RSkmaarsciie Courant. Jieck ÓL Sthool £uchtvaact ftimüeuws Onze Jioloniën Jkouutciaal Tlieuws Honden! drie en dertigste laargang. VrijdHtr 30 October Bescherm Uw keel f feiten en cijfers over school en onderwijs. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. De „Specht" te Bangkok. De „Specht" en de „Raaf" te Medan. De „Uil" nit Marseille vertrokken. De „Valk" te Mersamatruh. DORNIER VLIEGBOOT. De Do X maakt noodlanding bij Corunna. NOODLANDING OP ZEE. ENGELAND-EGYPTE-VLUCHT. heiloo. hoorn. oudorp. Po 256 193 verzorg hoor dagelijks gorgel droog met i 25, en 65 ets, Het aantal scholen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat kgt jn ons land een belangrijke vraag was Qf er voldoende scholen waren om de be volking, ook die in afgelegen oorden, van het noodzakelijk onderwijs te voorzien. En thans zijn er nog tal van landen, waar de zorg voor een genoegzaam aantal scholen behoort tot de ernstige beslommeringen van den onderwijsorganisator. Tegenwoordig is het in ons land echter ge heel anders. Een van de meest klemmende vragen, waarvoor ieder, die zich bezig houdt met de organisatie van ons lager on derwijs, wordt gesteld, is niet of er wel voldoende scholen zijn, maar of wij er niet te veel hebben. Er zijn thans velen, die meenen, dat het getal scholen ver uitgaat boven hetgeen noodig en daarom boven hetgeen in deze zorgvolle tijden financieel toelaatbaar is. Wat leert de statistiek van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs (uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage) ons dienaangaande? Wij merken aan de hand van de daarin voorkomende cijfers vooreerst op, dat de Lagerondei wijs wet van 1920 een belangrijke vergrooting van het aantal lagere scholen heeft veroorzaakt of althans mogelijk ge maakt. Stellen wij het aantal scholen van einde 1929 tegenover dat op ultimo 1919 dan blijkt, dat in deze tien jaren niet minder dan 2115 scholen werden geopend. Voorzeker een enorm aantal voor een land als het onze. Te veel? Het is niet .mogelijk dit met wiskundige zekerheid vast te stellen. Vooreerst hierom niet wijl volgens het stelsel van onze wet rekening moet worden gehouden met de godsdienstige en paeda- gogiscne richtingen welke zich op school gebied openbaren. Voor uiterst geringe aan tallen leerlingen worden nog openbare scho len in stand gehouden, voor een 40-tal kin deren kan (in onze kleinste gemeenten) een bijzondere school worden gesticht. Aan een objectieven maatstaf kan de juistheid van deze minima niet worden getoetst. Of zij goed gekozen zijn kan wetenschappelijk niet worden vastgesteld. Maar dat is de eenige moeilijkheid niet. Zelfs indien in onze onderwijsorganisatie eens geen rekening werd gehouden met de voorkeur der ouders voor scholen van een bepaalde richting, zou het nog niet doen lijk zou om een vasten norm aan te geven, volgens welken het juiste aantal scholen voor het geheele Rijk of een bepaalde ge meente statistisch kon worden bepaald. Im mers daarvoor zou vast moeten staan welke schoolgrootte paedagogisch en economisch als ideaal moet worden beschouwd. Men zou voorts precies moeten weten niet al'een hoe groot de bevolkingsdichtheid is dat is voor elke gemeente bekend maar ook op welke wijze de bevolking over het land is verspreid. Wonen de menschen verspreid over de geheele oppervlakte der gemeente of zijn zij geconcentreerd gehuisvest? Genoeg om te doën zien hoe moeilijk de vraag is Toch kunnen wij wel een indruk krijgen door het maken van vergelijkingen Wij ontleenen aan de statistiek twee voor beelden. Vergelijken wij de toename van het aantal scholen tusschen 1910 en 1920 met die tus- schen 1919 en 1929, dan zien wij, dat er in het eerste tijdvak 800 en in het tweede, gelijk gezegd, 2115 zijn bijgekomen De groei is dus na 1919 wel zeer versneld. Dat is voor een deel te rechtvaardigen doordat de groei der schoolbevolking in het tweede tijdvak ook grooter was dan die in het eerste. Maar een afdoende verklaring is dat niet, want ware het oude tempo van schoolstichting bewaard dan zouden er in het tijdvak 1919 1929 een 1200 doch nooit ruim 2100 nieuwe scholen bijgekomen zijn. Door deze versnel ling van het tempo van schoolstichting daal de dan ook het gemiddeld aantal leerlingen per school van 173 tot 151. Hoe is nu die groote toename van het aantal scholen te verklaren? Wij geven aan de hand van de uitvoerige «leiding der onderwijsstatistiek vijf redenen Vooreerst werden in 1920 groepen, die vroeger niet in staat waren een school naar haar keuze op te richten, daartoe in de ge legenheid gesteld. Verder werd het ambulantisme van de hoofden der openbare scholen afgeschaft. Deze moesten onderwijs geven aan een klasse en konden daardoor niet belast blij ven met het bestuur van groote scholen Dientengevolge werden groote openbare scholen gesplitst. Schooisplitsing werd verder veroorzaakt door het, thans vervallen, voorschrift, dat een school niet meer dan 400 leerlingen mocht tellen. De sterk opklimmende schaal, waarnaar het aantal leerkrachten der school, dat voor Rijksvex-goeding in aanmerking kwam, werd bepaald, werkte eveneens de schoolsplitsing in de hand. Een school met 300 leerlingen ontving Rijksvergoeding voor 8 onder wijzers, twee scholen met 150 leerlingen elk voor 5 onderwijzers d.i. dus samen 10 on derwijzers. Eindelijk werden, naar wettelijk voor schrift, de m. u L o. scholen gereorganiseerd elk tot twee scholen, een voor g. 1. o. en een voor u. 1. o. Meestal bleven deze beide scholen onder één hoofd vereenigd. De inleiding van de statistiek van het lager onderwijs behandelt het vraagstuk dat ons bezig houdt, nog op een geheel andere wijze. Er werd een berekening gemaakt van net gemiddeld aantal scholen per 10.000 leerlingen en wel voor elk der zes grootste gemeenten afzonderlijk en voorts voor vier groepen van kleinere gemeenten binnen elke provincie. Wijl de bezetting van een bepaald gebied met scholen in nauw verband staat met de bevolkingsdichtheid van dat gebied, werd voor dezelfde gemeenten en groepen van gemeenten nagegaan hoeveel school gaande kinderen per K.M*. komen. Deze beide factoren „scholendichtheid" en „leer lingendichtheid" werden in onderling ver band gebracht. Men moet eigenlijk het werk zelf eens raadplegen om het belangwekkende resultaat te zien, zooals dat in een grafische voorstelling in beeld werd gebracht. Wij kunnen er alleen nog dit van vertellen, dat er verscheidene gemeentegroepen naar voren zijn gekomen, die opvallen door een groot aantal scholen. Dat zijn bijvoorbeeld de kleinste gemeenten in Friesland en Gronin gen. Gunstig steekt daartegen Noord- Brabant af en de groep gemeenten met 20.000—50.000 inwoners in Gelderland .Maar nogmaals, men bestudeere de statistiek en haar inleiding zelf. Vergadering Volksonderwijs te Uitgeest. De afdeeling Uitgeest van Volksonder wijs vergaderde in hotel „de Ooievaar". Een belangrijk punt der bespreking was het in stituut schoolartsen. Deze zaak die al gerui- men tijd aanhangig is, schijnt in geen der ge meenten voortgang te maken, men zal nu eens grondig onderzoeken hoever men gevor derd is. Ook dit jaar zal men behoudens de goedkeuring van den. burgemeester een bloempjesdag houden, ten bate van het Fonds tot Steun aan Volksonderwijs. In de vacature J. A. Schregardus werd tot besturuslid gekozen de heer C. JongeJan Men zal aan enkele leden van de afd. verzoe ken zitting te nemen in de propagandacom- missie. Verder zal men probeeren meer leden te verkrijgen. Wat de financieele afdeeling betreft werd de opmerking gemaakt, dat het- geeen men aan het hoofdbestuur afdraagt veel te hoog is in verhouding met wat aan contributie geïnd wordt. Dientengevolge zal men aan het einde van dit jaar een nadeelig saldo hebben van ongeveer 40. Als gevolg hiervan besloot men geen afgevaardigde te zenden naar de Algemeene Vergadering te Arnhem. Door de kascommissie, bestaande uit de lieeren Th. J. Rol en Schuddeboom, werden de boeken en bescheiden van den penningmeester gecontroleerd en in orde be vonden. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat zich een voldoend aantal leden had aangemeld, om het vervolgonderwijs voortgang te doen vinden. Uitgaande van de Vereeniging „Volks onderwijs" Afdeeling De Drie Egmonden is te Egmond aan Zee opgericht een figuur zaagcursus voor jongens van de openbare scholen. Het Oud-Katholiek Vereenigingsge bouw is welwillend ten gebruike afgestaan Voor dit doel hebben zich eenige heeren van de openbare school beschikbaar gesteld, ge assisteerd door eenige buitenstaanders. Niet minder dan 53 jongens konden wor den ingeschreven. Dat het plan ook bij de ouders in goede aarde is gevallen blijkt wel hieruit dat velen bijna onmiddellijk al het benoodigde materiaal mochten aanschaffen. „Volksonderwijs heeft op deze wijze voor de jongens een aangename en nuttige bezigheid verschaft voor de winteravonden. Eeveneens onder de auspiciën van „Volks onderwijs" is Donderdagavond voor de groo- tere meisjesléerlingen der openbare scholen een cursus in nuttige en fraaie handwerken begonnen. De dames-onderwijzeressen hebben zich hiervoor beschikbaar gesteld. Deze meisjes cursus telt thans reeds 34 leerlingen. Behoudens de goedkeuring van deputa ten voor evangelisatie in de classes is tot hulpprediker bij'de Geref. Kerk te Kromme nie benoemd de heer T. Klein, theol. candi- daat te Uithuizermeeden. Als standplaats is Uitgeest aan Ds. Klein aangewezen, zoodat hierdoor de evangelisatie „De Zaadkorrel" een vasten voorganger heeft gekregen. Ds. C. A. Lingbeek, em. pred. te Voorthuizen (lid der Tweede Kamer) heeft, het beroep naar de herv. kerk te Urk aangenomen. Tot hoofd der school aan de gem. school te Aartswoud is benoemd de heer K. May, h. d. s. te Ingen. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 November 1931. Groote Kerk, v.m. 10.30 uur, ds. Baar, Herdenking van de Kerkhervorming. Kapel, voorin. 10 uur, ds. Hak. Doop Hervormingsherdenking. Avond 6 uur, ds Roobol, van Egmond aan Zee. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. Makkink „Hervorming". Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, ds d' een, van Barsingerhorn. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm 10.30 uur, ds. Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 en namid- T1*8 5-22 uur' ds' C- v- Meijenfeldt. 's Mid dags 5.30 uur, Dankuur voor het gewas. hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Consistoriekamer Gr. Kerk, Woensdag 4 November a.s„ des avonds 7 uur, ds. J. Gos- hnga, Ned. Herv. Pred. te Utrecht. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Deetman. BERGEN, 31 October, avond 7 uur, ds. v. d. Kieboom. Hervormde Evangelisatie Maranatha, vm- 10.15 uur, ds. van Hoogenhuijze, van Am sterdam. EGMOND-BINNEN, vm. 10.15 uur, ds. Nobel. Dnn EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- b°Oud Kah. Kerk, 8 uur, vroegdienst; 10 "gROOTSCHERA4ErT9^30 uur, ds. Roo- ker. HEILOO, avond 7 uur, ds. Makkink (Hervorming). Nederl. Herv. Evang. lokaal a. d. Kerk laan, v.m. 10 uur, geen dienst, n.m. 7 uur Ds J. F. van Duyne, van Amsterdam. KOEDIJK, avonds 7 uur, ds. v. d Kie boom, Herdenking van de Kerkhervorming. LIMMEN, 2 uur, ds. Roobol. NIEUWE NIEDORP, avond 7 uur, ds. V NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. v. Dijk. OUDORP, geen dienst OTERLEEK, 10 uur, ds. Loysen. STOMPETOREN. 10 uur, ds. Heep. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. n UITGEEST, ym. 10 uur, ds. van Peur- sem. (Doopsbediening). Evangellsatiegegbouw Sedeur: vm. 10 uur de heer K. A. Weeda, van Amsterdam. 11.40 uur Zondagsschool. ,£vangelisaie, vm. 10 uur, Dankstond v h gewas, den heer Joh. J. van Kempen, van "wARMENHUIZEN, 4 November, avond 7 uur, ds. v. d. Kieboom. De „Specht", gezagvoerder Frijns, van Amsterdam 22 October, is volgens het Hbld. gisteren te 4.48 uit Calcutta vertrekken, maakte een tusschenlanding van 12.05— 12.25 te Rangoon en kwam te 16.30 te Bang kok aan. De Specht vertrok heden om 5.36 u. uit Bangkok, arriveerde om 10.19 u. in Alor- star, vertrok vandaar weder om 11 uur en arriveerde om 13.15 u. te Medan. De Raaf vertrok heden om 6.06 uit Batavia, kwam om 8.55 in Palemlbang aan, vertrok van daar weer om 9.40 u. en arriveerde om 15.14 te Medan. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de „Uil om 6.35 uit Marseille is vertrokken Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat de „Valk" te 5.21 u. gisteren uit Bagdad is vertrokken en te 11.38 te Caïro is geland, vandaar vertrok het toestel te 13.43 uur en landde te 16.06 uur te Mersamatruh. Aan boord is alles wel. Heden wordt de reis voortgezet. 26 pakken Luchtpost verzonden. Met „De Uil" werden, zooals 't Hbld. meldt, 26 pakken luchtpost verzonden met een totgalgewicht van 222 K.G. 50 gram bruto en 197 K.G. 860 gram netto. De zen ding bevatte 12.521 brieven beneden 5 gram, 276 briefkaarten, 55 postwissels, 4997 stukken zwaarder dan 5 gram en 1897 stuk- kend bestemd voor tusschenliggende landen Totaal 19.746 stuks. Naar gemeld wordt, heeft de reuzenvlieg- boot Dornier No. 2-68 een noodlanding moe ten maken op de Atlantische Zee nabij Co runna in Spanje. Op het oogenblik verkeert de vliegboot niet in gevaar en zijn alle inzittenden veilig. Een sleepboot is uitgevaren om het toestel, zoo noodig, de haven in te sleepen. Volgens het Hbld. heeft, naar Lloyds uit Coruna meldt, heeft het DuitsChe water vliegtuig D 2068, dat gistermorgen van daar opgestegen was voor een vlucht naar South- ampton, een noodlanding op zee moeten maken. Een sleepboot is ter assistentie uit gevaren. Een Engelsch militair vliegtuig, dat spe ciaal gebouwd is voor het maken van groote- afstandsvluchten, is Dinsdagmorgen naar het Hbld. meldt, uit Engeland vertrokken en Woensdagmorgen na een non-stopvlucht te Aboe Soeeir (Egypte) vlot geland. De vlucht is een proeftocht op het traject Londen— Kaapstad, welke afstand begin volgend jaar door het vliegtuig zal worden afgelegd. HET GEHEIMZINNIGE TESTAMENT. In de Cinema Americain gaat hedenavond de film „Het geheimzinnige Testament". Ffet H.bl. schreef over de vertooning te Amsterdam het volgende: Met „Het Spook van de Opera" kan men deze film wel een van de meest geslaagde sensaties noemen, die ooit op het witte doek vertoond werd. De stem van Lilyan iashman, die somber, maar zeer duidelijk wordt weergegeven, ver hoogt de geheimzinnigheid niet weinig. Zij speelt voor de half verdwaasde huishoudster op een oud kasteel. De eigenaar van dit spookslot is reeds 20 jaren dood; dit is de termijn, dien hij tusschen zijn sterven en de opening van zijn testament heeft vastgelegd Het is omstreeks middernacht. De erfgena men haastten zich door het ontzettende nood weer naar het kasteel om den laatsten wil van den haast vergeten erflater te vernemen. De geheimzinnige Mam Pleasant, de huis houdster, maakt allen dadelijk min of meer nerveus, uitgezonderd neef Charlie, die over al den spot mee drijft en nichtje Annabelle. Het blijkt dat de laatste de universeele erfge name is, tenzij haar verstand niet in orde mocht blijken Wie in dit geval de erfgenaam zou zijn, blijft zoowel voor de betrokken per sonen op het doek, als voor de spelers tot het einde verborgen. Deze ombekende stelt echter alles in het werk om het meisje ontoerekenbaar te laten verklaren. Zij wordt steeds door allerlei grie zelige gebeurtenissen verrast, waarbij men werkelijk verwonderd is, dat Annabelle ze nog te boven komt Zoo wordt men van het begin tot het einde in een adembenemende spanning gehouden. Het aardige is, dat men de ontknooping in verste verte niet kan vermoeden. Opnamen spel en décors zijn buitengewoon goed ver zorgd. DE RELLETJES TE PARAMARIBO. Plunderingen. Bruggen af gebroken. De nacht van Woensdag op Donderdag is betrekkelijk kalm verloopen. Intusschen heb ben de relletjesmakers getracht brand te stichten. Deze poging is echter mislukt. Een rumoerige benae heeft een winkel opengebro ken en de voorraden geplunderd. Eenige bruggen werden afgebroken en gistermorgen werden overvallen gedaan op melkkarren. De werklieden van de centrale zijn in staking gegaan. De toestand blijft nog steeds onze ker. Op de hedenochtend gehouden markt hebben plunderingen plaats gehad. CASTRICUM. Verkeersregeling Zeeweg. Bij herhaling is dezen zomer geble ken dat het rijverkeer op den Zeeweg hinder ondervond van wielrijders en wandelaars die geen gebruik maakten van de naastliggende wandel- en rijwiel paden, maar op den rijweg bleven. Dat daardoor bij zeer groot rijverkeer hinder werd ondervonden, laat zich be grijpen. Op verzoek hebben Ged. Staten van Noordholland, welke provincie be heerder is van den weg thans bepaald, dat de rijweg voor het verkeer per rij wiel uitgesloten is, zoodat in het vervolg met goed succes tegen onwilligen kan worden opgetreden. Deze beslissing is zeker toe te juichen. Langs den Zeeweg zullen de vereisch- te borden worden geplaatst. Verkeersverordening. Door den gemeenteraad werd in het begin van dit jaar een strafverordening vastgesteld betreffende het verkeer en parkeeren enz. langs wegen. Nadat een geheelen tijd daarvan niets werd ge hoord is thans de verordening door Ged. Staten van Noord-Holland bekrachtigd en deze kan dus een dezer dagen worden afgekondigd, zoodat op grond van die verordening het één-richting-verkeer kan worden toegepast, wegen kunnen worden gesloten en het parkeeren kan worden geregeld. In het Brunogebouw had gisteravond een vergadering plaats van den r.-k. Volks bond, afd. Heiloo. Door het bedanken van den heer Rietmeijer een gevolg van de ge meenteraadsverkiezing openae de heer Jac. van Baar en heette allen welkom, in zonderheid den heer Van Slingerland uit Alk maar. Door het bedanken van pastoor van Meeu wen als geestelijk adviseur, had bisschop Aengenent aangewezen kapelaan Nijs, die geïnstalleerd moest worden, doch bericht van verhindering had gezonden. Aan de orde kwam bestuursverkiezing, wegens bedanken van de heeren Rietmeijer en Wit. In hun plaats werden gekozen de heeren P. J. Kraakman en F. van Eist. De verkiezing van een voorzitter had heel wat voeten in de aar de. Bij de eerste stemming verkregen de hee ren van Baar en Kraakman een gelijk aan tal stemmen terwijl de beide personen wer den aanbevolen. Gekozen werd de heer Kraakman, die de benoeming aanvaardde. Daarop werd besproken het winterprogram waarbij geen overeenstemming werd bereikt, omdat het bestuur liever overeenstemming wenschte met den geestelijken adviseur en nieuwe bestuursleden. Daarop werd het program aangehouden tot 25 November a.s. NIEUWE NIEDORP. Waarschijnlijk ten gevolge van schoor steenbrand is het burgerwoonhuis, gelegen aan den Wateringskant, gem. N. Niedorp, eigendom van J. Pleiter en bewoond door W. de Boer, geheel afgebrand. Een kind kon naar het rl.hl. meldt ternauwernood worden gered. Alles was verzekerd. BARSINGERHORN. 'Vermoedelijk door het laten branden van een theelichtje ontstond tijdens de afwezig heid der bewoners Dinsdagmiddag brand in de woning van den heer v. d. Vorst alhier. Het huis is eigendom van mevr. wed. S. Spaans. Het brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. HEEMSKERK. De leden der Heemskerksche hard- draverijvereeniging en die van koningin- nendag vergaderde Donderdagavond ten lokale van „de Oranjeboom". Aan het financieel verslag ontleenden wij de vol gende cijfers: Harddraverij vereeniging: batig saldo in kas 192.60, ontvangsten 1618.70, uügaven 1598.25, totale baten 213.05. De financiën van de vereeniging „Ko ninginnedag" sloten met een ontvangst en uitgaafcijfers van 669.70, waarvan het batig saldo 110.82 bedroeg. Na voorlezing dezer cijfers ging de vergadering in die eener huishoudelijke over. ZUIDSCHARW OUDE. Gisteren zouden een paar vracht auto's vlak voor den winkel van den heer van der Hoek elkaar passeeren. De straat is hier erg smal, althans niet breed genoeg voor het passeeren van twee flinke vrachtauto's. En toch wilde HARDLIJVIGHEID al sedert 20 jaar verdreven Een jong geleerde les. Niemand kan meer ondervinding van hardlijvigheid hebben dan deze man. Zijn methode om het euvel te verhelpen zou zeker iedereen helpen die aan een soortgelijke kwaal leed. „Ik ben nu bijna 49 jaar en gebruik Kruschen Salts reeds vele jaren. Als jongen en jonge man leed ik vaak hevige pijn door hardlijvigheid. Soms werd dit een beetje verlicht door een speciale pil, samengesteld volgens een speciaal re cept, maar die had dikwijls een ver zwakkende uitwerking. Op iemand's aanraden probeerde ik een flacon Kruschen en sindsdien dat is nu wel een 20 jaar geleden heb ik nooit iets anders gebruikt Mijn dage- lijksche dosis neem ik 's morgens om kwart voor acht op een glas warm water." E. A. D. De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur zelf om de af- voerorganen goed te laten werken om eiken dag zachtjes maar zeker, alle vergiftige afvalstoffen te verwijderen. Begin morgen met „de kleine, dagelijk- sche dosis" Kruschen en zet daarmee den eersten stap op den breeden weg uer volmaakte gezondheid. Kiuschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten èi 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echtheid. de van de woning afdoende ruimte hier voor was. Het natuurlijk gevolg was, dat men dit, hoewel aan Noord- en Zuidein de pas nieuw gebouwde winkel van den heer H. werd aangereden en een kozijn beschadigd werd. Dit is ergerlijk, te meer waar het hier een nieuwgebouwde winkel betreft. De heer H. wist nog een der bestuurders op de schade opmerk zaam te maken, doch zooals het in den regel gaat: Piet gaf Jan en Jan gaf Piet de schuld. O. i. is de schuld dan bij bei den en ware het wenschelijk dat ook beiden verantwoordelijk konden gesteld worden. De heer H. heeft, naar wij vernemen, zich natuurlijk tot den eigenaar van een der auto's gewend. Wij vernemen het volgende: In de bestuursvergadering van de afd. Langendijk van Het Witte Kruis, heeft men de beschuldiging van den Zuid- scharwoudschen gemeenteraad aan het adres van bovengenoemd bestuur betref- fende zijn optreden aangaande het ver zoek van het Wit-Gele Kruis inzake aan stelling van een verpleegster, enz. aan eene bespreking onderworpen. Men be sloot, dat men per commissie een com muniqué zal samenstellen, dat aan ge meenteraadsleden en pers zal verstrekt worden. EGMONDBINNEN. Geen regeeringssubsidie. Bij het gemeentebestuur is bericht inge komen, dat de regeering geen subsidie zal verleenen in de kosten van werkverschaffing in deze gemeente, omdat de werken als nor-' male werken moeten worden beschouwd. (Door het gemeentebestuur werd opgegeven het leggen van electr. kabel, eventueel uit breiding gasaanleg en wegverbreeding.) De Vereeniging „Ontwikkeling" heeft in het Park haar eerste bijeenkomst in dit seizoen belegd. De opkomst was op dezen avond weer bijzonder groot; de Parkzaal was bezet met ruim 500 be langstellenden. Als spreker trad op de heer M. Salm te Amsterdam met het be langwekkende onderwerp „De levens loop der sterren". Op werkelijk meester lijke wijze behandelde de hoogst begaaf de spreker voor de pauze het moeilijke onderwerp. Zooveel mogelijk werden ge weldige getallen vermeden, doch de na druk werd gelegd op de grootheid en schoonheid van het heelal. De talrijke toehoorders luisterden met ingespannen aandacht naar de uiteenzetting omtrent nieuwste theorieën omtrent deze gewel dig moeilijke problemen. In een prachtig gestyleerd betoog werden op werkelijk populaire wijze de moeilijke vraagstukken verklaard. Na de pauze werd de rede met een se rie hoogst belangrijke lantaarnplaatjes verduidelijkt, waaronder belangrijke op namen van de grootste sterrenwacthers der wereld. Een langdurig applaus beloonde den begaafden spreker voor zijn hoogst leer zame en interessante voordracht. Het slotwoord van dank door den heer Dorhout als voorzitter, was dan ook al leszins verdiend. VENHUIZEN. In de vergadering van den gemeente raad werd de begrooting voor het dienst jaar 1932 goedgekeurd op een totaal be drag voor inkomsten en uitgaven van 92.736.86, waaronder voor onvoorzien 4563.88. ZWAAG. Waar bij verschillende druivenkw.ee- kers de voorraad tengevolge van de drukkende prijzen nog groot is, zijn door verschillende tuinders in de kassen ka chels geplaatst om de druiven tegen vorst te vrijwaren. Kort na haar drie-en-vijftigsten ver jaardag is alhier overleden mej. Maartje Vennik. Meer dan twintig jaar heeft zij op het ziekbed doorgebracht, meer dan twintig jaar heeft ze niet kunnen spra ken. Het vorig jaar kreeg ze bij een aan val van pijn haar spraak terug. Al die jaren droeg ze vele lasten, en de laatste maanden werden die zoo zwaar, dat de dood voor haar een verlossing genoemd

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9