Mkmaarsche Courant. JluMicaties WgêgQf Macktftetichtm Honderd drie en dertigste laargang. Brieven uit de Hoofdstad Ik durf dan bescheiden vragen wat er met de andere talen zal gaan gebeuren en hoe het met de oude talen en hun schrijfwijze zal gaan. ^Oh. dat worden antiquiteiten en d- werkt als gorgelen No. 253 1931 I)iii«(las: *2? October HINDERWET. Bij besluit van 22 October 1931 is aan de N.V. „Nederlandsche Fabriek van Verduur zaamde Levensmiddelenvoorheen W. Hoo- genstraaten en Co., alhier, vergunning ver leend tot het oprichten van een ondergrond- sche benzine-bewaarplaats met een inhoud van 10000 Liter, met aftapinrichting op het perceel ten kadaster bekend gemeente Alk maar, in Sectie C nr. 3289. Alkmaar, 24 October 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. HINDERWET. Bij besluit van 23 October is aan den Rector van de St. Hypolytusstichting te Delft, vergunning verleend tot het oprichten van een electromotor van 5 P.K. voor aan drijving van een personenlift in het kinder paviljoen van het St. Elisabethziekenhuis, in het perceel Van Everdingenstr. 18, alhier, ten kadaster bekend gemeente Alkmaar, in Sectie F nr. 2735. Alkmaar, 24 October 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Bij den Uitvinder van het Wereld schrift „Het gaat om men- schenlevens". Het boek van „Rens" is verschenen. Nu zegt dat voor buitenstaanders niet zoo veel. Maar het is een groote gebeurtenis in de hoofdstad, en mogen wij den auteur geloo- ven, dat beteekent dit verschijnen niet meer of minder dan een wereldomwenteling en een litteraire revolutie, voor het eerst in de geschiedenis van ons land uitgegaan. „Theo rie der Evolutie van J. K. Rensburg" staat er op den band. Twee en veertig jaren heeft de Amsterdamsche dichter Rensburg, die altoos in hetleesmuseum of in de omgeving van het Leidscheplein te vinden is en die door zijn typischen loop en gestalte van verre reeds duidelijk te onderscheiden valt, aan zijn uitvinding en theorie over dit wereldschrift gewerkt. En zóó veel heeft iiij er zelf in den loop der jaren over gesproken met anderen en vooral met te velen, die „Rens" niet au sérieux namen, dat men op den duur is gaan twijfelen aan het bestaan van zijn ma nuscript. Maar dank zij de bemiddeling van het huldigingscomité, ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag destijds samenge steld, ziet zijn werk thans dan toch het licht Het is een overwinning van het optimisme, van Rensburg, den laatsten optimist onder ons en van Nederland en misschien wel van heel Wesf-Europa, zooals de voorzitter van het comité, de heer E. d'Oliveira, in zijn meesterlijk voorwoord verklaart. En hij noemt Rensburg „de eenige dappere in ons midden. Hij is de poëet, de maker, de bouwer, op wien alle spot terugkaatst; die te midden van oor log en revolutie zijn gedachtengang vast houdt en zijn levensbeschouwingen geen mo ment voelt wankelen; die onbewogen honger kan lijden te midden van mensch-onwaardi' gen invloed". Ik geloof niet, dat men beter de waarheid van die woorden kan waardeeren, dan door Rensburg te gaan opzoeken, zoo tegen het middernachtelijk uur, in het café'tje, achter zijn souper, zijn portie gebakken aardappe len met twee sneedjes gesmeerd wit brood waar hij voor het vertrekken van de laatste tram nog juist een half uur den tijd heeft, om van zijn uitvinding, het wereldschrift, te verhalen. Dan vertelt „Rens" met een zeker heid, die respect afdwingt, dat zijn schrift binnen een eeuw zoo ongeveer vier gene raties zullen moeten passeeren het eenige wereldschrift zal zijn en dat er dan daar naast alleen nog maar een verbeterd inter nationaal stelsel stenografie en het morse- schrift zullen blijven bestaan. En het Fransch zal de wereldtaal worden. Dat is zoo zeker als 2 X 2 vier is. De groote con current zal het Engelsch zijn, maar het En gelsch heeft, gezien de splitsing, die daarbij door het Amerikaansche en Australische En gelsch nu al te constateeren valt, geen schijn van kans, vertelt Rensburg gedecideerd. Van de 2138 talen, die er over de geheele wereld thans nog gesproken en geschreven worden, zullen er dan nog maar een 15-tal over zijn. Het zal de tijd zijp van een internationaal communisme, want het kapitalisme zal die eenheid1 in taal en geschrift nooit kunnen brengen; het kapitalisme is alleen maar in staat tot het maken van groote staten, doch niet tot het vormen van een wereldunie. Maar een heel ander communisme dan het huidige zal het worden. Er zal een Communistisch •Koninkrijk met een Koning of een Koningin aan het hoofd komen en een Communist.... *e Keizerrijk zal men kunnen zien en wellicht nog andere soorten van vorsten en vorstin nen aan het hoofd der Communistische sta ten. „Zet u dat er vooral $j", merkte Rens burg op. Dan praat hij'snel verder over Nietsche en Richard Wagner en over Ibsen, die ook al een dergelijke omwenteling hebben zien aan komen, maar te veel gevoelsmenschen waren, om practisch door te kunnen denken. „Wij gaan weer terug naar de middeleeuwen", be weert Rensburg, „natuurlijk naar een „ander 60ort" middeleeuwen". Dan gaat Karl Marx er aan en de socialisten en de communisten in het algemeen, die toch maar teeren op de Jacobijnen en daardoor dus al half-burger- lijke partijen zijn. Zoo hekelt Rensburg fel door, met een overtuiging, die hem werkelijk heilig is, en het imponeert als hij zegtJa ja, wat in den Bijbel staat is juist, volkomen' juist". SS, 45 en 66 ct». hei V< voorkomt verkoudheid. oude talen, ja, die zal men in het belang van de studie zoo blijven schrijven, daartegen be staat geen bezwaar. Maar mijn schrift, met het diagrafische alphabet, ontworpen naar den stand van het spreekorgaan, zal dan reeds lang zijn ingeburgerd en het wereld verkeer zal er wel bij varen. De menschheid laat zich in het verkeer niet belemmeren", voegt „Rens" er nog aan toe. „Ik ben er van overtuigd, dat ik op hyperradicale wijze het tegenwoordige schrift heb aangetast, maar het mijne zal dan ook het schrift van de toe komst worden". Men wordt stil als deze wondermensch. die ongeloofelijk knap moet zijn, een genie zonder eenigen twijfel, zoo fanatiek aan het woord is. Rensburg weet zeker, dat hij den steun van Frankrijk zal krijgen bij het pro- pageeren van het rransch als wereldtaal. In „E>e Kring", het centrum van het Amster damsche kunstenaarsleven en het snobisme, dat zich gemoedelijk mêleert, zal Rensburg a.s. Woensdag een uiteenzetting geven. En hoe dwaas wij Rensburg dikwijls hebben ge vonden, men moet toch zonder meer ontzag hebben voor deze volharding en het moor dende optimisme van den kleinen Napoleon, die mij zegevierend bij het afscheidnemen toe voegt: „De radio en de aviatiek hebben er voor gezorgd, dat ik, die vroeger altijd mijn tijd vooruit was, nu de man van mijn tijd ben". En het is te hopen, dat men zijn boek zal koopen en kennis wil nemen van dit on getwijfeld interessante werk, al is het niet be paald een roman of een serie novellen. En al zullen wij geen van alle in de practijk meer gebruik kunen maken van Rensburg's uitvin ding, wij kunnen hem, als het boek gaat, ir. staat stellen tot het uitgeven van het tweede deel, het Interastrale gedeelte, en Rensburg zelf, den wonderbaarlijken Amsterdammer, de voldoening schenken, welke hem zonder eenige restrictie ten volle toekomt. DE WINTER staat voor de deur en U hebt nog geen Locarbits in huis. Let op dat U de echte krijgt. Locarbits Groene Kruis Hoestbonbons. De Amsterdamsche Vereeniging voor Vei lig Verkeer is na haar propaganoa-actie van dezen zomer blijkbaar direct goed aan den gang gegaan. Immers Zaterdag hebben wij ae examens gehad voor een aantal jeugdige scholieren, die een door deze vereeniging ge- organiseerden cursus gevolgd hadden. Het is zeer begrijpelijk, dat in de eerste plaats de veilig-verkeer-beweging zich gericht heeft tot de jongere generatie. Immers, bij de jeugd is het nog mogelijk een verkeersopvoeding toe te passen geheel in den geest van het snel groeiende moderne verkeer, terwijl men bij de volwassenen steeds te kampen heeft met de moeilijkheid, dat zij zich hebben aan te pas sen aan een, hun over het hoofd gegroeid, en in korten tijd, abnormaal toegenomen ver keersintensiteit. En zoo weten wij dus nu wat deze vereeniging eigenlijk doet en wat wij hebben te verstaan onder veiligheidspropa ganda. In hoofdzaak wordt thans de vor ming der jeugdverkeersclubs krachtig in de hand gewerkt. Reeds een tijd geleden ver meldden wij iets over de verkeersclub op de Nieuwe School-Vereeniging te Amsterdam, waar oorspronkelijk een proef met dit soort verkeersonderwijs werd genomen. Nu dit systeem in de praktijk en eveneens door er kende paedagogen als zeer geslaagd wordt geacht, gaat de Vereeniging voor Vei lig Verkeer Amsterdam verder met het doen oprichten van deze verkeersclubs op de scho len en bij de verschillende jeugdorganisaties. Zoo zullen eerstdaags alle Amsterdamsche speeltuinen een dergelijke verkeersclub krij gen, waarvoor reeds een groot aantal leiders in opleiding is geweest, en wordt naast een aantal scholen in de hoofdstad, de vorming van verkeersclub o.a. bij de A.J.C. ernstig overwogen. Veilig Verkeer beroept zich er hjer op, een voor het kind alleszins aan- nemelijken vorm van verkeers onderwijs te hebben gecreëerd, een vorm ook, waarvoor het kind een echte belangstelling aan den dag kan leggen, omdat er actie in het systeem zit Dit examen, waarbij de verkeerspolitie haar medewerking verleent en een groote stevige motoragent eerst door de klassen wandelt om dan later, op den weg de kinde ren te examineeren, moet wel een groot mo ment in het kinderleven zijn. En daarvan tracht de Vereeniging voor Veilig Verkeer tc profiteeren. Men weet wel, dat bij een derge lijk examen de kinderen zich wel als goede weggebruikertjes zullen gedragen en ook wel, dat zelfs met een insigne van Veilig Ver keer, zij zich nog wel eens aan verkeersfou- ten zullen schuldig maken. Daaraan twij felt niemand. Maar men legt hier den grond slag voor een verkeersopvoeding der jeugd, waar de jeugd -zelf en met pleizier aanwerkt. Want om ten slotte te beschikken over die verkeersintuïtie, welke elke wegge bruiker eigenlijk met zich mee behoorde te dragen, is belangstelling in de eerste plaats v$n het grootste belang. Daar komt nog bij, dat via het kind de kwestie van de veiligheid in het verkeer zoo gemakkelijk doordringt, en zoo intensief doordringt, tot diep in het huis gezin en de aandacht der ouders. Zoodat men Amsterdam met de thans ondernomen campagne naar grooter veiligheid in het ver keer, zeker öiag feliciteeren. velen hebben gevraagd: „Ja maar wat doet die Vereeniging voor Veilig Verkeer nu eigenlijk?" Maar nu zij dat zien, kan er ook geen bezwaar meer zijn, om dit streven naar veilig verkeer krachtig te ondersteunen. Tien tallen jonge menschenlevens sneuvelen jaar lijks in het Amsterdamsche verkeer; eenige honderden worden verminkt om in ve vSfT vallen invalide te blijven voor het leven, „n gaat om menschenlevens" is een der mottos van de Veilig-verkeers-actie. En zens dezen malaisetijd kan er niets zijn om ons ervan te onthouden, menschenle Voetbal. Langs de N. H. V. B.-velden. Onze medewerker schrijft: Er is een Zondag aan ons voorbij gegaan, dat er in enkele afdeel ingen lustig werd op los gescoord. Vooral in het Noorden vielen een paar buitengewoon groote uitslagen te noteeren. Wel niemand zou vermoed hebben dat het pittige Wieringerwaard I, in Nieuwe Niedorp zulk een groote nederlaag zou krij gen te'slikken. Ook Z. F. C. IV, Andijk I Bergen II en Alkm. Boys II, schoten gewel dig uit haar slof. Hoewel het voetbalpad nog lang en glib berig is, het einde nog lang niet is bereikt en de desbetreffende kampioenen nog met geen zekerheid zijn aan te wijzen, zou men ter be oordeeling van onderstaande standen, toch reeds een gissing kunnen maken. Wij onthou den ons echter nog van een beslissing, hoe wel in 1 A o.i. de strijd wel zal gaan tus- schen I. V. V. I en K.V V II, jn j g. tus- schen Alkmaar I en W. F. C. IV en in 1 C. geven we Texel de grootste kans. IA. I-V. V. I en K. V. V. II hadden beiden een thuiswedstrijd en versterkten op nieuw hun positie. De eerste zond Z.V.V. III met een 6—2 nederlaag naar Zaandam te rug en de tweede. Zilvermeeuwen II met een 50 nederlaag- Z. FC. IV deed buitenge- woon goed werk en klopte Westzaan I in eigen huis met 8—1. K. F. C. III wist zich door in eigen huis met 3—1 van Assen delft II te winnen op den derden plaats te handhaven. Hollandia III en West-Frisia III deelden na een uiterst spannenden strijd de eer, 11. De stand der leiders is thans: K. V. V. II 6 6 0 0 28— 6 12 I. V. V. I 6 6 0 0 33—10 12 K. F. C. III 6 4 0 2 14-13 8 Assendelft II 5 2 0 3 8— 9 4 1 B. In deze afdeeling deed onze plaatse lijke vereeniging „Alkmaar" goed werk. Zij was bij Purmersteijn II op bezoek, hetgeen geen walkover beteekende. De rust ging in met een 10 voorsprong voor de Purmeren- ders. Na rust lieten de Allernaardere goed werk zien. Een drietal doelpunten van de voet van Homan en één van den rechtsbuiten, plus een tegengoal, bracht de Allernaardere een 42 zege. W. F. C. IV blijft haar ech ter op de voet volgen en klopte M. F. C I in eigen huis met 31. Bergen I stelde da nig teleur en liet zich aan de Zuiderzee door Andijk maar liefst met 71 slaan. R. C. Z. I herstelde zich van haar vorige week in Alk maar geleden nederlaag en zond Zaandijk II met een 21 nederlaag naar huis. De stand is thans: Alkmaar I W. F. C. IV Andijk I R. C. Z. I Bergen I Z. F. C. V Purmerst. II Zaandijk II M. F. C. I 5 5 5 5 6 5 5 5 5 5 4 3 2 2 1 1 1 1 0 0 1 1 1 1 1 1 0 0 1 1 2 3 3 3 3 4 19— 9 19— 7 18— 8 14—14 15—20 8—14 9—18 5—14 8—11 dag 10 8 7 5 5 3 3 3 2 voor 1 C. Het was een gelukkige Texel I. Zij zelf bracht Helder III in eigen huis een 40 nederlaag toe en haar groot- sfe concurrente Succes I liet zich in Den Hel der door H. R. C III met 21 slaan. Wel werd er door Succes na afloop protest aange- teekend, doch dit zal wel niet veel baten. Nieuwe Niedorp schoot geweldig uit haar slof en zond het pittige Wieringerwaard I maar liefst met een 101 nederlaag naar huis, terwijl B. K. C. I Succes II in eigen huis met 100 klopte. Uit onderstaanden stand blijkt de nuttige voorsprong der eiland-bewoners. Texel I 6 N. Niedorp I 6 Succes I 6 H. R. C. III 5 5 3 3 3 1 1 1 0 0 2 2 2 26— 7 22—14 11— 7 17—11 11 7 7 6 2 B. De Alkmaarsche Boys omzeilden een zeer lastige klip. Zij waren bij het ongesla gen C. S. V. op bezoek en wisten aan het slot nog een vrij onverwachte 4—1 zege te behalen. Bij een 2—0 achterstand wisten de Castricummere deze door het benutten van een strafschop te verkleinen. Er werd flink partij gegeven, met tot slot de Alkmaarsche zege. K. V. V. III behield ook nog een kans door op eigen terrein met 6—2 van D. T. S. II te winnen. De stand van deze afdeeling is thans: C. S. V. I 5 4 0 1 15— 7 8 K. V. V. III 6 4 0 2 23— 9 8 Schoorl I 5 3 0 2 3111 6 Alcmaria IV 4 2 1 1 1516 5 Alkm. Boys 1 2 2 0 0 61 4 Uitgeest II 3 1 2 0 76 4 Q. S. C. III 5 1 1 3 8-10 3 D. T. S. II 6 1 0 5 9—36 2 Vrone II 4 0 0 4 4 23 0 In deze afdeeling heeft a.s. Zondag de eerste derby plaats, n.1. Alkm Boys I—Alc maria IV. Uit bovenstaanden stand blijkt, wat er voor beide ploegen op het spel staat. Wij onthouden ons aan een voorspelling. 3 B. In deze aardige afdeeling noteeren we de volgende uitslagen. Alkmaar II—Uitgeest III 1—5. Een leelij- ke streep door de kampioensrekening van de Alkmaarders. Alkm. Boys II—Alcmaria V H. R. C.-Z. V. V. 2e klasse B Zandvoort—Hercules ZeeburgiaE. D. O. D. E. C—A. F. C T. O. G.—Baarn. VeloxB. F. C 3eklasseA ZaandijkHelder. De KennemersHollandia. M eervogelsO. S. V. K. V. V.Q. S. C. 3e klasse B D. J. K.—O. V. V. O. RapiditasD. W. V. D. S. V.—Schoten. OoeterparkDe Zeemeeuwen. 4eklasseA VerkadeUitgeest. PurmersteijnD. T. S. E. V. C.—Vrone. 4e klasse B R. C. A.-A. D. W. J. O. S.Ahrend's V. C. Schinkelhaven—Heemskerck. ZaanlandiaZilvermeeuwen. Reserve 2e klasse A K. F. C. 2—H. R. C. 3. De Spartaan 2Volewijckers 2. Alcmaria Victrix 2R. C. H. 2 (KL Buntsma) Blauw-Wif 3-W. F. C. 2. Reserve 2e klasse B H. V. C. 2—Velox 2. Baarn 2Vriendenschaar 2. Hilversum 3—V. V. A. 2. Ajax 3Rapiditas 2. 't Gooi 2—U. V. V. 2. Reserve 3e klasse A Q. S. C. 2—W. F. C. 3. O. S. V. 2Meervogels 2. Hollandia 2West-Frisia 2. Z F. C. 3Alcmaria Victrix 3 (J o h. K o k) Afdeeling II. Ie klasse. Z. F. C.Hilversum. A. D. O.Xerxes. Blauw-WitD. F. C. Feijenoord'V. U. C. V. S. V.H. F. C. Afdeeling III. Ie klasse. VitesseRobur et Velocitas. P. E. C.Tubantia. WageningenZ. A. C. A. G. O. V. V.Go-ahead. HeraclesEnschede. Afdeeling IV. Ie klasse. L. O. N. G. A B. V. V. Willem II—De Valk. EindhovenP. S. V. N. A. C.—N. O. A. D. Afdeeling V. Ie klasse. Friesland-Frisia. VelocitasAlcides. VeendamLeeuwarden. AchillesBe Quick. G. V. A. V.—F. V. C V. I—C. thans: K. S. V. I 5 Uigeest III 3 Alkm. Boys II 2 V. II 2- Alkmaar II Bergen II C. S. V. II D. T. S III Alcm. V 3 2 2 2 2 2 O O De stand is hier 1 1 14—13 7 1 0 13— 8 5 0 0 16— 0 4 0 1 19— 6 4 0 2 16—10 4 0 1 8— 7 4 0 5 10-29 0 0 3 2—25 0 ren. En wanneer het mogelijkis, o® f" duur alle ^^^Srsc'ubs. zal het aan de' statistiek ongetwijfeld In 4E noteeren we nog den uitslag C. S. III—Alkm. Boys IU» *- Het programma voor Zondag a.s. Afdeeling I. Ie klasse. De Sportkroniek vermeldt het volgende programma voor Zondag a.s.: R. C. H.—Stormvogels. Henfies-D. V. S H. B. S. West-Frisia—Ajax. H. V. V.—S.arta. 't GooiK. F. C. 2e klasse A W. F. C.Bloemendaal. D. W. S.Alcmaria Victrix (A. L e n s) V. V. A.—Kinheim. HaarlemDe Spartaan, Bridge. Zaterdagmiddag en 'avond j'.l. hadden in Huize Voorhout te Den Haag twee wedstrij denplaats, georganiseerd door de commissie tot herziening van het wedstrijdreglement van den Ned.Bridge-Bond. Hierbij werden twee nieuwe systemen geprobeerd. De beide concurreerende koppers, de heeren dr. Las- ker-Landau en Borel-Knufman zaten aan twee verschillende tafels in gelijke as. Twee anderen paren hadden zich bereidwillig tot het medehelpen bereid verklaard; des mid dags gingen die met ieder spel mee naar de andere tafel en speelden daar hetzelfde spel nogmaals, waarbij zij de taak hadden zoo veel mogelijk net zoo te bieden en te spelen als aan de eerste tafel. De afwijkingen in bied en speelwijze van de twee strijdende paren werden door de arbiters beoordeeld, die dat in cijfers uitdrukten. Des avonds bleven de hulpparen zitten en wisselden slechts nadat de helft van den speeltijd verstreken was. Hierbij werd gewoon genoteerd, waarbij alleende z.g. cadeaupunten werden gecorri geerd door de arbiters. Een eigenaardigheid was nog, dat de beide tafels in dezelfde ka mer stonden, maar dat het bieden niet ge schiedde door spreken, maar door aanwijzing opeen speciaal door den heer Borel daarvoor vervaardigd bord. De wedstrijd, welke op vlotte wijze verliep onderleiding van de arbiters, de heeren mr. E. C. Goudsmit en Adamson, had tot resul taat, dat des middags de heeren dr. Lasker- Landou en des avonds de heeren Borel-Knuf man wonnen, beide malen met miniem ver schil. De proefneming was zeer interessant, al voldoet geen dezer systemen voor 100 aan de eischen, die men aan kampioenswed strijden mag stellen. Diverse belangstellen den genoten overigens van den strijd, waar bij door de arbiters een keur van aardige spelen werd voorgelegd. Het bieden was soms zeer verschillend. Het paar Lasker- Landau speelde het Culbertson-systeem. Wedstrijd te Amsterdam. Gisteren had te Amsterdam in hotel de TEurope de eerste groote Bridge-wedstrijd plaats in dit seizoen van de afd. Amsterdam en omstreken van den Ned. Bridge Bond. Er waren 84 deelnemers (42 paren) voor 't frootste gedeelte zeer sterke combinaties van eeren en gemengde paren. In dit gezelschap wist de bekende Alkmaarsche damescombi natie mevr. v. Gul ikmevr. de Vries zich uitstekend te handhaven. Zij wisten zich bij de 12 beste j>aren te plaatsen en behaalden den tweeden prijs (met zeer miniem verschil met nummer één) in de oneven nummers van groep B. De uitslag was in zijn geheel als volgt: Groep A. Oneven nummers: 1. Mr. E. C. Goudsmit en H. Zeldenrust, 2. B. Einhorn en H. Elte. Even nummers: 1. L. Apol en L. Menage Challo, 2. A. Fiesco en S. Gelder, den Haag Groep B. Oneven nummers: 1. W. F. v Leeuwen Boomkamp en R. de Jong, 2. mevr. v. Gulikde Vries en mevr. de Vriesv. Berghem, Alkmaar. Even nummers: 1. mevr. Benjamin en mevr. Vaz Dias, 2. mevr. en de heer Doornik Groep C. Oneven nummers: 1. C. Schotte en A. Gelder, 2. mevr. Labori en J. Ph. Paauw. Even nummers: 1. mevr. en de heer Snij» der, 2. mevr. en de heer Dentz. De uitzending naar Los Angeles. Het Nederlandsch Olympisch Comité deelt mee, dat, naar aanleiding van het besluit van de algemeene vergadering van het N.O.C., 23 October j.1. te Amstér- dam gehouden, het volgende telegram aan het organiseerend comité te Los An geles werd verzonden: La Olympic Los Angeles. Gelukkig u te kunnen mededeelen, dat wij er in geslaagd zijn een beperkte ver tegenwoordiging van Holland op uw wedstrijden samen te stellen. Nederlandsch Olympisch Comité, van Rossem. Het organiseerend comité heeft dade lijk daarop het volgende telegram gezon den: Van Rossem, Den Haag. Gelukgewenscht. Wij wisten, dat gij het zoudt doen. Dank aan uw collega's. Beste wenschen. Farmer. Een gift. Het bestuur van het N.O.C. maakt met dankbaarheid melding van een van het bestuur van den Nederlandschen Stu- dentenroeibond ontvangen brief, waarbij deze organisatie 250 ter beschikking stelt van het N.O.C. ten bate van de uit zending van Nederlandsche deelnemer» naar de Olympische Spelen in 1932. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 26 Oct. 1931. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij vie per 100 stuks 0.402.20; Appelen per 100 pond 28; Bloemkool le s. per lOOstuks 712; Bieten per 100 K G. 2.20; Druiven per 100 pond 1320; Gele Kool per 100 stuks f 2.604.30; Groene Kool per 100 stuks 1803.60; Kropsla per 100 stuks f 1.502.60; Knolselderie per 100 stuks 2.604.80; Peren per 100 pond 37; Prei per 100 bos f 3.807.10; Postelein per bakje 31 71 cent; Roode Kool j>er 100 stuks 1.80 5.20: Selderie per 100 bos 1; Spinazie per bak 1281 cent; Spruiten per 100 pond 38; Snijboonen per 100 pond 18.50 22.60; Dubbele Spercieboonen per 100 pond 8.10—22.90; Uien per 100 K G. 3.60—f 5.20; Wortelen per 100 bos 3.60 5.90; Witlof le s. per 100 pond f 4 11» PURMEREND, 27 Oct. 1931. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanver en prij zen als volgt: Kaas- 2 stapels Fabrekskaas 29, 17 sta pels Boerenkaas f 30, per 50 K.G. In totaal 19 stapels, wegende 7500 K.G. Handel goel. 1326 K.G. Boter 1.30—1.45 Vee. 947 stuks Runderen, w.o. 627 vette 6078 cent per K.G.; 265 Melk- en Gelde- koeen f 140—325. handel runderen stug; 19 Paaarden f 80200, handel stug; 27 Vette kalveren 11.20, handel stug; 220 Nuchtere kalveren, slacht f 828; fok f 1824, handel stug; 438 Vette varkens, voor de slacht 38—41 cent per KG., handel vlug; 83 Magere varkens 10—24, handel matig; 349 Biggen 7—11, *andel matig; 1202 Schapen f 28— 31, handel stug; 51 Bokken; Kipeieren f 5.756.75; Eend eieren 4; Piepkuikens 5580 cent per K G.; 324 Ganzen 45. Eierenveiling. 9760 stuks kipeieren a 6.20 -ƒ 7.30. 2532 stuks kipeieren b 3.90 5.30, 3906 stuks Eendeieren a f 4.20— f 4.30. BROFK OP LANGENDIJK, 27 Oct. 1931 Langendijker Groentenveiling. 430 stuks Bloemkool le s. 2 70— 2.90: 14300 stuks Reuzen Bloemkool 3.60— f 6.60. 2e s. 0.70f 1.80 per 1C-0 stuks: 2200 K.G. Peen 2.90—ƒ,3.30; 23000 K.G. Roode Kool 1-f 1.40; 15700 KG. Gele Ko:l 1— 3.30; 9000 K.G. Witte Kool 0.60— 0.70; 700 K.G. Deensche Witte Kool 1 23400 K.G. Uien, Uien 4.304.90. Grove Uien 3.90—4.60, Drielingen 4.10— 4.80. Nep 6.50—6.80; 150 K G Sla- boonen 18.50—28: 200 K.G. Bieten 2.20; alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 26 Oct. 1931. 13200 K.G. Uien, Gele Nep 5.90, Drielin gen 4.20—4.40, Uien 4—4.60, Grove Uien 4.10—4.50; 1000 K.G. Kroten 0.401.70; 8300 K.G. Gew. Witte Kool 0.60, ai les per ICO K.G.; 675 stuks Bloem kool 2.30—2.60 per 100 stuks. PURMEREND, 26 Oct. 1931. „Afslag- verecniging Beemster, Purmerend en Omstre ken". Slaboonen: dubbele z. dr. 1.25— 3.50 per zak, 15 K.G.; Snijboonen: Stok (kas) 5.40—8.10 per zak, 15 K.G.; To maten A en B 2.10—2.90 en C f 1.20— 2 per 10 K.G.Bloemkool 214 per 100; Roode Kool 2.80—6.50 per 100; Savoye Kool 2.60—4.60 per 100; Spruit- kool 0.501.70 per 15 K.G.; Boerekool 40—80 cent per kist, 10 K.G.; Spinazie 20 —86 cent per mand, 6 K.G.; Postelein 78 ct. aer mand, 1 K.G Andijvie 15—65 cent per kist; Selderij 1—/ 6 per 100 bos; Rapen 1.70 per 100; Bieten 36.50 p. 1000; Wortelen 3.807.60 per 100 bos; Uien 1.081.27 per 25 K.G.; Uien Drielingen 6888 cent per 25 K.G.; Uien Nep 1.10 jaer 25 K G.; Druiven: Alicant 2250 cent per K.G. Appels: Brabantsche Bellefleur 39; Zoete Bellefleur 39; Bis- marck-appel 410; Bramley Seedling 313; Court pendu 10; Groninger Kroon 39; Present van Engeland 5 16; Reinette, goud 514; Reinette, oranje 7—15; alles per 100 K.G. Peren: Beurré Clairgeau 11—30; Beurré Super fin 716; Boerengroen 47 50; Comtesse de Paris 4—13; St. Germain peer 36.50; Gieser Wildeman 5 ƒ11; Kamperveen 4—7; Nouveau Poi- teau 5—21Soldat Laboureur 26, alles per 100 K.G. WIJDENES, 27 Oct. 1931. Veiling Tuin- dersbelang. Druiven 32—35; Peren 6 18; Appelen 4—16; Slaboonen 22 —f 41Andijvie 1.60—2; Bloemkool Jf 3.90—x, v

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9