Alkmaarsche Courant. ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Stad w Om Jiadixmieuws KINADRUPPELS 2eui££eton HET GEHEIM VAN DE HEIDE. N.V. Boek- Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER S ZOON Voordam C 9. Honderd drie en dertigste Jaargang. Donderdag: 29 Delober. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD- HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Dr H NANNING'S EETUI51-0PWEKKO10. uo p. n. VOORZIEN VAN DE NIEUWSTE MACHINES LEVERT FRAAI EN SNEL. Vraagt offerte aan de BBBBBBBBBBBBBBB (Wordt vervolgd) 1931. No 255 gister Vrijdag 30 October. Hilvrsum, 298 M. (6.4512.4.8. en H.-12— V.A.R.A., 12.—4.— A.V.R.O. en de V.P.R.O. van 8.11.uur). 6.45 7.en 7.307.45 Gymnastiekles. 8 Con cert door het VA.R.A.-Septet en gramofoon- pl. 10.V.P.R.O.-Morgenwijding. 10.15 Voordracht. 10.30 Gramofoonplaten 11.15 Pianorecital. (Microfoonlooze vleugel). 11.4512.Gramofoonplaten. 12En semble o. 1. v. A. Nooteboom. 2.Lezing: „Benamin Franklin". 2.30 Gramofoonplaten 3 —4.— Aansluiting Bijenkorf Rotterdam. Ensemble o. 1. v. Ferry Gyallay. 4.Gra mofoonplaten. 4.40 Voor de kinderen. 5.40 Concert door het V.A.R.A.-orkest o. 1. v. H. de Groot. 6.45 Voordracht over kapitalisme door prof. R. Kuiper. 7.15 Concert (Ver volg). 7.30 Actueel Allerlei. 7.45 Vervolg concert. 8.Causerie door mej. Dr. N A. Bruining. 8.30 Piano-recital door Martin Bresser. Jan Bresser, viool. Sonate D-dur, Mozart. 9.Causerie door prof. dr. M. C. v. Mourik Broekman. 9.30 Vervolg concert So nate in Es, Hindemith. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Lezing door ds. D. Drijver. 10.45 Gra mofoonplaten. 11.— Toespraak door J. H Goud. 11.3012.Gramofoonplatenconcert van de V.A.R.A. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door de N.C.R.V.) 8.Schrift lezing. 8.159.45 Gramofoonplaten 10.30 Ziekendienst. 11—12.— Gramofoonplaten 12 15 Gramofoonplaten. 12.302.Con cert, bas, bariton, viool, cello en piano 2. Gramofoonplaten. 3.Concert, sopraan bas, viool en pianobegeleiding. 5.— Causerie. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Radio-dokter. 7.— Causerie door A. J. Herwig. 7.45 De Histo rie en de restauratie van de Goudshche gla zen (causerie). 8.— Herdenking der „Her vorming" Met medewerking van Dameskóor. 9.Causerie door Ferd. Kloek. 9.3010. Concert door N.C.R.V.-Symphonie-orkest 10.10 Vaz Dias. Hierna tot 11.Vervolg concert. 11.—11.20 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 12.20 Concert. R. Morse, sopraan en de Pep- pins Tweelingen, piano. 1.Orgelconcert door S. W. Vale. 1.50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor scholen. 4.05 Lezing. 4.35 Concert voor de scholen. 4.50 Licht concert. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen uit Wales door L. Megane, sopraan. 8.20 Operaconcert O a. uit „Euryanthe" Weber. 9.55 Kamermu ziek, M. Brunskill, alt en strijkkwartet.. 11.20 —12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio^ Paris", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Dialoog van Don Quichotte en Sancho can Cervantes 9.50 Gramofoonplaten. Sonate voor viool en piano, C. Franck. Langenberg, 473 M. 6.257 20, 10. 10.35 en 11.20 Gramofoonplaten. 12 35 1.50 Orkestconcert. 4.20—5.20 So'istencon- cert. 7.35 Vroolijke avond. Ten bate der werk loozen. 9.35 Berichten en tot 11.20 Concert en Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—12.35 en 2 4.Orkestconcert. 7.30 Piano-recital door V. Fischer. 7.45—8.15 Radio-comedie „Af Dognets Komedier", van S. Rindom 8.15—8:35 Moderne muziek, saxofoon, klari net en hobo. 9.Vocale duetten. 9 35 Klari net-kwintet van R. Simonsen. 10.1011.50 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Or kestconcert. 6.20—6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. Casse-noisette, Tsjaikowsky. 9 20 Vervolg concert o.a. uit „Faust", Gou nod 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gra mofoonplaten. 8.20 Concert o.a. Sylvia- De'ibes Rome, 441 M. 7.10 Gramofoonplaten. 8.20 De troubadour", opera van G. Verdi Zeesen, 1635 M- 7.20 Uit New York Worueber man in Amerika spricht". 7.35 1/roolijke avond o. 1. v. Fr. Gartz. 9.55 Uit zending ten bate der werkloozen m. m. s. so listen en orkest. Uit het Engelsch van MURICE GEKARD door W. v. E.v. R. 80) HOOFDSTUK XVI. In de werkkamer van Sqnire Jack. Squire Myddleton noodigde Manson niet uit om te gaan zitten. Het lag niet in zijn bedoeling, het den schuldige ge makkelijk te maken. Misschien meen de hij, dat het besef van den eenigszins pijnlijken toestand George goed zou doen. George liet den rand van zijn hoed ze nuwachtig door de handen glijden. Je bent gekomen, om schoon schip te maken Manson?, zeide Squire Jack, ziende, dat zijn bezoeker niet wist, hoe hij zou beginnen. Ik moet je zeggen, dat je wat laat komt, want wij weten al bij na alles, wat je te vertellen hebt. George raapte al zijn moed bij elkaar, om te zeggen, wat hij zich voorgenomen had, doch in weerwil van zijn pogingen, zich te beheerschen, beefde zijn stem, toen hij antwoordde: Ik weet, dat ik heel slecht heb ge handeld, mijnheer. Als mijn kleine meid niet ziek was geweest, zou ik al eerder zijn gekomen. Is ze nu wat beter?, viel mr. Mvdd- leton hem wat vriendelijker in de rede In het Gemeenlandshuis werd dt algemeene vergadering van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier gehouden De dijkgraaf, de heer Wijdenes Spaans, verheugde zich over de groote opkomst en deed bericht van verhinde ring van den heer Sluis. De notulen werden conform vastge steld. Van Ged. St. waren verschillende goed keuringen op genomen besluiten inge komen, die voor kennisgeving werden aangenomen. Van den penningmeester, den heer Groot, was de volgende mededeeling ingekomen: Ten aanzien van het in margine ge noemde ontwerp heb ik de eer uw col lege het volgende mede te deelen. Dienst 1930. Het kohier over dit dienst jaar omvatte 62262 aanslagen tot een to taalbedrag van 1.178.35.14. Hiervan staan thans nog open 2 aanslagen tot een bedrag van 14.81. Dienst 1931. Het voor dit dienstjaar vastgestelde kohier omvat 62889 aansla gen, uitmakende een bedrag van 1.162.620.97. De termijn van betaling is gesteld op 1 October 1931. Tot heden zijn ontvangen 49484 aan slagen tot een totaal bedrag van 938.463.92. Het vorig jaar waren op denzelfden datum ontvangen 49354 aanslagen, teza men 966.003.83. In den loop der volgende week zal een aanvang worden gemaakt met het uit reiken der aanmaningen. Onder instemming der vergadering bracht de voorzitter den penningmees ter een woord van lof voor het bereikte resultaat. Op 25 Juii 1922 hebben wij, aldus de voorzitter, een besloten vergadering ge had waarvan de notulen nog nimmer zijn vastgesteld en sedert zijn 15 van de 31 plaatsen op andere wijze bezet en nu is het wel gewenscht de notulen eens vast te stel.en, waarom spreker voorstel de een oogenblik in besloten zitting over te gaan. Na heropening was aan de orde het opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van dijkgraaf (aftr. de heer Wijdenes Spaans Jr.). Op de aanbeveling werd geplaatst de heer Wijdenes Spaans Jr. als no. I met algemeene stemmen, die hartelijk dank bracht voor de eenstemmigheid, die hem een aansporing zal zijn om te trachten op dezelfde wijze met de ver gadering samen te werken. Voor no. 2 werden bij de eerste stem ming op de heeren Verfaille, Versteeg en Koster, 4, 5 en 7 stemmen uitgebracht en op den heer Commandeur 1 stem, zoodat een tweede vrije stemming noo- dig was, die tengevolge had dat de heer H. K. Koster te Wieringerwaard met 9 stammen als no. 2 op de aanbeveling werd geplaatst. De heeren Verfaille en Versteeg kregen 3 en 5 stemmen. No. 3 werd de heer Verfaille te den Helder. Voor de benoeming van twee Hoog heemraden, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1932 van de heeren N. Dek ker en P. Sluis Nzn., werd de volgende aanbeveling opgemaakt: Op de voordracht vacature-N. Dekker werden geplaatst als no. 1 de heer N. Dekker te Obdam, met algemeene stem men, als no 2 de heer A. Commandeur te Spanbroek met 9 stemmen. No. 3 werd de heer J. Apeldoorn te Bergen. In de vacature-P. Sluis Nz. te Enkhui zen, die wegens ongesteldheid zijn func tie, waartoe hij in het voorjaar werd ge roepen, nog niet heeft kunnen waar nemen en om dezelfde reden bericht had voor een benoeming niet in aan merking te willen komen werd hierop met 12 stemmen op de aanbeveling als no. 1 geplaatst de heer P. Groot te Andijk, die door den voorzitter gefeli citeerd werd met deze plaats. No 2 werd na herstemming tusschen de heeren G. Harenmaker en P. Waai boer, de heer P. J. Waaiboer te Anna Paulowna met 11 tegen 6 stemmen den heer G. Harenmaker. op Ja, mijnheer. Zij is Goddank nu aan de beterende hand! De dokter zegt, dat het gevaar nu geweken is. Dat doet mij genoegen! Vertel mij eens, hoe je in het begin in deze zaak betrokken raakte. heër?Veet U' Wat Cr gevonden was> mijn- 7" Ja' koper, rood koper, koperkies samen61"011 FS'e' ^aa* dikwijls miï^v.I1C n*et vee* van dTe dingen af, u' Pucros had er veel ervaring Tv.Q£.wn fr ook een studie van ge maakt. geloof ik. **9 gebruikte je als zijn werktuig, nietuaar Hij had tweemaal zooveel hersens en was niet half zoo eerlijk, dat wi zeggen, in den tijd, toen je nog eer lijk was! P® Squire klemde zijn lippen op elkaar bij die laatste schqrpe opmerking. Het heeft niet in mijn bedoeling ge legen, anders dan eerlijk te zijn, mijn- neer! Ik werd er bij betrokken, zonder ook maar in het minst te begrijpen wat ik deed, of dat er kwaad in stak! Uit twee dingen had je dit kunnen opmaken, Manson. In de eerste plaats de heimelijke wijze, waarmee te werk werd gegaan. Steeds gingen jullie bij nacht naar de aders, en brachten het ko pererts onder bescherming van de duis ternis naar een eenzaam eiland, om bet daar te smelten. Ik zou denken, dat di feit alleen voldoende zou zijn de argwaan van een verstandig man op te wekken: en een eerlljke"tp ®.T®n, hebben behoed er mee voort te gatan Ducros had een gladde tong, mijn No. 3 werd de heer G. Harenmaker te Koog aan de Zaan. Van den Dijkgra-f en Hoogheemraden van den polder Waard en Groet was een verzoek ingekomen om het daarheen te leiden, dat de door den polder verschul digde jaarlijksche bijdrage van 1700. geheel of althans gedeeltelijk komt te vervallen. Het bestuur acht herziening van deze bijdrage thans prematuur, daar tot 1938 het bedrag der jaarlijksche uitgaven van het Hoogheemraadschap ten behoeve van den Waard- en Groeterdijk, het be drag der door den polder verschuldigde bijdrage belangrijk overschrijdt en stelt voor genoemd polderbestuur te berich ten, dat er voorloopig geen termen be staan om een verlaging dezer bijdrage te bevorderen. In een volgende vergadering zal ech ter onder de oogen worden gezien of een herziening van deze bijdrage al dan niet moet wachten, totdat zekerheid is ver kregen omtrent een eventueele bijdrage van het Hoogheemraadschap in het aandeel der provincie i.i de kosten der Zuiderzeewerken. De heer P. Waaiboer vond het jammer, dat nog niet vast staat hoe groot de kosten waren. In de volgende vergadering hoopte spr. dat het bestuur deze gegeven zal verschaffen omdat de onbillijkheid zoo spoedig mogelijk kan worden weggeno- jnen. Hij achtte het niet doenlijk om daarbij met de voordeelen van het zoet water door de afsluiting van de Zuider zee rekening te houden. De voorzitter zal met de opmerking rekening houden, waarop z. h. st. over eenkomstig het voorstel werd besloten. Aan de orde was voorts een voorstel van het bestuur om een overeenkomst aan te gaan met het ambacht van West- Friesland, genaamd de Vier Noorder koggen, inzake verwerving van den eigendom, van de dijken aan dat am bacht' toebehoorende, zulks onder be paalde voorwaarden. De v o o rz. bracht den heer Pijper na mens het bestuur, onder instemming der vergadering, een woord van dank voor zijn medewerking om tot overeenstem ming te komen. Naar spr. overtuiging hebben beide lichamen getoond de samenwerking te willen. De Vier Noorderkoggen keurden de overeenkomst reeds goed. De heer P. Waaiboer vroeg of het ambacht nu niet meer behoeft te beta len voor staat A. De voorzitter: Het geficceerde be drag blijft. De Vier Noorderkogge ver schuldigd onafhankeliik van de overna me. De Vier Noorderkogge betaalt 20.000 per jaar en thans zooveel min der. De mogelijkheid van wijziging moet er blijven. De heer Waaiboer wilde een rege ling waarbij dadelijk alles werd verre kend en hij erkende dat het moeilijk was dit thans juist te beschouwen. De voordracht werd hierop z. h. st. aangenomen. Hierna kwam de begrooting voor 1932 in behandeling. Deze sluit, wat den ge wonen dienst betreft, in ontvangst en heer. Hij kon naar believen iets wit of zwart maken! Als ik in jouw plaats was geweest, had er heel wat moeten gebeuren, eer hij mij had kunnen wijsmaken, dat er onder zulke omstandigheden geen schurkerij achter stak! U bent sterker dan ik, mijnheer, en U hebt meer van de wereld gezien. Ik heb, wat praten aangaat, nog nooit iemand gezien, die Ducros' gelijke was. Toen ik hem voor het eerst ontmoette, sprak hij als een engel! Een kwade engel dan toch!, viel Squire Jack in. Ja, mijnheer. En nu het tweede punt, ging mr. Myddleton voort, je moet toch hebben geweten, dat die stof zeer kostbaar was en dat zij mij toebehoorde. Neem mij niet kwalijk, mijnheer, dat was juist, wat ik niet wist. Ducros zei, dat de heide publiek eigendom was en als iemand er recht op had, dat het dan de Kroon was. Hij vroeg mij grijn zend, of ik soms dacht, dat de Koning er onder zou lijden, als wij wat koper weg namen op eenige honderden mijlen af stand van Londen, en of ik meende, dat de Koning er voordeel van zou hebben, als ik opbiechtte! Dat wist ik natuurlijk niet; ik hield alles, wat hij zei, voor on- omstootelijke waarheid. Ik begrijp het. zeide de Squire. Het was zoo! Hij begreep nu beter dan te voren, wat een gemakkelijke prooi de ze visscher was geweest voor zoo'n slu- wen intrigant als de gewezen mijnwer ker. Nu, we zullen dat maar laten rus uitgaaf met 1.192.250 en, wat den bui tengewonen dienst aangaat, in ontvangst en uitgaaf met 54.750. Aan den aanbiedingsbrief ontleenen wij nog het volgende. Het totaal der heffingspercentages van de omslagen (dat de laatste jaren geregeld met 0.2 verminderde) wordt met 0.5 verlaagd. Deze verlaging vindt haar oorzaak in de geregelde stijging van de belastbare op brengst der schuldplicbtige eigendom men, in het geringere bedrag, dat voor wegenonderhoud noodig zal zijn 230.750, vorig jaar 303.115.84) en in de bijdrage van de provincie voor de we gen 18000). Dit geldt voor wegen, voor komend op het aanvullend wegenplan; de uitkeering uit het wegenfonds be draagt reeds 15000.—. Voor onderhoud en instandhouding van zeeweringen wurdt geraamd 196.640, voor idem van wegen 230.750. De bijdrage van water schappen, gemeenten enz. wordt ge raamd op 188.770.De omslag over gebouwde en ongebouwde eigendommen op 568.000.de omslag voor de wa- tersnoodkosten wordt op 326.870.ge raamd, terwijl aan de provincie, inge volge de 20.000.000.geldleening tot dekking van de watersnoodkosten, 326.870 zal verschuldigd zijn. Voorts wordt er in den aanbiedings- b ief op gewezen, dat Prov. Staten in hun jongste zitting besloten hebben, overeenkomstig het meermalen op de vergadering van het Hoosheemraad- schap geuite verlangen, het Hoogheem raadschap te verdeelen in vier kies districten. Tevens zal, behoudens kon. goedkeuring in het vervolg in het hoog heemraadschap het enkelvoudig stem recht gelden. Bij het Statenbesluit, om 18000.ter beschikking van het hoogheemraad schap te stellen voor het aanvullend wegenplan zit tevens voor een concen tratie van het wegbeheer. Het is de be- doelinge dat in de toekomst aan beheer ders van wegen, voorkomende op het aanvullend wegenplan, alleen dan bij dragen zullen worden verleend, als zij zelf hun dienst voor wegenonderhoud in die mate voldoende hebben ingericht, dat goed onderhoud op de meest econo mische wijze gewaarborgd mag worden geacht. Vanaf 1933 zullen daarom Ged. Staten kunnen bepalen, dat de bijdrage voor een weg niet zal worden genoten, zoolang niet de ondedhoudsplicht is overgegaan naar een publiekrechtelijk lichaam, het welk Ged. Staten tot voldoende onder houd in staat achten. Dientengevolge zal de taak van het hoogheemraadschap aanmerkelijk worden uitgebreid; de meerdere kosten worden gedragen, deels door de vroegere onderhoudsplichtigen, deels door de provincie; per KM. mag niet minder dan 400 en niet meer dan 600 worden besteed. De voorz. deelde mede, dat de ge wone rondgangen gemaakt zijn, zoodat de heeren ter plaatse de gewenschte toe lichtingen ontvihgen. De hee r J i m m i n k had met belang stelling van de begrooting kennis ge nomen. De verlaging van lasten, dit blijkt ook uit het voorwoord van het bestuur, is een gevolg van bijkomstige omstandig heden en spr. heeft zich de vraag gesteld of niet meer verlaagd kan worden, met het oog op de moeilijke tijden, zonder de zaak te schaden. Spr. meent volmondig van ja. Het cijfer voor de Hondsbossche uitge trokken is zeer hoog. Zijn indruk is, dat daar duur gewerkt wordt, zonder dat het afdoende is. Spr. gaf een ander werk plan in overweging en oordeelde ook, dat gestaakt moest worden met het verbree- den van wegen. Tenslotte oordeelde hij, dat de royale salarissen, vastgesteld in een tijd toen er betaald kon worden en de koopkracht van een gulden gernger was, in schrij nende tegenstelling met het inkomen van de belastingbetalers en hij hoopte, dat het bestuur bij het aanstellen van een volgende begrooting onder de loupe te zien. De Dijkgraaf oordeelde, dat veria ging met 0.5 niet alleen een gevolg is van bijkomstige omstandigheden. Voor een belangrijk deel ontstaat deze doordat voor onderhoud minder noodig wordt geacht en de 18.000 die het Hoogheem raadschap ontvangt van de provincie, in verband met het aanvullend wegen plan. Spr. ontkent, dat voor de Honds bossche een ander werkplan noodig is. Spr. vraagt echter waarin men te duur is. Steeds is gestreefd goed en goedkoop met elkander samen te doen werken. Een weg om een zeewering afdoende te maken is er niet Spr. vraagt een werk plan aan te geven, dat goedkooper is. Dat men vroeger jaarlijksch minder besteedde is waar, doch het is ook waar, dat het noodig werd geoordeeld, dat het in andere handen kwam. De vroegere stelling was: „herstel wat kapot wordt geslagen." De stelling is thans: „onder houd de dijk bij kalme ze» zoo, dat het kapotslaan wordt voorkomen." Wat de wegen betreft. Wij zijn steeds bezig zooveel mogelijk aan het verkeer to voldoen. Dit groeit en verplicht ons steeds verder te gaan. Dit «reldt ook voor andere weggebruikers. De weg van het Rijk, langs het N.-H. kanaal is in 11 jaar al de vierde. Ook daar werd men door de feiten overvallen. Het blijkt dat als men het niet goe dmaakt men duurder uitkomt Ten opzichte van de salarissen merk te spr. op, dat men alleen bij het Rijk de salarisverlaging wil. De noodzake lijkheid die daar geboden wordt bestaat hier niet. Sedert 8 jaar zijn wij van een heffing van 7.80 tot eene van 5.70 te rug gegaan, dus 27 of 309000. Dit dankt men aan een goed beheer. De heer J i m m i n k erkende dat de voorzitter het recht had een ander werk plan te vragen. In de begrooting ziet spreker steeds herbreken en uitbreken staan. Gaat men zoo door dan is men over 100 jaar daar nog bezig. Spr.'s idee is wanneer wij versterkin gen aanleggen aan het einde van de hoof den, dat dit wel voordeel zou geven, door de strandaanwinning, zooals bij de Prins George, die strandde, valt waar te nemen. De voorzitter zeide dat herhaal delijk groote stukken steen aan het ein de van de hoofden worden gestort, die bij storm worden terug geslagen, waarvoor alleen voor het terug brengen 3000 is uitgetrokken. Inderdaad bracht de ge- strandde Prins George voordeel. De ingenieur, de heer Koppen, gaf een technische verduidelijking van de b„grooting en wees er op, dat het herzet ten en uitbreken, waarover de heer Jim- mink sprak, alleen betrekking heeft op de hoofden die nog geen beurt hebben gehad. Bij Delftland heeft men van het systeem langere hoofd m moetm afzien. Aan de Hondsbossche heeft men thans een stationnairen toestand verkregen. Spr. is overtuigd dat als men tracht een grootere strandvorming te krijgen, dat men dan nog tot hoogere kosten zal komen. De heer J i m m i n k meende te weten, dat het Rijk ook bezig is met steenstuk ken de hoofden te verlengen. De heer Koppen oordeelde dit niet juist. Bij de laatste stormen is te Cal- lantsoog in de buurt van de Groote Kee- een gebleken, dat daar weer achteruit gang is. Er is daar geen direct gevaar, doch men zal ook daar in den loop der jaren moeten ingrijpen. De heer v. d. S 1 u i s had zich niet ge waagd aan het technische gedeelte. Hij oordeelde de begrooting keurig gesteld, voorzien van een volledige toelichting en had waardeering voor de practische toelichting die is gegeven. Waardeering had spr. ook voor d« 0.5 verlaging. Spr. bracht het dagelijks bestuur en de ambtenaren een woord van dank. De heer C. d e B o e r verwonderde zich er over, dat voor den weg Zee vaar tsd ijk weer 25000 op de begrooting stond. De weg is klaar en hij vroeg waar dat geplaatst moest worden, 7000 voor een dijkwacht, die al in geen jaren dienst deed, kon met het oog op de afsluiting van de Zuiderzee, wel vervallen. Ook de 45000 voor onvoorzien, oor deelde hij hoog, zoodat hij concludeerde, dat de verlaging verder kon worden doorgevoerd. De ingenieur wees er op, dat het bedrag van de Zeevangsdijk uitgetrok ken werd, toen het werk nog niet klaar was. De post kan verminderd worden. ten! Geleerder lieden dan jij of ik zijn niet zuiverder op de graat ten opzichte van de rechten van den Kroon, wanneer het ontdekkingen betreft als die van Du cros. Maar in dit geval behooren de mi neralen aan den heer van het landgoed en daar ik die persoon ben, heb je mij bestolen, hoewel ik aanneem, dat je dat pas inzag, toen het al te laat was! Ik kan U alleen maar verzekeren mijnheer, dat ik er diep berouw over heb gehad, en dat ik alles, wat ik ei door gewonnen heb, op zou willen geven. George sprak op flinken toon en keek voor het eerst den Squire recht in de oogen. Mr. Myddleton stak de hand uit. Laten wij het gebeurde vergeten zeide hij. Tenslotte heb ik er ontzagge lijk voordeel bij. Je behoeft je aandeel niet terug te geven; ik geloof, dat je er duur genoeg voor betaald hebt! Ik zou het toch veel liever terugge ven, mijnheer!, riep George opgewonden. Noch Maggie, noch ik zouden er geluk kig mee zijn! Dan vrees ik, dat jullie ongelukkig zult moeten zijn, want ik wil er beslist geen stuiver van hebben. Wat Ducros betreft Ik vrees, dat hem iets overkomen is, mijnheer. Hij leende mijn boot zonder er mij iets van te zeggen; waarschijnlijk om naar de Hammetts te gaan. Hij is nog niet terug, en de boot is weg! Die zul je nooit meer terugzien Manson! Mijn meening is, dat de mijn werker deze plaats te heet voor hem vond worden, en met de Noorderzon ver trokken is. Je zult noch hem noch boot ooit terugzien I ie De Squire slaagde er echter niet in, Manson te overtuigen. Ik wil U niet tegenspreken, mijn heer!, zeide hij, maar er lag een groot» hoeveelheid erts op de Hammetts, en Ducros was er de man niet naar om dat in den steek te laten! Wel, dan is hij daar misschien aangegaan, besloot mr. Myddleton. Als hij dat gedaan heeft, is hij er niet levend afgekomen! Dat was de eeni ge fout, die Ducros maakte. Hij dacht, dat hij meer van booten en varen afwist, dan inderdaad het geval was. Er stond een hooge zee op den dag, dat hij mijn boot nam; iemand van hier zou al moei te hebben gehad, zonder ongelukken naar de Hammetts te komen. Ik weet, dat Ducros het niet kon! Zoudt gijzelf het gekund hebben? Zelfs voor mij zou het een lastig karwei zijn geweest, en toch durf ik te zeggen, dat ik de Hammetts en de heele kust en de getijden zoo goed ken als eenig andere visscher tusschen Fowey en St. Ives. We moeten er heengaan en zien, wat er gebeurd is, merkte de Squire op. Het was mijn plan, vanavond voor dat doel een boot te leenen. Neen, wij zullen de boot van de kustwacht vragen; mr. Jervaise zal ze mij wel willen leenen. Jij en ik gaan als passagiers mee. Ik zal zorgen, dat de boot om twee uur onder den vuurtoren ligt. Het getij hebben we dan mee, niet waar? Ja, mijnheer.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5