DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Dageiiiksch OxtcciicfU rSssmsiïirie rc3"r",e 23,1 °p- ^Buitenland Volksuniversiteit. No. 254 133e Jaargang. Hoewel nog niet alle uitslagen bekend zijn, zullen de Conservatieven waarschijnlijk een groote meerderheid behalen. de strijdkrachten in mantsjoerije. incident tusschen senator borah en den poolschen gezant. een record aan echt scheidingen in 1931. de huiszoeking bij de communisten. wilde staking in 18 poolsche textielfabrieken. de anti-britsche beweging op cyprus. algemeene staking te tanger. valsche etiketten. Vrijdagavond begint de cursus OPVOEDKUNDE door den Heer D. L. DAALDER, al capone blijft in de gevangenis. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. H OË1IDAG 2* OC TOHEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. LABOUR VERPLETTERD! Gisteren heeft Engeland zijn belang rijksten dag gehad van den laatsten tijd. Het mocht n.1. naar de stembus trekken, om uit te maken, hoe het in de naaste toekomst zou worden geregeerd. Er hing een buitengewoon dikke mist over het grootste deel van Engeland, maar deze mist verhinderde niet, dat overal druk gestemd werd, drukker nog dan andere jaren. Maar naast zijn stem plicht deed de Engelschman nog iets anders: hij gokte. Hij gokte, alsof het een paardenren betrof en langzamer hand werden de weddenschappen voor de nationale regeering steeds gunstiger, zoodat de kansen voor MacDonald lang zaam maai zeker stegen. Hoewel de totale uitslag nog lang niet bekend is, kunnen wij toch wel réeds verschillende cijfers noemen, en om dui delijk te laten uitkomen, hoe het zetel aantal der partijen groeide, zullen wij hieronder in chronische volgorde de be richten plaatsen. Allereerst heri wij .op aan de sa'^nstellin0- van iiet oude parlement: conservatieven263 labour 265 liberalen 58 nat. laboui 15 onafhankelijken 14 En nu gaan we de verschillende tele- gr.-mmen na 11 uur gisteravohd: voor dè regeering 74, oppositie labour 6 Op dit moment hadden de conservatie ven 3 zetels gewonnen, de labourpartij 3 zetels verloren. De drie kieskringen van Salford, die bij de vorige verkiezingen labour-afgevaardigden gekozen hadden, hebben thans drie conservatieven afge vaardigd. In het district Burnley werd de candi- daat van de labour-oppositie Arthur Henderson verslagen door den nationa- len candidaat adniira! Gorden Camp bell. Deze uitslag luidt: nat. candidaat Gordou Campbell 35.126 labour Arthur Henderson 20.917 cornm. James Ruston 512 In dit district behaalden de conserva tieven dus een meerderheid van 9209 stemmen. Bij de verkiezingen van 1929 won Henderson, thans de leider van de oppositie, zijn zetel met een meerderheid van 7.854 stemmen. Het totaal aantal stemmen, toen op hem uitgebracht, be droeg 28091 stemmen. De conservatieven behaalden toen 20 137 stemmen en de liberalen 12.502. 11.30 uur: voor de regeering 84, oppo sitie labour 7. De nationale regeering had reeds op dit oogenblik 11 zetels gewonnen. 12 uur: totaal voor de regeering 104, oppositie labour 9 Te Preston is het bekende Labourlid Tom Shaw, minister van oorlog tijdens het vorige kabinet MacDonald, versla gen. Interessant is het op te merken, dat tot dusverre in de districten, waar con servatieven, Simon-liberalen en labour car.d'daten gesteld hebben zooals bijv. in Hastings, de liberalen ontzaggelijk achteruitgegaan zijn in stemmental. 12.30 uur: totaal voor de regeering 134, oppositie labour 11. Behalve Henderson en Shaw zijn ook verslagen de ministers uit het vorige kabinet Morrisbn en Greenwood. Ook Ben Turner verloor zijn zetel en wel met een minderheid tegenover den conserva tieven candidaat van ongeveer 10.000 stemmen. In Manchester-Platting is de oud-mi nister Clynes verslagen. Sir Herbert Samuel is in het district Lancashire herkozen l uur: voor regeering 149, oppositie labour 12. 1.30 uur: voor de regeering 193, oppo sitie labour 18. In het district Birmingham-West is Sir Austen Chamberlain herkozen met een meerderheid op zijn arbeiders-tegen- candidaat van 12.000 stemmen. Qiiver Baldwin, de zoon van Stanlev Baldwin, is als labourcandidaat in het district Rochester door zijn conservatie ven tegencandidaat verslagen Bftietabour 23°' '"S'6™8 247' opp°' Jn0t™°OVer de ^ichten- welke in den loop van vannacht bekend werden. Men hoe de conservatieven geleidelik hun zetelaantal vermeerderden, maar ook, hoe de oppositie steeds meer in de minderheid kwam. Men ziet, hoe be kende politici hun zetel verloren, maar ook, hoe anderen glansrijk uit den strijd te voorschijn kwamen. En reeds mocht men vannacht veilig aannemen, dat de conservatie zen een groote over winning zouden behalen. Toen het vanmorgen 4 uur sloeg, bleek, dat de conservatieven reeds 222 zetels hadden en de regeeringspartijën in to taal 265. Daartegenover stelde de oppo sitie slechts 23 zetels. Reeds toen had de regeering 117 zetels gewonnen en labour er 115 verloren. Al zijn dan ook nog lang niet alle uitslagen bekend, het laat geen twijfel, dat de nationale regeering een geweldige meerderheid heeft behaald, waarvan in hoofdzaak de conservatie ven hebben geprofiteerd, ten koste van de Labour-partij, die een verpletterende nederlaag leed. Het zwaarste verlies leed Labour wel in Burnley, waar de partijleider en vroegere minister van buitenlandsche zaken Henderson werd verslagen. Hij zal dus niet meer in het Lagerhuis terugkeeren. De tweede ernstige slag, die Labour treft, is de nederlaag van oud-minister Clynes, die te Manchester in het district Platting door den conservatieven Chorl- ton werd verslag. Nu Clynes ook uit het Lagerhuis verdwijnt is het zeer de vraag, wie Henderson als leider der La- bouft-oppositie zal opvolgen, temeer, waar ook de vroegere Labour-ministers Tom Shaw, Sir Charles Trevelyan, Ben Turner, Bondsfield en Alexander in hun districten zijn verslagen. Van de vroegere Labour-ministers, die tegen de nationale regeering in op positie zijn gegaan, is in de Londen- sche volkswijk Poplar herkozen de po pulaire Georges Lansbury, hoewel zijn meerderheid op den conservatieven te genstander sedert de verkiezing van 1929 aanmerkelijk bleek geslonken. De oud-Labourminister J. H. Thomas, die deel uitmaakte van de nationale regee ring en in verband daarmede werd ont slagen als secretaris van de Nationale Unie van spoorwegarbeiders, werd in zijn district Derby tegenover den offici- eelen candidaat van de Labour-partij herkozen. Van de conservatieve leden der nationale regeering werden tot nog toe herkozen Sir Austin Chamberlain, Nevilie Chamberlain, Sir Kingsley Wood, Sir Philips Sanon en lord Trvon. Ook de liberale leider, sir Herbert Samuels, bleek vannacht reeds te zijn herkozen. Dat populariteit in Engeland bij de verkiezingen geen belangrijke rol speelt, is gebleken te Blackpool, waar niemand minder candidaat was, dan Engeland's meest gelezen roman en short-story- schrijver Edgar Wallace candidaat was van de liberale partij. Hij werd met een overweldigende meerderheid door den conservatieven candidaat verslagen! o Nu reeds eenige conclusies getrokken kunnen worden uit het voorloopig re sultaat de r verkiezingen, bespreken eenige bladen reeds de mogelijkheid van zekere wijzigingen in het Engelsche kabinet. Men verwacht, dat in verband met de waarschijnlijkheid, dat Snowden mei het oog op zijn gezondheidstoestand zaï afueden, Nevilie Chamberlain zal worden utigenoodigd de functie van kanselier van de schatkist op zich te ne men. Daar hierdoor het ministerie van gezondheid vrij komt, en de huidige mi nister van oorlog. Lord Crewe ambts- moede zou zijn, ontstaat op deze wijze voor den minister-president gelegenheid zijn kabmet in verband met den uitslag der verkiezingen te hervormen. Ver wacht wordt, dat Sir John Simons, tot het kabinet zal toetreden. o Volgens een voorloopige raming zij" tot dusver van de ongeveer 6 000.00 J stemmen, welke zijn uitgebracht, meei dan 3 000.000 ten goede gekomen aani ae conservatieven, ongeveer een a n oen aan de liberalen en ruim 1 800.000 milliocn aan de Labour Part,D rki„ De overige uitslagen van de verkie zingen worden heden in den loop van den dag verwacht. Men houdt reeds re k°ning met de mogelijkheid, dat de con servatieven in het nieuwe parlement Je absolute jneerdertxeid nullen De Mantsjoerijsche generaal Honjo, bevel voerder van de Japansche troepen in Mantsjoerije schat het aantal der Chineesche troepen in Mantsjoerije op 240.000 geregelde troepen en 50.000 ongeregelde. Hierbij zijn niet inbegrepen de benden Chineesche solda ten, die zelf bandietenlegertjes hebben ge vormd. Het aantal Sovjet-officieren, dat aan Chineesche zijde staat, is volgens deze bron niet met zekerheid bekend. Het Japansche leger is niet grooter dan 15000 man. Een bericht uit Tokio bevestigt, dat door den Japanschen consul teTsitsikar aan de Chineesche autoriteiten een ultimatum is overhandigd, waarin wordt gezegd, dat, tenzij de brug over de rivier de Nonni binnen een week hersteld is, de Japansche troepen over zullen gaan tot effectieve maatregelen. Opnieuw bloedige botsingen in Mantsjoerije. Volgens een bericht uit Moekden werd in de omgeving van Taonan een detachement Japansche troepen door Chineezen overval len. Drie Japansche soldaten werden ge dood, acht Chineezen, die gevangen genomen werden, zijn door de oorlogsrechtbank ter dood veroordeeld en inmiddels geëxecuteerd De politieke sensatie te Washington is een incident van vrij scherpen aard tusschen den Poolschen gezant Filipowicz en den voorzit ter van de Senaatscommissie voor Buiten landsche Zaken, senator Borah. Bij het af scheid nemen van Laval had Borah in een der vertrekken der Fransche Ambassade te Washington een onderhoud met den Pool schen gezant over zijn uitlatingen inzake den Poolschen Corridor. Dit onderhoud had een zuiver particulier en vertrouwelijk karakter. In tegenstelling hiermede schijnt de Poolsche gezant, tevens in strijd met de afspraak, een officieele mededeeling over het onderhoud ter publicatie te hebben uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat Rorah's kennis der Middel- Europeesche verhoudingen uiterst „gebrek kig" is. Senator Borah was over deze onver wachte handelwijze van den Poolschen diplo maat uitermate verrast. Hij zag zich genood zaakt op de publicatie van den gezant met een verklaring te antwoorden. In deze ver klaring zegt Borah, dat hij verwacht had, dat het onderhoud van particulieren aard zou blijven. Derhalve was hij ten zeerste verrast toen journalisten hem op de hoogte stelden van de officieele mededeeling van den Pool schen gezant. Borah had geen enkele bedoe ling gehad om over het onderhoud1 met Fili powicz iets in het openbaar te zeggen. Hij be treurde het, dat de herinnering van den ge zant met betrekking tot dit onderhoud zoo zwak scheen te zijn. De Poolsche gezant zou Borah verteld hebben, dat de Corridor door 80 procent Polen wordt bewoond, waarop Borah geantwoord zou hebben, dat de bevol king van den Corridor weldra uit 100 pro cent Polen zou bestaan wanneer de Poolsche regeering zou voortgaan met haar ontduit- schings-politiek. Het incident tusschen Borah en Filipowicz heeft in politieke kringen te Washington groot opzien gebaard, en voornamelijk stoot men zich aan het feit, dat een diplomatiek vertegenwoordiger van een vreemde mogend heid den voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken „gebrekkige ken nis" van politieke verhoudingen verwijt. Gisteren werd het 4000ste geval van echt scheiding behandeld in Enge'and. Wanneer men bedenkt, dat dit cijfer vóór het jaar ten einde is neg wei met eenige honderden groo ter zal worden, blijkt wel hoe enorm veel grooter het aantal echtscheidingen dit jaar is geworden. Het totaal aantal van verleden 'jaar bedroeg 3209 en in 1913 572. Plannen tot opblazen van spoor wegen. Bij hei bestudeeren van het bij de commu nisten ie Berlijn in beslag genomen mate riaal is o.a. ook materiaal gevonden, dat be stemd blijkt voor voorgenomen opblazingen van wegen en spoorwegen. Naar uit Lcdz aan „Express Poranny" wordt gemeld, zijn Maandag de arbeiders van 18 textielfabrieken in staking gegaan. Deze staking is uitgebroken tegen de bedoe ling der vakvereenigingsleiding in en staat onder leiding van een illegale en anonieme stakingscommissie. Men vermoedt, dat communisten de leiding op zich hebben genomen. De vakvereenigir,- g'en trachten met de stakende arbeiders ia directe onderhandelingen te treden* De anti-Britsche stemming in Noord Cyprus neemt volgens de laatste berichten toe. De gezaghebber in het Paphos-district heeft bij wijze van voorzorg de overbrenging van Britsche onderdanen op de voor het eiland liggende oorlogsschepen bevolen. Wegens deelname aan de onlusten zijn nog eenige personen gearresteerd, o.w. een advo caat, een bankemployé en een communist. Het voor Famagusta aangekomen Britsche oorlogsschip „Colombo" heeft een detache ment matrozen aan land gezet, welke de orde is de stad moet handhaven. Te Tanger is Maandag een algemeene staking geproclameerd. Als motief wordt op gegeven oneenigheden tusschen de plaatse lijke Britsche autobusmaatschappij en haar personeel. Bekende Parijsche modehuizen enhun clientèle gedupeerd. Het Hbld. vertelt; Al die vrouwen, voor wie het een bijzondere attractie is, dat haar japonnen, mantels, hoe den en andere kleedingstukken in Parijs zijn gemaakt bij bekende firma's en in het opge naaide etiket een waarborg voor de echtheid van het maaksel zagen, zullen een groote ontgoocheling te dragen krijgen. Want het is gebleken, dat in de laatste tien jaren waar schijnlijk meer dan honderdduizend kleeding- etiketten uit Parijs zijn uitgevoerd en ge naaid op kleedingstukken, welke van andere firma's afkomstig waren. Klachten van buitenlandsche zaken, die voor hooge prijzen een mantel of japon had den gekocht, welke volgens het etiket af komstig waren van bekende Parijsche huizen deden vermoedens rijzen, dat bedrog in het spel was. De hulp der Parijsche justitie werd ingeroepen en een rechercheur ging naar modezaken in de Rue St. Sauveur en de Rue de la Banque, waarop verdenking rustte. Hij gaf zich voor een kooper uit en bestelde een aantal toiletten en maakte discrete toespelin gen of het mogelijk was om etiketten van be kende Parijsche firma's te koopen, om die daarin te naaien. Hij kreeg onmiddellijk een aantal etiketten met de namen van de beroemdste huizen De politie deed den volgenden dag een huiszoeking in de Rue St. Sauveur en vond 40.000 etiketten, verborgen in een vaas, en in de Rue de la Banque werden 11.000 mer ken gevonden, die volmaakte nabootsingen zijn van etiketten van bekende firma's. Tegen de directeuren der beide firma's is een vervolging wegens vervalsching ingeleid Zij verweren zich met te zeggen, dat de eti ketten öf besteld zijn door dè firma's, wier naar zij dragen, óf als monster dienen voor hetgeen de firma kan leveren. NOODWEER IN DE GOLF VAN GENUA. De Golf van Genua werd door een he* vigen storm geteisterd. Zeer hooge gol ven richtten groote schade aan de oever# aan. De straten zijn ten deele ernstig beschadigd. Talrijke visschersbooten zijn in de golven vernield. Tot nu tof wordt een doode gemeld. Uit Bologna en Bergamo komen be« richten over regenbuien en wolkbreu ken. De Isonzo is buiten de oevers ge treden. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het Engelsche ministerie van Arbeid maakt bekend dat er 28.868 minder werkloozen zijn dan de vorige week. Per 19 October bedroeg hun aantal 2.737.000 COMMUNISTISCHE TERREUR GROEP ONTDEKT. De politie te Bremen is er in geslaagd een groep communisten op het spoor te komen, die ónder de benaming „Roode Politie" zich ten doel hadden gesteld door aanslagen e. d. zich te wreken op politie-ambtenaren, onbetrouwbare par- tijgenooten uit den weg te ruimen etc. Bij de arrestaties wist een hunner barre voets te ontkomen. Bij de achtervolging wondde hij met revolverschoten een po litieagent en twee burgers. Ten slotte werd hij, na zelf door een schot in den buik gewond te zijn, gearresteerd. DEENSCH JOURNALIST GEDOOD. Dcor leden van den stam der Wahabieten. Reuter meldt uit Amman, de hoofdstad van Transjordanië, dat de bekende Deensche journalist Knud Holmbo, die tot den Islam bekeerd is en bij de Arabieren bekend is onder den naam Ali Ahmed, en die een maand ge leden per kameel was vertrokken voor een bedevaart naar Mekka, gedood is door leden van den stam der Wahabieten. Dit moet ge beurd zijn kort nadat hij de grens van hun' land had overschreden. Waarschijnlijk heb ben de Wahabieten liem voor een spion aan gezien cf hebben zij hem niet erkend als een werkelijk discipel van den profeet. DONDERDAG EERSTE KABINETS ZITTING NA DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. MacDonald heeft de leden der regee ring medegedeeld, dat zij verzocht wor den Donderdag uit hun verkiezings- districten naar Londen terug te keeren, zoodat des middags de eerste kabinets zitting na de verkiezingen zal kunnen worden gehouden. Het verluidt dat het kabinet bij deze gelegenheid verschillende belangrijke aangelegenheden, in het bizonder op het gebied der buitenlandsche politiek, zal behandelen en de bij de opening van het nieuwe kabinet voor te lezen troonrede zal opstellen. Het nieuwe parlement zal Dinsdag 3 November bijeenkomen en als eerste werkzaamheid den nieuwen speaker van het Huis kiezen. De rest van de week zal hoofdzakelijk bestemd worden voor de beëediging der afgevaardigden. Het hooger beroep van Al Capone is toegestaan, zoodat zijn overbrenging naar de strafgevangenis is uitgesteld. Daar Capone echter geweigerd heeft de borgstelling te storten, blijft hij in hech- EEN BOM ONTPLOFT TE CHAMBERY. Geen persoonlijke ongelukken» Dinsdagavond laat is te Chambery een bom ontploft die op de vensterbank van het Italiaansche consultaat was gelegd. De ontploffing richtte ernstige mate- riëele schade aan. Het bureau van den Italiaansche consul werd totaal vernielt. De geheele inrichting van het consulaat werd ernstig beschadigd. Een op onge veer 20 M. afstand gelegen gebouw werd door weggeslagen stukken van den bom eveneens beschadigd. Personen werden gelukkig niet gewond. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. DE KOFFERMOORDEN. Het verhaal, door mevrouw Winney ge daan bij haar inhechtenisneming n.1. dat zij bij het dooden van juffrouw Samuelson Le- roy zou hebben gehandeld uit noodweer, dus in zelfverdediging, wordt althans wat betreft mevr. Leroy eenigermate op losse schroeven gesteld door het vinden van den brief. Deze brief was aangetroffen in een vertrek van een warenhuis, een van die kamers, waar dames die van het winkelen vermoeid zijn, een rus tig en stil zitje vinden om wat op haar ver haal te komen. Daar moet moet zij den brief hebben geschreven, waarin zij uitvoerig het van bloed druipende verhaal van den moord deedmen vond den brief in een prullemand. Dat was te Los Angeles. De brief werd door een pienteren bediende uit de prullemand ge- vischt, die op een papiersnipper den naam Judd zag staan. Het was een in snippers ge- scheurden brief, maar hij kon geheel worden gereconstrueerd. Hier iets uit den inhoud; „Het was vreeselijk, die dingen te moeten inpakken zooals ik deed! Ik bleef maar tot mijzelf zeggen: ik moet het doen, moet, moet; of ik word opgehangen. Het was er ger dan de oorlog. De politie zal mij op hangen". De inhoud van den brief beslaat tien zijd- jes in potloodschrift. Dikwijls wreed en ruw, altijd weerzinwekkend, een enkele maal sen timenteel, deelt de schrijfster mee, dat zij en de andere vrouwen twist hadden gekregen over een man, die een van haar zou mee nemen op een jachtpartij. „Ik sloeg Sammy tegen den grond en ik geloof dat ik twee maal op haar schoot". Verder schreef zij, dat zij eerst door Samuelson in de hand was geschoten, maar de revolver aan de zieke had afgenomen, deze had omvergeslagen en vermoord. Toen had zooals uit den brie' blijkt, mevrouw Judd, die vreesde dat mevrouw Leroy haar zou verraden, ook deze gedood. Experts op het gebied der schriftkunde hebben naar zij zeg gen met zekerheid aangetoond, dat de brief door mevrouw Judd was geschreven. KORTE BERICHTEN. Aangehouden is een 30-jarige ver pleegster, die ervan verdacht wordt in een woning aan de P. C. Hooftstraat te Amster dam zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 200 ten nadeele van twee oude dames, met wier verzorging zij belast was,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1