DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Engelsche verkiezingen. ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTEI ZOON, Voor dam C 9» postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DII\DEHDA<> 29 OCTOHKK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Een overweldigende overwinning voor de con servatieven, die meer dan 200 zetels wonnen. Labour totaal gevild I DE TOESTAND OP CYPRUS. matrozen voor den snelrechter. Een merkwaardig spoedige COMMUNISTISCHE WERKSPION- NAGE BIJ DE IG FARBEN. TE WATERLATING VAN NIEUWEN FRANSCHEN ONDERZEEER. SPOORWEGONGELUK BIJ LEIPZIG. 24 lichtgewonden. COMMUNISTEN TE GELCHEN- KIRCHEN GEARRESTEERD, STOOMBOOT GEZONKEN TENGEVOLG VAN KETELONT- PLOFFING. DE BENZINEBELASTING. Verhooging van het tarief. KORTING OP DE RIJKSUITKEERIN- GEN AAN PROVINCIËN EN GEMEENTEN. Een wetsontwerp. BLIJVENDE AANZIENLIJKE VER LAGING VAN DE RIJKSUITGAVEN. Een bezuinigingscommissie ad hoe. Ui o. 255 DuqeÜlksch Ovevzicht Voor zoover het mogelijk was, hebben wij gisteren de stand der partijen opgenomen en hoewel toen nog niet de uitslagen van alle districten bekend waren, was het al lang dui delijk, dat de Labour-partij verpletterd zou worden verslagen en dat de conservatieven met de groote winst zoudeH gaan strijken Gistermiddag om half vier hadden de con servatieven 423 zetels, de Nationale Labour- partij (MacDonald) 12, de Liberale Nationa listen (Sir John Simon) 19, de Nationale Liberalen (Sir Herbert Samuel) 29 en de Onafhankelijke 4. Samen was dit dus 487 zetels. Daartegenover stelde de oppositie slechts 46 zetels, verdeeld als volgt: Laboru 39, On afhankelijke (Lloyd George) 6 en kleine par tijen 1. Toen was het nog zeer de vraag, of de offi- ciëele Labour-partij bij elkaar nog 100 zetels zou bezette en zooals later zou blijken, werd dit aantal ook niet behaald. Immers, om 9 uur gisteravond waren de uitslagen van 608 kieskringen bekend en werd nog gewacht op 7 uitslagen. Op dat moment was de stand: Voor de regeering: Conservatieven 471, Nationale Labourpartij 14, Libearle Natio nalisten (Simon) 26, Nationale Liberalen (Samuel) 37, Onafhankelijken 3, totaal 551. Tegen de regeering: Labour-partij 48, Li beralen (Lloyd George) 7, overigen 2, to taal 57. De conservatieven wonnen op dat oogen- b" ik dus reeds 207 zetels, terwijl de Labour- partij er 232 verloor. De steinmenmeerderheid der conservatie ven is in vergelijking met die der «Arbeiders partij bij de vorige verkiezingen overweldi gend. Zoo is bijv. de meerderheid der socialisten in een der St. Pancras-districten, welke 2300, omgeslagen in een van 18000 ten gunste der Conservatieven. De Communisten kregen in eenige gevallen iheelemaal geen stemmen. In andere distric ten slechts enkele honderden. De afgevaardigde Kennworthy is te Huil door de conservatieve meerderheid ver slagen met een meerderheid van rond 3000 stemmen. De vroegere minister voor Indië, Wed- wood Benn, is in den slag gebleven, evenals de bekende Ernest Bevin. De vroegere socialistische kabinets minister Attlee is een der weinige vooraan staande socialisten, die in het Lagerhuis te- rugkeeren. De bekende leider der Independant La bour Party Maxton is herkozen, terwijl daar entegen de fractievoorzitter der ILP, Tenner Brockway is verslagen. De zoon van MacDonald werd met over weldigende meerderheid tegen den candidaat der Labourpartij gekozen De leider der Liberale Nationalisten, Sir John Simon, is met 28.647 tegen zijn La- bour-tegenstander met 15.681 stemmen ge kozen. Winston Churchill bleef met rond 20.000 stemmen in de meerderheid. Ook de minister voor Onderwijs, Sir Do- nild MacLean is herkozen. o Zooals reeds gezegd, hebber de conserva tieven 207 zetels gewonnen en de arbeiders partij er 232 verloren. 76 ,57pCt. der kiezers hebben een geldige stem uitgebracht. Uit de tot nu toe bekende uitslagen blijkt, dat 20,8 millioen personen hebben gestemd. Hiervan stemden conser vatief ongeveer 11Y millioen (8.560.000 in het jaar 1929), ongeveer 4,9 millioen op de Liberale Partijen van diverse schakeering (5.3 millioen in 1929) en iets meer dan 6,6 millioen op de Labour Partij (8,4 millioen in 1929). Tot nu toe zijn 12 vouwelijke candidaten gekozen, waarvan 8 voor de eerste maal. Met uitzondering van de dochter van Lloyd Gorge, miss Megan, zijn de gekozenen allen leden der Conservatieve Partij. 53 candidaten hebben hun waarborg sommen ad 150 verloren, aangezien zij niet voldoende stemmen hebben behaald. (14 communisten, 16 aanhangers van Mosley en 9 socialisten). o MacDonald, de minister-president, heeft een oproep tot het Engelsche volk gericht, waarin hij zijn dank betuigt voor de wijze waarin het den oproep der nationale regee ring heeft beantwoord. Zoowel zijn poli tieleen tegenstanders als in het bizonder zijn eigen medewerkers wenscht MacDonald de verzekering te geven dat de triomf der na tionale regeering eventueel niet tot een ver onachtzaming der belangen van de arbei dende bevolking zou mogen worden uitge buit, welke hun volledig aandeel hebben in het nationale succes. Besluitend dankt Mac Donald de Engeische pers voor haar steun. Snowden verklaarde het volgende: De de mocratie heeft haar vertrouwen in haar lei ders bewezen. Hij zelf. zeide zich niet te kunnen verheugen over het onheil dat de .Ar beiderspartij heeft getroffen, doch betreurt veeleer dat de arbeidersleiders deze ineen storting hebben veroorzaakt door hun on zalig gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel en begrip. Die gehoopt zouden hebben de werk- loozen voor hun partijdoeleinden te kunnen uitbuiten, zijn teleurgesteld. Juist de kiezers der industriecentra waarin de werkloosheid het grootst is, hebben den socialistischen leiders den rug toegekeerd. Het verkiezings resultaat beteekent evenwel niet het dnde der arbeiderspartij. Zij zal weer opstaan on der leiding van mannen die beschikken over toereikend inzicht en beleid. Het resultaat zal ten beste der partij zijn, indien zij het ge leerde ter harte neemt. o De minister-president MacDonald zal waarschijnlijk vandaag nog voor de zitting van het ouue kabinet op audiëntie bij den koning gaan. Verder zal hij met Baldwin en Sir Herbert Samule besprekingen houden over den poli tieleen toestand. Het nieuw te vormen kabi net, zal, naar verluidt, niet beperkt blijven tot tien leden, gelijk dit het getal was bij het in Augustus gevormde noodkabinet. Het Lagerhuis komt Dindsag a.s. bijeen. Het zal 4 November door den koning ge opend worden. o Afgezien van de socialistische kringen, heeft het resultaat der Engelsche verkiezin gen in Frankrijk vrij algemeene voldoening gewekt. Men hoopt vooral in buitenlandsch politiek opzicht een sterkere toenadering tot Frankrijk en in economisch en financieel op zicht het spoedige herstel van het op het oagenblik verzwakte vertrouwen. Alleen de manier waarop de innerlijke stabilisatie be reikt moet worden en de vraag of de be schermende politiek die vooral van invloed moet zijn op de Fransche luxe-industrie met alle scherpte zal worden doorgevoerd, geeft den minder optimistische bladen aanleiding tot bedenkingen. De „Temps" zegt dat de uitwerking der verkiezingen niet alleen voor het binnen- maar ook voor het buitenland bijzonder groot zal zijn. Men heeft alle reden te hopen, dat een versterking van het vertrouwen het ge volg zal zijn. De „Intransigeant" verklaart dat het ver kiezingsresultaat de vaste wil bewijst van een groot volk zich zelf te vinden. Het is te wenschen dat de conservatieven hun over winning niet daartoe benutten een bescher mende politiek tegen iederen prijs door te drijven. Iedere overdreven verhooging van de beschermende rechten zal schadelijk zijn voor de Entente Cordinale en in Frankrijk gerechtvaardigde tegenmaatregelen veroor zaken. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japan en de Sovjet-regeering. De Japansche minister van buitenlandsche faken, baron Hidehara, heeft een in vriende lijke woorden gestelde nota van waarschu wing gezonden aan de Sovjet-regeering te Moskou, waarin er op wordt aangedrongen de troepenbeweging langs de Siberisch Mantsjoerijsche grens te staken, aangezien deze beweging een verkeerden indruk maken op de Japansche troepen in Mantsjoerije en gemakkelijk aanleiding tot verkeerde inter pretaties zouden kunnen geven. Officieel wordt verklaard, dat ongeveer 30.000 man Sovjet-troepen zouden zijn geconcentreerd nabij Mansjoeli, rondom Pagranitsjnaya Door enkele Japansche dagbladen wordt beweerd, dat Chineesche troepen van Rus sische zijde van munitie zijn voorzien, doch een officieele bevestiging hiervan kon niet worden verkregen. Inmiddels hebben de Ja pansche troepen een nieuw front gevormd, door voorwaarts te trekken tot aan de Nonni- rivier, waarheen een detachement is gezon den om de eenigen tijd geleden vernielde brug over deze rivier te herstellen. GEEN ONAFHANKELIJKHEID VAN DE PHILIPPIJNEN. Verklaring van president Hoover. President Hoover heeft een verklaring ge publiceerd waarin hij meedeelt, dat de regee- ring zich zal verzetten tegen onafhankelijk- Ja". Phll,PPi]nen op het oogenblik, om at dit de economische ineenstorting voor die eilandengroep zou beteekenen. De Phi- hppijnen moeten zich eerët economisch onaf hankelijk maken, vóórdat politieke vrijheid kan worden toegestaan. De president verklaarde verder, dat het verleenen van onafhankelijkheid een kwestie van tijd blijft. De onafhankelijkheid is aan de Philippijnen door eiken president en door het Congres toegezegd, maar in het belang van de bevolking van de Philippijnen is het noodig, dat deze onafhankelijkheid niet wordt verleend, voor dat de duurzaamheid daaivan is verzekerd en ook een stabiele re geering op de Philippijnen mogelijk is. De verklaring van president Hover werd gepubliceerd na een zitting van het kabinet, waarbij de kwestie van de onafhankelijkheid der Philippijnen was besproken, in verband met het rapport van den minister van oor log Hurley, die pas van de Philippijnen is teruggekeerd. Naar gemeld wordt, zijn gisteren op Cyprus verschtuuciie i coellenleiders ge arresteerd. Per vliegtuig waren troepen uit V oscoaisa aangebracht, welke bij de arrestatie behulpzaam waren. Grieksche boeren hebben een brug af gebroken, terwijl te Famagusta marine troepen door de menigte met steenen werden bekogeld, met het gevolg, dat verscheidene soldaten gewond werden. De opstandelingen hebben de telefoon draden doorgesneden en een deel van den spoorw eg opgebroken nabij Fama gusta, terwijl zij het douanegebouw in brand hebben gestoken. GROOTE OPWINDING IN DE ALPENLANDEN. Een vergadering van burge meesters in Oost-Tirol. Sta king van betaling van belastin gen, renten enz. In de waarschuwing van den Weenschen correspondent van de „Frankf. Z." over de dreiging van een nieuewen rechtsradicaien Putsch, waarvan wij dezer dagen mei ing maakten werd zoo vertelt het Hbld., o g wag gemaakt van de toenemende onrust Thast over"de00gkrodoete"Nop^nd.n1,Se welke staandehuri stabieleprijzen door de regee ring waren toegezegd. In Oost-Tirol zijn een aantal burgemees ters van kleine gemeente bijeengekomen en in een uiterst stormachtige vergadering werd een resolutie aangenomen, welke vervolgens in het openbaar werd aangeplakt. In deze resolutie wordt o.a. geconstateerd, dat alle maatregelen tot leniging van den nood van de boeren zonder gevolg zijn ge bleven en dat er dientengevolge een stem ming is ontstaan, welke men slechts als „de rust voor den storm" kan aanduiden. Daar om zijn de burgemeesters bijeengekomen om te overleggen hoe de dreigende ineenstorting van het boerenbedrijf alsnog te voorkomen zou zijn. In verband met den toestand zien de bur gemeesters, aldus wordt dan verklaard, zich gedwongen tot zelfstandig ingrijpen, tenein de het ae bevolking mogelijk te maken dezen winter het hoofd boven water te houden. Tot er verbetering in den toestand komt, zullen alle betalingen van belastingen, so ciale verzekeringen, renten enz., met 28 Oc- tober worden gestaakt. Tevens wordt de be volking de uiterste spaarzaamheid aangera den. afdoening. Wij lezen in het Hbld.: Voor den snelrechter te Holtenau duren onverpoosd de processen voor den snelrech ter vcort tegen de matrozen, die, toen hun schepen voor Leningrad en Odessa lagen, gemuit hebben. In een behandeling van beangstigende snelheid, schrijft het „Berl. Tag.", zoo moge lijk zonder onderbreking, van 's morgens vroeg tot middernacht, worden muiters ge vonnist. In het geheel moeten het 500 matro zen zijn Sinds de processen Donderdag be gonnen, zijn reeds 86 matrozen van 17 stoomschepen voor den rechter verschenen Van hen werden 69 man tot in het geheel 112 maanden gevangenisstraf veroordeeld; de overigen kregen boeten of werden vrijgespro ken. Verschillende schepien, waarop gemuit is. worden nog verwacht De volgende methode wordt toegepast De naderende schapen wordt draadloos gelast koers te zetten naar Holtenau. Een politie- vliegtuig gaat hen tegemoet, kondigt hun komst aan. De loods roept, als het een schip betreft dat uit Rusland komt, de recherche aan, wier drie politiebooten voortdurend on der stoom liggen. Voordat het schip aanlegt, zijn de noodige rechercheurs en Schupo's aan boord. Daarna volgt gedurende ongeveer een kwartier een vooronderzoek. Op grond van het dagboek en de verklaringen van gezagvoerder e. officieren worden de ver dachten uitgezocht, verhoord, gearresteerd en aan land gebracht, waarna het schip met aangevulde equipage verder kan stoomen. Binnen zeer korten tijd staan de verdachten voor den snelrechter en worden zij vervolgd op grond van de laatste noodverordening. Tusschen landing en vonnis liggen soms slechts enkele uren. Het vonnis krijgt onmid dellijk rechtskracht, per auto worden de ver oordeelden naar de gevangenis gebracht. Er wordt niet op stukken geoordeeld In korten tijd moet de rechter in elk geval georiënteerd zijn. Een paar vragen: Was er een bevel dat niet is opgevolgd? Was er een afspraak? Collectieve dienstweigering? Met de diepere oorzaken van de opstandige beweging, met details houdt men zich niet lang bezig. De matrozen gingen in staking, omdat de gage werd verlaagd. Het was een wilde, onwettige staking, daar de arbitrage-uitspraak bindend was verklaard. Voor arbeiders van een andere categorie geldt een wilde staking niet als muiterij. Bij zeelieden is het anders; men behandelt hen meer op grond van militaire beginselen dan op die van het arbeidsrecht. Met het oog op bijzondere gevaren voor een staking in volle zee is dit te verdedigen Een landing in vreemde haven wordt gelijk ge steld met staking in volle zee. En zoo gaan de muiters met tientallen de gevangenis in. Komen zij er over eenige maanden uit, dan vergrooten zij het toch reeds zoo geweldige leger der werkloozen. Bij de huiszoeking, welke, zooals ge meld, Woensdagmorgen heeft plaats ge had bij den intusschen gearresteerden Communistischen agitator Gruber te Dueben, zijn behalve vele wapenen en kisten ammunitie, ook plannen en aan- teekeningen gevonden, welke aanwij zing geven voor werkspionnage voor Sovjet Rusland. Gruber behoorde tot den bedrijfsraad der IG Farben te Bitterfeld. In zijn huis zijn in beslag genomen elec- triciteitsartikelen en andere voorwerpen welke bij de IG Farben zijn gestolen. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. Den 9 November zal te St. Nazaire op nieuw een Fransche onderzeeboot te wa ter worden gelaten. Dit schip behoort tot de grootste soort van dit type oorlogs schepen. De duikboot heeft een water verplaatsing van 2480 ton en een lengte van 130 M. De snelheid wordt geschat op bijna 40 knoopen. Gisteravond tegen 21 uur is te Zwen- kau een uit Leipzig komende personen trein tegen een goederentrein gereden. Hierbij werden 24 personen gewond. De materieele schade is gering. i De politie te Gelchenkirchen heeft 5 communisten en leden van een anti-fas- cistenbond gearresteerd, die een terro- ristischen strijdgroep hadden gevormd en die als daders moeten beschouwd worden van den moord op een opper wachtmeester van politie. Aan de Zweedsche Zuidkust is het Ierlandsche s.s. „Zaka" uit Libau tenge volge van een ketelontploffing vergaan. Het schip was met een lading kolen op weg naar Edingen, toen de stoomketel plotseling explodeerde. Het schip zonk zoo snel dat de bemanning, die uit 8 kopijen bestond, er niet in slaagde om behalve het leven ook maar iets te red den. De veel te kleine reddingboot waar in zij onder groote gevaren rondzwalk ten werd tenslotte door 'n stoomtrawler opgepikt. De „Zaka" was reeds 53 jaar in dienst. *n de memorie van antwoord op het voorloopige verslag van de Tweede Ka mer over het Iste hoofdstuk (algemeene beschouwingen) van de rijksbegrooting vooifcl932 schrijft de minister van finan ciën o.m. na te hebben gezegd, dat de raming van de middelen voor het aan staande jaar met ten minste 20 milli oen moet worden verminderd dat het voorgestelde tarief van de benzinebelas ting van 4 per 100 K G. op 6 zal wor den gebracht, waardoor de prijs van den liter zal stijgen met 4 Yi instede van met 3 cent. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot tijdelijke korting op de uitkeeringen van het Rijk aan pro vinciën en gemeenten. Artikel I bepaalt: 1. In elk der jaren 1932/33, 1933/34 en 1934/35 wordt de uit- keering, ingevolge artikel 3, onder B, van de wet van 15 Juli 1929 (St.bl. no. 388) uit het gemeentefonds aan iedere ge meente te doen, verminderd met 3 per cent van het bedrag, dat in het jaar 1931 aan door het gemeentebestuur vast gestelde wedden en loonen aan het in vasten dienst der gemeente zijnde perso neel is uitgekeerd. 2. De in het eerste lid bedoelde vermin dering blijft achterwege, indien of voor zoover een gemeente, hoewel het peil harer wedden en loonen, inbegrepen het verhaal der pensioenbijdragen, gemid deld 3 of meer percent lager is dan gedu rende het jaar 1931, en hoewel bij de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting geen gebruik is gemaakt van de bevoegdheid, verleend in het tweede lid van artikel 283 der gemeente wet, en de overige heffingen tót redelij ke bedragen zijn opgevoerd, er niet in s'.aagt de begrooting sluitend te maken zonder het heffen van meer dan 40 op centen op de gemeentefondsbelasting. 3. De in het eerste lid bedoelde ver mindering blijft evenzeer achterwege, voorzoover door ons is verklaard, dat het gemiddeld peil der wedden en loo nen, inbegrepen het verhaal der pen sioenbijdragen, niet voor verjaging in aanmerking komt en de gemeente overi gens aan de voorwaarden van het twee de lid voldoet. Artikel II. 1. In elk der jaren 1932, 1933 en 1934 wordt de uitkeering, bedoeld in artikel 72 van de wet van 17 Juni 1905 (Staatsblad no. 210), voor iedere provin cie verminderd met 3 percent van het bedrag, dat in het jaar 1931 aan wedden en loonen aan het in vasten dienst der provincie zijnde personeel is uitgekeerd. 2. De in het eerste lid bedoelde ver mindering blijft achterwege, indien of voorzoover een provincie, hoewel het peil harer wedden en loonen, inbegrepen het verhaal der pensioenbijdragen, ge middeld 3 of meer percent lager is dan gedurende het jaar 1931, en hoewel de overige heffingen tot redelijke bedragen zijn opgevoerd, er niet in slaagt de be grooting sluitend te maken zonder het heffen van meer dan 20 opcenten op de vermogensbelasting en de inkomstenbe lasting. 3. De in het eerste lid bedoelde ver mindering blijft evenzeer achterwege, voorzoover door ons verklaard, dat het gemiddeld peil der wedden en loonen, incegrepen het verhaal der pensioenbij dragen, niet voor verlaging in aanmer king komt, en de provincie overigens aan de voorwaarden van het tweede lid voldoet. Artikel III. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden voorschriften gege ven tot uitvoering van deze wet. In de memorie van antwoord op het voorloopige verslag van de Tweede Ka mer over het Iste hoofdstuk van de Rijksbegrooting voor 1932 wordt meege deeld, dat dezer dagen een koninklijk besluit zal verschijnen, waarin een be zuinigingscommissie ad hoe zal worden benoemd, met de speciale opdracht bin nen den korst mogelijken tijd aan de regeering voorstellen te doen, teneinde te komen tot een blijvende aanzienlijke verlaging van de Rijksuitgaven. De nieuwe commissie zal in hoofdzaak bestaan uit een combinatie van de tot- dusver fungeerende bezuinigingscom- missie en de uit eenige hoofdambtenaren bestaande centrale reorganisatie-com missie. Als voorzitter zal optreden de heer Ch. J. I. M. Weiter, oud-vice-presi- dent van den Raad van Nederlandsch- Indië, die kort geleden een soortgelijk* commissie in Indië heeft geleid. Al zal het werk der in te stellen com-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1