van oefening in vele jaren van gezellig samenzijn, van een streven de ware kunst steeds dichter te be naderen. HET LANDSTORMCORPS ALKMAAR. Woensdag 28 dezer nullen op de groote bovenzaal van het café van Gijzen groote schietwedstrijden worden gehouden door leden van het landstormcorps Alk maar. Op zich zelf is dit niet zoo heel veel bijzonders, want dergelijke wedstrijden vinden op regelmatig te ugkeerende da gen plaats. Dat wij er hier dan ook ge wag van maken, komt, omdat er na deze wedstrijden nog iets bizonders zal ge beuren. Na afloop van de wedstrijden zal n.1. het korosvaandpi don voorzitter der gewestelijke commissie aan het landstormcorps worden aangeboden. Dit vaandel heeft ongeveer dezelfde betee- kenis, welke men ook kent bij het regi- ir entsvaandel en vandaar ook, dat het bij een koninklijk besluit officieel is erkend- En tenslotte heeft nog een tweede bij zonderheid plaats, n.l. de huldiging van den secretaris der Gewestelijke commis sie, den heer P. Oolders. De heer Oolders herdenkt n.l. juist 1 Nov. a.s. het feit, dat hij zijn functie als secretaris en pro pagandist 12 K jaar heeft waargenomen er hoewel in den regel een dergelijk jubileum slechts in het voorbijgaan wordt aangehaald, mag deze keer een uitzondering gemaakt worden, omdat hier iemand jubileert, die in deze perio de buitengewoon veel werk heeft ver richt. De heer Oolders is in Mei 1019 hier ge komen, dus in de opkomst van den B. V. L. Toen waren hier in Noord-Holland- Noord drie corpsen, n.l. Alkmaar, den Helder en West-Friesland. Vrij spoedig smolten de twee eerstgenoemde ineen en in 1929 nam de heer Oolders de heele reorganisatie ter hand n verdween ook het Verband West-Friesland, zoodat wij op 't oogenblik slechts één corps kennen: het landstormcorps Alkmaar, dat al de vorige verbanden heeft opgenomen en dat zich dus uitstrekt over geheel Noord- Holland-Noord. De thans jubileerende secretaris heeft in den loop der jaren heel wat afgereisd. Op elke bijeenkomst in elke plaats was hij tegenwoordig en juist door deze te genwoordigheid en zijn innemende ka- ïaktereigenschappèn werd hij populair onder de leden van het corps. Het is daarom heelemaal niet te verwonderen, dat deze leden de handen in elkaar heb ben geslagen en een plan hebben ge maakt, om den heer Oolders te huldigen. En dat nu zal gebeuren na de officieel e vaandel overhandiging. Daarnaast zal Zaterdag a.s. in een algemeene vergadering in de Geweste lijke Commissie met de reserve-officie ren de heer Oolders eveneens gehuldigd worden. Bij deze gelegenheid zal zelfs generaal Duymaer van Twist tegenwoor dig zijn, waardoor aan dit feest natuur lijk een bizonder karakter wordt ge geven. •JUouiitciaat Tlieuws de leden 6516 gekost. De secretaris ontving dank ra applaus voor zijn breed overzicht. De heer C. Beets, het oudste lid der vereeniging, feliciteerde bestuur ra leden met dezen dag en dankte voor het vele werk. Hij hoopte dat dit zoo mocht blijven. Den heer P- Hart, die met zijn echtgenoote als gast aanwezig was, besprak als oud voorzitter en oprichter der vereeniging het mooie werk, maar ook het zware werk. Hij vroeg hiervoor ook de medewerking der vrouwen, daar dit voor het vereenigingsleven noodig is. De voorzitter dankte de sprekers voor hun waardeerende woorden en vroeg de aan dacht van den heer Slikker van Warmen- huizen, om lied en voordracht tra beste te geven. Den heer Slikker met den heer Vlam aan de piano zijn in odze gemeente geen on bekenden, en ook dezen avond hebben zij gezorgd voor een moo: programma Ernst en luim wisselden elkander af en de heer Slikker bewee3 weer met een dergelijk gezel schap een mooien avond te kunnen bezorgen Hij werd met luid applaus beloond en kreeg een hartelijk woord van dank van den voorzitter. In de pauze gaf me]. Hart—Schrijver het „Vrede op aarde" nog ten beste en gaven ook anderen nog iets De heer de Weerd had gezorgd voor de noodige bloemen op de tafels, zoodat het geheel als een goed geslaagde avond kan beschouwd worden. Te ruim 12 uur sloot de voorzitter met woorden van dank en gingen allen voldaan huiswaarts. Laat ons hopen, dat de vereeniging zijn mooie werk kan blijven voortzetten in het belang van de leden. Aanwezig waren 32 leden met hun dames. De ontwapeningsmotie van het N. V. V zal ook door de vereeniging „Helpt elkander" onderteekend worden door het bestuur. LANGENDIJK. Aan de gemeenteraden van Oudkar spel, Noord-Scharwoude, Zuid-Schar- woude, Broek op Langendijk, Oudorp, St. Pancras, Koedijk en Warmenhuizen, alle gemeenten in dit tuinbouwdistrict gelegen, is door den Nederl. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, den R. K. Bond van Bloemist-, Tuin-, Veen- en Landarbei ders. St. Deus-dedit en den Chr. Land- arbeidersbond een adres gericht, waarin er op gewezen wordt, dat de werkloos heid onder de land- en tuinbouwarbei- ders in de genoemde gemeenten steeds grooteren omvang aanneemt, dat maat regelen ter bestrijding en ter leftiging van die werkloosheid steeds noodzake lijker worden, waarbij de volgende maatregelen en besluiten in ernstige overweging worden gegeven: 1. het verschaffen van werk aan werkloozen en tegen werkloosheid ver zekerde arbeiders en wel tegen zoodani ge arbeidsvoorwaarden, dat met bagge ren van slooten en kanalen een dagloon kan worden verdiend van 3 gulden per dag en per arbeider. 2. Aan werklooze arbeiders, die niet kunnen baggeren, ander werk te ver schaffen, eveneens tegen een loon van 3 gulden per dag en per arbeider. 3. Bij gebrek aan voldoende werkge legenheid de volgende steunregeling te willen invoeren voor de tegen werkloos heid verzekerde arbeiders: a. aan gehuwden en kostwinners 12 gulden per week, benevens 1 gulden per week voor ieder kind beneden 14 jaar, te beginnen bjj het derde kind tot 'n maxi mum van 16 gulden per week; b. voor kostgangers vast te stellen een bedrag van 7 gulden per week; c. indien verzekerden lagere uitkee- ringen van hun werkloozenkassen ont vangen dan zij ingevolge deze steunrege ling van gemeentewege zouden kunnen ontvangen, dit bedrag aan te vullen tot de hoogte van de gemeentelijke steunre geling; d. de steunbedragen door tusschen- komst van de afdeelings-penningmees- ters te doen uitbetalen; e. deze steunregeling treedt zoo spoe dig mogelijk in werking en eindigt niet vóór 1 Mei 1932. Van de eigen inkomsten van onder steunden, alsmede van die van de leden van hun gezin, wordt van de eerste 3 geen bedrag en daarboven slechts Va deel op den steun in mindering ge bracht. BEVERWIJK. Niettegenstaande het gewichtcijfer over 8ept onzer uitgevoerde bloembollen nog 1 millioen K.G. meer was dan verleden jaar in die maand, was het waardecijfer 7 millioen gulden gedaald, alles betrekking hebbende op de herfstmaand 30 ra 31. Het fraaie kerkorgel in de Ned. Herv. Kerk bestaat thans 175 jaar. De bouwer van dit instrument was Chr. Muller, dezelfde die het groote Haarlemscnc kerkorgel gemaakt heeft. Ter gelegenheid van dit 1 3/4 eeuwfeest hoopt de organist der ronde Luth. Kerk te Amsterdam, de heer Kee, aan den avond van den 12den Nov. een concert in boven genoemde kerk te geven. terwijl de verlichting (lampen) De uitvoerders R. Kuijper O. Hoetjes, metselwerk en voórJ"?111^ schilderwerk, zijn gelukkig Kesi N' In de bestuursvergadering V.V. zijn de functies verdeeld Va" v N. K. Hooman. voorzitter rls v% oen, vice-voorzitter en li "'Va» Roest, 2e secretaris; W G rv raris; t ningm. en W Visser, penn. vanfc bouw. uet Het nieuwe bestuur van den n Staatspensionneering heeft groote *an voor propaganda. Niemand minde, I' a"ne» Westmijze te Drachten zal komen <k terwiil muziek en een tooneelstuk5!'rrta voerd De vergadering zal on »en bepalen datum in November plaats hef^J LIMMEN. Onder de veehouders, die hu*. het Burgerlijk Armbestuur, is een ah" Va» voerd om verlaging van pacht te IrrH™! men bedenkt, dat de huur 9 jaar vei <l' aangegaan, dan gevoelt men, dat X7 niet in overeenstc -iming is met de standigheden. Me. algemeene stemme, sloten een adres aan het B. A. te zenden" De huurders van landerijen tnmi rend aan de Diaconie in deze gemeen/'7* hen voor een jaar een reductie van n cent der huur ontvangen. Pft WIJK AAN ZEE. Restauratie Ned. Herv. Kerkgj^ Dezer dagen is te Wijk-aan-Zee comité genaamd „Onze Kerk" dat in iS opgericht werd ontbonden ten doel hehW gelden bijeen te zamelen voor kerkherste; en den aanbouw van een consistorie k» tevens verenigingsgebouw te bevorderen De geldinzameling geschiedde in hoóU zaak door het houden van bazar-avondé mede in vereeniging met eene tweede HchaTn genaamd „doophek fonds" ten doel hebben de t. z. t. te geraken tot de restauratie van het doophek. Bij de ontbinding hierboven bedoeld kon het Comité „Onze Kerk" bogen op eene ont vangst van ruim 6000, welk bedrag voor 't grootste deel gemoeid was met bovenbedoel, de aanbouw en het restant pl.m. 200 werd aan de kerkvoogdij ter hand gesteld is voor kerkherstelling. Een gelijk bedrag dat in 't bezit was vat de vereeniging „Doophekfonds" in hoofd zaak afkomstig eener dezen zomer in de bad. plaats gehouden bazar zal aangewend vor- den ter bevordering van het kerkelijk leve VERHOOGING ZEEDIJK BIJ DEN HELDER. Voor het verhoogen van den zeedijk langs het fort Oostover en van den Koegraszeedijk onder Eten Helder was laaeste inschrijver J Twisk Jr. te Castricum 57,900. KOEDIJK. Zaterdagavond kwamen bestuur en leden met hun dames van de vereeniging „Helpt elkander", in het lokaal van den heer M. K de Weerd bijeen om te herdenken het 1214- jarig bestaan der vereeniging, een vereeni ging, die zonder financieele offers, zeer veel hulp en steun verleent aan hare zieke leden door de bedrijven der leden in stand te houden. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer A. J. Schipper de bijeenkomst door het welkom toe te roepen aan de leden met hun dames ra hij wees hierbij op het mooie werk der vereeniging en meende dat het l2'/i jarig bestaan niet onopgemerkt mag voorbijgaan De heer W. Butter gaf als secretaris een overzicht van het afgeloopen tijdvak, waarin naar voren kwam dat het jaar 1929 voor de 'den het zwaarste was wegens het over- ijden van 2 leden, wier bedrijven voor de veduwe tot het einde werden afgewerkt. Wanneer men de werkdagen, die van de iprichtmg af zijn verricht, moest betalen tegen een loon van 4 per dag, dan had dit De heer P. J. Kops, leerling van de politie-vakcursus te Alkmaar, is met ingang van 16 Nov. a.s. benoemd tot politie-agent te Den Haag. Nieuw Vereenigingsgebouw in ge bruik genomen. 'Aan den Stationsweg, waar vroeger het huisje stond van de familie de Waard, is een nieuw Vereenigingsgebouw verrezen, dat een aanwinst voor het R.K. vereenigingsleven is De St. Jozef-Gezellenver. was voorheen in een paar lokalen van de naaischool onder gebracht, welke alle comfort en gezelligheid miste. Dat is nu uit. Door pastoor van Meeuwen is Zondagmiddag het nieuwe Vereenigings gebouw ingewijd en daarna in gebruik geno men. Er was een prettige stemming, welke verhoogd werd door het R.K. Fanfarecorps „St. Cecilia", terwijl talrijke bloemstukken de zaal een fleurig aanzien gaven. Tegenwoor dig waren vele genoodigaen, waaronder de R.K. raadsfractie en geestelijken. De pastoor van Heiloo hield een toe spraak, waarin hij er op wees, dat het gebouw aan God was toegewijd en sprak de hoop uit, dat het een gezellig huis voor de jeugd zou zijn. Het nieuwe gebouw brengt natuurlijk zware lasten op, doch die zullen vergoed worden door bij de jeugd te kweeken een ge voel van godsdienstzin en andere deugden, zoodat zij goede burgers worden voor kerk en maatschappij. Het nieuwe gebouw is mooi van lijn en de combinatie van steen en kleu ren geeft direct een prettig gevoel. Bij den ingang komt men in de groote zaal, waar achter de leeszaal en toiletten. In den uitge houwen erker is plaats voor een afgezet ge deelte. De belichting door de ramen in glas en lood is eenig mooi. Het gekellige interieur wad verhoogd door artistieke meubileering, WIJF AAN ZEE EN DUIN. Op een verzoek der Nederl. Herv. Ké voogdij gericht aan den raad om subsi voor herstelling van het eeuwenoude kerk» bouw hadden B. en W. den raad voorgestel! goedgunstig te beschikken. De raad besloot z. h. s. op voorstel vai B. en W. 800 voor dit doel otp de besron ting 1932 uit te doen trekken. 3SirnimtcuuL REGELING VAN HET VEEVERVOH Aan de Ministers van Binnenlandschtli ken en Landbouw en van Waterstaat is door de Ned. Ver. tot bescherming van dieren lis volgende adres gezonden. Het Hoofdbestuur van de Nederlandse!* Vereeniging tot Bescherming van Dieren,» vestigd te s-Gravenhage, van welke de Se tuten zijn goedgekeurd bij Kon. besluit UI i Nov. 1920, No. 95, heeft de eer onder aandacht van Uwe Excellenties te brengei dat het vee-vervoer per auto dringend <n wettelijke regeling vraagt. Het vee-vervoer per spoor, dat van ouds aan verschillende bepalingen gebonden is dat door een bereikbare controle aan ille M* lijke eischen voldoet, moet in vele gevallea het veld ruimen voor bet transport pet »ul,> dat mits geiperfectionneerd uit bet oog punt van dierenbescherming naast nadeelen, zeker ook voordeden biedt. Dit vervoer pë auto is echter tot op heden verte van w maakt en tegen de huidige ongebreideldeite passing ervan bestaan ernstige bedenking)®' Noch voor de constructie der wagens,!®' voor de inrichting bestaan voorschriften,' wijl niet gezorgd wordt voor de hygiëne mensch en dier, zoomin als voor een r behandeling der dieren bij laden en 1# en tijdens aen rit. -JÊ Zoo zien we dan ook naast enkele IP wagens, die gewoonlijk ook zindelijk goed bediend worden, een groot PeJ.c middelmatige en vele slechte langs m® en we zien de dieren alle kwade pen van onsolide en verkeerd geconsWP materiaal, van onvoldoende ruimte, van keloos snel vervoer langs smalle weg® in sterke bochten van den weg. 231. En dan opeenseen raar schu rend geluid. De jongens houden den adem inZou er een ongeluk gebeu ren? een aanvarinu? 232. Maar gelukkig: zóó erg lS F Rakelings schuurde slechts langs. Oscar en Theodoor wUh„D eir de heftige bewegingen van ng4r- schip uit hun kooien gewon j,j»u zijn dankbaar dat ze er nas» w nlekken afkomen

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6